Problemen Al tien jaar teistert de Darul Islam Indonesië Aandelenkoerswaarde beleefde in juli ferme stijging jjjj 8 8 li 1 B 1 B i§§ 1 ém. 1 Él 5 'tfMM Él ÜS. 3 lüf ui l ÉÉI fH! 1Ë Havenberichten IJmond-agenda Fanatieke strijdmacht, ontstaan na Renville-akkoord, eist zware tol Ook rassenhaat-acties onder negers in V.S. „Suomi" op naar Steyr De kapotte netten Russische vissers nemen schadeclaims serieus Nieuwe „Rotterdam" terug van technische proefvaart KOELKASTEN LOENDERSLOOT Elektrische straatverlichting vervangt gaslantaarns Aantal leerlingen Julianaschool loopt terug Opening l.o.m.-school uitgesteld Medische verzorging tijdens het weekeinde OP DE HONDERD VELDEN j (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) HP ÉH 8 m s Éi 8 8 H ut 8 8 Hü ill s UK 8 S 8 HP Éi 8 8 S B B B Éi ES B Sü ÉI B iHf 13 B H ES fjj H B H mn Él 8 8 8 8 8 1b B S 8 1 B 8 IÉU H ui B B EI I'S B m§ B B 8 B VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 V6 DJAKARTA, 4 augustus Op een zondagmorgen reed de tweekleurige Che vrolet van Mohammed Ali langs de weg, die van Bandung naai- de krater van de Tangkubanprahu („omgekeerde prauw') leidt, een van de bekendste beziens waardigheden op West-Java). Plotseling werd de vredige stilte verscheurd door de rauwe kreten van zwaar bewapende mannen, met stalen helmen op en gekleed in vuile khaki-uniformen. Onder het uitroepen van de beruchte kreet „D.I." vuurden zij hun automatische geweren af en spoedig was de auto van Mohammed Ali met kogelgaten doorzeefd. Binnen enkele minuten waren Mohammed Ali, 26 jaar oud, en vier andere inzittenden van de wagen, onder wie twee kinderen, dood. Voordat de zondag voorbij was, waren tientallen andere auto's met toeris ten in de omgeving door de D.I.-rebellen aangevallen. De meesten waren ge lukkiger dan Ali. Zij werden slechts beroofd van hun kostbaarheden. Tegelijkertijd sloegen andere D.I.-ben- den toe in dorpen in de omgeving. De tol, die zij die morgen eisten, was meer dan twintig doden en bijna evenveel gewon den. Huizen en gebouwen werden ver nield. De schade bedroeg weer miljoenen roepiahs. Deze actie stond niet alleen. Het was een drukke dag voor de Darul Islam op West-Java, vooral in de streek om Ban dung. Onlangs nog, bijna tegelijkertijd met de terugkeer van president Sukarno van zijn reis om de wereld, vielen de D.I.-benden de garnizoensstad Lembang, bij Banaung, aan. De overval begon zaterdag tegen middernacht, waarbij de stad met mortie ren en machinegeweren onder vuur werd genomen. Vijf personen, onder wie een vrouw en een kind, werden gedood. Latei- keerden de rebellen terug om de huizen te plunderen en in brand te steken. De plun dering duurde meer dan twee uur. Cijfers Om een beeld te krijgen van de activi teiten van de Darul Islam hoeft men slecht te kijken naar enkele officiële cijfers, die •betrekking hebben op de streek rondom Bandung. In 1958 meldde het gebied van Priangang 1.170 doden, 734 gewonden en 110 ontvoeringen. Ongeveer 17.000 huizen of gebouwen werden in brand gestoken of vernield. De schade werd geschat op meer dan 56 miljoen roepiah (bijna acht mil joen gulden). De cijfers voor 1957 zijn zelfs nog verschrikkelijker. Er werden toen 1.667 personen gedood, 794 gewond en 77 ontvoerd. Ongeveer 42.700 huizen en gebouwen werden vernield, de schade werd geraamd op meer dan 100 miljoen roepiah (meer dan 12 miljoen gulden). In vele gebieden van West-Java zijn de wegen na zonsondergang gesloten wegens het gevaar van D.I.