RYNBENDE'S I NIEUW ROOD PRIJSVRAAG Padvinders terug van jamboree LAATSTE MAAND INZENDING Kort en bondig je reinste bessenjenever! Verzending van zeepost Staatssecretaris De Jong: „Woordkeus van vlagofficier was weinig gelukkig" Eis van anderhalf jaar Scheepsmachinist zette collega overboord Kamercommissie wil een gemeente in N.O.-polder Uitzondering voor Urk, dat gesaneerd moet worden Urmond moest van hogerhand meedoen aan feest Inwoner van Hoofddorp in zee verdronken Collecte voor Kennemer Dierentehuis Gaat u met vakantie? Haringcontract met Israel Kerkelijk Nieuws Lexi tnaakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juli een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen. from America's Best Tobaccos Damesbeurs in het geweer tegen „Rève des Dames" Soldaat omgekomen in La Courtine Uit te snel rijdende jeep geslingerd VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 Donderdagmiddag is op „Schiphol" de delegatie van vijf Nederlandse deelnemers aan de wereldjamboree op de Philippijnen teruggekomen. De Nederlandse deelnemers waren de verkenners Hein van Meerten uit Hilversum (17 jaar) en Paul Rouffaer uit Arnhem (18 jaar), de hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders" de heer E. J. Volkmaars uit Zand- voort, hopman P. J. Pos uit Amsterdam en commissaris mr. P. A. M. E. van Velzen uit Wassenaar van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Op de foto ziet men de heer Volkmaars onder aan de trap, daarachter mr. Van Velzen. De heren Volkmaars en Van Velzen zei den dat de verhalen over watertekort en het gebrek aan sanitaire voorzieningen op de wereldjamboree sterk overdreven wa ren. In de eerste dagen was er inderdaad een waterprobleem. Men moet niet ver geten dat het kamp was neergezet in een natuurpark, zestig kilometer buiten Ma nilla, in een bergachtige streek en reeds door die omstandigheden kon de water voorziening niet zo vlot verlopen. Het wa terprobleem bleek na enkele dagen vol komen te zijn opgelost. Er waren opval lend weinig zieken. De Nederlandse dele gatie had het buitengewoon getroffen, om dat voor hen midden op het uitgestrekte terrein een Philippijnse hut van bamboe was gebouwd. Het was er heerlijk koel, hetgeen in een heet klimaat met vochtige lucht zeer werd gewaardeerd. Voedsel was er meer dan voldoende. Het aantal deel nemers bedroeg 12.000. Drieduizend pad vinders kwamen uit het buitenland. De deelnemers waren van 55 verschillende nationaliteiten. Er waren ook drie Papoea s uit Nederlands Nieuw-Guinea. De belang stelling van de zijde van de Philippino's was buitengewoon groot. Op de eerste zondag bezochten niet minder dan 500.000 bewoners van de Philippijnen het kamp. De heer E. J. Volkmaars, hoofdcommis saris van „De Nederlandse padvindersis tijdens de zeventiende wereldconferentie, welke na de jamboree in New Delhi is ge houden, gekozen tot lid van de bestuurs rad van de „International Boy Scouts Hovement". Advertentie Met de volgende schepen kan zeepost den verzonden. De data, waarop de •cspondentie uiterlijk ter post moet zijn orgd, staan achter de naam van het ip vermeld. Argentinië ss „Highland Monarch", 11 Justus; ss „Libertad", 14 aug.; Australië „Gladstone Star", 10 aug.; ms „Oost- k", 11 aug.; ss „Stratheden", 13 aug.; zilië ss „Alhena", 11 aug.; ss „Liber- 14 aug.; Canada ss „Berverdell", 11 ms „Prins Willem George Frederik", tug.; ss „Kerkedijk", 13 aug.; Chili: via v York, 13 aug.; Indonesië ms „Neder ns", 13 aug.; Ned. Antillen: mr „Aga- mnon", 13 aug.; Suriname ms „Oranje- d", 12 aug.; Brits-Oost-Afrika: ss „Fer- and de Lesseps, 15 