PRINCE MONACO Majestueuze Alfred wint viermaal in Santpoort VAC ANTIE AANBIEDING Arts, Koster en Uytendaal boekte uitstekende springprestaties wêasm Werkloosheidsstijging in juli door werkzoekende afgestudeerden Nieuwe „Rotterdam een pronkstuk VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 9 Via California Het N.V.V. is bezorgd over de nieuwe loonpolitiek Aan gewetensgeld werd 125 mille ontvangen DE Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret verenigd Kwestie vrije doorvaart Suez-kanaal in UNO Minister Howard uit Nieuw-Zeeland doet alles zelf „SchepracT-satelliet klaar voor lancering Hond adopteert poesje Opnieuw is er prachtige paardesport te genieten geweest in Santpoort. Het concours hippique, dat donderdag op het terrein van de Witte Paters aan de Wüstelaan werd gehouden, was een boeiend geheel, dat bovendien werd begunstigd door mooi weer. Arts en Koster wonnen de springconcoursen, maar het grootste succes was toch weggelegd voor de zevenjarige vos Alfred van J. W. van Dijk uit Emmeloord, die vier maal de oranje strik in ontvangst mocht nemen. De heer Van Dijk verdiende liefst 690 aan geldprijzen met zijn schitterende tuigpaarden. Twee maanden nadat een inwoner van Meyel een brief aan een familielid in Grubbenvorst in de brievenbus had geworpen is deze bij de geadresseerde bezorgd. Oorzaak van deze vertraging was, dat bij het adres vermeld stond: Buurtschap Californië. De brief werd naar Californië in de Verenigde Staten gezonden, waar men er uiteraard geen raad mee wist en hem dus retourneer de. Na deze omweg kwam het epistel aan het goede adres, maar het familie feest xoas intussen al voorbij Overigens is het voor de post in Noord-Limburg wel uitkijken, want be halve Californië zijn er ook nog de buurtschappen Frankrijk, Oostenrijk, America, Arabië, Egypte en Siberië... Op de eerste dagen kon men in de paardeweek genieten van verrichtingen op het paard (ringsteken) en van paarden, die om het hardst draafden. Nu kwamen vele andere facetten aan bod, al werden ook nu weer kunstjes op het paard gemaakt. Dat gebeurde namelijk in de demonstratie, die de jeugd van de rijschool Kennemergaarde gaf onder leiding van de heer H. J. Lijsen. Alleen was het nu niet alleen een kwestie van ringsteken. De jonge ruiters voltigeerden op het ga lopperende paard, dat het een lieve lust was, daarbij goed geholpen door de brave „Artillerist" die erg regelmatig rondging. Van galopperen, maar dan wat sneller, kon men ook genieten bij de jachtpaarden. Na een voorkeuring verschenen vijf paar den in de ring voor de laatste kracht meting. Ze stapten, draafden en galoppeer den op commando, daarbij nauwlettend gadegeslagen door de jury voor dit num mer, waarin ook burgemeester mr. M. M. Kwint zitting had. Mejuffrouw T. Eys- vogel met Kavalier zegevierde tenslotte. Dames op dreef De dames deden het inderdaad bijzonder goed op dit concours hippique. Niet alleen domineerden ze bij de jachtpaarden, maar ook in het jeugdspringconcours voor de gevorderden gooide het schone, maar zoals gisteren bleek lang niet zwakke, geslacht hoge ogen. Elsk.e Mouw reed op Arjo al dadelijk een snel en correct concours. Terwijl zij daar aan bezig was, trachtte mejuffrouw T. Zwolsma in de oefening vergeefs Nitouche over een hindernis te krijgen. Driemaal faalde het paard, de vierde maal lukte het eindelijk, waarna ze het paard wel een mi nuut lang naar de hindernis liet kijken. Deze mentale injectie hielp, want Nitouche liep daarna in de echte ring foutloos, zij het iets langzamer dan Arjo. Mejuffrouw Mouw deed het ook met Shirley foutloos en zij leek al zeker van zowel eerste als tweede prijs, omdat geen der andere deel nemers foutloos rond kon komen. Maar ook mejuffrouw Zwolsma had nog een paard achter