YELLOWSTOMEPARK IN Y.S. DOOR AARDSCHOKKEN OMGEWOELD Parijs speculeert op een toenadering tot Moskou HET WEER België moet zich meer offers voor defensie getroosten Kampeerders bedolven; dam van stuwmeer houdt - ondanks scheur Gerard van Praag Niet nog meer verdeeldheid Opnieuw periode van stabiel zomerweer Warm Aan het strand m H i Adenauer houdt zich fit In de krant van heden: Elf Kamerleden gaan naar Warschau Het woord is aan De Gaulle zou Kroesjtsjev willen uitnodigen 4 4e JAARGANG N Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BUTTE, MONTANA (Reuter) Een serie aardschokken, welke 8 mensen het leven gekost heeft en 60 gewonden ver oorzaakt, trof dinsdag het noordwesten van de V.S. De schokken leidden tot een kritieke toestand in de staat Montana. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuwmeer van 15000 miljoen kubieke meter afsluit. Met het oog op het gevaar dat de dam, de nu slechts weinig water doorlaat, zal doorbre ken, zijn in allerijl voorbereidingen ge troffen om de honderden bewoners van de vallei weg te voeren. (Van onze weerkundige medewerker) Van eind juli tot vorige week zaterdag is er ruim veertien dagen achtereen sprake geweest van „onstabiel weer". Dat wil zeggen: er raas geen hogedrukgebied in de buurt. Enkele fronten of omveer storing en brachten plaatselijk buien, hier en daar zelfs zeer zware buien. De zomer was dus even het spoor bijster geraakt. Maar toch zullen de vakantie gangers over de afgelopen veertien dagen zeker niet slecht te spreken zijn, althans niet wat het weer betreft. Al was het wat onstabiel, toch bleef de temperatuur aan genaam en werd ook aan het strand elke dag nog ruim 20° C. bereikt. In d.<§ koude augustusmaand, van 1956 waren ook hier in het westen de dagen met een maximum, boven 20° C. op de vingers van één hand te tellen. Al was de eerste helft van augustus dan wai onstabieler dan de maanden mei, juni en juli, toch hield het weer een zomers karakter. De ervaring heeft geleerd dat het eenmaal onbestendig geworden weer in augustus zich moeilijk herstelt. Maar desondanks heeft zich opnieuw een sterk hogedrukgebied aangediend. De barometer staat ook in ons land voor augustus zeer hoog, met als gevolg een nieuwe periode van stabiel en zonnig zomerweer. Dat het aanloopje een beetje koel blijft (in de middag 21 tot 23 graden) is alleen maar gunstig. Langzaam zal het warmer worden en gezien de stabiliteit van het nieuwe hogedrukgebied mogen wij zeker voor het grootste deel van deze week op zonnig en zomers augustusweer rekenen. Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina- twee. Zonnig en warm strandweer. Tem peratuur in de middag oplopend tot 25 gr C. Zwakke wind uit het oos ten. Zeewater geleidelijk minder hel der en toenemende kans op kwallen. Vlakke zee, temperatuur 19 gr. C. Uiterste voorzichtigheid bij baden en zwemmen is bij landwind geboden. Laag water 's middags om twaalf uur en 's nachts om half een, hoog water 's middag vijf uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 's mor gens half negen tot 's middags drie uur, 's avonds na half negen. Het reddingswerk werd echter bemoei lijkt, doordat enige kilometers van de dam stroomafwaarts tengevolge van de aard schokken een heuvel gedeeltelijk in de ri vier geschoven is, waardoor 100 tot 150 kampeerders waren geïsoleerd. Ook el ders is de weg door de vallei onbegaan baar door reusachtige rotsblokken en bre de scheuren in het wegdek. Het wordt echter mogelijk geacht, dat de bedreigde gezinnen te voet zich in vei ligheid kunnen stellen. Alle beschikbare hefschi-oefvliegtuigen zullen voor het red dingswerk worden gebruikt. Bij een luchtverkenning heeft men ge constateerd, dat de noordelijke oever van het stuwmeer twee tot vijf meter is ge daald, terwijl de zuidelijke oever even veel omhoog is gekomen. Het meer is 50 kilometer lang. De dam, die in 1915 werd gebouwd als onderdeel van een reeks werken om met. behulp van het water van de Missouri elektriciteit op te wekken, bleek bij een onderzoek nog tamelijk goed te zijn. Een woordvoerder van de elektriciteitsmaat schappij van