PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws J Morgen zonnig en droog Opdracht voor zes schepen geannuleerd LOOSJES 2 DE CARRAS-AFFAIRE Voor SCHOOLBOEKEN Het ontwikkelingsfonds de E.E.G. van Eerste aanbesteding gedaan Notering Koninklijke aan Duitse beurzen verwacht Geo Wehry 3 ton winst Verlies over 1959 verwacht Ngombezi boekt beter resultaat Duitse boterinvoer Garantie-uitloting 3 Nederlandsch-Indische Lening 1937 A t..' Tels Co. boekt belangrijk lagere winst Obligatielening ten laste van Zustercongregatie Index groothandelsprijzen Greenwood vestigt groot bedrijf in Groningen Technische Industriële Rubbermij opgericht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 (Van onze Haagse redacteur) „De strop" is geregeld. De schade zal door alle by het contract betrokken pariyen gelijkelijk worden gedeeld de staat der Nederlanden, de scheepswerven en de Griekse reder J. C. Carras. Het contract voor zes nog door de werf „De Schelde" te leveren vrachtschepen van 10.000 ton is geannuleerd. Deze schepen zullen aan andere reders moeten worden verkocht. De Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij heeft Carras bepaalde faciliteiten moeten toestaan en zal de vyf bestelde tankers van 24.000 ton voor hem voltooien. Dat is de conclusie die men mag trekken uit de mede delingen van mr. A. Rinnooy Kan, plaatsvervangend thesaurier-generaal op de gistermiddag haastig bijeengeroepen persconferentie over de zaak Carras op het ministerie van Financiën in Den Haag. Een persconferentie na een dag vol geruchten over het al of niet failliet gaan van de Griekse reder en miljonair J. C. Carras en het miljoenenverlies, dat de Nederlandse scheepswerven, Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij in Amsterdam en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen daardoor zouden gaan lijden. Reeds enige dagen echter was er in principe sprake van een overeenkomst tussen Carras en de andere bij het contract voor de bouw van vyf tankers en tien vrachtschepen een order van rond 200 miljoen gulden betrokken partyen over een regeling van de moeilijkheden. In een schriftelijke verklaring werd nog meegedeeld dat zich ten aanzien van de afwikkeling van de door Carras geplaatste orders voor de bouw van vrachtschepen en tankers bepaalde moeilijkheden hebben voorgedaan, die voortvloeien uit de on gunstige situatie op de vrachtenmarkt. Deze moeilijkheden zijn evenwel, aldus de verklaring, na overleg tussen alle betrok ken partijen tot een oplossing gebracht en de veronderstelling dat er sprake zou zijn van een zware slag voor de betrokken werven, heeft derhalve geen grond. Toch schade Mr. Rinnooy Kan toonde zich over de bereikte overeenkomst tussen de Griekse reder en de andere partijen zeer verheugd, maar kon daarbij niet verhelen dat er straks waarschijnlijk toch sprake zal zijn van financiële schade. „Met het mes op de keel zetten hadden wij echter in het ge heel niets bereikt" zo zei hij. Volgens mr. Rinnooy Kan zal de N.D.S.M. de door Carras bestelde vijf 24.000-tons tankers normaal afbouwen en aan de Griek leve ren. Dat wil zeggen: de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij heeft hier voor wel bepaalde concessies moeten doen. Mr. Rinnooy Kan achtte zich echter niet gerechtigd over de aard van deze conces sies mededelingen te doen. Maar het ligt voor de hand, dat deze op financieel ter rein liggen. De vooruitbetalingen, die door Carras zijn gedaan voor de nog door De Schelde te leveren zes vrachtschepen van 10.000 ton vier zijn er geleverd en be taald. het ging om tien schepen