Wanda Landowska overleden Eenheid in Westduitse vakbond zoek door politieke koers Eerste zending bollen verzonden voor Amerikaanse „Keukenhof" Leunen tegen S.P.D. leidde tot een christendemocratische afsplitsing DAF op de Amerikaanse markt MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 7 Onrust onder Bantoes in heel Natal Bijen doen de teelt van komkommers schade Koning Boudewijn liet zich niet fotograferen „Nautilus" ontsnapte aan groot gevaar Belangrijk speurwerk van Explorer VI Terugzending foto's „De Werkende Mens" Passagiersboot zat klem in Noordhollands Kanaal Wereldraad - Zendingsraad Advies van deputaten aan gereformeerde synode Kormendy overleden Welsh Corgi Pembroke beste hond op expositie in Nijmegen Tien dagen onschuldig in de cel: f 750 schadevergoeding Koningin reikte Rode-Kruis- onderscheidingen uit aan zuster Engelberts (Van onze correspondent in Bonn) Te Mainz sloten onlangs de Westduitse christelijke vakverenigingen zich aaneen tot de „Christliche Gewerkschaftsbund Dcutschlands" (C .Cr. 13. Met weliswaar totdusver slechts 180.000 leden lijkt hij in eerste instantie bepaald geen bedreiging te vormen voor het grote 6,3 miljoen tellen de Westduitse vakverbond, de D.G.B., maar toch is hier een geduchte concurren tie voor de D.G.B. ontstaan. De D.G.B. geldt als een der machtigste vakverbonden ter wereld. Het is een een- heidsbond, omvat socialisten en niet-so- cialisten, en is in het jongste verleden sterk geworden tengevolge van de steun van vooraanstaande C.D.U.-leiders als Ar nold en Kaiser, afkomstig uit de vakbe weging, die steeds gewaarschuwd hebben voor een kloof tussen Duitse arbeiders. Daarnaast vormt de christelijk-sociale groep met de D.G.B. een niet te misken nen geheel. Desondanks valt niet te ont kennen, dat de D.G.B. op twee fronten een koers is gaan varen, die regelrecht in strijd is met de eenheidsprincipes van dit verbond. Het gaat h-er in de eerste plaats om de actie van Westduitse socialistische en pacifistische kringen, die zich vooral het vorige jaar fel hebben verzet tegen de plannen van de Westduitse regering om het nieuwe leger mettertijd te voorzien van kernwapens. Door zich zeer nauw aan te sluiten bij deze anti-atoombom-ac tie koppelde de D.G.B. zich vast aan de po litieke doeleinden van de S.P.D. waar mee hij toch al sterk verbonden was. Daarnaast bestaat bij vele D.G.B.-func tionarissen een neiging contact te zoeken in communistisch Oost-Duitsland met de daar bestaande onvrije F.D.G.B. („vrij" Duits vakverbond). In een boek, getiteld „Die Gewerkschaften in der Sackgasse" heeft de oud-D.G.B.-functionaris Otto Stolz daarover onlangs bijzonderheden verteld. Deze contacten met Oost-Duitsland en het onverbloemd leunen tegen de S.P.D. heeft onder de christelijke leden van de D.G.B. veel onrust veroorzaakt, nog te meer toen bleek, dat protestantse en ka tholieke protesten zonder meer terzijde werden gelegd. Deze ontevredenheid met het algemene politieke beleid van het D.G.B.-hoofdbestuur is een der peilers, waarop de nog zeer zwakke C.G.B. thans is gebouwd. Vijf jaar geleden is een po ging tot oprichting van een C.G.B. volko men mislukt. Toen was er geen officiële steun voor een Christelijk vakverbond te vinden. Thans kan hij staat maken op steun, ook financieel, van de Internatio nale bond van christelijke vakverenigin gen, waarvan de voorzitter Tessier bij de oprichtingsvergadering te Mainz aanwe zig was. Daar was voorts de Westduitse minis ter voor gezinszaken Würmeling, die zich zelfs zeer geestdriftig over de C.G.B. uit liet! Daar toonde verder de C.D.U. een meer dan normale belangstelling: twintig C.D.U.