Zo groot mogelijke openbaarheid bij Nederlandse bedrijven zeer urgent PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Effecten -en Geldmarkt f W ereldnieuws) Zonnig en iets warmer Adenauer wil nog dit jaar ontnaasten J VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 2 DE VLISCO-AFFAIRE IN BREDER VERBAND school-sportkledêng 10% KORTING GRETHA DE BRUIJN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Portugal vraagt toelating tot I.M.F. en Wereldbank Mogelijk Verolme-werf in Venezuela Italië en de E.E.G. Deli Drukkerij tevreden over eerste halfjaar 1959 Jaaroverzicht Wereldbank Ruim 300.000 voor atoomonderzoek De Volks wagenfabrieken Franse deviezenpositie opnieuw verbeterd DE LEEUWEN "Big 72en Van onze financiële medewerker) Hoewel het algemeen verloop van de fondsenhandel op de Amsterdamse beurs deze week allerminst onbelangrijk was, heeft toch het uit de lucht gevallen aanbod om de gewone aandelen Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken (Vlisco) voor 350 percent te kopen (daags tevoren nog voor 300 percent verhandeld), de meeste aandacht getrokken en tot allerlei ge ruchten en beschouwingen aanleiding gegeven. En nog is in deze zaak geen volkomen klaarheid gekomen. Men weet dat er rondom de Vlisco reeds eerder rumoer is geweest, waarbij familieveten een rol speelden. Er was op de jaarvergadering een sterke oppositie, die zich met het beleid niet kon ver enigen en met name een hogere uitkering aan aandeelhouders wenste, hoewel het dividend van 12 tot 14 percent was ver hoogd. Men meende dat gemakkelijk 18 percent kon worden uitgekeerd en alleen door de zogenaamde olichargische clausule in de statuten, krachtens welke geen aandeelhouder meer dan zes stemmen kan uitbrengen, kon het bestuur in het zadel blijven. De wijze waarop de oppositie werd gevoerd, was op zijn zachtst gezegd, ietwat vreemd, omdat de commissaris, die er bij was betrokken, balans en winst- en verliesrekening mede had ondertekend en dus in feite oppositie tegen zichzelf voerde. Even vreemd was dat het geschil kort na de vergadering bleek te zijn bijgelegd en men, naar het scheen, slechts met een storm in een glas water te doen had. Totdat deze week een Amster damse firma namens haar principalen per advertentie een bod de gewone aandelen deed van 350 percent, waaruit aan- op vankelijk de conclusie werd getrokken dat de oude oppositie zich de meerderheid van de aandelen wilde verzekeren. Van meet af heeft dit bod in financiële kringen een onsympathieke indruk ge maakt, ongeacht de vraag of de geboden koers voor aandeelhouders aanvaardbaar moest worden geacht. De termijn, binnen welke aandeelhouders hun stukken moes ten aanbieden was hoogst ongebruikelijk immers niet meer dan vier dagen en dat in een tijd waarin velen met vakantie zijn. Bovendien behield de firma zich het recht voor verdere aanbiedingen op een gegeven moment te weigeren, hetgeen de indruk wekte dat het niet om het gehele kapitaal, maar slechts om een meerder heid te doen was. Het is juist geweest van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel dat het de notering in de gewone aan delen Vlisco onmiddellijk na het bekend worden van het aanbod heeft stopgezet, daar anders lopende verkooplimieten bo ven 300 percent zouden worden uitge voerd, terwijl opdrachtgevers in het licht van bedoelde advertentie dat mogelijk niet zouden hebben gewenst. Het is gebleken dat het aanbod ook voor het bestuur van de Vlisco een absolute en uiteraard bittere verrassing was, welke het tot een tegenzet heeft genoopt, waar van men mag hopen