zullen aan Carras terug gegeven moeten worden. Staat dekt verliezen De Nederlandse Kredietverzekerings Maatschappij en de Export Financierings Maatschappij waren ingeschakeld bij de financiering en afbetaling van de sche pen. De Nederlandse Kredietverzekering Maatschappij, die sinds 1932 werkt, wordt gegarandeerd door de Staat der Nederlan den. Deze maatschappij berekent pre mies. Sinds 1932 is onder de middelen van de staat een bedrag van ongeveer 26 mil joen gulden als „winst" van deze maat schappij geboekt. Mr. Rinnooy Kan was desgevraagd gis termiddag bereid te verklaren dat de staat daarmee de schade, die ooor het an nuleren van de schapen en het verlenen van faciliteiten bij de afbouw van de vijf tankers hoopt te kunnen opvangen. Omtrent eventuele betalingsmoeilijkhe den bij de bouw van het grootste zeiljacht, dat ooit op het vasteland van Europa is gebouwd, bij de scheepswerf van G. de Advertentie naar GROTE HOUTSTRAAT 100. Tel. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125, Tel. 54815 De commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap schrijft haar eerste aanbestedingsproject uit in Afrika. Gele verd en ter plaatse gemonteerd moet worden een gemotoriseerde veerpont voor de rivier de Akanyaru in Ruanda. Met dit project, dat wordt uitgevoerd in het ka der van het Europese Fonds voor ontwik keling van landen en gebieden overzee is naar schatting een bedrag van anderhalf miljoen Kongolese franken gemoeid. Deel neming aan de inschrijving staat onder ge lijke voorwaarden open voor alle onderda nen en rechtspersonen uit de lid-staten van de E.E.G. en uit de landen en gebieden overzee die met de E.E.G. zijn geasso cieerd. In Nederland worden nadere in lichtingen verstrekt door de voorlichtings dienst van de Europese Gemeenschappen in Den Haag. De veerpont in Ruanda is slechts een klein gedeelte van het uitgebreide pro gramma dat door middel van de E.E.G. in Afrika wordt uitgevoerd en dat alleen voor Belgisch Kongo en Ruanda-Urundi tot dusver drie en een half miljoen dollar beloopt aan centra voor medische verzor ging, verbetering van levensomstandighe den, landbouwprojecten en aanleg van wegen. In de aan Frankrijk gelieerde ge bieden in Afrika beloopt het programma tot dusver ruim 5 miljoen dollar aan on derwijsinstellingen grondverbetering, wa tervoorziening en herstel van verbindin gen op Madagascar na de stormramp die het eiland dit jaar trof. Van Italiaans So- maliland beloopt het programma tot dus ver 2 miljoen dollar in de medische sec tor. Krachtens de overeenkomst die Ne derland, Frankrijk, België, Luxemburg, Italië en de Duitse Bondsrepubliek hebben gesloten gaat het in het kader van het E.E.G.-fonds voor ontwikkeling van lan den en gebieden overzee in totaal tot 1963 om dertig miljoen dollar voor de Belgi sche gebieden, meer dan vijfhonderd mil joen dollar voor de Franse gebieden en vijf miljoen dollar voor de Italiaanse. Voor Nederlands Nieuw-Guinea staat 35 mil joen dollar genoteerd. Vries Lentsch jr. in Amsterdam-noord, een jacht voor Carras en zijn vi ienden, kon mr. Rinnooy Kan geen mededelingen ver strekken. De tewaterlating van dit jacht geschiedde buiten aanwezigheid van de Griekse ï-eder. De werf heeft echter ont kend, dat zij iets van de geldnood van Car ras heeft gemerkt. Volgens de „Börsen Zeitung" zullen de aandelen van de Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij binnenkort op de Westduitse beurzen worden geïntro duceerd. Dit bericht werd bevestigd door een woordvoerder van de Koninklijke te 's-Gravenhage, die mededeelde, dat de Deutsche