BIJ DE DOOD VAN DON STURZO Zweedse belevenissen van Amsterdams propagandachef FILATELIE OECUMENISCHE DOORBREKING DER OUDE VORMEN IN AFRIKA SLOT Oprichter van de Volkspartij, voorloper van de Italiaanse christen-democratische partij „Alleen Duitsers en Nederlanders fluiten er in het openbaar nëMrlandi 7 KERKELIJK LEVEN Vrachtauto met stro ging in vlammen op Modeacademie Ph. Jansen AMSTERDAMS ALLERLEI Georganiseerd overleg militair personeel Wisenten uit Artis naar New York Amsterdamse Coenhaven is thans voltooid Niet onbevredigend Steun aan Nieuw-Guinea- expeditie WÈ ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 Er wordt tegenwoordig veel gesproken over de spanningen en problemen in Afri ka. En het is waar, dat men, zelfs als men (zoals vele toeristen) alléén geïn teresseerd is in de jacht op groot wild, of men wel of niet, betrokken wordt bij de problemen waarvoor Afrika thans ge plaatst is. De ervaringen die men opdoet op een reis door de landen van Oost-Airika schij nen voor het gehele continent te gelden. Toch moet men oppassen voor generalise ren, want de problemen van de verschil lende landen lijken wel op elkaar, maar zijn niet precies gelijk. ETHIOPIë bijvoorbeeld houdt zich af zijdig van de twisten tussen het blanke en liet gekleurde ras. De keizer probeert het land de vorm te geven van een moderne staat, gebaseerd op bestaande tradities. In deze politiek vertrouwt hij op de mede werking van een jonge, ontwikkelde élite (sommigen inderdaad heel jong), waar van de meesten hun opvoeding genoten hebben in India of in de VerenigdsStaten. Vreemdelingen bekleden ook regerings functies en betrekkingen bij het onder wijs en in de grote industriële projecten. Men wordt vooral getroffen door het be langrijke aantal Indiërs, dat een leidende positie inneemt en het vertrouwen van de keizer geniet. Er is geen rassenprobleem in Ethiopië, noch enig probleem van machtsstrijd. Aan de andere kant zijn de grote contrasten, die in zo veel Afri kaanse landen gevonden worden, ook hier aanwezig: verschillen in het stadium der ontwikkeling en in de voortgang van de industrialisatie, die zich van de steden naar het platteland uitbreidt c.n het uiterst eenvoudige leven van het grootste deel der bevolking totaal verandert Wanneer men dan naar Kenya gaat, krijgt men de indruk uit gesprekken met niet-blanke politici, dat er een hevige strijd om de macht gaande is, al is de Mau Mau-beweging niet langer actief. En de verschillende stammen in Kenya hebben een toenemend aantal zeer ont wikkelde, knappe mensen (die gewoon lijk hun opvoeding in Engeland hebben genoten), die bereid zijn met de blanke te spreken over een rechtvaardiger ver deling van het land, betere mogelijkheden voor de niet-blanken en een sterkere deel neming van deze in de regering. Zij ho pen de nationalistische elementen in be dwang te houden, als de besprekingen maar spoedig tot resultaten leiden. Hetzelfde is van toepassing op Zuid-Afri ka waar de spanningen het grootst zijn. Deze conflicten kunnen zich maar al te snel ontwikkelen tot extremistische bewe gingen, voor zover dat al niet reeds ge beurd is. Welke rol spelen de christelijke kerken in deze situatie? Ook hier zijn er vele span ningen, die in de verschillende landen een verschillend karakter hebben spannin gen tussen de nieuwe, onafhankelijke ker ken enerzijds en de zendingskerken an derzijds; moeilijkheden, die te wijten zijn aan verschil van taal en aan het gemis aan inheemse vormen van christelijk leven. De strenge apartheidspolitiek van de hui dige regering heeft de kerken van Zuid- Afrika er'toé gebrdcht houdingen aan te nemen, die gebaseerd zijn op een diep ge voel van verantwoordelijkheid; maar de ze houdingen staan zo lijnrecht tegenover elkaar, dat zij de samenwerking bedrei gen