G*R*A*T*S*S Grote klassiekers" zullen moeten worden beschermd Lichtweerzeilers in het voordeel op eerste dag Hollandweek II Ajax speelde EDO in laatste half uur naar een 6-1 nederlaag Knoop dit in uw oori 11 BELANGRIJK RAPPORT INZAKE WEGSPORI Vermindering van aantal etappes grote koersen Sclïur blijft winnen in Ronde Oost-Duitsland Nencini geblesseerd Franse wielerploeg voor wereldkampioenschap Afternoon' theebuiltjes 98 ct Alleen overwinning kan EDO-ploeg helpen Terug naar De Goubertin Italiaan Capio bleef concur renten ver voor Elvstroem verbeterde zijn positie Leider Cortlever naar de derde plaats gedrongen Nieuw Europees record voor Haïros II RONDVAART Twee Vaas-teams in de motorzesdaagse Wright nog één seizoen NS en Van Gend en Loos zijn in training GZC promoveerde naar hoofdklasse Kongolees leider weigert overleg met gouverneur VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 Op de Stadionbaan wordt zeer druk getraind voor de wereldkampioen schappen. Op de foto ziet men drie deelnemers aan het stayersnummer: v.l.n.r. Depaepe (België), Wierstra (Ne derland) en Timoher (Spanje). De bestuursvergadering van de UCI heeft donderdag haar goedkeuring gehecht aan een belangrijk rapport van de statu ten- en reglementencommissie inzake de wegsport. Dit rapport zal echter niet meer op het vandaag in Amsterdam te houden UCI-congres behandeld kunnen worden, aldus dr. P. van Dijk, vice-president van de UCI. Waarschijnlijk zal het pas ter sprake komen op het voorjaarscongres, maar misschien zal men een uitzondering Wielrennen maken en het op de kalendervergadering in Zürich in dit najaar ter tafel brengen. Het rapport behelst de volgende punten: a) Het vastgestelde reglement voor weg wedstrijden voor 1959 blijft gehandhaafd behoudens de volgende uitzonderingen. b) Het is noodzakelijk de positie van de grote klassiekers te versterken en daarom zullen de volgende wedstrijden beschermd moeten worden: Frankrijk: Parijs-Rou- baix, Parijs-Tours en een nog nader aan te wijzen derde evenement, Italië: Milaan- San Remo, de ronde van Lombardije en een nog nader aan te wijzen derde evene ment, België: de Ronde van Vlaanderen, Parijs-Brussel en Luik-Bastenaken-Luik. Schur blijft winnen in de Ronde van Oost-Duitsland. Donderdag bracht hij het eerste gedeelte van de zevende etappe, een tjjdrit van Grossvoigtsberg naar Radebeul (38 km), op zijn naam. Van de Nederlan ders werd Balvert derde, Zilverberg vier de, Van Straaten zesde en Sluys negende. De uitslag was: 1. Schur (O.-Did.) 54 min. 12 sec.; 2. Adler (O.-Dld.) 54 min. 58 sec.; 3. Balvert (Ned.) 55 min.; 4. Zilver berg (Ned.) 55 min. 13 Sec.; 5. Dits (België) 55 min. 18 sec.; 6. Van Straaten (Ned.) 55 min. 26 sec.; 9. Sluys (Ned.) 56 min. 24 sec. Jansen werd 21ste in 57 min. 29 sec. en Steenvoorden 44ste in 58 min. 37 sec. Het tweede deel van de zevende etappe, een rit over 103 km van Radebeul naar Cottbus, leverde een overwinning op voor onze landgenoot Jansen, die een tijd liet noteren van 2 uur 29 min. 49 sec. Hij won een massale eindsprint waarin Sluys zich als derde klasseerde. De uitslag luidt: 1 Jansen (Ned. 103 km in 2.29.49; 2. Zuchold (O.-Dld.) z. t.; 3. Sluys (Ned.) z. t. Voor de overige renners werd dezelfde tijd genoteerd. Het totaal-resultaat van de zevende etappe is: 1. Schur (O.-Dld.) 3.23.01; 2. Edler (W.-Dld.) 3.24.17; 3. Balvert (Ned.) 3.24.49; 4. Zilverberg (Ned.) 3.25.02. 5. Dits (Belg.) 3.25.07; 6. Van Straaten (Ned.) 3.25.15; 9. Sluys (Ned.) 3.26.13; 21. Jan sen tNed.) 3.27.18; 42. Steenvoorden (Ned.) 3.28.26. Het algemeen klassement luidt: 1. Schur (O.