PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Voorstellen van de Commissie voor het opheffen van discriminaties Wereldnieuws liet zonnige weer houdt aan Het zwarte werelddeel heeft weinig begrip voor de E.E.G. Bod op Vlisco was van Bonda Goede voorlichting gewenst NAAIMACHINES 2 AFRIKAANSE STUDIEREIS ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nieuwe agendapunten Nederlandsche Fondsen Mij. verhoogt kapitaal Erhard in Turkije HET VERVOERSBELEID IN DE E.E.G. Statutenwijziging bij Handelsver. Java Bank voor Onroerende Zaken DE LEEUWEN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) „Opvallend is de absolute onwetendheid by topfiguren als ministers en hoge amb tenaren in Afrika over de Europese Gemeenschap. Er zal een intensieve voorlichting nodig zijn om de jonge staten in dat werelddeel duidelijk te maken, wat die Europes" samenwerking inhoudt". Dit zei ons gisteravond het Eerste-Kamerlid de heer G. M. Nederhorst, die met een tam-tam onder de ene arm en met een Air France-tas onder de andere gisteravond op Schiphol terugkeerde na een studiereis door Afrika. De heer Nederhorst maakte deze reis in zijn kwaliteit van delegatielid uit de „commissie voor de associatie van landen en gebieden overzee", welke commissie op haar beurt weer bestaat uit leden van het Europese Parlement. De delegatie bracht ondermeer een bezoek aan Kameroen, Midden-Kongo, Oeganda, Belgisch Kongo en Roeanda- Oeroendi, met het doel informaties te geven en in te winnen in de gebiedsdelen, waarmee de Europese Gemeenschap is verbonden. Hun bevindingen zullen worden vastgelegd in drie rapporten, een sociaal, een economisch en een politiek, welke over enkele maanden ter behandeling aan de Assemblée zullen worden aangeboden. De heer Nederhorst zal zich belasten met het opstellen van het sociaal rapport. „Van de gesprekken, die ik heb gehad, heb ik er 70 genoteerd," aldus de heer Nederhorst, „maar vrijwel overal ont moette ik of wantrouwen of een te grote verwachting ten aanzien van de samen werking met Europa. Het begnp onafhan kelijkheid heeft vaak een magisch karak ter. Men denkt, dat dit niet kan samen gaan met een associëring zoals wij die bij de Europese Gemeenschap kennen. Het heeft heel wat overtuigingskracht gekost om hen ervan te doordringen, dat Afrika alle produkten vri] op de Europese markt kan brengen, terwijl het zelf mag bepalen welke invoer het wil hebben.-' Het Euro pese fonds, waarbij gedurende de komen de vijf jaren 582 miljoen dollar ter be schikking staan voor de opbouw van jong Afrika, vergeleek de heer Nederhorst met de Marshallhulp. „Ook hierbij is men soms wantrouwend, men begrijpt niet dat tegenover die hulp geen verplichtingen staan." Nederlandse kansen Nederland heeft reeds geprofiteerd van dat Europese fonds: de Nederlandse Hei demaatschappij werkt op het ogenblik aan een polder in Roeanda Oeroendi, die voor de rijstbouw geschikt wordt gemaakt. Zo zijn er tal van objecten, vooral op water voor Nederland. Overigens is volgens de indruk van de heer Nederhorst Nederland, wat de diplomatieke dienst aangaat, maar slecht vertegenwoordigd en vei zinkt in het niet bij de „opgetuigde consulaten" van de Duitsers, die oveial in Centraal-Afrika te vinden zijn. Dat Europa bij de ontwik keling van dit geb;ed op zijn tellen moet passen, bewijst het feit, dat vele Afrika nen op de universiteit van Praag achter het ijzeren gordijn studeren. Slechte toestanden Het sociaal rapport, waarmee de heer Nederhorst is belast, belooft lijvig te wor den, want getuige de mededelingen, die hij gisteravond op Schiphol deed, valt er heel wat over de sociale- toestanden- - te- vertellen. De gezondheidstoestand is vrij- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Indonesische