PANDA EN DE MEESTER BESCHA VER 'aajfoB. Kans op onweer neemt toe Van Gelder werkt nog niet op volle capaciteit Introductie A. Corporation S.R.-Products ter beurze Gunstige vooruitzichten voor 1959 NAAIMACHINES VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 2 Visaanvoer gestegen G.LC.B. neemt HABA over Fa. A. EVERTS ESSST" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Sidewinderproduktie in NAVO-landen Ook Nederlandse bedrijven E.E.G.-aanbestedingen in Belgisch Kongo A'damse Ballast goed van orders voorzien V er klaring van Fokker Streven naar minnelijke schikking Indexcijfers consumptieve bestedingen Omzetstijging Dekkers n.v. Jaarvergadering Holland- Sumatra Rubber Aannemingmij „Dijksbouw" Europees verkoopkantoor van Goodrich in Den Haag Belangrijke export-order voor Grasso Voor uw TS/gTSetr naar DE LEEUWEN TBfgT&fr <2 c a Overeenkomstig de in het jaarverslag over 1958 uitgesproken verwach ting, is de produktie over het eerste halfjaar van 1959 hoger geweest dan die over dezelfde periode van 1958, aldus deelt de directie van Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Amsterdam in een tussentijds bericht mede. In 1959 werd in het eerste halfjaar 125.300 ton geproduceerd tegen 111.600 ton in dezelfde periode van 1958. Ondanks deze hogere pro duktie kon de capaciteit nog niet ten volle benut worden. Voornamelijk onder invloed van de concurrentie uit de Scandinavische landen, waar ook nog steeds een overcapaciteit be staat, zijn, na de prijsverlagingen, welke reeds per 1 januari moesten worden toe gepast, in de courantenpapier- en pak papiersector de prijzen sindsdien opnieuw enigszins verlaagd. In de pakpapiersector kori voor deze prijsverlagingen een ge deeltelijke compensatie worden verkregen, doordat de prijzen van enkele grond- en hulpstoffen nog enige daling ondergingen. Dankzij de hogere produktie waren de resultaten over het eerste halfjaar gun stiger dan over dezelfde periode van het voorafgaande jaar. Aangezien de order positie thans niet ongunstig is, mag ver wacht' worden dat het produktie-apparaat in het resterende deel van het boekjaar goed bezet zal zijn. Een verbetering van de resultaten ten opzichte van 1958 ligt in de lijn der verwachtingen, aldus de directie. De visaanvoer is dit jaar goed, zo heeft de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten in een openbare ver gadering van dit produktschap te 's-Gra- venhage meegedeeld. De aanvoer van zoute haring was tot 15 augustus dit jaar 244.000 kantjes, tegen 234.000 tot dezelf de datum vorig jaar en 233.000 in 1957. Ook de verse haring werd' goed aange voerd: tot nu toe dit jaar 11.000 ton te gen 8500 ton vorig jaar. De aanvoer van mosselen is bijzonder goed. Sinds het be gin van de teelt tot zaterdag jongstle den bedroeg deze 96.900 ton en vorig jaar 82.700 ton. De export van mosselen ontwikkelt zich uitstekend: vorig jaar exporteerde men tot nu toe 35.000 ton en dit jaar 46.000 ton. De situatie in de garnalenvangst is ver beterd: van 1 juli tot 15 augustus werden 525 ton garnalen aangevoerd, dat is ver geleken met 1958 bijna een verdubbe ling. Over deze periode in 1957 was de aanvoer 515 ton. De export van zeevis loopt regelmatig door. Het bestuur van het produktschap be sloot voorts dat vergunningen voor de uit voer van gezouten steurharing naar Egyp te, Jordanië, de Libanon en Syrië evenals vorig jaar tot 15 oktober aanstaande aan een ieder geweigerd zal worden. Deze re geling dient om te voorkomen dat dit soort haringen in het hete seizoen naar deze landen zal worden geëxporteerd. Reeds enige jaren wordt een dergelijke regeling vastgesteld op verzoek van de Nederland se Bond van Haringhandelaren. Het pro duktschap stelde voorts