dat ze de oppositie de wind uit de zeilen haalt, hoewel reeds is medegedeeld dat een vrij groot aantal aandelen bij de firma Gebr. Teixeira de Mattos is aangemeld. Het bestuur heeft dinsdag bericht dat de eerste zeven maan den van 1959 in vergelijking met die pe riode van 1958 een bevredigende vooruit gang hebben gebracht en verwacht mag worden dat deze voorsprong ook in de rest van het jaar behouden zal blijven. Op grond hiervan wordt over het lopende jaar een hoger dividend, maar bovendien een aandelenemissie in uitzicht gesteld. Dit was voor het bestuur van de Vereniging aanleiding de handel in gewone aandelen Vlisco weer open te stellen, waarop prompt een biedkoers van 375 percent voor den dag kwam. Sedert is de koers verder opgelopen. Toeleg mislukt Vooreerst is op deze wijze de toeleg van de groep, die 350 percent heeft geboden, althans gedeeltelijk mislukt. Terwijl im mers aan de ene kant het in uitzicht ge stelde hogere dividend, zomede de te wach- Advertentie Op alle voorgeschreven SPORTMAGAZIJN Twönderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100 o/o SERVICE Canada en Euratom Canada zal binnenkort met Euratoom een ver drag sluiten voor samenwerking bij het vreed zaam gebruik van kernenergie, dit heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken Howard Green te Ottawa meegedeeld ter gelegenheid van de on dertekening van een Canadees-Australisch ak koord van dezelfde strekking. Volgens minister Green zullen Canada en Euratoom enerzijds een overeenkomst voor samenwerking bij het vreed zaam gebruik van kernenergie tekenen en ander zijds een akkoord voor samenwerking bij weten schappelijke onderzoekingen. De Canadese rege ring en de raad van ministers van Euratoom hebben de ontwerpen al goedgekeurd. Geen Duitse interesse voor Russische auto's In de Russisch-Duitse handelsovereenkomst voor 1959 was voorzien in de import van 900 Rus sische auto's. De wagens staan nu al maanden in een depot te Honne£-am-Rhein, maar geen Duit ser heeft er belangstelling voor. Hij koopt liever een Duitse wagen dan een Pobeda of Moskvitch. Deskundigen zeggen dat de Russen mistroostig zijn over hun tot dusverre mislukte poging door te dringen tot de lucratieve Duitse automarkt en dat zij zullen aandringen op wijziging in de be staande regelingen wanneer eind van dit jaar de vernieuwing van het handelsverdrag aan de orde komt. Atoomvliegdekschip De beide kamers van het Amerikaanse Congres hebben dinsdag een toewijzingswet voor de defensie goedgekeurd, welke een bedrag van 39.228.239.000 dollar omvat, waarbij 35.000.000 dol lar om aan een tweede atoomvliegdekschip te beginnen. Deze wet geeft aan president Eisenho wer 99.95 percent van de gelden die hij had aan gevraagd om de strijdkrachten gedurende het lopend boekjaar op de been te houden. Het is ver uit de grootste toewijzingswet welke dit jaar is aangenomen. Westduitse beleggingsmaatschappij voor Franse aandelen In Dtlsseldorf is bekendgemaakt, dat een West duitse beleggingsmaatschappij is opgericht, die slechts Franse aandelen in portefeuille zal nemen. De maatschappij zal op 8 augustus met haar ope raties beginnen. Het fonds, de Agefa (Anlage- gesellschaft ftir Französische Aktien Werte Gmbh) is door een Frans/Duits banksyndicaat opgericht. Er zullen 40 k 50 verschillende groepen van vooraanstaande Franse aandelen worden ge kocht. Aan het publiek zullen coupures worden aangeboden van 100 dm. Het fonds zal een kapi taal hebben van 500.000 dm. ten claim bij een nieuwe emissie, aan deelhouders zal nopen hun stukken vast te houden, betekent