Rama Engeland acht Westelijke positie inzake Laos zwak Eerste klas Londen hoopt op gelijktijdige bezoeken van Eisenhower en bondskanselier Adenauer Gerteefse akkoorden reeds geschonden door pro-Westerse staatsgreep ^PraatótocL Poolse geestdrift Fa. A. EVERTS 't Silver Stoepke 3 GEOPEND Dit najaar hervatting van kernproeven in V.S. Japan zou veiligheidspact met V.S. moeten opzeggen Geen revisie van proces- Caryl Chessman Preston Sturges overleden Brazilië doet balorig jegens A nierika 4*-— HUWELIJK? DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 Advertentie M I m 1 vanaf 20 juli 1959 i J Maak nu gratis Uw verzameling dierenplaatjes compleet! Ruil- formulieren en inlichtingen bij Uw RAMA-leverancier. Bestel er tijdig het prachtige dierenboek van Dr. Portielje bij (de vierde druk is zojuist verschenen). •x\ vi:T Dit 1 o 1 album kost fÈ i 195 ;j M HAV0./Ï//6 Ót 0p c/e' Naar Nieuw-Guinèa Het enthousiasme waarmee de Ameri kaanse vice-president Nixon tijdens zijn bezoek aan Polen is toegejuicht onge twijfeld niet als persoon maar als vertegen woordiger van de Verenigde Staten vormde een groot contrast met de lauw- heid waarmee de Russische premier Kroesjtsjev kort tevoren in Polen was be groet. Dit hoeft niemand te verwonderen, want het Poolse volk is nooit sterk pro- Russisch geweest en is dat natuurlijk nog veel minder nu Polen in een satelliet- positie ten opzichte van de Sovjet-Unie is gekomen en de Russen het land een com munistisch regime hebben opgelegd. Anderzijds bestaan er in grote kringen van het Poolse volk traditioneel pro- Westerse gevoelens, want, van oudsher vastgeklemd tussen twee vijandige en heb zuchtige mogendheden, heeft Polen begrij pelijkerwijs eeuwenlang de blik op het helpende Westen gericht gehouden en dat Westen wordt thans het duidelijkst en het krachtigst verpersoonlijkt door de Ver enigde Staten. Daarbij komt, zoals vanzelf spreekt, dat het vrijheidlievende Poolse volk in Ame rika de kampioen van de democratie, de aanvoerder in de bestrijding van het com munisme ziet. Men mag dus wel aannemen dat veel van het enthousiasme, dat Nixon in Polen ten deel is gevallen, vooral be doeld was als demonstratie tegen het communisme en voor de democratie. Dat is een bewijs van moed èn van vrijheids liefde waarover de hele Westelijke wereld zich kan verheugen. Men moet daarbij echter vurig hopen, dat de Polen voor deze demonstratie niet zullen behoeven te boeten. Moed en vrij heidsliefde zij het dan op veel fellere wijze betoond zijn de Hongaren heel duur te staan gekomen. De overduidelijke wijze, waarop de Polen nu uiting hebben gegeven aan hun voorkeur voor Amerika boven Rusland, voor democratie boven communisme dus, zou in het Kremlin wel eens reacties kunnen oproepen, die het juk van het Poolse volk nog zwaarder zouden maken. Datzelfde Kremlin heeft weliswaar ook, tot veler verbazing, gedoogd dat de Ame rikaanse vice-president het Sovjet-publiek rechtstreeks en ongecensureerd door mid del van radio en televisie toesprak en daar bij dingen zei die dat publiek in veertig jaar niet meer had gehoord, maar daarvan zal de reden wel zijn geweest dat het Kremlin niet meer twijfelt aan zijn macht over het Russische volk. Maar de Polen hebben, hoewel langs een omweg, nu juist laten blijken dat zij althans miljoenen van hen allesbehalve overtuigde com munisten zijn en dat alleen een ijzeren greep hen binnen het Sovjet-machtsbereik houdt. Dat feit zal voor de Moskouse re gering veel minder gemakkelijk aanvaard baar zijn dan de applausjes voor Nixon van Russische arbeiders of Oekraïnse boeren. Als blijkt dat het Poolse volk zich zijn geestdrift voor de vertegenwoordiger van de vrije wereld heeft kunnen veroorloven en het er geen ongunstige gevolgen van ondervindt, zal dat natuurlijk iedereen verblijden. Hoewel dan nóg de vraag rijst of het Kremlin zich die geestdrift voor de tegenstander