de hand. En Monpti sprong zo economisch over de hindernissen, dat mejuffrouw Zwolsma toch nog de snel ste tjjd maakte. Bij de beginners was C. Schmall op Feldblüme de sterkste. Steeds weer Alfred Zoals gezegd, de heer Van Dijk maakte furore bij de tuigpaarden. Hij had enkele pracht-exemplaren meegebracht, van wie Alfred de kroon spande. Het dier won elke wedstrijd waarin het meeliep. Prachtig was de gang van dit trotse dier, dat vol komen zelfverzekerd ieder ander in de schaduw stelde. En zo groot was de schoonheid van Al fred, dat bij tweespan en tandem Ulex in de eer deelde, hoewel deze schimmel in de „persoonlijke" nummers er niet aan te pas kwam, door wel gedegen, maar te mak te draven. Alfred en Ulex vormden als Engels span echter inderdaad een fraaie combinatie, juist ook door de zeker aanwezige tegenstelling. Een attractie was op deze middag ook het optreden van een mailcoach, met een achtspan paarden er voor, bestuurd door de heer P. J. van Delden te Amsterdam. Tegelijk was een wagen, getrokken door drie achter elkaar gespannen paarden, in de baan. Springconcours M. A. Het springconcours M.A. bracht grote spanning, vooral ook doordat favorieten soms onverwacht faalden. Zo maakten Uitendaal op Hanko en Eb ben op Grey Cat drie fouten door wei geren, kwam Ebben ook op Monpti niet foutloos rond, en werden ook Gruppelaar op Passe-Pied, Rob Kouwenberg op Quo- Advertentie RAINCOAT Uitvoering satijnen rug 57.50 NO IRON SHIRTS 2 stuks 18.— 9.75 POPELINE PYAMA'S Kleurecht Sanfor 10.75 SOKKEN - ANKLETS wol en nylon 2 paar 4.25 COLBERTS „Zaalberg Tweed" 49.50 TERLENKA PANTALONS 15 "/o wol en 55 polyester 29.50 Gr. Houtstr. 96 - Haarlem - Tel. 12210 dian, en Koster op Harmonieuse uitge schakeld. In de barrage kwamen de volgende deel nemers: mejuffrouw J. van Loon op Na- kiri, N. Uytendaal op Source Bleu, Mady Koster op Axel, B. J. J. M. Arts op Hil lary, W. Scheeren op Bérénice, M. M. Kos ter op Cobbey, A. Ebben op Schwartz- drossl en H. Heener op Teresa. Heener was erg ongelukkig. Teresa faal de, zodat de ruiter het parcours niet kon beëindigen. Mejuffrouw Van Loon maakte met de nu weigerende Nakiri 13 fouten en M. M. Koster kwam met Cobbey ten val: 8 fouten. Ook Mady Koster kwam niet foutloos rond. Bij de anderen lukte dat wel. Daar Arts juist twee-vijfde seconde sneller was dan Uytendaal mocht hij de medaille van Prins Bernhard uit handen van burge meester Kwint in ontvangst nemen. Hil lary had zjjn naam eer aangedaan en het best geklommen. Pary's' concours Het Parijse concours was nog spannen der. In de eerste ronde (vijf hindernissen.- respectievelijk 1, 2, 3, 4 en 5 punt) vielen maar weinig deelnemers af, waaronder toch M. M. Koster met Harmonieuse, A. Ebben met Grey Cat enArts met Hillary! Toen werden de hindernissen echter drastisch verhoogd. Ebben op Monpti, Uytendaal op Source Bleu en mejuffrouw Van Loon op Ohama zagen geen kans de muur zonder kleerscheuren te passeren. Het leek onmogelijk nu oaok een Source Bleu faalde, maar Mady Koster dacht er anders over. Ze bracht Axel feilloos rond en knuffelde haar paard onstuimig. Maar ze was niet de enige. Achter elkaar kwa men ook Koster (Cobbey). Van Tiel (Mar- sella) en Rob Kouwenberg (Quodian) fout loos over de hindernissen. Gruppelaar (Passe Pied). Philips (Don- nerthal), Ebben (Schwartzdrossl), Heener (Teresa) en Van Tiel (Heidgrafin) faalde daarna, maar Yutendaal (Hanko) voegde zich nog bij de finalisten. Weer werden de twee resterende hindernissen verhoogd. De deelnemers keken allen even bedenkelijk. Mady Koster begon. Ze miste de muur. en zag daarna Axel voor de tweede hindernis weigeren. Ze liep rond en ging er toen goed overheen: toch nog één mager punt. Achteraf zou dit ene punt heel belangrijk zijn. M. M. Koster