K. Steijn nu onbereikbaar in Mid-Kennemerland-toernooi Havenberichten Geen strandweer? Ga dan de duinen in! P. Stet en D. van Vuuren nog gelijk LIHCO super convector f 420.- L0ENDERSL00T Mooi jongens, dat blussen! „Maar dit IS toch IJmuiden?" KIP EN VIS WISKER DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 5 IJmuider zeekadetten naar Hilversum Ook de ouders van „Miss Lunapark" naar Zeebrugge Feest voor zeshonderd speeltuinkinderen KUNSTHANDEL 9fJ KENNEMEQLAAN 55 Belangrijke wedstrijden voor D.E.M.-atletiek Sportschool „De Lange" gaat steeds vooruit Goed programma van „Jeugd en muziek" Een KOELKAST Kennemer Kruimels In de hoofdklasse A van het Mid-Kennemerland-schaakkampioenschap is de span ning verdwenen. Dit is het gevolg van de overwinning, door de Santpoort-speler K. Steijn behaald op M. P. Suiker (Pat Mat). Met een gewonnen staande afgebroken partij nog uit te spelen, blijft Steijn buiten bereik van zijn rivalen. In de B-afdeling daarentegen is de spanning nog toegenomen nu de beide kandidaten P. Stet en D. van Vuuren tot remise kwamen. Met elk nog één partij te spelen, gaan beide heren met gelijke kansen de laatste i-onde in. In een Koningsindisch duel koos K. Steijn de f-3 opstelling, waarop de bekende levensgevaarlijke pionnenopmars volgde. Het verzorgde spel van de Santpoortenaar was zelfs Suiker te machtig. De Pat-Mat- voorvechter, die in de loop der jaren toch wel heeft bewezen uit het goede schaak hout te zijn gesneden, kon tegen dit geweld niet op. Zoals uit de stand duidelijk blijkt, zal geen speler uit Steijn's groep hem nog kunnen weerhouden van een tweetal par tijen met de winnaar uit groep B. De stand luidt namelijk: 1. K. Steijn 4 4 - - 4 2. G. L. de Haas ..3 2 - 1 2 3. M. P. Suiker 4 1 1 2 1'/: 4 K. Comis 3 1 - 2 1 5. ir. D. G. Huygen 1 - 1 1 Va 6. J. C. de Haas 3 - - 3 0 nog uit te spelen afgebroken partij. De beide Weenink-spelers P. Stet en D. van Vuuren hebben voor een spannend slot gezorgd in afdeling B. Beide heren kwa men. zonder tot dat moment nog enig ver lies te hebben geïncasseerd, tegen elkaar in het strijdperk. Stet verdedigde zich Siciliaans, waarna een zeer spannend ge vecht ontstond. Er werden over en weer sterke zetten gedaan. Zoals veelal in der gelijke ontmoetingen begon de tijd een woordje mee te spreken. Op het toppunt van het treffen moesten beide spelers in slechts enkele minuten nog een groot aan tal zetten doen. Stet kwam toen even de kwaliteit voor, maar Van Vuuren manoeu vreerde dermate handig dat beide spelers geen verdere risico's meer namen en be sloten het punt te delen. P. Hart (Pat Mat) leed hier opnieuw een nederlaag. Ditmaal moest hij de winst aan zijn clubgenoot P. H. Janssen laten in een Koningsindische partij. De stand luidt hier nu als volgt' 1-2. P. Stet 4 3 1 - 3Vz D. van Vuuren .431- 3Va 3-5. P. H. Janssen ..31-21 Tj. de Jong 3 1 - 2 1 P. Tijssen 3 1 - 2 1 6. P. Hart3 - - 3 0 Eerste klas Bij de eerste klassers kent J. Schroder (Pat Mat) totaal geen genade voor zijn tegenstanders. Dit keer viel W. Wortelboer (Pat Mat) in korte tijd aan een krachts explosie ten prooi. Voor dezelfde groep bevestigde A. Verkooijen (Kijk Uit) zijn herstel via een gewonnen staande afge broken partij met A. Burgerhout (Weenink) De ranglijst is hier: 1. J. Schroder 4 4 - - 4 2'. F. Wester* 2 2 - - 2 3. J. van Vuuren 3 2 - 1 2 4. A. Burgerhout 2 1 1 - Vit 5. G. Koomen 5 1 1 3 VI2 6. A. A. Verkooijen 3 1 - 2 1 7. W. Wortelboer 5 - - 5 0 In de B-afdeling moet J. Vis (Kijk Uit) met