Ds. Y. Schaaf vertrok naar Frans Kameroen Sovjet-ambassadeur onverwacht op bezoek bij De Gaulle Oostenrijk en Italië blijven kibbelen over Zuid-Tirol DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 7 De kwestie-Laos Britten vragen Russische steun voor UNO- waarneming Noodweer isoleerde 120 Japanse bergbeklimmers Raoul Castro wordt vandaag in Santiago verwacht Zijn voorhoede was niet welkom in Chili Adrian Conan Doyle verliest proces in Moskou Britse troepen uit Malediven terug Indonesische landing in Midden-Sumatra Beren voor de mutsen Geruchten over een bezoek van Kroesjtsjev Vier toeristen worden in Oostenrijk nog vermist India wil kernproeven in de UNO laten bespreken Scherpslijpers aan beide zijden bemoeilijken het gesprek over een redelijke schikking Indonesische receptie op onafhankelijkheidsdag Aardbeving in Chili kost tien mensen het leven Amerikaans Huis wil China niet in de UNO Gaat u met vakantie? Maandagmiddag is de 29-jarige ds. Y. Schaaf met zijn echt genote en zijn zoon van zeven maanden van Schiphol naar Frans Kameroen ver trokken. Hij heeft voor vijf jaar een contract met het Ne- derlandsch Bijbelge nootschap getekend teneinde mee te hel pen aan de opbouw van een distributie organisatie van bij bels voor alle protes tantse groeperingen, die in Kameroen werken. Het dichtst bij Kameroen liggen de depot van bijbels is aan de Ivoorkust gevestigd, ongeveer 1700 km van Kame roen verwijderd. Dat is de reden, waarom 't Bijbelgenootschap heeft besloten een depot in Kameroen te vestigen, niet in de havenstad Douala, maar in het klimato logisch beter gelegen Yaoende. De bijbel wordt in Kameroen verspreid in 't Frans en in een tiental Ka- meroenese talen. In Kameroen werken de Franse Evangelische Kerk, de Amerikaanse Presbyterianen en de Baptistenkerk. De bedoeling is dat ds. Schaaf het materiaal verschaft aan alle groeperingen. Een andere taak voor ds. Schaaf is het stimuleren van het vertaalwerk. In Ka meroen worden ongeveer 200 talen gespro ken. De bedoeling is de bijbel in vele van deze talen te vertalen. Voorts zal ds. Schaaf het lezen van cle bijbel stimuleren door het organiseren van cursussen en het houden van lezingen. LONDEN (Reuter-AFP) Engeland heeft Rusland maandag verzocht het voor stel te steunen om een waarnemer van de UNO te sturen naar het gebied in Laos, waar gevochten wordt, zo is in doorgaans welingelichte Londense kringen verno men. Het Russische ministerie van buiten- Jandse zaken heeft maandag een verkla ring uitgegeven, waarin de regering-Sana- •nikone van Laos verantwoordelijk wordt gesteld voor de gebeurtenissen die zich op het ogenblik in Noord-Laos afspelen, zo meldt Tass. In de verklaring wordt ge zegd dat de regering-Sananikone de over eenkomst van Genève, in 1954 gesloten, en de in 1956-'57 gesloten overeenkomst van Vientiane heeft geschonden. In deze overeenkomsten zijn speciale maatrege len vastgelegd voor een politieke regeling, aldus de verklaring. VIENTIANE (Reuter) Laotiaanse re geringstroepen bezetten verlaten buiten posten in de streek bij de Noordvietname- se grens waar kort geleden nog strijd ge leverd werd, aldus is uit militaire bron vernomen. „Vliegkampschip sturen" WASHINGTON (UPI) Admiraal Ar- leigh Burke, chef van marine-operaties, heeft gezegd, dat de mogelijkheid bestaat dat de V.S. worden betrokken in het con flict in Laos. De admiraal sprak even over de situatie in Laos op een persconferen tie, kort voor hij zou worden beëdigd voor zijn derde ambtstermijn. Hij noemde de situatie in Laos zeer ernstig en liet dui delijk als zijn mening doorschemeren, dat de Chinese communisten de moeilijkhe den veroorzaken. Op de vraag wat de ma rine zou kunnen doen in Laos, dat geheel door land omringd is, zei hij: „Alles wat maar nodig is. De marine zou eventueel een vliegdekschip kunnen sturen." Op het State Department bleek dat de opmerkingen van de admiraal daar niet in goede aarde waren gevallen. Een func tionaris verklaarde „versteld te staan." Hij meende, dat Burke slechts te kennen nad willen geven, dat de Amerikaanse ma- ine op alle gebeurlijkheden is voorbe reid. „Praktisch benaderen" De „Times" noemde vandaag het con flict in Laos van een overwegend lokaal karakter. De Chinezen menen er een com plot in Washington achter te zien en Washington vreest een dijkdoorbraak in dit land, waardoor de communistische in vloed zich over Azië kan verspreiden. Maar de Chinese legering wordt volgens de „Times" te zeer bezig gehouden met eigen interne problemen. „De meeste problemen in Azië zijn van interne aard en zullen worden opgelost door een politieke evolutie. Een benade ring die geheel op de praktijk is ingesteld zal de ideologische stormen kunnen doen bedaren. De westelijke politici zullen er goed aan doen Azië met als eer eenheid te beschouwen maar als een complex van zeer verschillende landen", aldus de „Times". KORFOE, (Japan) (UPI) In de zuide- ijke Japanse Alpen zijn ongeveer 170 berg beklimmers afgesneden door de twee jong ste wervelstormen aldus de politie in Kofoe. De politie ontving hierover bericht van 'nkele bergbeklimmers die erin geslaagd 'varen de terugtocht zonder ongelukken te volbrengen. Er werden geen persoonlijke ongelukken gemeld, maar men vreest dat de bergbeklimmers gebrek aan voed sel hebben gekregen. De politie heeft de Japanse luchtmacht verzocht voedselpak ketten aan de voet van de bergen neer te werpen. De meeste bergbeklimmers bevinden zich vermoedelijk op de Kitadake, onge veer 3.000 meter hoog. SANTIAGO (Reuter/ AFP/UPI) Een Cubaans militair vhegtuig, dar maandag morgen op het Cln.eens vliegveld Los Cerrillos is geland, is in beslag genomen. De inzittenden we:den ontwapend en ge arresteerd. Het vliegtuig zal vandaag on der geleide van Chileense jachtvliegtuigen naar de grens vliegen. Het vliegtuig, waar mee Raoul Castro, de broer van de pre mier van Cuba, naar Santiag zal komen kan wel in Chili landen. Naar verluidt zal Raoul Castro documenten meebrengen voor de conferentie over de „samenzwe ring" van dictator Trujillo van de Domi nicaanse republiek tegen de Cubaanse re gering". De plenaire vergadering van de confe rentie heeft alle resoluties goedgekeurd die al in ontwerp door de algemene commis sie waren aangenomen, onder meer een resolutie waarbij uitgebreidere bevoegd heden worden gege\ en aan een vredes- commissie die een onderzoek zal instellen naar de huidige con: ..eten in Latijns Ame rika, een resolutie over het behoud van de vrede en de Amerikaanse solidariteit,) waarin een beroep wordt gedaan op de volken en regeringen van Amerika om eensgezind de vrede te handhaven en de landen-leden van de Organisatie van Amerikaanse Staten wordt aanbevolen het principe van non-miorventie toe te passen en een resolutie waarin wordt gezegd dat het recht op asiel oor politieke bannelin gen gehandhaafd meet blijven Haiti heeft een formeel beroep op de O.A.S. gedaan een einde te maken aan de „invasie", vermoedehjk van Cubanen. Generaal Trujillo van de Dominicaanse republiek, heeft president Francos Duva- lier van Haiti zijn steun aangeboden voor samenwerking „bij de afwering van een in vasie van Cubaans-! strijders". Trujillo verklaarde dit in nv<i eenstemming te ach ten met zijn „plicht als lid van een ge meenschap om orde en recht te handha ven en de westelijke levenswijze voor de macht van het communisme te behoeden". Het Hooggerechtshof van de Sovjet-Unie heeft de vordering van de zoon van sir Arthur Conan Doyle, die ruim 10 miljoen van Russische uitgevers en het Russische ministerie van Cultuur heeft geëist omdat zij de werken van zijn vader hadden uit gegeven zonder auteursrechten hiervoor te betalen, niet ontvankelijk verklaard. De Amerikaanse professor Berman, die voor Adrian Conan Doyle pleitte, beriep zich in zijn pleidooi op een Russische wetsbepaling, waarin gesproken wordt van „onrechtmatige verrijking ten koste van de arbeid van een ander." De voor zitter van het