handelsmissie zegt successen te boeken De chef van een Indonesische handelsmissie, die onlangs is teruggekeerd uit Europa, meent dat er successen geboekt zijn bij de pogingen om de buitenlandse handel van Indonesië los te ma ken van Nederlandse firma's. De missiechef lui tenant-kolonel Suparto meent dat zijn delegatie er in geslaagd is het „traditionele Nederlandse monopolie" in de export van Indonesië naar Europa te doorbreken. In een interview met een Indonesisch persbureau verklaarde Suparto dat het een misvatting is te veronderstellen dat al leen de Nederlanders Indonesië in de internatio nale handel zouden kunnen vertegenwoordigen. Die misvatting is thans vernietigd, aldus luite nant-kolonel Suparto. Nieuw reactorcentrum in Italië De regering van Italië heeft besloten in oktober te beginnen met de oprichting van een nieuw studiecentrum voor kernonderzoek bij Pisa. Daar toe zal een reactor voor verrijkt uranium die een vermogen van vijf megawatt kan ontwikkelen behoren, die een van de krachtigste van Europa zal zijn. De onderdelen daarvan zullen worden geleverd door een Amerikaanse maatschappij. De kosten zullen vijf miljard lire (ruim 30 miljoen gulden) bedragen. Men hoopt dat de reactor aan het eind van het volgend jaar bedrijfsklaar zal zijn. Het centrum zal zich bezighouden met de bestudering van vreedzame toepassing van kern energie. Olieveld in de Sinai ontdekt In de omgeving van Soedr op het schiereiland van Sinai is een nieuw olieveld ontdekt, waarvan de eerste bron 700 ton olie per dag oplevert, zo heeft de minister van Industrie van de Verenigde Arabische Republiek te Cairo bekendgemaakt. Volgens hem had een voorlopig onderzoek aan getoond, dat het veld wellicht het grootste zal zijn van de Republiek. De olieproduktie in de V.A.R. nadert de vier miljoen ton per jaar. waar door in de binnenlandse behoeften zal kunnen worden voorzien en zelfs olie zal kunnen worden uitgevoerd, aldus de minister. Russisch-Indonesische betrekkingen Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft de ondertekening in Djakarta bekendgemaakt van een overeenkomst voor Russische technische bij stand aan Indonesië. Deze maakt deel uit van de algemene overeenkomst voor technische en eco nomische samenwerking tussen de U.S.S.R. en de Republiek Indonesië waartoe in 1956 werd beslo ten, aldus Tass. Westduitse hulp voor Ghana Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat de Westduitse rege ring bereid is garanties te verstrekken tot een bedrag van 200 miljoen mark voor de levering van investeringsgoederen ten behoeve van de economische ontwikkeling van Ghana. Zwitserse beleggingsmaatschappij De Zwitserse A.G. für Verwalting von Invest ment Trusts (Intrag) heeft bekendgemaakt dat zij heeft besloten een beleggingsmaatschappij op te richten voor uitsluitend Franse aandelen. De naam van deze nieuwe maatschappij zal Francit luiden. Russische penetratie in Bolivia Volgens de organisatie van arbeiders in de Boliviaanse olie-industrie heeft de Sovjet-Unie op zeer gunstige voorwaarden een krediet van 60 miljoen dollar aangeboden voor de exploitatie van de olielagen. Benelux en Bulgarije Half september zullen waarschijnlijk te Sofia besprekingen beginnen tussen vertegenwoordi gers van de Benelux en van Bulgarije met het oog op het sluiten van een handels- en betalings akkoord. Het is de eerste maal dat met Bulgariji namens de Benelux onderhandelingen zullen worden gevoerd. wel overal verbeterd, zo constateerde de delegatie, maar desondanks nog slecht. De slaapziekte is vrijwel bedwongen, maar thans neemt de tuberculose hand over hand toe. Met de medische verzorging is het slecht gesteld: in sommige gebieden is er slechts één arts op 200.000 mensen. Een goede uitzondering vormt