Montana, die de dam exploi teert, verklaarde dat men voor het ogen blik geen doorbraak verwachtte. Zeker drie mensen zijn verpletterd on der een rots in het gebied tussen de Hebgen dam en de stad Ennis. Bij het reddingwerk zijn zeven hef- schroefvliegtuigen, drie vliegtuigen van Het HavengeboxLW aan de De Ruyter- kade te Amsterdam nadert zijn vol tooiing. Het bouwwerk, ontworpen door de architecten W. M. Dudok en Robert M. H. Magnee, is 54 meter hoog. Het zal medio 1960 gereed zijn. de staat Montana en een groot aantal par ticulieren vliegtuigen ingeschakeld. Een employé van een radiostation zag twee mensen voor zijn ogen in een scheur ver dwijnen. De zwaarste schok trof het ge bied even voor middernacht. Een ooggetuige uit Billings in Montana verklaarde, dat hij het water van een rus tig riviertje had zien opstuwen tot wel vier meter. Ook andere Amerikaanse sta ten hebben de schokken gevoeld, die zich uitstrekten tot het binneland van Brits Columbia. Men schat dat met de helikopters al 30 gewonden uit de vallei zijn gehaald. Twaalf zijn er erg aan toe. De regen, die op het getroffen gebied in het zuidwesten van Montana valt, en de laaghangende wolken bemoeilijkten dins dagavond het reddingswerk. Men vreest dan ook dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Een groot aantal wegen zijn door de ontstane scheuren in de aardbodem on begaanbaar Een geoloog van de universiteit van Montana deelde mee, dat het epicentrum van de aardbeving op de Salomonseilan den ligt. Het getroffen gebied omvat ook het veelbezochte nationale park van Yellow stone. Een kampeerterrein in de Madison Canyon werd gedeeltelijk door een grond verschuiving bedolven. Het schijnt dat de beroemde geisers in het nationale park, zoals de „Old Faithful", niet van de be vingen hebben geleden. Ook elders in de wereld, van Engeland, Frankrijk en Italië tot de Salomons eilan den, zijn aardschokken gevoeld. In de afgelopen nacht zijn in de Ver enigde Staten opnieuw lichte aardschokken gevoeld. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Defensie Arthur Giison heeft verklaard, dat van 26 september af ongeveer achtduizend Bel gische soldaten, na meer dan twaalf maanden militaire dienst te hebben ge daan, zullen afzwaaien. Van die dag af zullen alle Belgische soldaten na twaalf maanden militaire dienst naar huis wor den gestuurd. Anderzijds moet de Belgi sche militaire inspanning met tien per cent worden vergroot. Op het budget van 1960 wordt een verhoging toegepast van honderdzeventig miljoen gulden tot 1,7 miljard gulden. Het nieuwe krediet zal hoofdzakelijk worden aangewend voor in vesteringen in nieuw militair materieel voor de luchtmacht en onder meer voor de produktie van wapens tegen kernaan- vallen. België, aldus minister Gilson, heeft tot op het ogenblik een minder grote inspan ning op militair gebied dan Nederland gehad. Het is echter eigenlijk niet de ver korting van de militaire dienst met drie maanden tot twaalf maanden, die ons dwingt tot grotere uitgaven, maar voor namelijk de investeringen in kostbaar modern materieel. Op het ogenblik zijn zevenduizend spe ciale vrijwilligers, die een dienstcontract van drie of vijf jaren hebben getekend, in de Belgische divisies in West-Duitsland opgenomen. Per eind 1960 zal dit speciale korps twaalfduizend man tellen. Ander zijds tracht de Belgische regering ieder belangrijke militaire investering op te ne men in het program ter bestrijding van de werkloosheid. Sedert vorig jaar werd aan de Belgische industrie voor een glo baal bedrag van een half miljard gulden militaire bestellingen toegewezen. Onder meer werkten de wapenfabrieken in Luik en Mechelen voor de munitiebevoorrading van de divisies in West-Duitsland. Alleen echter wanneer de Belgische regering de militaire inspanning, die zij sedert enkele jaren heeft laten verzwakken, opnieuw opvoert, zou België kunnen profitieren van de massale en kosteloze militaire hulp van de Verenigde Staten, die sedert 1950 aan het Belgische leger voor meer dan vier miljard gulden militair materieel hebben geleverd. Minister Gilson is pas teruggekeerd