Geboorte <=Prciatótoel Hansapkist AMERIKANEN LOPEN WARM VOOR KROES JTS JE VS BEZOE K Frans parlement met vakantie, maar de regering zwoegt nog TO öf bprlFÖpn Hjb Thor met zijn neus op de koers gedrukt Vuistgevecht in het parlement van Texas 't Silver Stoepke Antwerpenaar was op 10 juli in Ledeberg De dag van de moord op pastoor Notebaert Japan heeft nog steeds bevolkingsproblemen Indonesië brengt kwestie- Nieuw-Guinea niet in UNO De vakbond-corruptie Eisenhower zet Congres onder druk van de natie Bewaakte wacht Communisten mogen weer regeren als zij winnen Dertigduizend ambtenaren in Argentinië ontslagen Klassiekezorgen dienen zich alweer aan Onderzeese oliebron bij Koeweit spuit vlammen Vrije Algerijnse regering erkend door Guinea 0p de Neem wat extra in voorraad Schadevergoedingseis aan meteorologen 200 Jaar geleden VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 WASHINGTON (Reuter-AFP) In de Amerikaanse hoofdstad is meegedeeld dat premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie op 15 september te Washington zal aankomen voor zijn bezoek aan de Ver enigde Staten. Het is het plan dat de pre mier drie dagen in de hoofdstad blijft en vervolgens een rondreis van ongeveer tien dagen door het land maakt. Verdere bij zonderheden over de reis zijn nog niet officieel bekendgemaakt. Een woordvoer der van het State Department verklaarde wel, dat het departement verheugd was dat zoveel staten, steden en organisaties Kroesjtsjev voor een bezoek hebben uit genodigd. In het Huis van Afgevaardigden van de staat Texas was een resolutie ingediend waarin werd gesteld dat Kroesjtsjev niet welkom in deze staat zou zijn. De resolutie werd met grote meerderheid 135 tegen 15 stemmen, verworpen. De jeugdige Republikeinse afgevaardigde Du- gas riep luidkeels: „Dat is dan weer een overwinning voor Kroesjtsjev en zijn me deplichtige, de afgevaardigde Sadler" Sadler plaatste als antwoord een keihar de rechtse op de kaak van Dugas. Deze poogde onverwijld met gelijke munt te be talen, maar andere leden van het Huis scheidden de vechtenden. Hoffelijkheidscampagne In ambtelijke kringen heeft men de in druk gewekt dat de Amerikaanse autoritei ten werken aan een campagne om te ver hinderen dat er heel onvriendelijke dingen aan het adres van de Russen worden ge zegd. Vice-president Nixons oproep dat de Amerikanen hoffelijk dienen te zijn werd beschouwd als een eerste aanwijzing van een officiële vriendelijkheidscampagne. De minister voor het Leger, Brucker heeft zich in een rede te New York wat vriendelijker over Kroesjtsjev uitgelaten dan hij blijkens de tevoren gepubliceerde tekst aanvankelijk van plan was. Ook het hoofd van de afdeling voor wetenschappe lijk speurwerk van het leger, generaal Trudeau, heeft een passage uit een rede voering geschrapt die was gewijd aan een dreigement van Kroesjtsjev. In Washington is men verder van oor deel dat Nixon in het bijzonder zal profi teren van een gunstig resultaat van de besprekingen tussen Eisenhower en Kroesj tsjev. Eisenhower en Nixon zullen het volk dan hebben bewezen dat zij als Re- Advertentie Zilveren rammelaars en leuke BABY-sets GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM Het huis met het carillon WASHINGTON (USIS) Eind vorige week is door de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt dat de neuskegel van een Thor-projectiel voor middelbare afstanden voor het eerst een volledig gestabiliseer de ruimtevlucht heeft gemaakt. Het pro jectiel werd op 24 juli van Cape Canaveral in Florida gelanceerd en voor het eerst werd een volledig gestabiliseerde vlucht ten opzichte van de drie loodrecht op el kaar staande assen waargenomen. Met behulp van voor infrarode stralen gevoelige apparaten en een „zondetec- tor" regelde de neuskegel zijn