Belgisch Kongo. De woningtoestanden zijn erbar melijk. Uitgezonderd in Belgisch Kongo zorgt de overheid nergens voor betere huisvesting. Het onderwijs is volgens de delegatie te veel een kopie van het Euro pese leerprogramma, waardoor men tracht van de Afrikaan een soort Euro peaan te maken in plaats van de typische volkseigenschappen verder te ontwikke len. Spanningen Alom, aldus de heer Nederhorst, hoort men de eis: „Geliike lonen voor Afrika nen en Euorpeanen." In Leopoldstad ver dient een Europees winkelmeisje zesmaal meer dan een inheems verkoopstertje, dat in dezelfde zaak werkt. Dat nemen de Afrikanen niet, evenmin als het feit, dat 50 percent van het nationale inkomen in handen komt van de Europeanen, die slechts één percent \an de bevolking uit maken. Opvallend is bij de schoolgaande jeugd de belangstelling voor administra tieve beroepen; voor handenarbeid voelt men weinig. Het was niet overal even rus tig, zo ondervond de delegatie. De politie ke toestand in Belgisch Kongo was zeer gespannen. De leuze van de bevolking was hier: „Liever onafhankelijkheid in armoe de dan een goed bestaan onder het kolo nialisme." In Roeanda-Oeroendi daarente gen was de verhouding met de Belgen uit stekend, evenals \n de Franse gebieden, waar de ambtenaren op zeer tactische wij ze achter de schermen van advies dienen. De meest gunstige toestand 1rof de dele gatie in Gabon, maar daar waren dan ook de minste Europeanen. Naar wy vernemen, is het bod van 350 percent dat aan het begin van deze maand via het bankiershuis Gebr. Teixera de Mat- tos werd uitgebracht op de aandelen in P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond afkomstig van een groep on der leiding van de Rotterdamse Groot- industrieeel, de heer II. J. Bonda. De heer Bonda, die een veevoederbedrijf bezit met filialen in verscheidene landen, en voorts is verbonden aan een aantal on dernemingen en onder meer commissaris is van de Bank van Onroerende Zaken, heeft er nog in de aandeelhoudersvergade ring van april jongstleden op gewezen, dat de aandelen Van Vlissingen Katoen onder gewaardeerd waren. Ook een opponerende groep onder leiding van de commissaris H. L. Fentener van Vlissingen sr. waarschuw de toen voor de te lage koersen. Bestond aanvankelijk het vermoeden, dat het hierboven bedoelde bod werd uitge bracht namens een buitenlandse (Duitse) groep, thans- is aan hei licht getreden dat uitsluitend sprake is van Nederlanders. Bij dit optreden zou de bedoeling hebben voor gezeten, te voorkomen dat het buitenland tegen te lage prijzen belangen verwerft in Nederlandse vennootschappen. De groep van de heer Bonda heeft thans verbinding opgenomen met het bestuur van Van Vlis singen Katoen (Vlisco) en het verluidt dat men aan de agenda voor de in september aanstaande te houden vergadering van aandeelhouders, die tot nu toe als enig punt vermeldt: benoeming van dr. A. Treep tot lid van de directie, nog enkele punten wil toevoegen. Het zou daarbij on der meer gaan om een commissarisplaats voor de groep-Bonda, herkapitalisatie en wijziging van het stemrecht. Dat deze ver gadering hierdoor aan belangrijkheid nog zal winnen, is duidelijk. Op een op 4 september aanstaande te houden buitengewone vergadering van de Nederlandsche Fondsen Maatschappij n. v. te Amsterdam zal aandeelhouders een bestuursvoorstel tot wijziging van de sta tuten worden voorgelegd. Hierbij zal aan de naam van de maatschappij worden toe gevoegd het woordje „Nefo" tn het maat schappelijk kapitaal worden verhoogd van 3 tot io miljoen bestaande uit 10 prio riteitsaandelen (die voorheen niet beston den) van 500 en 199.900 gewone aande len van 50. Hiermede komt het bestuur tevens tot de creatie van aandelen van 50, waarvoor te zijner tijd notering in