Koningin hees rederij vlag op nieuwe Rotterdam Kloof tussen Tunesië en Frankrijk verder verwijd Pronkstuk der Nederlandse koopvaardijvloot maakt proefvaart met 700 eregasten iiéimol weer vandaag! HET WEER Epstein overleden F rans-W estduits overleg over schadevergoeding afgebroken Groet van tienduizenden me M urcixló mfore ijou oi/if! Bruiloftsgangers op Schiphol Gerard van Praag Noordafrikaanse unie van de baan na het verbreken van de douane-band ou mui! Minder warm Aan het strand Arrestatiebevel tegen de aartsbisschop van Haiti Straalbommenwerper met vijf man vermist Zes jongens pleegden tal van inbraken Bonn wil o.averzetsstrijders uitzonderen Nieuwe aardbeving in het gebied van Yellowstone HAZENBERG 's Grapje Het woord is aan Congrespartij van Zuid- Afrika krijgt de schuld roomboterallerhande PATISSERIE DEKKERS !n de krant van heden: VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 243 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Speciale berichtgeving) Om precies kwart voor zeven gisteravond, op een zee die zo vlak was als gesmolten lood en terwijl een reeds naar de wazige einder neigende zon een diffuus licht wierp op een echt Hollands zeeschilderij van de Waterweg, nam de Holland-Amerika Lijn haar nieuwe vlaggeschip „Rotterdam" van de werf, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, over. Op het zonnedek, hoog boven de zee, waar een koele wind het verblijf wel zeer aangenaam maakte, hanteerde Koningin Juliana de lijn van de groen-wit-groene rederijvlag, die aan stuur boord van de radarmast werd gehesen. Terwijl de rederijvlag langzaam naar de masttop omhoog kroop, daalde de wit-blauwe werfvlag aan bakboordzijde naar dek. Maar nog voor de rederijvlag geheel in top was, brak een enthousiast gejuich los. De Holland-Amerika Lijn had haar nieuwe vlaggeschip aanvaard. Voor de afvaart uit Rotterdam wachtte de talrijke genodigden, die zich tussen half drie en half vier hadden ingescheept, een verrassing. Nog vóór de aankomst van de Koningin en Prins Bernhard kwam Prinses Margriet, het petekind van de koopvaardij, vergezeld van een vriendinnetje, aan boord om de proeftocht mee te maken. Korte tijd later arriveerden haar ouders, die werden ontvangen door de burgemeester van Rotterdam en de beide hoofddirecteuren van de Holland-Amerika Lijn, de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm. Toen de koninklijke gasten het schip betraden, werden zij verwelkomd door de gezagvoerder, kapitein C. Bouman. Op dit ogenblik werd in de voortop de standaard van de Koningin gehesen. Enkele minuten later was de loopbrug ingehaald en trokken krachtige sleepboten het vlaggeschip de rivier op. De tocht naar zee was begonnen. nadat de Koningin de rederijvlag had ge hesen, nam de minister-president, prof. De Quay, het woord om op dit moment te memoreren dat dit schip niet alleen het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn zou zijn maar het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot, dat ge bouwd is door een prachtig samenspel van ideeën en uitvoering van duizenden wer kers. Hij deelde mede dat ir. C. J. Enge len, chef van het architectenbureau, en ir. J. van Veen, chef van de technische dienst van de H.A.L., waren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en ir. Van der Pols, directeur van de R.D.M. tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Vóór het galadiner, dat in de eerste klas eetzaal werd geserveerd, omstreeks half- tien begon, maakten de ambassadeurs en zaakgelastigden, die aan boord waren, hun opwachting bij de Koningin en de Prins. De avondrobes van de dames en 't stem mige zwart en wit van de rokkostuums van de heren gaven aan dit bezegelings- feest van de overname van het schip een bijzonder cachet. De hoofddirecteur van de H.A.L., de heer W. H. de Monchy, stel- Overal op de Rotterdamse kaden ston den reeds voor vier uur vele duizenden be langstellenden, rijen dik. Van vele gebou wen langs het water wapperde de drie kleur. Terwijl het schip langzaam de ri vier afvoer gaven vele schepen in de ha vens die daar lagen te laden of te lossen