Zon verjoeg de regen in overstroomd Oostenrijk Caballero r I Parijs maakt een gebeurtenis van Eisenhowers bezoek /'"Hoe is het ontstaan Van dag tot dag Het water zakt in de meeste rivieren Laos verzoekt om UNO-waarnemers JaaC-lcuia raatótoel Europa trekt Misverstand Noodweer in Denemarken Hèt onderwerp voor straks en... nu UW NIEUWE BONTMANTEL! Zoekt U iets beters? Dit woord: STRAKJES 'ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 "s O De Amerikanen worden voortdurend ac tiever op de Europese markt. Hun erva ringen met een grote markt maken hen bij uitstek geschikt om de mogelijkheden van de E.E.G. te overzien. Daarbij komt dat het gemeenschappelijk buitentarief van de E.E.G. een bedreiging kan vormen voor Amerikaanse importen. Hun activiteiten richten zich dan ook op het vestigen van dochterondernemingen op het Europese continent. Het is verheugend dat Nederlandse on dernemers thans weer bijzonder diligent zijn op dit stuk. Buitenlanders treffen in Amerikaanse ondernemingen vele Neder landers aan, die onderhandelingen over nieuwe industrievestigingen hier te lande voeren. Enige jaren geleden was ons land voor de Amerikanen een zeer aantrekkelijke vestigingsplaats om de arbeidsvrede. de verhoudingsgewijs lage lonen (thans onge veer 15 °/o lager dan in andere E.E.G.- landen behalve Italië), en de gunstige ligging met het oog op aan_ en afvoer. In de laatste hoogconjunctuur met zijn krappe arbeidsmarkt was er nog al wat critiek op deze buitenlandse ondernemingen, die arbeidskrachten zouden onttrekken aan het Nederlandse bedrijfsleven. Tengevolge daarvan werden de Amerikanen afge schrokken en er kwam een stagnatie in de ontwikkeling. Dit is thans veranderd en regelmatig worden nieuwe bedrijven, al of niet met deelneming van Nederlands kapi taal, opgericht. Verwacht wordt dat de Amerikaanse in vesteringen in Europa in 1960 die in Cana da en Zuid-Amerika zullen overtreffen. De Euromarkt met zijn 170 miljoen in woners, die een hoge gemiddelde koop kracht bezitten, is wel zeer aantrekkelijk. Het Amerikaanse departement van Handel maakte onlangs bekend, dat van de 240 miljoen dollar, die in het eerste kwartaal van 1959 door Amerikanen in het buiten land werden geïnvesteerd, 70 in Europa geplaatst werden. Meer dan honderd Ame rikaanse vestigingen hadden in Europa plaats. België kreeg daarvan ongeveer een derde, Nederland en West-Duitsland ieder 20 Frankrijk en Italië ieder 12 tot 13 °/o. Opvallend is het aantal bedrijven dat zich in Zwitserland vestigt, omdat dit land vele voordelen heeft, zoals centrale ligging, een stabiele valuta, de goede talenkennis van de bevolking en de traditionele vrijheid van het betalingsverkeer met het buiten land. Voor Nederland heeft de vestiging van •Amerikaanse bedrijven het voordeel, dat onze groeiende bevolking werkgelegenheid wordt geboden. Dat de winsten naar het buitenland moeten worden overgemaakt kan echter een nadelige invloed op onze betalingsbalans uitoefenen. Enige Nederlandse bladen en ook de radio-nieuwsdienst hebben bericht dat de Europese Economische Gemeenschap een bedrag van 35 miljoen dollar beschikbaar zou hebben gesteld ten behoeve van ont wikkelingsprojecten in Nederlands Nieuw- Guinea. Als sommigen zich bij het lezen of horen van dit bericht misschien in de handen hebben gewreven, denkend dat dit een meevaller is waardoor de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea een extra duw in de goede richting zal krijgen, dan moeten wij hen helaas teleurstellen. Bij de oprichting van de E.E.G. werd be sloten, een „Fonds voor de ontwikkeling van de landen en gebieden overzee" te vormen, waarin de lid-stalen gedurende vijf jaar bepaalde jaarlijkse bijdragen zou den storten en dat door de Europese Com missie zou worden