<Jk Genève loopt leeg: er komen 1.300 hotelkamers vrij voor toeristen Commissie van deskundigen zal postcensuur onderzoeken Twee moordzaken verontrusten publieke opinie in België Eerste stap tot regelmatige vis aanvoer op IJmuider visveiling Na de remise der gladde diplomaten, vrij worstelen door zwaargewichten WILLEM» 9 Gouverneur terug naar Nieuw Guinea Eisenhower pleit voor een „zuivere" vakbeweging Oorzaak van vliegongeluk bij Goa staat nog niet vast De Martin-Mariners gaan voortaan per schip naar Nederland Alle hens aan de oogst in Tsjechoslowakije Vijf jaar celstraf voor ontaard ouderpaar In belang van reder, handel, industrie en consument Duitse jongens vermist na kanotocht op het IJselmeer De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret Afscheid Tot ziens 141EÜV* insektenverdelger Iuchtve rve rse r fn één VLIDO spuitbus Amsterdamse politie: Van nozemterreur is geen sprake Kort nieuws DONDERDAG 6 AUGUSTUS 19 5 9 „DE POSTCENSUUR OP NIEUW-GUINEA is een ernstige zaak. Wij kunnen niet volstaan met het voorlopige onderzoek, dat reeds heeft plaatsgehad. In overleg met de heer Platteel is dan ook besloten een commissie van onderzoek in te stellen, die de klachten over censuur ter plaatse zal onderzoeken en met grote spoed te werk zal gaan." Dit verklaarde de minister van Zaken Overzee a.i., drs. H. A. Korthals, gister avond op Schiphol, waar hij tezamen met zijn secretaris-generaal, mr. B. Krijger, gouverneur dr. P. J. P. Platteel uitgeleide deed bij diens terugkeer naar Nieuw- Guinea. „Het heeft mij ten zeerste bevreemd," aldus de minister, „dat er uit Nieuw- Guinea berichten zijn gekomen over de inhoud van het advies, dat het Hof van Justitie over de zaak-Van Beek heeft uitgebracht. Dit is namelijk in een verzegelde enveloppe aan de gouverneur overhandigd." Over de inhoud er van wenste de minister zich niet uit te laten. Wel gaf de minister toe dat de commissie van onder zoek tijdens haar werk ongetwijfeld op bepaalde facetten van de zaak-Van Beek zal stuiten. Gouverneur Platteel, die in de intercon tinentale wachtkamer toevallig kwam te zitten tegenover een op tafel liggende briefopener, maar zorgvuldig vermeed er aandacht aan te schenken, wees er op dat de gouverneur sinds enkele jaren wette lijke bevoegdheden heeft inzake het cen sureren van brieven. Hij dient hiertoe voor ieder geval een machtiging te geven. Thans zou er echter in een aantal gevallen censuur zijn toegepast buiten deze mach tiging om, dus op onwettige wijze. Minister Korthals merkte op dat het verlof aan mr. Van Beek, de advocaat- generaal van het Hof van Justitie, en de postcensuur in Nieuw-Guinea en Neder land de gemoederen nog al in beroering heeft gebracht. In de kwestie-Van Beek is advies ge vraagd aan het Hof van Justitie en dit advies is inmiddels uitgebracht. „Op dit ogenblik kunnen noch mogen mededelin gen over dit advies worden verstrekt. Het is slechts een deel van de schakel en pas als het onderzoek is afgesloten zullen meer definitieve conclusies kunnen worden ge trokken", zei minister Korthals. Van postcensuur, aldus de minister, is al eens meer sprake geweest en daarom trent hadden de regering in een vroeger stadium berichten bereikt, waarvan men destijds geen bevestiging heeft kunnen krijgen. De kwestie is thans weer actueel geworden nu er klachten zijn binnengeko men over onwettig bedreven censuur. De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft met instemming van de regering een voorlopig onderzoek ingesteld. Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft dr. Platteel medege deeld, dat hij tot de conclusie is gekomen dat zich onwettige censuur heeft voorge daan. Persoonlijk, zo verklaarde minister Korthals, acht ik dit een ernstige zaak en WASHINGTON (Reuter) Vandaag zal president Eisenhower voor de Amerikaan se radio en televisie in een toespraak van een kwartier krachtig pleiten voor een strenge wet tot het uitbannen van onge oorloofde praktijken in de vakbeweging. Er zijn bij het Congres twee wetsontwer pen dienaangaande ingediend. Een ervan is een sterk verwaterde versie van, een oorspronkelijk voorstel, dat door een com missie van het'Huis van "Afgevaardigden is goedgekeurd. Het andere bevat scher pere bepalingen om praktijken te beteu gelen als chantage, het posten bij stakin gen en dergelijke boycots. Men verwacht dat Eisenhower zich zei uitspreken voor de laatste maatregel. De commissie van de Senaat tegen kwa lijke praktijken in de vakbeweging heeft de voorzitter van de bond van vracht autochauffeurs, James Hoffa, dinsdag in een speciaal rapport aan de senaat veroor deeld. Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft onlangs aan de minister van Defensie vragen gesteld over het on geval met een Martin Mariner-vliegtuig van de Koninklijke Marine,, dat op 15 juni bij Goa gebeurde. De staatssecretaris van Defensie, de heer De Jong, heeft thans onder meer geant woord, dat bij de nadering van Goa het vliegtuig uit de wolken kwam. Het bevond zich toen boven zee op ongeveer 8 mijl van het vliegveld, op een hoogte van vermoe delijk 400 m. Volgens de verklaring van een ooggetuige vloog het vliegtuig toen alleen op de bakboordmotor. Naar uit een vóór het overlijden nog door de comman dant gedane mededeling blijkt, is een ver geefse poging gedaan om overtollige ben zine uit te werpen, ten einde meer stijg- vermogen te verkrijgen. De hoogte bij het aanvliegen van de kust heeft niet meer dan 50 a 60 m. bedragen. Wegens het landinwaarts vrij snel oplo pend terrein heeft de vlieger zich op dat ogenblik vermoedelijk gesteld gezien voor de noodzaak van een vrij plotselinge nood landing, welke als buiklanding werd uit gevoerd. Het vliegtuig heeft in het ruwe terrein een spoor getrokken van ongeveer 80 m. Aan het eind van dit spoor is het vliegtuig over de kop geslagen en in brand gevlogen, met noodlottig gevolg voor de inzittenden. Deze mededelingen zijn in hoofdzaak gegrond op het voorlopig mondeling rap port van de naar Goa gezonden commissie van onderzoek. Indien uit het resultaat van het voort gezet onderzoek conclusies kunnen worden getrokken omtrent de mogelijke oorzaken van het ongeval, zal de staatssecretaris daarvan mededeling aan de Kamer doen. De toenmalige minister van Marine heeft in het voorgevallene aanleiding gevonden, opdracht te geven, alle zogenaamde ferry- vluchten met vliegtuigen van het type Martin-Mariner te staken. Hij heeft daar bij mede overwogen, dat langs de te vlie gen route voor dit type vliegtuig ge schoold specialistisch technisch grondper soneel en werkplaatsoutillage ontbreken. Hierdoor treden reeds bij kleine, op deze iange trajecten onvermijdelijke reparaties onevenredig grote vertragingen op en wordt de taak van de bemanning, die de voorziening in de regel zelf moet uitvoe ren. verzwaard. Thans worden maatregelen getroffen om de vliegtuigen gedeeltelijk gedemonteerd te verschepen. Hiertoe moeten zowel hier te lande als in Nederlands Nieuw-Guinea enige voorzieningen worden getroffen. ook het kabinet denkt er zo over. Met een voorlopig onderzoek kan niet worden vol staan. De gouverneur is fysiek niet in staat om dat verdere onderzoek alleen uit te