Frankrijk verwacht teveel van een eigen kernbom HET WEER tt J r** jl Woedende Afrikaanse vrouwen lopen overal in Natal te hoop Amerikaanse leger in Duitsland voor miljoenen benadeeld Internationaal gezien de bus gemist 44e JAARGANG NUMMER 240 ejpre ijouvuy! Iets warmer Aan het strand Ravage in Kopenhagen Politieposten omsingeld, bussen aangehouden, scholen afgebrand A msterdams leidingwater voor dorstig Gibraltar NAVO-bijeenkomst verwacht met minister Kerter Het woord is aan Prinses Beatrix luncht op 14 september met Eisenhower V erkeersbrug door gezwikt Probleem van de kernfusie in Amerika opgelost? In de krant van heden: Materiaal gebruikt voor 28 particuliere huizen Raoul Castro ondervraagt De houd van de generaal DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i fl 1 "T X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. sB J§ i i II J| fl J| Jg B. M E, jH 1 I L Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na x> u. 7519. franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekeniner ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdrad, en alle af d. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VEL S E N - IJM U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVIXG JgLJLL* op aanvraag verkrijgbaar. (Van onze correspondent in Parijs) Er is de laatste dagen en weken weer veel over de Franse kernbom te doen. Van zekere Franse zijde is verkondigd dat de wereld nog deze maand zou wor den opgeschrikt door de formidabele mep waarmee in de Sahara Frankrijks eerste kernbom tot explosie zou worden ge bracht in aanwezigheid van president de Gaulle. Het bericht is van officiële zijde tegengesproken met de ietwat benauwde verklaring dat er de eerste maanden nog wel van geen ontploffing sprake zou kun nen zijn. Niettemin hebben de geruchten zich verder verspreid. Men meende plot seling toen ook te begrijpen waarom de Gaulle zo nodig eerst naar Algerije wilde, alvorens zijn Amerikaanse evenknie Eisenhower te ontmoeten. Met de echo van de kernbom achter zich, zou hij im mers ook zijn eigen stem in het diploma tieke gesprek enkele registers sterker kunnen verheffen. De Afrikaanse landen zijn ook op de achterste benen gespron gen en hebben bij voorbaat geprotesteerd tegen het voornemen hun continent als een proefterrein voor kernexperimenten te misbruiken. Daarna hebben, naar het schijnt, „geïn spireerde" Britse journalisten een duit in het zakje willen doen met hun insinuaties dat aan die Franse kernbom van de gene raal toch wel een sterk Duits luchtje zou zitten. Duitse geleerden zouden die Fran se bom in werkelijkheid hebben klaarge- stoofd. Achter die samenwerking kon men in Engeland zonder veel moeite ook weel de schim zich zien verheffen van 't (rooms- katholieke) Europa van Karei de Grote dat, onder de aanvoering van de twee „koppige, jaloerse, ambitieuze en mislei de oude mannen Adenauer en de Gaulle", alle banden tussen Groot-Brittannië en het oude continent nu poogde te verbreken. Kortom: de explosie van Frankrijks toe komstige kernbom zal in de vermoede lijk nog niet zo nabije toekomst nauwe lijks méér geraas kunnen verwekken en stof doen opwaaien, dan ze het nu voor de geboorte al heeft gedaan Men dient deze politieke rel bij beide par- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BÏI KONINGSPLEiN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en opnieuw iets warmer. Zwakke tot matige oos telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig en geleidelijk warmer strandweer; temperatuur in de mid dag oplopend tot 24 gr. C. Zwakke wind uit noordoostelijke richting. Zeewater helder, temperatuur 19 gr. C. Vlakke zee met weinig branding. Voorzichtigheid bij baden en zwem men geboden. Laag water 's morgens half twaalf en 's nachts twaalf uur, hoog water over vier. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's morgens half acht tot 's midags twee uur en 's avonds van acht uur af. tijen met enige korrels zout te nemen. De verontwaardiging van de Britten en van de Amerikanen over de Duitse hulp bij de voorbereiding van de Franse bom, is van een zekere valsheid en hypocrisie moeilijk vrij te pleiten. Men is de namen van de geëmigreerde Duitse atoomge leerden die hun kennis in dienst van Ame rika en Engeland hebben gesteld, nog niet geheel vergeten. Doch de verontwaardig de Franse ontkenning van enige Duitse medewerking is evenmin volledig over tuigend. Anderhalf jaar geleden stonden immers de Franse kranten nog vol be richten over de onderhandelingen die de toenmalige minister van Defensie, Cha- ban-Delmas, voerde met zijn Duitse colle ga met het doel hun financiële en weten schappelijke inspanningen in de richting van gezamenlijke kernsplitsing te coördi neren. Het fijne van de zaak is men nooit te weten gekomen. Maar het beginsel van zo'n samenwerking werd officieel toch evenmin ooit verworpen. Belangrijker is echter de vraag of Frankrijk er onder de huidige nationale en internationale omstandigheden nu wel zo verstandig aan doet een groot deel van zijn financiële en andere krachten op de kaart van een eigen kernbom te zetten. Er tekenen zich nu juist de eerste gren zen af waarbinnen tussen de grote super- mogendheden Amerika en Rusland mis schien een verbod van kernexperimenten, of althans een controle, zou kunnen wor den bewerkstelligd. Voor het prestige van een land als Frankrijk dat de bakermat van het Europese humanisme is, zou het vermoedelijk beter zijn die Amerikaans- Russische pogingen niet te doorkruisen. En het lidmaatschap van de kernclub, waartoe de Gaulle dan zo zielsgraag zou willen behoren? De Amerikaanse journa list David Schoenbrun, die noch van anti- gaullistische, noch van anti-Franse ge voelens beticht zou kunnen worden, heeft dezer dagen in Paris-Presse een zeer juis te opmerking gemaakt. Engeland bezit niet slechts de kern-, maar ook de wa terstofbom. Toch werd Macmillan, die niet temin zoveel voor deze toenadering heeft gedaan, niét uitgenodigd om met Eisen hower en Kroesjtsjev over deze aangele genheden van gedachten te komen wisse len. En dat door Frankrijk zo vurig be geerde bezit heeft Londen, tijdens het Suez-avontuur evenmin als Parijs, voor de vernedering bespaard dat het door Washington de pas werd afgesneden. Dubieus Als diplomatiek pressiemiddel moet het effect van de kernbom dus tevoren al wel dubieus worden genoemd. En voor mili taire doeleinden, bij voorbeeld in de Alge rijnse oorlog die een guerrillastrijd is, is een kernbom al even onbruikbaar. Daar enboven worden de voorbereiding en de industrie van massale verdelgingsmidde len vandaag zo sterk door wetenschappe lijke verworvenheden en ontdekkingen bepaald, dat Frankrijk zijn huidige achter stand op Rusland en Amerika hoogstwaar schijnlijk nooit meer zal kunnen inlopen. Wanneer de Fransen, binnen enkele maan den, in de Sahara hun eigen bom zullen laten exploderen, dan hebben ze op dit gebied nog maar nauwelijks het punt be reikt dat de Amerikanen in Hirosjima, twaalf jaar geleden, al ruimschoots had den overschreden. Want voor het „prak tisch gebruik" van een kernbom heeft men ook speciale bommenwerpers nodig. Men verwacht dat Frankrijk over die vliegtuigen op zijn vroegst over een vijftal jaren de beschikking zal kunnen hebben. En dan nog op voorwaarde er een twee tot driehonderd miljard franken jaarlijks aan te spenderen.... Bezuiniging op militaire uitgaven moet een land soms duur betalen, maar in dit geval lijkt het geld bij voorbaat toch wel over de nationale balk te worden gegooid. Een verspilling die bovendien de restau- Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een geweldige ravage van kisten en gebroken flessen was het gevolg van een botsing van een vrachtwagen en een tram in Kopenhagen. De bestuur ders van de tram en de auto werden licht gewond. ratie der republiek in de ogen van het bui tenland dreigt te compromitteren. Zojuist heeft ook Marokko, dat in Noord-Afrika het land is dat het „nieuwe Frankrijk" van de Gaulle zeker het gunstigste gezind was, officieel verzocht de kwestie dei- voorgenomen proefexplosies in de Sahara als agendapunt op de komende vergade ring van de UNO te noteren. Frankrijk tracht zich tegen deze bezwaren en aan vallen te verweren met een verwijzing naar de Sovjet-Unie, Amerika en Enge