welgevallen de'nederlaag van G. v. d. Berg (Pat Mat) tegen P. Steeman (Pat Mat) hebben genoteerd. Daar hij zelf namelijk met J. H. Kruijer (Pat Mat) afrekende betekende het voor hem althans voorlopig de eerste plaats in de algemene rangschik king. Zoals mocht worden verwacht lever de de afgebroken partij P. SteemanJ. H. Kruijer de eerste de overwinning op. P. Steeman speelde nog een derde partij. Tegen J. Mallien (Weenink) werd het ech ter voorlopig een afgebroken partij. W. Langedijk (Kijk Uit) besloot zijn optreden in dit kampioenschap met een nederlaag Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen IJmtiaden Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Loos drecht van Rotterdam; Froste, Helsinki, hout voor Zaandam; Alstervliet, Swansea: Pavo. Wal- kom, hout voor Zaandam; Kenneth, Rochester; Berend N, Shoreham; Roerdomp, Helsinki; Loire. Argus, Achilles, Rotterdam met Trixos; Oranje stad, Plymouth; Tilly, Haukipidas. hout voor Zaandam; Draco, Rotterdam; madjoe. Mantyluo- to, hout voor Zaandam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Themis Rotterdam; Notos, Rotterdam; Peregrine, Londen: Maron, Antwerpen; Loke, Antwerpen; Porjus. koge; IJstroom, Londen; Zaanborg. Sundsvall. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ciudad de uenca naar Antwerpen; Nordwind, Leningrad: Verner Franck, I-Iamhurg; Gaasterland, Recife, Oranjeborg, Delfzijl; Adriana, Dagenham, wals- Materiaal van IJmuiden; Jagersfontein. Bremen; Prins Bernhard, Gdynia; Leliegracht, Rotterdam; Sunnas. Rotterdam; Royal Board, Rotterdam; Pa- tria, Rotterdam, ledig Veisen; Asmidiske, Hamp ion Roads; Lizard, Londen; Martha Ahrens, Ham burg: Fennia, Helsinki; Theano, Rotterdam; Bal tic, Swansea; Joost, Kristinehanm, ledig Zaan dam; Vechtstroom, Bristol: Schippersgracht, Ant werpen; Marcelli Nowodko, Hamburg; Stella Ma- ina, Hamburg; Timcan, Londen: Gratia, Rotter- sm, ballast van Zwolle. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Rokin van Mantyluoto; Loosdrecht, Londen; Thuban, Hami- •a, Loire. Rotterdam; August Thijssen, Lulea; Astrid Naess, Perzische Golf: Alppila, Ystad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). 1. J. Vis 4 3 1 - 3Vi 2. G. v. d. Berg 4 3 - 1 3 3. W. Langedijk 6 2 1 3 2«/Ï 4. J. Mallien* 3 2 - 1 2 5. P. Steeman 4 2 - 2 2 6-7 N. Duin 4 1 - 3 1 J. H. Kruijer 4 1 - 3 1 tegen G. v. d. Berg. Als gevolg van deze uitslagen is nu de volgende rangschikking ontstaan: De wedstrijden zullen dinsdag 11 augus tus bij de schaakclub Weenink in Bever wijk worden voortgezet. Er zullen dan o.a. de volgende spelers tegen elkaar in het strijdperk treden: Hoofdklasse: M. P. Suiker tegen K. Co- mis. ir. D. G. Huygen tegen J. C. de Haas, Tj. de Jong tegen P. Hart en D. van Vuu ren tegen P. H. Janssen. In de eerste klas se: A. A. Verkooijen tegen F. P. Wester, J. Schroder tegen A. Burgerhout, G. v.d. Berg tegen J. Vis, P. Steeman tegen J. Mallien en G. Koomen tegen W. Wortelboer. De partij G. L. de Haas (Kijk Uit) wit tegen K. Comis (Pat Mat) zwart, uit de vorige ronde, had het volgende verloop: 1. e4 c5: 2. Pf3 eS; 3. c4 d6; 4. Pc3 Pc6: 5. Le2 g6; 6. 