laat welgevallen uit zwakte, of uit kracht. Advertentie (Vaxi onze correspondent in Londen) In Londen heex-st misschien nog iets meer onbehaaglijkheid over de toestand in Laos dan elders, omdat de Britse re gering nauw betrokken is bij de handha ving van de status quo aldaar, zoals uit de lange gesprekken van Selwyn Lloyd met Gromyko in Genève reeds is gebleken. De Britse en Russische ministers van Buiten landse Zaken deelden het voorzitterschap tyan de conferentie, welke aan het einde van het topgesprelc van 1955 een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. Er werd een internationale commissie ge vormd, die de naleving van de gesloten overeenkomst moest controlex-en. Deze commissie bestaat uit Indiërs, Canadezen en Polen. Indien de dingen scheef gaan, dient de commissie een beroep te doen op de beide voorzitters van de vredescon ferentie. Volgens de afspraak zouden de groepen in Laos, die de Fransen hadden bevochten, zich terugtrekken in de twee noordelijke provincies Sam Neua en Phong Saly, waarna de regering van Laos met hen zou onderhandelen en pogen de nationale eenheid te herstellen. De leider van de opstandelingen was de prins Sou- phanouvong, en het delicate was, dat zijn halfbroeder prins Souvanna Phouma pre mier van Laos was. Ondanks dit bloed verwantschap duurde het drie jaar voor zij het eens werden. De anti-koloniale beweging, de Pathet Lao, ontving de verzekering, dat geen re presailles tegen haar zouden worden ge nomen en dat zij vrij zou zijn om aan het NEW YORK (UPI) De voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor kernenergie, Clinton P. Anderson, heeft woensdagavond als zijn verwachting uit gesproken, dat Amerika na 31 oktober, als de schorsingsperiode voor proeven met kernwapens afloopt, de proeven zal her vatten, en dat andere landen dan snel zullen volgen. De Amerikaanse proeven zullen waar schijnlijk beperkt blijven tot die onder de grond en boven de dampkring, aldus An derson, ten einde verspreiding van radio activiteit te voorkomen. De Geneefse con ferentie over het beëindigen van de proeven heeft volgens Anderson aange toond, dat er geen inspektiesysteem aan vaardbaar schijnt te zijn voor alle drie betrokken landen. En wat belangrijker is, zei hij, ik ben er niet zeker van, dat de Amerikaanse en Russische regeringen werkelijk een beëindiging der proeven wensen. politieke leven deel te nemen. Op grond van deze belofte verlieten de aanhangers der beweging hun noordelijke veste, de mobiliseerden de meeste hunner troepen, terwijl een minderheid zich bij het natio nale leger aansloot. Dit was, in november 1957. Enkele maanden ging alles goed. Prins Souphanouvong werd in het kabinet opgenomen en mocht een politieke partij organiseren: de Neo Lao Haksat. Op 4 mei 1958 werden gedeeltelijke verkiezin gen gehouden, waarin de nieuwe partij een opmerkelijk succes behaalde. Een dergelijk succes zou deze bij een algeme ne verkiezing aan de macht hebben ge bracht. Maar ze kreeg de kans niet en de Amerikanen krijgen daar de schuld van. De Amerikaanse regering voelde weinig voor de destijds gesloten overeenkomst en weigerde haar te ondertekenen, hoewel zij zich vei'bond de uitvoering ervan niet te gen te werken. In feite was 't eerste wat de Amerika nen na de conferentie deden het initiatief te nemen tot de oprichting van Z.O.A.ViO., de Zuidoost-Aziatische verdragsorganisa tie, welke niet alleen gericht was tegen het Chinese communisme, maar ook tegen het neutralisme, waartoe Laos, Cambodja en Vietnam zich in Genève hadden ver bonden. Toen de anti-Franse beweging langs een omweg de macht dreigde te ver overen, werd prins Phouma door een zo genaamd „Amerikaans blok" van politi ci met de steun van legerofficieren tot aftreden gedwongen. Deze groep vormde een eigen regering, schorste het parle ment en verschoof de algemene verkiezin gen, terwijl de leiders van