stand in de ruimte automatisch naar de zon en de ho rizon van de aarde, waardoor de neuske gel op zijn vlucht van 2.400 kilometer een vaste positie aanhield. De op deze wijze verkregen stabilisa tie werd bevestigd door een film, genomen met een op de neuskegel gemonteerde 16 mm-camera, die de scheiding van de neus kegel van het aandrijfgedeelte van de ra ket op ongeveer 500 km. boven de aarde te zien gaf. Met behulp van een zendertje werden de gegevens over de stabilisatie naar de ontvangstations op de grond door gezonden. De voor infra-rode stralen ge voelige apparaten regelden de op en neer- en de heen en weergaande beweging van de kegel, terwijl de detector de derde as de „spin" corrigeerde. De instru menten in de neuskegel verzamelden de gegevens en zonden deze door naar een automatische regelmachine, waarmee zes pneumatische „jets" in werking werden gesteld; op deze wijze was het mogelijk de koers van de neuskegel in de gewenste sta bilisatie-as te handhaven. Volledige stabi lisatie werd bereikt binnen 280 seconden na de scheiding van de neuskegel van de aandrijfraket. Tartaar (Reuter) De Amerikaanse marine heeft donderdag bijzonderheden bekend gemaakt van de „Tartar", een nieuwe ra ket, die van oorlogsschepen wordt afge schoten naar doelen in de lucht. Het ligt in de bedoeling om binnen een jaar een begin te maken met de vervanging van scheepskanonnen door raketten van het type „Tartar". De „Tartar", een superso nische raket, is 15 meter lang en iets meer dan 30 cm breed. Ze heeft over haar lengte as vinnen en is de kleinste van de marine raketten, die van oorlogsschepen naar doelen in de lucht worden gelanceerd. Der tien raket-torpedobootjagers, waarvan de bouw bijna voltooid is, zullen ermee wor den uitgerust. (AFP) Een afdeling van de Ameri kaanse luchtmacht, die te Sembach in West-Duitsland is gelegerd, zal vrijdag worden uitgerust met tactische raketten van het type „Mace". Deze supersonische raket, die van de grond naar andere doelen op de grond wordt gelanceerd, heeft een reikwijdte van 1050 km en kan worden uitgerust met een atoomkop. Ze wordt draadloos naar het doel geleid en kan daarom bepaalde hinderpalen, zoals krachtig verdedigde gebieden, ontwijken. publikeinen in staat zijn de kwestie van de wereldvrede aan te pakken. Nixons kan sen op het Republikeinse kandidaatschap voor de presidentsverkiezingen en even tueel op verkiezing tot president zouden er zeer door stijgen. Het Amerikaanse volk zal volgend jaar een nieuwe president kiezen. De minister van Defensie, McElroy heeft op een persconferentie te Washington ver klaard, dat hij graag militaire installa ties aan Kroesjtsjev zal laten zien als de ze zulks wenst. Desgevraagd zei de mi nister dat hij het van het Amerikaanse standpunt uit bezien constructief achtte, dat de Russische leider „uit de eerste hand constateert dat de militaire macht tegen over hem omvangrijk, doeltreffend en voor haar taak berekend is". Na te hebben op gemerkt dat Kroesjtsjev op zijn perscon ferentie heeft gezegd, dat hij geen militai re bases wil zien, zei McElroy dat de pre mier wellicht zijn opvatting zal herzien. Canadese invitatie? De Canadese regering heeft gesproken over de mogelijkheid van een uitnodiging aan Kroesjtsjev voor een bezoek aan Ca nada, waarover nog deze week een be sluit kan worden verwacht. Een woord voerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de bondsregering „noch in het verleden, noch op dit ogenblik" overwogen heeft Kroesjtsjev uit te nodigen voor een be zoek aan West-Duitsland. (Van onze correspondent in Brussel) Het net wordt dichter toegehaald rond de in Rotterdam gearresteerde Antwerpe naar. De Belgische recherche is er thans door nieuwe getuigenissen van zijn mede plichtige aan de bankoverval in