0-0 Lg7; 7. d3 Pge7; 8. a3 0—0; 0. Tbl a6; 10. Ld2 Pd4; 11. Le3 Pec6 12. Pel Db6 13. Pc2 Dc7; 14. Lf3 Pe5; 15. Le2 Pec6; 16. f4 Pxc'2; 17. Dxc2 Pd4: 18. Ddl Pxe2; 19. Pxe2 b5; 20. b.3 Ld7: 21. Dc2 Tad8; 22. Pg3 Tfe8; 23. Ld2 f5; 24. Lc3 Lc6: 25. Dd2 Lxc3: 26. Dxc3 fxe4: 27. dxe4 d5; 28. exdö exd5: 29. Dxc5 dxe4; 30. Tbcl Tdc8; 31. f5 Teö: 32. Dd4 De7: 33. Db6 Db7; 34. Dd4 Te7: 35. fxg6 bxg6; 36. Df6 Kh7: 37. Tf4 Kg8; 38. Th4 Tg7: 39. De6ï Df7? Een blunder, hoewel een goede voortzetting niet meer aanwezig is. 40. Dxc8f Le8; 41. Txe4 en zwart geeft het op. Donderdagmorgen zijn ongeveer 35 zee kadetten van het Zeekadetkorps „IJmond" naar Hilversum vertrokken waar zij tot en met 15 augustus zullen verblijven in het Marine Opleidingskamp met de jongens van de acht andere korpsen in ons land, bij elkaar circa 300 man. Voor de Wisselbekers en de Wimpels zal weer hard gestreden worden. Vieren twintig B-2 sloepen zijn naar Loosdrecht overgebracht waarmede wedstrijden zul len worden gehouden in roeien en zeilen. Op 13 augustus wordt een Ouderdag ge houden en dan worden er 350 ouders ver wacht die de gast zullen zijn van de Ko ninklijke Marine. Twee zeekadetten van het korps „IJ mond" zullen dit jaar niet aan het zomer kamp deelnemen. Deze, Gerrit Zwart en Bert Krijgsman, zullen met nog twee zee kadetten van andere korpsen onder lei ding van de secretaris van het IJmuidense korps, de heer A. van der Veer, een kust- reis meemaken met het m.s. „Kinderdyk" van de Holland-Amerika Lijn. In juli heb ben enige zeekadetten van andere korpsen een dergelijke reis gemaakt met het s.s. „Limburg" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, welk vijftal jongens eveneens onder lei ding stond van de secretaris van het korps „IJmond". Met het S.S. Atlantic van de American Banner Lines Ltd. zal de „Miss Lunapark" van Velsen-Noord, mejuffrouw Jeanne Bart uit IJmuiden dinsdag een reis van Amsterdam naar Zeebrugge gaan maken. „Miss Lunapark" gaat echter niet alleen want onverwacht heeft de scheepvaart maatschappij tevens een uitnodiging tot haar ouders gericht, die dit buitenkansje uiteraard met beide handen hebben aan vaard. De American Banner Lines Ltd. zorgt ook voor de terugreis via Gent en Antwerpen naar IJmuiden. De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en „de Meerweiden" zullen dit jaar geen boot tocht houden, maar voor de zeshonderd aangesloten kinderen op donderdag 20 augustus een groot tuinfeest in de speel tuin „de Meerweiden" organiseren. Het feest, begint 's morgens om acht uur met een rondgang door Velsen-Noord van de eigen speeltuindrumband, waarna van negen uur tot twaalf uur op de tuin kinderwedstrijden worden gehouden. Hier in is ook opgenomen een verkeersexamen voor de oudere kinderen tot veertien jaar hetgeen in de vakantietijd alleszins valt toe te juichen. 's Middags om twee uur woi'den de fees telijkheden voortgezet met het optreden van het kindercircus en revuegezelschap „Kindervreugd" van Frans Weber uit Haarlem (de drie Franelly's) tot onge veer vijf uur. Het feest is ook toeganke lijk voor kinderen van niet-leden. Grotere ontspanningsruimte Dank zij de verhuizing van het districts kantoor van de A.N.M.B. naar het nieuwe gebouw aan de Wijkerstraatweg is de tot deze week gebezigde verdieping boven het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat 1 vrijgekomen voor de uitbreiding van het club- en ontspannings werk van de beide samenwerkende speel tuinen. De ruimte boven het jeugdhuis „De Pan" was reeds veel te klein geble ken om het kinderontspanningswerk ver der te kunnen ontwikkelen. Het maken van een doorgang tussen de beide boven verdiepingen, die aan elkander grenzen, geeft gelegenheid de wieken wat verder uit te slaan en betekent tevens een flinke ruimte voor de repetities van de speeltuin drumband. De beide speeltuinbesturen zijn zo voortvarend geweest om