deed het beter. De muur werd wel geraakt, maar de blokken bleven liggen: 3 punten. Inderdaad bleek de muur mee te vallen, maar de laatste hindernis niet. Zowel Van Tiel als Kouwenberg strandden erop en hadden ook één punt (voor de muur) als buis. Alleen Uytendaal kon Koster toen nog bedreigen. Hij nam de muur goed en hij zweefde ook over de laatste hindernis. Maar op het laatste moment viel toch nog één lat naar beneden. Daarmee was Koster winnaar, en hadden de vier anderen allen één punt verzameld. Het was een spannende finale van een prachtige paardesportdag. Uitslagen De uitslagen van het concours hippique luiden: Dressuurproef klasse L voor amazones en ruiters boven 18 jaar: 1. Mevrouw I. Siem-Roderwald, Bilthoven, met Simba; 2. Mevrouw M. E. R. Pol-Roelands, Soest, met Fallada; 3. Mejuffrouw M. C. M. Schroder, Bloemendaal. met Wartburg. Jeugd-dressuurproef: 1. Mejuffrouw C. Siem, Bilthoven, met Akteur; 2. John Erics. En Avant, met Dublin; 3. Marjan Vrolijk, En Avant, met Michel. Jeugd-springconcours B: 1. C. Schmal met Feldblüme; 2. G. van Heist met Tem- piko; 3. Mej. C. Siem met Akteur; 4. A. A. A. van Meer met Centina. Jeugdspringconcours L: 1. Mejuffrouw T. Zwolsma met Monpti; 2. Mejuffrouw E. Mouw met Arjo; 3. Mejuffrouw E. Mouw met Shirley; 4. Mejuffrouw T. Zwolsma met Nitouche. Kwaliteitsbeoordeling van jachtpaarden: 1. Mejuffrouw T. Eysvogel, Haarlem, met Kavalier; 2. Mevrouw I. Siem-Roderwald, Bilthoven, met Simba; 3. K. M. Eterman, Santpoort, met I-Ierceg; 4. Mejuffrouw M. Schroder, Bloemendaal, met Wartburg. Extra ereprijs voor de beste jongere in de combinatie dressuur en springen met hetzelfde paard: Carla Siem, Bilthoven, met Akteur. Eenspannen tuigpaarden, die nog geen 1000 hebben gewonnen: 1. Gebr. Bulk. Nieuw-Vennep. met Robino; 2, P. C. C. van der Touw, Den Haag, met Robert; 3. De heer Arts op „Hillary" won het M .A.-springconcours. C. Hogendoorn, Utrecht, met Jan; 4. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Raxec. Eenspannen tuigpaarden, open klasse: 1. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Alfred; 2. Gebr. Bulk, Nieuw-Vennep, met Marijke; 3. C. Hogendoorn, Utrecht, met Han; 4. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Ulex; 5. J. W. van Dijk, Emmeloord met Ge- raldo. Eenspannen tuigpaarden, gereden door dames: 1. Mevrouw Van Dijk, Emmeloord, met Alfred; 2. Mevrouw v. d. Touw, Den Haag, met Jancko; 3. Mevrouw G. Geertse- ma-Bulk, Nieuw-Vennep, met Marijke; 4. Mevrouw Van Gulpen, Utrecht, met Han; 5. Mejuffrouw E. van Dijk, Emmel oord, met Ulex. Het schoonste geheel: Mevrouw G. Geertsema-Bulk, Nieuw-Vennep, met Ma rijke. Tweespannen tuigpaarden: 1. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Alfred-Ulex; 2. C. Hogendoorn, Utrecht, met Han-Jan; 3. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Geraldo- Richard; 4. J. W. van Dijk. Emmeloord, met -Titu-lair-Ragmondo. Tandems: 1. J..W. van Dijk. Emmeloord, met Alfred-UTex; 2. J. W. van Dijk, Em meloord, met Titulair-Ragmondo; 3. J. W. van Dijk, Emmeloord, met Geraldo- Richard. Springconcours M.A.: 1. B. J. J. M. Arts, Amsterdam, met Hillary, 32,4 sec.; 2. N. Uytendaal, Breda, met Source Bleu, 32,8 sec.; 3. W. Scheeren. Vught. met Bérénice, 34,2 sec.; 4. A. Ebben, Zandvoort, met Schwartzdrossl. 35,4 sec.; 5. Mady Koster, Bussum. met Axel. 4 fouten. 37,8 sec.; 6. F. M. Koster. Zandvoort. met Cobbey. 