voeren. Met volledige instemming van de gouverneur heeft de regering besloten het onderzoek in handen te leggen van deskundigen, die buiten de samenleving van Nieuw-Guinea staan. Dat is de reden, waarom een commissie van Nederlandse deskundigen in het leven zal worden ge roepen. De commissie kan zich bij de uit voering van haar taak verzekerd weten van de steun van de Nederlandse regering en van alle nodige hulp en bijstand. Uit de aard der zaak kan ik, zo deelde minister Korthals verder mede, niet vooruitlopen op het werk van deze commissie, maar ik hoop dat haar arbeid voor de samenleving van Nieuw-Guinea goede resultaten zal afwerpen. De kwestie-Van Beek Over de inhoud van het advies van het Hof van Justitie inzake de kwestie mr. Van Beek verklaarde minister Korthals, daar over geen mededelingen te kunnen doen. Men moet het advies slechts zien als een schakel in het geheel van deze kwestie. Zonder twijfel zal de commissie van onder zoek de zaak Van Beek wel op zijn weg tegenkomen. Mr. Van Beek blijft in Nieuw-Guinea met verlof hangende het onderzoek van de commissie. Voordat gouverneur dr. J. P. J. Plat teel gisteravond op Schiphol in het vliegtuig stapte, dat hem naar Nieuw- Guinea terug zou brengen, spraken hij en de minister van Zaken Overzee ad interim, drs. Korthals (rechts) met journalisten over de kwestie van de onwettige postcensuur in Nieuw- Guinea. Op het tafeltje vóór dr. Plat teel had iemand een briefopener neergelegd (Van onze correspondent in Brussel) De commissaris van het gerecht van Gent, de heer Peeters, die Rotterdam had verlaten om het wapen, dat in de kamer van de 29-jarige Antwerpse bankrover in Rotterdam werd gevonden, een negen mm revolver, te laten onderzoeken, is in Bel gië aangekomen. In Gent heeft de wapen expert van het gerecht verklaard: het is onbetwistbaar hetzelfde wapen, waarmee de pastoor-deken Notenbaert van Lede- berg op 10 juli werd vermoord. De ver moedens tegen de oud-circusartiest zijn hierdoor veel sterker geworden. Overi gens onderzoekt de politie op het ogenblik, of de Antwerpenaar ook niet de moorde naar is van de bediende van een benzine station op de autosnelweg Brussel-Osten- de, de wit-Rus Mouratchov. Deze moord kon tot nu toe niet worden opgehelderd. Op een ochtend tankte een auto, waarin twee personen zaten. Toen het op betalen aankwam, haalde een der onbekenden een revolver voor de dag en vuurde in de rich ting van Mouratchov, die dodelijk gewond neerzeeg en overleed zonder nog nadere inlichtingen over zijn moordenaars te heb ben kunnen verstrekken. Hij werd even eens door een kogel uit een 9 mm Colt revolver gedood. Op het ogenblik houdt het geval van nog een moordenaar, een 22-jarige jongeman uit Brugge, de publieke opinie zeer sterk bezig. Deze heeft drie moorden bekend, maar psychiaters vragen zich af, of de jongen wel toerekeningsvatbaar is. Hij ge draagt zich inderdaad eigenaardig en het meest frappante detail is wel, dat deze roofmoordenaar steeds zijn overvallen compliceerde bij voorbeeld door een boom stam op de autoweg of op de spoorlijn te leggen. De jongeman heeft, nadat hij was gegrepen als de dadei van de moord op een zestigjarige landarbeider te Landegem, niet alleen bekend deze moord te hebben gepleegd maar ook die op een jong paartje in een auto nabij Loppem. Deze laatste moorden werden anderhalf jaar geleden gepleegd en waren steeds onopgehelderd gebleven. Over deze moorden zei de jongeman, dat hij op de avond van de moord van plan was een automobilist te beroven. Daartoe had hij een boomstam over een weg ge legd. Toen hij stond te