beheerd. Op grond van die overeenkomst zal er in die periode van vijf jaar een totaalbedrag van 581,25 mil joen dollar worden bijeengebracht; de Nederlandse bijdrage bedraagt 70 miljoen dollar. Uit dat fonds worden gedurende diezelf de periode jaarlijks ontwikkelingspro gramma's in de betrokken overzeese ge bieden gefinancierd; Frankrijk, dat de grootste overzeese gebieden heeft, krijgt het leeuwendeel van deze toewijzingen, na melijk in totaal 511,25 miljoen dollar. Ne derland krijgt, ten behoeve van Nederlands Nieuw-Guinea (niet voor de Antillen en Suriname, die wegens hun bestuursvorm niet onder het verdrag vallen), 35 miljoen dollar. Deze 35 miljoen dollar komen dus uit dezelfde pot, waarin Nederland 70 miljoen dollar moet storten. Met andere woorden: de helft van wat Nederland bijdraagt tot de ontwikkeling van de overzeese gebie den der Gemeenschap wordt bestemd voor ons eigen overzeese gebied Nieuw-Guinea. Dit jaar heeft onze regering 7 miljoen dol lar gestort en krijgt ze VA miljoen dollar terug. Dit klinkt heel waf. minder verblijdend dan het bericht van gisteren dat menigeen op een dwaalspoor kan hebben gebracht; maar zo. zijn nu eenmaal de feiten. En die feiten dateren al van 25 maart 1957, toen het E.E.G.-verdrag in Rome werd geslo ten WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag tc worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Wenen) SALZBURG De zondvloed boven Salz burg is plotseling opgehouden en de stad ligt in een stralende zon. De rivier de Salzach, die gisteren nog met een snel heid van negentig kilometer per uur voort- golfde en die in 24 uur zes meter was ge stegen, is nu reeds twee meter gevallen. De toeristen flaneren weer in hun zomer- costuums langs de kade, nemen een zon nebad of kijken naar de verwoestingen die het water heeft aangericht. De treinver binding van Salzburg naar het zuiden is nog op enkele plaatsen onderbroken. Daal de combinatie-kabel schade heeft opgelo pen, functioneren de internationale tele foonverbindingen niet al te best. De kel ders in de stad worden leeg gepomt en sommige buitenwijken staan nog blank. V//' Dooroverslrominqen geh-offen gebieden I Het stadion, de renbaan, tennisvelden, kampeei-terreinen en de benedenverdie pingen van vrijwel alle villa's in Aigen bij Salzburg staan onder water. Hetzelfde is in Hallein het geval, waar treinwagons op het station in het water staan en waar zich een nieuwe rivier naast de Salzach heeft gevormd. Bij Wolfgang in het Salz- kammergut zijn achttien jeugdige kam peerders van de voet van de Traunstein door de gendarmerie met motorboten af gehaald. Ze hadden de nacht op een smal le strook grond doorgebracht, ingesloten tussen de bergwand en het kolkende wa ter. Ook veertig bustoeristen zijn in Tirol op het nippertje aan de dood ontsnapt. Een van hen had gezien, dat een vooroverhan gend stuk rots in beweging kwam. De bus stopte, de passagiers stapten haastig uit en vlak daarop werd deze bus verpletterd onder een rotsblok. In Lambach bij Salz burg hakte men een gat in het dak van een huis om de bewoners van de zolder met boten in veiligheid te kunnen bren gen. ESBJERG. (UPI) Zuid-Jutland is gis teren getroffen door stortregens, onwe- ders en wolkbreuken, waardoor grote ge bieden onder water werden gezet, verbin dingen werden verbroken de elektriciteit uitviel en grote schade werd aangericht. Binnen vier uren viel er 150 nrllimeter re gen. Een forensentic in kwam tot stilstand omdat de spoorlijn zowel voor als achter de trein werd weggevaagd over een af stand van vierhonderd meter. De reizigers werden per autobus verder vervoerd. Op de grote wegen stond op sommige plaat sen het water twee meter hoog. Een on- In het Salzkammergut werden vele toe risten met boten en kano's