Bank en de Dresdener Bank een aanvraag tot opneming van de aandelen in de notering op de vijf voornaamste ef fectenbeurzen in West-Duitsland hebben ingediend. Wanneer de aanvraag wordt goedgekeurd, kan de introductie einde sep tember worden verwacht. Onze -financiële medewerker tekent hier bij aan: Nadat in december 1958 de gewone aan delen Unilever op de Westduitse beurzen zijn geïntroduceerd, zullen nu ook aande len Koninklijke op de officiële effecten- markten verschijnen als een van de inter nationale fondsen, waarvoor de beleggers de laatste tijd grote belangstelling aan de dag leggen. Men zou de introductie van aandelen Koninklijke op de Westduitse beurzen vooral moeten zien als een nieuwe aanwijzing voor de financiële en economi sche herleving van West-Duitsland. Con cerns als Koninklijke, Philips en Unilever hebben voor de financiering van hun groeiend bedrijf steeds grotere kapitalen nodig en zij moeten die zoeken waar zij te vinden zijn. De recente cijfers over de Westduitse besparingen en de effecten aankopen van die zijde op buitenlandse beurzen leveren het bewijs dat dé kapi taalvorming in West-Duitsland snel toe neemt. Terwijl reeds circa 70 percent van het kapitaal van de Koninklijke buiten Nederland wordt gehouden, was het Duits bezit tot voor kort zeer gering. De officiële notering aan Westduitse beurzen zal on getwijfeld aan de populariteit van aande len Koninklijke in de Bondsrepubliek ten goede korrien, waardoor ook het concern van de Koninklijke Shell te zijner tijd op het Westduitse kapitaal met succes een beroep zal kunnen doen. Blijkens de geconsolideerde winst- en ver liesrekening over 1958, waarin alle doch terondernemingen zijn betrokken, van de administratie maatschappij Geo Wehry en Co. n.v., te Amsterdam, heeft de winst op goederen en commissies 5.172.305 5.761.309) bedragen. De diverse baten brachten 381.892 (ƒ247.181) op. De be drijfskosten beliepen 4.811.797 6.185.804), interest 131.123 114.192) en de afschrijvingen 296.750 309.811). Voorgesteld wordt het winstsaldo ad f 314.527 aan de algemene reserve toe te voegen waarna deze wordt gebracht op f 3.325.259. Vorig jaar bedroeg het verlies 674.732 en werd gedekt uit de algemene reserve. 1958 heeft nog grotendeels in het teken van de débacle van het bedrijf in In donesië gestaan. Over de vooruitzichten van het buiten-Indonesische bedrijf over het lopende jaar valt nog weinig positiefs te zeggen. De resultaten over de eeste 5 maanden wijken weinig af van die van de normale handelszaken over 1958. Voor zo ver thans beoordeeld kan worden zullen de incidentele baten in 1959 lager zijn dan in 1958, aldus de directie. De belangen in Indonesië zijn op geconsolideerde blans ongewijzigd gewaardeerd op 6.629.176. De investering buiten Indonesië beloopt per 31 decemb'er 1958 72 percent van het geplaatste aandelenkapitaal. Jaarvergadering Serbadjadi De directie van de n.v. Cultuur Maat schappij Serbadjadi te Amsterdam had gaarne, zo bleek uit de beantwoording van een hiermede verband houdende vraag in de gehouden jaarvergadering, aandeelhouders ingelicht over de ver plaatsing van de activiteiten naar elders, zoals aangekondigd in het jaarverslag, doch de plannen bevinden zich nog niet in een definitief stadium. Aangezien de maat schappij aangewezen is op de financiële medewerking van andere groepen, wenste de directie hierover geen nadere informa ties te verstrekken. Wel is uit een onder zoek gebleken dat de aanplant van rubber in Zuidamerikaanse landen als Equador en Brazilië geen aanbeveling verdient. Met de eventuele realisatie