Nederland op derde plaats achter F ranse en Italiaanse renners Hevige strijd in Vrijheidsklasse op derde dag van de Sneekweek Belgen stelden teleur Bouw van Wijk iets sneller dan De Haas DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 9 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Uitslagen van Maccabiade in Kopenhagen Mady Koster en Irene Jansen naar CHIO Van de Wint naar DOS De Munck werkloos Nederlands elftal in 1960 wellicht naar de West Opstellingen van KNCB- en Flamingo-elftallen Grote belangstelling voor Dam-tot-Dam-race Slechte oogstresultaten door de droogte Tragedie in Nederlands gezin in Bogota Lotingen voor Europese roeikampioenschappen Rustige Hartjesdag in Amsterdam Internationale conferentie van het verzet in Den Haag Voor de vijfde keer brand bij de Draka Fabriekshal afgebrand in Rotterdam Kwestie in Papendrecht over godsdienstonderwijs De strijd om de hoogste wielertitels is weer gestreden. Zov el in Amsterdam als Zandvoort is de rust weergekeerd. Offi cials, renners, supporters en alle andere personen, die op de een of andere ma nier bij deze wereldkampioenschappen be trokken zijn geweest, zijn weer afgereisd en maken nu thuis de balans op van dit negendaags wielertoernooi. Deze balans zal voor de Italianen en Fransen het gun stigst uitvallen. Zij kunnen zich beroemen op twee nieuwe wereldkampioenen. Voor Italië zijn dat de sprinters Antonio Mas- pes (prof.) en Gasparella (amateur), ter wijl Roger Rivière en André Darrigade de Franse wielereer hoog hebben gehou- Wielrennett den. De vier overige titels en regenboog truien gingen naar de Westduitser Rudi Altig, de Oostduitser Gustave Schur, de Nederlander Arie van Houwelingen en de Spanjaard Guilermo Timoner. Geen Belg kwam er ditmaal ear» tepas. De oogst van de wielernatie België, dat als zodanig veelal oo één lijn gesteld wordt met Italië en Frankrijk, is wel heel erg schraal geweest. Slechts drie derde plaat sen hebben de Belgische renners Jan Brankart, Noel Foré en Stan Goossens behaald. Men had in België op drie titels gehoopt. Daarvoor hadden stayer Pol de Paepe, een der twee Rikken of de snelle amateurs Lode Tr-> >nbeeckx en Stanny Goossens moeten zorgen. Het is er echter niet van gekomen. Alle opgekropte teleur stellingen van onze wielerminnende zui derburen, die hun allerlaatste hoop op nog één titel op Van Lo< v en Van Steenbergen hadden gesteld, ontlaadde zich zondag avond op het Zandvoorts circuit in een oor verdovend fluit- en boehconcert, toen de twee verslagen Rikken beschaamd van de fiets stapten. Meer reden tot tevredenheid hebben de Nederlandse renners ondanks het falen van favoriet Peter Post in de achtervol ging hun landgenoten verschaft. Het veroveren van de regenboogtrui der ama teur-stayers door Ai ic- van Houwelingen is voor de kwijnende baansport goede pro paganda geweest. Bovendien veroverde de 40-jarige Jan Derksen evenals Norbert Koch bij de profstayers een derde plaats in de strijd om de sprinttitel. Daarmee heeft Derksen het gouden tijdperk van de Nederlandse sprint Moeskops, Van Eg- mond, Van Vliet en Derksen voorlopig afgesloten. Een werkelijke sprintmatador is er onder de jongeren nog steeds niet ontdekt. Ook met de achtervolging, waar in vroeger Gerrit Schulte, Gerard Pe ters en Piet van Heusden excelleerden, is het niet zo best gesteld. Men hoopt echter voor volgend jaar >n de jonge Sassenhei- mer Piet van der Lans een finalist te heb ben. f,;, In de wegkampioenschappen te Zand voort hebben :d'e Nederlandse-Tenners een belangrijker rol gespeeld dan in