tussen kerken, die verbonden zijn in de Wereldraad van Kerken, en deze samen werking eigenlijk in de praktijk onmoge lijk maken. Bovendien verdelen de talrij ke sekten de christenen, drijven hen in vrome afzondering en schokken het ver trouwen van de mensen in de prediking der kerken. De kerk van Ethipië schijnt ongestoord voort te leven in haar oude tradities, die tot koning Salomo teruggaan. Maar bij nadere beschouwing ziet men. dat deze kerk, als zovele andere, groot gevaar loopt het contact met de jongere generatie te verliezen, omdat er geen poging gedaan wordt om zich aan te passen aan de grote veranderingen, die in het maatschappelijk leven plaats vinden. Zal het mogelijk zijn de christelijke ker ken in Afrika te beletten al hun energie te verspelen met te trachten de eigen proble men op te lossen, in plaats van zich te stellen in dienst van de nieuwe ontwikke ling in Afrika? Men kan niets positiefs zeggen. Maar één d,ng is zeker: deze con flictsituatie biedt bijzondere mogelijkhe den voor de oecumenische arbeid. Nieuwe oecumenische centra, die geleid worden door Nationale Christenraden ef fenen de weg voor het contact tussen men sen. die elkaar, om verschillende redenen, niet meer ontmoeten of nooit ontmoet heb- „IJSKOUD IN ALEX", door Christopher Landon, A. W. Sijthoff's int geversmij., Lei den. Een in vlot frontjargon geschreven oorlogsroman, die zich afspeelt op het Af rikaanse strijdtoneel anno 1942. Een Britse kapitein krijgt opdracht, een ambulance met twee verpleegsters dwars door vijan delijk Rommel-gebied naar Alexandrië te brengen. Het verhaal van deze gevaarlijke tocht is een aaneenschakeling van span nende avonturen, goed verteld en met een verrassende climax. Kruidige soldatenhu mor en een over het algemeen redelijke psychologische rechtvaardiging der con flicten maken het boek in zijn soort goede ontspanningslectuur zeer wel te genieten. „MEISJE VAN NEW YORK", door Rona Jaffe. Vijf meisjes van het Amerikaanse platteland belanden, aangetrokken door de zuigkracht van de grote stad, in New York, waar elk van hen op eigen wijze carrière als werkende vrouw wil maken. In de smeltkroes van de metropool veranderen zij op den duur van onbevangen, naar ro mantisch „geluk" hunkerende jonge meis- ies in berekenende gelukszoeksters, wier ^nige verlangen tenslotte is, een „goede partij" aan de haak te slaan. In de kringen waarin zij zich bewegen is de keus echter beperkt tot vrouwenjagers, succesvolle za- •enlieden-op-leeftijd met een hang naar ivontuurtjes en saaie, onbetekende jonge mannen met het tweede, ondergeschikte, plan. Het boek is geschreven in een soort van veredelde damesbladenstijl en zijn moraal is: Nooit eerder zijn de meisjes zo vrij geweest om te doen wat zij willen en wat willen ze vóór alles? Getrouwd zijn! ben. Zo wordt, om een voorbeeld te noe men, het nieuwe oecumenische centrum te Mindolo in Noord-Rhodesië zowel dooi blanken als door kleurlingen gezien als een welkome gelegenheid om de problemen te bespreken, die zich voordoen in een in dustriegebied met een enorme massa ge kleurde arbeiders. De kerken die aangesloten zijn bij de Christenraad van Kenya, hebben te zamen een plan ontworpen om de vereenzaming, waaraan duizenden gekleurde arbeiders in de nederzettingen bij de grote steden ten prooi zijn, enigermate weg te nemen. De ze mensen hebben de band met hun stam oppegeven en velen van hen zijn geschei den van hun gezinnen. Zij hebben nieuwe banden nodig, willen zij niet ten onder gaan in de anonyme arbeidersmassa. De kerken hebben daarom besloten geen ker ken te bouwen, die zondags gebruikt wor den, maar om gemeenschapscentra te stichten, die dienen moeten als de cellen van het nieuwe gemeenschapsleven. Deze centra worden geleid door kleine „broeder schappen"; een