-Dld.) 28.31.03; 2. Zilverberg (Ned.) 28.40.46; 3. Tlustochowicz (Polen) 28.42.15; 4. Verlinden (Belg.) 28.45.01; 22. Jansen (Ned.) 28.56.46. 26. Van Straaten (Ned.) 28.57.44. Balvert (Ned.) 29.00.01; 55. Sluys (Ned.) 29.42.18. 66. Steenvoorden 'Ned.) 30.00.05. Het ploegenklassement 1. Oost-Duits land 86.11.13; 2. België 86.27.17: 3. Dynamo (O.-Dld.) 86.28.01; 5. Nederland 86.35.46. Gastone Ncncini is bij zijn valpartij tij dens de wielerwedstrijd om de „trofee Bernocchi" zondag ernstiger geblesseerd dan men aanvankelijk dacht. Een röntgen foto heeft uitgewezen, dat de Italiaan een rib heeft gebroken. Hoewel de doktoren 'n rust van veertien dagen voorschrijven, wenst Nencini zijn training voor 't wereldkampioenschap op de weg niet te onderbreken. Het optimisme van Nencini wordt echter niet gedeeld door de leiders van de Italiaanse Wielren Unie, die vrezen dat hij niet in Zandvoort zal kunnen starten. Men heeft besloten dat Nencini 12 augustus zal worden onder zocht door de officiële arts van de unie. De Franse wielerploeg voor de wereld kampioenschappen op de baan ziet er als '•°lgt uit: Profs: Sprint: Gaignard, Rousseau, Bellenger. Achtervolging: Rivière, Bouvet. Stayers: Bouvard, Godeau, Varnajo. Amateurs: Sprint: Gruchet. Pellegrina, Surruque. Achtervolging: Delattre, Nedelec. Stayers: Deconnink. Etappewedstrijden zullen niet beschermd worden. Verplichting van een minimum aan prijzen voor de beschermde wedstrij den in overleg met de organisatoren, de vertegenwoordigers van de rijwielfabrie- ken en de extra-sportieve merken. Voor gesteld wordt een minimum van 1.000.000 Franse francs plus startgelden en reis- vergoeding. c) Vermindering van het aantal etap pes van de volgende grote koersen: Ron de van Frankrijk met vier dagen, Ronde van Italië met vier dagen, Ronde van Span je met vier dagen, Ronde van Zwitser land met een dag. Omloop van het Wes ten met een dag, Dauphiné Liberé met een dag en de Ronde van het Zuid-Oosten met een dag. De grote etappenkoersen voor amateurs zullen in gelijke verhouding in gekort moeten worden. d) Parijs-Nice-Rome wordt van de ka lender geschrapt en wordt vervangen door Parijs-Nice. e. De nationale kampioenschappen zul len in alle landen op dezelfde dag gehou den moeten worden. f. De selectie voor een ronde met een landenploegenklassement zal gedaan moe ten worden door de betreffende nationale federaties. g. Er zullen geen criteriums gehouden mogen worden op de dag vóór en na noch op de dag van een beschermd evenement zelf. h. Op de kalendervergadering in Zürich zullen alleen de beschermde evenementen de nationale ronden en de nationale kam pioenschappen ingeschreven worden. De nationale kalenders, zowel voor de profs als de amateurs, zullen echter op de ka lendervergadering ter inzage liggen. Op de bestuursvei gadering van de UCI werd voorts uitvoerig gesproken over de gangmaakmotoren voor het amateur we reldkampioenschap in 1960 in Leipzig. De Oostduitsei-s willen namelijk de lichte mo toren gebruiken, die in Leipzig ook in 1958 bij het wereldkampioenschap der ama teurstayers dienst hebben gedaan. Vooral dr. Van Dijk was hier fel tegen gekant omdat de kwaliteit van die motoren ver schilt. In 1958 hadden de Oostduitse gang makers de eerste keus gedaan en hadden de slechtste motoren aan hun buitenland se collega's overgelaten. Een dergelijke gang van zaken wilde dr. Van Dijk niet herhaald zien. En daarom drong hij er op aan, dat in Leipzig de amateurs achter grote motoren zullen rijden. Die moeten er toch zijn voor de profs, aldus dr. Van Dijk. Besloten werd echter, dat de technische commissie van de UCI deze zaak zal onderzoeken. Mocht men toch besluiten om de lichtere Oostduitse motoren te gebruiken, dan al leen indien er door de gangmakers om ge loot wordt. Een voorstel van de Engelse bond om Reg Harris als technisch commissaris voor de sprint aan te wijzen werd tenslot te verworpen. Advertentie Met 1 Van Nelle .