onder meer nog vast een uitvoeringsbesluit vaststelling ba sisperiode oesterexporteurs 1959 en be sluiten inzake de kwaliteitseisen en prij zen voor mosselen. De vertraging in het verschijnen van het jaarverslag over 1958 van de Haagse Bank voor Handel en Crediet (H.A.B.A.) n.v. is te wijten aan de duur der onder handelingen tussen de H.A.BA. en de Groninger Industriële Crediet Bank n.v. (G.I.C.B.), die hebben geleid tot de over neming van de H.A.B.A. door de G.I.C.B. Uit het thans binnenkort te verwachten jaarverslag van de H.A.B.A. zal blijken, dat de interne reservepositie belangrijk is versterkt, ten einde een aanvaardbaar overnameproject te verkrijgen. De oprichter en grootste aandeelhouder van de H.A.B.A. heeft zich bereid ver klaard een belangrijk aandelenpakket H.A.B.A. om niet ter beschikking van de vennootschap te stellen, ter vermindering van het uitstaande aandelenkapitaal. Het bestuur van de H.A.B.A. deelt mede, dat de aandeelhouders in de gelegenheid zullen worden gesteld hun aandelen te verwisselen in aandelen G.I.C.B. in de verhouding van drie aandelen H.A.B.A. tegen twee aandelen G.I.C.B. Het bestuur zal aan de aandeelhouders van de H.A.B.A. voorstellen, over het boekjaar 1958 geen dividend uit te keren. De aandeelhouders van de H.A.B.A. zullen echter op de in ruil ontvangen aandelen G.I.C.B. de helft van het dividend, dat de G.I.C.B. over het boekiaar 1959 zal uitkeren, ontvangen. Aangezien de H.A.B.A. na verwisseling der aandelen een volledige dochtermaat schappij van de G.I.C.B. zal worden, zal in de toekomst uitsluitend op de aandelen G.I.C.B. dividend kunnen worden ver wacht. Uiteraard zullen de obligaties H.A.B.A. officieel ter beurze van Amster dam verhandelbaar blijven. Te zijner tijd zullen uitvoeriger berichten volgen. Advertentie Hofdijkstraat 52 - Haarlem -Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES Belgische handelsmissie naar de Sovjet-Unie Op verzoek van de Belgische minister van Financiën Van Offelen zal een particuliere han delsmissie worden gevormd, die begin september in Moskou besprekingen zal voeren. Deze mis sie zal worden samengesteld uit vertegenwoordi gers van Fabrimetal, van het verbond der che mische nijverheid, van de Belgische Hoogovens en Staalfabrieken, van de industrie voor non- ferro metalen, van de papierverwerkende indu strie, de fabrikanten van papierpulp, de aarde werk-, de leder-, de hout-, de textiel- en de voedingsindustrieën Uranium in Schotland Geologen hebben uranium ontdekt bij Solway Firth, op enkele kilometers van de Engelse grens aan de Schotse kust. Solway Firth is een druk bezochte badplaats. Naar aanleiding van een uit Washington stammend bericht van vorige week, vol gens hetwelk de produktie van het Ame rikaanse geleide projectiel Sidewinder in NAVO-verband in Europa ter hand zal worden genomen, wordt vernomen van een woordvoerder van de NAVO dat een Duitse fabriek, Bodenseewerk Perkim El mer, te Uberlingen in West-Duitsland, de „hoofdaannemer" zal zijn. Deze Duitse on derneming zal verantwoordelijk zijn voor de organisatie der produktie. Van de zijde der Nederlandse ambas sade werd verklaard dat de firma Philips de produktie in Nederland voor haar reke ning zal nemen, als een „onder-aannemer" op gelijke voet met Denemarken, Grieken land, Noorwegen en Turkije. De ambassa de zei dat de mogelijkheid bestaat dat andere Nederlandse firma's op kleine schaaal zullen participeren, doch dat wat dit betreft nog niets defintief is. Van de zijde der ambassade werd opgemerkt dat de regeringen alleen maar het algemeen program hebben opgesteld en dat de on dernemingen zelf alle constructie-details voor hun rekening zullen nemen. De woordvoerder van de NAVO zëi, dat het