ëensgevend geld ter beurze zal worden aangevraagd. Het huidige geplaatste ka pitaal beloopt 2.356.000. In verband met een recente uitbreiding van het geplaats te kapitaal vermeldt de agenda voor de buitengewone vergadering vooits de be noeming van een commissaris, ter uitbrei ding van het college met één lid. In verband met het bezoek, dat de West duitse minister van Economische Zaken, Erhard vandaag aan Ankara zal brengen, wordt uit goede bron vernomen dat de Turkse ministeries van Buitenlandse Za ken en van Economische Zaken een drie jarenplan hebben opgesteld tot verhoging van het peil van de Turkse economie. In dit plan zou de nadruk vallen op de ontwikkeling van de landbouw, de verbe tering van de mijnbouw (Turkije produ ceert onder meer steenkool en chroom) en op de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Het toerisme naar Turkije be vindt zich nog in een beginstadium omdat het land niet beschikt over snelle verbin dingsmiddelen en evenmin over goede en eenvoudige hotels. In regeringskringen te Ankara gelooft men dat Turkije bij de uitvoering van dit driejarenplan zowel financiële als techni sche hulp uit West-Duitsland zou kunnen ontvangen. Men verwacht van prof. Er hard de toezegging van hulp op korte ter mijn waarbij de terugbetaling soepel zal worden geregeld. De Commissie van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) heeft de be palingen opgesteld voor het opheffen van discriminaties in het Westeuropese vervoer. De bepalingen betreffen discriminaties die, zoals het E.E.G.-verdrag zegt, „daarin bestaan dat een vervoersondernemer voor dezelfde verbindingen verschillende vrachtprijzen en vervoersvoorwaarden voor gelijke goederen toepast naar gelang van het land van herkomst of bestemming van de vervoerde waren". Deze omschrijving staat in artikel 79 van het verdrag, dat bovendien zegt dat de discriminaties in het verkeer binnen de gemeenschap uiterlijk eind 1965 moeten zijn opgeheven. Maar al eind 1959 moeten de bepalingen daartoe zijn vastgesteld. Dat gebeurt door de Raad van Ministers van de Gemeenschap (met gekwalificeerde meerderheid van stemmen), op voorstel van de E.E.G.-commissie en na raadpleging van het Economisch en Sociaal Comité. Dit voorstel nu heeft de Commissie bij de raad ingediend. In de door de E.E.G.-commissie opgestelde bepalingen tegen vervoersdiscriminatie vindt men in de eerste plaats een omschrijving van het terrein waarop zij van kracht zijn: de bepalingen gelden voor het vervoer tussen de lid-staten, het vervoer binnen een lid-staat en het goederenverkeer tussen de lid-staten en derde landen voor dat gedeelte van het traject dat op het territoir van de gemeenschap ligt. Teneinde het mogelijk te maken om inderdaad in de voorgeschreven tijd, dus vóór het eind van 1965 (tweede etappe overgangsperiode), de in artikel 79 ge wraakte vervoersdiscriminatie naar land van herkomst of land van bestemming op te heffen, moest eerst het verbodsbeginsel worden geformuleerd voor het toepassen van discriminatoire vervoersprijzen en vervoersvoorwaarden. Op de basis van dit principe wordt dan, al naar de aard van de discriminatie, een geleidelijke afschaf fing voorgeschreven totdat alle discrimi naties zijn verdwenen. Zo worden eerst de discriminatoire prijzen en vervoersvoor waarden opgeheven die zijn ingevoerd tussen 31 december 1957 en het in werking treden van de nieuwe bepalingen. Daarna worden geleidelijk de discriminaties afge schaft in het goederenverkeer tussen de lid-staten en tenslotte in het goederenver keer tussen de lid-staten en derde landen. Om de commissie in staat te stellen dis criminaties te onderkennen bevatten de bepalingen verscheidene maatregelen om de commissie in te lichten over de prijzen en