predikant en twee niet- theologen wonen bij voorbeeld met hun ge zinnen bij elkaar en trachten contacten ie leggen met de mensen om hen heen, maar ook tussen de mensen onderling en hen op te voeden tot dienst aan elkander. Waar de christelijke kerken (of mis schien slechts groepen binnen de kerken) hun verantwoordelijkheid beseffen voor de grote ontwikkelingen, die plaats vinden, doen zich nieuwe vormen van samenwer king voor. Deze verdrijven niet slechts de bestaande spanningen, maar zij doen het besef geboren worden dat men leeft voor een gemeenschappelijke zaak, die ook een basis biedt om de conflicten op te los sen, welke zo dikwijls het vertrouwen van de mensen in de kerk wegnemen. De bovenstaande indrukken en beschou wingen ontleenden wij aan het reisverslag van iemand, die op uitnodiging van de Raad van kerken in Zuid-Afrika het gehe le oosten en zuiden van Afrika in de afge lopen maanden heeft doorkruist Advertentie J> E SLEUTELSPECI ALIST" LANGS VEERS TRAAT IC - TEU 11401 HAARLEM In Heiligerlee is een gloednieuwe truck met oplegger, geladen met tien ton stro, in vlammen opgegaan. De chauffeur was met een lading stro uit Duitsland gekomen en ging in Heiligerlee even bij zijn moeder aan. Toen hij de auto later weer startte, schoot er een grote steekvlam uit de uit laat en stond de lading stro meteen in lichterlaaide. De chauffeur had nog niets in de gaten, maar kwam op het geroep van zijn moeder weer uit de auto. Toen hij de vlammen zag, dook hij meteen de cabine weer in om de auto wat verder op de weg te zetten. De wagen stond namelijk hele maal rechts en de fel brandende stro pakken bleken een gevaar voor de wo ningen langs de weg. Hij kwam nu echter dichtbij een benzinepomp te staan. De eigenaar hiervan heeft doodsangsten uit gestaan en met al zijn personeel heeft hij de pompen natgehouden. De woningen liepen intussen nog groot gevaar. Hier en daar begonnen de daklijsten al te smeulen en een vonkenregen uit de torenhoge vlammen daalde op de daken neer. De hitte was zo hevig, dat van enkele wo ningen de ruiten sprongen. De brandweer van Scheemda had moeilijkheden met de watervoorziening en daarom werd as sistentie van de brandbaar te Winschoten ingeroepen. Gezamenlijk slaagde men erin de bedreigde huizen te behouden. De auto met de lading was echter niet te redden. Het duurde meer dan een uur voordat de vlammen gedoofd waren. Advertentie Aanv. curs. sept. Opl. Cou peuse. Ook v. eigen gebruik. Aanm. Grote Houtstraat 3 r, ingang Spekstraat. (Van onze correspondent in Rome) Zaterdagavond is te Rome in het kloos ter der zusters van Canossa, bijna achten tachtig jaar oud, Don Luigi Sturzo over leden. Zyn ziekte was van zeer oude datum. Reeds sedert 1941 was hij nauwe lijks meer in staat te lopen en hij moest een streng dieet houden. Het vertrek waarin hij zyn dagen sleet, een kleine ka mer vol boeken en paperassen, was zomer en winter verwarmd tot een temperatuur van ruim veertig graden. Dit belette Don Sturzo niet dagelijks tien uur aan zijn schrijftafel door te brengen en er ging geen week voorbij of men vond twee of drie zeer lange artikelen van zyn hand in de pers. Men zou verwacht hebben, dat hy in de bladen van de christen-democra tische party schreef. Maar hij was geen lid van die partij. In de senaat, waarvan hij sedert 1952 lid voor het leven was, noemde hij zich „onafhankelijk rechts" en hij gaf zijn pennevruchten aan de „Gior- nale d' Italia", een conservatief blad, tot op grote hoogte de spreekbuis van de Confindustria, van het grootkapitaal en van de suiker- en cementmonopolies. Dit was de Don Sturzo van de laatste jaren, wel zeer verschillend van de op richter der Volkspartij, die als voorloper van de huidige christen-democratische partij moet worden beschouwd. Don Stur zo werd op 26 