8 fouten, 64,2 sec.; 7. Mejuffrouw J. van Loon, Heemstede, met Nakiri, 13 fouten, 60 sec.; 8. H. Heener, Amsterdam, met Teresa; 9. A. Ebben, met Grey Cat; 10. N. Uytendaal met Hanko. Parijs springconcours: 1. M. M. Koster, Zandvoort, met Cobbey, 3 punt; 2., 3., 4. en 5. Mady Koster, Bussum, op Axel: J. van Tiel, Garderen. op Marsalla; Rob Kouwen berg, Woensdrecht op Quodian en N. Uytendaal. Breda op. Hanko 1 punt; 6., 7. en 8.: A. Ebben met Monpti; mejuffrouw J. van Loon op Ohama en J. J. Gruppelaar, Ede, op Passe-Pied. Tijdens het jubileumcongres van de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijn industrie, dat donderdag in Brunssum is begonnen, heeft de algemene secretaris van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, de heer H. Korte jr. uit Am sterdam, een toespraak gehouden, waarin hij het standpunt van het N.V.V. inzake de huidige loonpolitiek nog eens heeft uit eengezet. „Wij staan aan het begin van een periode", aldus deze N.V.V.-secretaris, „waarin 'n ander sociaal-economisch be leid zal worden gevoerd dan tot voor kort het geval was. Dat andere beleid is aan geduid als een christelijk-sociaal, maar de heer Korte verklaarde dat men in zijn kring echter gelooft, dat de aanduiding „christelijk-liberaal" meer op haar plaats zou zijn. „In ieder geval wilde het hem voorkomen, dat het sociaal-economisch beleid van deze regering het meest tege moet komt aan de verlangens, welke van liberale en werkgeverszijde zijn geuit. Het N.V.V. deelt de bezorgdheid, waarvan ook de leiding der Katholieke Arbeiders beweging ten aanzien van dit aangekon digde nieuwe sociaal-economisch beleid al enkele keren in het openbaar blijk heeft gegeven, een bezorgdheid, welke ook bij het Christelijk Nederlands Vakverbond aanwezig is. Bij de beslissing over de aan gekondigde vrijere loonpolitiek een uiteraard politieke beslissing, door een parlementsmeerderheid bekrachtigd heeft ook het N.V.V. zich uiteraard neer te leggen. Zowel in het overleg met de K.A.B. en het C.N.V. als in het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid en dat met de regering heeft het N.V.V. zich bereid verklaard om op loya le wijze aan de tenuitvoerlegging van dit experiment mede te werken. „Een experi ment, waarin echter dezerzijds het geloof ontbreekt," zo voegde de heer Korte er aan toe. Hij meende geen geheim te ver klappen met te constateren, dat de rege ring, mede onder de druk van de vakcen trales, ook ten aanzien van de toepassing der vrijere loonpolitiek, nog al wat water in haar wijn heeft moeten doen. Voor de gerechtvaardigde critiek van de werkne- merscentralen, aldus de heer Korte, heeft de regering moeten zwichten. Hij zou het toejuichen als de regering niet slechts bij de formulering maar voor al ook bij de toepassing der huidige richt lijnen een open oog toont te hebben voor de rechtvaardige verlangens van de werk nemersvakbeweging. Die verlangens, ten aanzien waarvan de drie vakcentrales vol strekt eensgezind van opvatting zijn, ko men hierop neer, dat de ruimte in de na tionale economie in de eerste plaats dient te worden gebruikt om de gevolgen der bestedingsbeperking voor de werknemers op te heffen en de arbeiders mede te la ten delen in de gestegen welvaart. De heer Korte uitte verder nog zijn be zorgdheid omtrent de positie der werk nemers in de bedrijfstakken, welke niet zullen voldoen aan de voorwaarden, wel ke voor het toestaan van een loonsverho ging in de aanwijzingen van het College van Rijksbemiddelaars zijn gesteld. „Die bezorgdheid is er bepaald niet minder op geworden, nu men kennis heeft kunnen nemen van de interpretatie van staats secretaris Roolvink, die nogal duidelijk te kennen, heeft gegeven, dat ,de werkne mers in die bedrijfstakken er zich maar op moéten voorbereiden, voor de herzie ning van hun lonen tot 1961 „in de wacht kamer" te moeten verblijven Bovendien lijkt deze interpretatie, aldus de N.V.V.