wachten, zag hij op enige afstand een auto staan. Hij ging naar de wagen en e.ste van de bestuurder van de auto afgifte van diens portefeuille. Er ontstond een woordenwisseling, waar na hij de twee inzittenden van de wagen doodschoot. Hij is ook degene, die enige weken geleden een boomstam op een spoor lijn nabij Beernem heeft gelegd om een trein te doen ontsporen. De stam werd tij dig ontdekt. Zijn vader heeft aan journalisten ge zegd, dat hij met zijn zoon steeds gi-ote moeilijkheden heeft gehad. Ontelbare ma len werd deze van de ene school naar de andere gestuurd, zo slecht was zijn ge drag. Hij had geen vrienden en wilde, toen PRAAG (UPI) Radio-Praag heeft dinsdagavond gemeld, dat de Tsjechoslo- waakse minister van Landbouw Strougal een beroep op zijn volk heeft gedaan om een oogstramp te verhinderen door te hel pen de oogst binnen te halen. De minister zei, dat momenteel zulk een acuut gebrek aan agrarische arbeidskrachten heerst, dat de oogst rampspoedig zal zijn als het volk niet meehelpt. De minister riep vrij willigers op om op de zaterdagen en zon dagen te komen helpen. Volgens de radio is de ernstige situatie het gevolg van re cente regenval, waardoor de boeren hun akkers niet konden bewerken. De dorps burgemeesters worden voor de komende twee of drie weken van hun normale werk zaamheden ontheven, om op de boerde rijen te kunnen helpen. hij achttien jaar oud was, plotseling naar het leger, maar ook daar heeft men aan hem geen goede herinneringen Zijn moe der nam het tegenover de journalisten evenwel voor hem op. Zij wees erop dat de jongeman, toen hij amper twee jaar oud was, op zijn hoofd is gevallen. De va der heeft meer dan eens de kamer van Sylvain grondig onderzocht, onder meer om er wapens weg te nemen. Vorig jaar toen de moord op de autoweg werd onder zocht, heeft de politie in Brugge 500 ver dachten aan de tand gevoel, maar deze jongen, die veroordeeld was voor een klein vergrijp in een groot magazijn te Brussel, werd niet ondervraagd, omdat hij tot een zeer goede familie behoort. Anderzijds heeft men geconstateerd, dat hij niet dronk, geen meisjes naliep en nogal gierig was. Het schijnt dat deze punten de the sis van de ontoerekeningsvatbaarheid versterken. De rechtbank te Rotterdam heeft de 29- jarige fabrieksarbeider W.J.F. uit Rotter dam en zijn 24-jarige vrouw veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zij hadden hun op 18 juli 1955 geboren zoontje zeer ernstig mishandeld. Volgens de dagvaarding was het kind geslagen met een pook, een broekriem en een deel van een stoelleuning. Zijn linkex-arm en -been vertoonden breuken. De huid van de rug was van onderen van de onderlaag losge rukt. Te IJmuiden is een begin gemaakt met een serieuze poging om te geraken tot een regelmatiger aanvoer van verse vis op de IJmuider visveiling. De Vereniging van Reders en Vissersvaartuigen heeft in ver band hiermede aangetrokken de heer Kuyk uit Bilthoven, een voormalig koopvaardij- officier, wiens taak het zal zijn de binnen komst van de vis aanvoerende schepen zo danig te regelen dat een zo goed mogelijke spreiding over zes werkdagen van de week wordt bereikt. De aanvoer van verse vis te IJmuiden over de zes werkdagen van de week is wel zeer onregelmatig. Op enkele dagen is de aanvoer doorgaans zo overvloedig, dat en kele schepen met lossen zo lang moeten wachten dat de kwaliteit van de vis zeer achteruitgaat, waardoor zware verliezen worden geleden. Op andere dagen is er na genoeg geen aanvoer. Het is duidelijk dat zulks voor handel en industrie (de viscon servenfabrieken) nadelig is. De invoering