-aanvallen Elke trein, die door het gebied rijdt, krijgt een zwaar bewapend escorte van het leger mee. Ge woonlijk zijn twee gepantserde wagens aangehaakt. Maar dikwijls laten de D.I.- benden de treinen ontsporen. Het is juist tien jaar geleden, dat een fanatieke mohammedaanse leider, Kar- tosuwirjo, de „islamitische staat Indone sië" proclameerde, die bekend werd als de Darul Islam. Ontstaan Het ontstaan van de D.I.-revolte gaat terug tot het najaar van 1947 toen de Ne derlanders en Indonesiërs tot een status quo kwamen, krachtens de zogenaamde „Renville-overeenkomst". Krachtens deze overeenkomst zouden de Indonesische strijdkrachten toen be staande uit talloze groepen zonder echte onderlinge eenheid teruggetrokken wor den uit bepaalde streken, waar zij ope reerden. Een van de groepen stond onder leiding van de fanatieke islamitische lei der, Kartosuwirjo, die de idee van een is lamitische staat voorstond. Hij weigerde zich aan de Renville-overeenkomst te hou den en velen van zijn volgelingen zowel als andere militaire groepen bleven achter om een guerrilla-oorlog tegen de Nederlan ders te voeren. Toen de Nederlanders hun tweede po litiële actie begonnen en het Indonesische leger opnieuw op het strijdtoneel ver scheen, zag het zich geplaatst tegenover de Nederlanders èn tegenover de benden van Kartosuwirjo. „Dit is thans ons gebied", zei Kartosu wirjo, „jullie hebben geen recht hier te zijn. Jullie hebben ons eens in de steek ge laten en ons aan de Nederlanders overge leverd. Wij hebben dit gebied tegen de Ne derlanders verdedigd. Jullie hebben met de Nederlanders onderhandeld". De langdurige oorlog met de D.I. was begonnen. Kartosuwirjo ging voort met zijn plan nen een Islamitische staat op te richten. Maar het was niet voordat d^ Indonesi sche republikeinen opnieuw met de Ne derlanders gingen onderhandelen, dat hij verklaarde de Indonesische regering niet langer te erkennen en de „islamitische staat Indonesië" proclameerde. Advertentie Nutsspaarbank handhaaft een strikte geheimhouding STICHTING NUTSSPAARBANK in de gem. Veisen Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Louise Schupp van Rekefjord; Swilt, Londen; Hinde, Londen; Fram, Faversham; Hontestroom, Huil; Jans, Londen: Chios, Hampton Roads; Sleipner 2, Minksund; Noordwijk, Monrovia, erts voor IJ muiden; Darlington, Goole; Atlas, Gibraltar; An na Elisabeth, Rotterdam, ledig IJmuiden; Swal low, Huil, ledig IJmuiden: Dnjestr, Archangel; Walcheren, Kotka; Antha, Buigsvik; Hove, Rot terdam; Eemstroom, Grangemouth; Anna Rehder, Wismar. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Wulp van Rotterdam; Fen, Rotterdam, ledig IJmuiden; Fle- vo, Rotterdam; Mellum, Antwerpen; Gudur, Her- nosand; Birkenau, Antwerpen; Noorderlicht, Kristineham; Jan Suhr, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Frieda Dan naar Huelva; Olga, Hamburg, ledig IJmui den; sleepboten Argus en Achilles, Rotterdam; Peregrine, Great Yarmouth; Phoenix, Kopenha gen; Rheimstal, Caldera; Elpenor, Avonmouth; Aliena. Halmstad; Plato, Bordeaux; Joseph Fre- ring, Vitoria, ledig IJmuiden; Zaanstroom, Lon den; Porjus, Rotterdam; Tim S, Uddevalla; Schelpwijk, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Midas naar Rotterdam; Hathor, Rotterdam; Texelstroom, Li verpool; Hecuba. San Juan; Donets, Archangel; Oranjestad. Hamburg; Swift, Harlingen; Agape- nor, Port Said. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In de loop der tijden sloten zich andere groepen bij de D.I. aan. Het „Hizbullah Battaljon" (Gods Legioen) kwam in op stand en het grootste deel van de soldaten liep over naar de D.I. Terwijl het leger trachtte de verschil lende groepen onder een verenigd com mando te brengen, maakten nog vele on tevredenen zich los en gingen naar de D.I. Naar Celebes en Atjeh Een van de groepen, die in het natio nale leger werd opgenomen, was die op Celebes, onder leiding van Kahar Muzak- kar. Zij werd tot een brigade omgevormd, maar Muzakkar werd spoedig ontevreden over de gang van zaken en verzocht naar Celebes te mogen terugkeren. Onmiddel lijk na aankomst daar sloot de brigade zich aan bij andere ontevreden groepen en werd onder het leiderschap van Muzakkar het „islamitische leger van Indonesië" ge boren. Evenals de D.I. op West-Java trokken de strijdkrachten van Muzakkar zich te rug in de bergen en oerwouden op het eiland en begonnen een guerilla-oorlog, die nog voortduurt met onverminderde kracht. De beide D.I.-groepen werken samen maar door de afstand en de slechte ver bindingen is een nauwe coördinatie niet mogelijk. Sommige D.I.-benden staken Straat Soenda over naar Sumatra en begonnen daar nieuwe leden te werven. Het groot ste succes hadden zij in Atjeh waar de is lam fanatiek wordt beleefd. De Atjehers hebben zich altijd fanatieke mohammedanen betoond, zowel tegen de Nederlanders (de A. tjeh-oorlog) als tegen de Indonesische regering. In 1953 werd de islamitische staat At jeh uitgeroepen. De D.I. was toen sterk en actief in de strategische gebieden van de drie grootste eilanden van de Indonesische archipel. De oprichting van de islamitische staat Atjeh ging ook gepaard met de eerste wer kelijke pogingen van de D.I. om steun van het buitenland te krijgen, echter zon der succes. Slechts één van de vele regeringen, die Indonesië hebben trachten te besturen sinds de soevereiniteitsoverdracht, nam een krachtiger houding aan tegenover de D.I. Het was het laatste kabinet dat in juli werd vervangen. De D.I. leed haar eerste nederlaag be ging van dit jaar toen de regering met en kele D.I.-leiders in Atjeh tot een akkoord kwam. Dit akkoord kwam tot stand nadat dissidente D.I.-groepen zich los maakten van hun leider Daud Beureuh, een nieuwe regionale regering proclameerden en de centrale regering hun trouw betuigden. Het was echter niet zo'n grote nederlaag, daar Vandaag is het precies tien jaar ge leden dat de ondste rebellie in Indone sië de kop opstak, die van de fanatieke Darul Islam, de beweging, die van Indonesië een islamitische staat wil maken. In het bijgaande artikel be spreekt de UPI-correspondent in Dja karta, Charles Smith, de achtergronden van deze godsdienstige revolte en de mogelykheden van een oplossing. nog een groot deel van Atjeh achter Daud Beureuh staat. Geen oplossing Het D.I.-probleem verschilt van het ge wone probleem van kerk en staat. Het is meer een rivaliteit tussen islamieten, die hun godsdienst als de eenmakende factor voor het land wensen, en diegenen, die het nationalisme als de eenheidsfactor aanhangen. Zoals thans tegen de D.I. wordt opgetre den, hoeft men niet spoedig een oplossing te verwachten, dat geven zelfs Indonesi sche functionarissen toe. Slechts één mili taire operatie op grote schaal, waarbij de D.I.