- bestuui'der, niet in overeenstemming met hetgeen bij het overleg met de Stichting van de Arbeid is overeengekomen. De heer Korte wilde dan ook wel duidelijk uitspre ken, dat het N.V.V. (en naar hij verwacht te ook de beide andere vakcentralen) de nu door de staatssecretai-is genoemde Advertentie WwMmm wachttermijn niet voor hun wensen te nemen. rekening De minister van Financiën maakt bekend dat een groot aantal bedragen aan te wei nig betaalde belasting is ontvangen vari ërend van ƒ2.69 tot 33.320.Dit. laatste bedrag werd bij de directe belastingen te Venlo ontvangen wegens te weinig be taalde inkomsten- en vermogensbelasting. Totaal werd rond f 125.000.ontvangen. In de werkloosheid deed zich in de maand juli enige stijging voor. Het aantal werkloze mannen steeg van 41.836 tot 44.737. De bezetting van de aanvullende werken verminderde in verband met de seizoenwerkzaamheden in de landbouw van 11.114 tot 9803. De geregistreerde arbeidsreserve nam dientengevolge toe van 52.950 tot 54.540, aldus een communiqué van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. De stijging werd veroorzaakt doordat een groot aantal jongelui zich na beëindi ging van de schoolopleiding als werkzoekende bij een arbeidsbureau heeft laten in schrijven. Het aantal ingeschrevenen in deze categorie jeugdigen steeg hierdoor van 1164 tot 5305. Het aantal oudere ingeschreven werkzoekenden daalde dus met ruim 2500. Deze daling is behalve aan de bijzonder gunstige seizoenomstandigheden toe te schrijven aan een verdere verbetering van de algemene werkgelegenheids situatie. Het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve daalde dan ook van 71.000 tot 68.000. 20 STUKS 1. GULDEN De stijging van het aantal openstaande aanvragen van werkgevers gaf eveneens een weerspiegeling van de intrede van .jeugdigen op de arbeidsmarkt. De werk gevers maakten reeds hun behoefte aan deze arbeidskrachten kenbaar. Vergeleken met de overeenkomstige maand in 1958 was de stijging van de vraag in de maand juli aanzienlijk groter; ook hieruit blijkt de verbeterde situatie op de arbeidsmarkt. De verwachting is dan ook gerechtvaar digd, dat de jeugdigen dit jaar vlot in het arbeidsproces zullen worden opgenomen. Noordholland De geregistreerde arbeidsreserve van maannen in Noordholland steeg van 6.156 eind juni tot 6.737 eind juli. De openstaan de aanvragen om mannelijk personeel steeg van 6799 eind juni tot 8123 eind juli. Het aanbod van jeugdige arbeidskrachten in juli steeg met ruim 800 namelijk van 114 tot 917, waarvan merendeel in de be roepen bouw, metaal, voedings- en genot middelen en kantoorpersoneel. In het rayon Haarlem bedroeg het aan tal werkloze mannen iri de eerste week van augustus 610 (overeenkomstige periode vorig .laar 1148). De cijfers voor de rayons Beverwijk, IJmuiden en Zandvoort zijn respectievelijk 105 (161), 54 (105) en 27 (57). Een vijfde deel van het aanbod van perso neel betrof personen beneden 17 jaar. Het is te verwachten dat na de vakantie in het bijzonder in de gemeente Velsen de aan trekking van arbeidskrachten van buiten de gemeente zal verstevigen. De situatie op de arbeidsmarkt wordt als tamelijk onge zond gekenschetst, vooral in de bouwnij verheid zullen spanningen niet uitblijven. De vraag naar bouwvakarbeiders bedraagt momenteeel 1370 tegen 1120 in 1958. JERUSALEM (UPI) Naar uit wel ingelichte bron in Jerusalem wordt verno men heeft de Israëlische parlementscom missie voor buitenlandse zaken zich ervoor uitgesproken de kwestie van de Israëli sche scheepvaart door het Suezkanaal voor te leggen aan de UNO. De commissie deed dit na een uiteenzetting van de mi nister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, die onder meer meedeelde, dat secretaris-generaal Hammerskjoelds interventie in de kwestie niet tot voor Israel bevredigende resultaten heeft ge leid. Hammerskjoeld heeft de voorwaar den, die Nasser stelt voor het toelaten van deze scheepvaart nooit nauwkeurig aan Israel laten