de sprints en achtervolgingen in het stadion. Vooral Bas Maliepaard heeft bij de ama teurs de aandacht op zich gevestigd met een eervolle tweede plaats. Om de Oost- duitse staatsamateur Gustave Schur van zijn tweede wereldtitel te kunnen weer- Op de tweede dag van de Maccabiade, de Joodse spelen, die in Kopenhagen wor den gehouden won de Brit Dave Segal finalist bij de Europese atletiekkampioen- schappen zowel de 200 m. (in 21.6 sec.) als de 400 m. (in 49.3 sec.). In het ten nistoernooi werd onze landgenote me vrouw Agsteribbe in de halve finale van het damesenkelspel met 0-6, 0-6 uitge schakeld door de Deense Lis Bodin. De verdere resultaten waren: handbal: Is raelDenemarken 26-17, IsraelOosten rijk 9-4, DenemarkenZweden 16-11; voetbal: halve finale: EngelandFrank rijk 6-1, DenemarkenZweden 1-1. Ge wichtheffen: zwaargewicht L. G. Davies (Engeland) 332.5 kg. middengewicht: 1. Levine (Engeland) 325 kg., lichtgewicht: 1. Ben Helfgot (Engeland) 307.5 kg., ve dergewicht: 1. A. Conway (Engeland) 260 kg. Sport in het kort ATLETIEK. Zowel bij de dames als bij de heren is de tweedaagse atletiekwedstrijd tussen Groot-Brittannië en Polen, die in Londen werd gehouden door de gasten ge wonnen. De Poolse herenploeg won na een voorspx-ong met 5148 aan het einde van de.eerste dag met 10699 punten; de Poolse 'dames zetten een op de eerste dag opgelopen achterstand om in een overwin ning met 5452. houden, kwam onze landgenoot in de sprint met de Oostduitser net iets tekort. Bewon dering verdient ook de 28-jarige Mik Snij der uit Halfweg met zijn vijfde plaats in dit selecte gezelschap. Hij is een der zeer weinige echte amateurs. Een met 'n volle dagtaak. Dat kan van de Oostduitsers en sommige van zijn Nederlandse en Belgi sche collega's niet gezegd worden. Snij der beoefent de wielersport als ontspan ning. Voor de anderen is het een inspan ning. In de strijd der ri'ofs op de weg hebben de twee Beverwijkers Ab Geldermans en Coen Niesten een beste px-estatie geleverd. Zij ondernamen allebei een geslaagde so loren om in de kopgroep te komen. Zelfs de sterke Franse Hjdrijder Gerard Saint heeft hen dat niet iia kunnen doen. Maar omdat een eindspihnt nu eenmaal niet hun sterkste wapen is, hadden Ab en Coen in deze kopgroep met Dari'igade geen schijn van kans. Zij moesten zich met de zesde en achtste plaats tevreden stellen. Met twee titels, drie tweede plaatsen en één derde hadden de Fi-ansen op de jong ste wereldkampioenschappen in ons land het meeste succes. Eij een puntenbereke- ning van 3, 2, 1 komt Fi-ankrijk in het landenklassement met een tela al van 13 punten op de eersle plaats; 2. Italië 12 pnt.; 3. Nederland 7 pnt.; 4. Oost-Duits- land 4 pnt.; 5, 6, 7.en 8. West-Duitsland, België, Spanje en Zwitsei-land 3 pnt. Paardesport Het bestuur van de Stichting Nederland- sche Hippische Sportbond heeft de Ne derlandse vertegenwoordigsters aangewe zen voor het Europees kampioenschap spi'ingen der amazoi:es. Dit wordt tijdens het CHIO te Rotterdam van 1 tot en met 6 september gehouden Voor ons land komen uit Mady Koster (Bussum) met Axel en Irene Jansen (Ubbergen) met Icare F II. Ieder land mag maximaal twee combi naties inschrijven. Het kampioenschap wordt beslist in drie wedstrijden. Woens dag een jachtspringconcours, donderdag de puissance en zaterdag de finale, een wedstrijd in twee manches, volgens het reglement van de Prix des Nations. Eui'o- pees kampioene is de amazone, die in de drie wedstrijden de meeste punten be haalt. Koersen op Duindigt Het hoofdnummer in de reeks vakantie- koersen, die