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet n minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met .Afternoon* thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 'took! Bestel ze direct: VAN NELLE /i n' (groot formaat) dooi van 20 stuks De honkbalcompetitie Het honkbalprogramma bevat voor dit weekeinde een aantal wedstrijden, die zeer belangryk zyn in verband met promotie en degradatie. Zo speelt EDO zondag tegen WVHEDW en alleen een overwinning kan de EDO-ploeg helpen. By een nederlaag degraderen de Haarlemmers. Nu de strijd om de eerste twee plaatsen is beslist, heeft de wedstrijd SchotenEHS weinig belang meer, al zal Schoten zijn uiterste best doen de „Bulldogs" een nederlaag toe te bren gen, iets wat dit seizoen alleen HHC nog maar gelukt is. VVGAOVVO en Sparta HHC hebben de derde plaats als inzet. In de eerste klasse kunnen alle beslis singen dit weekeinde vallen. UW is bij een overwinning op Ajax hoofdklasser. Van een eventuele misstap van Utrechte naren kan ABC profiteren, maar dan zul len de mannen van Kraal van HCK moe ten winnen en dat gebeurde voor de laatste keer in 1957. VolewijckersSC Haarlem is van geen enkel belang. Kennemerland en Blauw Wit gaan zaterdagmiddag uitmaken wie naar de overgangsklasse gaat degraderen. Bij een overwinning zijn de Kennemerlanders veilig. Verliest de ploeg van Winter dan hebben beide ploegen vijf punten. Blauw Wit moet dan nog een wedstrijd spelen, maar die wedstrijd gaat tegen HCK, dat reeds met 14-0 voorstaat. Kennemerland is dus in ieder geval zeker van een beslis singswedstrijd. Het programma is: Zaterdag 8 augustus: Hoofdklasse: VVGA —OVVO. Eerste klasse: ABC—HCK (16 uur); Ken nemerlandBlauw Wit (16 uur); Vole wijckersSC Haarlem (16 uur). Overgangsklasse A: HFC Haarlem RCH; TIW—HCK 2; TYBB—RFC. Overgangsklasse B: RooswijkThor; CatchersSchoten 2. Tweede klasse C: ShellEDO 2. Rayon Haarlem: 3A: Terras vogelsDSB. 4 B: HHC 3—Halfweg 2; 4 C: Halfweg 3— OG 3; 4 D: RCH 3—THB 2. Zondag 9 augustus: Hoofdklasse: Schoten EHS (14.30 uur); SpartaHHC (14 uur); WVHEDW—EDO (14.30 uur). Eerste klasse: UWAjax. Overgangsklasse B: SpartaanSparta 2; SVV—Tjikalong. Tweede klasse B: SC Haarlem 2DSS; Rivalen—RCH 2; Schoten 3—THB; VVGA 2—HHC 2. Tweede klasse C: BloemendaalSchie dam; LaakkwartierABC 2; Rood Wit JOS. Rayon Haarlem: 3 A: HCK 3Rood Wit 2; EDO 3Schoten 4. 3 B: DIOHalfweg; 4 A: RipperdaTYBB 2; EDO 4Rooswijk 3; 4C: HFC Haarlem 2Sikkens; HCK 5 Bloemendaal 2; 4 D: DSS 2Geel Wit. Olympische Spelen In een open brief, afgedrukt over een gehele pagina in de Franse krant „Le Figaro" van donderdag wordt bepleit de Olympische Spelen te hervormen en ze weer in overeenstemming te brengen met de Olympische tradities en de bedoelingen van baron Pierre de Coubertin, die de spe len deed herleven. De schrijver, Jean-Frangois Brisson, richt zijn brief aan de president van het Russisch Olympisch Comité, de heer Ro manov. Brisson verklaarde dezelfde ideeën te hebben als Romanov. „De Olympische Spelen zijn een super kampioenschap geworden, een grote ker mis van spierkracht onder het mom