van de in behande ling zijnde plannen zal een investering van maximaal 500.000 gemoeid zijn. Een der de gedeelte dient op betrekkelijk korte termijn gefourneerd te worden. Het reste rende bedrag wordt uitgestreken over de vijf eerstvolgende jaren. Een deel van de effectenportefeuille zal moeten worden af gestoten. De hieruit voortvloeiende ver mindering in inkomsten uit interest zal worden goedgemaakt door een te ontvan gen honorering voor directievoering. Aan deelhouders zal een eventueel doorgang vinden van de plannen als besluit worden meegedeeld. In verband hiermee acht het bestuur een terugbetaling op het kapitaal ongewenst. De concern-onkosten vertoonden over 1958 (van 128.468 tot 123.698) slechts een geringe achteruitgang. Voor 1959 wor den zij begroot op 80.000 tot 90.000. In 1960 zullen zij, geschat op 45.000 tot ƒ60.000, aanzienlijk lager zijn door be snoeiing van salarissen en het feit dat geen pensioenpremies meer behoeven te worden betaald als de voorgenomen kapi talisatie van de pensioenverplichtingen (in de winst- en verliesrekening over 1958 op gevoerd met 168.180) geëffectueerd wordt Over 1959 zal nog slechts een klei ne post repatriëringskosten moeten wor den betaald. Voor 1959 wordt niet ver wacht dat de inkomsten de uitgaven zul len dekken, omdat de revenuën uit com missie en produktenzaken sterk achteruit lopen. Mogelijk dat in 1960 een evenwicht zal worden bereikt, zodat dan geen verde re intering van het surplus meer zal plaatsvinden. De mogelijkheid is voorts niet uitgesloten dat de resultaten wat gun- tiger zullen zijn, als de voorgestelde nieu we activiteiten doorgang vinden. De jaar stukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. De sisalexploitatie van de n.v. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, een saldo opgeleverd van 352.894 (vorig jaar 213.443). Na aftrek van het nadelig ex ploitatieresultaat koffie resteert 223.360. Aan interest, coupons en dividenden werd voorts ontvangen 55.625 36.959). Na af trek van kosten in Nederland ad 71.755 82.713) resteert een winst van ƒ207.380 (ƒ169.514), waaruit - zoals gemeld - een dividend wordt voorgesteld van 7)4 (6Va) percent. Het sisalcultuurbedrijf Tungi ltd. in Tan ganyika; waarin de maatschappij deelneemt.' keerde over 1958 10 percent dividend uit. Door de sterk oplopende prijs voor sisal' in de eerste zes maanden van 1959 en de ver hoogde produktie van de ondernemingen wordt over 1959 een aanmerkelijk beter re sultaat verwacht. De koffieproduktie was nog ze^r gering en oorzaak van een verlies van 129.534. Het Westduitse ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening heeft mede gedeeld, dat invoervergunningen beschik baar zijn gesteld voor de invoer van 15.000 ton boter uit de traditioneel aan Westduits- land leverende landen. Het ministerie deelde niet mede, welke hoeveelheden bo ter uit de afzonderlijke landen kunnen worden geïmporteei d Ervan uitgaande, dat de 22ste uitloting van schuldbewijzen van de door Neder land gegarandeerde 3 percent „Neder landsch-Indische Lening 1937A", uitgege ven krachtens de Nederlandsch-Indische Conversieleningwet 1937, niet door Indo nesië wordt verzorgd, deelt het ministerie van Financiën mede, dat van zijnentwe ge in het openbaar een garantie-uitloting zal worden gehouden op woensdag 26 augustus 1959 tot een nominaal bedrag van 24.650.000, (vierentwintig miljoen zeshonderdenvijftig duizend gulden). De uitgelote schuldbewijzen zullen 1 oktober 1959 betaalbaar zijn. Het resultaat van be doelde uitloting zal geen betekenis hebben en de verzilvering