november 1871 geboren te Caltagirone op Sicilië. Reeds als gymna siast stelde hij belang in rooms katholiek verenigingsleven en richtte op zeventien jarige leeftijd tegelijkei-tijd een boeren leenbank en een tijdschrift, „Het kruis van Constantijn" op. In 1894 werd hij tot pries ter gewijd en kwam naar Rome om god geleerdheid en wijsbegeerte te studeren. Eerst leek het dat hij zich aan het onder wijs zou wijden en een tijd lang was hij leraar aan het seminarium in zijn ge boorteplaats. Maar weldra begon hij zich uitsluitend aan sociale en politieke zaken te wijden. In die tijd was bij de pauselijke bul „Non expedit" aan de gelovigen in Italië elke deelneming aan het politieke leven van Italië, de staat die aan de heilige stoel Rome en de kerkelijke staat had ontnomen, streng verboden. Het enige wat de roomskatholiek openstond was de ge meentepolitiek en op dat terrein heeft Sturzo zijn eerste schreden gedaan. Wel heeft hij in nauw contact geleefd met Murri, Toniolo en anderen, die streefden naar de oprichting van een christen-demo cratische partij. Toen dat streven echter door Pius X uitdrukkelijk werd veroor deeld, daar men in het Vaticaan vreesde, dat de roomskatholieken zouden besmet worden door het „modernisme", kon Luigi Sturzo bewijzen, dat hij aan die plannen geen deel had gehad. Door zijn algehele gehoorzaamheid aan de kerk te betuigen, kon hij zich de weg openhouden voor latere actie op een geschikter ogenblik. In 1905 werd hij tot burgemeester van Caltagirone gkeozen, de eerste geestelijke die in Italië ooit burgemeester is geweest. Hij heeft dat stadje tot 1920 op voorbeel dige wijze bestuurd. Aan hem heeft men de technische hogeschool, de ceramiek- school en allerlei cursussen voor jonge arbeiders te danken. Don Sturzo be schouwde naast de familie de gemeente als een waarachtige eenheid (de staat niet) en hij heeft dan ook steeds gestreden voor grotere autonomie der gemeenten. Hij heeft ook de bond van Italiaanse ge meenten opgericht, waarvan hij jaren lang vice-voorzitter is geweest. In 1915 werd hij secretaris van het be stuur der Katholieke Actie en vestigde zich in die kwaliteit te Rome. Juist in die functie begreep hij, dat de oude rooms- katholieke instellingen niet meer voldeden aan de eisen van de moderne maatschappij en dat het wenselijk was, dat de rooms- katholieke massa's volledig werden op genomen in het politieke leven der natie. De tijd daartoe was rijp onmiddellijk na de eerste wereldoorlog. Op 17 november 1918 sprak hij te Milaan een rede uit over „na-oorlogse vraagstuk ken", waarin eigenlijk de grondslag wordt gelegd voor de partij, die hij wilde oprich ten. In het Vaticaan had men ook ingezien, dat het geen zin had de Italiaanse staat nog langer niet te erkennen en het „Non expe dit" werd opgeheven. Op 17 januari 1919 werd in het hotelletje „Santa Chiara", waar Don Sturzo ziek lag, de Volkspartij opgericht. Het was allerminst een impro visatie, integendeel het eindresultaat van twintig jaar studie en activiteit. Natuurlijk vloeiden in die partij allerlei bewegingen samen en van het eerste ogenblik af kan men een sterk clericale stroming waarne men met conservatieve neigingen en een andere, uitgesproken linkse stroming (die zich graag christendemocratisch noemde) waartoe de „vrije vakbonden" behoren. Don Sturzo vertegenwoordigde het cen trum en werd tot partijsecretaris gekozen. Bij het eerste partijcongres moest hij een zware strijd voeren tegen beide extreme richtingen. Van groot belang is wat hij zei over de naam der partij. „Het is duidelijk, waarom wij niet de naam hebben aange nomen van rooms-katholieke partij. Dat zijn twee tegenstrijdige woorden. Rooms katholiek is een religieus begrip en bete kent universeel, algemeen, partij is een politieke term en duidt op