vervoersvoorwaarden die door de ver schillende vervoerders in het verkeer bin nen de gemeenschap worden toegepast. Met de eerste van die maatregelen kan de Commissie haar werk beginnen: aan de regeringen wordt gevraagd de Commissie op de hoogte te brengen van alle tarieven, conventies, prijsafspraken en vervoers voorwaarden die verschillen al naar land van herkomst of land van bestemming van de vervoerde goederen. Van hun kant zullen de vervoerders verplicht zijn de respectieve regeringen te dien aanzien alle inlichtingen te verstrekken. Op deze wijze zal de Commissie kunnen zien wat de dis criminatoire prijzen en vervoersvoorwaar den zijn. Verder moeten voor elk transport alle elementen die van invloed zijn op prijzen en vervoersvoorwaarden in een document worden vermeld. In een zeer groot aantal gevallen bestaat zo'n document al, zodat de Commissie, mede met behulp van de papieren en de boekhouding van de ver voersonderneming, de toegepaste prijzen kent en een nieuw document niet nodig is. Het vervoersdocument dient te bestaan in tweevoud; één exemplaar komt bij de goe deren, zodat het zo nodig onderweg kan worden gecontroleerd; het andere exem plaar behoudt de vervoerder, voor con trole achteraf. Alleen in dit tweede docu ment behoeft de prijs te worden ingevuld. Om te voorkomen dat de nieuwe maat regel toch nog een te zware belasting vormt op trajecten waar discriminaties weinig waarschijnlijk zijn, worden uitzon- deringen toegelaten. Zo is het document niet nodig voor kleine zendingen, voor binnenlandse trajecten van minder dan 50 kilometer en voor vervoer voor eigen rekening. De Commissie wijst er evenwel met nadruk op dat deze uitzonderingen in geen enkel geval kunnen worden uitgelegd als een toestemming tot het toepassen van discriminaties. Om <Se vervoersmarkt „doorzichtig" te maken is tenslotte in de laatste fase voor zien in publikatie van alle prijzen en ver voersvoorwaarden. Aangezien om prak tische redenen deze publikatieplicht niet onmiddellijk kan worden ingevoerd zullen aard, vorm, strekking en datum van in voering eerst later worden vastgesteld. Op zichzelf zal publikatie van tarieven en vervoersvoorwaarden het opsporen van discriminaties ten zeerste vergemakke lijken. Ter verzekering van de naleving der be palingen is een reeks controle- en straf maatregelen opgesteld. Zo is bepaald dat de lid-staten zorgen voor het toezicht op de naleving van de formele voorschriften, met name van de verplichtingen die direct op de vervoerder rusten. Te dien einde zullen de regeringen boeten en dwang maatregelen kunnen opleggen. De Com missie zal van haar kant de naleving moe ten 'controleren van de beslissingen die zij moet nemen met het oog op het opheffen van geconstateerde discriminaties; even tueel kan ook de Commissie boeten en dwangmaatregelen opleggen. In de aldus opgestelde bepalingen is rekening gehou den met de mening zoals die in belang hebbende kringen naar voren is gebracht en met de adviezen van de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van het Raadgevend Vervoerscomité. Met algemene stemmen is in een heden gehouden buitengewone vergadering van de n.v. Handelsvereeniging Java een be stuursvoorstel tot wijziging van de statu ten goedgekeurd. Hierbij wordt onder meer de naam van de vennootschap ge wijzigd in A. E. Ruys Plastic Verpakkin gen n.v. en de zetel verplaatst van Am sterdam naar Haarlem. Aan het doel van de vennootschap is toegevoegd het fa brieksmatig vervaardigen van verpak kingsmateriaal en het maatschappelijk kapitaal is verhoogd van 750.000 tot 2 miljoen, bestaande uit 15.976 gewone en 24 prioriteitsaandelen, elk groot 125. Van bestuurszijde werd bevestigd dat zeer waarschijnlijk spoedig tot uitbreiding van het huidige geplaatste kapitaal ad 440.000 zal worden overgegaan. De vorm waarin deze eventuele uitbreiding zal geschieden zal aan aandeelhouders nader worden medegedeeld. Mede in dit verband acht het bestuur het zowel voor oude als voor nieuwe aandeelhouders van belang dat de officiële notering ter beurze, zij het onder een andere naam, gehand haafd blijft. Er zal geen beroep worden gedaan op de Nederland Overzee Finan cieringsmaatschappij. Op de vergadering vandaag was bijna het gehele geplaatste kapitaal vertegenwoordigd. 