gerechtshof, Nikolai Kowal- kin, verklaarde dat toepassing van deze bepaling op het onderhavige geval een poging zou zijn om artikel twee van de Russische wet op de Auteursrechten te ontduiken, waarin buitenlandse auteurs van bescherming worden uitgesloten. Prof. Berman zei dat hij niet verder zal procederen. „Wij hebben nu de uitleg ge hoord die wij verder aldoor zullen krij gen," aldus prof. Berman. SINGAPORE (Reuter) De honderd man Britse troepen, die op 7 augustus per vliegtuig uit Singapore naar de Malediven zijn gebracht, zijn zondagavond terugge keerd, zo heeft een Britse militaire woord voerder maandag medegedeeld. De landing van de Engelse militairen op de eilandengroep in de Indische Oceaan, waar een Britse luchtbasis is gevestigd, ontlokte een protest van de regering der Malediven. Volgens de militaire woordvoerder was de overbrenging een „oefening", die met succes is uitgevoei'd. DJAKARTA (Reuter) Een marine commando van de Indonesische strijd krachten, die waren uitgerust met specia le landingsvaartuigen hebben in het op- standelingengebied in Midden-Sumatra 30 opstandelingen gedood en 80 gewond, aldus is in Djakarta vernomen. SEMARANG (Reuter) In de plaats Se- marang op Midden-Java hebben militaire autoriteiten een aantal mensen gearres teerd, die zonder vergunning een openba re bijeenkomst hebben gehouden. Het Indonesische leger heeft kortgeleden alle openbare activiteiten van politieke partijen verboden. Naast de vele zorgen die de Londense wacht voor Buckingham Palace kent in verband met de te opdringerige belang stelling van de toeristen komt een nieuwe moeilijkheid zich aandienen. De bere- mutsen beginnen tekenen van slijtage te vertonen. Nu zijn deze berevellen wel van een uitzonderlijke kwaliteit. De enige leveranciers hiervoor zijn de zwarte be ren, die voornamelijk voorkomen in de Canadese provincie Ontario, in de buurt van het plaatsje Timmins„ Met enige ophef isaangekondigd,, .dat hier birnenkort driehonderd beren zullen worden geschoten om de Guards van hun onmisbaar hoofddeksel te voorzien. Prompt is op dit bericht in kringen van Canadese natuurvrienden beroering ont staan. De overheid vond dat, gezien het feit dat er jaarlijks ruim tweeduizend be ren werden geschoten, deze jacht niet ver ontrustend is. Temeer daar deze dieren zeer schadelijk zijn voor landbouw en toe risme. Men heeft zelfs de indruk dat het aantal zwarte beren in Canada eerder toe- dan afneemt. Tegenwoordig kan men ze vrijwel overal weer tegenkomen, zelfs zó zuidelijk als de oevers van het Erie Meer. De zwarte beer is bezig, zijn vroegere woongebieden in Canada en vooral in de provincie Ontario te heroveren. Stellig een opmerkelijk verschijnsel in een tijd, die wordt gekenmerkt door een toenemende bevolking en een intensiever wordend ver keer. (Van onze correspondent in Parijs) De Russische ambassadeur in Parijs Serge Vinogradov heeft, zoals gisteren pas laat in de avond officieel bekend werd gemaakt, zondag een bezoek van ruim een uur aan president de Gaulle gebracht, in diens buitenverblijf in Colombey-lcs- deux-Eglises, waar de generaal zich juist voor nog een tiental dagen rust had terug getrokken. In het communiqué van het Elysée waardoor deze opwachting werd onthuld, wordt geen enkele aanwijzing over aard en doel van Vinogradovs onver wachte bezoek geg-nen. De ambassadeur heeft de president der republiek een me dedeling van algemene aard overge bracht, zo heet het in het communiqué, een mededeling die aan een onderzoek van de regering wordt onderworpen. In de huidige internationale omstandig heden, waarin De Gaulle tot dusver, zacht gezegd, geen hoofdrol meer speelde, trekt het plotselinge bez'-ek van Vinogradov ds aandacht en in Pai"..ise diplomatieke krin gen zijn de veronderstellingen niet van de lucht. Poogt het Kiemlin de verwarring en verdeeldheid in net westelijke kamp nog wat te vergroten dour thans op de ijdelheid van de generaal te speculeren en hem de indruk te