met drie sonore stoten op de fluit de „Rotterdam" een groet mee naar zee. De „Rotterdam" zelf groette met drie stoten op de stoomfluit haar geboorteplaats, de werf van de R.D.M. Een kleine sleepboot nam voor de werf de honneurs waar door de groet van de „Rotterdam" met drie stoten op de stoomfluit te beantwoorden. Bij Schiedam was het al hetzelfde en ook Vlaardingen was uitgelopen. Maas sluis liet zich evenmin onbetuigd en op de Rozenburgse oever waren de inwoners van de kleine woongemeenschappen naar de aanlegsteiger van de veerboot gekomen om het vlaggeschip te zien passeren. Intussen verkenden de gasten op deze proeftocht het schip. De Koningin en de Prins bezichtigden onder leiding van de leden van de directie van de H.A.L. het nieuwe vlaggeschip. Voor prinses Mar griet was het wel een bijzonder prettige dag. Men zag haar overal, maar het meest op het promenadedek waar zij met velen praatte en blijkbaar intens genoot van de ze door zo prachtig weer begunstigde vaar tocht. Bij Hoek van Holland kreeg het schip de laatste afscheidsgroet voor het de Waterweg zou uitgaan. Hier stonden dui zenden toeschouwers. De sleepboot „Schelde" groette de „Rotterdam" met drie stoten op de fluit en de honderden auto's, die langs de Waterweg geparkeerd stonden, zetten een loeiend claxon-concert in. Even vóór zeven uur was de „Rotter dam" buitengaats. Op het vuurtorentje van het Noorderhoofd waren enkele jon gens geklommen, die enthousiast naar het schip zwaaiden en zij zullen niet geweten hebben, dat prinses Margriet haar ge sprek met de Spaanse ambassadeur even onderbrak om die groet te beantwoorden. De „Rotterdam" voer de spiegelvlakke zee op in de richting van de Maasboei en daar, op slechts enkele mijlen van de Wa terwegmonding, terwijl de kust nog dui delijk zichtbaar was, voltrok zich de cere monie van de overneming. Het was niet de bedoeling dat bij deze ceremonie zou worden gesproken, maar Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 tEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL 223596 MOHAIR DAMESVESTEN 39.75 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of on weer. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en zeer warm weer met een zwakke wind tussen zuid en oost. Temperatuur in de middag rond 27 gr. C. Vlakke zee zonder branding, met troebel water. Kans op kwallen. Voorzichtigheid by baden en zwem men geboden. Laag water 's middags half twee, hoog water kwart over zes. Strand voor fietsen berijdbaar van half tien 's morgens tot vier uur 's middags. PORT-AU-PRINCE (UPI) De re gering van Haiti heeft de arrestatie be volen van de rooms-katholieke aartsbis schop Franqois Poirier, omdat hij kritiek heeft uitgeoefend op de uitbanning van twee priesters. De uitgewezen priesters zijn gisteravond op het vliegveld Idlewild bij New York aangekomen waar zij hebben verklaard, dat de regering van Haiti een campagne is begonnen tegen de kerk. De twee priesters, beiden van Franse natio naliteit evenals de aartsbisschop, kregen eerder deze week het bevel het land te verlaten. In een korte regeringsverklaring werd gezegd, dat tot die stappen is over gegaan, om „de openbare orde te hand haven". Aartsbisschop Poirier publiceerde een communiqué, waarin kritiek op de re gering werd uitgeoefend wegens de uit wijzing van de twee priesters zonder hen formeel te hebben gehoord en zonder dat daarbij andere leden van de geestelijkheid aanwezig hadden kunnen zijn. De regering beval daarop zijn arrestatie op de beschuldiging, dat hij het strafwet boek schond, dat de religieuze autoriteiten verbiedt, de regering te bekritiseren of de les te lezen. de een toast in op de Koningin en de le den van de koninklijke familie. Tussen de gangen door werden toespraken gehouden welke bij de overdracht van een schip ge bruikelijk zijn. Het eerst sprak ir. K. van der Pols, directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, een woord van dank tot de Koningin, die niet alleen bij de tewaterlating haar medewerking had verleend maar ook nu, bij de overdi'acht, daadwerkelijk had meegeholpen bij de vlagwisseling, het