produktie-apparaat parallel loopt met dat van de „hawk". Naar de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen mededeelt zijn voor asfalteringswerken en voor drai nering en wegenbouw twee nieuwe aan bestedingen uitgeschreven in Belgisch Kongo. De raming van de projecten geeft tezamen een bedrag aan van meer dan 4 miljoen Kongolese franken. Inschrijving staat op voet van volkomen gelijkheid open voor alle onderdanen en rechtsper sonen van de landen van de Europese Economische Gemeenschap en van de lan den. en gebieden overzee die met de E.E.G. zijn geassocieerd. De aanbestedingen zijn aangekondigd in het publikatieblad van de Europese Gemeenschappen, waarin ook alle volgende aankondigingen verschijnen. De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Den Haag verstrekt nadere inlichtingen. De financiering van de projecten ge schiedt door het fonds voor ontwikkeling va;, landen en gebieden overzee waarin Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek en Italië jaar lijks hun bijdrage storten ten behoeve van de ontwikkeling van de overzeese gebieden van België, Frankrijk, Italië en Nederland. Een aantal projecten voor de gebieden die zijn verbonden met België, Frankrijk en Italië is al goedgekeurd, tot een bedrag van meer dan 10 miljoen dollar. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 De Amsterdamsche Ballast Maatschap pij heeft in de loop van dit jaar geregeld nieuwe opdrachten ontvangen al zijn hier geen spectaculaire bij zodat zij thans goed van orders is voorzien. Terug slag wordt echter ondervonden van de heftige nationale en internationale con currentie, die een ongunstige invloed uit oefent op de prijzen, aldus werd van bestuurszijde medegedeeld in de heden gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders. Advertentie Ideale stoffen! Royal Zaalberg, reeds eeuwen meester in het kiezen van de mooiste materia len... koos Dralon... verwerkte die met wol tot de fijnste modestoffen! Rokken en blouses! Lichter, zachter, warmer! Zelden persen of strijken! Dankzij Bayer's wonder- vezel Dralon, dankzij het stoffenmeester- schap van Royal Zaalberg de wereld beroemde! Let bii stof-per-meter en rokken en blouses op het Zaalberg-Draion etiket! De directies van de n.v. Koninklyke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker en van Fokker Industria Aeronautica S.A. in Brazilië stellen er prijs op te verklaren dat de gerezen moeilijkheden tussen het ministerie van luchtvaart in Bi-azilië en Fokker Industria Aeronautica S.A. haars inziens uitsluitend langs de weg van intern ovc-rleg op bevredigende wijze zullen kun nen worden geregeld. Aldus een commu- nioué van de twee directies. Op grond hiervan hebben beide directies zich dan ook van publikaties die slechts tot ver warring aanleiding zouden kunnen geven en wellicht onbedoeld tot verschei-ping van de gerezen tegenstellingen zouden kunnen voeren, onthouden. Door de directie van Fokker in Brazilië werd op deze stelregel een uitzondering gemaakt door het uitgeven van een ver klaring in de Braziliaanse pers ten aanzien van de aard der moeilijkheden en met de nadrukkelijke bedoeling om nog eens openlijk vast te stellen dat Fokker voort durend blijft streven naar een minnelijke schikking. Deze verklaring werd nodig geacht omdat het reële gevaar bestond dat in de ogen van het Braziliaanse pu- bleik en in het bijzonder van het reeds sinds tweeëneenhalve maand niet werk zame fabriekspersoneel de verantwoording voor de sluiting van het bedrijf respectie velijk' het niet heropenen daarvan aan Fokker zou worden geweten. De beide directies hebben er na de desbetreffende bovengenoemde publikatie geen behoefte aan verdere verklaringen te publiceren