32. De auto suisde in volle vaart voor waarts. Smithy richtte zijn lans en zette zich schrap voor de botsing, die komen moest. Nu, de klap was verschrikkelijk. De lans van de roverhoofdman boorde zich krakend in het spatbord en tegelijkertijd raakte Smithy's wapen hem met zo'n kracht dat hij suizend door de lucht vloog en achter de boomtoppen uit het gezicht verdween. „Alsjeblieft!", riep Smithy over zijn schouder. „Opgeruimd staat netjes. Hee zeuntje, hebben we dat niet fijn op geknapt? Ging dat niet jofel?" „Jao jofel! Zeer jofel!", klonk het bewonderend. „Gij zijt een geducht ende krachtig strij der!" Smithy draaide zich verschrikt om, want het was niet Panda's stem, maar die van de jonkvrouw. „Uw mededinger is ge vloden met grote vaart!", riep zij ver heugd. „Thans staat niets ons huwelijk meer in de weg!" Smithy uitte schorre en onverstaanbare geluiden. In zijn ijver om wraak te nemen op zijn tegenstander, had hij er totaal niet aan gedacht, dat dit zou kunnen leiden tot een huwelijk. Directie en commissarissen van de n.v. Bank voor Onroerende Zaken te Amster dam zijn van oordeel dat, met voortzet ting van het gevoerde beleid, in de volgen de vijfjarige periode (1959-'64) van de in 1954 getroffen reorganisatieregeling grote re bedragen beschikbaar kunnen worden gesteld voor schulddelging dan in de eer ste periode (1954-'59). In een bericht aan houders van renteloze schuldbewijzen leg gen zij daarom hiermede verband hou dende voorstellen aan deze houders ter goedkeuring in een op 2 september aan staande te houden vergadering voor. Het bestuur komt met deze voorstellen omdat de eerste vijfjarige periode per ul timo 1959 eindigt. In het plan 1954 werd voorzien dat in deze periode ten minste 200.000 per jaar ter beschikking zou wor den gesteld voor het houden van tenders voor de inkoop van renteloze schuldbewij zen en/of certificaten hiervan. In genoemd tijdvak werd in totaal 1.800.000 voor dit doel bestemd tegenover een verplicht be drag van 1 miljoen, waaruit de verbeter de gang van zaken tot uitdrukking kwam. Het saldo van de amortisatierekening laat per ultimo 1958 10.587.000) vergeleken bij ultimo 1954 een vermindering zien van rond 3.108.000. Per 30 juni jongstleden bedroeg dit saldo 10.078.544. Het bedrag aan uitstaande renteloze schuldbewijzen was per dezelfde datum 17.921.000. Ter goedkeuring wordt nu aan houders van renteloze schuldbewijzen voorgelegd: 1. dat de regeling van de periode 1954-'59 wordt verlengd voor de periode 1960 tot en met 1964; 2. dat het bedrag, dat ter be schikking zal worden gesteld voor het hou den van tenders voor de inkoop van ren teloze schuldbewijzen en/of certificaten hiervan, wordt verhoogd van 200.000 tot tenminste 600.000 en 3. dat laatstge noemd bedrag wordt verhoogd met het be drag, waarmee in enig jaar de winst f 600.000 te boven gaat, dan wel met een deel van uit verkopen van onbebouwd on roerend goed vrij komende bedragen. Indien echter directie en commissarissen van de B.O.Z. en het bestuur der „Vereni ging tot Behartiging der Belangen van Houders van Obligatiën ten Laste der n.v. Bank voor Onroerende Zaken" reeds voor eind 1964 tot de overtuiging zouden komen dat een definitieve regeling of een herzie ning in gunstige zin