van de A.N.M.B. de zo goed als nieuwe verlichtings- en ver warmingsinstallatie, waaronder vijf gas kachels, die pas één seizoen zijn gebruikt, over te nemen, zodat binnenkort voor het werk van de beide speeltuinen een geheel afzonderlijke „werkcentrale" tot stand komt. Advertentie F R I S - serviezen nieuwe vormgeving. Dealer voor Veisen: Beverwijk De atletiekvereniging D.E.M. heeft voor de komende weken een aantal belangrijke wedstrijden op het programma staan. Op zondag 6 september worden de meisjes-clubkampioenschappen van Ne derland op „Adrichem" gehouden. De zes sterkste meisjes van ons land zijn bij deze titelstrijd gerechtigd uit te komen. D.E.M. heeft de lang niet gemakkelijke taak de vorig jaar gewonnen wisselbeker te ver dedigen. De meisjes die voor opstelling in de D.E.M.-ploeg in aanmerking komen be reiden zich reeds serieus voor deze wed strijden voor. Dit zijn: Thea Postma, Mar jan Thomas, Atie Kaptein, Ria Bruyns, Jos Riteco, Corry van Wijk, Ineke Jansen, Lies Vink en enkele anderen. Dinsdag wordt tevens een bijzonder in teressant bijprogramma verwerkt en het ziet er naar uit dat de beste Nederlandse atletes aan de start zullen verschijnen. Een week later, op 13 september neemt de damesploeg van D.E.M. in Den Haag deel aan de finale van de wedstrijden om de Prinses Julianabeker of wel de club kampioenschappen van Nederland. Via een derde plaats bij de voorwedstrijden heeft de Beverwijkse ploeg zich hierin weten te plaatsen. Tot de deelnemende verenigingen behoren verder Sagitta en ADA uit Amsterdam, Holandia uit Rotter dam en L.D.A. uit Den Haag. De Beverwijkse sportschool van de heer ,1. de Lange telt thans reeds tweehonderd leerlingen. In ruim een jaar is dit aantal verdubbeld. De stijging van het aantal leerlingen is mede te danken aan de in gebruikneming van de zaal boven het vei linggebouw. De uitslagen van het dezer dagen ge houden judo-examen zijn: Gele band: H. Blom, P. Roema, B. Hei- mink, D. Dobbelaar, T. v. d. Klei, P. Wil- lems, B. v. d. Kamer, D. Rietkerk, W. Holsema, K. Rond, C. Kroonburg, R. Velt- man, G. de Bie, A. Steeg, L. Schager, H. v. d. Wall, T. Steen, A. de Reus, K. v. d. Beek, M. v. Vuurst, J. Karsten, J. v. d. Werff, A. van Loenen en M. Klein. Oranjeslippen: H. van Swaal en G. Westbroek. Oranjeband: A. Hart en R. Groenewoud. Senioren gele band: J. Rand, T. Wy- nands, T. Rietkerk, J. en H. Rumping. Oranje band: J. Wilgenhof, K. de Bie, mevr. J. Dekker, mej. G. van Broers, mej. G. Glas en mej. G. Haas. Groene band: E. Gosen, J. Hoogland en J. Boeree. Bruine band: A. Gemser. „Jeugd en Muziek", afdeling Kennemer- land heeft haar programma voor het ko mende seizoen samengesteld. Het ziet er naar uit, dat liefhebbers van moderne en meer oudere vormen van muziek allen aan hun trek zullen komen. Behalve naar operamuziek kan men ook luisteren naar Negro Spirituals, elektronische muziek, film- en Stereofonische muziek. Zelfs de bekende harpiste Rosa Spier is bereid de jeugd in kennis te stellen met allerlei we tenswaardigheden over haar instrument. Het ligt ook in de bedoeling de jeugd in kennis te stellen met filmmuziek en hier voor zullen onder andere worden vertoond de documentaire films: „Rembrandt", „Glas", „Spiegel van Holland" en „Panta Rei". De muziek voor deze films werd ge componeerd door Max Vredenburg, Jan Mul en Pirn Jacobs. Het programma zal worden besloten met het jaarlijkse jeugd- en muziek-concours. De datums zullen later worden opgegeven. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Jacqueline A., d. van W. F. Bezemer en C. M. Gooijen; Peter, z. van P. Geldermans en G. K. Kennedij; Theo dora, d. van G. Olivier en M. Marinus; Thomas J. T., z. van A. Romeijn en H. H. M. van Oostrum; Jacoba L, d. van C. Sa- blerolle en H. C. Steffen; Jn F., z. van D. van Nimwegen en E. Bosse; Augustinus T„ z. van P. S. de Groot en A. T. Velze- boer; Ingrid, d. van C. van Bedaf en C. A. Bastiaan; Petronella, d. van J. P. Merts en N. de Bouvré; Franciscus I., z. van C. Brasser en M. C. L. de Smet; Anna M., d. van N. Al en J. Schrama; Elise M., d. van L. C. van den Berkt en G. H. L. van Wa- veren; Annemarie, d. van J. S. van Hat- tem en T. M. Broek; Geertruida A. M., d. van S. Vermast en A. M. van Tunen; Adriaan F., z. van C. S. Correljé en W. J. Lammerts; Mattheus J., z. van J. de Boer en J. C. van der Plas; Mattheus H. M., z. van H. C. Bugnum en G. M. Boots; Jo hannes A., z. van A. A. Vink en A. J. Noordeman. ONDERTROUWD: L. A. van Es en C. de Reus, TI. G. Hiddink en C. A. G. Mor- sink: A. J. Welboren en G. J. Schuijt; W. P. M. Nanne en A. J. van Leeuwen; G. Veerman en M. A. de Vreeze; T. Apel doorn en G. Goed. GETROUWD: A. Kansen en A. J. Ro meijn; G. A. Romeijn en C. A. Molenaar; H. j. Blok en M. A. C. Beentjes; A. J. Ni- colaas en H. van den Brand; J. A. Baltus en W. Hoogeboom. OVERLEDEN: H. Docter, oud 92 jaren, wed. van J. G. F. Otten; E. F. Avenarius, oud 86 jaren, geh. m. M. Scholtz; E. Tromp, oud 54 jaren, geh. m. C. M. Kaandorp; W. G. Thoolen, oud 66 jaren, geh. m. E. J. Meijer. MARKT BEVERWIJK. 5 augustus: andijvie 3353; bloemkool 1862; sla 519; bospeen 2143; waspeen 1637; sperziebonen 83148; snijbonen 73134; spinazie 3462; postelein 2333; rode kool 4858; gele kool 2329; prei 22—33. Mocht het geen weer zijn voor het strand, dan is een wandeling in het Noordhol lands Duinreservaat een prachtige vorm van recrea tie. Tientallen kilometers wegen en paden bieden daar toe een unieke gelegenheid. In augustus is de duinflora niet meer zo uitbundig: de bloei wordt minder, als ge volg waarvan de verschei denheid van kleuren af neemt. Toch is een wande ling nog volop de moeite waard, omdat er altijd en overal bijzondere dingen kunnen worden waargeno men. Zo zal in het terrein Bergen de gewone heide (Calluna vulgaris), weer gaan bloeien, die een bijzondere bekoring aan dit zo mooie terrein geeft. Voorts kunt u er vinden de prachtige dop hei (Erica) en de, als het wa re tot matten gevlochten, kraaiheide (Emetrum ni grum), die bezet is met. tros sen zwarte bessen. Schenk eens aandacht aan de vlinders, waarvan er in het reservaat, evenals van kevers, bijen, hommels en wespen, een grote verschei denheid leeft. Dartelend van bloem naar bloem op zoek naar honing zijn druk in de weer o.a. witjes, citroentjes, atalanta's, vuurvlindertjes en kleine parelmoervlinders. Ook dansen ze om elkaar heen en zoeken de mannetjes en wijfjes elkaar in een lief desspel, waarbij heel wat ceremonieel te pas komt. De heivlinder, een lid van de zandoogjes familie, is een mooie vlinder. Door z'n kleur en tekening valt hij niet op wanneer hij rustig op de grond zit te wachten of er een wijfje langs wil komen. Gebeurt dit, dan volgt hij onmiddellijk. Strijkt het wijfje ergens neer, dan zien we het mannetje een balts voor het wijfje uitvoeren waarbij bepaalde geurstoffen worden overgewaaid. U zult ook minder bekende vlindersoorten zien: migran ten die uit het zuiden naar ons land en nog verder trek ken. Hiertoe behoort de dis telvlinder, die