van onpartijdigheid, een confrontatie van re gimes en blokken door hun propaganda en een verheerlijking van een bekrompen nationalisme", aldus de brief in „Le Fi garo". „Weldra zal het ras van sprinters, sprin gers of zwemmers wetenschappelijk wor den verbeterd door zorgvuldig gekozen huwelijken, zoals de rassen van paarden worden verbeterd in stoeterijen", zegt Brisson in zijn brief en hij vraagt of aan dit „absurde tegen elkaar opbieden" geen einde kan worden gemaakt door een alge mene afspraak. De schrijver van de open brief doet voorts de volgende ideeën aan de hand: 1. Spelen op één bepaalde tijd en op één plaats, met afschaffing van de Winter spelen. 2. Beperking van het aantal sporten door alleen die sporten in het programma op te nemen, waarvan in meer dan tweederde van het aantal deelnemende landen ten minste 1000 beoefenaars zijn. 3. Strengere controle op de amateursta- tus. Iedere deelnemer zou een door zijn vakbond of bedrijfslichaam mede-onderte kend certificaat van zijn werkgever moe ten overleggen om te bewijzen dat hij de volle tijd heeft gewerkt en geen abnor maal lange vakanties heeft genomen. Stu denten zouden door middel van een certi ficaat van hun universiteit moeten aanto nen dat zij hun studies hebben volbracht en normaal examen hebben gedaan. 4. Volksliederen zouden alleen moeten worden gespeeld na bijzonder belangrijke wedstrijden, zoals de 100 meter (het snel ste onderdeel), de marathon (het zwaar ste) en de tienkamp (het meest complete onderdeel). Sport in het kort VOETBAL. De Friese eerste divisieclub Leeuwarden heeft donderdagavond voor 8000 toeschouwers met 21 gewonnen van Luzern uit Zwitserland. De eerste dag van de Holland Week II op het IJselmeer voor Muiden werd ge kenmerkt door een byna volledige af wezigheid van de wind. Over het eerste kruisrak nog geen 2 km. lang deden de zeilers al meer dan 2 uur. Het is een algehele dryfpartij geworden en dus wa ren de lichtweerzeilers in het voordeel De Italianen Capio en Porta, die by deze Zeilen omstandigheden zich het best op hun ge mak voelen, hadden het deze dag dus bij zonder gemakkelyk. Zy maakten in de Flying Dutchmanklasse van elk vleugje wind gebruik om van hun concurrenten weg te lopen. Toch had het weinig ge scheeld of de Nederlandse crack Jacq Kraan was er nog in geslaagd zich in de stryd in het voorste gelid te mengen. Toen er op het einde van de middag tenminste enige wind kwam liep de man uit Oude Wetering steeds dichter op het Italiaanse duo in. Voortreffelijk zeilend slaagde hij erin Porta tot op een tiental meters te naderen. Verder kon de Neder lander helaas niet komen, een kleine hon- 'derd meter achter winnaar Capio ging hij door de finish. De zeilers hebben dus deze eerste dag wel wat geduld moeten hebben. De Flying Dutchman-, Draken- en Finnjollen- zeilers hadden voor de eerste driehoek van de z.g. Olympische baan maar liefst ZVz uur nodig. Voor de Pampus-klasse was het nog erger. De Pampus-zeilers behoef den maar de helft van die eerste driehoek af te leggen, doch ook zij deden daar ten minste 3V2 uur over. De uitslagen van de eerste dag waren: Flying Dutchmanklasse: 1. Aldebaran II, Om de Finn Goldcup Paul Elvstroem, de winnaar van de gou den medaille in Melbourne, heeft zijn po sitie in de strijd om de Finn Goldcup aan zienlijk verbeterd. De Deen bleek zowel in de derde als de vierde race van deze wed strijden, die in Hellerup bij Kopenhagen worden gehouden, de snelste. In tegenstelling met de eerste dag, toen de weersomstandigheden ideaal waren, hadden de