DE TEGEL IS ONDANKS HET BEHANGSELPAPIER DE WANDBEKLEDING BIJ UITSTEK GEBLEVEN LORD MONTAGU SPAART OUDE AUTO'S Uniek museum in Engels kasteel SNIJDENBRANDEN, BOREN, WASSEN, MASSEREN, OPEREREN MET... GELUID OP HET VLIEG VELD van Le Tou- quet heerste een gro te drukte. Het is een van de plaatsen waar Engelse toeristen zich met hun auto's door de lucht laten vervoe ren om dan Europa te doorkruisen. Het is ook een vliegveld waar veel toeristen zonder auto aanko men via de kortste luchtroute om dan met bussen of treinen verder te gaan. On danks de grote vakan- tiedrukte was er geen ambtenaar die zich om al de wachtenden bekommerde. Hun aandacht was elders en wel bij een auto mobiel van vijfen veertig jaar oud. Op de wagen was een bordje bevestigd „Fiat 1914 Montagu Motor Museum"; hij keerde terug van een Franse rally. De chef van de douane liet zich de kans niet ontgaan om in de wagen te wippen en een ritje te maken over het vliegveld. Zijn ondergeschikten juich ten hem toe. DE MAN DIE EVENVEEL heeft ge daan voor het aanzien van de oude auto mobielen in Engeland en Europa als voor de autoveteranenclub is Lord Montagu of Beaulieu. Er zijn vele oude kastelen in Engeland te bezichtigen, maar geen kan bogen op een collectie voertuigen als Mon tagu House. Vorig jaar april werd dit museum geopend; dit jaar werd er een nieuwe vleugel aan toegevoegd, inmid dels al door duizenden bezocht. Montagu House is het voorvaderlijk slot van de Montagu's van Beaulieu in Hampshire. Het ligt temidden van het karakteristie ke bos en heideland van het nieuwe woud. Eens was het het poortgebouw van een reeds lang verdwenen abdij. Sedert 1583 is het een kasteel. MEN VINDT ER een voertuig, gebouwd door John Knight uit Farnham; aanvan kelijk was het een driewieler, later werd het een vierwieler. Dit is het oudste ben zinevoertuig in Engeland. Knight had in 1868 al een stoomwagen met kolenstook ge bouwd, die buitengewoon goed voldeed. Later bouwde hij er een met lampoliever- hitting en ten slotte een benzinewagen. Bijna even oud is de Wolseley driewieler van 1895, het begin van de Britse automo biel-industrie en de Wolseley vierwieler van 1896, dezelfde wagen die in 1900 aan de duizendmijlrit meedeed en zonder een enkel mankement de finish haalde. EEN ANDER JUWEEL is de Amerikaan se Columbia van 1901, die door koningin Alexandra werd gebruikt voor het maken van ritjes op het domein Sandringham. Een juweel is ook de Brushmobile van 1904, met een houten chassis, houten assen en onafhankelijk geveerde wielen (een spi- raalveer voor elk wiel). Een merkwaardig detail is nog, dat de motor van de Brush mobile tegen de wijzers van de klok in draait, terwijl elke motor toen, zowel als nu, in de richting van de wijzers van de klok draait. Er zijn ook een Benz van 1898, een Peugeot van 1900 en een Renault van 1906. Die Peugeot heeft nog een Daimlermotor die bekend was om zijn enorme verbruik vanwater. De Renault van 1906 is een viercylinder van negentig pk., een wagen die de duizend kilogram haalt, overigens de eerste wagen die Renault ging bouwen na de tragische dood van Marcel Renault. Een even grote zeldzaamheid is een Rolls Royce Silver Ghost van 1909. Het was een van de eerste automobielen met cardan- aandrijving. Het was ook de eerste Rolls met de gevleugelde vrouw erop en een van de twee Rollsjes die de TT van het eiland soorten, men onderscheidt Amors, Herders, Ruiters, Ridders, Ambachten, Zeemonsters, Landschappen, Historieën, Bolgewassen, Schepen en nog vele anderen. En het zijn juist deze tegels die zo sterk tot de ver beelding spraken, en die bij de opvoeding zo'n grote rol speelden. Tot in mijn eigen jeugd bleven op vele plaatsen deze tegels hun verhalende rol vervullen, zo was er geen gezelliger plekje denkbaar dan bij de betegelde schouw in de keuken van grootvaders huis. Dikwijls nam grootvader me op zijn knie, wees me de aardige prentjes op de tegels en verzon er allerlei