verdeeldheid". Wat hij niet zei, maar wat anderen wel op merkten, is dat de term „democratisch vermeden werd en vervangen door het zoveel vagere, nietszeggende woord „po- pulare" (Volkspartij). Inderdaad waren er in die partij en dat zou weinige jaren later blijken, heel wat elementen die verre van democratisch waren. De partij was onmiddellijk een groot suc ces. Nog in hetzelfde jaar 1919 werden er verkiezingen gehouden en Don Sturzo kon honderd afgevaardigden naar de Kamer zenden. Alleen de socialisten met 157 stem men waren sterker. Daar de socialisten in de oppositie bleven, had de Volkspartij eigenlijk het lot der (liberale) regering in banden. En al moet worden erkend, dat de Volkspartij enkele belangrijke en nuttige dingen heeft gedaan op wetgevend gebied, het valt niet te loochenen, dat zij vaak de regering het leven heel moeilijk heeft ge maakt. De ergste fout is geweest, het „ve to" van Don Sturzo tegen een nieuw kabi- net-Giolitti. Daarmee heeft hij de regering en de liberale partij een harde klap toege bracht op een ogenblik waarop het lot van Italië niet in de Kamer werd beslist maar op de pleinen en in de fabrieken, waar de strijd was ontbrand tussen de socialisten en de eerst sterk revolutionaire, later door de conservatieve burgerij betaalde fascis ten. Na de mars op Rome was Don Sturzo een der eerste slachtoffers van het fascis me. Het gelukte hem in het voorjaar van 1923 hef grootste deel van zijn partij ertoe te krijgen in de oppositie te gaan tegen de regering Mussolini, de conservatieve, cle ricale groep scheidde zich af en versmolt geleidelijk met de fascisten. Het gevolg van die breuk was, dat het Vaticaan Don Stur zo niet langer de hand boven het hoofd hield. Enkele maanden later kreeg hij or der af te treden als secretaris van de par tij en als priester moest hij natuurlijk ge hoorzamen. Het was Mussolini nog niet genoeg. Hij liet Don Sturzo, die hij als goed organisator en dus als gevaarlijk te genstander had leren kennen, uit Italië verbannen. Van 1924 tot 1940 leefde hij in Londen, daarna in New York, en pas tegen het eind van 1946 keerde hij in Italië terug. Die jaren van ballingschap zijn eigenlijk zijn beste jaren geweest en de talloze ge schriften, die hij in die tijd het licht deed zien, maken van hem een der grootste strijders tegen de dictatuur. Weinigen heb ben er zo zeer toe bijgedragen, dat Italië ondanks alles tegenover de democratisch denkenden in de ganse wereld zijn prestige heeft gehouden. Bij zijn terugkeer werd Sturzo geweldig gevierd. Hij heeft in de daarop volgende jaren ongelooflijk veel geschreven, maar vooral in de laatste jaren werd hij steeds conservatiever en toonde hij al minder begrip voor de vraagstukken van onze tijd. (Van onze Amsterdamse redacteur) De chef van het Amsterdamse bureau voor voorlichting en representatie, mr. P J. Mijksenaar, heeft zijn vakantie in de Scandinavische landen doorgebracht en het spreekt welhaast vanzelf, dat hij boor devol ideeën is teruggekeerd. In Zweden rijdt het verkeer links. „Ik heb", zo ver telde mr. Mijksenaar ons, „voor- en achter op mijn auto een Nederlands vlaggetje gebonden. Dan konden de .mensen zeggen Kijk, daar gaat iemand, die van ons ver keer niets begrijpt." Dat moest men meer doen, vindt Amsterdams perschef. Men moest aan onze grenzen papieren uitreiken met het opschrift „Ik ben een vreemde ling" en die voor, achter en aan de zij kanten van de auto's plakken. Dan weten we tenminste van wie we gestuntel kun nen verwachten, 'n Ander ideetje: In tal van Scandinavische steden vindt men op de hoeken van de huizenblokken aange geven welke huisnummers zo'n blok bevat. Dat zou iets zijn voor Amsterdam, waar het zoeken naar een bepaald nummer op een van de grachten voor niet-Amsterdam- mers meestal een tijdrovende