de vergroting van het kapitaal via een emissie ook dat de groep, die zich thans roert, een groot bedrag op tafel zal moeten leggen om de verkregen machtspositie te behouden. Goede voorlicht'ng gewenst Deze onverkwikkelijke affaire rondom de Vlisco heeft verschillende kanten. Ook al hebben wij allerminst bewondering voor de methoden, welke men bij zijn pogin gen tot verkrijging van een aandelen- meerderheid heeft gevolgd, zo moet toch gezegd worden dat er uit wat thans bij de Vlisco voorvalt, niet alleen voor het be stuur van deze vennootschap, maar ook voor dat van andere ondernemingen de le ring valt te trekken, dat men ook een te conservatief beleid kan voeren en aandeel houders in staat moet stellen zich over de waarde van hun aandelen een zo juist mo gelijk oordeel te vormen. Hieraan ontbreekt het in ons land nog al te zeer. Ook wij hebben er meer dan eens op gewezen dat de balans van vele ondernemingen geen reëel beeld geeft van de positie der vennootschap en dat deze veelal eerst aan het licht komt als de een of andere groep, die achter de schermen heeft gekeken, een bod op de aandelen doet. De Vlisco bij voorbeeld heeft, ook na de herkapitalisatie van 1951, in verhouding tot haar bedrijfsvermogen een zeer klein kapitaal. Er staan 5 miljoen gewone en 2 miljoen preferente aandelen uit, de open reserves zijn in enkele jaren tot 12 miljoen opgelopen, maar de boekwaarde van de produktiemiddelen is door afschrij vingen dermate verlaagd, dat ze nog slechts 12 miljoen bedraagt bij een ver zekerde waarde van 75 miljoen. Nu is deze verzekerde waarde zeker geen absolute basis voor de waarde van de eigendommen, maar dat er bij de Vlisco zeer belangrijke stille reserves aanwezig zijn, staat toch wel buiten elke twijfel. Hierbij moet onmiddellijk worden opge merkt dat de waarde van de eigendom men lang niet altijd de waarde van de aandelen bepaalt. Ook met op zich zelf waardevolle activa kan somtijds te wei nig worden verdiend om een goed dividend te kunnen uitkeren. Dit hangt in de eerste plaats van de resultaten, voorts ook van de liquiditeit af. Maar ook op dit punt was er bij de Vlisco wel enige ruimte voor een hoger dividend. Conservatief beleid heeft goede zijde Aan de andere kant moet aan het be stuur van de Vlisco en ook aan dat van an dere ondernemingen worden toegegeven dat een groot financieel weerstandsver mogen in de scherper wordende concur rentiestrijd, welke ook in de branche van de Vlisco bestaat, een onmisbaar actief is om zich ook in slechte tijden te kunnen handhaven. Aan het conservatief beleid van de Nederlandse ondernemingen, in het verleden gevoerd, is het niet in de laatste plaats te danken dat ons land zich in betrekkelijk korte tijd van de oorlogs gevolgen, het verlies van Indonesië en een economische recessie of depressie heeft kunnen herstellen. Ook zal men begrip moeten hebben voor de opvatting van vele directies, vooral indien het kleinere be drijven betreft, dat een al te grote mede deelzaamheid de vennootschap in haar strijd met concurrenten kan schaden. Om van de nieuwe en kostbare investeringen, welke in deze tijd nodig zijn, niet te spreken. Wat de actie voor hogere dividenden be treft, kan er op worden gewezen dat de waardering van aandelen de laatste tijd in steeds mindere mate door het dividend wordt bepaald. Het is veel meer de sterke financiële positie, de intrinsieke waarde van de aandelen, waardoor de beleggers worden aangetrokken en de aandelenkoer sen de laatste tijd zo aanmerkelijk zijn gestegen en nog sti.igen. De zware belas ting, welke door