uit Afrika over geheel Europa uit zwermt. Van de gele en Oranje Luzernevlinder, in vorm en grootte op de witjes gelijkend, maar dan met prachtige gele en oranje kleuren, werd de eerste reeds in juli gezien. Voor degenen die de vlin- dertrek bestuderen is het nu opletten, daar allerlei bij zonderheden met het mooie weer in deze zomer kunnen worden verwacht. De planten met hun rij pende zaden in allerlei vorm en variatie kunnen ook een studie op zichzelf vormen. In dit verband is het wellicht van belang voor u te weten, dat een zeer mooie collectie zaden aanwezig is in de per manente natuurhistorische verzameling van het reser vaat aan de Zeeweg te Bak- kum, waar ook allerlei opge zette vogels, vlinders, eieren, schelpen en tal van natuur historische en andere vond sten zijn bijeengebracht. Deze verzameling kan dagelijks worden bezocht van 1012 en van 1417 uur en op maandag, woensdag en vrij dag bovendien van 1922 uur. Bij een nadere beschou wing van de zaden en vruch ten zal het opvallen dat deze zodanig zijn ingericht of ge vormd dat de instandhouding van de soort zo goed moge lijk verzekerd is. De zaden zijn voorzien van vleugels, pluizen of steunsels, die er toe moeten bijdragen dat de zaden zo veel mogelijk wor den verspreid. In de meeste gevallen moeten uit deze za den de soorten worden ge kweekt (de voortplanting kan ook langs ongeslachtelijke weg plaats hebben, bij voor beeld door middel van stek ken). Een goed voorbeeld van zaadverspreiding en zaad- transport hebt u enkele we ken geleden kunnen zien toen tijdens het weekeinde 2021 juni de lucht vol zat met zaad van in de Noord oostpolder groeiende moeras- andijvie. Duidelijk zichtbaar tegen de heldere lucht was het zaadje tussen het vrucht- pluis. Klein is ook het stofzaad of ragfijne zaad van de in het wild groeiende orchi deeën, dat uit elk vruchtje in grote hoeveelheden te voorschijn komt. De zwaardere zaden, die als besvruchten bekend staan, profiteren van de die ren en van de mensen om zich te verspreiden. Niet al gemeen bekend zal zijn dat er zaden zijn die eerst goed kiemen nadat zij als het ware door maagzuur zijn bewerkt, waardoor de harde vrucht- wand zachter is geworden. Ook aan de stand van de zaden kan men vaak de soort herkennen. Een aardig voor beeld hiervan is het geslacht Acer (esdoorn). U kent de gevleugelde zaden van deze soort, waarvan er steeds twee gekoppeld zijn en die we in onze jeugd zo prach tig konden laten rond draaien als de schroef van de moderne helicopter. De soort platanoides (de Noorse esdoorn) en de soort campestre, de zogenaamde Spaanse aak, hebben de vleugels in een rechte lijn liggen. Bij de gewone es doorn (Acer pseudoplatanus) staan de vleugels onder een hoek van 45°, hetgeen even eens het geval is bij de zil verdoorn. Bij de soort saccharum (suikeresdoorn) het blad van deze sugar maple had het Canadese leger op al zijn onderdelen afgebeeld zit ten de beide zaden onder een hoek van 20° aan elkaar. In een deel van Canada wordt de suikerhoudende stroop getapt en, zoals bij ons de appelstroop, bij het ontbijt gebruikt. U ziet het: ook de zaden kunnen een prachtig onder werp van studie zijn. Een prettige tocht toege wenst in het Noordhollands Duinreservaat, dat, het zij wellicht ten overvloede ver meld, zich uitstrekt van Wijk aan Zee tot Bergen, met een kleine onderbreking onder Egmond! WM'^% Het_ is al weer een week afgelopen met de droogte, en dat is voor de Velser brand- weer toch wel even een ver ademing. Niet meer het