Wuust- wezel van overtuigd, dat hij op 10 juli, de dag waarop de pastoor daar vermoord werd, te Ledeberg bij Gent is geweest. Vrienden van zijn medeplichtige hebben overigens gisteren aan een aantal Vlaamse journalisten verklaard, dat de medeplich tige en trouwens ook zijn echtgenote op 10 juli de verdachte een met bloed be smeurde broek zorgvuldig hebben zien verbranden. Bij de eerste ondervraging bij het begin van de week te Rotterdam, werd de verdachte echter volkomen in on wetendheid gelaten over het feit, dat men hem tevens van de moord op de pastoor deken verdacht. De Belgische rechercheurs wilden hem deze beschuldiging pas in de loop van de avond plompverloren voor de voeten werpen. De Nederlandse wet op de voorlopige hechtenis voorziet er echter uit drukkelijk in, dat de ondervraging moet worden stopgezet om de verdachte het avondmaal te laten gebruiken. De Belgi sche rechercheurs, die thans in Antwerpen zijn teruggekeerd, zijn varTöö'rdeel, dat de verdachte veel vroeger zou hebben bekend, indien hij niet (waarschijnlijk door een Nederlandse gevangenisbewaker) op de hoogte zou zijn gebracht, dat hij van de moord op pastoor Notebaert werd ver dacht. Hij kreeg volgens de Belgen de ge legenheid om zich tegen deze beschuldi ging te verdedigen. De Antwerpse commissaris, Jean de Tobel, die het onderzoek te Rotterdam leidde, heeft gisteren te Antwerpen bij de hoofdcommissaris van de gerechtelijke politie verslag uitgebracht. Tijdens de urenlange ondervraging heeft de verdachte niet minder dan 25 misdrijven bekend. TOKIO (Reuter) Op 1 maart van dit jaar waren er 92.420.000 mensen in Japan, aldus een door de Japanse regering uitge geven witboek. De levensstandaard is ho ger dan ooit, maar de regering verwacht na 1959 problemen als de bevolking in het huidige tempo blijft toenemen. Toch is het geboortecijfer, mede door geboorteregeling 18 per 1000 een van de laagste ter wereld (voor Frankrijk is dit cijfer 18.6 en voor Italië 18,1). Het sterftecijfer is echter in nog sterkere mate gedaald. Het is 8 per duizend vergeleken met 12 in West-Europa. Men verwacht dat "tegen 1970 de aanwas van de arbeidersbevolking zal afnemen, maar dan zal het vraagstuk van te veel bejaarden zich aandienen. Een op elke 3,5 gezinnen bezit nu een wasmachine, tegen 1 op 5 in 1957. In een van de zes woningen staat nu een televisie toestel, vergeleken met 1 op 13 in 1957. In 1958 was het gemiddelde inkomen van de Japanse arbeider 2365 gulden of 31 percent meer dan in 1953. DJAKARTA (Reuter) President 3 a- karno, tevens minister-president, heeft verklaard, dat Indonesië dit jaar het ge schil met Nederland over West-Nieuw- Guinea niet in de UNO ter sprake ^al brengen. Na overleg met de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Su- bandrio, was Sukarno tot de slotsom ge komen, dat het niet nodig was te verzoe ken, de kwestie dit jaar op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Sukarno deed deze mededeling nadat de laatste dagen linkse kranten en groeperin gen erop hadden aangedrongen, dat het geschil wederom bij de UNO zou .vorden voorgebracht. De onafhankelijke „Times of Indonesia" heeft vrijdag zijn instemming betuigd met de verklaringen van president Sukarno en minister Subandrio, dat het geen zin heeft de kwestie-Nieuw-Guinea opnieuw in de UNO te brengen. Het blad stelt daarbij, dat Nederland zélf in deze kwetsie een marionet is geworden in de handen van Australië en de Verenigde Staten. „De racistische regeling van Australië, wier opvattingen over kleurlingen gelijk zijn aan die van Zuid-Afiika", aldus het blad, „is bang voor immigratie van Indo nesiërs naar West-Irian op grote schaal, omdat deze denkbeelden van gelijkheid en vrijheid zouden kunnen verspreiden onder de inheemsen van dat deel van