-benden uit hun schuilplaatsen in de bergen worden verdreven, zou enige kans op succes hebben, rraar ook dit zou jaren in beslag kunnen nemen. Politieke oplos singen zijn ook mogelijk, maar dan na vele concessies concessies, die de rege ring niet gemakkelijk zal doen. De recente politieke ontwikkelingen en met name het in toepassing brengen van Sukarno's geleide democratie zullen even min bijdragen tot een oplossing van het probleem, vooral waar velen ontevreden zijn geworden over de handelwijze van Sukarno. NEW YORK (UPI) In Amerika be staat een goed gedisciplineerde negerorga nisatie met een religieus tintje, die de su prematie van het zwarte ras predikt en de ondergang voorspelt van da blanke be schaving. Volgens het weekblad „Time", dat een onderzoek heeft laten instellen door zijn correspondenten, telt de organi satie 70.000 aanhangers in 29 steden, die zich de „moslems" noemen. Zij worden geleid door Elijah Poole, een tenger ge bouwde zoon van een baptistendominee die zich „boodschapper van Allah" noemt en zich de naam van Elijah Muhammed gegeven heeft. In ie achterbuurten van de grote steden predikt hij anti-Amerikanis me, antisemitisme en suprematie van de neger. In een New Yorkse buurt verklaar de hij onlangs, volgens Time, dat elke blan ke wel weet, dat zijn tijd voorbij is. De „moslems" spreken over 1970 als de dag van de victorie. Tegen die tijd, zo verwach ten zij, zullen de blanke volken elkaar met atoombommen uitgemoord hebben en zal aan Afrika de wereldheerschappij toeval len. Volgens Time maken zowel de politie als de leiders van andere negerorganisaties zich zorgen over deze beweging, te meer vanwege haar gedisciplineerdheid, die elk ingrijpen langs wettelijke weg onmogelijk maakt. De algemene secretaris van de N.A.A.C.P., het nationaal genootschap voor vooruitgang onder kleurlingen, zei over deze beweging: „De N.A.A.C.P. is tegenstander van elke groep, blank of zwart, politiek of godsdienstig, die haat predikt. Haat vernietigt de mensen, zowel degenen die haten als die gehaat worden. De zogenaamde moslems, die zwarte su prematie prediken en haat tegen alle blan ken, hebben alleen aanhang gekregen om dat Amerika zo traag is geweest bij het toestaan van gelijke kansen en vernede ring en vervolging van negerburgers heeft toegestaan". De volgorde van de 20 fondsen, die in juli (23 beursdagen) gerekend naar de nomi nale bedragen de grootste omzetten boekten, was: Philips, Albatros, AKU, Unilever, V.M.F., Robeco, Kon. Olie, Deli, Amsterdamsche Bank, Scheepvaart Unie, Rotter- damsche Bank, Philips pref., Borsumij, Hoogovens, N.H.M., Spanjaard, Amsterdamse Superfosfaat, H.V.A. en Van Ommeren. Zij namen tezamen 41.4 percent van de totale omzet voor hun rekening. Voor de eerste tien tezamen bedroeg dit percentage 29,3. Gerekend naar de effectieve bedragen was de volgorde: Philips, Unilever, Kon. Olie, AKU, Robeco, Albatros, Hoogovens, V.M.F., Amsterdamsche Bank, Unitas, Rotter- damsche Bank, Deli, Kon. Zout, Philips pref., K.N.S.M., N.H.M., Interunie, Van Ommeren, Scheepvaart Unie en Amsterdamse Superfosfaat. Blijkens de cijfers van het C.B.S. heeft de koerswaarde van de aandelen in juli een ferme stijging te zien gegeven. De reële waarde, die (in miljoenen guldens) per ultimo juni 22.966 bedroeg, beliep per ultimo juli 23.994. De nominale waarde nam lichtelijk af van 5.341 tot 5.337. Een jaar geleden, per ultimo juli 1958, beliep de reële waarde 18.216 bij een nominale waarde van 5.151. Het merendeel der rubrieken gaf een stijging te zien. VELSEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS Thalia: „Jerry als babysitter", 20 uur. Rex: „Ik was Monty's dubbelganger", 20 uur. Raadhuis: spreekuur wethouder van fi nanciën van 11 tot 12 uur. Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Ge bouw: open van 14 tot 16.30 uur. Santpoort: feestweek. Boerenpaarden race, Westlaan 6.30 uur; Vlugthoven: van 14 tot 24 uur: Lunapark. ZATERDAG 8 AUGUSTUS Thalia: „Jerry als babysitter", 19 en 21.15 uur. Rex: „Ik was Monty's dubbelganger", 20 uur. Santpoort: feestweek. Muzikaal slot, Hoofdstraat 19.30 uur; Vlugthoven, van 14 tot 24 uur: Lunapark. BEVERWIJK VRIJDAG 7 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het spookhuis op de heuvel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich und hier bleib ich". W.B. Theater, 20 uur: „Hinderlaag in Wyoming". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". ZATERDAG 8 AUGUSTUS Bioscopen: als vrijdag. Café „Sport", 14 uur: Kennemer Pluim vee Vereniging, Tafelkeuring. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Duinkerken", zondag 14.30 uur: „Lassie's triomf". Hedenmorgen in alle vroegte om vijf uur zijn zesendertig leden van de At letiekvereniging „Suomi" met een tou ringcar van het Beverwijkse stationsplein vertrokken voor de tiende buitenlandse sportuitwisselingsreis na de oorlog. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Veisen, ere-voorzitter van „Suomi" heeft voor zijn ambtgenoot in Steyr een schrif telijke groet meegegeven. LONDEN (UPI) Een patrouilleboot van de Britse marine die tot taak heeft de visserij op de Noordzee te bescher men en te voorkomen, dat de schepen el- kaars netten stuk varen, zoals de laatste drie jaar, sinds de komst van veel Oost- europese boten, enkele keren is voorgeko men, heeft contact opgenomen met de reeds aanwezige Poolse en Russische trawlers. De Britten zijn daar, volgens de „Daily Telegraph", hartelijk ontvangen. Toen zij op een Russisch depotschip een eis tot schadevergoeding, ter hoogte van 100 pond, indienden voor de vervanging van een stukgevaren net van een Britse vis sersboot, accepteerden de Russen de eis on middellijk en deelden zij mee te zullen aandringen op regeling van deze kwestie. De Russen stelden voor, dat de Britse schepen waarschuwingsraketten afvuren, als de Russen te dicht in de buurt zouden komen. Het nieuwe 38.530 brt. metende s.s. „Rot terdam", het toekomstige vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, dat gebouwd is door de Rotterdamse Droogdok Maaschap- pij, is na een technische proeftocht don derdag bij de werf teruggekeerd. Deze proefvaax-t, waaraan door ongeveer 700 gasten werd deelgenomen, is volledig be vredigend verlopen. Er heeft zich geen moeilijkheid van betekenis voorgedaan. De proefvaart, die tot de Azoren ging, verliep onder goede weersomstandigheden, zodat cle stabilisatievinnen, die het schip bij slecht weer tegen te hevig slingeren moeten behoeden, niet gebruikt behoefden te worden. Bij de Engelse zuidkust is het schip gedemagnetiseei-d. De snelheidsproe ven zijn eveneens bevredigend verlopen. BRANDWEER ONDER ANDER NUMMER B. en W. van Heemskerk delen mede dat in de periode van 7 tot en met 15 augustus tussen 5 uur 's avonds en 8.30 uur 's mor gens de brandweer niet te bereiken is onder telefoonnummer 441, doch uitslui tend onder nummer 289 en 331. In het bijzonder bij de internationale concerns en de banken. De reële waarde van de internationale concerns steeg van 16.575 tot 17.219 (nominale waarde onver anderd 2.372). Handel, .industrie en diver sen van 3.780 tot 4.123 (de nominale waar de nam toe van 1.514 tot 1.595); scheep- en luchtvaart van 835 tot 852 (de nominale waarde verminderde van 552 tot 543); ban ken van 911 tot 1.031 (de nominale waarde steeg van 429 tot 430); mijnbouw en petro leum van 562 tot 577 (nominale waarde on veranderd 98) en spoor- en tramwegen van 15 tot 19 (de nominale waarde daalde van 78 tot 77). Cultures daalden daarentegen van 288 tot 173 (de nominale waarde ver minderde van 298 tot 222). De