woensdagmiddag op Duindigt wordt gehouden, wordt verzorgd door de leerü^^-fjikeurs, die daartoe een. collectie uitstekende paarden tot hun beschikking krijgen. De troef is wel Enterprise, maar zijn handicap van 60 m. zal op den duur te zwaar wegen. Veel beter staat Ruby Spen cer, die dan ook de overwinning wordt toegedacht vóór Terraise en Sagne d'Or. In de ruim 2500 m. lange Racket Arion- prys kan Volann O zijn successenreeks over deze afstanden voortzetten met een zege over Volann Erebus en de vaak teleurstelling gevende Ville France. Het gevaar voor dit trio komt uit not kop- groepje, waarin Uhlan Erebus en Wita Pluto als wij nog wel zeer mogelijke out siders een belangrijke rol kunnen spelen. Indien Urban Hollandia erin slaagt zijn laatste verrichting te herhalen Jan be hoeft men niet lang naar de winnaar in de Sietze-prys te zoeken. Zijn tx-ouw is echter lang niet zo groot als zijn snelheid en daarom verschijnen Ulrica B en Very Nice met minstens zulke goede kansen aan de start. Zeventien tweejarigen, die nog geen eerste prijs hebben gewonnen, zullen dat trachten te doen in de Oiseau- prijs, maar vermoedelijk zal alleen Ynno daarin slagen, ten koste van IJ van Hol landia en Yellow Throat S. Yonker Aster, die nog niet startte, zou op grond van haar voorname voorouders kunnen verrassen, evenals Xandor dit in 't openingsnummer zou kunnen doen. Op papier heeft Xita Hanover de beste kansen, gevolgd door Xiphon L en Xaverius II. Hoewel de drie rennen goed zijn bezet bieden zij weinig variatie door de korte afstanden waarop zij zijn uitgeschreven. Bij de tweejai-igen kan dit niet anders, maar voor de oudex-e paarden liggen meur mogelijkheden dan twee rennen, eik over 1350 meter. Op deze korte afstanden is de start vaak al beslissend, maar hier van afgezien gaat in de eerste afdeling het vertrouwen naar The Serpent of Iran, vóór stal Swarttouw en stal De Bloemert. In de tweede afdeling mag nu eens een overwinning worden verwacht van Yel low Rose, vóór Manitoba en Staatsgeheim- Bij de tweejarigen zullen Grey Cloud, Peter Pan, Patachou en de vertegenwoor digers van stal Valkenhagen in de vooi- ste gelederen eindigen. Wanneer de beste zwemsters en zwemmers van de wereld het volgend jaar in Rome komen zullen zij er een bijzonder mooie zwemaccommodatie aantreffen. Het wedstrijdbassin in het nieuwe Olympische zwembad bijvoor beeld meet 50 bij 25 meter en daar naast is een springbassin gebouwd van 20 bij 18 meter en met een diepte van 5 meter. Het Olympische zwemstadion heeft een permanente capaciteit van 8000 toeschouwers doch tijdens de Olympische Spelen zullen 20 °00 men sen een plaats op de tribunes kunnen vinden. Voetbal De 30-jarige doelman van Enschede, Van de Wint, is door DOS gecontracteerd. De doelverdediger van het Nederlands- amateurelftal Koers, zal by Enschede de plaats van Van de Wint innemen. Door de medewerking van zijn club Hengelo en Rigtersbleek, een vereniging waarvoor hij ook heeft gespeeld, is de ovei-schrijving van Koers op korte termijn mogelijk geworden. Koers zal vermoedelijk begin september voor Enschede uitkomen. Naar aanleiding van het conflict DOS- De Munck en het bericht als zou de KN VB het verzoek hebben gekregen te be slissen of De Munck dispensatie kan wor den vex'leend om in de aanstaande com petitie voor een andere vereniging uit te komen, deelt men ons van de zijde van de KNVB mede, dat een dergelijk verzoek niet is binnengekomen. Er werd van bondszijde aan toegevoegd, dat overgang van een contractspeler naar een andere vereniging