de antikolonia- le beweging onder huisarrest werden ge steld. Tegelijkertijd besloot de internatio nale commissie met de Pool als tegen stemmer, zichzelf te schorsen. In februari kondigde de regering van Laos aan, dat de regering nooit de terug keer van de commissie zou toestaan. De opheffing van de commissie kon volgens haar reglement slechts bij algemene stem men geschieden. Ook van de neutrale po sitie van Laos, waartoe besloten was, kwam weinig terecht, evenmin van de in uitzicht gestelde democratische rechten. Er is thans ook geen mogelijkheid meer om de destijds aan banden gelegde be wapening van Laos te controleren. In Britse politieke kringen is men niet erg gelukkig over de schending van de over eenkomst inzake Laos, welke de weste lijke politieke positie tegenover de Russen dreigt te verzwakken. Het is duidelijk dat hierover het laatste woord nog lang niet is gezegd. Thailand ongerust BANGKOK (Reuter) De gouverneurs van de Thailandse provincies die aan het noordelijke deel van Laos grenzen, hebben last gekregen de veiligheidsmaatregelen aan de grens te verscherpen. Tevoren was van onofficiële zijde vernomen dat de Lao- tiaanse stad Sam Neua in handen van de communistische opstandelingen is geval len. Het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag de Lao- tiaanse brief aan de secretai is-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, „een pro vocerende daad" genoemd waardoor de toestand nog ernstiger kan worden. Noord-Vietnam verzocht in de verklaring de landen, die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de Geneefse akkoorden over Laos, noodmaatregelen te nemen om de internationale commissie voor Laos nieuw leven in te blazen. Van bevoegde zijde te Ottawa is woens dag vernomen dat de Indische minister president, Nehroe, zijn Canadese ambt genoot Diefenbaker, een brief heeft ge schreven over de toestand in Laos, aldus meldt een Canadees persbureau. Naar ver- luidt heeft Nehroe voorgesteld de commis sie voor toezicht op de naleving van het bestand in Laos weer in het leven te roepen (Van onze correspondent in Londen) Het tijdstip waarop president Eisen hower in Londen zal aankomen, is nog on zeker. Het hangt er van af of hij eerst naar Parijs en misschien ook nog naar Bonn zal gaan. Indien het onmogelijk zal zijn Bonn te bezoeken, is het waarschijn lijk dat de president dr. Adenauer in Lon den zal ontmoeten, indien, zoals sommi gen verwachten, de bondskanselier ge bruik zal maken van Macmillan's reeds lang openstaande uitnodiging om naar Londen te komen. In dat geval zou het bezoek van de president en dr. Adenauer samenvallen. De aanwezigheid van dr. Adenauer in Londen tijdens Eisenhower's verblijf zou door de Britse premier zeer op prijs worden gesteld, omdat een klein topgesprek misverstanden aan Westduitse kant kan wegnemen. Adenauer's programma voor zijn be zoek aan Londen zou uit drie delen be staan, namelijk een gesprek met de Ame rikaanse president, een bespreking met Macmillan en een conferentie met Eisen hower en Macmillan gezamenlijk. Als da tum van Eisenhower's aankomst in Lon den wordt 24 augustus genoemd. Na de gesprekken in twee of drie ronden met Macmillan en Adenauer zou de president op 27 augustus De Gaulle in Parijs ont moeten. De laatste acht het in strijd met zijn prestige naar Londen te komen voor een ontmoeting met Eisenhower. Boven dien kant hij zich tegen een kleine „top" omdat hij het onaanvaardbaar acht, dat president Eisenhower namens de weste lijke bondgenoten met Kroesjtsjev zou spreken. Beperkte verwachtingen De Britse regering is zeer ingenomen met het komende bezoek van de Ameri kaanse president, die sinds de aanvaar ding van zijn functie nog niet in Londen geweest is. Macmillan daarentegen heeft als premier reeds tweemaal Washington bezocht. In Londen koestert men overi gens uiterst beperkte verwachtingen van het resultaat