weten. Als de kwestie in de algemene assem blee van de UNO aan de orde komt, zullen de zeevarende landen gedwongen zijn hun standpunt te bepalen, zo meent de com missie. De Nieuwzeelandse minister mevrouw Mabel B. Howard, die thans in ons land vertoeft, weigert naar het woord „Exel- lentie" te luisteren. „Iedereen in mijn land noemt me Mabel, zelfs de oppostie in het parlement", vertelde zij tijdens een inter view in een Haags hotel. Mabel B. Howard beheert drie departe menten. Zij is minister voor Sociale Zekerheid, waaronder alle pensioenen en toelagen vallen voor de oude dag, ziekte, invaliditeit ën weduwen- en wezenrenten. Verder beheert zij het ministerie voor het welzijn van vrouwen en kinderen, dat zo wel een materiële als een geestelijke taak heeft. Voor veraf wonende zieken en in validen heeft dit ministerie een speciale aankoopdienst, die deze mensen goederen verschaft, welke zij in hun woonplaats niet kunnen krijgen, zoals wollen kousen voor reumatieklijders, speciaal schoeisel voor kreupelen en dergelijke. De geeste lijke kant behelst onder meer bemidde ling in gebroken huwelijken. „Die zaken knap ik meestal zelf op. Ik breng mannen bij hun vrouwen terug, wijs de vrouwen op hun fouten, controleer of ze elkaar niet meer plagen en of ze goed voor de kin deren zorgen. Je kunt op die dingen geen ambtenaar afsturen. Persoonlijke zaken moet je zelf opknappen om de mensen te leren uit het leven en het samenleven een beetje meer te halen. Dat lukt me wonderwel", zo vertelde minister Mabel Howard. „Ik houd van dat werk. Mijn departementen behandelen geen politieke zaken. We zijn er voor om mensen te hel pen. Daarbij moet je zelf aanpakken". Bijzondere zorg heeft minister Mabel voor kinderen uit mislukte huwelijken, voor halfwezen, wezen en voor kinderen, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. „Wij kennen in Nieuw-Zeeland geen wees huizen en gestichten. Wij slagen er altijd in goede pleegouders te vinden. Er is een hoop werk aan, maar het loont, menselijk en maatschappelijk gezien, de moeite". Over de Nederlandse immigranten in Nieuw-Zeeland zei minister Mabel: „Ze pakken hard aan, zijn prettig om mee om te gaan, assimileren uitstekend en slagen erin zich behoorlijke maatschappelijke po sities te veroveren. Ze doen het heel wat beter dan immigranten uit andere delen van Europa. We hebben plaats voor nog meer van die aanpakkers. De welvaart in Nieuw-Zeeland is groot en neemt opnieuw toe na een kleine wol-recessie. Mijn land is een land van de toekomst. Daar zijn nog voor heel wat flinke Nederlanders goede plaatsen". Hedenmorgen maakte minister Mabel een praatje met minister Klompé. Daarna gng zij naar Londen. „Maar ik kom terug in dit heerlijke land van u, als de tulpen bloeien". CAPE CANAVERAL (UPI). Op Cape Canaveral staat een drietrapsraket gereed om een „scheprad"-satelliet in een baan om de aarde te brengen, een experiment dat de weg vrij moet maken voor een tocht naar Mars of Venus. Indien de raket doet wat ervan verwacht wordt zal de satelliet een elipsvormige baan om de aarde be schrijven, waarbij de grootste afstand tot de aarde ongeveer 32000 km. en de klein ste afstand 240 km. zullen bedragen. De bijnaam „scheprad" komt vanwege de vier schoepvormige armen van de satel liet. De schoepen zijn bedekt met cellen, die zonlicht in elektriciteit kunnen omzet ten. De elektriciteit dient weer om de in strumenten en apparaten in de satelliet in werking te stellen en te houden. De satelliet zou vanmiddag om drie uur gelanceerd worden. Op 27 juli meldde U.P.I. dat indien het experiment slaagt de volgende plannen ten uitvoer zullen worden gebracht: het lan ceren van een satelliet van 170 kg in begin oktober, die in een baan om de maan zal worden gebracht; het