-bondsdagleden hebben zich aange meld voor het lidmaatschap van de C.G.B. Zij allen maakten duidelijk, dat de waarschuwing, welke de mislukte oprichting van een C.G.B. vijf jaar geleden voor de D.G.B. vormde, in dit grote verbond niet ter harte is genomen. Wat de C.G.B. in 1954 ontbeerde steun van regering en C.D.U. en andere christen-democratische ?lementen daarop kan hij thans bou wen! Men ziet in de Bondsrepubliek niet slechts een positieve zijde in het ontstaan van een sterke C.G.B., vóór alles over heerst op dit moment echter nog het ge voel, dat er iets volslagen mis dreigt te gaan met het Duitse vakbondswezen. Waar totdusver de christelijke groep in de D.G.B. dit massaverbond kon trachten af te houden van het varen van een uitge sproken S.P.D.-koers en kon waarschu wen tegen de sympatieën van sommige leiders voor de communisten daar dreigt thans het gevaar dat de D.G.B. zich openlijk zal gaan identificeren wat zijn politieke karakter betreft, met de S.P.D.- richtlijnen. Voorts is het gevaar niet denk beeldig dat de C.G.B. daardoor een offi ciële C.D.U.-vakbond wordt, als tegen- DURBAN (UPI) De afgelopen drie avonden is het in de Afrikaanse dorpen Pietermaritzbnrg tot relletjes gekomen waarbij twee Afrikanen het leven verlo ren en twee Europeanen ernstig werden gewond. In Sobantu raakten zaterdagavond 40 agenten slaags met honderden inheemsen. Een auto en een ambulancewagen wer den vernield, en de betogers probeerden een stadsbus in brand te steken. (Reuter) De politie heeft te Durban gezegd dat één van de drie branden van de laatste 48 uur op suikerrietplantages aan de Noordkust van Natal is aangesto ken. Bij de drie branden ging 2.500 ton suikerriet verloren. Eén van de branden ontstond per onge luk. De oorzaak van de derde is nog niet vastgesteld. Zaterdagochtend hadden ongeveer twee honderd met stokken en speren gewapen de inboorlingen reeds getracht de gevan genis van Harding in het centrum van Na- tal te bestormen, waar 29 vrouwen van de Macaistam gevangen worden gehouden. De politie sloeg de aanval af Korte tijd later trof men op de spoorlijn tussen Har ding en de kuststad Port Shepstone rots blokken en omgekapte bomen aan, waar door de lijn onbruikbaar was gemaakt. Douglas Mitchell, leider van de in de ippositie zijnde „Veienigde Partij" heeft premier Verwoerd telegrafisch gewaar schuwd, dat de onrust onder de Bantoes uit Durban is overgeslagen op Harding en andere plaatsen in Natal. Ópen rebellie dreigt volgens Mit< heil, die de oorzaak van de onlusten ziet in zwakke en ontoe reikende ordemaatregelen van de rege ling. Het is in Natal reeds twee weken lang nrustig. Er is een nieuwe agrarische her- orming op stapel gezet, die voor de in- 'oorlingen verlies van jachtgebieden bete ent. Vooral de Banloevrouwen verzetten '■ich ertegen. De Europese bevolking van Harding heef ^en „bewakingskorüs" opgericht, dat ech- 'er door de Zuidafrikaanse politie uit vrees voor incidenten ontwapend en naar huis gestuurd is. wicht tegen een S.P.D.-vakbond, de D.G.B. De christelijke groep in de D.G.B., die ook bij de oprichting van dit verbond zo'n belangrijke rol heett gespeeld, dreigt tus sen deze twee lichamen te worden fijnge- wereven. Het vakverenigingsleven zal daardoor in sterke mate verpolitiseerd worden dan totdusver. En het gevaar, dat dit inhoudt, wordt het scherpste gekenschetst door de volgende zinsnede uit een artikel in de Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Goede kenners van de geschiedenis van het Duitse vakvereni gingswezen in het tinnen- en buitenland, niet in de laatste plaats de socialistische en christen-democratische oprichters van de eenheidsvakbond, hebben de gerichte (socialistisch, katholiek