verhaaltjes bij. Êr waren een paar zwierige ruiters bij op kloeke paard- jes, en dan begon opa alvast maar met een versje: Ju-ju paardje, rij naar de stal, de koetjes eten het hooi op, en jij krijgt niemendal. Even verderop voeren een paar rijk ge tuigde schepen op een woelige zee en hie ven zeemonsters hun griezelige lijven uit het water op. En grootvader, die zelf ge varen had, ging vertellen van reizen naar verre en vreemde landen. Van stormen en schipbreuken verhaalde hij ei\ van negers en eskimo's, van zeeslangen en zeemeer minnen. In die schouw van een paar hon derd tegels ontdekte je telkens andere voorstellingen en dan was opa niet zo goed of hij moest daar dan de volgende keer van vertellen. EEN ANDER MOOI VOORBEELD van de didactische waarde van de tegels vinden we bijvoorbeeld in de afgebeelde tegel met de olifant. Wij kennen het beest al vanaf onze prille jeugd: van boeken en prentjes, van de film of het circus, of van ons be zoek aan de dierentuin. Niets van dit alles was er in de zeventiende eeuw; geen dierentuin waar ieder wel eens kwam, geen film over Afrika, geen plaatwerk dat in kinderhanden kwam. En dan zwijgen we maar over krantenillustratie, beeld strip of televisie. Die tegel leerde onze voorvaderen het dier kennen. Het toonde zijn grote slurf, zijn vervaarlijke slagtanden en zijn lompe poten. Maar ook de grote oren en het rela tief kleine staartje werden duidelijk af gebeeld, evenals de kleine slimme oogjes. Al met al gaf de voorstelling in enkele lijnen en vlakken een zeer karakteristiek beeld van dit voor die tijd vrijwel on bekende dier. En wat wel het allerbelang rijkste was: het. gehele gezin kon er dage lijks naar kijken en groeide er als het ware mee op. ZOU HET NIET ZO kunnen zijn dat die tegels dieper op het gevoelsleven inwerkten dan in onze tijd door de vluchtige krantenillustratie, de be weeglijke film of televisie het geval is? De prachtige voorstellingen op de bijbelse tegels hebhen vast en zeker menigeen een duidelijker beeld van het religieuze verhaal gegeven dan men zich bij het aanhoren van de preek, of bij het lezen in de bijbel ge vormd had. De onderwijzende rol blijkt trouwens duidelijk uit de vermelding van bijbelboek, hoofdstuk en vers die op vele tegels voorkomt. Nu was de tegelbakkerij met het ver vaardigen van deze illustratieve tegels wel op hei hellende vlak aangeland, de decora tieve waarde ging allengs sterk achteruit. Toch is ze noo't geheel verdwenen, meestal stond er nog wel een hoekfiguur op de tegel die het kruispunt va- de voegen accentueerde en daardoor rust gaf aan de wand. En zelfs die tegels, die alleen maar een aardig prentje bevatten en dus zuiver illustratie zijn „doen" het nog wel goed aan de wand, omdat de regelmatige opeen volging van vrijwel evengrote en even zware kleurvlekken ook een rustig effect geeft. DE TEGELS WERDEN beschilderd door vaklieden ,die we zeker niet als grote kunstenaars moeten beschouwen. Toch zijn er vele schilders van naam geweest die voor korter of langere tijd het schilderen van platelen en waarschijnlijk ook tegels VASTE JAARLIJKSE VERSCHIJNINGEN in onze samenleving zijn de stalenboeken van de behangselpapierfabrikanten. Wan neer men die eens doorbladert staat men versteld hoeveel verschillende nieuwe dessins er ieder jaar op de markt worden gebracht. De overgrote meerderheid van deze „dessins" zijn neutrale, zo goed als effen papieren die de naam dessin nauwe lijks verdienen. Ze hebben geen ornament maar alleen bijna onmerkbare kleurspe lingen die een zeer rustig effect hebben aan de wand. De enkele werkelijke des sins zijn vaak heel knap, speels en geestig ontworpen, maar meestal in weinig con trastrijke kleuren uitgevoerd. Men heeft enorme keus vooral in papierkwaliteit, lichtechtheid, afwasbaarheid, kleur, prijs en dergelijke. In wezen zijn echter deze papieren wandbekledingen esthetisch ge sproken volkomen identiek. Men ging bij het samenstellen