van de ontmoeting tussen de president en Kroesjtsjev. Hoe de ge sprekken ook verlopen, de wereld zal zeer waarschijnlijk nog lange tijd in twee ge wapende kampen verdeeld blijven. Som migen hopen dat er thans iets terecht zal komen van Macmillan's voorgestelde non agressiepact tussen Oost en West. Ook wordt bij wijze van verlanglijst voor de ontmoeting in Washington gepleit voor het denkbeeld van de oprichting van een wereldgezagsorgaan en een internationale politiemacht, te meer daar ongebreidelde nationale soevereiniteit geen plaats meer heeft in deze eeuw der kernenergie. Men is in Londen overigens verheugd dat presi dent Eisenhower op 't ogenblik zo fit is. Hij wordt beschreven als een nieuw mens, die door zijn belangrijk initiatief geheel is op geveerd. (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft Eisenhower meegedeeld dat hij be reid is de president op elk gewenst tijd stip en elke gewenste plaats te ontmoe ten, zo verluidt in Bonn. Men voegde hier echter aan toe dat Bonn het zeer op prijs zou stellen als Eisenhower mocht beslui ten naar de Westduitse hoofdstad te ko men. In Parijs verluidt dat president De Gaulle aan Eisenhower twee data 27 augustus en 3 september heeft voorge steld voor een bezoek aan Parijs. Hij zal zich neerleggen bij het besluit van Eisen hower en hij zal desnoods zijn bezoek aan Algerije eind augustus uitstellen. De betrekkelijke koelheid waarmee de eerste aankondiging van de bezoeken van Kroesjtsjev en Eisenhower ontvangen werd, overheerst nog in de semi-officiële commentaren. De niet-communistische dagbladen waarschuwen tegen buitenspo rig optimisme. Deze voox-zichtigheid wordt gedeeld door de meeste functionarissen die vrezen dat Eisenhower enkele van de westelijke meningen zou kunnen prijsge ven in ruil voor lege woorden. Ook in Bonn en in Rome bestaat volgens hen deze vi-ees. De ontmoeting tussen De Gaulle en Eisenhower zal moeten aantonen in hoe verre een dex-gelijk wantrouwen gerecht vaardigd is, zo menen zij. Advertentie Sinds de lente van het vorig jaar, tot op vandaag gedurende zestien maanden, is mijn gezin met een tussenpoos van drie roeken onafgebroken bezocht door ziekte. En het waren niet zomaar wat griepjes of heesheid, nee, het lot had zijn grof geschut op ons gericht. Maagzweer, longontsteking, paratyfus, luidde het, om maar enkele bij de kop te pakken. En alles speelde zich thuis af, geen ziekenhuis is er aan te pas gekomen, want als rechtgeaard artsen dochter dacht, ik net zo goed zelf de boel te kunnen klaren, overigens niet bevroe dend dat ik er meteen voor zestien maan den aan vast zat. Het was achteraf bekeken geen licht karwei, dat wil ik wel bekennen. Er waren dagen, dat ik niet meer wist of ik recht of scheef stond, of we de dag begonnen of eindigden, of we op aarde leefden of op een vreemde satelliet. Er waren ogenblikken, dat ik niet meer goed begreep dat de apotheker de apotheker was en waarom juist de bakker mij brood leverde. Ik vroeg mij af of mijn kindertal viel juist was, was er en passant niet één van het kroost gehuwd of een nieuwe bij gekomen? Dit zijn onalledaagse ervaringen. Maar je bent er niet kapot van. Waar je wél kapot van gaat in zo'n tijd is de maatschappij, onze eigen welgeorden de samenleving. Deze laat je alvast aange tekende brieven vóór drie uur afhalen, ze sluit sommige winkels voor één uur en an dere jvist na één uur. Ze laat je bezwaren tegen je belastingaanslag toe, maar binnen twee maanden. Wat is twee maanden tegen zestien maanden vechten tegen bacillen? Die twee zijn om. voor je het weet, voor je je aanslag goed en wel gezien hebt. Dan zijn er nog regelen in onze samenleving, die je mét bescheiden ergens heen sturen om weer andere bescheiden te moeten innen. Doe je dat niet, laat je het na omdat in de strijd om, leven of dood alles be lachelijk is behalve leven en dood, dan word je ineens overal