noch in te gaan op openbare beschuldigin gen van welke zijde dan ook. Zij menen dat het belang van alle betrokkenen veel eer gediend is met het voortzetten van de pogingen tot.regeling van de gerezen ge schillen, aldus eindigt het communiqué va" de beide directies. Brigade-generaal Joelmir Campos Ar- raripe, directeur materiaalvoorziening van de Braziliaanse luchtmacht, heeft een officiële verklaring gepubliceerd over „het Fokker schandaal". In deze verklaring worden „alle brutale en valse beschuldi gingen" var. de directie tegen het .ministe rie van luchtvaai-t van de hand gewezen. Deze „beschuldigingen" waren gepubli ceerd in de vorm van advertenties in en kele dagbladen en hadden volgens gene raal Campos Arraripe slechts ten doel een gunstige atmosfeer te scheppen voor her opening van de fabriek onder controle van Fokker. De generaal herinnert aan onre gelmatigheden bij de Fokkerfabriek en zegt dat de oude contracten niet werden nagekomen. Het ministerie van Luchtvaart voert aan dat Fokker altijd op tijd is be taald. Thans staan echter nog enkele re keningen open, omdat Fokker bepaalde verplichtingen niet zou zijn nagekomen. Blijkens de C.B.S.-indexcijfers van de consumptieve bestedingen van de Neder landse bevolking (basis 1953 100) was het cijfer van de waarde van de totale consumptie in juni 144 (mei 159, juni 1958: 138), dat van de prijs 116 (114, 116), dat van de hoeveelheid 124 (139, 119) en dat van de hoeveelheid per hoofd 115 (129, 112) Naar ons namens Dekkers n.v. te Dor drecht wordt medegedeeld is de omzetstij ging ook in het tweede kwartaal van het lopende jaar zeer bevredigend geweest, als gevolg waarvan het winstcijfer in nog sterkere verhouding is toegenomen. De vooruitzichten voor het tweede halfjaar worden gunstig geacht. In de gehouden jaarvergadering van de HollandSumatra Rubbermaatschappij n.v. te Amsterdam is van directiezijde medegedeeld dat ruim 80 percent van de uitstaande aandelen omgewisseld is in aandelen „Transatlantica". De termijn van omwisseling loopt per 31 augustus aan staande af. De jaarstukken werden zonder discussie met algemene stemmen goedge keurd. Door de n.v. Aannemersbedrijf v/h firma T. den Breejen van den Bout te Berg en Dal, Van Hattum en Blankevoort n.v. te Beverwijk, de Hollandsche Aannemingmij n.v. te 's-Gravenhage en de Ko ninklijke Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare Werken „Adriaan Volker" n.v. te Sliedrecht is opgericht de n.v. Aan neming Maatschappij „Dijksbouw" te 's-Gravenhage. Deze heeft ten doel het aannemen, uitvoeren en onderhouden van waterbouwkundige en daarmee vex-wante werken; het handelen in bouwmaterialen en aanverwante artikelen; het deelnemen in ondei'nemingen met een soortgelijk doel alsmede het verrichten van alle hande lingen, welke met een en ander in de ruimste zin in verband staan. Het maat schappelijk kapitaal van de nieuwe ven nootschap bedraagt 4.000.000, verdeeld in 400 aandelen van 10.000 elk, die bij de oprichting alle zijn geplaatst en waarop 10 percent in contanten is gestort. Alle oprichters nemen deel voor 100 aandelen elk. De B. F. Goodrich Chemical Company heeft bekend gemaakt dat zij een Euro pees verkoopkantoor in Den Haag opent. Dit kantoor zal dienen als hoofdkwartier voor de verkoop van plastics, x-ubber voor speciale doeleinden en algemene chemica liën. Het zal ook technische voorlichting geven. Op 27 augustus aanslaande zullen ter beurze van Amsterdam door n.v. Transandine Handelmaatschappij en Bosch en Co., blijkens een verschenen prospectus, voor de eerste maal verhandeld worden certificaten aan toonder van gewone aandelen in de A.S.R. Products Corporation, gevestigd te Richmond (Virginia). De certificaten, die uitgegeven