ervan in vrijwel alle ge vallen uit van de vooropgezette idee dat de wand een rustige en weinig opvallende achtergrond van ons interieur moet zijn. We aanvaarden dit als vanzelfsprekend en zouden het maar gek vinden als het an ders was. In het verleden is het werkelijk heel anders geweest, we hoeven ons be hangselpapier maar te vergelijken met de wandbekleding bij uitnemendheid; de Ne derlandse tegel. Nu gaan alle vergelij kingen ergens mank, en dus gaat ook deze niet helemaal op. Om te beginnen werden slechts in enkele gevallen gehele muren met tegels bekleed, meestal vervulde de tegel een ondergeschikte rol. Een rol die zich nu eens beperkte tot een eenvoudige tegel plint, soms tot een lambrizering van bepaal de hoogte, dan weer uitgroeide tot een flinke teaelschouw die in een met eiken hout betimmerde muur was opgenomen. Wanneer we aan het vergelijken slaan dan mogen we deze principiële verschilpunten niet uit het oog verliezen. Het uitgangs punt is nu eenmaal verschillend: de tegels vormen in de regel slechts een gedeelte lijke bekleding van een groter geheel, net behangsel is gewoonlijk, althans in de ge middelde Nederlandse woningen, net enige materiaal dat voor de bekleding van een heel vertrek wordt gebruikt. VOOR ZOVER WE DUS onvergelijkbare grootheden mogen vergelijken is het eerste wat ons opvalt dat een tegelmuur zoveel meer karakter heeft dan een met behangsel beklede wand. Naast de sterk decoratieve tegels uit de bloeitijd van de tegelbakkerij doen de meeste behangsels wel wat armetierig aan. Uit zo'n tegelwand spreekt durf en levensblijheid, sterk kleurgevoel, voorname eenvoud, maar ook vroomheid en zin voor humor. Nu eens is het de kracht en evenwichtige schoonheid van de vroege tegels die ons imponeert, dan weer worden we getroffen door de speelse luxe en geestige verfijning van die uit later tijden, maar altijd speelt de tegel een actieve rol mee in het interieur. Het is niet slechts achtergrond, het is deel van het binnenhuis zelf, zoals de stoelen en tafels, de kasten en banken en al het overige huisraad. hebben beoefend om in ongunstige tijden het hoofd boven water te kunnen houden. Dit is onder anderen het geval met de be kende Haarlemse schilder Hendrick Cor- neliszoon Vroom, wiens stiefvader hem in zijn jeugd voortdurend tot plateelschil deren aanzette. Hij heeft er later waar schijnlijk geen spijt van gehad, want het bleek een middel te zijn om tijdens zijn reizen naar Spanje en Italië aan de kost HET IS MOGELIJK de vaat te wassen met geluid, dat zelfs geen hond kan ho ren. Het onhoorbare geluid is een van de nieuwste ge bieden van wetenschappe lijk onderzoek, want be halve borden wassen, kan men met dit „geluid" dieren doden, glas smelten, gaten boren, het lichaam ontspan nen, ziekten opsporen, aard olie oppompen en hersen operaties verrichten. Al val len deze luchttrillingen bui ten het bereik van ons ge hoororgaan, ze bestaan in de vorm van golven en de laatste tijd heeft men voor deze golven een verschei denheid van toepassingen weten te vinden. Een van de meest bekende toepas singen is „Sonar", het de- tectie-apparaat, dat op schepen wordt gebruikt voor het opsporen van zich onder water bevindende voorwerpen, in het bijzon der duikboten. Sonar is in het water wat radar in de lucht is en het werkt op overeenkomstige wijze. De geluidsgolven die door het schip worden uitgezonden, worden door een voorwerp onder water teruggekaatst, waardoor het mogelijk is plaats en afstand er van te bepalen. ALS HULPMIDDEL bij net reinigingsproces wordt sonar meer en meer toe gepast. Het te reinigen voorwerp kan in een vloei stof worden gebracht, waar door ultrasone golven van EEN SUPERMANUSJE VAN ALLES zeer hoge frequentie wor den gezonden. Deze golven van 300.000 tot een miljoen Hertz, schrobben als het ware het oppervlak van het voorwerp schoon en zelfs de allerkleinste vuildeeltjes worden losgewerkt. Deze reinigingsmethode wordt