vanaf geschrapt, misschien zelfs van je geboorte-akte, wie weet. En dan wordt je gezin meteen in het asociale gestoten en god-weet wat je dan boven het hoofd hangt. Het is deze perfecte, beveiligende, in honderdduizend hokjes verdeelde ordening gedreven door honderdduizend ijverige mensen, die me tot radeloosheid brachten toen ik maanden en maanden achtereen die ene waarachtige, wezenlijke strijd had te voeren waar alles om bestaat. Lang zaamaan, zo tussen de penicilline en de injectienaalden in, kwam als zacht vergif de twijfel aan onze heerlijke maatschappij in mij op, sloop een groot verlangen naar de wildernis in mij en dat hechtte zich met vele ranken als een liaan om mijn ge dachten. De wildernis zonder aangeteken de brieven, zonder sluitingstijden. Alleen maar d.e tamtam en zonsop- en ondergang. O, wel met vergiftigde pijlen en geruilde vrouwen, maar hebben wij dat soms min der? De wildernis met enkel de strijd om leven en dood. En nu ik weer lees, lees ik over die expeditie naar Nieuw-Guinea. Is het u ook opgevallen, dat ze daar steeds moeilijkheden hebben? Ze vertrok ken zo monter naar ik meen maar sinds ze voet aan wal hebben gezet krijgen xoe de onwilligste berichten door. Eerst konden ze niet verder uit de voeten om het één. toen om het ander en nu, tegen het einde, tegen het afscheid, stagneert de zaak weer. Ze zitten er en kunnen niet terug. En de heer Verolme wil hun geld geven, want de heer Verolme gelooft, gans niet ten onrechte, in klinkklare munt. Maar i k geloof niet helemaal aan al die pech. Ik geloof eerder, dat die jongens toen ze het oerwoud roken en de eerste wilde papegaai van een tak zagen opvliegen, zich al voornamen te drossen, de wildernis, de harde vrijheid in. Ze willen niet terug. Dat geloof ik. Telegram van Kroesjtsjev: HIROSJIMA (Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft woensdag een boodschap gericht tot de afgevaardigden naar de bijeenkomst voor de afschaffing van kernwapens, die in Hi- rosjima gehouden wordt. Hij zegt hierin dat de vrede in het Verre Oosten en de vei ligheid van Japan gewaarborgd zullen zijn als Japan het veiligheidsverdxag, dat het met de V.S. heeft gesloten, opzegt. In de boodschap wordt voorts gezegd, dat de Sovjet-Unie hoopt, dat de verga dering haar voorstel tot vestiging van kernwapenvrije zones in het Verre Oos ten en andei-e gebieden zal steunen. Ook premier Kassem van Irak en pre- mier Nehroe van India zonden boodschap pen, waarin zij pleiten voor een vreedza me samenleving der volkeren. De bijeen komst die woensdag werd geopend, wordt bijgewoond door 72 afgevaardigden uit 24 landen. Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING NEW YORK (UPI) De Amerikaanse tonueel- en scenarioschrijver en filmpro ducer, Preston Sturges, is heden, donder dagochtend, in New York overleden. Hij is zestig jaar geworden. Voor de film „The great McGinty" kreeg hij in 1940 een „Oscar". Andere bekende werken van Sturges zijn „The miracle of Morgans éreek", „Hail, the conquering hero", The great moment", „The beauty- ful blonde from Bashful Bend" en „Un faithfully yours". Tot zijn bekendste toneelstukken beho ren „The guinea pig", „Strictly dishono rable", „The big pond". „The power and the glory", „The green hat", „Diamond Jim" en „Remember the night". Sturges begon zijn carrière in 1920 als componist van songs en als uitgever. RTO DE JANEIRO (UPI) Er zijn aan wijzingen, dat Brazilië wellicht niet alleen de diplomatieke betrekkingen met Rusland zal hex-vatten, maar dat het er ook eimstig over denkt, communistisch China te er kennen. Braziliaanse autoriteiten hebben laten weten, dat de stappen in die richting ver sneld zijn, doordat de Vex-enigde Staten Bi-azilië niet van tevox-en op de hoogte heb ben gesteld van het voornemen van Eisen hower om bezoeken met Kroestsjev uit te wisselen. President Kubitsjek heeft er herhaalde lijk