Amerikanen zenden „ruimtelab tot op 41.500 km. van de aarde HET WEER Parijs stelt onderzoek in naar de dood van Algerijnse leider COIFFURES DE VRIES éde MORRIS êeforetjou(mij! EXPLORER VI EEN SUCCES Zonnecellen op „schoepenrad" voeden batterijen van de kunstmaan Bieden op biggen in Amersfoort Gerard van Praag ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 232 Start voor ruimtevlucht Wervelstorm boven Japan Depressie-invloed blijft gering Warm Aan het strand Achtduizend km ver reikende radar in V.S. Antilliaanse minister vraagt ontslag Rivier verzwolg dorp op Formosa; 70 doden Kronkelend flatgebouw Onderzoek naar andere klachten werd gestaakt Auto van Duits echtpaar door een trein vernield Nederlandse omgekomen bij ongeluk in Frankrijk Vermist Hilversums meisje was in Italië Het woord is aan Dynamiet-auto ontploft in Amerikaans stadje Centrum verwoestacht dodenvijftig gewonden Reisbureauhouder is nog onvindbaar In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagehjks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In een wolk van rook verlaat de drie- traps Thor-Ableraket met de kinist- maan Discoverer VI in haar neuskegel de startplaats op de basis Cape Cana veral in Florida. De drie trappen van de raket werkten precies op tijd. TOKIO (Reuter en UPI) De Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe zijn van daag door een wervelstorm getroffen, waardoor verscheidene mensen om het leven zijn gekomen. Meer dan zeshonderd mensen zijn dakloos geworden. Er is zware schade aangericht. Duizenden personen zijn naar hoger ge legen gebieden overgebracht. Militairen zijn bezig de beschadigde zeedijken te her stellen. Volgens Japanse weerkundigen wordt de gehele Japanse oostkust door deze wervel storm bedreigd. 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN SPORTTRUIEN (Van onze weerkundige medewerker) Wij zijn deze zomer al zoveel weken met warm en zonnig weer verwend dat wij een week met wat veel bewolking maar over wegend droog weer al matig noemen. In de slechte zomers van 1954 en 1956 kwam zelfs een zo mooie week zoals deze vrijwel niet voor. Het verschil dat augustus op de weer kaart tot dusverre te zien geeft in verge lijking met juni en juli is, dat de hoge- drukgebieden zich te veel boven de oceaan ophouden en weinig neiging vertonen naar het vasteland te trekken. Hierdoor lag de hele week de baan voor kleine depressies open, die langs IJsland naar Scandinavië trokken. De laatste twee dagen was de invloed hiervan op het weer bij ons echter gering. De normale maximumtemperatuur voor augustus in het kustgebied bedraagt 20.5 C. Hier bleef het kwik in het begin van de week even beneden maar van donder dag af weer iets erboven. Verwachting tot morgenavond: Warm en overwegend zonnig met kans op onweer. Zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Warm, droog en overwegend zon nig strandweer met hogere tempe raturen, 's middags tot ongeveer 24 gr. C. Zwakke landwind. Zeewater helder met zwakke golfslag, tempe ratuur 18 gr. C. Laag water 's middags om twee uur, hoog water kwart voor zeven. Strand voor fietsen berijdbaar van half elf 's morgens tot half vijf 's middags. Maandag laag water 's middags om drie uur, hoog water 's avonds half acht. Strand berijdbaar van elf uur 's morgens tot half zes 's avonds. WASHINGTON (Reuter/AFP) - De Amerikaanse kunstmaan „Explö- rer" - bijgenaamd „Paddlewheel" (schoepenrad) - is in een baan om de aarde gekomen, zo heeft het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington bekendgemaakt. De satel. liet was met behulp van een drietraps raket van het type Thor-Able van de basis Cape Canaveral gelanceerd. De kunstmaan zal waarschijnlijk meer dan een jaar in haar baan blijven. De Amerikanen hebben hierdoor zichzelf verre overtroffen in het gewicht van de nuttige lading en in de afstand, waarop zij ooit een satelliet van de aarde brachten. De omlooptijd bedraagt ongeveer twaalf en een half uur. De grootste af stand tot de aarde is ongeveer 41.500 km. en de kleinste afstand ongeveer 250 km. Het gewicht van de satelliet is 65 kg. De gegevens betreffende omlooptijd en afstand tot de aarde zijn onder meer af komstig van de radiotelescoop te Jodrell Bank, bij Manchester, die de grootste ter wereld is. Via zeer nauwkeurige radio signalen van de aarde af is het mogelijk de zender van de „Explorer VI" in en uit te schakelen. De