naar hun hotels gebracht. Gisteren hebben nog zeer vele vakantiegangers geprobeerd om uit Ischl weg te komen, maar het water was snel ler. Hier zijn geen mensenlevens te be treuren. Volgens de laatste berichten zijn er vier mensen om het leven gekomen. De schade aan vee, boerderijen, huizen, huis raad, aan wegen en bruggen loopt in de honderd miljoen schilling. Al heeft de wa tersnood dit keer slechts kort geduurd, de schade is veel groter dan in 1954. Ook We nen werd geteisterd door een wolkbreuk, zoals de hoofdstad in geen twintig jaar heeft meegemaak.t Hele stadswijken staan onder water en het tramverkeer is op verscheidene punten onderbroken. Veertig zware bruggen zijn vernield, honderden gebouwen en huizen en hele nederzettingen zijn weggespoeld. De scha de loopt in de hoi.oerden miljoenen. Al leen het herstel van het viaducr in de auto weg bij Salzburg zal vijftig miljoen schil ling kosten. Het dorpje Alm bij Zeil am See is vier dagen van de buitenwereld af gesloten geweest. De bevolking kan alleen door middel van helikopters worden ver zorgd. In Lambach en vele andere plaat sen van het Salzkammergut moet drinkwa ter met wagens en in boten werden aange voerd, omdat de putcen door het overstro mende water zijn bedorven. Donau stijgt Er dreigt nu gevaar van de Donau, die op verscheidene punten buiter de oevers is getreden. In Neuhaus en Schaerding bij de Beierse grens is het water zo hoog ge stegen, dat de bewoners van de buitenwij ken in de nacht naar de hoger gelegen stadsgedeelten moesten vluchten. Ook Passau staat gedeeltelijk onder water en de bewoners van de buitenwijken zijn naar de binnenstad gevlucht. Ook de rivier de Enns stijgt door het aanzwellen van de be ken, die zich nu in de Enns sterten. Enkele plaatsen in de omgeving van de stad Steyr ziin van de buitenwereld afgesneden. In sommige dorpen in het Enns-dal zit de be volking bijeen in he* postkantoor, omdat dit het enige stevig gebouwde huis is. Ook veel bewoners van de buitenwijken van Steyr leven nu al enkele dagen in de bin nenstad en kunnen de stad niet verlaten. Volgens de bui'gemcester van Steyr is de omvang van de schade niet te schatten. Men verwacht vandaag dat de buitenwij ken van Wenen onder het water van de Donau zullen komen te staan. Bij de Rijks- brug staan de kaden reeds blank. De bad plaats Kirtzendorf wordt ontruimd. De be volking is opgeroepen om vooral met geld maar ook met kleren, dekens en levens middelen hulp te bieden en om kinderen op te nemen. In Wenen en in andere grote steden zijn centrales voor hulpverlening opgericht. Kranten, banken en grote za ken werken mee, evenals de aartsbisschop van Wenen en de Car itas, die met het Oos- tenriikse Rode Kruis samenwerkt. Met de grootste voldoening en met zeer grote dankbaarheid heeft men het bericht ontvangen, dat het Nederlandsche Roode Kruis als eerste buitenlandse organisatie zijn hulp heeft aangeboden en dat reeds personeel en hulpuir.rusting naar Oosten rijk onderweg zijn. Een opname vanuit de lucht in een van de overstroomde dalen in Oosten rijk. Dit is het dorp Bergheim ten noorden van Salzburg waar de straten zijn veranderd in kanalen en de pleinen in meren. Het halve werk is al gedaan als fluisterend vertelt dat bont zo weelderig warm is. Vooral zo prettig chic in het dragen, zo passend rijk en eigenlijk geen luxe Maar... let er op dat die nieuwe bontmantel een Lampc-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuwzekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring en deskundige voorlichting. En let op de prijzen, die zijn lager dan u denkt en gerust betaalbaar! Ook üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. Nog tot 31 augustus 10 KORTING ga maar kijken bij (Van onze correspondent in Parijs) Tussen