symbool van de over neming. Ook prins Bernhard bracht de heer Van der Pols dank voor zijn aanwe zigheid, waarin hij opnieuw een bewijs zag voor diens grote belangstelling voor het Nederlandse bedrijfsleven en voor de scheepvaart en de scheepsbouw in het bijzonder. Tot de aanwezige leden van de regering zei ir. Van der Pols dat de bouw van het schip slechts mogelijk was geweest door hun medewerking en die van hun ambts voorgangers. Zich richtend tot de direc tie van de Holland-Amerika Lijn zei ir. Van der Pols dat nu een periode was af gesloten van grote samenwerking, waarin ieder zijn best heeft gedaan om een zo goed mogelijk schip af te leveren. Hij bracht hulde aan de staf van de H.A.L., die de juiste keuze kon maken uit de vele op lossingen die er voor de technische en ar tistieke problemen wai-en geweest. Toen de Koningin vanmorgen van boord ging, zei zij tot de heer De Monchy: „Toch wel jammer dat we niet naar Amerika zijn doorgevaren". (Vervolg op pagina 9) Donderdagmiddag arriveerden op Schiphol Rodman Rockefeller (midden), zijn echtgenote Barbara Olsen (links) en Michel Rockefeller (rechts), op doorreis naar Noorwegen, waar zaterdag het huwelijk tussen Steve Rockefeller en het vroegere dienstmeisje van de familie, Annemarie Rasmussen, zal worden voltrokken. De overtocht van dit drietal werd vertraagd doordat het KLM-toestel, dat het over de oceaan zou brengen, na ruim tweehonderdkilometer te heb en gevlogen wegens motorstoring naar New York moest terugkeren. Met een ander toestel kwamen zij thans op Schiphol aan. Inmiddels is ook de overkomst van de vader, gouver neur Rockefeller, die hen achterna reist, met ten minste een uur vertraagd, maar dat kwam doordat de gouverneur zélf op het laatste moment door staatszaken werd opgehouden. Hij heeft daarvoor aan zijn medepassagiers zijn excuses aan geboden. Hedenmiddag wordt ook hij op Schiphol verwacht. DEN HAAG (ANP) Een viermotori ge Britse straalbommenwerper van het type Victor, die met vijf man aan boord wordt vermist, is vermoedelijk in het zee gebied ten zuidwesten van Engeland neer gestort. Men heeft daar vuurpijlen gezien. Vliegtuigen en schepen zoeken het ge bied af. Een Britse tankboot heeft een zware ontploffing waargenomen voor de kust van Wales. (Reuter/AFP) De Britse admiraliteit die in staat van alarm verkeert, heeft een groots opgezette speurtocht gelast naar de vermiste viermotorige Victor-Mark II Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 P U L L O V E R S Herfst 1959 - o.a Shetland en Lambs wol v.a. 14.75 Zuiver wollen kinderpullovers v.a 6.25 Zes jongens moesten voor de rechtbank te Breda terechtstaan wegens het plegen van inbraken in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. „Het aantal jongelui dat. in plaats van met werken, met inbre ken aan geld tracht te komen, neemt zo danig toe, dat men van 'n maatschappelijk euvel van ernstige omvang kan spre ken", zei de president. De jongens, die ook in Dordrecht reeds in bioscopen en kleedkamers van voet balvelden hadden ingebroken, hadden in Roosendaal een inbraak gepleegd in een textielfabriek, in Bergen op Zoom in een administratiegebouw en in Breda in een kapperszaak. Eén van hen had een paar laarzen weggenomen uit een winkel, na dat hij een etalageruit met een baksteen had stuk gegooid. Tegen de jongens werden straffen ge- eist variërende van een jaar jeugdge vangenis tot twee maanden voorwaarde lijk. Op 3 september zal de rechtbank uit spraak doen. BONN (Reuter/AFP) De onderhande lingen tussen Frankrijk en West-Duitsland over schadevergoeding aan voormalige slachtoffers van 't nazibewind zijn wegens gerezen moeilijkheden voorlopig afge broken. West-Duitsland wilde personen uitzon deren die op andere gronden dan van politieke of godsdienstige aard of vanwege hun ras geïnterneerd zijn geweest, zoals het geval was met verzetsstrijders of gij zelaars. Volgens Bonn is de schadeloos stelling van deze personen verzekerd krachtens de herstelbetalingen, die gere geld zullen worden bij een vredesverdrag, overeenkomstig het Londense akkoord van 1953. Frankrijk evenwel ziet geen reden om een dergelijk onderscheid te maken. Het staat erop dat alle voormalige bewoners van concentratiekampen schadevergoe ding krijgen. Bovendien wenst Frankrijk schadevergoeding voor de nabestaanden van overleden slachtoffers van het nazi bewind terwijl West-Duitsland van oor deel is, dat als het slachtoffer is overleden er van schadevergoeding geen sprake kan zijn. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Griekenland, wat de verzetsstrijders be treft, dezelfde mening als Frankrijk heeft. Groot-Brittannië wil dat mensen die we gens hun nationaliteit zijn vervolgd, scha devergoeding krijgen. De Westduitse re gering heeft zich dienaangaande nog geen definitieve mening gevormd en is hier over met de Britten in bespreking. Indien mensen die wegens hun nationaliteit wer den vervolgd, schadevergoeding moeten krijgen, zouden de cijfers zulke afmetin gen aannemen dat wij met de beste wil van de wereld niet in staat zijn te beta len, aldus de woordvoerder, die eraan toe voegde, dat West-Duitsland een eervolle regeling wenst. Tevens was op een persconferentie in Bor.n verklaard dat de regering van de bondsrepubliek alle eisen tot schade vergoeding aan slachtoffers van het nazi bewind „onder een noemer" tracht te bren gen. De woordvoerder zei dat zijn regering tweezijdige overeenkomsten heeft geslo ten met Denemarken, Noorwegen en Luxemburg en dat de onderhandelingen met Nederland over de schadevergoeding nog aan de gang zijn. Hij voegde hieraan toe dat hij geen bedrag kon noemen, dat de Westduitse regering zal betalen, omdat het onmogelijk is het aantal mensen te schatten dat recht op schadevergoeding heeft. Het Hamburgse blad „Wie Welt" schrijft dat het verleden de Duitsers inderdaad verplichtingen heeft opgelegd en dat Bonn uit vrije wil besloten heeft zo edelmoedig mogelijk schadevergoeding te geven. Maar, aldus het blad, het verleden houdt ook een waarschuwing voor de anderen in om niet opnieuw, zoals na de eerste wereld oorlog, die doos van Pandora te openen waarop het woord „herstelbetalingen" staat. Het blad zegt dat de Duitsers, als zij naar hun hart te werk gingen, graag miljarden marken zouden betalen, maar dat het verstand in deze waarschuwt aan de gevolgen te denken. WEST YELLOWSTONE, MONTANA (UPI) Een nieuwe aardbeving heeft don derdag in het gebied van Yellowstone schrik gezaaid. De schokken waren echter niet zo hevig en veroorzaakten weinig schade. Zij noopten tot uitstel van een onderwater-onderzoek naar slachtoffers in de modderige diepten van God's meer", zoals de drabbige poel, die door de aard beving van maandagavond was ontstaan, wordt genoemd. Het is meer dan twintig meter diep en het water wordt over een afstand van meea- dan 10 kilometer tegen gehouden door de landverschuiving, die de kloof van de Madison afsneed, negen kam peerders om het leven deed komen en waarschijnlijk nog meer slachtoffers eiste. Advertentie GENIET VAN DE ZOMER en maak het u gemakkelijk. - Onze VERPAKTE LEKKERNIJEN steeds vers en handig om mee te nemen op vacantie. naar bos en strand 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ LONDEN (UPI) Een attaché van de Russische ambassade in Londen, M. Seminov, heeft een journalist van de News Chronicle een grapje verteld, dat het op het ogenblik heel goed doet in Rusland: „In Amerika heb je twee klassen, die van de optimisten en die van de pessimisten. De optimisten laten hun kinderen Russisch leren, de pessi misten Chinees". Molière: Men moet lang naar zichzelf kijken, voordat men ertoe overgaat anderen te beoordelen. (Reuter) Dr. Eiselen, de staatssecreta ris voor Bantoezaken, heeft te Pretoria verklaard, dat „bendeleiders van 't Afri kaanse nationale congres" achter de agi tatie in Natal zitten. De staatssecretaris heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar zijn mening is de grote meerderheid van de negergemeenschappen in Natal vre delievend. Deze groepen zouden „de mis dadige en zinloze acties van misleide groepen" sterk veroordelen. De beroemde Engelse beeldhouwer Sir Jacob Epstein is woensdagmiddag in zijn woning te