bezigheid is De Zweden hebben in de steden parkeer- meters ingevoerd. Hoe dieper je de stad inrijdt, hoe duurder het tarief wordt en hoe korter je er mag blijven staan. Spe ciale parkeerwachts controleren de tijden en hebben de bevoegdheid processenver- baal op te maken. Wat mr. Mijksenaar ook erg handig vond: bepaalde verkeersborden zijn niet plat, maar hebben de vorm van een halve bol. Ze zijn dus ook duidelijk als men van opzij komt aanrijden. Typische reiservaring In de trein naar Oslo zat mr. Mijksenaar zachtjes voor zich uit te fluiten. Tegenover hem zat een man en toen deze aan zijn horloge begon te draaien, herinnerde de heer Mijksenaar zich iets over de zomer tijd van Noorwegen. Hij vroeg de man in het Engels hoe dat zat met die tijd. Het antwoord kwam in onvervalst Amster dams: „Je mot je klokkie een uur voorzet ten". De man bleek in Amsterdam te zijn geboren. Op de vraag hoe hij wist, dat mr. Mijksenaar een Nederlander was, ant woordde hij: „Ik woon hier al 28 jaar en ik heb nog nooit iemand in het openbaar horen fluiten. Dat doen alleen Duitsers en Nederlanders Nieuwe krantenkiosken De krantenkiosken, waarvan Amsterdam er sinds de twintiger jaren enkele tiental len bezit, zijn oersolide en zouden er over Enige tijd geleden is er een communi qué verschenen over het georganiseerd overleg inzake de rechtstoestand van de militairen. In dit communiqué werd onder meer gezegd, dat de commissie-B (onder officieren en overige militairen beneden de rang van tweede luitenant) zich met grootst mogelijke meerderheid kon ver enigen met het wetsontwerp inzake be perking van de aanspraak op overheids- pensioen bij gelijktijdige aanspraak op uitkering krachtens de Algemene Wedu wen- en Wezenwet. Het hoofdbestuur van „Ons Belang", de koninklijke vereniging van onderofficie ren van de Koninklijke Land- en Lucht macht, stelt zich op het standpunt, dat het communiqué weliswaar volkomen juist is, maar dat de terminologie toch aanleiding heeft gegeven tot misverstand. Met „de grootst mogelijke meerderheid" werd in het communiqué bedoeld drie van de vier aan het gesprek deelnemende bonden. De organisatie die zich niet kon verenigen met het betreffende wetsontwerp was „Ons Belang", welke vereniging het groot ste ledental heeft. „Ons Belang" stelt zich op het standpunt dat zij geen behoefte heeft deel te hebben aan sociale maatre gelen voor het gehele volk, waarbij maat regelen worden getroffen voor bodemvoor zieningen als in dit geval de A.W.W. „Ons Belang" oordeelt het goed dat er sociale maatregelen in het leven worden geroepen voor niet-ambtenaren, maar zij heeft bezwaren tegen het medebetrekken in of het gelijkschakelen met al dergelijke maatregelen van haar groep. Deze orga nisatie is van mening dat de voor ambte naren reeds bestaande voorzieningen moe ten worden verbeterd en aangevuld. Zij wil het zoeken in de rechtstreekse verhouding werkgever-werknemer. Advertentie voor oliehaarden petroleum DE HAARDOUE met het hoogste rendement zuinig - geen roef - meer warmte Het was of hij terugkeerde tot zijn jeugd: hij begon alles te zien van het kleine, autonome gemeentebelang en miste de brede blik die nodig is om een nationaal probleem te stellen. Daartoe zal zeker het feit hebben bijgedragen, dat hij in zijn jeugd geleerd heeft de staat, immers Italië dat de Paus had vervolgd, als bijkomstig te beschouwen. Iets van deze mentaliteit is blijven hangen ook in de christendemocra tische partij, die soms geneigd is kerke lijke belangen boven staatsbelangen te stellen. 