A/phenaar Amsterdam wil nu wel eens weten waar het aan toe is Tegen ex-sergeant 2 maanden cel en 5 jaar niet-rijden geëist TO bp ïjprlpbpn fijb r Van dag tot dag Olie op het vuur Luchtmacht zoekt nieuwe straaljager VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 3 Tegenstrijdige mededelingen over de kernfusie-reactie Vragen van raadslid over IJtunnel GRAMMOFOONPLATEN Turk gaat met geleend geld miljoenen halen Maand strandschap Oplossing in conflict om Amsterdams Ballet Vier doden in het verkeer HAARLEMSE RECHTBANK Dronkeman raasde met vrachtauto door Overschie Een ton schade aangericht; eis 5 maanden celstraf Opzettelijke ontploffing veroorzaakt Op ete' ïraatótoel Het ligt voor de hand, dat de olie-impor teurs en -handelaren in West-Duitsland protest aantekenen tegen de voorgeno men belasting op olie van DM 30.- per ton. Dit is een nieuwe poging van de Westduitse regering om de concurrentie, die de olie de steenkool aandoet, minder scherp te maken. Zoals bekend probeer de zij dit eerst door de oprichting van het kolen-olie-kartel, dat vorige week ter zie le ging. Het is bijna al met zekerheid te zeggen, dat het Westduitse ministerie van Economische Zaken evenmin met het heffen van deze nieuwe belasting 'n onver deeld succes zal hebben. Ook hiermee doei men in feite niet veel meer dan dokte ren aan een symptoom van een structu reel probleem, want de economische voordelen van olie zijn zo groot, dat vele ondernemers toch op de vloeibare brand stof zullen overschakelen, zelfs als deze door de belasting duurder wordt. Daarmee zou dan de kolencrisis de Westduitse voorraden bij de mijnen be dragen ongeveer 16 miljoen ton in ge nen dele dichter bij een oplossing zijn gekomen. Het enige wat er opzit is radi caal te erkennen, dat het kolenverbruik zijn beste dagen gehad heeft en dat de Westeuropese kolenindustrie gesaneerd dient te worden op een manier zoals dit thans in Engeland gaat gebeuren, waar men voor dezelfde overschakeling staat. Maar daarbij komt nog iets anders. Bij de oprichting van de E.G.K.S. en later ook bij die van E.E.G. en Euratoom heeft het velen verbaasd, dat de olie-industrie geheel buiten deze organisaties stond. Naast kolen is olie de belangrijkste ener giebron en formeel heeft alleen de Com missie van de E.E.G. een mogelijkheid om de verschillende energiebronnen te coördineren. Helaas heeft de Commissie nu juist weinig supranationale bevoegd heden en zeker niet voldoende macht om de internationaal georganiseerde olie concerns tot een politiek te bewegen, die in overeenstemming is met een Europees energiebeleid waarbij met aller belang nu en in de toekomst wordt rekening ge houden. Bij de huidige kolencrisis wreekt zich deze lacune in de Europese organisa ties wel zeer duidelijk. Iedere regering zoals de Westduitse nu doet moet dan maar trachten op eigen manier de vraag stukken op te lossen. Dit is dan tevens weer een van de redenen waarom de Bondsrepubliek en Frankrijk de macht van de Hoge Autoriteit trachten te be knotten, hetgeen nog bleek bij de jongste benoemingen van de leden van dit li chaam. Frankrijk stelt reeds grootse plan nen op voor de exploitatie en de verkoop van olie en aardgas uit de Sahara, die daar in grote hoevelheden worden aan getroffen en het is duidelijk dat de con currentie op de energiemarkt daardoor zal worden verscherpt. De kolenproducenten zullen zeker gevoelige klappen te incas seren krijgen, en met hen de duizenden arbeiders en mijnwerkers, die in deze be drijfstak werkzaam zijn. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de olie industrie tot actieve deelneming in het al gemeen energiebeleid van de E.G.K.S. wordt betrokken, dit om een chaotische toestand op deze zo belangrijke markt te voorkomen. Het moment lijkt bijzonder geschikt. „De grote vijf" onder de olie producenten ondervinden toenemende Ita liaanse en Japanse concurrentie in het Na bije Oosten, Frankrijk dwingt ze tot vaste afname van 80 percent van de Sahara-pro- duktie en in West-Duitsland wordt hun af zetmogelijkheid beperkt. Doordat overal nieuwe bronnen in koortsachtig tempo worden aangeboord dreigt een overpro- duktie. Op de achtergrond staat dan de poten tiële dreiging, die uitgaat van de enorme Russische voorraden en een produktie, die thans al groter is dan de binnenlandse be hoefte. Slaagt men er niet in ook de olie- pioduktie en -leveranties aan de E.G.K.S.- landen te coördineren, dan zou hiervan wel eens een ernstige bedreiging voor de Europese energiepolitiek en voor de sa menwerking van de Zes kunnen uitgaan. En dat juist nu het hoog nodig is dat er olie op het smeulende Europese vuur ge worpen wordt, om dit er voor te behoe den dat alleen de rook ervan blijft han gen. UPPSALA (Reuier). Dr. Alan Kolb, die in het onderzoeklaboratorium van de marine te Washington experimenten heeft gedaan welke tot beheersing van de kracht van de waterstofbom zouden kunnen lei den, heeft in Uppsala, waar hij een con ferentie van natuurkundigen bijwoont, verklaard dat nog niet is bewezen dat bij de proeven werkelijk een gecontroleerde kernfusie-reactie is teweeggebracht. Het is wel zeker dat er neutronen zijn gepro duceerd. Volgens dr. Kolb zijn waarschijn lijk temperaturen tot tien miljoen graden Celcius bereikt. Dr. Faust, die dr. Kolb bij zijn werk ter zijde stond, verklaarde in Washington dat er bewijzen zijn dat de reacties heb ben plaats gehad bij een temperatuur van 28 miljoen graden veel hoger dan de temperaturen die vroeger op dit terrein zijn gemeld. Er zijn ook sterke aanwij zingen dat de waargenomen radio-actieve neutronen van kernfusie afkomstig wa ren. Dit duidt erop dat er een echte aan houdende fusiereactie kan hebben plaats gehad, aldus dr. Faust. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Amsterdamse communistische raads lid A. A. Verhejj heeft B. en W. enige vragen gesteld over de IJtunnel. Hij wil weten welke maatregelen B. en W. hebben genomen om het financiële verlies, voort vloeiende uit de reeds gedane investerin gen van ongeveer 20 miljoen gulden, te beperken en of zij het niet noodzakelijk vinden om thans, op grond van het eco nomisch belang van de IJtunnel, de reeds gedane investeringen en het feit, dat de regering thans de rijksbegroting voorbe reidt, stappen te ondernemen, die de bouw van deze tunnel kunnen bevorderen. Ook vraagt hij of B. en W. bereid zijn mee te delen, welke stappen zijn gedaan. Hij zou graag zien, dat deze ter kennis worden gebracht aan het publiek, opdat dit inge licht wordt over dit voor Amsterdam zo belangrijke vraagstuk. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat B. en W. met opzienbarende antwoorden komen, zeker niet, zolang Den Haag over de tunnelkwestie blijft zwijgen. Insiders weten, dat het Amsterdamse gemeente bestuur bij herhaling besprekingen in Den Haag heeft gevoerd om begrip te wekken voor het hoofdstedelijke standpunt. Het is niet gebruikelijk, dat de inhoud van die besprekingen openbaar wordt gemaakt. Desondanks wil de Amsterdamse bur gerij weten, welke kansen de voortgang van de IJtunnelbouw maakt. Het Centraal Planbureau heeft in opdracht van minis ter Van Aartsen, die in het kabinet-Beel de portefeuille van Waterstaat beheerde, een studie gemaakt over de vraag of op grond van de rentabiliteit de IJtunnel dan wel de Coentunnel het eerst moet worden gebouwd. Er is uitgelekt, dat het