vele beleggers van het dividend moet worden betaald, maakt ve len voor dat dividend min of meer onver schillig, mits uit de gepubliceerde cijfers van de vennootschap blijkt dat de winsten grotendeels tot versterking van de inner lijke positie worden aangewend. Een aan delenemissie met een flinke belastingvrije claim wordt dan ook veelal meer gewaar- deei'd en in zoverre heeft de Vlisco ditmaal wel in de voos geschoten. Gevaren der onzekerheid De Nederlandse belegger komt overi gens, naarmate de koersen van de aande len stijgen, wel voor het moeilijke pro bleem te staan wat met zijn aandelen te doen, vooral nu van buitenlandse zijde de vraag aanhoudt en gepoogd wordt in het Nederlandse bedrijfsleven vaste voet te krijgen. Ook wat de Vlisco betreft krijgt men uit nadere mededelingen volgens wel ke binnen de kring van het bestuur een verzoening heeft plaats gehad, de indruk dat men bij het bod van 350 percent met een buitenlandse (Duitse?) groep te doen heeft. We leven wel in een wondere wereld. Na genoeg heel Europa maakt een periode van economische opbloei door, waaraan nog geen einde schijnt te komen Uit Enge land, Zwitserland, België, Frankrijk, maar vooral uit West-Duitsland komen dagelijks berichten over 'n stijgende produktie, gro tere export, ruimere winsten, toenemende besparingen, etcetera en deze laatste be vruchten uiteraard voortdurend de aande lenmarkt. West-Duitsland heeft bij voor beeld in het eerste halfjaar reeds voor DM 800 miljoen buitenlandse fondsen gekocht, waarvan het merendeel aandelen en niet in de laatste plaats Nederlandse. Het is vooral met het oog daarop dat het wenselijk is dat de besturen van Neder landse ondernemingen met hun aandeel houders geen verstoppertje gaan spelen, maar door een zo groot mogelijke open baarheid hen in slaat stellen zich van de werkelijke waarde der aandelen een beeld te vormen, teneinde te voorkomen dat ze voor te lage koersen naar het buitenland worden verkocht. Zo kan de vraag wor den gesteld of het bestuur van de Vlisco, ook als er deze week niets was voorge vallen, over de resultaten van dé eerste ze ven maanden een mededeling zou hebben gedaan. De hiernieuwde koersstijging voor in dustriële en bankaandelen, welke deze week is tot stand gekomen, duidt er intus sen op dat het rumoer rondom de Vlisco velen heeft bewogen aan de intrinsieke waarde van de Nederlandse aandelen een grotere betekenis te hechten. Een woordvoerder van de Portugese ambassade in Washington heeft vandaag medegedeeld dat Portugal het lidmaat schap heeft aangevraagd zowel van het Internationale Monetaire Fonds als van de Wereldbank. Er zijn geen directe aan wijzingen over het tijdstip, waarop beide financiële instellingen hierover zullen be slissen. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zullen waarschijnlijk geen moei lijkheden ontstaan. De aanvrage van Portugal moet in ver band worden gezien met de oprichting dezer dagen van een Portugese ontwikke lingsbank met een kapitaal van één mil jard escudo's (8 35 miljoen). De bank zal helpen bij de expansie van de Portugese industrie, speciaal in Angola en Mozambi que, zowel als in Portugal zelf. Ook Laos Een woordvoerder van de ambassade van Laos in de Vèrenigde Staten heeft me degedeeld, dat Laos heeft verzocht te mo gen toetreden tot de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Publikaties over plannen om ook in Ve nezuela een werf op te richten, wilde de heer Verolme op de persconferentie na zijn aankomst uit Noorwegen, desge vraagd, ontkennen noch bevestigen. Dat kan stof opleveren voor een