200 jaar nog kunnen staan. Maar de dienst van Publieke Werken vindt, dat wij ons nageslacht niet met deze lelijke hokjes moeten opschepen. Trouwens, de enorme sortering kranten en tijdschriften kunnen tegenwoordig geen plaats meer vinden in de piepkleine gebouwtjes. Daarom zullen de kiosken worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwe, moderne en ruime gebouwtjes, waar de leesgrage Amster dammer en in de zomer ook de toeristen hun krantje kunnen uitzoeken. Het „aquarium" Het twaalf verdiepingen hoge gebouw van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor, dat in Amsterdam-West wordt gebouwd, is vrijwel glasdicht. De Amster dammer heeft er al een benaming voor gevonden: het aquarium. Het enorme ge bouw steekt ver uit boven de nabijgelegen kerktoren, die wegens zijn vorm „de kolen kit" wordt genoemd. De vensters worden voorzien van dubbele ramen: het binnen ste van gewoon helder glas, het buitenste van heel lichtgroen glas. Die ramen kun nen niet worden geopend, maar een air conditioning-systeem zorgt ervoor, dat de ambtelijke hoofden koel blijven. Er komen 3200 ambtenaren in het gebouw te werken en er was een uitgebreide studie voor nodig om de entree zodanig te maken, dat al die 3200 mannen en vrouwen 's morgens precies om negen uur achter hun bureaus kunnen zitten. In de grote hal zijn daartoe niet alleen een aantal grote liften geplaatst maar is er ook een roltrappensysteem, waardoor men zeer snel naar bijvoorbeeld de tiende verdieping kan reizen. Het zal nog een jaar duren eer het gebouw geheel is ingericht. Grootse „Amato" Het 25-jarig bestaan van de Amsterdam se markthallen zal op grootse wijze wor den gevierd met een enorme tentoonstel ling van aardappelen, groenten, fruit en bloemen, die onder de naam „Amato" van 13 tot en met 17 oktober in het R.A.I.- gebouw wordt gehouden. Dat wordt de derde „Amato" sinds 1934. De dienst van Publieke Werken is nu al bezig de expo sitie voor te bereiden. Het zal één grote tuin worden, waar niet alleen de vainie- den, maar stellig ook het grote publiek het hart kan ophalen. De provinciale krin gen van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen hebben reeds een aantal stands besproken, waar het mooiste en beste, dat de Nederlandse tuinders en kwe kers met behulp van de natuur produce ren, een plaatsje zal krijgen. De vorige keren werd deze nationale expositie in de markthallen gehouden. De enorme omvang van de „Amato" van dit jaar zou daar echter de handel dusdanig verstoren, dat de voedselvoorziening van de hoofdstad in de knel zou komen. In ruil voor prairiehonden De dierentuin in New York is in het bezit gekomen van een paar wisenten, die twee jaar geleden in de Amsterdamse dierentuin geboren werden. Het zijn de eerste exemplaren die de New Yorkse dierentuin bezit sedert de laatste in 1917 gestorven is. De directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi, heeft de wisenten aangeboden in ruil voor achttien prairiehonden, die nu in het wes ten van de Verenigde Staten bijeen ge bracht worden. Wisenten zijn sedert het eind van de vorige eeuw in de vrije natuur uitgestorven. Men schat dat er in de die rentuinen en reservaten in de gehele we reld nog slechts 200 levende exemplaren zijn. De Coenhaven in het westelijk haven complex van Amsterdam is thans voltooid met het gereed komen van de beide nieu we, modern geoutilleerde stukgoedloodsen op pier Azië. Hier heeft het stuwadoors bedrijf Wm H. Müller en Co n.v. zich ge vestigd. De pier is 90 meter breed met 50 meter brede loodsen. Ter weerszijden van de beide loodsen op de pier liggen 20 meter brede kadeter reinen, waarover de walkranen, spoorwa gons en vrachtauto's kunnen rijden. De kaden en loodsen zijn vooral inge richt voor de behandeling van stukgoed dat over de weg wordt aan- en afgevoerd. Er zijn thans acht bedrijven op de pieren in de Coenhaven gevestigd. De steunactie voor de expeditie naar het Sterrengebergte >n Nederlands Nieuw- Guinea die thans op weg is naar de Juliana top in het gebied heeft totdus- ver