Nieuw- Guinea, dat bestuux-d wordt door Can berra". WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag in zijn aan gekondigde toespraak voor radio en tele visie van het Amerikaanse Congres ge- eist dat een wet wordt aangenomen, die het volk van de Verenigde Staten be schermt tegen misdadigers, afpersers en corrupte elementen, die de vakbeweging z(jn binnengedrongen. Hervorming van de wetgeving op dit punt is een zaak van het grootste belang voor elke Amerikaan en is boven de partijstrijd verheven. „Ik wil alleen maar een doelmatige be scherming tegen bendeleden en oplichters van het volk van Amerika, van de mannen en vrouwen, die met hun handen, hun hoofd en hun werkkracht werken om Ame rika te maken tot een betere plaats voor hen en hun kinderen," aldus de president. „Het is mijn oprechte hoop, dat het Con gres volledig gehoor zal geven aan een overweldigende nationale eis," aldus Eisenhower. Tot dusver, zo zei hij, heeft het congres niet voldaan aan de verzoe ken, die hij heeft gedaan ter beschex-ming van het Amerikaanse volk. De Senaat heeft zich in april voor een wetsontwerp uitgesproken dat niet doel- treffend is en de commissie voor ar beidszaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsont werp opgesteld dat nog minder geschikt is, zei de president. Dit laatste ontwerp stelt ongeveer zeventig percent van de vakbonden vrij van het uitbrengen van verslagen over hun financiën en maakt degenen, die de rechten van vakbondsle den schenden straffeloos. Eisenhower pleitte voor aanneming van een door de democraat Landrum en de republikein Griffin, beiden lid van de commissie voor arbeidszaken van het Huis, ingediend wetsontwerp. Dit ontwerp is volgens de president een goed begin bij het bestrijden van de misbruiken in de vakbeweging. De president gaf in zijn boodschap tot het Amerikaanse volk, die ongeveer een kwartier duux-de, enkele vooi-beelden van gewraakte misbruiken. Ook de voorzitter van het machtige vak verbond A. F. L.-C.I.O., Meany, heeft don derdag voor de radio zijn oordeel uitge sproken over het ontwerp van Landrum en Griffin, maar in héél andere zin dan de president. Volgens hem zijn er krach ten aan het werk, die maar één echt doel hebben, namelijk afbreuk aan en zo mo gelijk vei-nietiging van de doelmatigheid van de vakbonden. Degenen, die hiex-op uit zijn. grijpen de misbruiken in een klei ne minderheid van de bonden aan om de gehele vakbeweging te beteugelen, aldus Meany. LONDEN (UPI). Er staan thans extra-politiemannen bij Buckingham Palace, om de befaamde gardisten te bewaken tegen de toeristen. De mannen van de Coldstream-, Gre nadier-, Scotch-, Irish- en Welsh- Guards regimenten mogen namelijk nooit uit de plooi komen, geen woord zeggen, niet lachen, niet reageren, wat hun nieuwsgierige belagers ook zeggen of doen. Het enige wat zij mogen doen is van de ene post naar de andere op het trottoir voor het paleis op en neer te lopen. En daar moeten zij het zich laten welgevallen dat kwajongens of kleine meisjes hun paradepas naapen. anderen hen in de weg lopen, fotogra fen voor hen neerknielen. Een gardist heeft tien dagen arrest gekregen omdat een Amerikaanse toe- riste gezegd had, dat hij haar geschopt had. Gisteren patrouilleerden reeds dertig politiemannen te voet en vier te paard voor het paleis om de garde tegen de toeristen in bescherming te nemen. Deze maatregel zal de gehele zomer zolang het toeristenseizoen duurt, worden ge handhaafd. NEW DELHI (Reuter). De Indische premier Nehroe heetf vrijdag op een pers conferentie te New Delhi verklaard, dat de communisten, indien zij de komende verkiezingen in de staat Kerala zouden winnen, zeer zeker zou worden toegestaan opnieuw een regering te vormen. In ant woord op vragen verklaai-de Nehroe dat, ook al was er