op dit moment (na 1 augustus) onder geen enkele voorwaarde mere mogelijk is. Tussen de KNVB en de voetbalbonden van de Nederlandse Antillen en van Suri name zijn besprekingen gaarde omtrent een bezoek van het Nederlands elftal aan de West en een tegenbezoek van de vei-- tegenwooi-digende elftallen van de Antil len en Suriname aan Nederland. De voorzitters van de voetbalbonden van de Antillen en Suriname, x-espectievelijk de heren Maduro en Meuleman, zullen in oktober naar NedeHand komen om be sprekingen te voei'on. Wanneer een oplos sing wordt gevonden voor de belangrijke financiële consequenties, die aan deze ver re voetbalreizen zijn verbonden, zal het officiële Nederlands elftal in de zomer van 1960 naar de West gaan om een wedstrijd tegen de Antillen, een tegen Suriname en twee in Noord- of Zuid-Amerika te spelen. Over het tegenbezoek van het Antilliaan se en het Surinaamse elftal is omtrent de tijd waarin dit zal zijn, nog niets bekend. Het bestuur van de KNVB is van mening, dat het gezien de vele relaties die de KNVB met andere bonden heeft, niet mo gelijk zal zijn in een jaar zowel het elftal van de Antillen als van Suriname in Ne derland te ontvangen. Zaterdag 22 augustus zal op het terrein van Quick in Den Haag een vextegenwoor- digend KNCB-team een wedstrijd tegen Quick (Hg), kampioen van de eerste klas se B 1958, spelen. Het KNCB-elftal is als volgt samengesteld: H. J. van Weelde (ACC), aanvoerder, J. Noordijk (HDVS) wicketkeeper, J. Brcgman (ACC). G. Kors (VCC), Leemhuis (SCHC), H. van Meurs (HDVS), R. Onstein (Rood en Wit), R. Ris- wordt (HBS), W. v. d. Sloot (HDVS), Ven- ker (Rood en Wit), K. Fischer (VRA). Zondag 6 september wordt op het Quick- terrein een wedstrijd gespeeld tussen een Cricket KNCB-team en het Nederlandse jeugdelf- tal. Het K.N.C.B.-elftal speelt in de volgende samenstelling: Dx-s. H. Grijseels (VOC), aanvoerder en wicketkeeper, P. van Arkel (HCC), H. C. v. d. Bijl (SCHC), D. de Baare (ACC), J. L. J, Dries (Excelsior), T. Klarenbeek (Union), P. Marseille (Quick H), F. Mulder (HBS), mr. M. Schuur (HCC), H. Stolk (HDVS), A. v. d. Vegt (HBS). Het Flamingo-cricketteam, dat woens dag 26 en donderdag 27 augustus op het terrein van Rood tn Wit aan de Span jaardslaan te Haarlem tegen de Combines Services twee dagen later tegenstander van het Nederlandse elftal zal uitkomen is als volgt samengesteld: L. Sillevis (HCC) aanvoerder, D. Ingelse (Quick-N) wicketkeeper, jhr. J. van den Bosch, C. Bakker, J. van Sr.aay (allen HCC), P. Bouwman, R. Onsiein (beider- Rood en Wit), H. J. van Weelde (ACC), J. V. van Weelde (VOC), H. Herklots (UD) en P. Maas (Haarlem). Het Nederlandse cricketelftal zal zon dag 6 september op het terrein van Grob- bendonk (België) de traditionele wedstrijd tegen België spelen. Het Belgische team zal weer voor een groot deel bestaan uit in België gelegerde Engelse militairen. De samenstelling van het KNCB-team is: H. Sonneveld tHTCC), aanvoerder, D. Ingelse (Quick-N) wicketkeeper, V. Bor- rani (Sparta), A. van der Ende (Hermes DVS), A. van der Linde (Sparta), P. en M. Maas (beiden Haarlem), E. W. C. Vx'iens (HCC), J. B. van Weelde, Wally van Weelde (beiden VOC) en ir. H. van Meurs (Hermes DVS). Een matige noordwestenwind beheerste de derde dag van de Sneekweek. Er was een grote baan uitgezet, die niet ingekort werd, zodat er zeer langdurige wedstrij den werden gezeild. In de Flits-klasse duurde het bijvoorbeeld meer dan 4Vi uur. De hevigste strijd ontbrandde dinsdag in de Vrijheidsklasse. Het hele veld ging vlak bij elkaar van