Finnjollenzeilers het ditmaal, ten gevolge van de harde wind, uiterst moeilijk. De windsnelheid bedroeg 6 me ter per seconde. Na vier races luidt het officieuze alge mene klassement: 1. Paul Elvstroem (De nemarken) 7926 pnt., 2. Andre Nelis (Bel gië) 5796 pnt., 3. Hans Sleeswijk (Neder land) 5307 pnt. Na vier van de zeven zeilwedstrijden om de Finn Gold Cup luidt het officiële alge mene klassement: 1. Elvstroem (Den.) 7926 pnt.; 2. Nelis (Belg.) 5796 pnt.; 3. Sleeswijk (Ned.) 5307 pnt.; 11. Gerhards (Ned.) 4245 pnt.; 29. Koopmans (Ned.) 2778 pnt.; 57. Leverland (Ned.) 1923 pnt.; 89. Willemsen (Ned.) 1123 pnt. Onze landgenoot Maarse is in het alge meen klassement na vier races als 12de ge klasseerd. strm. Mario Capio (It.); 2. Vira, V. Porta (It.); 3. Mustang, Jacq Kraan; 4. Schillebil, F. Kamerlingh. Internationale Drakenklasse: 1. Van guard, Warner/Jansma; 2. Trintel II, W. P. van Duyl; 3. Joy II, mr. G. P. Nijbak- ber; 4. Vagans Semper II, C. Groot. Pampusklasse: 1. Stormvogel, Saur; 2. Tobbedanser, O. P. Bosseling; 3. Hinder, J. B. Reeder; 4. Optimist, F. A. Labou- chère; 5. Furie, J. Sykema. Schaken Het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland, dat te Doetinchem wordt gehou den, is donderdag voortgezet met het spelen van de partijen uit de vijfde ronde. De uitslagen waren: BranickiCortlever afge broken; LangewegVan Donk afgebr.; Brede- woutJansen remise; MulderSanders remise; SchefferVerholt 01; Van der Tol-Vink 1—0. De uitslagen van de afgebroken partijen waren. Branicki—Cortlever 10; Langeweg Van Donk 10. De stand na de vijfde ronde ziet er als volgt uit; 1. en 2. Branicki en Langeweg ieder 4 pnt.; 3. Cortlever 3l/i pnt.; 4. Jansen 3 pnt.; 5. 6. en 7. Bredewout, Sander en Verholst 2Vj pnt.; 8. 9. en 10. Van Donk Mulder en Van der Tol 2 pnt.; 11 en 12. Scheffer en Vink 1 pnt. Het belangrijke duel BranickiCortlever heeft niet de beslissing gebracht voor de bezetting van de eerste plaats, want niet Cortlever. de inter nationale meester, die zo stevig de leiding had genomen, maar Branicki won nu een afgebroken partij. Paardesport Het in Nederlands bezit zijnde paard Hairos II heeft donderdagavond op de baan van Enghien in Frankrijk het Euro pees record over 1 km. met vliegende start verbeterd en gebracht op 1 min. 13,4 sec. Het oude record stond sedert 1930 met een tijd van 1 min. 14,3 sec. op naam van Sam Williams. Hairos, de achtjarige Franse hengst van de heer Voordouw, die weer werd gere den door Willem H. Geersen, slaagde reeds in de eerste poging. Het paard kreeg gangmaking van een volbloed, die werd gereden door de bekende all-round jockey Patrick Ceran Maillard. Met deze prestatie bleef Hairos ook aan merkelijk onder het Franse km.-record, dat sinds 15.2.58 met 1 min. 15.2 sec. op naam van Hyderabad stond. Op het ver beteren van dit record werd door de Fran se bond een premie van 1 miljoen franken gesteld. Trainer en rijder Geersen zei na de ra ce dat het paard buitengewoon goed had gelopen, maar dat Hairos nog sneller kon. In de Prix de Washington, die het paard zaterdag jl. op dezelfde baan gewonnen heeft, blesseerde de hengst zich namelijk licht. Het wereldrecord voor dit onder deel staat sinds 1937 op naam van het 5- jarige Amerikaanse paard Greyhound met een tijd van 1 min. 11,6 sec. Advertentie Voor alle M-Brigadiers door Amsterdam toegang tot SPOORWEGMUSEUM te Utrecht Weer nieuwe voorrechten, weer mooie uitstapjes, alléén voor M- Brigadiers! Nummervakje 10 van je M-Brigade-Paspoort geeft recht op een gratis rondvaart door Amsterdam met Rederij Bergmann (Damrak-brug bij het Centraal Station); nummervakje 11 op een gratis bezoek aan 't Nederlands Spoorwegmuseum, station Maliebaan, Utrecht. Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Zorg dat JIJ óók de „Zilveren Band" krijgt! Dóórgaan met melkdrinken, M-Brigadier! Dan kun je je 2e Log boek invullen en opzenden. Dan krijg je het teken van je nieuwe, hogere rang: de „Zilveren Band", om bij je M-embleem te dragen! met een glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal: 3I+ kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van bet Nederlands Zuivelbureatt, Rijswijk (Z-H.) De tweeduizend voetballiefhebbers die donderdagavond de gang naar het EDO- veld ondernamen, hebben een interessan te ontmoeting gezien, die ondanks de fikse nederlaag van EDO het aanzien volop waard was. EDO verloor de strijd tegen Ajax met 6-1, nadat de rust met 1-0 voor de hoofdstedelijken was ingegaan. In de eerste helft toonde EDO zich uit stekend opgewassen tegen de ploeg uit de eredivisie. Met fel voetbal slaagde EDO er in het verschil in spelklasse te nivelle ren. Ajax kon zich tegen de enthousiaste Haarlemmers niet al te veel vrijheden ver- v s*> v^ns.jAetbal -■ oorloven en slechts eenmaal zag de goed spelende EDO-achterhoede zich door een doelpunt verslagen. Dat gebeurde in de twintigste minuut toen Bleyer.herg na een fraaie aanval het leer achter Van den Berg plaatste (0-1). EDO liet zich door deze achterstand geenszins uit het veld slaan. De Haarlem mers weerden zich tot het uiterste en dank zij Ajax-doelman Van Drecht, die een scherp schot van Belfroid op fraaie wijze onschadelijk maakte, ontkwam Ajax aan de gelijkmaker. In de tweede helft verloor EDO snel ter rein. Ajax ging terstond tot de aanval over, waarbij het doel van de gastheren herhaaldelijk in groot gevaar kwam. Na een kwartier sloegen de Amsterdam mers toe. Een vrije schop van de voet van de ex-Stormvogelsspeler Henk Groot Motorsport De K.N.M.V. heeft twee Nederlandse Vaasteams ingeschreven voor de interna tionale motorzesdaagse, die van maandag 14 tot en met zaterdag 19 september in Tsjechoslowakije zal worden gehouden. Verleden jaar werd slechts een team inge schreven. De centrale sportcommissie heeft deze teams als volgt samengesteld: A-team: Jan van Dobben (Zwammer- dam) met een CZ 175. Jan van de Hoek (Amsterdam) met een Adler 250.' Frits Sel ling (Amsterdam) met een Greeves 230, Dick Muller (Holten) met een CZ 175. B-team: Rob Selling (Amsterdam) met een Zündapp 175, Aris Plevier (Oterleek) met een Jawa 250, Arie Vrolijk (Boven kerk) en Joop Heyboer (Moerkapelle). Joop Heyboer is de enige debutant n dit gezelschap. De Arnhemmer G. J. Wassink (BSA 350) en de Maastrichtenaar J. Edei- hausen (CZ 175) zijn als reserves aange wezen. Ook voor hen is het de eerste maal, dat zij een internationale motorzesdaagse zullen meemaken. Het totale traject dat de rijders moeten afleggen is 300 km korter dan in 1958. Dit jaar zullen de deelnemers in zes dagen 1724 km moeten rijden, waarvan 750 km over verharde wegen en ongeveer 970 km door het terrein. De trajecten zijn met uitzondering van de eerste dag wanneer 344 km moet worden afgelegd ongeveer 310 km lang. De laatste dag wordt in de ochtend echter slechts 135 km door het terrein gereden, in de middag volgt dan de beslissende snelheidsproef op een stra- tencircuit. Centrale startplaats is dit jaar Gottwaldov. belandde over het Haarlemse „muurtje" in de onbeschermde hoek achter Van den Berg. Dit doelpunt werd onmiddellijk ge volgd door een