geven, dat Kroesjtsjev ook het Franse staatshoofd voor vol en als even tueel gesprekspartner op het allerhoogste niveau aanziet? In elk geval doet een nieuw gerucht de ronde, dat officieel niet weersproken wordt, en volgens hetwelk Kroesjtsjev na zijn Amerikaanse reis ook een bezoek aan Parijs zou brengen. Een tegenbezoek van de Gaulle aan Moskou is ook al in het vooruitzicht gesteld. Aan de uiterlijke schijn van Frankrijk als geres taureerde grote rnugendheid, die met Amerika op hetzelfde niveau mag worden geplaatst, zal op die wijze weer zijn vol daan. Zo'n gebaar zou de Russen boven dien niets kosten, terwijl de Gaulle door die „promotie" zich in het westelijke kamp zo mogelijk nog wat stroever zou gaan gedragen. Het naadje van de kous weet nog nie mand. Vinogradov heeft op de grote re ceptie van 14 juli op het Elysée ook al een langdurig apaitje met het Franse staatshoofd gehad. Het onderhoud van zon dag kan uit die eerste geïmproviseerde ont moeting zijn voortg"vloeid. Het zou zeker voorbarig zijn nu reeds al te verreikende veronderstellingen aan deze audiëntie van Vinogradov te verbinden, maar wel mag eraan herinnerd wo,-cien, dat de Gaulle on middellijk na de bevrijding, toen presi dent Roosevelt hem steeds maar niet als officieel staatshoofd wilde erkennen, even eens op de kaart van het Kremlin heeft ge speeld in de hoop zfjn persoonlijke en in ternationale prestige te verhogen. Het is dus niet uitgesloten dat de generaal nu dezelfde strategie zou overwegen of voor bereiden, hoe gering ook dit keer het fei telijk effect zal kunnen zijn, dat voor Frankrijks president, langs deze weg kan zijn weggelegd. WENEN (UPI) - In de provincie Salz burg, welke het zwaarst getroffen werd door de stormen en overstromingen van verleden week worden nog vier toeristen vermist. Het zijn twee Oostenrijkers en twee Duitsers. Men vreest dat zij zon dagmiddag tijdens een sneeuwstorm ver dwaald zijn. Hun pian was de 3.564 meter hoge Wiesbachhorn te beklimmen. Het vermiste viertal behoorde tot een groep van negen. Twee van het gevonden vijftal waren overleden. De drie overlevenden verkeren in een ernstige toestand van be vriezing. Te Filzmoos in de provincie Salzburg zijn nog steeds vijfhonderd buitenlandse toeristen onbereikbaar via de weg. Heli kopters van het leger 1 rengen levensmid delen. Namenlijsten zijn niet beschikbaar. Eenheden van het leger en honderden vrij willigers scheppen orde in de door de over stromingen veroorzaakte ravage. De Oos tenrijkse minister van Binnenlandse Za ken heeft gisteren een bezoek gebracht aan plaatsen die hst zwaarst werden ge troffen in de provincies Opper-Oostenrijk en Salzburg. NEW YORK (UPI) India heeft for meel verzocht een verbod van proeven met kernwapens op de agenda te plaatsen van de zitting van de UNO-assemblee, die op 15 september in New York begint. In het verzoek, gericht aan secretaris-generaal Hammarskjoeld, wordt gewezen op het gevaar van het gebruik van kernwapens in een mogelijke oorlog. Kennelijk doelend op Frankrijk merkt de Indische delegatie op, dat uitbreiding van het aantal landen dat kernwapens bezit vermeerdering van het gevaar betekent. Advertentie WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP: Zend leuke tekening met één Frujetta wikkel aan KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinnaars en vele troostprijzen (Van onze correspondent in Rome De Oostenrijkse kanselier heeft vorige maand in een uiteenzetting van het pro gramma der nieuwe regering bijzonder veel aandacht gewijd aan de „kwestie Zuid-Tirol". Hij is van mening dat het zaak is alle nog niet opgeloste vraagstuk ken zo spoedig mogelijk op te helderen en tot een beide partijen bevredigende oplos sing te brengen. „Dat geldt in de eerste plaats voor het vraagstuk Zuid-Tirol." „Wij zijn er van overtuigd dat een oplos sing van die kwestie tot een werkelijke ontspanning kan leiden, mits zij aan de Zuidtiroolse volksgroep die rechten, vrij heden en