of protestants dus) vakbonden voor het politieke lot van het Duitse volk mede verantwoordelijk ge maakt." Met andere woorden: door de volkomen begrijpel'jke oprichting van de C.G.B., als gevolg van het politieke ge ploeter van de D.G.B., dreigt het na-oor- logse Westduitse vakbondswezen, gelijk dat van vóór 1933 in zulk politiek vaarwa ter te komen, dat het er gelijk in 1933! in kan verdrinken. Er zal strijd tussen de D.G.B. en de C.G.B. ontstaan: men zal zijn leden net iets meer gaan beloven dan de tegenstander doet, men zal een loon politiek gaan voeren, die bepaald niet goed is voor de Westduitse economie, enzo voort Men hoopt thans in de Bondsrepubliek dat er maat gehouden zal worden. In de kern ligt hier de schuldvraag bij de D.G.B. waarvan de niet-christelijke leiders zich steeds als een soort zetbazen van de S.P.D. hebben beschouwd en waarin men niet fel genoeg optreedt tegen de communisti sche sympathieën van sommige leden. Maar desondanks mag men verwachten, dat de tegenstellingen niet opgeblazen zul len worden tot voor de Duitse economie gevaarlijke controverses. Evenals in verscheidene andere plaat sen bestaat in Delft een verordening, waarbij het verboden is gedurende de zo mermaanden in een bepaald gebied uit vliegende bijen te houden. Van dit gebied is het centrum de: stad uitgezonderd, maar de tuinders »n de omgeving voeren thans een actie om te bereiken, dat het verbod tot het stadscentrum wordt uitge breid. Gebleken is namelijk dat ook de „stadsbijen" hun honingtochten tot de tui nen in de omgeving uitstrekken, waar zij grote schade aanrichten aan de komkom merteelt. Zij brengen nameliik een onge wenste bestuiving van de komkommer bloemen teweeg, waardoor de vruchten uitgroeien tot de zo goed als waardeloze zaadkomkommers. Op een der tuinbouw bedrijven is reeds de gehele komkommer teelt mislukt. Vijfendertigduizend kom kommers werden nagenoeg waardeloos. SAINT TROPEZ (Reuter) Koning Boudewijn heeft zondag een persfotograaf bij de pols gepakt om hem te verhinderen een foto van hem buiten een nachtclub te Saint Tropez aan de Rivièra te maken. Koning Boudewijns zuster, erf grootherto gin Josephine-Charlotte van Luxemburg, hield tezelfdertijd een sjaal voor het ge zicht van de koning om andere persfoto grafen te hinderen. Prins Bertil van Zwe den die ook in het gezelschap was, sprak met de persfotograaf en het eind was dat de koning der Belgen met danspassen naar zijn gereedstaande auto ging. De drie genoemde vorstelijke personen en erfgroothertog Jean van Luxemburg hebben in de nacht van zaterdag op zon dag verscheidene nachtclubs in Saint Tro pez bezocht. Koning Boudewijn van België brengt op het ogenblik een vakantie door in Zuid-Frankrijk. De foto toont hem hier wandelend naast zijn zuster, Prinses Josephine-Charlotte, op een aanleg steigertje te Cabasson. Op de achtergrond Prins Jan van Luxem burg. Als een bruinvis dook bij Portland een nieuwe atoom onderzeeboot op, waarmee de Ameri kanen de Royal Na vy haar ogen kwa men uitsteken: de Skipjack, die er net drieduizend mijl on der water op had zitten. Op tweeën tachtigjarige leeftijd is zon dagavond in haar woning te Lakeville in de Amerikaanse staat Connecticut over leden de Poolse klaveciniste en pianiste Wanda Landowska. Wanda Landowska werd op 5 juli 1877 te Warschau geboren. Zij studeerde aan het conservatorium van Warschau en was daarna leerlinge van H. Urban te Berlijn. Van 1900 tot 1913 was z\j te Parijs gevestigd als lerares aan de Schola Cantorum, en van 1913 tot 1919 te Berlijn aan de Hochschule für Musik voor de organisatie van een cembaloklas. Zij verwierf op haar concertreizen wereldvermaardheid als klaveciniste, voor