start. Bouw van Wijk vroeg Zeilen ruimte voor de wal en prompt ontstond een noodsituatie van kettingbotsingen en groot gedrang. Er kwamen hieruit echter geen protesten voort. C. de Haas ging voor het veld weg. Bouw van Wijk zeilde ech ter zeer sterk en liet De Haas voor het eerst in de Sneekweek zijn spiegel zien. C. J. de Jong zegevierde voor de derde maal bij de Regenbogen. Ditmaal met een Het gemeentebestuur van Zaandam heeft voor de winnaar in de snelheidsrace van Dam-tot-Dam een zilveren legpenning beschikbaar gesteld, die tot nu toe alleen werd uitgereikt aan personen die tot ere burger werden benoemd. Als voorzitter van de uit zeven personen bestaande wed strijdleiding, die voor de snelheidsklasse in het leven is geroepen, is benoemd de heer D. Bessem, directeur van het Olym pisch stadion te Amsterdam. Ter gelegenheid van de race zullen op ini tiatief van een Zaandams levensmiddelen- bedrijf Naatje van de Dam en Tsaar Peter herleven. Voor Naatje van de Dam is Conny Stuart geëngageerd. De figuur van Tsaar Peter zal wox-den uitgebeeld dooi de acteur Dimitri Frenkel Frank. De jury, die de deelnemei-s in de toer- klasse van de Dam-tot-Damrace op origi naliteit zal beooi-delen, bestaat uit me vrouw Fanny Blankers-Koen en de heren Han G. D. Coppers, ere-voorzitter van het genootschap voor reklame en C. Bolding, kunstschilder-. Op de laatste avond van de dx-iedaagse- race, dat is 29 augustus, houdt een muziek korps en drumband tot besluit van de wed strijden op de Dam in Amsterdam een tap toe. Bij het begin van de taptoe omstreeks negen uur vertrekt van de Dam de eerste loper van een estafetteploeg met een op de Dam ontstoken fakkel naar Zaandam, waar hij met de fakkelvlam een vuux-werk zal ontsteken. Hoewel de insclmjving is gesloten, wil het wedstrijdbureau van de Zaanse V.V.V. nog enkele postbestellingen afwachten al vorens het totaal aantal deelnemers be kend te maken. Wel is gebleken, dat de grootste deelneming uit de Zaanstreek is te verwachten. De Zaankanters maakten 39 percent van de deelnemers uit, 36 per cent komt uit Amsterdam en 25 percent uit de rest van Nedei'land. De animo in de vi-ije snelheidsklasse is vrij groot: 43 percent van alle deelnemei's. De toerklasse heeft dus 57 percent van de inschrijvingen gekregen. In deze klasse zal door enkele grote gx-oepen worden deel genomen. In de snelheidsklasse hebben onder meer zes dagbladen en de omroep verenigingen AVRO en VARA ingetekend. Zij dingen naast de geldpi-ijzen mee naar een zilvei-en legpenning, die de stad Zaan dam heeft uitgeloofd. voorsprong van ruim vyf minuten op J. Alberda. L. A. L. van Dy ken in de pam- pusklasse en Bonnema in de 22 m2 klasse waren eveneens voor de derde maal win- naar. - De uitslagen waren: Olympiajollen: X. Ozon, T. W. van Meizen. Rot terdam: 2. Donar, J. Velthuis, Kampen: 3. Phron- tos, H. W. Leferink, Deventer. 12' m2 Sharpieklasse: 1. Zwaardvis, F. Udo, Am sterdam; 2. Donderstien, P. Hansen, Enkhuizen; 3. Punch, B. Binkhorst, Amsterdam. Larkcn: 1. Indra, mej. M. G. Bellinga. Almelo; 2. Skippi, W. Postma. Grouw; 3. Scholletje, H. Dertien. Appingedam. 12 voets Jollen: 1. Mistral, W. Huisingh, Am stelveen; 2. Waterbaby, A. W. Reyers, Sassen- lieim; 3. Fuut II, J. Hulsker, Rotterdam. Sternklasse: 1. Steady, W. H. Schutjes, Amster dam; 2. Dorie, Rob Kruit, Amsterdam; 3. Slipper tje, D. Bakker, Zaandijk. Finnjollen: 1. Rienk. N. v. d. Zee, Almelo; 2. R. H. Marseille. Amsterdam; 3. Quick Finn, Th. Hooyborgh. Enschede. Pampusklasse: 1. Karekiet, L. A. L. van Dijken, Alkmaar: 2. Fitis, dr. W. B. v. d. Meer. Grouw; 3. De Koufurd, K. Jissink, Sneek. 