der uitgelote schuldbe wijzen derhalve geen doorgang vinden, in geval de 22ste uitloting als bovenvermeld door Indonesië voor 1 oktober 1959 alsnog mocht worden gehouden of aangekondigd. xlOOO 14 Or 120 100 80 60 40 20 O neem «n at MKIWWOtttBBW Gereg. orb. reserve (monnen)J l't J (1 M u N i Idem no seizoenVL' uitschakeling r 'X' \y\ v\ i 1 - Werkloze monnp\ 1956 1957 1958 1959 xjOOO 140 120 100 80 60 40 20 De brutowinst over 1958 van L. E. Tels en Co's Handelmaatschappij te Amsterdam is blijkens het jaarverslag, zeer belangrijk ten achter gebleven bij die van het vorig jaar. Ook de onkosten vertoonden een be langrijke daling. De winst op goederen heeft 2.546.510 3.381.751) bedragen. Aan diverse baten werd ontvangen 17.881 (nihil). De onkosten beliepen f 2.506.287 3.064.840). Nadelig saldo interest bedroeg 171.684 191.921). Afgeschreven werd op deelnemingen 35.300 33.700), op meubi lair en inventaris 61.048 (f 105.180) en op debiteuren 65.118 81.398). Voorgesteld wordt de gehele reserve voor diverse be langen ad 200.000 en het onverdeeld saldo voor zover bestemd voor aandeelhouders ad 13.548 ter dekking van het verlies aan te wenden, alsmede het dan nog ongedekte gedeelte ad 61.497 naar nieuwe rekening over te brengen. Vertrouwd wordt dit be drag uit de resultaten van 1959 te kunnen delgen. De winst over 1957 ad f 91.290 werd toen voor afschrijvingen bestemd. De re patriëringskosten werden bestreden uit de daarvoor aanwezige reserves en komen niet ten laste van de verlies- en winst rekening. Ofschoon de onkosten niet onbe langrijk werden gedrukt, moest het jaar voor de kantoren te Malaya, Singapore, Brits Noord-Borneo en Serawak met ver lies worden afgesloten, tengevolge van de dalende omzetten. Ook het nieuwe jaar heeft niet gunstig ingezet. Gehoopt wordt dat de inmiddels ingetreden verbetering van de prijzen van exportprodukten van gunstige invloed zal zijn op de omzetten in de tweede helft van het jaar. Het herstel in Belgisch Kongo zette te laat in, om 1958 nog met winst te kunnen afsluiten Het verloop van de zaken in 1959 aldaar is, zowel wat de omzetten en de marges aangaat, gunstig. De onkosten ondergingen een verdere daling. Op 21 augustus aanstaande zal, blijkens een verschenen prospectus, bij de Neder- iapdsche Credietbank n.v., Lentjes en Dros- saerts n.v. en Arnold Gilissen's Bank n.v.' de inschrijving open staan op f 1 miljoen 4percent 30-jarige obligaties ten laste van de Nederlandse provincie van de Con gregatie der Zusters der Christelijke Scho len der Barmhartigheid te Boxmeer. De koers van uitgifte is 99 percent. De stuk ken zijn groot f 1000 en f 500. De tor- tingsdatum is 7 september aanstaande. Het ligt niet in de bedoeling officiële no tering ter beurze aan te vragen. De lening is oorspronkelijk groot f 1.250.000. Op emissievoorwaarden is echter reeds f250.000 geplaatst. De lening is a pari aflosbaar van 1965 tot en met 1989, in 25 jaarlijkse termijnen van f 50.000. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is voor 1 juli 1969 niet toegestaan. Op of na die datum slechts tegen 101 percent. De lening wordt aangegaan ter consoli dering van het bankkrediet dat tijdelijk is aangegaan ter financiering van reeds gedane verbouwingen aan het ziekenhuis in Zevenaar en ter uitbreiding van het H. Hart-klooster te Boxmeer. Voorts ?al in 1960 worden overgegaan tot de uitbrei ding van het H. Hart-ziekenhuis te Box meer en tot nieuwbouw van een ver pleegstershuis. De totale bouwkosten van f 2 miljoen wil men bestrijden uit de op brengst van een tweetal leningen op lange termijn, waarvan de eerste uitgifte thans geschiedt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 30 juni 1959. Het algemeen indexcijfer steeg vergeleken met ultimo mei, met 1 punt tot 141 (basis 1948 100). Het indexcijfer van de voedings middelen steeg met 6 punten, terwijl de indices van de grond- en hulpstoffen en van de afgewerkte produkten elk met 1 punt daalden. 