levensvoorwaarden garandeert, voor wier verwerkelijking de overeen komst van 5 september 1946 werd afgeslo ten." Dat klinkt zeer bezadigd, maar het houdt toch in dat de Oostenrijkse bewind hebber van mening is, dat Italië aan de betrokken volksgroep tot nu toe die „rech ten en vrijheden" zou hebben onthouden. Is dit zo en zo ja, in hoeverre zijn de Ita lianen in gebreke gebleven? Als men de toestand van nu vergelijkt met die van de vooroorlogse jaren, dan is er in het Duitstalig gebied zeer veel ver anderd ten gunste der Zuidtirolers. Deze hebben niet alleen hun eigen scholen, een eigen Duits radioprogramma, een Duits talige pers die niet nalaat Rome te criti- seren. hun eigen Duitssprekende vertegen woordigers in het gewestelijk parlement te Trento, maar zij zijn ook vertegenwoor digd in het parlement te Rome. En overal laten zij met kracht hun mening horen. Het is waar, dat in de twee grootste cen tra van het gebied, Bolzano (Bozen) en Me- rano, de bevolking overwegend Italiaans is, ook al wonen de Italianen in de buiten wijken en zijn de hotelhouders winkeliers en gegoede kooplieden in de binnenstad Duitstalig. Als men de propaganda der Zuidtirolers geloven mag, zou Bolzano pas nadat het in 1919 bij Italië werd ingelijfd zijn „volledig Duits" karakter hebben ver loren. Maar wie er Meyers Konverdations- Lexicon van voor de eerste wereldoorlog op naslaat,^ zal daar van Bozen lezen, dat het een Tiroolse stad is, Duits van karak ter, maar., met een overwegend Italiaan se bevolking." Zoals in alle grensgebieden, is ook in Zuid-Tirol de bevolking gemengd en de Zuidtirolers, een typisch boerenvolk, vindt men compact op het platteland, terwijl in de grotere plaatsen sedert vele eeuwen heel wat Italianen te vinden zijn. In de fascistische tijd zijn de Italianen ongetwij feld sterk toegenomen, omdat Mussolini het gebied wenste te italianiseren en daar toe zijn toevlucht nam tot industrialisatie. In die jaren hadden de Zuidtirolers het hard te verduren, maar op hun beurt heb ben zij zich tijdens de oorlog, vooral in de laatste periode van hun allerslechtste kant leren kennen. Als verbeten nazisten (het gehele gebied was na 8 september 1943 in gelijfd bij Hitiers Derde Rijk) hebben zij een meedogenloze strijd gevoerd tegen de Italiaanse partisanen en tal van uit Duitse krijgsgevangenschap terugkerende Ita liaanse soldaten vermoord. De wijze, waarop het nieuwe Italië deze minderheid behandeld heeft, is ons inziens uiterst grootmoedig geweest. Niet alleen is niemand gestraft voor de euveldaden in de laatste maanden van de oorlog ge pleegd, maar de Italiaanse regering heeft goedgevonden dat de ongeveer 75.000 Zuid tirolers, die in hun geestdrift voor Hitier het land hadden verlaten en naar Polen en Rusland waren vertrokken, terugkeerden. (In 1939 hadden van de 200.000 Zuidtirolers 179.000 te kennen gegeven dat zij „Heim ins Reich" wilden en slechts 31.000 wilden wel Italiaan blijven. Ten slotte zijn er slechts 72.749 naar het „Reich" vertrokken en ook teruggekeerd). Verder heeft bin nen het gewest „Alto Adige" de provincie Bozen zijn eigen wetgeving, waardoor het onder meer mogelijk is, dat de grote boe renhoeven onverdeeld van de vader wor den overgeërfd op de oudste zoon, wiens jongere broers als boerenknechts (en door gaans ongehuwd) door het leven gaan. De ze toestand stuit de Italianen, voor wie al le kinderen gelijk zijn, tegen de borst, maar men laat de Zuidtirolers in deze en in tal van andere zaken hun eigen over geleverde gewoonten volgen. De gegronde klachten, die deze mensen nog kunnen heb ben, zijn niet vele en van niet grote bete kenis. Zij vinden het erg, dat zij niet in alle regeringsbureaus met Duits terecht kunnen en dat er dan een tolk aan te pas moet komen; dat de brievenbestellers doorgaans Italianen zijn en dus moeite hebben de adressen (vaak in Gothische letters) te ontcijferen. Verder is de politie Italiaans en zijn er verscheiden Italiaan se rechters. Van Italiaanse