een niet-onbevredigend verloop. De penningmeester van de stichting, die de expeditie heeft samengesteld, de heer H. Muller, heeft verklaard dat uit vele kleine bijdragen gebleken is dat de be reidheid tot stortingen op het gironummer 478000 aanmerkelijk is. Het bedrijfsleven is niet achtergebleven om door financiële schenkingen, bijdragen in natura of door middel van kortingen op geleverd mate riaal de expeditie 'e steunen. Deze steun beloopt thans ongeveer vier ton maar blijft noodzakelijk naast de ruime toe zeggingen en garanties van de reder Ver- olme. Het verschil tussen het benodigde be drag en de bijdragen kan moeilijk worden aangegeven, aangezien de expeditie uiter aard op enkele punten niet met een vast staand budget kan werken. Dank zij de on dervonden medewerking, aldus prof. Lam uit Leiden, voorzitter van de stichting, be staat er thans goede hoop dat de voorge nomen onderzoekingen tot een afgerond geheel zullen worden volbracht. NEDERLAND. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Luchtvaart maatschappij, die op 7 oktober 1919 werd opgericht, zullen op 5 oktober twee postzegels worden uitgegeven in 1919 KLM 1959 de waarden 12 cent (rood en blauw) en 30 cent (groen en blauw). De zegel van 12 cent vertoont een vliegtuig op een jond waarin in witte lijnen een deel van de wereldkaart is afgebeeld met daaronder 1919 KLM 1959, die van 30 cent een vliegtuig op een effen fond, waarin de jaartallen 1919-1959 en het embleem van de KLM zijn opgenomen. De zegels zijn ontworpen en gegraveerd door E. Thorn Leeson te Weesp. UNO. De postdienst van de UNO geeft op 24 oktober, de Dag van de UNO, een serie van twee postzegels uit, waarmee de Beheerschapsraad van de UNO wordt geëerd. De waarden zijn: 4 cent (oranje) en 8 cent (groen). De zegels geven een detail van het beeld houwwerk „Het bronzen tijdperk" van Auguste Rodin en zijn ontworpen door mttm* vwm-imïrm hi i n mf r? v-ci tt Leon Helguera uit Mexico. Het ont werp symboliseert het streven van de volken in de beheerschapsgebieden naar zelfbestuur of onafhankelijkheid. Het randschrift is op de 4 cent in het Engels en op de 8 cent in het Frans. OOSTENRIJK. Het Weens Filhar monisch Orkest gaat in oktober een wereldreis van veertig dagen maken. Tijdens deze tournee zullen 26 concer ten worden gegeven en wel in India, Japan, de Verenigde Staten en Canada. Om hieraan meer bekendheid te geven zal op 14 augustus een postzegel van wÊmMmÊMtsi WémÉ'ÉmÊÊÈ. i 2.40 s. (blauwgrijs en zwart) in omloop worden gebracht, ontworpen en ge graveerd door Hans Ranzoni de jongere. Op de voorgrond zijn een harp en twee violen afgebeeld en op de achtergrond trompetten. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK. De Egyptische postadministra tie heeft een serie van zes postzegels het licht doen zien ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de revolutie van de 23ste juli 1952. De zegels, die elk een waarde hebben van 10 mills, zijn gewijd aan de spoorwegen, de verkeers wegen, het zeetransport, het Nijl-trans- port, de telecommunicatie en de poste rijen. Ook is een miniatuurvelletje ter waarde van 50 mills uitgegeven. ITALIë. Het veertigjarig bestaan van de internationale arbeidsorganisatie (I.L.O.) is onder meer gevierd met een serie van twee postzegels: 25 lire (blauwviolet) en 60 lire (bruin). Op beicle waarden komt het Monument van de Arbeid met op de achtergrond het gebouw van de organisatie te Genève voor. ARGENTINIë. Het 21ste interna tionale congres over de fysiologische wetenschap was aanleiding tot uitgifte van drie postzegels: 50 c. (groen), 1 peso (rood) en 1.50 peso (blauw). Afgebeeld zijn respectievelijk de portretten van de fysiologen William Harvey, Claude Bernard en Ivan P. Pavlov.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7