aug. Inlichtingen betrefende verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het Tweede-Kamerlid de heer N. van der Veen heeft onlangs aan de minister van Defensie vragen gesteld over een re de die de aftredende commandant zee macht in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Valkenburg, bij de commando-overdracht tot het marinepersoneel had gehouden. Schout-bij-nacht Valkenburg had volgens de vraagsteller onder meer gezegd: „Prent u in, dat, mocht onze bruine buur man, die reeds zo vaak zijn begerige ogen op dit gebiedsdeel richt, werkelijk zijn klauwen uitslaan, ook van u geëist zal wor den, dat u uw plich.t_tot het uiterste ver vult." De staatssecretaris van Defensie, de heer De Jong, heeft nu geantwoord dat uit een door hem ingesteld onderzoek is gebleken, dat de aftredende commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw-Gui nea bij de commando-overdracht aan boord van een van Harer Majesteits oor logsschepen in zijn toespraak tot het ma rinepersoneel inderdaad woorden heeft ge bezigd van een strekking, als door de vra gensteller aangegeven. Hij tekent hierbij aan, dat, in verband met feit, dat de be trokken vlagofficier nog niet hier te lan de is teruggekeerd, deze nog niet persoon lijk kon worden gehoord. De staatssecretaris is van oordeel, dat de gewraakte, overigens ook naar zijn mening weinig gelukkig geformuleerde, uitlating primair moet worden beschouwd als een persoonlijke en incidentele reactie op de regelmatig, zowel in het openbaar als in de pers gedane, voor Nederland en het Nederlands gezag grievende uitlatin gen van verschillende Indonesische in stanties. Uit een dergelijke reactie mag dan ook zijns inziens zeker niet worden geconclu deerd, dat er bij bepaalde hooggeplaatste personen een hoogmoedige minachting ten aanzien van andere volken en met name van gekleurde rassen zou bestaan. Dat zulks ook bij de betrokken vlagofficier ze ker niet het geval is, blijkt uit de even eens in de toespraak voorkomende passa ges, dat hij het een voorrecht gevonden had, dat hij drie jaar lang een bijdrage kon leveren aan de ontwikkelingstaak, die de Nederlandse regering met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea op zich ge nomen had, en dat dit land hem gegrepen had. In het licht hiervan acht de staatsse cretaris hoewel hij de uitlating op zich zelf afkeurt het toch buiten proportie in dit verband te spreken van een belediging van het Indonesische volk of van zijn re gering. Evenzeer buiten proportie acht de staatssecretaris het door de vraagsteller gestelde, dat de uitlating de spanning tus sen Indonesië op gevaarlijke wijze zou ver groten, onmeetbare schade zou toebren gen aan de goede verstandhouding tussen de Nederlandse regering en de niet-wester- se regeringen in Azië en Afi-ika, en de kan sen zou verkleinen op vredelievende op lossingen van de problemen tussen deze volkeren en het westen. De regering ziet geen aanleiding in deze zaak stappen op diplomatiek niveau te doen. Aan de betrokken vlagofficier zal 'n aan wijzing worden gegeven in voorkomende gevallen zijn woordkeuze beter te overwe gen. De regering ziet geen aanleiding voor verdere maatregelen. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar heeft de advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage gevorderd tegen de 32-jarige scheepsmachinist A.K. uit Rotterdam wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbende, van zijn 50- jarige collega Van R. In oktober van het vorige jaar hadden beiden in Bordeaux enige cafés bezocht. Laat in de avond, toen de mannen op hun schip, de „Cornelis B", terugwaren, zou de tweede machinist door de schuld van K. in het water zijn gevallen. De man ver dronk. De kok van het schip verklaarde aan de politie dat hij meende dat K. de tweede machinist voor de grap buiten- booi'd had gehouden. Het slachtoffer strib belde niet tegen en zei niets. De kok had geroepen „Spring hem na". De machinist deed dit, maar kon de drenkeling niet meer vinden. De kapitein van het schip had destijds in het logboek geschreven dat het een ongeluk was geweest, omdat, naar hij meende, niemand erbij gebaat was als de werkelijke toedracht werd vermeld. De kapitein is hiervoor reeds gestraft. De verdediger, mr. P. C. Berghuis uit Groningen, vroeg vrijspraak. Hij a.chtte het mogelijk dat het slachtoffer al bewus teloos geweest was voordat hij in het wa ter viel, omdat hij veel gedronken had. Verdrinken hoeft geen redelijk gevolg te zijn van in het water vallen, meende hij, te meer niet omdat Van R. goed kon zwem men. Het hof zal op 10 augustus arrest wijzen. De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot instelling van gemeenten in het gebied van de Noordoostelijke pol der. Een vrij grote meerderheid van de commissie geeft de voorkeur aan instelling van één gemeente voor het gehele gebied, met uitzondering van een eventueel bij de gemeente Urk te voegen stuk, boven de in het wetsontwerp voorgestelde instel ling van vier gemeenten. Enige andere leden wezen erop, dat vaststaat, dat de planologie van de polder niet de gelukkigste is geweest. Het aan tal dorpen is te groot. Zij zullen nimmer alle elf tot bloei kunnen komen. Het is zelfs niet uitgesloten dat gehele dorpen op den duur zullen verdwijnen. Dit is onder meer het gevolg geweest van het feit dat men te optimistische verwachtingen heeft ge koesterd ten aanzien van het bevolkings cijfer. Reeds staan er in de polder wonin gen leeg en behalve in Emmeloord en ge deeltelijk in Marknesse is van een bloeien de middenstand weinig te merken. Andere leden merkten op dat aan goe de verbindingen tussen de dorpen onder ling met openbare vervoermiddelen wei nig aandacht is" geschonkenj zodat de "be staande verbindingen dan oók ronduit slecht zijn. Deze leden merkten voorts op, dat het zeer veel moeite zal kosten enig werkelijk gemeenschapsleven te doen ont staan in de verschillende dorpen. De voor naamste oorzaken daarvan zijn het gerin ge bevolkingsaantal en de verzuiling. Van andere zijde werd opgemerkt, dat voor de polder als geheel een zekere in dustrialisatie zeker onontbeerlijk is. De bevolking van de polder is in het algemeen zeer kindei-rijk en slechts een klein deel van deze kinderen zal mettertijd emplooi in de landbouw kunnen vinden. Men achtte het voorts van belang, dat de vorming van één gemeente aanzienlijk goedkoper zou zijn. De bouw van vier ge meentehuizen, de salariëring van vier burgemeesters, vier secretarissen en meer dan één ontvanger en het aantal la gere gemeente-ambtenaren maken de in het wetsontwerp neergelegde regeling zeer kostbaar. Slechts indien aan het in stellen van één gemeente onoverkomelijke bezwaren verbonden waren, zou men in deze tijd over de extra uitgaven kunnen heenstappen. De meerderheid der commissie was van mening, dat indien thans één gemeente wordt ingesteld, eventueel binnen betrek kelijk korte tijd alsnog tot splitsing in meer gemeenten zou kunnen worden over gegaan. Het tegenovergestelde geval, na melijk de vex-eniging van vier gemeenten, zou aanzienlijk meer moeilijkheden kun nen opleveren. Een lid van de commissie duchtte voor de vorming van vier gemeenten het ge vaar, dat Nederland in de toekomst