geen burgeroorlog in Kerala, de toestanden aldaar steeds slechter wa ren geworden en dat deze tendens, wat betreft de binnenlandse veiligheid, waar schijnlijk zou voortduren. Hij noemde de toestand in Kerala thans „zeer slecht". BUENOS AIRES (AFP) In Argentinië is aan dertigduizend ambtenaren ontslag aangezegd op grond van het plan tot ver mindering van de overheidsuitgaven. De vakbond van burgerlijk overheidspersoneel heeft tegen deze maatregel geprotesteerd. Hij beschuldigt de regering er van dat zij zich van bepaalde ongewenste ambtenaren wenst te ontdoen. Overigens lijkt in Ai-gentinië een kracht meting tussen de verschillende vakvereni gingen en de nieuwe minister van Econo mische Zaken en Arbeid, Alvaro Alsogaray op handen. Bij steeds meer takken van bedrijf dreigt staking. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Van onze correspondent in Parijs) De Fi-anse volksvertegenwoordiging is tot en met half oktober met vakantie ge gaan, president De Gaulle is voor drie weken naar zijn buitenhuis te Colombey- les-deux-Eglises vertrokken, maar de regering heeft een progx-amma onder han den, dat haar in de zomermaanden nog veel werk zal bezoi-gen. Het Algerijnse probleem blijft het Franse politieke leven beheersen, doch de oplossing er van ligt toch wel in eerste instantie bij De Gaulle zelf. Van de andei-e vraagstukken, met wel ke de regering zich zou hebben bezig te houden, zijn die van de begroting, die van de lonen en prijzen en die van de fiscale hervormingen wel de belangrijkste. De verschillende ministeries moeien zo snel mogelijk hun begrotingen bij Pinay's de partement van Financiën indienen. De staatsbegroting voor het volgend jaar zal worden gekenmerkt door een verhoging met twee honderd miljard franc voor in vesteringen ten behoeve van onderwijs en landbouw. Pinay zal ook moeten ï-ekenen met een nieuwe verhoging van de militai re uitgaven, ook weer als gevolg van de strijd in Algerije. Optimisten zijn er van overtuigd, dat een deel van deze uitgaven zal worden ge compenseerd door een besparing aan de viezen als gevolg van het in Frankrijk aan komen van de petroleum uit de Sahara. Er zijn inderdaad c.f skundigen. die menen dat. het in gebruik stellen van de pijplei ding van de Sahara naar de Middelland se Zee kust reeds het volgend jaar een vermindering van de invoer in Frankrijk TEHERAN (UPI) Nabij Koeweit woedt een oliebrand, die ontstond bij het aanboren van een onderzeese oliebron door een Japanse maatschappij. Naar verluidt kwamen enkele personen om toen de bi'on plotseling in plaats van olie vlammen bi-aakte. De schade wordt reeds geraamd op miljoenen dollars. De beroemde Amerikaanse bestrijder van oliebranden, Fred Adaire, is naar Koe weit ontboden en zal de leiding nemen bij de blussingsopex-aties, die niet zonder ge vaar zijn. Ais zwaluwen de telefoondraden, zo bevolken deze kadetten het want van het nieuwe Westduitse opleidingsschip Gorch Fock uit Kiel. van buitenlandse petroleum ten gevolge zal hebben en zelfs heruitvoer van Franse petroleumpi-odukten in totaal een deviezen besparing zal opleveren van meer dan honderd miljard franc. Het probleem van lonen en prijzen be hoort ook tot de bijkans „klassieke" zor gen van de Franse regering. Minister Pinay voert een politiek van „ware prij zen", zoals hij het noemt. Met ingang van vandaag is als gevolg van de hoge graan prijs ook die van het- brood gestegen Waar in juli ook de huren en prijzen van de aardappels zijn verhoogd blijft weinig over van het zogenaamde S.P.I.G., het ge middeld uurloon vat, de Franse arbeider dat is gebaseerd op het indexcijfer van een aantal prijzen van eerste levensbehoef ten, en zal in oktober of november even eens hoger moeten worden gesteld. Een eerste stap naar loonsvei-hogingen is