onder meer toegepast voor het reinigen van injectie naalden, juwelen en aller lei instrumenten met uiterst fijne openingen of holten. Op een dergelijke wijze is het mogelijk gaten te boren of vormen aan buitenge woon harde stoffen te geven; er wordt dan aan de vloeistof een of ander- schuurmiddel toegevoegd. Tandartsen passen deze me thode reeds met succes toe voor het boren in tanden en kiezen; chirurgen boren er gaten mee in been. MET DEZE ULTRAKOR TE golven kunnen hoge temperaturen worden be reikt: een van de eerste toepassingen was reeds het smelten van glas. Aange zien deze golven op een voudige wijze in een brand punt verenigd kunnen wor den kan men er diep in het lichaam warmte mee aan brengen zonder dat dit na delige gevolgen heeft voor de huid of het weefsel. Tegenwoordig wordt deze warmtebehandeling meer en meer toegepast om de spieren van atleten te „mas seren". Op het beginsel van de vereniging van de uitge zonden stralen in een brandpunt berust ook de toepassing in de hersen- chirurgie. In bepaalde ge vallen kunnen op deze wij ze zieke delen van de hersenen letterlijk wegge brand worden zonder dat nabijgelegen gezonde delen worden aangetast, waardoor het dus niet meer nodig is de schedel te lichten en het zieke deel met het lancet weg te snijden. OP BOORTERREINEN wordt een heel ander ge bruik gemaakt van het on hoorbaar geluid. In plaats van een ingewikkelde pompinstallatie kan voor het oppompen van de aard olie gebruik worden ge maakt van een eenvoudige onder de grond geplaatste klep, die op een bepaalde wijze door de korte golven in werking wordt gesteld. Ook in de limonadefabrie- ken worden de ultrasone golven toegepast. Voordat een fles van een afsluiting wordt voorzien brengen on hoorbare golven de fles in trilling, waardoor de vloei stof gaat schuimen of brui sen. Hierdoor wordt het restant je lucht in de fles uitgedreven terwijl de af sluiting wordt aangebracht, zodat de Houdbaarheid van de drank wordt vergroot. te komen. De plateelschilders waren meest al lid van hetzelfde St. Lucasgilde, waarin ook de kunstschilders en graveurs waren opgenomen, en hoewel we ze niet tot de grote kunstenaars rekenen hadden ze heel dikwijls een enorme vaardigheid om met enkele lijnen en vlakken heel suggestief het juiste karakter van de af te beelden voorstelling aan te geven. Het is daarom jammer dat we zo weinig van deze mensen weten. Wel leveren de archieven vele bij zonderheden omtrent hun doen en laten, maar het is ons tot dusver slechts in en kele gevallen gelukt een tegelsoort aan een bepaalde tegelschilder toe te schrijven. Het meeste werk is dus anoniem, maar het is er daarom niet minder om. DE CHARME die er van de tegel uit gaat is niet alleen het gevolg van een knappe schildering en een mooie kleur, ook de aard van het materiaal draagt een steentje bij. De zachte glans van het gla zuur, het vervloeien van de contouren, het zijn alle factoren die een tegelwand tot een lust voor het oog maken, en dat kan meestal niet van een behangselpapier worden gezegd. Is er in ons huidige inte rieur eigenlijk wel een wandbekleding op te noemen, die tegelijk esthetisch, duur zaam, opvoedkundig en hygiënisch ook rnaar in de verste verte met de tegelwand vergeleken kan worden? Dingeman Korf DE PASSIEVE achtergrondfunctie van de moderne wand vindt waarschijnlijk zijn diepere oorzaak in de intuïtieve behoefte van de tegenwoordige mens aan het schep pen van een ruimte waar de onrust van de buitenwereld wordt uitgebannen en waar hij nu eens niet één uit velen is, maar domineren kan en zijn persoonlijkheid ontplooien. DE ZELFBEWUSTE renaissancemens had daaraan geen behoefte, maar zocht een uitweg voor zijn zin. voor pracht en praal; daarom schiep hij zich waarschijnlijk even onbewust een binnenhuis waarvan elk onderdeel getuigenis aflegde van deze neiging naar luxe en verfraaiing. De vormenrijkdom die de tegelbakkerij in de ruim drie eeuwen van haar glorieuze