worden door de n.v. Administratiekantoor Transamerica te Amsterdam, vertegenwoordigen tien gewone aandelen, elk van 5.00 nominaal. De aandelen worden officieel genoteerd op de New York Stock Exchange. De eerste koers zal worden gebaseerd op de slotnotering in New York op 26 augustus aanstaande. Op 19 augustus bedroeg deze 13%, op welke basis de notering te Amsterdam circa 1494 zou bedragen. Opneming in de officiële prijscourant is aangevraagd. De maatschappij, die in 1919 opgericht werd als American Safety Razor Corp., is op een na de grootste producent van scheerapparaten en mesjes in de U S.A. In 19r>n werd de huidige naam aangenomen teneinde uitdrukking te geven aan de ge wijzigde interne omstandigheden, aange zien de maatschappij zich bovendien is gaan toeleggen op de produktie van een grote variëteit precisie-apparatuur voor de toepassing bij en in de vliegtuigbouw, geleide projectielen en elektronische in dustrie. De eerstgenoemde produkten wor den in de V.S. verkocht via detailzaken zoals bij voorbeeld de Rexall Chain en door onafhankelijke winkeliers, verspreid over het gehele land. De grotere objecten der precisie-apparatuur worden recht streeks gecontracteex-d met de afnemer. De produkten worden voorts uitermate intensief verspreid in vele andere landen, in het bijzonder in Canada en Engeland. Per ultimo 1958 waren 2500 personen in vaste dienst. De voornaamste fabrieken, kantoren en opslagplaatsen zijn gevestigd te Staunton. Virginia. Andere fabrieken en panden, inbegrepen die van circa 25 dochterondernemingen, zijn verspreid over Amerika, Canada, Schotland en Engeland Over 1958 bedroeg de winst per aandeel 0.90 (over 1957 0.91), waarvan een divi dend 0.427a 0.40) werd uitgekeerd. De snelle groei der Amerikaanse bevolking en de stijgende levensstandaard doen '-er- hoogde omzetten en hogere winstcijfers in Thailand gaat met dollarhulp een gx-ote stuwdam bouwen. Voor de uitvoering van dit werk, dat uiteraard de volle belang stelling van Amerikaanse maatschappijen heeft, zijn onder andere ijsfabrieken be nodigd. Deze zullen door Grasso's Konink lijke Machinefabi'ieken te Den Bosch wor den geleverd, aldus deelt de dii-ectie mede. De volautomatische ijsgeneratoren, die door Grasso gefabriceerd worden, maken naar verkiezing scherf ijs of staafijs, een voudig door het omdx-aaien van een scha kelaar. Daarmede heeft Thailand als de stuwdam gereed is, 8 ijsfabrieken elk met een capaciteit van ruim 15 ton staafijs per etmaal. Reeds voor het eind van dit jaar zullen de eerste ijsfabrieken naar Thai land worden verscheept. Advertentie ggSSSStt ,«<ö4iawpSi§lte VAN MELLE'S BISCUITS- El, TOffEEFABRIEKEH N.V. de toekomst verwachten. Vooral de ex pansie in de elektronische max-kt en het betreden van de dynamische markt van de vliegtuigbouw en die der geleide projec tielen geven de maatschappij een interes sante toekomstmogelijkheid. De netto verkopen en het winstcijfer lagen over het eerste halfjaar 1959 respectievelijk 25 en ruim 30 percent hoger in vergelijking met het eerste halfjaar 1958. De netto-winst beliep 0.51 per aandeel, waarvan 0.25 aan dividend betaalbaar werd gesteld. De totale winst over 1959 laat zich taxex-en op circa 1.10 per aandeel tegen 0.87 over 1958 Het huidige kwartaaldividend van 0.1272 lijkt alleszins verzekerd, met de mogelijkheid van verdere verhoging in de toekomst, aldus het prospectus. Advertentie OP VAKANTIE: BtqBtN A\Eé! plastic jassen v.a. 6.®° "h Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr Haarlem - Telefoon 52431 verkrijgbaar by Gen Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel 5467f Via de maan. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft donderdag in "Washington meegedeeld, dat een nieuw systeem voor radioverbindingen tussen Amerika en Hawaii, waarbij de maan als relais-station zal worden ge bruikt, vermoedelijk tegen het einde van het jaar in werking zal worden gesteld. Het zal dan mogelijk zijn om radiografische boodschappen in minder dan drie seconden over een afstand van achthonderdduizend kilometer te sei nen. Hekserij. In net dorp Nganza in Belgisch Kongo is een achtjarig negermeisje met levensgevaarlijke brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Haar moeder en twee mannen zijn gearresteerd. Zij had den het meisje op een bi-andstapel ge plaatst „om er een boze geest uit te drijven". Geven en nemen. De regering der Sovjet- Unie heeft de westelijke ambassades in Moskou meegedeeld, dat vijf Russische steden, die tot dusver verboden gebied zijn geweest, voox-taan voor vreemde lingen toegankelijk zullen zijn. Aan de andere kant zijn vijf steden die tot dus ver toegankelijk waren, nu voor vreem- delingen verboden. Verder mogen in Moskou verblijvende vreemdelingen thans met hun auto naar de grens rijden inplaats van, zoals tot dusver, eerst per trein naar Wiasma (200 kilometer van Moskou). Neerslag. Gedurende de eerste helft van dit jaar was de hoeveelheid strontium- 90 in radioactieve neerslag boven Tokio hoger dan ooit tevoren. Volgens dr. Yasuo Miyafee, directeur van het geo- chemische laboratorium van het insti tuut voor meteorologisch onderzoek is dit voornamelijk het gevolg van Russi- sische en Amerikaanse proeven met kernwapens die vorig jaar wei-den ge nomen. Radio-activiteit. De Britse atoomgeleerde David Evans is in opdracht van de regering naar Trinidad vertrokken om een onderzoek in te stellen naar be richten over radioactiviteit. Deze radio activiteit is niet een gevolg van proeven met kernwapens, maar wordt hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door de radarposten van het Amerikaanse leger bij de basis Chaguaramas. Betreurenswaardig. Volgens Indonesische persberichten zijn er in Djakarta tien duizend kinderen die niet naar school kunnen als gevolg van een tekort aan schoolruimte. Volgens een lid van de hoofdstedelijke administratieve raad is de situatie „zeer betreurenswaard". Operatie. Mevrouw Churchill is uit Zuid- Frankrijk in Londen tei-uggekeerd. Zij zal een kleine operatie aan een oog ondergaan. Bezweken? Duizenden hadji's uit Egypte, Indonesië, Soedan, Irak, Pakistan en Somaliland zouden ten gevolge van de grote hitte in Saoedi-Arabië bezweken zijn, aldus het Damasceense blad Al Nasr. De pelgrims naar Mekka zouden dit jaar temperaturen van 65 graden Celsius te verduren hebben. Vluchtelingen. Sinds 1949 zijn 2.272.919 Oostduitsers naar het Westen gekomen, zo' staat in een ovex-zicht van het West- duitse ministerie voor de Vluchtelingen. Gezónde apotheek. In Denemarken is de massapx-oduktie begonnen van bruine melkflessen. De melk in deze flessen zou, naar de geleerden menen, veel beter beschermd zijn tegen zonlicht en verlies van vitaminen. Schade. In de eerste helft van dit jaar zijn in Polen 75.000 economische mis drijven, waarvan ruim zestig percent uit diefstal van gemeenschapsgoed be stond, ontdekt. Er deden zich twaalf duizend gevallen van omkoperij, machtsmisbruik en plichtsver-waar- lozing voor, tienduizend gevallen van speculatie en verder financiële en va lutadelicten. Het land leed hierdoor een schade van een 350 miljoen gulden. Opbouwend. De waarnemend voorzitter van de nieuwe opperste adviesraad van Indonesië, Ruslan Abdulgani, heeft zijn voldoening geuit over het feit dat een Chinees blad in Semarang (Midden- Java) zijn naam heeft veranderd in een Indonesische. In een artikel in dit blad, dat thans niet meer als „Kuang Po" verschijnt, maar