grote ver schuivingen in de nominale en reële waar de van de rubrieken handel, industrie en diversen en cultures waren een gevolg van de overheveling in de officiële prijscourant van enige cultuurwaarden (Deli Maat schappij en Amsterdamse Cultuur Associa tie) naar de rubriek handel, industrie en diversen. De gemiddelde koers van de ge wone aandelen van Nederlandse onder nemingen, die officieel ter beurze geno teerd zijn, steeg van 430 tot 450. Een jaar geleden, per ultimo juli 1958, beliep deze nog 354. De beurswaarde-index tenslotte kwam per ultimo juli opnieuw boven de 300, namelijk 307,3 vergeleken met 294,3 per ultimo juni en 239,2 per ultimo juli 1958. Advertentie Bosch - AEG - Bico - Delta etc. Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433435 Centrum Galerij - IJmuiden Vrijdag 31 juli 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 juni iV2% Staffellening 1947 923/ia 93% 93% ,s/32 3% Invest, cert. Nederland 96'% 973/i« 97'/i« Vie 4%°/o Nederland 1959 97 98% 972a/s2 l/32 6% Nat. Woningbouwlening '57 109 112 110% 11 Vu Amsterdam Rubber 91% 95% 93 1% H.V.A149 153% 149% 5% Alg. Kunstzijde Unie343% 380 372 24% Deli Mijƒ168,— 183,50 ƒ180,— 9,65 Van Gelder Zonen 224 236 230 4 Kon. Ned. Hoogovens520 570 563 48 Müller Co300% 318% 315% 10% Ned. Kabelfabrieken 389 400 398% 9% Philips 630 662% 656% 243% Unilever 570 588% 584% 10 Wilton-Fijenoord 199% 213 213 +13% Kon. Petroleum 154,— 169,60 167,60 f 6.80 K.L.M122,70 134,50 133,20 9,70 Holland-Amerika Lijn 153% 158% 157% 4 fton Ned. Stoomboot Mij151% 159 157% 5% Van Ommeren 245% 253 250 3% Ned. Scheepvaart Unie 128% 135 134 7 Omzetten (nominaal): mei 1959 (def.) Aandelen 79.123.963,— Obligaties 63.863.547,— juni 1959 (voorl.) Aandelen 81.304.439,— Obligaties 75.860.848,— juni 1958 Aandelen 47.285.085,— Obligaties 49.267.670,— jan. t/m juni 1959 Aandelen 557.626.455,— Obligaties 577.408.760,- jan. t/m juni 1958 Aandelen 251.027.801,— Obligaties 371.119.654, - Nieuwe noteringen: In juli 1959 nieuw tot de beurshandel toegelaten: aandelen 123.601.240,— obligaties 62.968.000,— pandbrieven dinsdag vrijdag Koersindices: 30 juni 1959 31 juli 1959 New York (Dow Jones, industrie):643,60 674,88 Londen (Reuter, industrie): 286,00 281,90 Amsterdam (A.N.P.—C.B.S., industrie): 210,61 219,81 (A.N.P.—C.B.S., (algemeen): 290,75 303^65 Beverwijk Nu de elektrische verlichting van de Velserweg is gereedgekomen en die van de Breestraat en het eerste gedeelte van de Alkmaarseweg binnenkort zal zijn vol tooid, blijkt wel duidelijk dat de gasver lichting van de overige Alkmaarseweg on voldoende is. B. en W. van Beverwijk heb ben de raad voorgesteld ook dit gedeelte van een elektrische straatverlichting te voorzien. Het college is van mening dat ook de Heemskerkerweg elektrisch verlicht moet worden. Het aantal leerlingen van de openbare lagere Julianaschool te Beverwijk is zo danig teruggelopen dat aan de zevende leerkracht in tijdelijke dienst van deze school ontslag is aangezegd. Medio vox-ig jaar werd door de gemeente Beverwijk besloten een openbare school voor buitengewoon lager onderwijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden te stichten. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat deze school per 1 septem ber van dit jaar zou worden geopend. Om dat het rijk pas per 1 januari 1960 subsidie voor deze school zal verlenen zal de ope ning van deze l.o.m.