kunstmaan is uitgerust met drie ap paraten om de stralingskrans om de aarde in kaart te brengen, een apparaat dat de omvang van meteorietdeeltjes, die de satelliet raken, vaststelt en met twee soor ten meters om het magnetisch veld van de aarde in kaart te brengen. Voorts heeft de „Explorer VI" 8000 gevoelige cellen, waardoor de chemische batterijen kunnen worden geladen. De zonnebatterijen zijn toereikend voor de periode, gedurende welke de kunstmaan in haar baan blijft. De satelliet heeft een kleine raket, die door middel van een radiosignaal in wer king kan worden gesteld, om het laagste punt van de baan met 80 tot .160 km. te verhogen en daardoor de omlooptijd te verlengen. De zonnebatterijen bevinden zich op de vier vinnen, die bij het ontbranden van de derde trap van de raket worden uit geklapt. Een van de apparaten moet het mogelijk maken, dat de satelliet beelden uitzendt van de aanblik, die de aarde in de ruimte biedt. Met behulp van de diverse instru menten hoopt men vijftien verschillende soorten waarnemingen te doen, waarvan het resultaat zal worden gebruikt bij de voorbereiding van ruimtereizen. Men heeft kunnen vaststellen dat de trappen van de raket volgens plan ge werkt hebben. De afwijking in het tijd schema voor de scheiding van de raket- trappen bedroeg minder dan één seconde voor elke trap. De raket is in de Atlantische Oceaan neergekomen en wel 2500 km. van Cape Canaveral ten noordoosten van de Ber muda-eilanden. De satelliet is sneller in zijn baan ge komen dan verwacht werd. Vandaar dat WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft vrijdagmiddag be kendgemaakt. dat zij werkt aan een vorm van radar, waarmee men over de krom ming van het aardoppervlak kan „zien" en een raket, die op 8.000 kilometer afstand wordt gelanceerd, bijna onmiddellijk na de lancering kan waarnemen. Al tweeëneenhalf jaar wordt aan dit nieuwe stelsel gewerkt door de dienst voor wetenschappelijk speurwerk voor de ma rine. Dr. Thaler van deze dienst zei op een persconferentie, dat er geslaagde waar nemingen zijn gedaan bij proeven met kernwapens op grote hoogte boven de zuidelijke helft van de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan. De waarneming ge schiedde uit de Verenigde Staten, aldus dr. Thaler. Dr. Thaler zei, dat dit stelsel de waar schuwingstijd voor een raketaanval mis schien met de helft kan verkorten. Thans zijn de meeste stelsels ingesteld op het geven van een waarschuwing na vijftien minuten. Een intercontinentale raket is dan al halfweg. Het nieuwe radarstelsel is gebaseerd op een radarsignaal, dat een echo geeft van geïoniseerd gas. Het signaal wordt op de ionosfeer gericht, die de signalen terug kaatst. Zowel het lanceren van een raket als het nemen van een proef met een kern wapen doen geïoniseerd gas ontstaan, aldus dr. Thaler. De Antilliaanse minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, heeft de gouver neur van de Nederlandse Antillen ontslag verzocht. De voorzitter van de Antiliaanse staten, de heer R. J. Isa, heeft eveneens verzocht om uit zijn functie te worden ontheven. Men neemt aan, dat hij mr. Van dei- Maar als minister van Justitie zal op volgen. de grootste en de kleinste afstand tot de aarde meer bedroegen dan in de plannen was voorzien. De afwijking is echter zo gering, dat zij niet van veel belang is voor de bestaansduur van de raket of de we tenschappelijke resultaten. De frequentie, waarop men van de satel liet gegevens kan krijgen wordt geheim gehouden, omdat onbevoegden anders mis schien zullen proberen in het bezit van de gegevens te komen. WASHINGTON (UPI) Amerikaanse geleerden zijn voldaan over de instrumen ten in de satelliet, die reeds zeer belang rijke gegevens aan de aarde hebben door gegeven. Het succes heeft de kansen ver hoogd van een „missie naar de maan" in oktober en een tocht van miljoenen mij len in de ruimte, waarschijnlijk reeds in november. Het heeft ook de mogelijkheid geopend van een schot naar Mars, wan neer de rode planeet op 1 oktober 1960 een gunstige stand heeft bereikt en naar Venus in 1961. (Reuter). De „Explorer VI" is de zesde satelliet die op het ogenblik om ae aarde draait. De andere kunstmanen zijn de Russische spoetnik III en vier Ame rikaanse satellieten. TAIPEH, FORMOSA (Reuter) Een plotseling opgestoken wervelstorm heeft in Formosa aan zeventig mensen het le ven gekost. Honderden worden