be staan wist te ontplooien vervult ons mo derne mensen met verbazing en respect. Het aantal tegeldecors is zo verwonderlijk groot dat de jaarlijkse produktie van nieuwe dessins bijna even groot moet zijn geweest als het huidig aantal jaarlijkse behangsels. Des te verbazingwekkender is dit als we bovendien de bevolkingsdicht heid en de relatieve welstand in onze be schouwingen betrekken, en ons ook nog realiseren dat een tegelwand voor jaren werd aangebracht en een behangsel na een betrekkelijk korte periode door een nieuw wordt vervangen. NAAST DEZE decoratieve functie kun nen we nog enkele andere redenen voor de populariteit van de tegels opsommen. Daar is wel in de eerste plaats de praktische kant, die iedere huisvrouw wel het naast aan het hart lag. Hoe gemakkelijk is een tegelwand schoon te houden, zelfs of mis schien juist wel in een „vimloos" tijdperk. Wat is het een groot voordeel dat een tegel- plint bij het schrobben van de plavuizen vloer het optrekken van het vuile water in de muur verhindert. Zozeer werden hier tegels voor gebruikt dat de latere houten plinten een afmeting kregen die met die van één tegelhoogte overeenkwam. Bij de primitieve stookmethode van het open vuur zal de rook van nat hout of turf wel eens een vettige aanslag op de tegels van de schouw hebben achtergelaten, maar ook deze aanslag kon op eenvoudige wijze van het gladde tegeloppervlak worden verwijderd. Van de grote hygiënische voor delen van het gebruik van tegels in keuken en kelder zijn we ook thans nog wel sterk overtuigd. Dat tegels duurzaam zijn zal bij de over wegingen van onze voorouders zeker ook een duit in het zakje hebben gedaan, of om het in andere woorden te zeggen: ze brachten op de lange duur hun geld wel op. Want we mogen niet vergeten dat de eerste uitgave relatief veel groter is ge weest dan voor het aanbrengen van een nieuw behang thans nodig is. MAAR MISSCHIEN wel het allerbelang rijkst is de didactische waarde van die tegels die van de zeventiende eeuw af in grote aantallen in het binnenhuis werden toegepast. Om te beginnen zijn er de tegels met dieren, mensen, bloemen en planten die in rijke verscheidenheid omstreeks 1600 de tegels een echt Nederlands uiterlijk ver lenen. Later is er een sterke specialisatie: we zien dan tegels met alleen maar bol gewassen in één wand, of met mensen die een of ander ambacht bedrijven. Ook in de inventarissen van de Rotterdamse tegel bakkerijen spreekt men van deze aparte Man in 1907 wonnen. Dit type was zo suc cesvol, dat het negentien jaar lang in pro duktie bleef De grootste belangstelling van het publiek gaat echter vooral uit naar de ren wagens, zoals de Sunbeam van 1920, die driemaal het wereldsnelheidsrecord brak, de laatste maal in 1925. Verder is er de 1000 pk Segrave- Sunbeam, de eerste wagen die de tweehonderd mijl per uur haalde met Sir Henry Segrave aan het stuur en de Golden Arrow van 1929, waar mee Segrave een snelheid van 231 mijl haalde. De automobielen vormen maar een deel van de vijfhonderd catalogusnummers. Er is een ware schat aan losse motoren van allerlei fabrikanten, motorrijwielen, mo tordriewielers en tenslotte ook een aan tal wagens voor paardetractie, waaronder een echte postdilligence. Aan de ingang staan twee prachtige ouderwetse tramwa gens van twee verdiepingen, zoals ze in 1903 nog reden. En er is ook de Fiat van Le Toquet, die toen terugkeerde van een Alpenrit Londen-Turijn-Londen. Lord Montagu ontdekte dit prachtstuk als sleep- wagen in een oude garage. Het is een van de vele voorbeelden van Europese vak manschap op automobielgebied, die het Montagumuseum stempelden tot een ware tempel voor autoliefhebbers. Lord Montagu aan het stuur van de eerste wagen die hij voor zijn musexim verwierf, een De Dion Bouton uit 1903. Het Montagu Automuseum is het beroemdste automu seum van Europa, met meer dan 500 catalogusnummers.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11