Bonn en Londen, waarheen hij vandaag is vertrokken, heeft de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, ge durende twee dagen in Parijs met leden van de staf van president De Gaulle ge sproken om de vele protocolaire punten op de diplomatieke i's te plaatsen met het oog op de ontmoetingen, die het Ameri kaanse en het Franse staatshoofd begin september zullen hebben. President Eisen hower zal van 2 tot 5 september in Frank rijk blijven. Voor Bonn heeft hij op 27 augustus zeven uren uitgetrokken en tus sen de Westduitse en de Franse hoofdstad staat Londen eveneens voor vijf dagen ge noteerd. In Parijs zal de Amerikaanse president na De Gaulle ook andere Europese staats lieden ontmoeten. De Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal in zijn kwaliteit van voorzitter van de VIENTIANE (Reuter) De Laotiaanse regering zal de secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld, verzoeken een paar waarnemers naar het Laotiaans-Noord- vietnamese grensgebied te zenden, aldus is vrijdag te Vientiane officieel bekendge maakt. Het verzoek zal worden overgebracht door een speciale afgezant, namelijk Ngon Sa- nanikone, een broer van de minister-pre sident, aldus de bekendmaking. De enige taak van de waarnemers zal zijn naar de grens te gaan en rapport uit te brengen over wat zij daar zien. Het aan tal waarnemers is een zaak, die Ham marskjoeld moet bepalen, zo werd in de bekendmaking gezegd. Verwacht werd dat Ngon Sananikone za terdag naar New York zal vertrekken. OTTAWA (UPI) De premier van Ca nada, John Diefenbaker, gelooft niet dat wederinstelling van de wapenstilstands commissie voor Indo-China uit 1954 van nut is voor de huidige situatie in Laos. Ca nada, Polen en India vormden de landen, die waren vertegenwoordigd in de com missie. die tot taak had controle uit te oefenen op de uitvoering van de Geneefse overeenkomst /an 1954. OPBRENGST In Haarlems Dagblad vraagt Mary's te Wassenaar Bekwame thuisbreisters 3, per 100 gram". S Ik heb snel even uitgerekend dat mijn bekwame thuisbreister, die 130 pond weegt, 1950,opbrengt. DEENTJE' Schoenmagazijn Termeer adverteert in de Nieuwe Tilburgse Courant: „Alle lames met moeilijke voeten dragen nu extra gemakkelijke zomerschoenen". Deentje deerde Dotje dopen in de s dange dindedaan. TOM AS H De Volkskrant beschrijft ten- nisser Tomas Lejus als „een blonde geblokte figuur". Daar had ik graag een plaatje van Tomas bij gezien; want ik kan hem mij niet goed voorstellen. SENSATIE J. Noordzij doet in Maatstaf een |j sensationele letterkundige onthulling. Hij schrijft immers „dat. Albert Camus tot een van de meest eerlijke en intelligente hedendaagse auteurs behoort". Heel de letterkundige wereld ver- keert nu in spanning om van J. Noordzij te vernemen tot welke hedendaagse auteur Albert Camus behoort. BEZORGDHEID j Over ouwe Adenauer gesproken in Het Parool lees ik: „Zowel de huisarts als een later geconsulteerde specialist zien het verloop van de ziekte der 83-jarige kanselier evenwel zonder bezorgd- heid tegemoet". Ik zie niet zonder bezorgdheid tegemoet wat er nog meer uit de pen dezer „journalist" zal vloeien. TALAR1US I Atlantische raad op 3 september, in ge zelschap van secretaris-generaal Paul- Henri Spaak zijn opwachting bij het Ame rikaanse staashoofd maken. Ook de namen van de Italiaanse en Turkse regerings leiders en ministers van buitenlandse za ken zijn inmiddels in Ike's agenda boekje tijdens zijn Parijse verblijf genoteerd. Niettemin blijkt het toch wel de zeer ken nelijke bedoeling van het Elysée te zijn het bezoek van president Eisenhower voor al in het teken van de Amerikaans-Franse vriendschap te plaatsen. Uit het commu niqué, dat na de ministerraad van woens dag werd uitgegeven, had een niet al te best