zijde is daar maar een antwoord op: waarom melden er zich vrijwel geen Duitssprekenden voor overheidsbetrekkingen? Pan-Germanisten Men zou zo denken dat het met die span ning tussen Italië en het nabuurland niet zo'n vaart loopt, maar er is wel degelijk iets komende. Het ware doel van de Zuid tirolers is namelijk eerst te komen tot een autonome provincie Bozen, die dan over wegend Duits zou zijn (terwijl „Alto Adige' waartoe ook de provincie Trento behoort, een Italiaanse meerderheid heeft) en daar na het eigenlijke doel te bereiken: aan sluiting van Zuid-Tirol bij een groot Duits rijk. In deze gebieden is het pan-germanis- me allerminst dood. Bozen, Innsbruck, Stiermarken zijn steden en gebieden, waar dat oude pan-germanisme, dat in de vori ge eeuw zeker zo sterk leefde in de Habs- burgse dubbelmonarchie als in Pruisen, telkens weer naar voren komt. Het opra kelen van de onzalige kwestie der „Su- dentenduitsers" is er ook een kenmerkend voorbeeld van. In deze dagen heeft zich een „Befreiungsausschuss Süd Tirol" ge vormd, die voornemens is in het najaar, wanneer het vreemdelingenseizoen voor bij is, een actie te ontplooien. Deze nationalistische heethoofden heb ben een groot deel van de Duitse, Oosten rijkse en Zwitserse pers achter zich. Zij hebben gemakkelijk spel, omdat Italië in de fascistische tijd in het gebied grof on recht heeft gepleegd. Ook nu ontbreekt er nog wel iets aan de toepassing van-de-ak koorden De Gasperi-Gruber, maar het gaaf om kleinigheden. En de vorming van een autonome provincie Bozen zou zeer zeker leiden tot veel ernstiger onrecht te genover de Italiaanse minderheid in de steden Bolzano en Merano, en het leven volkomen onmogelijk maken voor de hier en daar verspreid wonende Italianen, die het nu reeds hard te verduren hebben te midden van een uitgesproken vijandige bevolking. Rome neemt naar onze mening in deze zaak een uiterst toegeeflijke houding aan en komt zoveel mogelijk in ieder op zicht de Duitssprekende elementen tege moet. Dat men echter geen Duitstalige brievenbestellers of politieagenten uit de grond kan stampen, spreekt vanzelf. Voor de Italianen wordt de zaak bijzon der moeilijk, doordat onder de Italiaanse minderheid in „Alto Adige" veel fascis ten zijn en bovendien, zodra het in die streek tot relletjes komt, fascisten uit alle delen van Italië naar Bozen trekken om „de vijanden van het Latijnse ras" mores te leren. Het is daarom voor de Zuidtiro lers en voor de Oostenrijkers een klein kunstje Rome te beschuldigen van fascis tisch drijven ieder keer wanneer het in het grensgebied tot moeilijkheden komt. In werkelijkheid lokt het ene nationalisme het andere uit. In de komende maanden zal dat vraag stuk Zuid-Tirol ongetwijfeld nog vaak aan de orde komen en het is best moge lijk dat het inderdaad aan de UNO zal worden voorgelegd. Italië zal daar dan niet alleen de Duitssprekende landen tegen zich hebben, maar zeer zeker ook Sovjet- Rusland. In Moskou vindt men het stellig prettiger wanneer de Alpenpassen in han den zijn van een neutraal landje als Oos tenrijk dan in die van Italië, een der be langrijkste landen van het NAVO-pact. De grens van de Brenner mogen ethnogra- fisch een aanvechtbare grens zijn, strate gisch is zij van groot belang. De diplomatieke vertegenwoordiger van Indonesië en mevrouw Maramis hebben vandaag in hun woning te Wassenaar receptie gehouden tor viering van de pro clamatie van de Indonesische onafhanke lijkheid. Tot de talrijke gasten behoorden ook de voorzitter \an de Eeiste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de minister van Land bouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen, de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, de chef van het di rectoraat-generaal Indonesië van het mi nisterie van Buiteni indse Zaken, mr. N. S. Blom en de chef Directie Oosten van dit ministerie, mr. J. RwOkmaker. Voorts wa ren talrijke vertegenwoordigers van di plomatieke missies aanwezig alsmede