land, die, vrijwel zonder protest, al wel zo'n tweehonderd kernbommen lieten ont ploffen. Het ongeluk voor Frankrijk is echter dat dit land ook op dit punt de bus al weer lijkt te hebben gemist. Niet alleen militair-technisch en diplo matiek verschijnt Frankrijk met zijn eigen bom te laat op het internationale toneel, doch vooral ook psychologisch. Mo reel gesproken staat Frankrijk in zijn ver langen naar een arsenaal met eigen kern wapens hoger noch lager dan de andere leden van de kernclub. Maar de politieke omstandigheden zijn intussen internatio naal sterk gewijzigd. Men spreekt nu al lerwegen over afschaffing of verbod van kernwapens. En daarom roeit de Gaulle op gevaarlijke wijze tegen de algemene stroom op door zich nu, ten koste van mil jarden, zo niet van een economisch bank roet, diezelfde wapens met alle geweld toch te willen verwerven. Frankrijks grootheid, noch zijn militaire paraatheid, zal met een kernbom die al lang is over troefd. iets te winnen hebben. Eerder dus het tegendeel.... DURBAN (UPI) In de omgeving van Pietermaritzburg in de Zuidafrikaanse staat Natal, waar het afgelopen weekeinde twee kleurlingen bij ongeregeldheden ge dood werden en twee blanken gewond, is het maandag opnieuw tot onlusten geko men. Sterke politie-eenheden zijn maan dagmorgen uit Pietermaritzburg uitge rukt naar St. Faith, een rooms katholie ke missiestatie, waar 1.200 vrouwen met assegaaien en stokken zich verzameld hadden rond het plaatselijke politiebu reau. Volgens berichten uit St. Faith heeft de politie daar aan de demonstranten mee gedeeld, dat zij hun grieven zouden kun nen overbrengen aan een commissaris voor de kleurlingen, die op weg was naar St. Faith. Toen de vrouwen daarop niet uiteen gingen, werden zij door de politie uiteengejaagd. In Howick werd een voorman door zijn Afrikaanse arbeiders doodgeslagen, al dus de politie. In Oemtawaloeme brach ten Afrikaanse vrouwen zeven bussen tot stilstand. De arrestatie van 114 vrouwen was hier gemeld, maar de politie heeft dit bericht ontkend. Drie oorzaken (Reuter) Van bevoegde Afrikaanse zijde zijn drie hoofdoorzaken genoemd voor de onrust in verschillende delen van Natal. In de eerste plaats is er wrok onder Afrikaanse vrouwen omdat zij tanks met water hebben moeten vullen zonder hier voor betaald te zijn. Naar verluidt hadden hun stamhoofden hun bij weigering ene boete van twee pond sterling opgelegd. Ve.rder heeft volgens de zegslieden een bepaalde belastingverhouding tot klachten van Afrikanen geleid, dat de bepalingen voor hun toegang tot de steden in sommi ge gevallen een beletsel zijn om geld te verdienen teneinde de belasting te kunnen betalen. Ten slotte, zo is gezegd, wordt de con trole op de toeloop van Afrikanen naar de steden beschouwd als een maatregel om de Afrikanen te dwingen als goedkope werkkrachten in landbouwbedrijven te fungeren, terwijl zij in de steden meer zouden kunnen verdienen. Een politiegroep is uit fort Shepstone naar Ifafa aan de kust gezonden, waar 126 vrouwen zijn gearresteerd. Volgens de be richten hebben vrouwen telefoondraden doorgeknipt. De Zuidafrikaanse regering heeft een functionaris naar Natal gezon den om een onderzoek in te stellen. In het dorp Sobantoe zijn maandag open- luchtscholen georganiseerd daar zaterdag GIBRALTAR (Reuter) Deze week zullen de inwoners van Gibraltar kunnen proeven hoe Amsterdams leidingwater smaakt. Het stadsbestuur van de Britse kolonie bestelde namelijk twintig miljoen liter water in Nederland omdat het op de rots al in geen tijden geregend heeft. Het gebrek aan water heeft tot drastische be zuinigingsmaatregelen geleid. De 18 miljoen liter water zijn op het ogenblik met het 18.000 ton metende pas in de vaart zijnde Shell-tankschip Asprella onderweg naar Gibraltar. Het tankschip heeft op zijn eerste reis dezer dagen Am sterdam aangedaan, waar het drinkwater aan boord werd gepompt. drie scholen in brand gestoken werden. In Harding zijn de onlusten vorige week begonnen toen dertig Afrikaanse vrouwen veroordeeld werden tot twaalf weken ge vangenisstraf wegens het in brand steken van een hut. De politie, die hen naar de gevangenis in