van de tijdelijke re geling mogelijk is, zal uiteraard onmid dellijk een voorstel aan belanghebbenden worden gedaan. Naar in het bericht wordt medegedeeld heeft het bestuur van ge noemde vereniging zich reeds met de ge dane voorstellen verenigd. Vakverenigingsleiders byeen In Londen is een conferentie begonnen van leidende figuren uit de vakbeweging in Engeland, Oostenrijk. Zweden, Noor wegen, Denemarken en Zwitserland, waar op zal worden gesproken over het plan voor een Kleine Vrijhandelszone welke door deze landen wordt gevormd. De bij eenkomst zal tevens worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Euro pese regionale afdeling van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigingen. Advertentie jmoi OP VAKANTIE: &iq&EN MEE.' fi'&/J plastic jassen v.a. 6.90 Voor uw 73ig'Be/i naar Gen Cron.jéstraat 59 hoek Kloosterctr. Haarlem Telefoon 52431 T$/gT2e/i v.aa' hii Gen Cronjéstraat 40-44. Haarlem, Tel 54671 Verbeeldingskracht. Een naakte man die maandag nabij het parlement in een Londense straat liep, vertelde een po- litie-agent die hem inrekende, dat hij onzichtbaar was. Hij werd snel in een politie-auto gezet en later naar een zie kenhuis overgebracht. Plaatje. Een verzoek van een fotograaf die op een bruiloft in een plaatsje bij Napels een foto van de jonggehuwden te midden van de talrijke gasten wilde maken, heeft geleid tot een gedrang waaruit een massale vechtpartij ont stond die vijftien gewonden en twintig arrestanten opleverde. Toen de politie ten slotte aan het gevecht een einde maakte, bleek de bruidegom spoorloos te zijn verdwenen, mogelijk met het oog op de schade die op 12.000 gulden wordt geschat. Slachtoffers. Het zomer-seizoen 1959 heeft een groot aantal slachtoffers onder de Alpenklimmers geëist. Dit aantal werd maandag met 3 vermeerderd en steeg tot 34, nadat drie Zwitserse berg beklimmers bij de beklimming van de Aletschhorn een val maakten van meer dan 400 meter. De stoffelijke resten van twee Zwitserse alpinisten die 79 jaar geleden om het leven kwamen, zijn vo rige week gevonden op de Unteraar- gletscher nabij de Grimsel-pas. Uitgewezen. De Haitiaanse regering heeft twee Franse rooms-katholicke geeste lijken gelast het land te verlaten we gens ondermijnende activiteit waar door de veiligheid van het land in ge vaar wordt gebracht. Eén van de gees telijken is overste van een klein-semi- narie en de ander is pastoor. Bankroet. Twee voormalige hoge nazi's zijn gearresteerd onder verdenking gel den té hebben verduisterd. Het zijn de vroegere generaal-majoor Otto Remer, en de vroegere Hitler jeugdleider, Gunther Engels. De twee mannen zijn mede-eigenaren tan een firma in land bouwmachines, die, volgens functiona rissen in Oldenburg, Bankroet is ge gaan en thans in liquidatie is. Conferentie. Bijna duizend deskundigen uit honderd landen zijn in Genève bij eengekomen voor een radioconferentie die vier maanden zal duren Men zal spreken over de vaststelling van golf lengten voor het erkeer met kunstma nen en over de wensen van de 260.000 radio-amateurs. Orkaan. De orkaan die eind vorige week het zuidelijk gedeelte van de Brazi liaanse staat Parana teisterde, heeft 71 doden en ruim honderd gewonden ge maakt. Enkele tientallen personen worden nog vermist. Ook de staten Santa Catharin.a en Rio Grande zijn ge troffen. Verzonken stad. De Duitse archeoloog Fi scher heeft een onderzoek doen instel len naar wat een verzonken stad in de Zee van Marmara schijnt te zijn. Een duiker vond ruïnes en zuilen over een oppervlakte van meer dan duizend me ter. Drie schalen zijn voor onderzoek naar het museum van Ankara overge bracht. Plaag. Behalve do''" muggen wordt Zwe den deze zomerdagen ook geplaagd, door zwermen wepsen wier steken j reeds .de dood