van het jaarlijks NAVO-overleg in Washing ton. Om zijn standpunt voor de openbare mening te verdedigen, sprak de minister gisteravond voor de radio een rede uit, waarin hij de zaken vrij scherp stelde. Niemand mag van de minister van Defen sie verwachten, dat hij de verantwoorde lijkheid op zich neemt om jongemensen onder de wapenen te roepen, zonder hen de moderne bewapening te verschaffen, die zij nodig hebben om hun opdracht te vervullen België, aldus de minister, heeft bovendien precieze verbintenissen aange gaan tegenover de NAVO. Eind 1957 en begin 1958 hebben wij namelijk met de an dere NAVO-bondgenoten het vijf-jarenpro- gram, dat van kracht werd op 1 januari van dit jaar, goedgekeurd. De Belgische x-egering heeft verder in mei 1958 rijke wij ziging van de verdedigingsstrategie van Europa onderschreven. Volgens dit ak koord zullen de thans aan de Rijn opge stelde divisies, waarbij de twee Belgische divisies, verplaatst worden naar het oos ten tot aan het ijzeren gox'dijn. De verdediging van Kongo, waar Bel gië over militaire bases beschikt en waar het lot van Afrika en van de vrije wereld eens zou kunnen worden bepaald, is aan zienlijk verstei'kt met de bijna eenparige steun van het parlement, aldus Gilson. Men mag mij thans niet verzoeken op de ze maatregelen terug te komen, aldus de minister. De Belgische regering zal echter drin gend stappen doen, opdat de landen van de NAVO hun inspanningen beter zullen gaan ox-ganiseren, hun bewapening stan- daardisex-en en, waar mogelijk, allerlei militaire diensten unificeren. De Atlanti sche alliantie moet volgens de Belgische regering zich geleidelijk ontwikkelen naar een militaire integratie. (Van onze correspondent in Parijs) Ofschoon het ijzeren gordijn van de stilte nog onveranderlijk het onderhoud van zon dag tussen president De Gaulle en de Rus sische ambassadeur Vinogradov blijft om hullen, nemen de gei uchten in Parijs over een nieuwe en opzienbarende ontwikkeling der internationale verhoudingen, die zou zijn ingeleid of ingezet, hand over hand toe. Er wordt vooral druk gesproken over een nota, die De Gaulle dezer dagen naar Moskou zou willen sturen om premier Kroes.jtjsjev uit te nodigen ook in Parijs zijn opwachting te komen maken. Veel wijzer is men intussen wat de feite lijkheden van het onderhoud betreft, nog altijd niet gewoi-den. Men weet alleen dat Vinogradov het Franse staatshoofd een uit voerig memorandum heeft overhandigd, vergezeld van een eigenhandig geschreven brief van Kroesjtjev en, zo merkt men hier met ongeveinsde voldoening op, de Rus sische minister-president is niet gul met persoonlijke epistels. Wat de inhoud van beide documenten, het memorandum en de brief, ook precies moge zijn, de i-eacties in Franse en buiten landse kranten tonen wel duidelijk aan. dat de audiëntie van zondag op De Gaulle's buiten-residentie index-daad een nieuw element in de discussie heeft gebracht. In West-Duitsland is men kennelijk bevreesd voor de toekomst en de solidariteit van de as ParijsBonn, waartegen in het Rus sische memorandum dan ook zeker wel enige bezwaren zullen zijn gemaakt. En Amerikaanse en vooral Britse kranten ver-hogen hun offensief tegen Fx-ankrijk, dat nu opnieuw als spelbx-eker in het At lantische gezelschap zou willen optreden. Voor het moment mag men wel vast stellen, dat het Kx-emlin zijn gebaar of stap weer met een schex-p instinct voor het politieke effect van de psychologische verrassing heeft gedaan. Ontegenzeggelijk is de verwarring en het wantrouwen in het westelijke kamp weer toegenomen. Men kan voorts ook erkennen, dat de Fransen zich weinig moeite geven om enige olie op de golven der geallieerde ongerust- heid en verontwaardiging te werpen. Zelfs een x-egeringsgezind blad als Combat maakt in een uitvoerig hoofdartikel al bij voorbaat de balans op van alle economi sche, culturele en natuurlijke politieke voordelen, die Frankrijk uit een toenade ring tot Rusland zou kunnen trekken. Ook de vriendschap tussen beide volken wordt dik onderstreept. Bezwaren kunnen dus gevoeglijk overboord worden geworpen en dit gebeurt dan ook allex-wegen met Franse zwier-. Advertentie Geef mij maar... C IGA ft 1 M ••VS.» Advertentie Cf VUlf! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 -LEIDSESTRAAt"(BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die vakantie houdt aan het Como-meer, speelt graag een partijtje kegelen in de openlucht met zijn dochter. Dr. Adenauer logeert in de villa „La Colline" te Cadenabbia. Diplomatiek gesproken ligt de onmid dellijke winst, die Frankrijk van een betere verstandhouding met de Sovjet-Unie zou mogen verwachten, wel voor de hand. De diplomatie van De Gaulle heeft op vrijwel alle fronten gefaald. Van zijn Frans-Amerikaans-Brits direc torium in de NAVO is niets terecht ge komen, de relaties met Washington zijn zelden zo gespannen geweest als nu en in de UNO staat Frankrijk een vernederende nederlaag te wachten, wanneer daar nu de Algerijnse oorlog ter tafel zal worden ge- bx-acht. En de ontknoping van een Amei'i- kaans-Russische dialoog van de conferen tie van Genève heeft voor Parijs de deur wel dicht gedaan. De verleiding is dus groot voor al die teleurstellingen compen satie bij de Russen te zoeken, die Frankrijk dus blijkbaar wel als een volwassen grote mogendheid willen beschouwen en behan delen. Er blijft natuurlijk niettemin een licht risico aan de politiek in deze richting ver bonden, het risico namelijk dat Rusland het roer weer radicaal zou wenden, zodra Frankrijk in deze rol van spelbreker eens niet meer nodig zou zijn. Zelfoverschatting en naïeviteit gaan altijd hand aan hand en inderdaad is het enigszins naïef te veron derstellen, dat Rusland nu bereid zou zijn Frankrijk definitief te verheffen op het voetstuk van de nationale glorie en gran deur, dat voetstuk waarop het zich uit eigen krachten nu zo duidelijk niet meer te handhaven weet. Waarschuwing? Volgens het Amerikaanse persbureau United Press Internationale heeft Kroesjt- sjev De Gaulle gewaarschuwd dat hij een gevaarlijke politiek volgt, door nauw sa men te werken met West-Duitsland en kernwapens te vervaardigen. Kroesjtsjev, zo wordt gezegd, drukte zijn waardex-ing uit voor De Gaulle's rol in de oorlog en het tekenen van een Frans-Russisch vriendschapsverdrag. Niettemin zou het memorandum in scherpe bewoordingen zijn gesteld. Het Franse standpunt inzake Berlijn zoals dit toor minister Couve de Murville in Geneve naar vox-en is ge bracht wordt fel gécritiseerd. Door de Westduitse revanchisten te steunen stelt Frankrijk zich aan grote gevaren bloot. Het voornemen in de Sahara een kei'nbom tot ontploffing te brengén is een gevaar voor de wereldbevolking en strijdig met het verlangen van de Russische ï-egering alle proeven met kernwapens te staken, aldus Kroesjtjsjev. Vinogradov zou in zijn ondex-houd met De Gaulle tevens de mogelijkheid hebben geopperd een der vice-premiers van de Sovjet-Unie, Kozlov of Mikojan of iemand van vrijwel gelijke rang naar de opening van een Russische tentoonstel ling in Marseille te zenden. pag- Aardbeving in Montana 1 Weerrapporten L 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 Feuilleton Radio en Televisie 1 Kunsti Agenda 4 Beurs 5 Uit stad en omgeving4. 5 Sport9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Negen leden van de Tweede en twee van de Eerste Kamer zullen het Neder landse parlement vertegenwoordigen op de jaarlijkse vergadering van de Interparle mentaire Unie, die van 27 augustus tot 4 september in Warschau (Polen) wordt gehouden. Het is de eex-ste keex-, dat deze bijeenkomst van parlementsleden uit tal van landen achter het IJzeren Gordijn plaats heeft. Advertentie Kerinémerlaan 100-106 Tel. 5501 JONGENS-OVERALLS voor technische scholen R a s p a i 1 De tijd gaat voorbij, zegt men; doch dat is niet waar. De tijd staat stil en wij zijn het, die voorbijgaan. „De strijd tegen armoede en gebrek moet op veel grotere fronten, met veel meer geestdrift en volgens een veel grootscheep sere strategie worden aangepakt", heeft de Amerikaan Paul Hoffman onlangs in Genève op de zomerzitting van de Econo mische en Sociale Raad van de Verenigde Naties gezegd. En bij een andere