andere pers conferentie, zei hij, misschien over een jaar te houden. Over zijn verhouding tot Philips bevestigde hij dat dit Eindhoven- .se concern op geen enkele wijze bij Verol me geïnteresseerd is, terwijl dit ook we derkerig niet het geval is. De reis met het Philipsvliegtuig waarmee hij arriveerde, was slechts een gelukkige samenloop van omstandigheden. Behalve werven in Heusden, Alblasser- dam en op Rozenburg, in Brazilië en Ier land, een machinefabriek in IJsselmonde en een elektrotechnisch bedrijf in Maas sluis heeft het Verolme-concern nu ook 'n werd in Sarpsborg gekregen, in het uiter ste zuidoosten van Noorwegen, vlakbij de Zweedse grens. Gisteren heeft de Noorse koning de speciale concessie getekend, die nodig is om buitenlands kapitaal in te brengen in een Noors bedrijf. Voor de financiering van dit nieuwe pro ject zal Verolme geen beroep op de Ne derlandse kapitaalmarkt behoeven te doen. Ons bedrijf is kerngezond, aldus de heer Verolme. Wel is het mogelijk, dat een be roep wordt gedaan voor de financiering van de bouw? van schepen, maar dat heeft niets met de bedrijven zelf te maken, al dus de heer Verolme. De Italiaanse minister van Buitenlandse Handel Dino del Bo, heeft in een rede over de culturele, politieke en economische be trekkingen tussen Italië en de Afrikaans- Aziatische landen onder meer gezegd dat dat de Europese Gemeenschappelijke Markt haar activiteit zal moeten uitbrei den tot de landen aan de Middellandse Zee. „Onze belangen zijn dezelfde", zo zei hij. Hij merkte voorts op dat de Sovjet- Unie evenals in Europa ook in Afrika en Azië een reeks satellieten wil vestigen. Daartegenover moet het westen aan de onderontwikkelde Afrikaanse en Aziati sche landen belangrijke hulp verlenen en zoveel mogelijk goederen uitwisselen zon der buitengewone douanebeperkingen. De gang van zaken in het eerste half jaar van 1959 bij de Deli Drukkerij te Am sterdam is, naar van bestuurszijde in de heden gehouden jaarvergadering desge vraagd werd medegedeeld gunstiger ge weest dan in de overeenkomstige periode van 1958. De omzet van de drie door de vennootschap respectievelijk in Amster dam, Amstelveen'en Heemstede geëxploi teerde boekwinkels annex leesbibliotheken steeg van 131.000 tot 140.000. Ook de drukkerij Marckelbach te Bussum, waarin de maatschappij een belang heeft en waar over zij de directie voert, is goed van werk voorzien. De laatste jaren werd door dit Bussumse bedrijf 13 percent dividend uit gekeerd. De drie boekwinkels droegen over 1958 met 45.000 bij tot de exploitatiewinst vam ^8L-135; Op de balans komen-zij voor met 130.159. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het bestuur van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling „de Wereld bank" heeft vandaag bekend gemaakt, dat de reserves van de bank gedurende het op 30 juni jongstleden geëindigde fiscale jaar met S 70,5 miljoen zijn gestegen tot een totaal van 8 420 miljoen. In dit jaar heeft de bank 30 leningen verstrekt met een totaalwaarde van 8 703 miljoen, vergele ken met leningen tot een bedrag van 8 711 miljoen in het voorgaande jaar. De bruto verplichtingen van de bank, uit hoofde van haar activiteiten op het gebied van uitlenen van kapitaal, bedroegen op 30 juni 8 4.522 miljoen. In het verslagjaar zijn Libië en Spanje lid van de bank geworden, waarmede het ledenaantal is gekomen op 68. De storting van deze landen plus een verhoging van de bijdrage der Philippijnen heeft het op 30 juni geplaatste kapitaal gebracht op 8 9.545,4 miljoen. Het gemengd comité EuratoomV.S. voor onderzoek en ontwikkeling heeft heden de toewijzing bekendgemaakt van contracten voor een totaal bedrag van ongeveer 315.000 dollars aan drie Euro pese en Amerikaanse onderzoekinstellingen en industriële ondernemingen. Het betreft hier de eerste contracten die in het kader ontwikkelingsprogramma EuratoomV.S. worden gesloten. V.N.S. bestelt drie schepen De n.v. Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij (V.N.S.) te 's-Gravenhage heeft op drachten verstrekt voor de bouw van drie motor vrachtschepen van circa 12.000 ton draagvermogen en circa 600.000 c. ft. laadruimte. De schepen zul len een snelheid van 18 mijl hebben. 23. De jonkvrouw boog zich ontroerd over de bewusteloze Smithy. „Ziet, hoe het vreugdige nieuws van ons huwelijk hem aangrijpt", kreet zij. „Deze held is een medogenloze strijder, maar zijn harte is als roomboter zo zacht!" De hertog knikte twijfelachtig en richtte het woord tot twee soldaten. „Vort, luie krijgeren!", beval hij. „Neemt dezenehheld op ende brengt hem naar de ridderzaal!" „Ik geloof nooit, dat mijnheer Smithy het prettig vindt om te trouwen", mompelde Panda, terwijl hij het vertrekkende groepje na staarde. Er was nog iemand, die dit plotse linge huwelijk niet prettig vond. Kleppe rend en knarsend kroop de ridder tevoor schijn uit de berg toestellen en dozen. „Het is al vals ende gemeen!", jammerde hij. „Mij behoort de jonkvrouw schone! Ik heb haar gered uit barre nooduit de grijp klauwen der wrede roveren! Ik „Mijnheer de ridder, luistert u eens", zei Panda zachtjes. „Ik weet misschien een middel omDe droeve trekken van de krijgsman ontspanden zich, terwijl hij gretig luisterde naar Panda's gefluisterde woorden. De Volkswagen-fabrieken zullen voor 't eind van dit jaar ontnaast worden, wat ook het verzet daartegen zal zijn. Dit heeft kanselier Adenauer vandaag meege deeld in een brief aan de parlementaire fractie van zyn Christen-Democratische Party. De kanselier zei dat onmiddellijk na het zomer-reces van het parlement stappen genomen dienen te worden om Volkswagenaandelen in handen van net publiek te brengen. In 1957 maakte de regering haar voor nemen bekend de naasting van de Volkswagenfabrieken ongedaan te ma ken. Onmiddellijk rees tegen dit voor nemen verzet van de zijde van de deelstaat Neder-Saksen, waar de Volkswagen-fabriek te Wolfsburg ge vestigd is. Deze deelstaat meent het eigendomsrecht te hebben, daar de fabriek aan het eind van de oorlog ge- likwideerd werd, samen met alle andere genaaste bedrijven. Het stand punt van de Nedersaksers is dat de regering geen zeggenschap meer heeft over de fabriek en haar dus ook niet kan ontnaasten. In zijn brief aan de fractie, wees Ade nauer op de recente ontnaasting van het Preusdag-concern door de regering. Deze stap was zulk een succes, dat de ontnaas ting dient te worden voortgezet, zeide hij. Inmiddels heeft Neder-Saksen gewaar schuwd dat wanneer de regering poogt de Volkswagenfabriek te ontnaasten, Neder- Saksen in beroep zal gaan bij het Con stitutioneel Hof in Karlsruhe. Ook zei de in Hannover gevestigde regering van Neder-Saksen dat zij besloten is van de Volkswagenfabriek een stichting te ma ken. De in de oppositie zijnde sociaal democratische partij heeft eveneens geëist dat het Volkswagenbedrijf een stichting wordt. Nog een derde groep verzet zich tegen de plannen der regering. Dit is de vereniging van vroegere volkswagen spaarders, die voor de oorlog stortingen hebben verricht, doch nooit hun wagens ontvangen hebben, doordat Hitier de fa briek op oorlogsproduktie overschakelde. Volkswagen is de grootste