van verscheidene men sen 'veroorzaakt hebben. Elke dag wor den honderden mensen met wespenste- ken in, ziekenhuizen behandeld. Een openluchtbad aan de westkust moest vanwege de wesoenplaag sluiten. Paniek. Een verkeersvliegtuig van de Ecuadoriaanse Luchtvaartmaatschap pij, een Douglas DC-4 met 82 passagiers heeft maandag, drie kwartier nadat het van het vliegveld Tocumen was opge stegen, een van zijn vier motoren ver loren. De piloot slaagde erin het toe stel in de macht te houden en hij maak te een geslaagde landing op het vlieg veld van Tocumen. Na het losraken van de motor ontsto id onder de passagiers een begin van paniek. Dolle olifant. Een dolle olifant heeft zon dag in een dorp nabij Colombo op Cey lon met een charge op een stoet bede vaartgangers tie a mensen levensge vaarlijk gewond en een honderdvijftig tal anderen minder zwaar letsel toege bracht. Twintig personen worden nog vermist. Een menigte van 5000 pel grims nam deel aan een religieuze op tocht toen een der 87 heilige olifanten van de Boeddhacempel te Perahera een woedeaanval kreeg en kwaadaardig trompetterend op de ontstelde bede vaartgangers inliep. Hij duwde een jong opzij dat op enkele mensen viel en drong velen een moeras in. Welvaart. Van Oostenrijks gebied uit heeft men waargenomen dat de houten palen van de prikkeldraadversperring langs de grens met Hongarije door betonnen palen worden vervangen. Het K.N.M.I. deeU mede: Het hogedrukgebied, dat bii ons zonnig weer veroorzaakt, verplaatst zich nu langzaam in oostelijke richting en was vanochtend juist ten noorden van de Wad- denkust gelegen. Het breidde zich het af gelopen etmaal vooral over Scandinavië en Duitsland uit, v aardoor aan de lang durige regens in deze streken een einde kwam. Aan de westkant van het hogedrukgebied trok dicht langs Schotland een storing naar het noordoosten. Een volgende diepe re depressie, die midden op de oceaan is gelegen, koerst eve:.eens in noordoostelij ke richting naar IJsland. Het hogedrukgebed wordt echter door deze ontwikkelingen niet aangetast en zal dan ook onverminderd het weer bij ons blijven bepalen. Verwacht wordt dus dat het droge en zonnige weer voortduurt, waarbij morgen de middagtemperaturen opnieuw iets hoger zullen worden. WEERRAPPORTEN Woensdag 19 augustus Zon op 5.28 uur, onder 19.58 uur. Maan op 20.09 uur, onder 6.35 uur. Maanstanden 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 augustus Hoog water 3.10 en 15.41 uur. Laag water 11.20 en 23.42 uur. Woensdag 19 augustus Hoog water 3.56 en 16.26 uur. Laag water 12.04 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 00 C 63 d binnen- en buitenland. c? d si Neerslag, laatste 24 uur. So E O 2 c3 Den Helder onbewolkt windst. 20 0 Ypenburg onbewolkt no 21 0 Vlissingen onbewolkt no 21 0 Eelde licht bew. windst. 21 0 De Bilt onbewolkt O 21 0 Twente onbewolkt windst. 23 0 Eindhoven licht bew. windst. 22 0 Zd Limburg mist ono 21 0 Helsinki zwaar bew. wnw 28 0 Stockholm half bew. w 27 0 Oslo zwaar bew. no 24 0 Kopenhagen licht bew. nnw 23 0 Aberdeen zwaar bew. zw 21 0 Londen onbewolkt windst. 24 0 Amsterdam onbewolkt O 21 0 Brussel onbewolkt no 22 0 Luxemburg onbewolkt no 19 0 Parijs onbewolkt nno 24 0 Bordeaux onbewolkt nno 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice licht bew. n 29 0 Berlijn zwaar bew. n 25 0 Frankfort onbewolkt no 19 0 München geheel bew. nw 15 1 Zürich zwaar bew. 0 19 0 Genève zwaar bew. O 22 0 Locarno licht bew. 0 27 0 Wenen geheel bew. wnw 17 0 Innsbruck zwaar bew. O 15 0,4 Athene half bew. nw 0 Rome half bew. no 29 0 Ajaccio half bew. no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 36 0 Mallorca onbewolkt nno 32 0 Belgrado geheel bew. zzw 21 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2