22 m2 klasse: 1. Cadans, A. Bonnema, Leeuwar den; 2. Maple Leaf, M. Faber, Hardegarijp; 3. Lucie, A. Knol, Marrum. Vrijheidsklasse A: 1. Rakker, Bouw van Wijk, Woubrugge: 2. Speediest, C. de Haas jr., Breuke- len: 3. Tjiktjak, gebr. Tepe, Gouda. Valkenklasse A: 1. Boentoet, B. Staartjes, Hui zen: 2. De Polle, A. Wester, Grouw; 3. Jaxeur, J. Frins, Oud Loosdrecht. 16 m2 Streepklasse A: 1. Climax, M. Veenstra, Joure; 2. Snilekruper, U. Bakker, Sneek; 3. Ir- men, Albert Bakker, Paterswolde. Regenboogklasse: 1. Tjerk, C. J. de Jong jr., Joure; 2. Algri, J. Alberda. Sneek: 3. Cadans, G. A Bakker. Rotterdam. Flying Dutchmanklasse: 1. Good Luck, U. Ja ger, Lemmer; 2. Fenris, Joop Helder, Paterswol de; 3. N N, H. Bellinga, Almelo. Grote delen van Overijsel zijn gedupeerd door de aanhoudende droogte van deze zomer. De rogge-opbrengst per ha varieert van 500 tot 1400 kg, terwijl een normale opbrengst op de zandgronden gemiddeld 3000 kg per ha bedraagt. Met de haver is het nog slechter gesteld. Er zijn percelen, die niet zijn gedorst, omdat ze totaal zijn verdroogd. Op de zwaarst getroffen bedrijven komen dientengevolge opbreng sten voor van 0 tot 1000 kg per ha. Bij een noimale oogst op de zandgronden van ge middeld 3500 kg/ha betekent dit een oogst- dei-ving van 60 tot 100 percent. Met de zomex-gerst is men er niet veel beter aan toe. Van de aardappelen, en bietenoogst heeft men geen hoge verwachtingen. Op de gemengde bedrijven heeft men nog vi-oegtijdig stoppelknollen kunnen zaaien, zodat de hoop gevestigd is op een goede aanvulling van het nijpende ruw- voedertekort. Pas de komende winter zal op deze bedrijven de schade kunnen wor den nagegaan. Zwaar getroffen is het ge hele gebied langs de Vecht, waar door de lage waterstanden van deze rivier het uit- drogingspx-oces nog is bevoi-derd. Het hoofdbestuur der Overijselsche Landbouwmaatschappij staat op het stand punt, dat die bedrijven, die zwaar door de droogte zijn getroffen, geholpen dienen te worden. Gedacht woi-dt aan een gelijke regeling als destijds is getroffen ten aan zien van de wateroverlastschade in 1954 en 1956. Het staat wel vast, dat de getrof fen bedrijven zonder een tegemoetkoming financieel ten onder zullen gaan. Een 36-jarige employé van de K.L.M in Bogota heeft zijn vrouw en twee kinderen met revolverschoten van het leven be roofd en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Zijn echtgenote was 32 jaar, de kindex-en waren 10 en 7 jaar. Het gezin had vier jaar in Bogota gewoond. De politie heeft een onderzoek ingesteld ten einde de mogelijkheid na te gaan of de vier leden van het gezin wellicht door een onbekende zouden zijn gedood. Op Lords Ground in Londen heeft de i een tour door Engeland maakte. De MCC met 66 runs gewonnen van de Nederlander Wijkhuizen werd gebowld Flamingo's, het Nederlands elftal dat door Mitchell zonder gescoord te hebben. Roeien Nederland zal, zo wijst de loting uit, niet vertegenwoordigd zijn op het nummer skiff van de Europese roeikampioenschap pen voor heren, die donderdag 20 augustus bij Macon (Fr.) beginnen. Bij de loting komt geen naam van een Nederlandse skiffeur voor, zodat aangenomen moet worden dat de FISA geen toestemming heeft gegeven de onlangs door een ver keersongeluk uitgeschakelde Dordtse skif feur Lex Redelé te vervangen door diens clubgenoot Van Weezenbeek. De resultaten van de lotingen waren: Vier met stuurman Eerste heat: Zwitserland, Nederland (Nereus), Denemarken, Joegoslavië, Roe menië. Tweede heat: Rusland, Zweden, Frank rijk, Groot-Brittannië, Polen. Derde heat: Duitsland, Spanje, Honga rije, Portugal, Italië. De nummers één en twee van de drie heats plaatsen zich rechtstreeks in de halve finales. Dubbel scull Eerste heat: België, Finland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije. Tweede heat: Italië, Zwitserland, Neder land (Rentmeester en Bakker), Duitsland. Derde heat: Fx-ankrijk, Hongarije. Tur kije, Rusland. 