Centraal Plan bureau de regering heeft geadviseerd voorrang te verlenen aan de IJtunnel. Er is echter ook uitgelekt, dat op de voor lopige begroting voor 1960 van Waterstaat geen post voorkomt voor de tunnelbouw. Wat. dat laatste betreft is het uiteraard mogelijk, dat er alsnog een bedrag voor de tunnelbouw op de suppletoire begro ting wordt geplaatst. En het advies van het Planbureau mag voor Amsterdam dan Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Van Schiphol vertrok de 32-jarige Turkse mecanicien Mehmet Turan Sokul- lu, die maandag met het s.s. „Seyhan" van de Turkish Cargo Lines te Rotterdam was aangekomen. Hij is nu in Cairo, want zo heeft zijn zuster hem geschreven daar wordt de erfenis verdeeld van zijn grootvader, die in Egypte een groot grondbezitter was geweest. Het is een erfenis van twee miljard Turkse ponden, die onder een dertigtal familieleden moet werden verdeeld. Sokullu bezat bij zijn aankomst m Rot terdam niet meer dan enkele tientallen guldens. Om tijdig in Cairo te zijn, moest hij echter de reis per vliegtuig maken. Hij heeft zich tot de agente van de Turkse rederij gewend, waar men aan de Turk in goed vertrouwen het geld voor de vliegtocht heeft verstrekt. Men wacht nu af, of men het voorgeschoten geld terug zal ontvangen. Op het Noordwijkse strand heeft de V.V.V. voor de jeugdige badgasten een „schatgraverif' gehouden waar aan ondanks de hitte door honderden kinderen werddeelgenomen. Het resultaat van hun zwoegen was een soort maanlandschap (luchtfoto K.L.M .-Aerocarto zeer verheugend zijn, er zal toch dienen te ^worden afgewacht of de regering dit advies zal overnemen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat de regering een advies over de tunnelkwes tie in de wind slaat. Wij doelen hier op het zeer gedegen rapport, dat de commis sie-De Vos van Steenwijk vijf jaar gele den uitbracht over de oeververbindingen van het IJ en het Noordzeekanaal. Deze commissie adviseerde de bouw van een spoortunnel ter vervanging van de Hem- brug, een IJtunnel en een autotunnel voor het verkeer naar en van de Zaanstreek. Zij bepleitte ook de instelling van een autonoom lichaam, waarin rijk, provincie, Amsterdam en Zaandam vertegenwoor digd zouden moeten zijn, welk lichaam van een uitvoerend tunnelbureau moest zijn voorzien. Allerwege werd deze ge dachte toegejuicht, behalve door de rege ring, die nimmer meer op het rapport te rugkwam. Amsterdam wil nu wel eens weten, waar het aan toe is. Het conflict dat was ontstaan bij de stichting van een Amsterdams Ballet gezelschap (een concentratie uit de beide hoofdstedelijke balletensembles Ballet van de Nederlandse Opera en het Ballet der Lage Landen) is thans tot een oplossing gekomen. Dinsdag 1 september vangt het Amsterdams Ballet zijn werkzaamheden aan onder leiding van mevr. Mascha ter Weeme (van het voormalig Ballet der Lage Landen), met medewerking van Alan Car ter als adjunct-directeur, laatstelijk direc teur van het Ballet van de Beierse Staats- opera te München. De heer Verdoner (lei der van het voormalig operaballet) is aan gesteld als vaste choreograaf. Het nieuwe gezelschap telt 55 dansers en danseressen. Op diezelfde datum begint tevens de Amsterdamse Academie voor Dansoplei ding haar repetities in de Stadsschouw burg. De directie van deze academie is in handen van de heer Verdoner. Als docen ten zullen optreden: Johan Verdoner (klas sieke ballettechniek), prof. dr. F. W. S. van Thinen (kennis van decors en kostuums), Jan Wisse (Muziek-, cultuur- en balletge schiedenis), Rafael de Lara en Carmen de LaraLopez (Spaanse folklore en theater dans) en Karei J. Zwaneveld (muziektheo rie). Mej. Netty Langewen is aangewezen als