van een behoorlijke rege ling, waarbij via een door de gezamenlijke reders aan te wijzen deskundige functio naris de losbeurten worden geregeld, is tot dusverre steeds gestrand op velerlei be zwaren die door sommige belanghebbenden naar voren worden gebracht, terwijl de uitvoerbaarheid hiervan slechts mogelijk zou zijn door de volle medewerking van reders en schippers, welke laatsten zich zouden moeten onderwerpen aan een mei dingsplicht. Het ontbreken van een apparaat waar Dinsdag zijn twee 16-jarige Duitse jongens met een kano van Eemnes het IJselmeer opgevaren. Zij hadden de kano gehuurd van een sportcentrum te Eemnes Toen in de late avonduren de beide jongens nog niet terug waren heeft de beheerder van het sportcentrum de politie gewaar schuwd. Woensdag is een vliegtuig van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol gaan zoeken naar de kano. Na uren lang speuren ontdekte men de kano in het riet bij Nulde in de buurt van Er melo. Van de jongens was geen spoor te bekennen. Men vreest dat de beide jeug dige vakantiegangers zijn verdronken. Advertentie 3 i (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Er komen vandaag 1300 hotelkamers vrij in Genève. Tweeënvijftig gedelegeer den van de ministersconferentie, hun aanhang van vierhonderd secretaressen, klerken, geheime politiemannen en chauffeurs, de entourage van ruim achthon derd man pers hebben hun hotelrekeningen betaald (tezamen een slordige drie miljoen gulden). De Amerikanen mitsgaders hun kiektoestellen en Cadillacs, de Russen met hun echtgenoten en stapels nylonkousen in hun Zims en Zissen keren naar hun basis terug, evenals de Britse jongelui van het Foreign Office met rode aktetassen in hun Humbers en de Fransen in hun Citroëns. De Duitse bijzitters hebben de neuzen van hun volkseigen Sachsenring naar Oost-Berlijn en die van hun Mercedessen naar Bonn gericht. De CD-nummers verdwijnen, de declaraties zijn op weg naar de rekenkamers, de Geneefse hoteliers zien voor het eerst sinds maanden weer uit naar toeristen. U kunt zomaar een kamer krijgen. Met bad en uitzicht op het meer? Zoals u wenst: er wordt weer voor gewone lieden geknipmest in deze kliniek voor internationale neuroses, nu de echte patiënten verdwenen zijn. Geen nood, zo denkt de stad van de vrede, zij komen wel weer terug De Geneefse conferentie is afgelopen en de strip-tease-danseressen in de nacht clubs krijgen geen champagne meer van aankomende diplomaten uit Bonn. Ook geen nood. die van de olie-sjeik uit Koe weit of de kaasfabrikant uit Purmerend brengt evenveel op. En straks komen wel nieuwe diplomaten van een nieuwe con ferentie weer in het oudste trucje van de wereld lopen. Slim zijn diplomaten eigen lijk voornamelijk onder elkaar. Wie zei ook weer, dat het verschil tussen diploma ten en journalisten eigenlijk is, dat diplo maten geheime stukken een paar uur eer der krijgen en een paar weken later be grijpen dan journalisten? Nu, een paar uur hebben de Geneefse ge heimen het dit keer nauwelijks uitgehou den. Het lekte zo hard vertrouwelijke me dedelingen in het Maison de la Presse, dat men af en toe een zuidwester over zijn oren moest trekken, maar ook het Maison de la Presse, kale sombere kazerne zon der licht en lucht, nieuwsfabriek vol tele foons, telexen, microfoons en camera's, is nu dicht. En wat het diplomatieke nieuws betreft, zijn wij journalisten weer van de regen in de drup. We zullen onze woord voerders toch missen, nu we niet meer kunnen waterskieën met Peter Hope, een Brit zo bruin als een neger en zo glad als een vogel, die met slechts een