1 De winnaars van de heats gaan over naar de finale. Skiff Eerste heat: Duitsland, Polen, België, Frankrijk, Oostenrijk. Tweede heat: Australië, Hongarije, Fin land. Zwitserland, Groot-Brittannië. Derde heat: Rusland, Joegoslavië, Roe menië. De winnaars van de heats plaatsen zich in de eindstrijd. Twee zonder stuurman Eerste heat: Duitsland, België, Honga rije. Zwitserland. Tweede heat: Polen, Groot-Brittannië, Oostenrijk. Finland. Derde heat: Denemarken, Roemenië, Rusland. De nummers één van de heats komen in de finale. Twee met stuurman Eerste heat: België, Frankrijk, Italië, Polen, Portugal. Tweede heat: Denemai'ken, Zweden, Roemenië. Rusland. Derde heat: Duitsland, Joegoslavië, Tur kije, Hongarne. De winnaars van de heats komen recht streeks in de finale. Vier zonder stuurman Eerste heat: Polen, Franki-ijk, Oosten rijk, Zwitserland. Tweede heat: Rusland, Roemenië, Tsjechoslowakije. Derde heat: Duitsland, Denemarken, Groot-Brittannië. De winnaars van de heats gaan over naar de finale. Achten Eerste heat: Frankrijk, Spanje, Tsjecho slowakije, Roemenië. Tweede heat: Polen, Groot-Bi-ittannië, Italië. Derde heat: Duitsland, Zwitsex-land, Rus land. De winnaars van de heats gaan over naar de eindstrijd. Alle equipes, die zich niet rechtstreeks in de finale of halve finales plaatsen, komen in de herkansingen. Amsterdam heeft gisteren de rustigste Hartjesdag-viering sinds jaren gehad. De baldadigheid beperkte zich over het alge meen tot straatbrandjes en nex-gens kwam het tot noemenswaardige botsingen met de politie. Deze was overigens wel op alles voorbereid. De personele sterkte van diverse bureaus was gisteravond met der tig tot veertig man verhoogd. Er werden honderden illegale „straatfikkies" gestookt en de brandweer rukte 48 maal uit voor gevallen, waarin deze brandjes een te grote omvang namen. In de Oosterparkbuurt werden enkele agenten, die de wacht had den betrokken bij een nog niet aangesto ken enorme brandstapel, door de jeugd uit de buurt bedreigd. De „lieverdjes" kozen echter het hazenpad toen enige politie auto's met manschappen arriveerden. De stadsreiniging haalde de brandstapel weg. Van 28 augustus tot 2 september wordt te 's-Gravenhage de dex-de internationale conferentie van de „Commission interna tionale de Liaison et de Coordination de la Resistance" gehouden. De minister-president De Quay heeft "t vooi'zitterschap van het erecomité voor deze conferentie aanvaard. Op de confe- i-entie, welke zal worden gehouden in de Rolzaal zullen 50 gedelegeerden uit 12 ver schillende landen aanwezig zijn, namelijk uit Noorwegen, Denemarken, West-Duits land, Franki-ijk, Oostenrijk, Nederland, België, Luxemburg, Israel, Griekenland, Italië. Ook de Polen in ballingschap zen den een afvaardiging. Bij de gedelegeerden is een aantal internationaal bekende figuren uit het verzet, onder anderen lui tenant-generaal Ivan Gerard, commandant van de Belgische binnenlandse strijdkrach ten, generaal Pantelides, commandant van de Griekse pax-tisanen, die in de bekende tankslag bij het Kanaal van Korinthe met een handjevol partisanen drie