al als vertolkster van muziek van Bach, Mozart en Haydn. Zij componeerde lie deren, koren-, piano- en orkestwerken. In 1906 verscheen van haar „Bach et ses interprètes", dat in 1931 in een Neder landse editie werd gepubliceerd. Van 1919 tot de tweede wereldoorlog woonde zij te Parijs en later in St. Leu- la-Forêt waar zij een eigen cembalo-school leidde. Sinds 1947 woonde zij in Lakeville in Amerika. Zij heeft haar hartewens, het voor de plaat spelen van alle clavecimbel- werken van Bach, kunnen verwerkelijken. Onze muziekmedewerker Jos. de Klerk tekent hierbij het volgende aan: De Pools-Franse pianiste en klaveciniste Wanda Landowska is. door haar esthetiek van de muzikale meestei-werken uit het verleden, een begrip geworden, dat sterk op onze generatie heeft ingewerkt en buiten kijf zal blijven nawerken. Haar vermaardheid als fijnzinnige cembaliste stoelt op deze esthetiek, die zij met de energie van een fanatieke levensovertui ging gepropageerd heeft. Ouderen onder NEW YORK (Reuter) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Parade" is de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nauti lus" op 23 april aan een groot gevaar ont snapt. Toen het vaartuig zich op 150 me ter diepte bevond voor proeven, waarbij ook twee torpedobootjagers betrokken waren, stroomde er tengevolge van een breuk in een slang water in de machine kamer. Automatisch werden alle water dichte schotten gesloten en de gezagvoer der gaf bevel, zo snel mogelijk naar de op pervlakte te stijgen. Het schip kwam slechts op enkele honderden meters van een der torpedobootjagers boven water, waarvan men meende, dat hij zich enkele mijlen uit de buurt bevond. Als de duik boot onder deze oorlogsbodem naar boven was gekomen, zou dit, volgens het tijd schrift, het einde van de beide schepen hebben betekend. De schade aan de duikboot tengevolge van de lekkage was niet ernstig, ook al doordat de kernreactors zich in een andere ruimte bevonden. Ook deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Daarom zou de Amerikaanse marine geen ruchtbaarheid aan het gebeurde hebben gegeven. WASHINGTON (UPI) De negen dagen geleden gelanceerde Explorer VI met zijn vier „schoepen" waarop gevoelige cellen het zonlicht in electrische energie omzet ten, heeft al bijna 2.5 miljoen kilometer afgelegd en zendt zeer waardevolle gege vens naar de aarde. Men heeft met die ge gevens een aantal feiten en theorieën, die waren opgesteld omtrent de cirkelvormige radioactieve laag rond de aarde, kunnen verifiëren en bovendien nieuwe bereke ningen kunnen maken omtrent de micro meteorieten. stofdeeltjes, die in de ruimte circuleren. Ook heeft men partikels met een laag energiekenmerk kunnen bemeten, voor de eerste maal in de geschiedenis van de natuurkunde. De satelliet heeft, met behulp van zijn ..zonne-energie". televisieuitzendingen ge daan. Hierover uitgezonden radiosignalen worden momenteel bewerkt. Over onge veer drie weken zal men. als alles voisens verwachtingen verloopt, een foto van de aarde hebben samengesteld, genomen van 8000 km hoogte. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft zaterdag meegedeeld, dat het de hoop, om de ruimtecapsule van de „Ontdekker IV" nog terug te vinden, vrij wel had opgegeven. Twee marineschepen zochten op dat tijdstip nog in de Stille Oceaan. De berging mislukte omdat de radiozen der, waarop de negen vliegtuigen, die van vangnetten waren voorzien, zich hadden moeten richten, niet werkte en de positie van de capsule derhalve onbekend bleef. Zondagmiddag is het zoeken gestaakt. Een zeegebied van 10.000 vierkante mijlen ten zuidwesten van Hawaii, is zonder re sultaat afgezocht door schepen