le den van het internationale hof van Justitie en vooraanstaande figuren uit handel en SANTIAGO (AFP'Reuter) Tien men sen zijn, naar aangenomen wordt, omge komen bij een hevige aardbeving die zich maandag in de omgeving van Rio Amaril lo in de Zuidch.Aense provincie Chiloe heeft voorgedaan. Fr zijn vele gewonden. Volgens de eerste berichten zijn verbin dingen verbroken en is de aangerichte schade groot. Een i ivier zou geheel zijn verdwenen. Andere berichten maken melding van een grote aardverschuiving als gevolg van een buitengewoon grote was van de rivier de Amarillo. Er zijn talrijke huizen ver woest. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 368 tegen 2 stemmen een resolutie aangenomen volgens welke de Verenigde Staten zich tegen toelating van Commu nistisch China tot de UNO moeten uit spreken. De resolutie werd ingediend door een Democraateneen Republikein.Volgens hen bewijst de situatie in Tibet en Laos dat China geen vredelievende mogendheid is, en niet bereid is de grondbeginselen van de UNO te aanvaarden. Ook de senaat moet over- de -resolutie stemmen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Op deze manier hoopt men eens de Amerikaanse televisie-uitzendingen naar Europa over te brengen: via een keten van vliegende relaisstations, waarvoor de Amerikaanse luchtmacht een studiecontract heeft afgesloten met klaren. de fabrieken van Raytheon in Walt- ham in de staat Massachusetts. Vier van deze „platforms", ruim duizend kilometer uit elkaar „opgehangen" boven Newfoiindland, Groenland, IJs land en Schotland, zouden het kunnen „EEN WERELD BEWEEGT". De volken van Azië en Noord-Afrika op de weg naar onafhankelijkheid hun geschiedenis van omstreeks 1900 tot de Conferentie van Bandoeng, is uitgegeven door W. L. J. Brusse in Rotterdam. Dit omvangrijke plaatwerk verscheen voor het eerst in het Indonesisch onder de titel „Asia bergolak", uitgegeven door Djambatan te Amsterdam/ Djakarta. Het werk word ingeleid door de professoren dr. J. M. Romein en dr. W. F. Wertheim, beiden van de stedelijke uni versiteit van Amsterdam. De verbindende tekst en de bijschriften voor de afbeeldin gen zijn geschreven door H. M. van Rant- wijk, die tevens leiding gaf bij het ver zamelen, schiften en rangschikken van het plaatwerk, dat is ingedeeld volgens een schema dat door de beide hoogleraren ver antwoord wordt. Het verschil met de Indo nesische uitgave is, dat deze vertaling, en ook de inmiddels verschenen Engelse uit gave, aangevuld zijn met een Laatste Rondgang, die bijgewerkt is tot en met de conferentie van Bandoeng. Er is een Duitse uitgave in voorbereiding. De inleiders maken er geen geheim van dat zij de marxistische geschiedfilosofie aanhangen. Van dit uitgangspunt uit schet sen zij het verschil in ontwikkeling tussen Europa en Azië en geven zij de lijnen aan waarlangs de toekomstige ontwikkeling in dat ontwakende werelddeel zal verlopen. De schrijvers maken wel melding van de Russische communistische revolutie, maar verwaarlozen de grote invloed die geeste lijke en persoonlijke Europese krachten hebben gehad en nog hebben op de ont wikkeling van deze omhoogstrevende vol ken. Een waarderend woord voor het werk van zending en missie kan men alleen vinden in de bijschriften van Van Rant- wijk. Het kan nuttig zijn de Europeanen te schokken in hun Europa-centrische opvat ting van de wereldgeschiedenis, maar het is twijfelachtig of dat moet gebeuren door de Russische revolutie voor te stellen als drijvende kracht van de opkomst van Azië en Noord-Afrika en dan tevens in naam van „gerechtigheid en vrijheid" voor Azia ten en Noordafrikanen een aandeel te eisen in de „welvaart" die de Europeanen ge nieten. Zo bezien gaat er van deze indruk wekkende platen-documentaire een onver holen dreiging uit. En dat zal toch niet de bedoeling zijn van een imposant boekwerk dat voorgeeft de lezer „de keerzijde" van de wereld te tonen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7