-school nu na die da tum geschieden. AMERIKAANS ORGANIST IN DE GROTE KERK Naar wij vernemen zal de zomeravond orgelbespeling van dinsdag 11 augustus in de Grote Kerk te Beverwijk worden verzorgd door de bekende Amerikaanse organist John Fesperman. professor aan The New England Conservatory, Boston. U.S.A. De heer Fesperman is voor Bever wijk geen onbekende, aangezien hij het vorig jaar tijdens de vacantia van de or ganist der kerk, de heer G. J. Moed, ook reeds een orgelbespeling gaf, en wel een Bachconcert. Deze keer is het programma samengesteld uit drie variatiewerken van Jan Pieterszn Sweelinck, en twee werken van Buxtehude, een Fuga C dur en een Passacaglia d moll. Het concert wordt be sloten me drie orgelwerken van Bach, waaronder de grote g moll-fantasie. De toegang tot het concert is vrij, aanvang acht uur. IJMUIDEN Artsen: A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 6388; P. C. de Weerdt, Stations weg K 5, Velsen-Zuid, tel. 4614. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403: Apotheek Pleylei-, Pla- netenweg 52. Verloskundigen: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saase, tel. 4444. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-Dorp, tel. 8310. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord. VELSEN Wijkverpleging: Zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, tel. 8028, IJmuiden— IJmuiden-Oost; zuster D. Spiers, Geel- vinckstraat 27, Velsen-Noord, tel. K 2510- 3936; ten oosten Zeeweg, Velserbeek, Dorp Veisen, Velsen-Noord; zuster G. Lammei'ts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756, Driehuis, Santpoort dorp, Santpoort-station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: K. K. Visser, Zee straat 96, tel. 3450. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 8, Velsen-Noord, tel. 02510-3745. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Duinwijk. Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N. T. W. Karse- meyer. Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513-215. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. Wijk- en kraamverzorging Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk: Wijk verpleging: zuster Van Noort, Linden- laan 16, Beverwijk. Kraamverpleging: zuster Luyting, Prins Bernhardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: arts H. van Lees ten, Bakkummerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Boots. Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholten-Kloes Vinkenbaan 8. tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500 is da gelijks van 86 uur en nadien en zon dags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. Het toernooi om het clubkampioenschap van Nedei-land, dat georganiseerd wordt door de Koninklijke Nederlandse Dam- bond, start in september. In januari ko men de kampioenen van twaalf provincies naar het toernooiveld. Dit jaar is het de Rotterdamse club Constant gelukt voor de achtste keer in haar zestigjarig bestaan de hoogste titel te veroveren. De meesterclub Gezellig Sa menzijn te Amsterdam is recordhoudster. Zij was niet minder dan twaalf keer club kampioene van Nederland. Aris de Heer uit de Wormer en Con stant uit Rotterdam zijn de oudste dam clubs uit ons land. De naam Constant is ontleend aan de oprichter, de, reeds lang overleden, meesterdammer Constant Stams. Het Rotterdamse kampioenstiental be staat uit de volgende spelers: J. H. de Kluiver, W. Roozenburg, V. F. Tromer, J. van der Doe, G. J. de Zeeuw, P. J. Hilde- brand, G. van der Waals, J. W. Geerlings, J. J. M. A. Buller en A. Gorree. De eindstand van de finale (waarin de wedstrijd GS—RDG nog later woi-dt ge speeld) is als volgt: Constant, R'dam Leeuwarden GS, A'dam RDG, Den Haag 3 