en vlieg tuigen. Zondag vertrok uit de Rotterdamse ha ven een schip met 105 kisten geselecteer de bloembollen bestemd voor „Sterling Forest Gardens" Tuxedo N.Y. U.S.A. Dit zijn de voorlopers van ruim een miljoen bloembollen, die straks in een bergachtig gebied in de buurt van New York zullen worden geplant. De New Yorkse City In- vesting Comp. financiert de Amerikaanse „Keukenhof". Zij wil de aandacht vestigen op de Sterling Forest Gardens, waar zij in een rustige omgeving onderzoekcentra zal laten bouwen en de Amerikanen zal tonen hoe mooi de Nederlandse bloembol len bloeien. Het is een gigantisch project, dat enorm veel geld kost en niet minder inspanning, maar de initiatiefnemers hebben al hun vernuft en machines gemobiliseerd om een vlakte van ongeveer 24 ha. vrij te maken, te draineren en zover in gereedheid te brengen, dat de bloembollen er ook wer kelijk goed zullen bloeien. -Midden in deze met vijvers bezaaide vlakte staat een klei ne rotsformatie, als het ware geschapen om de bollen voor de rotstuin een uitge lezen plaats te geven. Deze grote vlakte is omgeven door te gen heuvels opgroeiende bossen, waarin men een pad heeft gehakt. Van hieruit kijkt men uit over de vlakte, waar 640 bedden bloembollen te zien zullen zijn. In de bossen worden 15.000 gele trompet narcissen Rembrandt en tuinduizenden blauw Scilla Spring Beauty geplant, die daar moeten verwilderen. Men moet met de verzending haast ma ken, want er dreigt een staking in de New Yorkse havens op 1 september en voor dien moeten de bloembollen in de Sterling Forest Gardens zijn. Daarom heeft men nu al een begin gemaakt door de narcissen en bijgoed te versturen. Gelijk met deze eerste zending vertrek ken drie van de negen Nederlanders, die toezicht zullen houden op het planten. Het Centraal Bloembollen Comité heeft deze geselecteerd uit een groep van vijftig jon ge bloembollenkwekers. De Amerikaanse Groep van de Bond van Bloembollenhan delaren schreef in haar mededelingenblad, de American Marketletter, dat men een zeer gunstige indruk heeft gekregen van al deze jonge mensen. Men hoopt daarom ook, dat deze negen goede ambassadeurs zullen zijn. Zij zijn niet de enige ambassadeurs, want zij krijgenmateriaal mee. Ne derlandse plattandervorken en truffels. De Amerikanen werken met schoppen, die in onze ogen vreselijk onhandig zijn, van daar dat de Nederlanders de praktische vorken meenemen. Men mag zich niet vorstellen, dat er daar bij New York een „Keukenhof" groeit, zoals wij die kennen. Het terrein is bergachtig en dat legt de uitvoerders beperkingen op, maar men hoopt toch, dat het project zal slagen. De City Investing Comp heeft er grote kapitalen ingestoken en is zelfs zo overtuigd dat het plan zal gelukken, dat het er al uitvoerig over heeft geschreven in haar jaarverslag, compleet met een kleurenfoto van „Keukenhof" en de ontwerpen van de Sterling Forest Gar dens, die de Nederlandse tuinarchitect Carl van Empelen jr. heeft gemaakt. De voorzitter van de Amerikaanse groep, de heer Jac. van Zijverden, die kortgele den met de voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen, dr. A. J. Ver- hage, en de voorzitter van het Centraal Bloembollen Comité, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden een be- bezoek aan het gebied heeft gebracht, zag dit jaarverslag als een teken van optimis me. „Men moet er niet aan denken wat een rel het onder de aandeelhouders zou geven als de tentoonstelling volgend jaar mei niet open zou kunnen, omdat men niet op tijd klaar zou zijn!" Men hoopt dat de tentoonstelling zich zal kunnen bedruipen, zodat de nu door de Nederlandse bloementeelt en -export ge schonken bloembollen eerlang