bij Amerika op aangedrongen, Bra zilië te betrekken in bex-aadslagingen over belangx-ijke besluiten van de vrije wereld, vooral als later aan het land gevraagd wordt die besluiten te steunen. Aan de president van de Krijgsraad. Wij, belastingbetalers van Nederland, voelen ons ge dwongen terug te komen op een uitlating, die gij vorige week hebt laten vallen bij de behandeling van een aanklacht tegen 'n soldaat eerste klasse (die intussen door uw be moeiingen soldaat laagste klasse is geworden). Wij zouden hebben gezwe gen, indien gij ons niet in ne kwestie had betrokken. Gij hebt ons genoemd als belang hebbenden en wij zijn u uitex-aard zeer dankbaar, Jat onze belangen u zó na aan het hart gekleefd blijken te lig gen. Doch wij willen een mis verstand rechtzetten, dat tus sen u en ons gerezen Llijkt te zijn. De soldaat eex-ste klasse had zich verstout, met een di'ietons legertruck naar zijn woon plaats te rijden, aldus vervoer middel en benzine van 's lands eigendom te eigen bate ge- bx-uikend tegen het uitdrukke lijk verbod van zijn militaire ovex-heden in. Dit lijkt een laakbaar mis- drijf, dat inderdaad aan ons, belastingbetalers, ongeveer 45,heeft gekost gelijk gij reeds fijntjes had uitge rekend. Doch tijdens de be handeling is komen vast te staan, waaróm de soldaat dit misdrijf pleegde. Hij x-eed in zijn drietonner uit pure, on zelfzuchtige, romantische lief de en dat, mijnheer de presi dent, verandert de zaak. Dat verandert voor ons de zaak zozeer, dat wij bereid zijn die vijfenveertig gulden voor onze rekening te nemen. Want, mijnheer de president, voor vijfenveertig gulden kan men in onze huidige samen leving zo zelden en zo moei lijk iets waardevols kopen, «lat wij deze somma uitstekend be steed vinden. Wij hebben vernomen dat de soldaat voorheen eerste klasse zijn geliefde te hulp snelde, die in grote moeilijkheden verkeerde. Zijn verloofde, die door haar vader (omschreven als een geslaagd zakenman, waarbij over zijn geslaagd vaderschap tactischex-wijs wordt gezwegen) uit 't ouder- 1 ijk huis was gezet en ten prooi was gelegd aan armoede en hulpeloosheid. Zij had die be handeling ondergaan omdat de geslaagde zakenman van me ning was. haar op die manier te kunnen genezen van haar genegenheid voor de soldaat eerste klasse. De zakenman eerste klasse huldigde blijkbaar het prin cipe, dat men de kinderliefde niet beter kan aanwakkeren dan door zijn spruiten in het ongeluk te storten. Vandaar dat hij het predikaat van „geslaagd" als zakenman wel licht verdient. Ofschoon wij, belastingbetalers, in onze ge lederen individuen tellen die uitstekende zakenlieden en goede vaders tegelijk zijn. Wilt gij een vergelijking, dan zouden wij willen zeggen: deze soldaat eerste klasse stormde als een moderne Don Quichot zijn Dulcinea te hulp. Met de grootheid van zijn hart be kommerde hij ziclx niet,om de gevolgen gevolgen die een soldaat eerste klasse volkomen duidelijk moeten zijn. Hij vloog te hulp op de vleugels van zijn onbaatzuchtige ge negenheid en zijn trouw-in- alle-omstandigheden. Die vlexi- gels kostten ons 45, Kunt gij ons, mijnheer de president, ergens ter wereld dergelijke vleugels voor die prijs verschaffen? Zij zijn er niet. Zij zijn de kostbaax-ste dingen die een mens kan hebben en alle goud der aarde is ontoereikend om ze te betalen. Als er in ons leven meer onbaatzuchtige ge negenheid, trouw-door-dik-en- dun benevens ridderlijke moed zouden bestaan, zoudex. wij de kosten daarvan zo zij te becijferen waren gaarne met ons belastinggeld willen verlichten. Liever dan dat dit geld besteed zou worden aan het vex-raad van de ene mens tegenover de andere aan 't brute geweld van de mecha nische dood, die wezens van hetzelfde ras en dezelfde in telligentie elkander onver hoeds aandoen. Doch wij haten sentimentaliteit en weekheid. Daarvoor zijn wij tezeer door- dewolgeverfde belastingbeta- lex-s. Wij