een twaalfde provincie zal krijgen, welke dan het gx-ondgebied van de Noordoostelijke polder, de polder Oostelijk- en Zuidelijk- Flevoland en de Markerwaard zou moe ten omvatten. Enige leden achtten het voorts van het grootste belang, dat de Noordoostelijke polder zo spoedig moge lijk bij een bestaande px-ovincie wordt in gedeeld, namelijk bij Overijsel. Zij zouden eventueel kunnen instemmen met een tijdelijke indeling bij de provin cie Overijsel, niet alleen omdat de bevol king dan invloed zou vei'krijgen op de ver- kiezing van leden van de Eexste Kamer, maar ook omdat andex's de ongewenste toestand blijft bestaan dat de minister van Binnenlandse 2',aken het toezicht uit oefent dat anders aan Gedeputeerde Sta ten is vooi'behouden. Nagenoeg algemeen werd ten slotte de gemeentelijke indeling" van de polder be schouwd als de meest geschikte gelegen heid om aan de redelijke verlangens van Urk naar enige noodzakelijke gebiedsuit breiding tegemoet Ie komen. Vei-scheidene leden van de commissie waren van oor- deel dat Ux-k een kans moet krijgen om te saneren. Het oude Urk moet afgebroken kunnen worden en er moet ruimte komen voor de opbouw van een in dit zo nieuwe gebied passende gemeente. (Van onze Limburgse correspondent) Toen Koning Boudewijn van België en Koningin Juliana enkele weken geleden Limburg bezochten, heeft dit gewest op het Maastrichtse Vrijthof een manifesta tie gegeven van het Limburgse leven. Een van de onderdelen van deze folkloristische vertoning werd gevormd door twee ver sierde oogstwagens, welke door de stich ting Oogstdankfeest voor de gemeente Ur mond waren verzorgd. In de Urmondse x-aad heeft nu een van de vroede vadei-en critiek geoefend op de financiële nasleep van Urmonds deelne ming aan de feestelijkheden. Er waren uiteraax-d rekeningen gekomen van de kosten voor het opmaken van de oogstwa gens. Het x-aadslid mex-kte op, dat die slecht verzox-gde rekeningen vodjes pa pier waren, die de naam van financiële bescheiden alleiTninst waax-d waren. Nadat B. en W. hadden toegegeven, dat de nota's inderdaad beneden de maat van administi-atieve netheid bleven, heeft het raadslid er bezwaren tegen gemaakt, dat Urmond zulke dure px-aalwagens had la ten bouwen. In Maastricht vielen die wa gens helemaal uit de toon. „Wie is eigenlijk op het idee gekomen? wilde het raadslid weten. „Dat was van hogerhand gekomen," zei de wethouder. Iedereen wist toen, dat daarmee het pro vinciaal bestuur was bedoeld. De beide fracties in de raad kwamen na een kort overleg tot de slotsom dat de rekeningen dan ook maar moesten worden doorge zonden naar de instantie, welke de ge meente min of meer had gedwongen aan de feestelijkheden in Maastricht deel te nemen. B. en W. van Urmond hebben nu de de licate taak om de „vodjes papiex-" naar Gedeputeerde Staten door te sturen met het vex'zoek het vex-schuldigde voor Ur mond te betalen. Donderdag omstreeks het middaguur is de 32-jar-ige heer J. W. de Haan, gemeente ambtenaar in Hoofddorp, bij het baden in zee bij Schooi'l verdronken. De heer De Haan, die de zwemkunst niet voldoende meester was, verdween in de nabijheid van de strekdam plotseling onder water. Po gingen van omstanders om hem te redden, faalden door de zware trek van de zee. Het stoffelijk overschot spoelde ongeveer een half uur later aan. In de gemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zal dezer dagen gecollecteex-d worden voor de bouw van het dieren tehuis, -hospitaal en -begraafplaats van de Stichting Kennemer Dierentehuis. In Haarlem wordt van 17 tot en met 2] augustus huis aan huis gecollecteerd. Op 22 