kunnen worden terugbetaald. Hopelijk zal deze reclame weer worden, zoals iedere re clame-man het wenst: reclame die door het publiek wordt betaald. Men rekent het eerste jaar al op enkele miljoenen bezoe kers. Ook daarin zou deze bloembollen tentoonstelling afwijken van de „Keuken hof". Om miljoenen bezoekers te kunnen verwerken heeft men nu eenmaal Ameri kaanse Highways en parkeerterreinen no dig. Deze week wordt begonnen met de te rugzending van de inzendingen voor de nationale fotowedstrijd 1959, „Richt uw lens op de werkende mens". De deelne mers die voldoende porto en een envelop, voorzien van hun naam en adres, hadden bijgevoegd, krijgen hun fotos dus dezer dagen thuisbezorgd. Zij die dit verzuimden, kunnen alsnog schriftelijk om terugzen ding verzoeken en wel aan het secretariaat van de landelijke jury, p.a. Prinsesse- gracht 32 Den Haag (p.v. Vereniging Ne derlands Fabrikaat) onder bijvoeging van retourporto. Een passagiersboot van een rederij uit Amsterdam, die in Schoorldam een groep passagiers had afgezet, kwam zondagmid dag bij het keren in het Noordhollands Ka naal aan beide oevers vast te zitten. Het personeel van de boot moest aan één zij de een stuk van de wal weggraven voor dat de boot vrij kwam. Het oponthoud in het kanaal, waar verder geen scheepvaart was, duurde anderhalf uur. ons kunnen zich nog herinneren, dat bij de uitvoering van cantates en passionen van Bach de piano als continuo-instrument gebruikt werd, dat, bij gebrek aan hoge trompetten of van althobo's, klarinetten te pas gebracht werden, ja dat zelfs bij de hooggeroemde uitvoeringen van de Mat- thaeus Passion onder Mengelberg, in plaats van een klavecimbel een vleugel gebruikt werd waarvan de hamers be- prikt waren met punaises! Dit was al een poging om iets van de originele klank na te bootsen, maar het. was tenslotte een zielig gedoe. Er moest een Wanda Lan dowska opstaan om met de kracht van een sterke persoonlijkheid en artistieke religiositeit, als ik het zo noemen mag, om aan de muzikale wereld overtuigend te be togen. dat het ontijdig begraven en ver geten klavecimbel een volwaardig instru ment was, met geraffineerde mogelijk heden. die noch door harp. noch door pia no, noch door wat ook kon vervangen worden. Zij heeft dit met woord en daad bewezen. Haar boek „La musique ancien- ne" werd een prachtig pleidooi voor de betekenis van de kunst der oude meesters, die uiteraard in hun eigen stijl en klank idioom moeten worden geïnterpreteerd. Haar eigen vertolkingen en haar cursussen aan de Schola Cantorum te Parijs en aan de Hochschule für Musik te Berlijn en tenslotte in haar eigen instituut voor klavecimbelspel te St. Leu-la-Forêt deden de rest. Zij heeft school gemaakt en de muziekwereld heeft er vroeger nooit ver moede verruiming door gekregen. Wanda Landowska is nu op tweeën- tachtigjarige leeftijd heengegaan met het besef dat haar levenswerk vruchten draagt. Haar plaats in de geschiedenis der muziek verwierf zij met de vernieuwing van vergeten cultuurwaarden, die ook perspectieven voor de toekomst inhouden. In New York is medegedeeld dat de D.A.F.-personenauto die op de automobiel- tentoonstelling in het New Yorkse colli- seum in de lente van dit jaar zoveel be langstelling verwekte, deze week op de markt zal verschijnen. De eerste versche ping van de Dafjes wordt, in de komende dagen verwacht en zal in de verkoop wor den gebracht door Imported Cars of Hol land, Inc., Brooklyn N.Y. Volgens de Amerikaanse dealers van D.A.F. is de bij zondere belangstelling voor hel Neder landse autootje gelegen in het feit dat het het enige Europese model in zijn klasse is met automatische overbrenging. De prijs voor de D.A.F.