Londen overleden. Hij zou in zijn slaapkamer buiten be wustzijn zijn geraakt en niet meer zijn bijgekomen. Tot op de dag van zijn dood was Epstein nog werkzaam. Epstein is in 1880 als zoon van Rus- sisch-Poolse Joodse vluchtelingen te New York geboren. In november zou 79 zijn geworden. (Van onze correspondent in Parijs) In zijn wekelijkse radiotoespraak, die deze week anderhalf uur duurde, heeft de Tunesische president, I-Iabib Bourguiba gisteren bekend gemaakt dat zijn land be sloten heeft de douane-unie met Frankrijk te verbreken. Het Tunesische staatshoofd heeft echter aan die mededeling onmid dellijk toegevoegd, dat de besprekingen met Parijs zullen worden voortgezet, in de hoop over andere economische ge schilpunten alsnog wel een overeenkomst te bereiken. Tunesië zal nu zijn grenzen voor alle landen open stellen, maar in de praktijk zal het land wel geheel in de dollar-zone worden opgenomen. De regering beschikt over een fonds van vijftien miljoen dollar om een eerste voorraad Amerikaanse pro- dukten aan te kunnen kopen. In Parijs is de verklaring van Bourgui ba niet als een onthulling gekomen. De Franse onderhandelaars waren al sinds een klein jaar van het Tunesische voorne men op de hoogte de franc-zone te verla ten. De wijze, waarop Frankrijk einde vo rig jaar de franc devalueerde, en waarbij Tunis niet tijdig werd gewaarschuwd, heeft ongetwijfeld veel tot deze monetai re verwijdering bijgedragen. In Parijse regeringskringen wordt nog wel de zuinige hoop uitgesproken dat de verklaringen van Bourguiba alle kansen op een overeenkomst over de andere han gende problemen van economische aard niet bij voorbaat zullen ondermijnen. Die problemen betreffen vooral de Tunesische deviezenpositie, die nog voor een ruim deel door Parijs wordt beheerst, de uit voer van Tunesische wijnen en de import- prijs van Tunesisch graan, dat eveneens aan Frankrijk wordt verkocht. Van twee wallen De Tunesische boeren en de Franse boe ren, die nog in Tunesië leven,verlangen van Frankrijk dezelfde graanprijzen als hun Franse collega's. De Franse boeren ge nieten van de regeringvoorkeurstarieven, waarmede vanouds de belangen der eigen landbouw worden beschermd. Van die be schermende maatregelen wil Tunesië dus blijven profiteren. Het is zeer de vraag of Parijs aan dit verzoek na Bourguiba's stap gevolg zal willen geven, al staan er nog wel andere Franse belangen op het spel Achter deze economische tegenstellingen schuilen ook enige politieke overwegingen. Waarschijn lijk zou Bourguiba van deze economische geschilpunten niet zo veel ophef hebben gemaakt indien zich op de achtergrond niet de Algerijnse oorlog bevond, naar aanleiding waarvan Tunesië al sinds vier jaar druk op Parijs tracht uit te oefenen. Wanneer de economische breuk tussen Tunis en Parijs ook in dit licht mag wor den beschouwd, moet men niettemin be twijfelen of Bourguiba het tijdstip ditmaal psychologisch wel goed gekozen heeft. De politieke wind waait de laatste weken in Noord-Afrika juist weer uit een wat ge matigder hoek, maar sinds gisteren laten vele Franse kranten hun verontwaardi ging en gramschap over het „dubbelspel" van Bourguiba, die economisch van Pa rijs poogt te profiteren en gelijktijdig Frankrijks Algerijnse politiek doorkruist, weer de vrije loop. In elk geval lijkt de kans gering dat Bourguiba in de naaste toekomst nog eens als bemiddelaar tussen Frankrijk en Al gerije zou kunnen optreden, een rol, die hij niettemin sinds lange tijd begeert. En in wijder verband kan men zeggen dat ook de politieke en economische unie tus sen de drie Noordafrikaanse landen Marokko, Tunesië en Algerije en Frankrijk, waarmede in Parijs nog altijd wordt gespeeld, naar een nog wisselvalli ger toekomst is verschoven. Advertentie WERKELIJK VOORTREFFELIJK onze 1,30 per 250 gram CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 pag. Proefvaart „Rotterdam"1, 9 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst 4 Agenda 5 Beurs 7 Uit stad en img5, 7 Sport 11 DI3 NlMVi IVI I' I. -EST A AT UIT TWAALF PAGINA'S.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1