vermist. De zeventig om het leven gekomenen wa ren inwoners van het ten zuiden van Tai- peh gelegen dorp Mioli. De rivier, waar aan dit dorp ligt, trad, als gevolg van de wervelstorm, zo snel buiten haar oevers, dat de dorpsbewoners niet meer weg kon den komen. Volgens te Taipeh ontvangen berichten is het gehele middengedeelte van het eiland Formosa overstroomd, terwijl de verbin dingen ermee verbroken zijn. Volgens de Formosaanse weerkundigen geldt het hier dezelfde wervelstorm die ook de Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe heeft getroffen. In Japan raasde de storm over de dun bevolkte bergstreek aan de grens tussen de provincies Kagosjima en Miyazaki. Een aardverschuiving bedolf een boerderij met zeven mensen in Kagosjima. Duizen den personen uit laagliggende gebieden werden geëvacueerd. In de buitenwijk van Parijs, alwaar de stad steeds meer grond opeist is men nu begonnen, met geheel nieuwe inzichten in de stadsontwikkeling, om meer fleur en ruimte rond de woon blokken te scheppen. Door een lang gebouio op te trekken heeft de archi tect meer grond om het gebouw vrij kunnen laten voor recreatiedoeleinden Het gebouw biedt plaats aan 1500 mensen in 450 verschillende verdie pingen. Foto: het 560 meter lange ge bouw. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse hoge vertegenwoordiger in Algerije, Paul Delouvrier, heeft gisteren bekend gemaakt, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de omstandigheden, waarin de Algerijnse vakbondsleider Ais- sat Idir op 25 juli in het militaire hospi taal in Algiers om het leven is gekomen. De resultaten van het onderzoek zullen, zo zei Delouvrier, ter kennis van de minister president worden gebracht. Van een even tuele toekomstige publikatie van het rap port is dus nog niet gesproken. Niettemin mag deze aankondiging van Delouvrier beschouwd worden als een overwinning voor de openbare mening, die in Frankrijk, en vooral in het buitenland, sterke druk op de regering heeft uitge oefend opdat klaarheid kon worden ge schapen in een mysterie, waarachter men helaas weer de sinistere hand van militair- fascistische elementen moet vermoeden. In zijn laatste nummer heeft het week blad Express een uitvoerige enquête over het geval Aissat Idir gepubliceerd en ook het Internationale Verbond van Vrije Vak verenigingen heeft, bij monde van de In Amersfoort is vrijdag een biggen- markt gehouden in oude stijl. De aan blik was komisch en fleurig tegelijk. secretaris-generaal Oldenbroek, enige ke ren opheldering verzocht. Vele telegram men over deze aangelegenheid uit binnen- en buitenland werden de laatste weken naar president De Gaulle gezonden. De 44-jarige Aissat Idir werd in mei 1956 in Algiers gearresteerd. Pas drie jaar later verscheen hij voor het militaire gerecht, dat hem echter vrij sprak van de aan klacht, dat hij de veiligheid van de staat zou hebben bedreigd. Nauwelijks op vrije voeten, werd Idir door Franse militairen weer opgepakt en in een concentratiekamp geïnterneerd. Weer zes maanden later is Idir in het militaire hospitaal van Algiers gestorven, volgens, de aanvankelijke offi ciële verklaring, aan de gevolgen van brandwonden. Hoe en waar die wonden zouden zijn ontstaan, is evenwel nooit op gehelderd. Dat de waarheid over Idir nu publieke lijk aan het licht zal komen, mag men intussen niet met al te grote zekerheid verwachten. Een ander onderzoek inzake martelingen, waaraan Algerijnse gevange nen door Franse militairen onderworpen werden, is zojuist stopgezet. De Parijse rechter Batigne heeft sinds einde juli een enquête ingesteld naar de beschuldigingen van vier Algerijnse studenten, die het boek „La Gangrène" (de verpesting) hadden ge schreven, waarin nieuwe en onthutsende onthullingen over Franse martelmethoden werden gedaan. Het boek werd op last van Debré onmiddellijk in beslag genomen, omdat het, volgens de premier, uitsluitend leugens en laster bevatte. Omdat de Alge rijnse studenten geen enkel bewijs van hun aantijgingen zouden hebben kunnen leveren, is het onderzoek, waarbij zij met verschillende politie-ambtenaren werden geconfronteerd, gestaakt. Men is evenwel benieuwd, of ook de vier Algerijnen ge legenheid zullen krijgen hun oordeel over het onderzoek en zijn eventuele resultaten te geven. De auto van een Duits echtpaar is vrij dagmiddag op de onbewaakte overweg te Oudesluis nabij Schagen door een