algemeen assistente van de Academie. De gemeente subsidieert deze opleiding met een bedrag van 10.000. Aan het uitdrukkelijk verlangen van de gemeenteraad om het nieuwe ballet te plaatsen onder de tweehoofdige leiding van mevr. Ter Weeme en Johan Verdoner is men klaarblijkelijk niet tegemoet kunnen komen. De gemeenteraad zal uiteraard nog een voorstel bereiken, deze oplossing for meel te sanctioneren. Hedenmorgen omstreeks zeven uur zijn een kleine autobus van een aannemings bedrijf uit Apeldoorn en een vrachtauto met oplegger van een Tilburgse textiel fabriek op de Lochemseweg te Markelo in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. Bij dit ongeluk zijn twee personen gedood, twee personen ernstig en één licht gewond. Van de vier inzittenden van het busje werden de 52-jarige chauffeur W. Smit uit Bergentheim en de 18-jarige H. Dogger uit Vroomshoop gedood. De 16-jarige A. Dog ger en de 33-jarige J. H. N. uit Rijssen werden zwaar gewond. Na de botsing ram de de vrachtwagen eerst een boom, waar bij de motor van de grote wagen werd afgerukt en weggeslingerd, vervolgens reed de auto weer naar rechts de berm in. De chauffeur, de 19-jarige Van G., werd ernstig gewond. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Lochem overgebracht. In Schagerbrug is de 33-jarige onge huwde veehouder J. Bakker, die per fiets op de weg langs de duinen reed, aange reden door een vrachtauto. Hij was op slag dood. De vrachtauto werd bestuurd door een dijkwerker uit Bussum. die met de heer Bakker een café te Petten had be zocht. De aanrijding had plaats nadat bei den de één per fiets, de ander met de vrachtauto waren vertrokken. De 11-jarige Cor Hiemstra uit Oudendijk is op een onbewaakte overweg bij zijn ouderlijk huis door een trein HoornAm sterdam aangereden en op slag gedood. Advertentie Twee maanden gevangenisstraf en vyf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. J. Wiarda, donder dagmiddag geëist tegen een 42-jarige reeds gepensioneerde Haarlemse onderofficier. Hem was ten laste gelegd dat hij op 13 juni om kwart voor vyf 's middags in zijn auto in de Oosterstraat in Haarlem heeft gereden, terwijl hij daartoe door drank gebruik niet behoorlijk in staat was. Als getuige kwam een Haarlemse schil der vertellen dat hij, toen hij in de voor kamer van zijn woning zat, een klap hoor de. Hij keek naar buiten en zag dat ver dachte met zijn wagen eerst aan de ene kant over het trottoir en toen aan de an dere kant over het plantsoen reed en tegen de steunpaal van een boom botste. Ook een Haarlemse steigerbouwer had de ex-sergeant zien rijden. Deze getuige ver klaarde dat verdachte „er niet te kwiek bij zat". Hij had zijn fiets gepakt, was de wagen achterna gereden en had toen deze voor een huis bleef staan, de politie ge waarschuwd. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan dat hij had moeten uitwijken voor een andere auto. Deze wagen zou hem tegemoet gekomen zijn, hoewel het ver keer daar slechts in één richting mag rijden. Beide getuigen verklaarden dat, wanneer een auto op dat moment in ver boden richting zou hebben gereden, het hun opgevallen zou zijn. Zij hadden zelfs helemaal geen andere wagen gezien. Bij de bloedproef bleek het alcoholgehalte 1.65 pro mille te zijn. De vroegere onderofficier vertelde nog dat hij de wagen, waarin hij reed, ge huurd had om met zijn gezin een vakantie reis te maken. Door deze geschiedenis is dit niet doorgegaan. De officier van Justitie sprak waar derend over het optreden van de steiger bouwer. „Deze mensen moeten we meer hebben, die overtreders achterna gaan, niet alleen in het belang van de verkeers veiligheid, maar ook van overtreders zelf". Negentien