Duitse tank divisies vernietigde, Stig Jenssen, de Deense commandant van een bataljon parachutisten in het Engelse leger tijdens de ooi-log, Wolfgang Müller, één van de mannen van het complot tegen Hitler in juli 1944. en de Poolse generaal Komo- rowski. De conferentie zal voor een deel worden gewijd aan het bepalen van een gezamenlijk standpunt ten opzichte van "t communisme en aan geestelijke weerbaar heid van de jeugd in de vrije landen, waarvan het initiatief is uitgegaan van luitenant-kolonel J. J. F. Box-ghouts, voor zitter van de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederlaxvd. Eén van de agendapunten zal zijn het probleem van de Duitse herstelbetalingen aan oorlogsslachtoffers. Daartoe zullen, op de confei-entie aanwezig zijn de neer Al - fred Frenzel en dr. Born van de afdeling hei'stelbetalingen van het Duitse minis terie van Buitenlandse Zaken. Opnieuw heeft er een brandje gewoed in de opslagplaatsen van de Hollandse Draad- en Kabelfabriek „Dx-aka" in Am sterdam-Noord. Dit brandje is het vijfde in enkele weken tijd. De politie is ervan overtuigd, dat een brandstichter aan het werk is, maar heeft nog geen spoor van de man kunnen vinden. Evenmin zijn twee inbraakjes, die de laatste tijd zijn ge pleegd, opgehelderd. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat hier kwajongens aan het werk zijn. Een felle brand heeft vanmorgen vroeg gewoed in een grote fabriekshal in de Spaanse Polder te Rotterdam. In de hal waren werkplaatsen ondergebracht van een isoleerbedrijf. Om half zeven had een arbeider de butagasinstallatie ontstoken, waarmee een grote ketel met pek wordt verwarmd. Daax-na ging hij naar een an dere afdeling van de hal. Hij was daar nog maar nauwelijks of hij rook een scherpe brandlucht. In allerijl keerde hij terug om tot de ontdekking te komen dat de pek- ketel in lichterlaaie stond. Hij probeerde vergeefs met een blusapparaat het vuur te doven. Daarna belde hij de brandweer, die met veel materiaal bij de hal arri veerde. Met vier stralen heeft zij de brand tot de hal beperkt weten te houden. De beide andex-e hallen van het bedrijf wer den niet aangetast. De schade is vrij aan zienlijk. Het bedi-ijf is gestagneerd. Een groot gedeelte van het personeel werd naar huis gestuurd. De kerkeraad van de Hervormde Ge meente te Papendrecht heeft de gemeente raad van Papendrecht bericht, niet te kunnen voldoen aan diens ver-zoek op de openbare lagere scholen godsdienstonder wijs te doen geven. De kerkex-aad is van oordeel, dat oudex-s, die dit onderwijs voor hun kinderen begeren, daartoe volop in de gelegenheid zijn wegens de aanwezig heid van vier christelijke scholen in Pa- pendi-echt. Ook zijn er zondagsscholen. Vroeger gaven de beide hervormde pre dikanten wel godsdienstonderwijs op de openbare scholen, maar na hun vertrek hebben hun opvolgers dit wei-k niet voort gezet. De P.v.d.A.-gemeenteraadsfractie had aan B. en W. gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om op de openbare scholen door plaatselijke predikanten bijbelonderwijs te laten ge ven aan die kinderen wier ouders daar prijs op stellen. Het gemeentebestuur heeft zich daarop tot de hervormde kerkeraad gewend, die het afwijzende antwoord gaf. De raad heeft daarover met 9 tegen 4 stemmen in een motie zijn teleurstelling uitgesproken. Het gemeentebestuur heeft nu aan de kerkeraden van de Gereformeerde Kerk en de Chx-istelijk Gereformeerde Kerk verzocht of zij zich met het geven van dit onderwijs willen belasten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9