onder de naam „Sinar Indonesia" schrijft Abdulgani dat deze naamsverandering een bijdrage inhoudt tot „de nationale opbouw" van het land. Gezworen. Drie leerlingen van een middel bare school in Bleicherode in Oost- Duitsland zijn veroordeeld tot tucht huisstraffen van twee jaar en een jaar en negen maanden, omdat zij zich „ge- zwoi-en vijanden van de Duitse Demo cratische Republiek" betoond hadden, zo bericht het communistische blad „Das Volk". Het K.N.M.I. deelt mee: Door drukdalingen heeft zich een gebied van lage luchtdruk ontwikkeld, die zich vanmorgen uitstrekte van het Rhönedal over het Kanaal naar Midden-Engeland. Ten zuiden ervan is de onweersactiviteit vannacht snel toegenomen. Verscheidene stations meldden veel regen, plaatselijk meer dan 50 mm. De belangrijkste onweershaard trok over het Kanaal naar de Ierse Zee. Onder invloed van het lagedrukgebied boven Frankrijk en Engeland zal in ons land de komende 36 uur vochtige lucht uit Frank rijk worden aangevoerd met wind tussen zuidoost en' zuidwest. Er komt meer be wolking met enkele regen- of onweers buien. Aan de periode met het zonnige en droge weer komt daardoor een einde. WEERRA PPORTEN 35. De heldenmoed van de ridder maakte een diepe indruk op de jonkvrouw. „Ach, ge zijt een dappere krijgsman!", zuchtte zij. „Daarom wil ik nu mei u trouwen!" „Swell zus! Dat is een goed idee!", riep Smithy opgelucht. „Deze ingeblikte snij ehridder is veel flinker dan ik. Hij heeft je eerlijk gewonnen". Maar toen de jonkvrouw deze woorden hoorde, maakte een diepe ontroering zich van haar mees ter. Zij snelde op Smithy toe en riep ge roerd: „O, hoe edel zijt pe, om zo uwen plaats aan dezen ridder af te staan. Hoe grootmoedig! Ik geloof, dat ik toch maar liever met u trouw". Maar nu had de her tog er genoeg van. „Dat en gaat zo maar niet", mopperde hij. „Mijne dochter kan haren keus maar niet maken. Dan is er maar één oplossing. Gij helden zult elkan der bestrijden, tot één van u dood is. Mijne dochter zal dan huwen met de overleven de!" „Hèwatteriep Smithy ontsteld. Niet alleen had hij een hekel aan vechten, maar hij vond het ook nog een naar vooruitzicht, dat hij binnenkort óf dood zou zijn, öf getrouwd Zaterdag 22 augustus Zon op 5.33 uur, onder 19.52 uur. Maan op 21.23 uur, onder 10.02 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 21 augustus Hoog water 5.19 en 17.45 uui\ Laag water 1.09 en 13.24 uur. Zaterdag 22 augustus Hoog water 5.57 en 18.22 uur. Laag water 1.49 en 14.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroege- dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen w 60 binnen- en buitenland. d U S Neerslag, laatste 24 uur. S3 O 2 eJ Den Helder onbewolkt OZO 27 0 Ypenburg onbewolkt O 28 0 Vlissingen onbewolkt O 26 0 Eelde onbewolkt O 30 0 De Bilt onbewolkt O 28 0 Twente onbewolkt O 29 0 Eindhoven licht bew O 29 0 Zd Limburg licht bew. ono 28 0 Helsinki half bew. no 27 0 Stockholm onbewolkt zw 31 0 Kopenhagen onbewolkt windst. 26 0 Aberdeen mist windst. 21 0 Londen geheel bew. no 30 0 Amsterdam onbewolkt O 29 0 Brussel onbewolkt windst. 29 0 Luxemburg onbewolkt O 26 0 Parijs zwaar bew. windst. 30 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 27 0 Grenoble zwaar bew. windst. 0 Nice half bew. nnw 28 0 Berlijn onbewolkt O 28 0 Frankfort onbewolkt no 28 0 München onbewolkt zzo 24 0 Zürich mist windst. 23 0 Genève zwaar bew. windst. 27 8 Locarno regen zo 25 2 Wenen onbewolkt windst. 26 0 Innsbruck onbewolkt w 25 0 Belgrado onbewolkt z 25 0 Athene zwaar bew nnw 32 0 Rome onbewolkt windst 29 0 Ajaccio onbewolkt ono 27 0 Madrid half bew. windst 34 0 Mallorca half bew. no 30 0 Lissabon onbewolkt n 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2