-auto in de Verenigde Staten zal iets onder de 1500 dollar liggen. Generale zendingsdeputaten van de Ge reformeerde Kerken hebben in het eer ste deel van het gebruikelijke rapport over de zending aan de generale synode dezer kerken in Utrecht voorstellen gedaan met betrekking tot de voorgenomen integratie van de Internationale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken. De gereformeer de kerken zijn namelijk wel bij de Neder landse Zendingsraad en dus ook bij de Internationale Raad, maar niet bij de We reldraad van Kerken aangesloten. Aansluiting van de Nederlandse Zen dingsraad bij de „commissie voor Wereld zending en Evangelisatie" van de Wereld raad zou volgens deputaten betekenen, dat dan volledige verantwoordelijkheid wordt gedragen voor heel het werk van de We reldraad. Deputaten menen, dat deze mo gelijkheid voor de Gereformeerde Kerken niet aanvaardbaar is. Zij stellen daarom met overtuiging aan de synode voor. de Nederlandse zendings raad te doen aansluiten bij de bedoelde commissie, maar met een beperkte ver antwoordelijkheid. Hiermee kan onder meer worden bereikt, dat de banden met de internationale zendingswereld besten digd wordt en dat de distantie ten aanzien van de arbeid van de Wereldraad van Ker ken. waartoe de gereformeerde kerken reeds eerder besloten, kan worden gerea liseerd. Het staat nu al vast, zo zeggen deputaten in het rapport, dat de Nederlandse Zen dingsraad zich in een dergelijke oplossing zou kunnen vinden, hoewel natuurlijk de leden, die aangesloten zijn bij de Wereld raad, verder willen gaan. De uit Hongarije afkomstige beeldhou wer Eugene Kormendy is zaterdag op 72- jarige leeftijd in Washington overleden. Kormendy, die een leerling was van Ro din, kwam in 1930 naar Amerika. De zondag in de veilinghallen te Nij megen gehouden internationale kampioen schapstentoonstelling voor honden be reikte met een aantal geëxposeerde hon den van 954 een belangrijke recordver betering. De accommodatie was in alle opzichten uniek. De overal goed verstaan bare versterkerinstallatie droeg zorg voor een vlotte afwikkeling van de keuringen, die in ruime kringen deels op een zeer ge schikte tegelvloer, deels op de buiten het gebouw gelegen met klinkers bestrate in- en doorritten gehouden werden. Onder de deelnemer^ troffen wij zeer vele buitenlanders aan, waaronder tachtig Duitsers, zestien Belgen, en verder enkele Fransen en Zwitsers, een Zweed en een Italiaan. Het steeds groter wordende con tingent buitenlanders vormt een goede maatstaf voor de populariteit van de Nederlandse tentoonstellingen en de kwa liteit van onze nationale honden. Waar slechts enkele jaren geleden nog de hoog ste kwalificaties steeds door buitenlandse honden werden behaald, ziet men tegen woordig een nek-aan-nekstrijd. die vaak in het voordeel van onze honden uitvalt. Een opvallend verschijnsel was verder, dat het aantal kijklustigen, dat van alle tot nu toe gehouden Nijmeegse tentoon stellingen overtrof. Zondagavond was nog geen nauwkeurig cijfer bekend doch een schatting van 2000 bezoekers leek aan de veilige kant. Het meest populaire ras op de tentoon stelling was weer de Boxer, die met een aantal van 87 inschrijvingen op de voet gevolgd werd door de Dashonden (81), Poedels (77) en Duitse Herders (67). Ook enkele zeldzame rassen waren vertegen woordigd, onder andere de Hovawarth en de Weimaraner, respectievelijk een Hon gaarse en een Duitse jachthond. De scha pendoes vertegenwoordigde de weinige overgebleven exemplaren van dit ras. De Duitse Doggen (21) blijken aanmerkelijk aan populariteit te winnen, gezien de grote opkomst van deze kolossale en eetgrage reuzen. Ons land kan