geïnformeerde lezer zelfs de indruk kunnen krijgen, dat president Eisenhower speciaal naar Parijs zal reizen om door zijn Franse evenknie, president De Gaulle ontvangen te kunnen worden. De waar heid is, gelijk bekend, anders. Hoe dat zij: de Franse regering belooft Eisenhower, die door een dertigtal minis ters. deskundigen en politieambtenaren vergezeld zal worden, in Parijs een paar gedenkwaardige dagen te bereiden. Samen met De Gaulle zal de president de tradi tionele krans leggen op het graf van de onbekende soldaat, waarna beide staats lieden samen in een open auto over de Champs Elysées zullen rijden. Vermoe delijk zal de Amerikaanse president ook buiten Parijs nog een paar toertjes ma ken, want het ligt in het voornemen dat als conferentieoord ook een der historische kastelen in Rambouillet of elders wordt gebruikt. Als logies heeft men het oog op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay moeten laten vallen, nu de appartementen voor de bezoekende staatshoofden op het Elysée als bureau voor de talrijke stafleden van de generaal zijn ingericht. De Gaulle zou overigens wel veel op het hart hebben, want hij verlangt in verschil lende étappes ten minste acht tot negen ui-en met Eisenhower en doorgaans onder vier ogen te kunnen spreken. Alle geschil punten, die de laatste maanden in het Ame rikaans-Franse diplomatieke verkeer zijn opgedoken zullen ter tafel worden ge bracht en De Gaulle is niet van zins er doekjes om te winden of zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Presi dent Eisenhower die. naar verwacht en door de journalisten vurig gehoopt wordt, in Parijs voor het eerst in zijn carrière als Amerikaans staatshoofd een perscon- f eren tie op buitenlandse bodem zal hou den. zal ook van de kant van De Gaulle vermoedelijk voor zware krachtproeven worden geplaatst. De huidige Franse president heeft de reputatie ook in het diplomatiek overleg geen gemakkelijk heer te zijn. Het is ech ter eveneens bekend dat Eisenhower een der zeer weinige figuren is van het inter nationale politieke toneel voor wie De Gaulle respect heeft. In De Gaulle's ver maarde memoires uit de laatste oorlog kan men over Eisenhower veel goeds en weinig kwaads lezen, zowel met betrek king tot zijn kwaliteiten van diplomaat als van militair strateeg. In Franse regerings kringen houdt men veel hoop gevestigd op deze banden van vriendschap, waardoor beide presidenten worden verbonden, want politiek gesproken zal er weinig te verhapstukken zijn. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat president Eisenhower tijdens zijn ver blijf in Londen een onderhoud zal hebben met de Spaanse minister van Buitenland se Zaken, Fernando Castiella Y Maiz. Ook minister Herter, die de president ver gezelt op zijn Europese reis, zal met de Spanjaard spreken. Volgens de Parijse correspondent van de New York Herald Tribune heeft president De Gaulle tegenover zijn kabinet ver klaard, dat het besluit van president Eisenhower om rechtstreeks met premier Kroesjtsjev te spreken, schade zal berok kenen aan de solidariteit van de NAVO. Hij zou hebben aanbevolen, dat Frankrijk zijn banden met zijn buurlanden versterkt, zodat het met hun steun als een Europese „derde macht" zal kunnen spreken. €)p de Acht jaar rust In mijn langgeleden jeugd speelde ik viool. Ik heb het instrument nog, het staat op de kast en verzamelt stof. Laatst vroeg iemand of ik kwartet wilde komen spelen. Hoewel ik mijn viool in acht jaar niet uit zijn kist gehaald heb, wist de muziekliefhebster mij te over reden. Ik had nog een vage hoop, dat de snaren zouden springen, maar toen ik arri veerde zei de dame blijde, dat ze wel dacht dat. dit zou gebeuren en dat ze een vol ledig stel voor mij gekocht had. Goed, we speelden Mozart