lanceren van een satelliet tot ver in de ruimte in november. Verdronken. De 51-jarige Duitser F. C. O. Schappacher uit Dillenburg is bij het baden te Bergen aan Zee verdronken. Hij was met zijn zoon in zee gegaan, maar nie mand heeft gemerkt dat hij niet meer naar het strand terugkeerde. Na enige tijd is zijn stoffelijk overschot aangespoeld. Hond en poes zijn doorgaans niet zulke dikke vrinden, vooral wanneer ze rt-'st in hetzelfde huis zijn opgegroeid. Toen een Driebergse dierenarts dan ook op een avond midden op de Leusder- heide een jong poesje ontdekte, dat kennelijke in lange tijd niet genoeg te eten had gekregen en hij het diertje mee naar huis nam, hield hij het ver van zijn grote bouvier, die altijd een uitgesproken afkeer van katten had ge toond. De dierenarts vertrouwde het zwervertje toe aan een poes, die juist jongen had. Maar poes moest van de vreemde rasgenoot niets hebben en werkte de zwerver de mand uit. De dierenarts, die gespannen toekeek, lette even niet op z'n hond, die ongemerkt achter hem aan gekomen was. Pas toen de bouvier met één hap het zwervertje in z'n grote bek nam en er mee weg- draafde bemerkte hij het. Hij holde achter de hond aan, om tot de ontdek king te komen, dat deze het poesje in zijn mand had gelegd. Sindsdien heeft bouvier het druk met „zuigelingenzorg". Het zwervertje, onder de hoede van zijn machtige beschermer, groeit als kool. (Vervolg van pagina 1) Drinkwater is een van de belangrijk ste dingen aan boord van een schip. Op de „Rotterdam" kunnen de verdampex-s 700 ton drinkwater per etmaal leveren. Het geschatte verbruik is 500 ton per et maal. De wasserij heeft echter meer dan de resterende hoeveelheid per dag nodig. Hiervoor wordt dan nog 1300 ton zoet wa ter in de tanks meegenomen. Er zijn 4413 sproeiers in de verblijven aangebracht, die automatisch in werking treden in geval van brand. Er zijn in het gehele schip 160 branddeuren die zelfslui- tend zijn. De drie boegankers wegen elk 6V2 ton. De lengte van elke ankerketting :s 300 meter of 96 ton gewicht. Het totaal aantal lam pen bedraagt 20.000 waarvan 4300 fluores cerende buislampen. De bibliotheek omvat 2000 delen. Niet minder dan 31 350 kubie ke voet koel- en vriesruimte is er voor de proviand. Keukens, pantries en bars be schikken tevens over meer dan 60 koel kasten. Er zijn twee volautomatische tele fooncentrales elk met 700 nummers. Hon derd nummers zijn alleen vorr dienstge bruik. De omroepinstallatie heeft 220 luid sprekers. Het radiostation is uiterst mo dern ingericht voor radiotelegrafie en te lefonie. Voor snelle overbrenging van te legrammen van het radiostation naar de chefhofmeester is er een buizenpost. In elke hut wordt de temperatuur gere geld door een thermostaat. De diameter van beide schx-oeven is zes meter en hun gewicht 23'/:> ton; 35.000 paai dekrachten drijven deze schi-oeven aan. Negen ontwerpers en interieui'-archi- tecten hebben de im-ichting en de aankle ding verzoi-gd van de publieke x-uimten van de „Rotterdam". Daarbij is er een nauwe samenwex-king geweest met sommigen van de 53 beeldende kunstenaars, die tot de decoratie hebben bijgedx-agen. Het nieuwe vlaggeschip van de H.A.L. kost tussen de 125 en 130 milk en gulden. De „Nieuw Amsterdam" die in comfort en snelheid vrijwel eraan gelijk is en die in 1938 in de vaart kwam, kostte... 16 mil joen. In de ruim twintig jaar dat de „Nieuw Amsterdam" in de vaart is, is er wat betreft de voortstuwing weinig veran- dex-d. De „Rotterdam" wordt eveneens door stoomturbines voortbewogen. De kernvoortstuwing staat nog zo in de kin derschoenen, dat men zich voorlopig geen zorgen behoeft te maken, dat de huidige voortstuwingsmiddelen snel zullen ver ouderen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9