zich thans beroemen op verscheidene internationaal bekende kennels van dit ras. Algemene uitslagen Groepskeuringen: Beste werden in de volgende groepen: Dogachtigen: Bulldog reu Kamp Bobo v. d. Ja-Gri van P ,M. A. Jansen, Oss. Herdershonden: Welsh Corgi Pembroke reu Cock Robin of Cowfold van mevr. J. J. M. Emmen-Leydenroth van Boek hoven. Den Dolder. Windhonden: Afghaanse Windhond teef Con Brio's Sarwandi van mevr. M. Esser- Kool, Zaandam. Jachthonden: Engelse Cocker Spaniel reu Urtica's Zorroo van mevr. C. Lang- hout-Stein te Eist (Gld.). Pinschers en Schnauzers: Dobermann Pinscher reu Graaf Quit van Neerlands Stam van G. Tramper, Rijnsburg. Keesachtigen en Poolhonden: Chow chow reu Fy-yong van de Tongelreep van Friedel Flohr. Hann-Münden (Duitsland). Terriers: Foxterrier draadhaar teef Gypsy Club's Pretty One van mevr. Y. Vonk, Bergambacht. Dameshondjes: Petit Brabanqon reu Starbeck Domaka van mej. R. M. Czopp, Soestdijk. De' beste honden van de tentoonstelling waren: 1. Welsh Corgi Pembroke; 2. En gelse Cocker Spaniel; 3. Foxterrier; 4. Bulldog; 5. Afghaanse windhond. De Haagse rechtbank heeft besloten aan een 27-jarige Haagse glazenwasser, die n mei van dit jaar tien dagen onschuldig m de cel heeft gezeten, een schadevergoeding toe te kennen van 750 gulden. Hij was des tijds -gearresteerd nadat getuigen hem hadden aangewezen als de dader van een insluiping ten huize van een Haagse bak ker. Hoewel hij hardnekkig ontkende, werd hij tien dagen lang vastgehouden, totdat een autodief, die in Apeldoorn toe vallig tegen de lamp liep, en verklaarde dat hij ook de insluiping in de bakkerij gepleegd had. Deze man leek als twee druppels water op de glazenwasser, van daar de vergissing der getuigen. In de Rolzaal aan het Binnenhof te Den Haag heeft de Koningin vanmorgen de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan zuster A. E. W. Chr. Engelberts, oud- directrice van het Rotterdamse Havenzie kenhuis. Deze onderscheiding, die slechts eenmaal in de twee jaar wordt verleend aan ten hoogste 36 verplegenden over de hele wereld, wordt toegekend door het Internationale Comité van het Rode Kruis te Genève. Zuster Engelberts kreeg de Florence Nightingale-medaille voor haar zelfopof ferende arbeid, voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog. Nadat de voorzitter van het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, de Koningin wel kom had geheten en zuster Engelberts bloemen waren aangeboden, speelden twee leden van het Concertgebouworkest, Phia Berghout, harp en Hubert Barwasser, fluit, het „Lento" van Christian Willibald van Gluck. Nadat mr. De Graaff in een korte toe spraak de verdiensten van zuster Engel berts had gememoreerd, reikte de Konin gin haar de medaille uit. De plechtigheid werd besloten met het declameren van drie gedichten door Elisabeth Andersen en het spelen van „Intermezzo" van Hendrik Andriessen. Onder de genodigden waren drie Ne derlandse draagsters van de Florence Nightingale-medaille: mej. L. J. Jobse, die zowel in de eerste als in de tweede we reldoorlog zich door haa>* dapperheid on derscheidde, zuster A. B. Driessen uit Reu ver, die in 1940 achter de vuurlinies werk te en zuster H. M. Verheul, die bij Roer mond gewonden over de Maas bracht. Doodvonnissen. Het Tunesische hoogge rechtshof heeft drie aanhangers van Salah Ben Joessef, de politieke rivaal van president Bourguiba die als balling in Cairo vertoeft, ter dood veroordeeld, van wie twee bij verstek. De aanhan gers van Ben Joessef worden beschul digd van moord op de voorzitter van een afdeling van de Tunesische rege ringspartij de Neo-Destour.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7