auto-produ cent van Europa. Per dag komen momen teel maar weinig minder dan 3.000 stuks van de band en men wil dit jaar een pro duktie van 650.000 bereiken. De goud- en deviezenreserves van de frankzone zijn in de maand juli gestegen met 139,6 miljoen, waardoor het totaal van deze reserves per 31 juli jongstleden het recordniveau van 1.773,4 miljoen heeft bereikt. Dit is bekend gemaakt door het Franse ministei'ie van Financiën. Advertentie OP VAKANTIE: Blq0EN MEE.' plastic jassen v.a. 6.9° ^Voor uw 'BtgTSe/j naar Gen. Cronjésfraat 59 hoek Kloosterstr Haarlem - Telefoon 52431 "'•"•ImlsThanr bh Gen Cronjéstraat 40-44. Haarlem. Iel 5467* Gezonken. Op de rivier de Magdalene in Columbia is een boot met 46 mensen aan boord gezonken, nadat er brand was uitgebroken. Ten minste zestien personen verdronken, vele anderen lie pen brandwonden op. Het ongeluk ge beurde tussen Puerto Berrios en 't olie centrum Barranca Bermeja. Bosbrand. In de nationale bossen van San Bernardino in de Amerikaanse staat Californië hebbfen 1.800 brandweerlie den na vier dagen zware strijd een brand onder bedwang gekregen die zich uitstrekte over een gebied van on geveer 5.000 hectare. Het zal nog twee weken duren, voor het vuur overal ge doofd is. De schade loopt in de miljoe nen. Veroordeeld. De 52-jarige oud-doodgraver Wilhelm Mohr in Frankfort is veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens grafschennis. Hij had kort na een begrafenis de kist opgegraven, het lijk eruit gehaald en dit herbegraven. Later verkocht hij de kist aan een ken nis. Deskundigen. Vijf Russische spoorwegdes kundigen zijn in Bagdad aangekomen om een studie te maken van de Iraak- se spoorwegplannen. Uitnodiging. De gepensioneerde Mosko- viet Jach Ainetdinov heeft president Eisenhower uitgenodigd zijn huis te ko men bezoeken als de Amerikaanse pre sident te Moskou is. Ainetdinov, die drie kinderen heeft, schreef in een Mos kous blad dat hij Eisenhower graag zijn twee-kamerwoning wil tonen. Weekeinde. Het afgelopen weekeinde zijn in Frankrijk 91 personen bij verkeers ongelukken om het leven gekomen. In totaal werden 1.688 ongelukken gemeld waarbij tevens 2.403 personen verwon dingen opliepen. Vorig jaar werden tij dens het overeenkomstige weekeinde 2.590 ongelukken gemeld, die 83 men senlevens eisten. Afgeslagen. De nationale garde van Nica ragua heeft bekend gemaakt dat zij in de afgelopen week twee invasie-pogin gen die werden ondernomen door groe pen goedbewapende rebellen, heeft afgeslagen. De rebellen kwamen uit Honduras en Costa Rica. Ongeluk. Vijf Noorse soldaten zijn giste ren om het leven gekomen toen de jeep waarin zij zaten in een ravijn stortte bij Arendal. Ongerechtvaardigd. De Britse oud-minis ter van Staat voor Buitenlandse Zaken Davies, die als waarnemer van de La- bourpartij het proces tegen elf Spaanse studenten bijwoonde, is tijdens zijn ver blijf in Spanje voortdurend gevolgd door de geheime politie. Volgens Da- vies was de berechting van de studen ten, die slechts pamfletten hadden verspreid, door een militair tribunaal volkomen ongerechtvaardigd. Asiel. De eerste handelsattaché van de Hongaarse ambassade te Buenos Aires, Wagnei-, heeft de Argentijnse regering om politiek asiel verzocht. Wagner heeft tot deze stap besloten op grond van ideologische meningsverschillen. Anoniem. Het orgaan van de Tsjechoslo- waakse- communistische partij-, „Rude Pravo" beklaagt zich over het grote aantal anonieme brieven dat zij de laat ste tijd ontvangt. Het blad geeft echter toe dat critiek „in bepaalde gevallen" vroeger „gevaarlijk" was. Een groot aantal anonieme briefschrijvers be toogt dat „het leven voor de oorlog be ter was" en dat de sociaal-democraten meer voor de arbeiders hebben gedaan dan de communisten", aldus „Rude Pra vo", dat spreekt van een van te voren beraamde actie. Nauwkeurig. Dr. McCord, een deskundige van de universiteit van Stanford (San Francisco) meent dat een socioloog met zeer grote mate van nauwkeurigheid kan bepalen of een kind van zes jaar een jeugdige misdadiger zal worden. Hij baseert zijn uitspraak op een stu die van het leven en de huiselijke om standigheden van 'n aantal kinderen in New York. Jeugdmisdadigheid is ge woonlijk een gevolg van familieomstan digheden en opvoeding, aldus dr. Mc.- Cord. Tol. Dit jaar zijn in de Oostenrijkse Alpen 43 personen om het leven gekomen en 679 gewond. In 1958 vielen er 132 doden en 3907 gewonden. Uitgelokt. De Tunesische regering heeft meegedeeld dat er maandag aan de grens bij Algerije een vuurgevecht is geleverd tussen Franse militairen en Tunesiërs, waarbij een Tunesiër om het leven is gekomen en een ander ge wond. Volgens het communiqué heb ben eenheden van het Franse leger het incident uitgelokt. Het K.N.M.I. deelt mede: Er strekt zich thans een rug van hoge luchtdruk uit van Zuid-Engeland over Bel gië naar Oostenrijk. Hierdoor is de aan voer van lucht van de Noordzee verzwakt en neemt de bewolking af. Op de oceaan bevindt zich nog steeds een hogedrukge- bied ten noorden van de Azoren. Aan zijn noordflank blijven storingen in de richting van Scandinavië koersen. Eén ervan heeft de Noorse kust bereikt, een volgende ver plaatst zich ten zuiden van IJsland vrij snel naar het zeegebied ten noorden van Schotland. De storingen zullen evenwel het weer in onze streken nie+ beïnvloe den. De luchtdruk blijft in onze omgeving relatief hoog waardoor het weer een over wegend zonnig karakter krijgt met weer iets hogere temperaturen dan vandaag. WEERRAPPORTEN Zaterdag 8 augustus Zon op 5.11 uur, onder 20.20 uur. Maan op 9.48 uur, onder 21.49 uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier. 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuidën Vrydag 7 augustus Hoog water 5.17 en 17.42 uur. Laag water 1.05 en 13.22 uur. Zaterdag 8 augustus Hoog water 5.54 en 18.20 uur. Laag water 1.42 en 13.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuidën. Maximum-temperaturen BO c sè binnen- en buitenland d v) 9 Neerslag laatste 24 uur c-Q - O 1 O È'C a c.S Den Helder geheel bew ZW 20 0 Ypenburg zwaar bew verand. 22 0 Vlissingen zwaar bew zo 22 0 Eelde zwaar bew ZW 23 0,3 De Bilt zwaar bew. z 21 0 Twente mist windst. 21 0 Eindhoven mist windst. 21 0 7,d Limburg onbewolkt zo 21 0,1 Helsinki half bew. n 25 0 Stockholm half bew. w 27 0 Oslo half bew. zzw 27 0,2 Kopenhagen licht bew. w 23 0 Aberdeen half bew. w 23 0 Londen half bew. windst. 24 0 Amsterdam mist z 21 0,1 Brussel onbewolkt windst. 21 0 Luxemburg onbewolkt no 19 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 30 0 Grenoble onbewolkt windst. 28 0 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn zwaar bew. wnw 21 0 Frankfort onbewolkt nno 21 0 München onbewolkt windst. 19 6 Zürich zwaar bew ono 22 0 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno geheel bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew. wnw 19 0,4 Innsbruck half bew. windst. 0 Belgrado zwaar bew. zw 24 2 Athene onbewolkt wnw 0 Rome onbewolkt ono 27 0 Madrid licht bew. windst. 28 28 Mallorca licht bew. windst. 31 0 Lissabon onbewolkt windst. 25 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2