30. Panda snelde op Smithy toe en maakte vlug zijn helm los. „Hebt u zich bezeerd?", vroeg hij bezorgd. „Ik vond, dat de ridder wel een beetje ruw deed". „Een beetje ruw?", kreunde Smithy veront waardigd. „Die halve gare gaf mij een stoot van een volle paardekracht! En hij had beloofd, dat hij het zachtjes zou doen. Maar dit laat ik niet op me zitten!" Hij krabbelde moeizaam overeind en schreeuw de luidkeels: „Heeingeblikte snijboon, dat doen we nog eens over.' Kom op!" De roverhoofdman, verborgen in het harnas van de ridder, wendde zijn paard en ont waarde nu zijn tegenstander, die met lans en schild vóór op de auto had plaats ge nomen. Panda, die achter het stuur zat, vroeg aarzelend: „Zou dit bij een toernooi wel mogen volgens de spelregels?" „Ma ling aan de spelregels!"riep Smithy. „Die blikken klungel krijgt van mij een stoot van minstens vijftig paardekrachten. Daar zal hij van opknappen! Vooruit, zeuntje!" Panda drukte op de gaspedaal en de wagen stoof vooruit De werkloosheid steeg vorige maand enigszins, maar na uitschakeling van seizoensinvloeden ziet men een lichte daling. De totale werkloosheid blijft echter nog boven het laagtepunt van 1956-1957, toen de arbeidsmarkt zich in een overspannen toestand bevond. De Amerikaanse Machinefabriek „Greenwood Engineering co. ine." Ie Bal- timore zal een dochteronderneming ves tigen in de stad Groningen. Greenwood vervaardigt machines bestemd voor de cartonnage- en verpakkingsindustrie. On der voorbehoud van goedkeuring door de gemeenteraad is een terrein van 6800 m2 aan het van Stark-r.borghkanaai ie uro- ningen door de gemeente aan de onder neming verkocht. Het ligt in de bedoeling met de produktie reeds in oktober te beginnen. De perso neelssterkte zal dan uitgroeien tot onge veer 200 man, de meesten ongeschoolde arbeidskrachten, die in het bedrijf een scholing zullen krijgen. Het Groningse be drijf zal geheel zelfstandig worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling, dat de fabriek in Baltimore de markten in Noord en Zuid-Amerika en Canada zal bedienen en dat de rest van de wereld van Gronin gen uit wordt verzorgd. Greenwood Engi neering Co. Inc. is op haar terrein de op één na grootste onderneming in de we reld. De machines :lie in het becirijf gepro duceerd worden wegen onge\eer 40 ton, zodat vervoer per schip van belang is. Vandaar de belang'olling voor het indus trieterrein aan het van Starkenborghka- naal. Aanvankelijk had de onderneming een bedrijf in Lübeck (Duitsland) willen vestigen, maar de onderhandel :ngen hier over zijn mislukt Twee grote machines van 17 ton waren reeds in Lübeck. maar worden thans naar Groningen getranspor teerd. Door de n.v. Arnhemse Rubberfabriek te Arnhem, Hewitt Robins Inc. te Buffalo (New York) en d'é RÖttërdamsche Bank n.v te Rotterdam is opgericht de technische Industriële Rubbermaatschappij n.v. te Arnhem, die ten doel heeft de fabricage van en de handel in rubberartikelen en daaraan verwante goederen in de ruimste zin, alsmede het deelnemen in, of zich op andere wijze interesseren bij ondernemin gen met gelijk of aanverwant doel. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt f 2.000.000 ver deeld in 700 preferente en 1300 gewone aandelen, waarvan bij de oprichting zijn geplaatst en in contanten volgestort 500 preferente en 400 gewone aandelen. De n.v Arnhemse Rubberfabriek en Hewitt Ro bins nemen ieder deel voor 200 gewone en dx Rotterdamsche Bank voor 500 prefe rente aandelen. Tot directeur is benoemd de heer Volbeda, directeur van de n.v. Arnhemse Rubberfabriek. Stookoliebelasting in West-Duitsland Het Westduitse ministerie van Economische Zaken heeft vandaag bekend gemaakt dat de Economische Commissie van de regering vandaag liet. instellen van een belasting van 30 DM per ton op stookolie heeft aanbevolen. In welinge lichte kringen werd later vernomen, dat het kabinet dinsdag aanstaande bijeen zal komen om zich op de voorstellen van de Commissie te be raden. Bedreigd. Het jachtluipaard, de rinoceros en de leeuw worden in Tanganyika door stroperij op grote schaal met uitroei ing bedreigd, zo heeft het hoofd van het toezicht op de wildstand in zijn rap port over 1958 bekendgemaakt. Sinds 1955 mag niet meer op jachtluipaarden worden gejaagd. In mei werd een der gelijk verbod betreffende rinocerossen en leeuwen afgekondigd. Smokkelaars. De directie van de B.O.A.C. deelt mede, dat opnieuw acht stewards van de maatschappij zijn ontslagen omdat zij betrokken zijn geweest bij het smokkelen van diamant naar India. Het aantal ontsiagen stewards is thans gestegen tot dertig. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Slag. Zaterdag te middernacht begint in Groot-Brittannië de grote slag tegen de prostitutie. Op dat ogenblik worden de bepalingen van kracht, waarbij het prostituees wordt verboden op straat activiteit te ontplooien. Nog mooier. Prins Rainier van Monaco heeft vrijdag bezit genomen van een prachtig jacht, de „Deo Juvante III", dat is ingericht voor zijn liefhebberij van diepzee-onderzoek. De prins ver kocht zijn vroegere jacht, de „Deo Ju vante II", ongeveer twee jaar geleden (oen het in luxe en in omvang in de scha duw werd gesteld door de jachten van andei'e rijke inwoners van Monaco en de Franse rivièra, zoals Onassis. Faciliteiten. De Sovjet-Unie is toegetre den tot een aantal internationale over eenkomsten betreffende het verlenen van douanefaciliteiten aan toeristen, meldt Tass. Motel. Nabij de snelverkeersweg tussen Kiev en Moskou is een motel voor Rus sische en buitenlandse toeristen gereed gekomen. Op het terrein van vier hec taren staan kleine huisjes, terwijl er ook gelegenheid is tenten te huren of een eigen tent op te slaan. In rivier. Bij de Spaanse stad Bilbao is een bus in een rivier gestort. Volgens de eerste berichten zijn acht personen om het leven gekomen en 25 gewond De bus, een dubbeldekker, was op weg van Lemona naar Bilbao. Op 13 km. van de stad verloor de chauffeur de macht over het stuur en reed in de Ibaizabal. Van de 25 gewonden verkeren 20 in ern stige toestand. Minder schadelijk. In West-Duitsland is de aanwezigheid van een nieuw soort i-adioactieve neerslag, namelijk wolfram, ontdekt, die afkomstig zou zijn van Amerikaanse kernproeven. Ra dioactief wolfram is veel minder scha delijk dan strontium-90. Oude stad. Bij de h«>uw van een pompsta tion voor de oliepijpleiding van de Saha ra naar de Middellandse Zee hebben werklieden bij Skhira ten zuiden van Tunis de ruïnes van een stad uit de vier de eeuw ontdekt. Onderwereld. Onbekenden hebben vrijdag te Chicago twee figuren uit de onder wereld doodgeschoten. Eén van hen zat in een café toen twee gemaskerde man nen binnenkwamen, achter hem gingen staan en hem meermalen in de rug schoten. De mannen wisten te ontko men. Het andere