gelegen heid heeft hij duidelijk gemaakt wat hij daarmee bedoelde: in de eerstvolgende tien jaar dienen door de economisch ont wikkelde landen bedragen uit openbare en particuliere middelen tot een totaal van dertig miljard dollar te worden besteed voor de ontwikkeling van de ach tergebleven gebieden. „Als de minder ont wikkelde landen bex-eid zijn, in diezelfde tien jaar hun eigen investeringen van het huidige niveau van 60 miljard dollar te verhogen tot 75 miljard, zou het inkomen per hoofd der bevolking zodanig kunnen wox-den vergroot dat miljoenen mensen daardoor betere huisvesting, beter onder wijs en een betere gezondheid zouden krijgen". Uit deze conceptie van de adviseur van president Eisenhower blijkt duidelijk, dat er tot dusver nog maar een eerste begin is gemaakt met de uitvoering van de ont zaglijke taak, die de mensheid heeft om de ontberingen van grote massa's mede mensen te bestrijden. En toch hebben er op dat gebied in de afgelopen tien jaar al indrukwekkende vorderingen plaats ge had. Vóór de tweede wereldoorlog was er van een groot-opgezette aanpak van het probleem in 't geheel geen sprake en na de oorlog heeft het enige jaren geleken of de Verenigde Staten de steun aan nood lijdende gebieden zouden gaan monopoli seren. Maar toen er eenmaal, zij het aar zelend, met internationale samenwerking bij het op-gang-brengen van achtergeble ven economieën was begonnen, is die samenwerking betrekkelijk snel gegroeid. Zij vindt nu plaats in het kader van de programma's voor technische hulpver lening van de Verenigde Naties, in dat van de Wereldbank en in dat van de Interna tional Finance Corporation. Ook het Spe ciale UNO-Fonds voor Economische Ont wikkeling, waarvoor de Nederlandse rege ring zo lang en met zo prijzenswaardige volharding heeft geijverd, is eindelijk hoewel in een verwaterde versie van be scheiden omvang tot stand gekomen en heeft een aanvang met zijn werkzaamheden gemaakt. Een nieuwe stap in deze richting zal nu worden gezet als het deze week aangekon digde Amerikaanse plan tot oprichting van een „International Development Associa tion" (Internationale Ontwikkelings-Asso- ciatie) de volgende maand op de jaarver- gadei'ing van de Wex-eldbank wordt aan genomen. Het oprichten van zulk een or ganisatie, die het financieren van econo misch verantwoorde projecten in de min der ontwikkelde landen aanzienlijk kan vergemakkelijken, is verleden jaar al op de vergadering van de Wereldbank in New Delhi ter sprake gekomen en ook ,op het Atlantisch Congres, dat in juni te Londen werd gehouden, is er door tal van spre kers voor gepleit. Inderdaad kan de voor gestelde ontwikkelingsbank, die met een kapitaal van een miljard dollar zou be ginnen te werken, belangrijke diensten vervullen bij de hulpvex-lening aan achter gebleven gebieden. Zij kan een deel van de taak, die volgens de oorspronkelijke conceptie door „SUNFED" (het Speciale Fonds voor Economische Ontwikkeling) zou worden vervuld namelijk het verstrek ken van leningen tegen lage rente voor haar rekening nemen; ook al blijft een ander deel van die taak, het verstrekken van giften, daarbij onvervuld. Maar een bezwaar van dit Amerikaanse voorstel is, dat de I.D.A. een soort van filiaal van de Wereldbank zou worden. Zij zou geleid en geadministreerd worden door personeel van de Wex-eldbank en het lid maatschap van de Associatie zou alleen voor leden van de Wereldbank open staan. Met andere woorden: de landen van het Sovjet-blok zouden van dat lidmaatschap zijn uitgesloten en de min of meer „neu trale" landen zouden er aarzelend tegen over staan. Daardoor zou de I.D.A. een politiek en geen universeel karakter krijgen. Toen het plan tot oprichting van de I D.A. de vorige maand in Genève ter sprake kwam, heeft de Nederlandse afge vaardigde prof. De Gaay Fortman be toogd dat de associatie, om haar rol goed te kunnen vervullen, aan twee eisen diende te beantwoox-den: een lidmaatschap poten tieel niet verschillend van dat der Ver-A enigde Naties, en gelijk deelgenootschap] (Vervolg op pagina. 3)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1