reeds gezet door verhoging van de kinderbijslag met tien percent. De regering leeft sinds maanden onder de druk van eisen tot loonsverhoging, zo wel van de ambtenaren, van de werkne mex-s in de genationaliseerde bedrijven (spoorwegen, Renault autofabrieken en zovoort), als die van de werknemers in de particuliere sector. Juist omdat in laatstgenoemde geval een neiging bij de ondernemers bestaat toe te geven aan die eisen, hoopt zij dat een verdere liberal! satie hen min of meer zal dwingen hun winstmai-ges te verlagen teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de buitenland se concurrentie. Het is echter de vraag of Debx-é en de zijnen de natuurlijke ontwikkeling kunnen tegengaan met lapmiddeelen als deze en daarom verwacht men zeker tegen het ein de van het jaar weer een nieuwe loon ronde. De belastinghervorming, die voor de kleine inkomens een belasting vermin dering betekent, zal eerst half oktober door de commissie voor financiën van de As- semblée Nationale worden behandeld en daarna zeker nog enige maanden het on derwerp van debatten uitmaken. De re gering zou er natuurlijk mee zijn gebaat wanneer de hervormingen eerder haar be slag zouden krijgen, doch het ziet er niet naar uit dat zulks mogelijk is. Het bezoek van de seci-etaris-generaal van de UNO Hammerskjoeld heeft echter duidelijk gemaakt dat haar eerste zorg de positie van Frankrijk binnen de UNO zal moeten zijn. Vooxal nu is gebleken dat bij het volgende debat over Algerije ver scheidene Zuidamex-ikaanse landen, die Frankrijk tot nu toe hebben gesteund, niet meer zijn zijde zullen kiezen. MONROVIA (Reuter) De leider van de afvaardiging van Guinea naar de con- ferentie van onafhankelijk Afrikaanse lan den te Monrovia heeft donderdag ver klaard, dat de regering van zijn land waarschijnlijk binnenkort de „vrije Alge rijnse regering" zal erkennen. Guinea heeft de delegatie van de „vrije Algerijnse rege ring" te kennen gegeven, dat het bereid is de kwestie van de erkenning direct te be- spreken. Een woordvoerder van de Libe riaanse regering zei, dat zijn regering dc kwestie van erkenning van de „vrije Alge rijnse regering" nog steeds bestudeert. Volgens een UPI-bericht heeft Guinea reeds besloten ambassadeurs met de „vrije Algerijnse regering" uit te wisselen. CONAKRY (UPI) Premier Abdoellah Ibrahim van Marokko is na het bijwonen van het begin van de Afrikaanse bijeen komst in Monrovia donderdag aange komen in (voormalig Frans) Guinèe. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door premier Sekou Touré. (Reuter) Van betrouwbare zijde te Monrovia is vernomen, dat de afgevaar digden op de conferentie misschien zullen overleggen of de kwestie van het Franse plan tot het houden van een proef met een kernwapen in de Sahara ter beoox-deling aan de Veiligheidsraad van de UNO dient te worden voorgelegd. Het onafhankelijke Parijse avondblad Le Monde heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven, dat de deelnemers aan de pan-Afrikaanse conferentie te Monrovia „hun ondex-linge verdeeldheid kunnen ver bergen" door over het Algerijnse vraag stuk te spreken. Volgens het blad Jjn óe deelnemende landen niet in staat tot over eenstemming te komen over kwesties van zo essentiële betekenis voor hen als de totstandkoming van de Verenigde Staten van Afrika". Advertentie gaat natuurlijk «F ipj- vah HtLirs mieuirs- TOFFEEFABRIEKEH H.V. Oever Ik heb net aan de oever van een rivier gezeten. Of het de Amstel was of het Spaarne, de Seine of de Theems, doet er niet zoveel toe. Water stroomde van links naar rechts en er dreven planken in en boomstronken, er koersten voorname zwanen op. Er was zon en er waren boom groepen, een enkele gashouder en een cokesfabriek, er was een vergezicht en er waren gele bloempjes op lange