ene duinbrandje na het andere, niet meer het gespannen wachten, omdat men weet dat er toch wel tveer een melding zal volgen. Voor de jeugd is het miru- der welkom, want die vindt nu eenmaal weinig dingen zo leuk als het van nabij go,deslaan van een blussing. Dat is tenslotte veel echter dan kijken, hoe vader de tuin sproeit. Als de brandweer ergens blust, zal men altijd veel jongens in de buurt vinden, om niets van al wat er ge beurt te missen. De foto hierboven, tijdens één van de vele brandjes genomen, be- Zij zocht een vriendin, maar hoe die heette wist ze niet meer. Het moest in elk geval ergens in IJmuiden zijn, ze dacht in deze straat, waarvan ze de naam vanmorgen nog had geweten maar nu vergeten was. „Maar dit IS toch IJmui den?" wenste ze thans on voorwaardelijk te weten. De gastvrouw, die een kwartier geleden dit ver regende rattekopje op z'n zevende voorbijgang in een onlogisch slenterend tempo tijdens de welhaast tropische plensbui vriendelijk binnen- genood, vervolgens on danks zwakke protestjes een droge handdoek en ten slotte een kop sterke, dam pende thee in de bibberende maar overigens keurig ver zorgde handjes gedrukt had, keek teleurgesteld, bijna ver wijtend in twee grote weel derig bewimperde blauwe ogen. „Ze heb d'r haar net als ik. D'r verloofde heb een ring baard", verbrak het jonge ding de stilte, die juist pijn lijk begon te worden. „Ze is kleuteronderwijzeres", klonk het als toegift. „We hebben een kleuter school, maar geen ringbaard in deze straat „Oh nee, ze Kleutert niet hier, ze logeren in het huis van kennissen die op vakan tie zijn." „Zijn die ook kennissen van u?" „Tuurlijk". „Zeker naar het buiten land?" „Nee hoor, in de Betuwe. Kom ik ook vandaan. Zij ver telden me dat m'n vriendin in hun huis logeerde. Zo doende „Zouden die kennissen niet op te bellen zijn?" mengde de inmiddels tevoorschijn ge komen heer des huizes, die in de badkamer, al scheren de, ietwat vreemde conver satie kristalhelder had kun nen volgen, zich in het ge sprek. „Ach ja, tuuuurlijk!" kirde de Betuwse met een bewonderende blik naar de baardloze, even om de deur kijkende Columbus. „Het is even droog, 't is maar tien huizen verderop," "suggereerde de gastvrouw na het verhelderend interlokaal- tje. „Een duidelijk geval van vakantieuitwisseling", meen de mijnheer, nadat mevrouw het opgedroogde en ver warmde rattekopje had uit gelaten. Het had opgehouden met regenen en er was dus geen reden om twee heren die in de straat kennelijk op zoek waren naar iemand of iets in huis te halen teneinde hun moeilijkheden te vernemen en die eventueel te helpen oplossen, vond het immer behulpzame IJmuidense echtpaar; maar toen het dui delijk leek dat het zoeken vruchteloos was gebleven ging mijnheer toch even naar buiten en hij vroeg of hij misschien helpen kon. „Bent u van de politie of van de douane?" zouden de zoekenden graag willen weten. „Neen, maar als u bellen wilt....?" „Hoeft niet. Komt u even kijken?" In een iets verderop gepar keerde auto haalde een van de mannen uit een mooie lederen koffer een rol stof. „Half wol en half terlen- ka; het nieuwste, zelf meege nomen uit Amerika; je krijgt er twee broeken en een mantelpak voor je vrouw uit, gemakkelijk; 't ligt wel goed hoor: we varen en mogen toch zeker „voor eigen ge bruik" een lapje de wal op brengen? Nou dan, dit krijg je van ons, mét de koffer toe, tegen, laten we zeggen, een kleine tegemoetkoming, want we willen, met deze gehuur de car, naar Amsterdam; een zeeman wil d'r ook