augustus zal de straatcollecte plaats hebben. In Heemstede wordt van 10 tot en mét i4' augustus huis aan huis gecollec teerd. De straatcollecte wordt hier gehou den op 15 augustus. In Bloemendaal ten slotte heeft de huis aan huis- en straat collecte plaats van 17 tot en met 22 augus tus. Het Kennemer Dierentehuis roept voor deze inzamelingen collectanten op. Gega digden kunnen zich opgeven bij de heer Quakernaat, Bernard Zweerslaan 28, Heemstede, tel. 39807, Motor tegen vrachtauto Terwijl de bestuurder van een vx-acht auto dondex-dagmiddag komende van de Stationsweg in Hillegom de Van Waveren- straat inreed, wilde de bestuurder van een motor de vrachtwagen passeren. De mo tor botste tegen de auto en werd bescha digd. De bestuurder bleef hiei-bij onge deerd. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Advertentie Gisteren werd op de Israëlische ambas sade te 's-Gravenhage een conti'act onder tekend tussen de Nederlandse Bond van Haringhandelaren en het Israeëlische mi nisterie van Handel en Industrie, vertegen- woordigd door de directeur van het Bux-eau Voedsel Impoi't uit Jeruzalem ter waai'de van rond 1 miljoen gulden, voor de leve ring van ruim 16.000 vaten gezouten ha ring. Er zijn nog onderhandelingen gaande over eventuele uitbreiding van dit con tract. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Zuidlaren G. Gommer, kand. te Schoonebeek, die deze benoeiTxing ook aannam. Ned. Herv. Kerk Bei'oepen te Rouveen R. C. Cupei'us te Wouterswoude. Bedankt voor Breukelen J. M. de Ruiter te Leiden. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Joure E. Borx-en, px-oponent te Haax'lem. Advertentie LEXINGTON De jury, bestaande uit de heren KEES STIP - letterkundige L. P. A. SOETERBOEK - copywriter C. KROUWEL - reclamedesku>idige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen. Mej. R. Opdam, Laan van Poot 346, Den Haag W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delfgauw (post Delft) W. Oerlemans, Grovestinstraat 40, Den Haag J. J. v. Tuil, Hoofdsti'aat 104, Veenendaal W. A. Lambrie, Bux-g. Pijlstraat 46, Maasti*icht R. Delsing, St. Franciscusweg 17, Heerlen Mevr. E. H. v. Herwaarden, Ceintuurbaan 113III, Amsterdam W. v. Dongen, Vex-heydenseweg 67, Breda Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d ZOO Lexington-sigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. Augustus is de laatste maand van inzending. Tot en met 31 augustus kunt u dus nog meedoen. Stuur alsnog een slagzin of een rijmpje van maxi maal 4 regels plus 9 Lexington sigaretten, waarvan de controle-lettertjes het woord LEXINGTON vor men. Uitsluitend op grond van de beoox-deling, welke de jury aan uw slagzin of rijmpje toekent, kunt u winnen: een slof a 200 Lexington sigaretten of een TWEEDAAGSE VLIEGTOCHT NAAR LONDEN en/of de hoofdprijs Vraag een afdruk van de publicatie der voox-waarden aan LEXINGTON, POSTBUS 305, DEN HAAG. Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een Lexington bij op." LEXINGTON Nooit zo nieuw ais nu! Ut literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (excJ. statiegeld) Schenk eens Spanjoolt Schenk holf om half Nieuw Rood en Rynbendc's Jonge Jenever in de glazen. De aparte drank voor originele mensen! Enige tijd geleden diende voor de recht bank te Bx-eda een kort geding, aanhan gig gemaakt door de ox-ganisator van de Haagse Damesbeurs. de heex H. Flau- menhaft, tegen de organisator van de „Rève des Dames" de heer W. A. B. Broeks te Breda. Van 11 tot en met 17 september zal in de Houtrusthallen te Den Haag onder de naam „Rève des Dames" een internatio nale expositie voor