derde hoofdstedelijke tref fer. Weer kreeg Ajax een vrije trap toe gewezen. Muller richtte zo goed, dat Bley- enberg het leer slechts een zetje behoefde te geven om de derde goal tot een feit te maken. Een kanonnade op het doel van EDO, waarbij de paal een doelpunt twee maal in de weg stond, werd door Bleyen- berg besloten met een enorm schot, dat Van den Berg moest laten gaan (0-4). Het werd vervolgens 0-5 door Seelen, waarna een keurig staaltje voetbal van de Haar lemse linkshalf Van der Sluis, Van Smis sen in staat stelde de eer voor EDO te red den (1-5). Kort voor het einde maakte See len het halve dozijn voor Ajax vol. Billy Wright, de aanvoerder van het Engelse elftal en record-international met 105 „caps", zal aan het begin van het vol gende seizoen zich uit de actieve wed strijdsport terugtrekken. Wright, die nu 35 jaar is, zal dus nog een seizoen zijn krach ten geven aan zijn club, Wolverhampton Wanderers, en aan het Engelse voetbal. De van-Dam-tot-Dam race In verband met de Dam tot Damrace, die gedurende drie dagen in de laatste helft van augustus wordt gehouden tussen Zaandam en Amsterdam en omgekeerd, zijn vertegenwoordigers van de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwe gen en van Gend en Loos in beide steden met een training begonnen. In nauwe sa menwerking willen beide bedrijven graag bewijzen, dat het reizen tussen Amster dam en Zaandam snel kan geschieden, zonder gebruik te maken van de Hembrug- pont. Zowel in Amsterdam als in Zaandam heeft men de afstanden tussen respectie velijk Dam en Centraal Station en het Zaanse station en het Tsaar Peterbeeld met motoren en bestelwagens gereden. Aangezien de afstand met de trein negen minuten bedraagt was men van mening dat men dusdoende een goede kans maakt op een prijs. N. S en van Gend en Loos doen de eer ste dag mee in de afdeling reizigersver- voer, de tweede dag zal men een vracht van Amsterdam naar Zaandam vervoeren met een extra ingelegde goederentrein, waarin een laadkist. Hoewel niet is mee gedeeld wat deze laadkist zal bevatten vermoeden insiders dat men twee zee meerminnen zal vervoeren. Deze zullen na aankomst bij het Tsaar Peterbeeld aan de voorzitter van de Zaanse V.V.V. wor den aangeboden. De derde en laatste dag zal men stukgoederen vervoeren. Waterpolo Door donderdagavond in Gouda met 5-3 te winnen van het Haagse ZIAN is GZC naar de hoofdklasse van de waterpolocom- petitie van de KNZB gepromoveerd. LEOPOLDSTAD (Reuter Belga/AFP) Patrice Loemoemba, voorzitter van de na tionale Kongolese beweging, heeft don derdagavond op een persconfentie in Leo- poldstad verklaard, dat de aanhangers van zijn beweging niet zullen deelnemen aan de informele besprekingen met over heidsfunctionarissen zolang er Afrikaan se leiders in Loeloeaburg gevangen worden gehouden. Zoals bericht is het initiatief tot deze besprekingen uitgegaan van de vice- gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, André Schoeller. Deze weigering moet ge zien worden als een protest tegen de ar restatie van Albert Kalondji, een lid van Belgische wetgevende vergadering van Loeloelaburg, aldus Loemoemba. Hij zei, dat de politieke toestand in Bel gisch Kongo met de dag slechter wordt en veroordeelde de politiek van kracht, die kortgeleden is aangekondigd door minis ter van Hemelrijck. Deze politiek kan de negers slechts in hun houding van verzet schragen. De negers zijn vastbesloten voorwaarts te gaan en niets zal hen kun nen tegenhouden, aldus Loemoemba.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11