slachtoffer werd met een door kogels doorzeefd hoofd op straat gevonden. De politie zei niet te weten of er verband tussen de aansla gen bestaat. Tas vol. Twee mannen met zonnebrillen en de hoeden diep in de ogen getrokken hebben donderdag uit een Parijse spaar bank 3,2 miljoen franc gestolen. Twee minuten voor sluitingstijd kwamen zij de bank binnen. Een vuurde een schot af om de kassier angst aan te jagen. De overige employé's, twee vrouwen en een man, moesten plat op de grond gaan liggen terwijl de mannen een tas vol laadden met bankbiljetten. Zij ver dwenen (n een gereedstaande auto. Licentie. De zes NAVO-landen West Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Griekenland, Nederland en Turkije hebben besloten de Amerikaanse raket „Sidewinder" in l'centie te laten maken door de „Bodenseewerke" te Ueberlingen aan het meer van Constanz, zo is vrij dag door het Westduitse ministerie van defensie meegedeeld. Krokodilmannen. Een rechtbank te Pon- thierstad in Belgisch Kongo heeft don derdag vijf Afrikanen veroordeeld we gens het plegen '*an een aantal moor den als krokodilmannen. Drie Afrika nen kregen levenslange gevangenis straf en vier werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van20 jaar. Een verdachte werd vrijgesproken. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisterochtend bij Ter- land was gelegen, trok naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Intussen is boven West-Europa de luchtdruk weer flink gestegen, hetgeen de vorming van een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye tot gevolg had. Dit hogedrukge bied breidt zich verder uit, zodat voor ons land morgen op de meeste plaatsen droog weer wordt verwacht met zonnige perio den. De temperaturen blijven gematigd door het voortduren van een zwakke aan voer van polaire oceaanlucht. De warmte in Europa handhaaft zich in Duitsland, waar gisteren temperaturen tot 30 graden werden gemeten. Aan de grenslijn tussen deze warme lucht en de minder warme :n Frankrijk en onze streken viel in de af gelopen nacht vrij veel regen langs de bovenloop van de Rijn. Ook langs onze oostgrens kwamen de afgelopen nacht enkele regen- en onweersbuien voor. Boven Noordwest-Rusland handhaaft zich een hogedrukgebied met vrij warm en zonnig weer tot in Finland en Zweden. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland Neerslag laatste 24 uur Zondag 16 augustus Zon op 5.24 uur, onder 20.04 uur. Maan op 18.32 uur, onder 2.59 uur. Maandag 17 augustus Zon op 5.25 uur, onder 20.02 uur. Maan op 19.09 uur, onder 4.10 uur. Maanstanden 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 augustus Hoog water 0.14 en 13.01 uur. Laag water 8.21 en 20.56 uur. Zondag 16 augustus Hoog water 1.31 en 14.07 uur. Laag water 9.33 en 22.01 uur. Maandag 17 augustus Hoog water 2.27 en 14.56 uur. Laag water 10.31 en 22.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar zwaar zwaar mist zwaar /waar zwaar zwaar bew bew. bew bew bew bew. bew. licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. regen half bew. regen regen regen onbewolkt geheel bew. mist onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt G c •*- - O S'w 2 nw 21 windst. 22 zw 21 zw 24 zw 23 windst. 23 zw 24 zwz 24 O 24 ozo 27 O 24 zo 25 z 19 zzw 22 zzw 22 zw 24 nnw 22 windst. 25 windst. 19 no 28 n 32 ono 23 windst. 24 windst. 26 w 23 wzw 25 ozo 27 z 25 windst. 25 zw 25 windst. 34 windst. 32 ono 27 windst. nno 31 n 29 1 o,i 0,2 0,4 8 3 4 0 0 21 0 2 0,1 0,1 0,5 4 2 0 4 0 0 0,2 0 13 8 18 0,1 0,1 3 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2