assistent er in slaagde de hele serieuze wereldpers per soonlijke service te geven, zijn nieuws al tijd inluidend met „Have a drink old boy". Of Andrew Berding, de Amerikaanse on derstaatssecretaris, altijd pogend de punt jes op de i te zetten, maar er nogal eens in slagend ze pas op de k., de 1., of de m. te krijgen. Zelfs Mikhael Kharlamov, de Russische meester in de elastische terug tocht, geflankeerd door assistenten, die tot taak hadden op alle vragen te zeggen: „Ik weet het niet". Ook wanneer een op jacht naar menselijke trekjes zijnde redactrice hen vroeg: „Wat doet u in uw vrije tijd?", zeiden zij met een geheimzinnig gelaat: „Ik weet het niet". „Gaat u weieens zwem men?" „Ik weet het niet." „Wat weet u dan wel?" „Dat deze conferentie nuttig werk verricht." Joligheid is het Kremlin- volkje nu eenmaal niet eigen. Andere woordvoerder: de Fransman Pierre Baraduc heeft zich, evenals trou wens de gehele Franse delegatie, nog nooit zo op de achtergrond gehouden als op deze conferentie. Waar bescheidenheid niet de meest in het oog lopende eigen schap is van het door De Gaulle in revisie genomen Frankrijk, moet men aanne men dat het met opzet gebeurd is. De Duitsers ten slotte: „Genosse" Kegel uit het Oosten, die zijn naam eer aan deed door alle aspirant-bezoekers van zijn pers conferenties terstond met rode indoctrina tie omver te kegelen, de Westduitser Von Eckardt, die het wat moeilijk had omdat zijn delegatie de laatste dagen niet altijd geheel en al op de hoogte werd gehouden zodat ook zijn assistent gelijk kreeg, wan neer hij, zich voorstellend, zei: „Mijn naam is Von Hase". Dat is nu allemaal voorbij voor ons: de Chinezen van het Hsin Hua-agentschap zijn naar Peking vertrokken, de Oostduit- se journalisten hebben hun nieuwe zijden dassen afgedaan en onder in hun koffers gestopt, de bereisde roeien onder de wes- telijje correspondenten hebben elkaar voor de zoveelste keer tot ziens gewenst. Tot ziens in Laos of Moskou, Rabat of tot de volgende conferentie, nu deze in ruil voor de dikke twintig miljoen gulden die zij gekost heeft, alleen maar bijna net zoveel lege woorden heeft opgeleverd. En weer een paar maanden respijt onder het motto: „Liever lege woorden dan lege hulzen". Berlijn staat er nog. Nu in de eer ste twee voorronden de zorgvuldig met woordenolie ingevette diplomaten geen vat op elkaar hebben gekregen, krijgen we het hoofdnummer van het programma, een partij „catch as catch can" tussen Ni- kita Kroesjtsjev, de beer der Russische steppen en Dwight Eisenhower, de ade laar van het verre westen. Het spijt Genève een beetje, dat die kleurrijke partij in twee manches niet op neutraal terrein, maar voor eigen publiek wordt uitgevochten. Want nu dreigt het fraaie prentbriefkaart-decor, waar de scheppers van de koekoekklok zo trots op zijn, ongebruikt te staan gedurende de herfstmaanden en dat doet pijn in de por temonnee, die de Zwitserse eedgenoten zo zeer in ere houden. Maar er blijft nog een kans op een topconferentie, de beslissen de ronde waarin de Washingtonse ade laar in zijn gevecht tegen de Moskoviti- sche beer zal mogen worden bijgestaan door de Britse buldog en de Franse haan. Genève hoopt de kampplaats voor dat spektakel te mogen zijn. door een regelmatige aanvoer verzekerd zou zijn, zou betekenen: een dikke miljoen gulden minder opbrengst per jaar dan in het geval dat er wel een serieuze melding en losbeurtsysteem zou zijn. Een regelmatige aanvoer van verse vis te IJmuiden zou overigens niet slechts in het belang zijn van de reder, maar even eens van handel, visconservenindustrie en consument. Indien de handel elke dag vis heeft, wordt een al te grote prijzenschommeling onwaarschijnlijker. Advertentie Nu met één vingerdruk een dubbele weldaad: wég mot ten, muggen, vliegen... wég hinderlijke luchtjes! Ga gauw zo'n grote voordelige bus halen! 