wel eens uit, wat?" Mijnheer mompelde zo iets als van „genoeg broeken" en een juist gekocht mantelpak. wijst dat weer eens. Een jongen kijkt gespannen toe, hoe een brandweerman ae laatste resten uittrapt. „Bravo!" hebben huisvrou wen in deze progressieve IJ- mondgemeenten geroepen, toen zij in de krant lazen dat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp heeft aangeno men waardoor het mogelijk wordt (diepvries-)kip bij de kruidenier te kopen. Dat de slachtkuikenindustrie zich eindelijk kan ontplooien is prettig voor de betrokken industriëlen en voor 's men sen algemene ontwikkeling is het niet verkeerd bijzonder heden te vernemen over slachtkuikenmesterij, voe ding van slachtkuikens, huis vesting en verzorging van slachtkuikens, proeven met slachtkuikens, kuikenmesten, nieuwe soorten slachtkui kens, ziekten onder slacht- pluimvee en hoe je zo'n vak kundig gedode, geplukte en koudgehouden vogel klaar om op te eten kunt maken; allemaal wetenswaardig heden waarmee de brieven bussen worden volgestopt. Maar wat de huisvrouwen in de (betrekkelijk) nieuwe wijken van deze gemeenten vooral interesseert is: „Wan neer komt er binnen een re delijke radius van ons huis een kruidenier?" „Hij kan er op rekenen, dat wij het onze zullen bij dragen om de nationale pro- duktie van slachtkuikens (vorig jaar: 22.320 ton) op te voeren. Natuurlijk hebben wij ook geen bezwaar tegen een échte poelier", schrijft ons een hunner, die besluit met nog een toezegging: „Mocht die kruidenier dan ook nog (diepvries-) vis ver kopen, dan zullen we ons best doen om de verkoop van IJmuidense vis (80 miljoen kilo en 40 miljoen gulden in '57) te vergroten. Natuurlijk heb ik geen bezwaar tegen een verseviszaak dichterbij; nu moeten we voor kip en vis met de bus". De mannen reden weg, be leefd groetend. Mevrouw liet zich de stof nauwkeurig beschrijven. „Waarom moet een zeeman nou naar Amsterdam, als IJmuiden goed genoeg is voor z'n schip?" wilde ze weten. Het was weer zachtjes gaan regenen. Maar dit leek een stijfgearmd voorbijslen- terend paartje niet te hin deren. „Daar heb je de ring- oaard!" ontdekte mijnheer. „Ja, maar niet met z'n kleuteronderwijzeresje," con stateerde mevrouw, die haar Betuwse rattekopje ook uit een hele kolonie onmiddellijk zou herkennen. „Eenvoudig wissel-geval", zei mijnheer. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" In de zomercompetitie van de bridge club „Sans Atout" werden de volgende resultaten behaald. N.Z.: 1. C. Geldermans—K. v. d. Zon 73; 2..Ph. v. GroningenJ. Bos 68; 3. H. Buis—H. Wennis 60%; 4. J. Berlee—C. Hoogeboom 57%; 5. A. Tand—G. Zoontjes 57; 6. H. v. DijkC. Gunneman 44. O.W.: 1. G. 'de Boer—L. de Lalijne "72; 2. dames BeltermanTabak 69; 3. mevr. TabakD. Biben 65%; 4. R. Ho enJ. Groot 59%; 5. mevr. ReymersH. Ooster veen 51; 6. H. Breeuwer— C. Breeuwer 43. EIKENBLAD AAN VEILING. Nadat op de bloemenveiling te Beverwijk vorige week al de eerste chrysanten wer den aangevoerd, kwam er woensdag nog een artikel de aandacht vestigen op het komende najaar. Er kwam weer eikenblad aan de veiling, een produkt dat nu een maal bij de chrysanten behoort! ,,'T KARPERTJE" VIST IN FORTGATEN Op zondag 9 augustus houdt de Bever wijkse hengelsportvereniging ,,'t Karper- tje" in de Fortgaten een onderlinge wed strijd. Advertentie BETAALT ZICHZELF Frfgidairc, Liebherr. Bauknecht, Norge, AEG, Sivia enz. Reeds v.a. 240.- Betaling ook In overleg MARKTPLEIN - TEL. 4262

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5