hebben slechts be wondering voor de ridderlijke moed, waarmee de soldaat eerste klasse alle persoonlijke nadeel heeft getrotseerd en aanvaard en voor de goede zaak van een zwakke vrouw is opgekomen, met truck en al. Wij vinden deze soldaat een echte soldaat van de allereer- ste klasse. Een mens van de eex-ste klasse bovendien, een geslaagd mens, die in zijn jon gelingschap x-eeds begrepen blijkt te hebben hoe waardevol 'n goede, verankerde liefde is. Wij allen weten bij onder vinding, hoe pijnlijk de af stand kan zijn tussen geliefden die door de omstandigheden gescheiden zijn en ieder voor zich in eenzaamheid de geva ren van lijf en ziel moeten trotseren. Hebt gij, mijnheer de president, nooit op grote afstand van uw thans mevrouw de president zijnde geliefde geleefd, hunkerend naar haar nabijheid, teruggehouden ech ter door de plicht van de situatie, wetend dat zij uw hulp en uw steun nodig had? Als dat zo is, dan hebt gij waarschijnlijk geen legertruck van drie ton tot uw beschik king gehad. Anders zoudt ge wellicht nu geen president van de krijgsraad hebben kun nen zijn, doch een gewoon dienstplichtige, neergedrukt in de laagste rang van de mili taire hiërarchie vanwege uw strafblad. Of misschien heeft mevrouw nooit in de narigheid gezeten. In ieder geval willen wij nadx-ukkelijk en ondubbelzin nig één ding vaststellen: wij wensen het militaire drietons vervoermiddel niet als mis- bruikt te beschouwen. Wat de kosten van benzine betreft, die nemen wij gaarne op de koop toe, omdat zelfs de machtigste legertruck nu een maal zonder benzine niet lopen kan. Wij zouden het de soldaat eerste klasse niet kwalijk genomen hebben, wanneer hij in dat uitzond ex-lij ke dwang- geval niet een legertruck, doch het gehele Nederlandse leger had gebruikt om zijn geprang de geliefde uit haar ongeluk te x-edden. Wij zijn er zelfs zeker van, dat het gehele Nederlandse leger met grote bereidheid zou zijn opgerukt met dat doel. In zulke situaties leert men de echte soldaten van eerste klasse kennen. En onder ons gezegd en gezwegen, mijn heer de px-esident, waarvoor kan een leger beter oprukken dan voor de verdediging van het recht en de hulp der zwakken? Als wij er zeker van konden zijn, dat alle legers uitsluitend voor dat doel zouden worden gebruikt, zouden wij ons geld met nóg meer vreugde en ver trouwen ter beschikking stel len aan de minister van defensie (wie dat dan ook op dit moment wezen mag) en zouden wij met innerlijk genot de drietonners over de wegen zien razen in de zekerheid dat zij niet veri-oestten voor niemendal, doch gebruikt wer den voor een sprekend, inspi rerend menselijk doel. Uit naam van alle belas tingbetalers uitgezonderd waarschijnlijk een zeker ge slaagd zakenman en uit naam van alle geliefden die door plicht en situatie geschei den zijn, doch onbedaarlijk elkanders veiligheid en geluk wensen, zij u medegedeeld dat wij om die onnozele vijfen veertig gulden lachen. Wij vragen u niet, de soldaat weer van de laagste tot de eerste klasse te verheffen. Dat is niet nodig. Want voor ons is hij éérste klas gebleven. J.L. Maps Valk Advertentie U vindt bij ons Prachtige LUXE cadeaus. Grote Houtstraat 49 - Haarlem Het huis met CARILLON SAN FRANCISCO (Reuter) Het hoog- gex-echtshof van Californië heeft woens dag beslist dat Caryl Chessman, die elf jaar geleden ter dood is veroordeeld en in de gevangenis enkele boeken heeft ge schreven, niet opnieuw in beroep tegen zijn vonnis zal worden gehoord. Men verwacht nu, dat de rechtbank van Los Angeles, die Chessman in eerste aan leg wegens ontvoering en vex-krachting ter dood heeft vex-oox-deeld, een nieuwe datum van tex-echtstelling zal bepalen. Chessman heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse Hoge Gex-echtshof op nieuw voor de achtste maal om uit stel van executie zal verzoeken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3