goede rentrein aangereden een eindweegs mee gesleurd en tegen een hek langs de spoor baan gedrukt. De bestuurder, de 41-jarige heer Limpe uit Dortmund, kon ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto kruipen. Zijn 20-jarige echtgenote liep een kaak- fractuur en een gebroken sleutelbeen op. Zij is naar een ziekenhuis in Den Helder gebracht. De trein werd slechts licht be schadigd. De 65-jarige mevrouw A. Tijdink uit Lichtenvoorde is vrijdag omgekomen bij een auto-ongeluk in de omgeving van het dorp Vigan in midden-Frankrijk. De auto werd bestuurd door .haar zoon Johannes. Toen deze verblind werd door de zon raakte de wagen van de weg af en kantelde. De bestuurder en twee broers, die ook in de auto zaten, werden gewond. Een veertienjarig Hilversums meisje, dat op 3 juli van huis wegliep en sindsdien spoorloos was, is terecht. Het kind is in Italië, waar het heeft rondgezworven, door de politie aangehouden. Het meisje is wat avontuurlijk aangelegd en houdt veel van liften, zodat het zeker niet uitgesloten is, dat het liftende in Italië is beland. Haar ouders hebben haar in de Italiaans-Zwit serse grensplaats Chiasso, waar de Ita liaanse politie haar over de grens had ge zet, afgehaald. Hendrik Andriessen: De Hollander is voor alles bezorgd, behalve voor zorgeloosheid. Vrydag is in het centrum van Rose- burg, een stad in de Amerikaanse staat Oregon, een met dynamiet beladen vracht auto in de lucht gevlogen. De ontploffing werd gevolgd door een felle brand, die twaalf blokken huizen aantastte en het grootste deel van het centrum van dit stadje verwoestte. Meer dan vijftig personen zijn, met ernstige brandwonden, in het ziekenhuis van Roseburg binnengebracht en het do dencijfer is reeds tot acht gestegen. De toestand van verscheidene gewonden is cri tiek. Waar de vrachtauto heeft gestaan, be vindt zich nu een enorme krater. De vrachtauto vloog in de lucht een paar seconden nadat de sirenes hadden geloeid voor een brand in het kantoor van een maatschappij voor bouwmaterialen, waarvoor de chauffeur van de in de lucht gevlogen vrachtauto zijn wagen had ge parkeerd. De chauffeur verklaarde later dat hij, toen hij terugwandelde naar zijn auto, plotseling door de luchtdruk tegen de grond werd gesmeten. Hij werd licht gewond. Van een politieman, die naast de auto stond toen deze ontplofte, heeft men niets meer teruggevonden. Kort na de ontploffing viel de elektri sche stroom uit en werd het gas afgeslo ten. Alle telefoonverbindingen werden ver broken. Men heeft echter noodverbindingen aangelegd, waaronder vijf lijnen voor het rode kruis. In de morgenuren stonden al meer dan 100 vrijwilligers voor de ziekenhuizen om bloed te geven. De brandweer is er in geslaagd een nieu we ramp te voorkomen. Op een spoorlijn in het stadscentrum dreigde namelijk een spoorwagen met propaangas in brand te vliegen, maar men kon de wagon natspui- ten tot het gevaar geweken was. De brandweer had het vuur vier uur na de ontploffing onder controle. Twaalf blok ken met pakhuizen, kleine werkplaatsen en woningen zijn uitgebrand. Uit naburige steden is met vliegtuigen bloedplasma voor de gewonden in Roseburg aangevoerd. De 39-jarige reisbureauhouder uit Uit hoorn, die met zijn „Chaletdienst Austria" talloze Nederlandse vakantiegangers heeft gedupeerd, is tot nu toe niet opgespoord. De Oostenrijkse politie heeft op verzoek van Interpol, die door de politie te Uit hoorn was ingeschakeld, gepoogd de man aan te houden. Toen men bij het pension aanbelde, waar hij verblijf hield, bleek dat hij een uur tevoren was verdwenen. Van de pensionhouder had hij geld geleend met de mededeling dat hij dit nodig had voor zijn terugreis naar Nederland. Afgewacht dient te worden of hij inderdaad naar Uit hoorn terugkeert. Intussen is uit een brief, die hij aan zijn vrouw stuurde, gebleken dat hij weet wat hem boven het hoofd hangt. Zijn vrouw verblijft op het ogenblik in Haarlem. De twee kinderen zijn in Uithoorn. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 JONGENS-OVERALLS voor de technische scholen pag. Ruhrïtelab oratorium 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Taallaria 3 Agenda 4 Film 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 5 Beurs6 Feuilleton7 Radio en Televisie 7 Kunst 7 Mensen in Amerika 9 Erbij11 t.m. 14 Sport15 DIT NUMMER BESTAAT UIT PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1