stengels. Ook voeren er bootjes voorbij met mo tortjes snorrend. Achter me, op het jaagpad, liepen zon dagsmensen in paren of families, jenge lende bengels en knapen en giechelende meisjes. Ik zat alleen op de stenen en keek, en nam het in mij op alsof ik een fotogra fische plaat was: momentopname met eeuwigheidsgevoelens. Hoe zachtjes kabbelt de rivier. Op het pakhuis van de spoorweg aan de overzijde verft een kleine man op een afdak het ijzerwerk. Het was viesbruin, hij maakt het vervelend grijs. Hij roept naar een collega-man op een ijzeren steiger. Ik kan het niet verstaan, de rivier is te breed, maar de andere man kan het natuurlijk wel verstaan. Twee mannen op zondag aan het werk, zeker om de andere mannen op werkdagen niet met schilderen op te houden; twee zondagsschilders. Ik werk niet, ik zit en kijk. Water en zwanen, pratende paren en eenzaamheid. Ook is er een wijde blauwe lucht. Deze rivier zal nog stromen als ik er allang niet meer ben. Groene planten zullen groeien. De cokesfabriek zal ver- puinen maar er komt wel iets anders lelijks. Het pakhuis is dan vervallen maar mannen verven wat anders. Als u het mij vraagt verandert er niets. In plaats van mij zit er een andere lelijke man eenzaam in het water te turen, en te kijken naar de zon en de boomgroepen. Eb en vloed, de stroom van rivieren naar zee, de aarde draaiend van links naar rechts of van rechts naar links zonder op houden en waarvoor? Ik neem aan, dat er een reden en een oorzaak is voor alles. Maar ik kan die niet ontdekken. Waarom groeien er gele bloempjes op lange stengels, waarom zijn er cokesfabrieken, waarom slikken zwanen groene blaadjes in het water en waarom zitten er eenzame lelijke mannen aan de oevers van rivieren? Vandaag is het zondag en morgen is het, neem ik aan, maandag, en zo voort, al lang en nog lang. En waarom? Op dat ogenblik kwam er een eendje langs, met een paars veertje op zijn kop. „Dag eenzame meneer", zei het eendje. „Vraag niet waarom. Want ik ben een eendje en als ik het me afvroeg zonk ik en dan was ik geen eendje meer". Vraag niet waarom, dacht ik. En ik stond op en ging naar de schrijfmachine, tien kilometer weg, en tikte. Er is geen antwoord, en de vraag moet men niet stellen, want dan zinkt men. Dag eendje, dag wereld, dag mensen, dag, dag, dag. H. B. Fortuin Advertentie WONDVERBAND Maak bijvoorbeeld dat U altijd wat van die handige „Kant en klaar" strips in° plastic uitvoe ring in tas of portefeuille hebt. y 'r - WENEN (APA). De Oosteni'ijkse weer stations hebben de natste julimaand sedert mensenheugenis moeten registreren. De zware regens hebben niet alleen voor mil joenen schade door verlies van oogsten en overstromingen aangericht, maar ook de eerste eis tot schadevex-goeding jegens de weerdienst van het meteorologisch insti tuut uitgelokt. Drie Weners, die in goed vertrouwen op het gunstig luidende weers verwachting er op uit getrokken waren, werden namelijk onderweg door een wolk breuk verrast die hun kleren gi-ondig be dierf. Het drietal heeft de weerpi-ofeten nu om betaling van de i-epai-atiekosten aangespro ken. Veel kans op gelijk hebben zij niet, daar het weerbericht uitdrukkelijk als een verwachting en niet als een gegai-andeerde voorspelling wordt uitgegeven. Uit de Opregte Vrijdagsche Haarlemsche Courant van 8 Augustus 1859 INGEZETENEN! en een ieder die er be lang in stélt, dat de Heer Mr. TUTEIN NOLTHE- NIUS, burgemeester van Haarlem blijve! doet van uwe gezindheid blijken. Komt allen, van welken stand of rang, het adres aan Z.M. gerigtten voor een ieder op den Stads-Doelen ter lezing, met uwe handteekening voorzien, opdat het den Koning blijke hoe algemeen het ver langen is den hooggeachten Man als Burgervader te behouden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3