Pietermaritzburg meenam, gaf geen gehoor aan een verzoek tot vrij lating van de vrouwen omdat zij thuis klei ne kinderen hebben. (AFP) Eenheden van de politie en het leger zijn naar Ixopo in Zuid-Natal ver trokken, waar zich ongeregeldheden heb ben voorgedaan in de buurt van een kerk, waarin zich een kleine zevenduizend Afri kanen, in hoofdzaak vrouwen, hadden ver enigd. KAAPSTAD (Reuter) Dr. Jan Steyt- ler, leider van de Verenigde Partij in de Kaapprovincie en lid van het Zuidafri kaanse parlement, heeft maandag meege deeld, dat hij zijn lidmaatschap van de Verenigde Partij heeft opgezegd. Steytler is de leider van de progx-essieve groep, die zich de vorige week op het congres van de Verenigde Partij heeft afgescheiden van de rest van de partij. Twaalf parlementsleden hebben reeds hun steun toegezegd aan de groep van Steytler. Men verwacht, dat nóg drie of vier leden van het parlement tot deze groep zullen toetreden. Dan zouden dr. Steytler en de zijnen circa 13 van de 54 zetels hebben, die door de Verenigde Par tij in het parlement worden ingenomen. WASHINGTON (Reuter/AFP) Ame rikaanse functionarissen hebben meege deeld dat de kwestie van het houden van een speciale NAVO-vergadering ten tijde van Eisenhowers bezoek aan Europa nog in beraad is. Volgens een hoge functionaris van bet Belgische ministerie van Buiten landse Zaken wordt verwacht dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter. die Eisenhower bij zijn aan staande bezoek aan Europa zal vergezellen, aanwezig zal zijn op een bijeenkomst van de NAVO op 3 september in Parijs. Een uiteindelijke beslissing over het houden van die bijeenkomst zal morgen op Je wekelijkse bijeenkomst van de permanente NAVO-raad te Parijs worden genomen. Waarschijnlijk zou de NAVO-vergadering van 3 september met minister Luns als voorzitter door een aantal ministers van Buitenlandse Zaken worden bijgewoond. De Belgische minister Wigny zou komen en waarschijnlijk ook de ministers van Luxemburg, Turkije, Griekenland en Por tugal. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vex-klaard, dat president Eisenhower de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella voor een onderhoud naar Londen heeft uitgenodigd zonder de Britse rege- ring te x-andplegen. De Britse ^egering heeft echter geen bezwaren tegen deze uitnodiging en zal de Spaanse minister met voldoening ontvangen, aldus de woord voerder. die voorts zei dat Selwyn Lloyd, de Bi-itse minister van Buitenlandse Zaken, de gelegenheid te baat zal nemen om zijn Spaanse collega te ontmoeten. Voorts wordt van gezaghebbende zijde verklaard, dat geen enkele bijeenkomst van de NAVO op het niveau van de regeringshoofden voorzien wox-dt. ter ge legenheid van Eisenhowers bezoek aan Paxujs. Advertentie Channing: Weinigen zijn volkomen rechtvaardig jegens hen, die niet tot hun eigen kring behoren. President Eisenhower heeft Prinses Beatrix uitgenodigd op 14 september zijn gast te zijn op het Witte Huis en met hem de lunch te gebruiken. De Prinses komt op 11 september in Amerika aan voor het bijwonen van de plechtigheden ter herdenking van Henry Hudson's reis naar Noord-Amerika, 350 jaar geleden. De herdenking in New York duui't tot 20 september. De lunch met president Eisenhower valt juist één dag voor de aankoms' van presi dent Kroesjtsjev in Washington. Aanvan kelijk zou. de pj-esiaent de Prinses uitnodi gen voor 15 september, maar hij vervroeg de de datum wegens de komst van Kroes jtsjev. Bij de lunch op het Witte Huis zal ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, aanv-ezig zijn Zoals reeds, is bericht maakt de Prinses de reis naar Amerika met het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerikalijn. In New York stapt zij over op de torpedo- bootjager „Geldeiiand', die haar aan land brengt. Zij wordt begroet met een salvo van 21 kanonschoten. Op de wal zullen de Nederlandse ambassadeur, dr. Van Roijen, en hoge Amerikaanse functionarissen haar be groeten en zal een erewacht aangetre den staan van leger, luchtmacht en ma rine. Orkesten van land- en luchtmacht zullen de volksliederen spelen. Zo ziet de grote verkeersbrug over de Salzach bij Salzburg er uit, die vorige week door het gezwollen water van de rivier werd ondermijnd. Het auto verkeer op de snelweg Miinchen- Salzburg ondervindt door de ver woesting van deze brug ernstige vertraging. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat geleerden van de Ame rikaanse marine misschien een ontdekking hebben gedaan die kan leiden tot beteu geling van de waterstofbom. Het voor zichtige enthousiasme onder de geleerden kan nauwelijks hun overtuiging verhullen dat zij erin zijn geslaagd een beheerste waterstofbom-reactie te hebben teweeg gebracht. De kern van het apparaat is een glazen buis van dertig centimeter lengte en drie centimeter doorsnede, gevuld met een vorm van zwaar waterstof en gevat in een mag netische klos. Een woordvoerder van de marine beves tigde later dat dr. Alan Kolb van het on- derzoek-laboratorium der Amerikaanse marine erin geslaagd meent te zijn de ki-acht van een waterstofbom te beteuge len, maar eerst verdere proefnemingen moet doen om deze theorie te staven. Dr. Kolb is op het oge iblik voor een congres in de Zweedse universiteitsstad Uppsala. Het „temmen" van de waterstofbom is een lang gekoesterde wens van de kern- mogendheden de Verenigde Staten, Rus land en Engeland. pag. Parijs en de kernbom1 I Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Van dag tot dag 3 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst 4 Agenda5 Uit stad en omgeving5, 6 Beurs6 Sport 9 DIT NUMMER BESTAAT! UIT! TIEN PAGINA'S. Raoul Castro, een broer van de pre mier van Cuba, is in Santiago, de hoofdstad van Chili aangekomen, waar vandaag de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten haar slotbijeenkomst houdt. Deze opname werd gemaakt toen Raoul Castro, opperbevelhebber van het Cubaanse leger, het verhoor leidde van enkele samenzweerders die waren gearresteerd tijdens de laatste zuiveringsactie op het onrustige eiland. KAISERSLAUTERN (UPI) Ameri kaanse en Westdiui.se autoriteiten onder zoeken een gigantisch schandaal, dat om misbruik van geld en matei-iaal van het Amerikaanse leger draait. De Amerikaan se autoriteiten wem-en geen mededelingen over deze zaak te coen, maar de Duitse politie heeft bekendgemaakt dat honderd Duitse employés van het Amerikaanse le ger en een onbekend aantal Amerikanen ervan verdacht woiden de hand in deze affaire te hebben gehad. Duitse employés hebben in de tijd van het leger en met bouwmateriaal van het leger 28 huizen ge bouwd voor Duitsers die in dienst zijn van het leger. Bij een werd een zwembad aan gelegd. Het gestolen materiaal was van Duitse firma's gekccht. De schattingen van het vexdies dat het leger heeft gele den lopen uiteen van twee tot lien miljoen dollar. Arbeidei-s die de huizen hebben ge bouwd werden met. ontslag bedreigd als zij niet zouden meedoen. Een Duitse krant beweert dat een der arbeidex-s verteld heeft dat hij al ruim een half jaar van de zaak op de hoogte was. Het legermate- riaal werd naar het bouwterrein vervoerd in vrachtwagens van het leger. slaapzalen waar de manschappen door gaans worden ondergebracht. De dienst militair vervoer over zee heeft tegengesproken dat de hond de reis in een hut heeft gemaakt. Volgens functionaris sen van deze dienst werd de hond ver voerd in een hok c p het achterdek. Twee sergeanten die hutten hadden, hadden zich vrijwillig aangeboden voor de hond te zor gen. De accommodatie van de Koi-eanen was verzorgd door de Amerika-Korea stichting in New York. Amerikaanse leger- en marineofficieren hebben bevestigd dat onlangs de hond van een genei'aal „eerste klas" naar Japan reisde, terwijl op heszelfde schip twee Ko reaanse artsen in de soldatenkwartierei onderdeks waren ondergebracht. De Sax1 Fx-ancisco Chronicle belichtte het relaas te hebben vernomen van een legerpara- chutist die ook met het schip i-eisde. Func tionarissen van de mai-ine deelden mede dat de hond van de generaal onder de hoede reisde van twee sergeants aan wie een hut was toegewezen. De twee Koreaan se artsen die in Amei'ika hun studie had den voltooid, reisden in de „troop class"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1