de vrouw gehouden woi-den. Omdat de heer F. vx-eesde, dat de „Damesbeurs" door de „Rève des Dames" in het gedrang zou komen, bx-aeht hij deze kwestie voor de rechter te Breda. De Bre dase x-echtbank stelde evenwel de heer F. in het ongelijk, o.m. omdat de „Rève des Dames" een geheel ander karakter zal hebben dan de Damesbeui's. Tegen deze beslissing kwam de heer F. in bex-oep bij het gerechtshof te Den Bosch, waar deze zaak thans diende. Voor de heer F. trad mr. C. J. Colijn uit Den Haag op, die betoogde dat de „Rève des Dames" zeker niet exclusiever is dan „Damesbeurs". Hij was van oordeel, dat de naam „Rève des Dames" licht verward kan worden met „Damesbeurs" Pleiter voor de In er Bi-oeks was mr. H. M. Smit uit Bi-eda, die o.a. aanvoerde, dat de „Rève des Dames" geen huishoudbeurs is, maar op hoger niveau s'aat dan de „Damesbeui-s". Op 1 september zal het hof ax-rest wijzen. In de omgeving van La Courtine in Fx-ankrijk is gistermorgen de soldaat eer ste klasse A. M. M. Meeuwissen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Soldaat Meeuwissen, die een der inzitten den was van een jeep, werd, vermoede lijk doordat de chauffeur van de jeep veel te hard x-eed, eruit geslingerd. Hij kreeg een schedelbasisfi-actuur, waax-aan hij kox-- te tijd later oveideed. Hij behoox'de tot een bataljon infanterie dat gelegerd is te Grave. Hij woonde te Zevenbergen. In Duitsland bekeurd. De Duitse direc- teui'-generaal van Verkeer heeft bekend gemaakt, dat de laatste weken het aantal processen verbaal, dat door de Duitse po litie wordt opgemaakt tegen Nederlandse overtredex-s, die met hun vrachtauto's op zondagen naar Nederland terugrijden, steeds toeneemt Het betreft hier over treders van het zondagsrijverbod voor vrachtauto's dat in Duitsland bestaat. Nieuwe „Potasch"-serie. Potasch en Pexdemoer zijn nog steeds spi'inglevend en nog steeds „in textiel". Dit blijkt uit een mededeling van het toneelgezelschap Jo- han Kaart, dat met ingang van zatei'dag in „De Kleine Comedie" te Amsterdam een nieuwe serie vooi'stellingen gaat geven van dit x-eeds 1600 maal opgevoerde blij spel. Als altijd vervullen Johan Kaart en Johan Boskamp de hoofdrollen. Molenrally. Op zatex-dag 5 september wordt voor de derde keer de Harder- wijkse molenrally gehouden, met mede werking van de vereniging „De Hollandse Molen". Er is een wedsti-ijdrally van 120 km. over de Veluwe, die langs 12 molens voert, en een toeri'ally, waarin 68 molens zijn opgenomen. Voor de toertocht kan men uit alle delen van Nederland starten. De opbrengst van deze molenrally is be stemd voor de restauratie en het onder houd van de molens op de Veluwe. De vorig jaar gehouden rally bracht zoveel geld op, dat de molen „De Maagd" te Huls- hoi'st kon wox-den gerestaureerd. Betrapt, In een groot magazijn in de binnenstad van Rotterdam heeft een x-echercheur van politie een 56-jarige on gehuwde vrouw betrapt bij het stelen van boeken, gi-ammofoonplaten en een handtas. Nog andere artikelen had zij bij zich, die zij in een ander magazijn had buitgemaakt. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat zij al meermalen winkeldiefstallen had gepleegd. Zij bekende dat zij er al in i952 mee begonnen was, zonder ooit betrapt te zijn. A.O.W. De Nedex-landse Bond van Ouden van Dagen heeft aan de raad van ministers een verzoekschrift gericht om de Algemene Ouderdomswet zodanig te wij zigen, dat gehuwde vrouwen, die eerder de leeftijd van 65 jaar bei-eiken dan haar man, niet op uitkei'ing behoeven te wach ten tot de man 65 jaar is geworden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7