2 1 0 5 33 27 3 1 1 1 3 29 31 2 1 0 1 2 22 38 2 0 0 2 0 16 34 Onder leiding van schoolmeester A. Jui-g uit Almelo werd zaterdag 27 juni te Zwolle de beslissende wedstrijd Leeuwar denConstant gespeeld. De uitslag 10-10 was voor de Rotterdammers voldoende voor het clubkampioenschap. In het najaar speelt de Nederlandse clubkampioen in Luik een wedstrijd tegen het sterke Belgische damtiental. Wij kregen voor de IJmuider Courant alle gespeelde partijen ter inzage van de beslissende wedstrijd te Zwolle. Van de tien gespeelde partijen eindigden er zes met remise, terwijl er twee voor Constant en twee voor Leeuwarden ver loren gingen. Hieronder het spel aan het vierde bord, tussen D. de Jong met wit en J. van der Doe (zwart). Stand na de 37ste zet: *X»OCXXXX>OOCOOOOCXXXX>OOCOCOOCOCOOOOCOOOOOC COKXXXXXXXX Om zich kansen te scheppen moet de speler wel enige risico durven nemen. Met de 38ste zet volgde van wit 36-31 om het spel aan de korte vleugel met 17-21 uit te schakelen. 38) 36-31 24-29. 39) 33x24 19x30. 40) 28x19 13x24. 41) 38-33 18-23? 42) 27-22 17x37. 43) 48-43 37x48. 44) 43-38 48x34. 45) 40x7 8-12. 46) 7x18 3-8. Stand van het zes-om-zes-eindspel: Zwart: 6, 8, 16, 24, 25, 30. Wit: 18, 26, 31, 33, 38, 45. Dit eindspel werd knap door De Jong tot winst gebracht. 47) 31-27 30-34. 48) 38-32 25-30. 49) 32-28 6-11. 50) 26-21? Sterker is 28-23 en 27-22 wat remise is. 50) 8-12. 51) 18x7 11x2. 52) 28-22 30-35. 53) 22-18 35-40. 54) 18-13 40-44. 55) 13-9 44-50. 56) 33-29 24x33. 57) 21-17 33-38. 58) 17-12 38-43. 59) 9-4 43-49. 60) en na 4-18 won zwart door overmacht. Overmacht-eindspel op de lange lijn Zwart: 3, 4, 6, 8, 11, 13, 17, 18, 19, 23, 24. Wit: 27, 30, 33, 35, 36. 37, 38, 40, 42, 43, 48. Dit was het spel van de partij Hillebrand met wit (Constant)- en Mulder van Leeu warden (met zwart) na de 30ste zet. De heer Mulder bracht hier leven in de brouwerij door zijn uitval naar veld 28. Daarna ontstond boeiend spel met tot slot een overmacht-eindspel op de lange lijn. 31) 23-28. 32) 33x22 17x28. 33) 43-39 8-12. 34) 40-34 18-23. 35) 38-33 12-17. 36) 33x22 17x28. 37) 27-21 3-8. 38) 21-16 11-17. 39) 16-11 28-33. 40) 39x28 23x41. 41) 36x47 8-12. 42) 11x22 6-11. 43) 42-38 12-17. 44) 22x18 13x22. 45) 38-42 22-28. 46) 34-29 24x33. 47) 38x29 17-22. 48) 30-24 19x30. 49) 35x24 11-17. 50) 24-19 4-9. 51) 29-24 28-33. Stand van dit vier-om-vier-eindspel: 9, 17, 22, 33; wit 19, 24, 42, 47. Over het algemeen staan de dammers op het standpunt dat deze eindspelen snel re mise moeten worden. Het materiaal is ge lijk in stukken en beide breken door naar dam. Maar er is toch een zeer groot ver schil in het verdere verloop. Immers, zoals in dit eindspel, krijgt wit de overhand door het bezetten van de lange lijn. De doortocht voor de zwartstukken naar de damlijn is afgesneden en wit kan een tweede dam maken. Zoals in dit eindspel, won wit op de wijze zoals een hoofdklasse speler dit aan zijn brevet verplicht is. 52) 24-20 33-39. 53) 19-14 9-13. 54) 14-10 39-44. 55) 10-5 44-49. 56) 20-15 17-21? Sterker is 49-27 met emisekansen. Ook 49-21 is remise. 57) 5-46 21-26. 58) 15-10 49-16. 59) 10-5 22-27. 60) 5-41 16-2. 61) 42-38 2-16. 62) 38-33 16-2. 63) 41-23 2-11. 64) 33-29 11-16. 65) 29-24 16-11 en na 24-20 11-6 gaf zwart zich gewonnen. Onze felicitatie aan de club van Wim Roozenburg en Tromer voor het goede spel dat zij in het seizoen 1958-59 hebben laten zien. Oplossingen en correspondentie te zen- d- 1 aan het adres van de damredacteur: B. Dukel Wijk a. Zeeërweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6