'n Erdal produkt, dus goedl ;roio dus v. - slechts 3nr (Van onze Amsterdamse redacteur) Er gaat vrijwel geen dag meer voorbij of de Amsterdamse nozems komen „in het nieuws". Zij worden aangehouden we gens inbraken, zijn betrokken bij vecht partijtjes en trekken de aandacht door hun wangedrag. In het begin van deze week sloegen drie knapen een student zonder enige reden tegen de grond, werd een ben de diefjes opgerold en trok een leger van honderd „bromnozems" erop uit om met hun bromfietsen een dansfeest van een va kantiecomité te verstoren. Men zou haast denken, dat Amsterdam gebukt gaat onder een nozemterreur. Maar de hoofdstad telt bijna 100.000 jon geren en een sociologisch rapport heeft on langs nog duidelijk gemaakt, dat het bij na allemaal brave thuiszitters zijn. Het aantal nozems is dus maar zeer klein. Overigens worden jongens in spijker broek en kleurrijk hemd al gauw „nozem" genoemd, terwijl het keurige knapen kun nen zijn. De chef van het politiebureau Leidse- plein, hoofdinspecteur J. Vrijburg zei ons: „U moet niet denken, dat het Leidseplein een trekpleister is voor nozems. Daar ko men ze niet. In een enkele gelegenheid mo gen dan wel vreemdsoortig geklede jon gelui komen, maar je hebt er absoluut geen narigheid mee. Zodra er meisjes in het gezelschap zijn, kun je niet meer van nozems spreken. Dan is er geen sprake van de zogenaamde nozemterreur. Deze jongelui, die men ten onrechte voor no zems verslijt, zijn artiesten of pseudo-ar- tiesten. Ze geven geen last. Vorige week gingen weliswaar twee knapen gekleed en wel in de Vondelparkvijver zwemmen, maar een halsmisdrijf is dat nu ook weer niet. En die bromfietsrijdende knapen, die als gekken langs de weg snorren? Vrijwel alle Amsterdamse politiebureaus krijgen daar klachten over. Wat zijn dan wel nozems? De politie autoriteiten omschreven hen als jongelui, die het slachtoffer zijn van hun opvoeding, nietsnutten met als typisch kenmerk de provocerende houding, die zij op straat aannemen en waarmee dikwijls vechtpar tijtjes worden uitgelokt. Zij komen voort uit allerlei milieus, maar hun aantal is vrij beperkt. Zij scholen samen in bepaal de cafés en daar gebeurt maar weinig, waarvan de politie niet op de hoogte is. Vele knapen beschikken over een brom fiets en tijdens hun bravourtochtjes door de stad, veelal in groepen, komt het uiter aard wel eens tot botsingen met fatsoenlij ke weggebruikers. Maar dat is een ver schijnsel, dat zich in iedere stad voordoet. De politie is van plan korte metten te maken in gevallen van straatterreur. Een inspecteur zei: „Ik heb tegenwoor dig mijn gummistok altijd bij me en als woorden niet helpen zal ik me niet lang bedenken". En een agent van een radiowa gen zei: „Met de bravour loopt het wel los. Ze hebben de schrik voor ons. Als ze de sirene horen, weten ze niet hoe hard ze moeten lopen". Waarmee gezegd wil zijn dat het in Am sterdam met de straatterreur en andere onveiligheid nog wel losloopt. Korenmolen hersteld. De uit 1863 daterende korenmolen „De Leeuw" in Aalsmeer heeft zijn wieken teruggekregen. In het begin van de oorlog was men be gonnen met de restauratie, maar deze kon toen niet worden voltooid. Thans gaat de molen koren malen. Toeristen zullen de molen in vol bedrijf kunnen bezichtigen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9