en Mendels sohn, ook trio met piano. De langzame rus tige delen, zonder veel kruisen en mollen, kon ik best doen. Wat. is acht jaar in de Europese muziekgeschiedenis? Maar zodra het een kwestie van snel besluiten werd, met zwart-bedrukte lopen en allerlei sei nen als bij de spoorwegen, liep ik vast. Mijn medespelers waren, behalve de gastvrouw, een hoog soort rijksaccountant en een dame met zoontjes, mensen die dus aan verduistering en ruwheid gewend zijn. Maar zelfs voor hen was mijn spel op den duur iet of wat zenuwslopend. Daar kwam nog bij dat men mij, op grond van mijn prestaties acht jaar geleden, tot eerste vio list gepromoveerd had. Nu ben ik goed als eerste viool, alleen al omdat de tweede viool harder moet tellen, terwijl de eerste harder speelt. Ik ben goed op simpele ogenblikken van gevoelsuitstorting. Met een emotioneel vibrato, een zigeuner achtige streek kan ik Mozart levendig uit het verleden oproepen. Maar de accountant, die een vriendelijk maar onomkoopbaar man was, werd on gerust over de vele missende noten zodra het papier er zwart bedrukt uitzag. Ook werd ik schuldbewust nerveus zodra ik meer dan vijftig kleine nootjes had verdonkeremaand. Wel maakte ik voze be- wegingen en vage krasjes om althans voor d.e aanwezige toeschouwers geen te onac tieve indruk, te maken. Maar toen ik bij het snelle deel voorstelde, dat ik toch liever maar tweede viool zou spelen, nam de rijksambtenaar het aanbod aan en werd „leider". Ik wil bekennen dat, toen ik niet meer baas was en dus ook niet meer mocht zeg gen: „een-tweeom- dan met een auto ritaire beweging het geluid een aanvang te doen nemen, dat. toen voor mij al het ple zier er af was. Ik zag in, dat de bescheiden taak van hard tellen, terwijl de ambtenaar alle beste ionen had, hoog en hard, en ik in de diepte zat te pom-pompien, niet aan de hoge dunk van mijn ego beantwoordde. Twee m.aal saboteerde ik, door in een succesrijke passage van de eerste viool verraderlijk te sloppen en te zeggen: „Het spijt me, ik ben een halve maat achter. Kunnen we nog eens beginnen bij letter K?" Maar toen ik voor de derde maal ver buiten het georganiseerd musiceren van mijn collega's raakte, stond er een muiterij binnen in mij op. Ik sloot mijn moede ogen en begon Mozart vergeef mij te imnroviseren. Tot verbazing van de eerste viool steeg mijn spel als een leeuwerik boven het zijne, terwijl hij zich toch heel zeker meende te herinneren, dat ik op die plaats ergens in de diepte begeleiding moest zitten spelen. Terwijl hij, keurig tellend, het eind van 16 maten rust zat af te rvachten, sprong ik midden in de stilte en voerde kapriolen uit, die alle andere instrumenten ver baasden. De accountant, ivas het huilen nabij, de cello was terneergeslagen en de altviool moest plotseling naar huis. Ik weet nu heel zeker, dat ik tot 1967 met mijn vioolspel rust heb. H. B. Fortuin Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Een eigenaardigheid van het Neder lands is dat het verkleinwoorden kan vormen van bijvoeglijke naamwoorden en bijwoorden. Men neemt aan dat die vorming in de kindertaal is begonnen en zich toen heeft verbreid. Een voorbeeld is strakjes, verkleinwoord van straks, dat samenhangt met het werkwoord strekken en dat oorspronkelijk bete kent: direct en daarna ook: aanstonds. Maar men zegt ook: hij zit er warmpjes bij; hij is knapjes ziek geweest en ziet nog wat bleekjes; we gaan eventjes uit; 't is wat frisjes; doe 't nog maar eens dunnetjes over; we blijven stilletjes thuis; nou is het welletjes; denk er om, voorzichtigjes aan, ik vond de zieke vrij minnetjes; doe de deur zachtjes toe; hij is nog wat slapjes enz. Men vindt al deze woorden vooral in de gemoedelijke spreektaal.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3