glazen bier Eveneens twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid luidde de eis tegen een 23-jarige Haarlemse kabelgast, die op 23 juni onder invloed op zijn scooter door de E>r. Schaep- manstraat zou hebben gereden. Volgens zijn eigen verklaring tegenover de politie had verdachte in totaal 17 of 19 glazen bier gedronken. Er bevond zich 2 pro mille alcohol in zijn bloed. De kabel gast was niet verschenen. Hij is op zee en zijn zaak werd bij verstek behandeld. Uitspraken op donderdag 3 september om half tien. Op 11 juli kwam een 26-jarige arbeider die twintig glazen bier had gedronken, langs de melkfabriek in Overschie, waar hij werkzaam was. Hij stapte in een der vrachtauto's van het bedrijf en reed er mee weg, hoewel hij niet kon autorijden. De gevolgen bleven niet uit. Eerst reed hij een muurtje van het kerkhof in Over schie omver. Een inmiddels gealarmeerde man uit de garage van de fabriek haalde hem daar in en probeerde het contactsleu teltje uit het dashbord en de dronken man achter het stuur vandaan te trekken. Deze gaf echter vol gas, waardoor de garage knecht van de treeplank viel. Na vervolgens twee personenauto's, een woonwagen en een truck met oplegger ge ramd te hebben, kwam de melkauto met een enorme klap tot stilstand tegen de oude brug over de Zwet. Een van de pij lers daarvan brak. De brug is dagenlang buiten dienst geweest. De dronkeman probeerde nog weg te ko men. maar werd door het publiek tegen gehouden. Hij stond thans voor de recht bank in Rotterdam terecht. De officier van Justitie eiste vijf maanden gevange nisstraf. Hij verklaarde dat de verdachte voor ongeveer 100.000 schade had aan gericht. De raadsvrouwe, mej. mr. Gans, vond het vreemd dat „de auto er zomaar voor het grijpen had gestaan". De rechtbank zal op 3 september uit- spiaak doen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen heeft tien maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk geëist tegen een 45-jarige meu belmaker uit Farmsum, die op 31 maart van dit jaar in zijn werkplaats opzettelijk een ontploffing had veroorzaakt. Hij had een gevulde gasfles op een gloeiend heet gestookte kachel in zijn werkplaats geplaatst, tengevolge waar van een hevige ontploffing ontstond. Deze wanhoopsdaad verrichtte hij om uit zake lijke moeilijkheden te geraken. Door een onjuiste bedrijfsvoering en een te luxueus leven dreigde zijn in de oorlog snel ge groeide meubelzaak failliet te gaan. Nooit terug gaan! U wilde per se terug en ofschoon wij het u hadden willen afraden hebben wij ge zwegenWant wij wisten dat het spreken tot dovemansoren zou zijn. Maar nu u terug bent met helderder voorhoofd, met rustiger blik en met breder inzicht (want zoiets kan ontstaan tijdens een goede va kantie) nu zult u ons aan willen horen. Wij hadden dit willen zeggen: ga toch nooit terug naar dat dorpje-, dat stadje, dat landschap waar u eens, twintig, dertig jaar geleden, ineens die ontmoeting had met het Geluk. Hoe het ging? Wel aldus: u had panne aan auto of fiets en plotseling stond alle actie van de dag, van de vakantieweek doodstil. U stond bij een doodeng plaatsje met wijnwingerd tegen de huizen en vlugge hagedissen tussen de stenen en een vloed van geurend, droog gras overal om u heen, en onder u, in het dal, lag grijs een groepje huizen met een luidklokje er boven dat wat riep, en een zingende stem. U stond daar totaal blank van gemoed: alle emoties in u waren plots weggedreven en hadden u achtergelaten zo rein en zo onbevangen en zo overgegeven als een kind. U stond midden in het land Vakan tie en de ziel sloeg de vleugels uit. U zette de auto aan de kant, u liep kalm naar beneden naar het dorp en alles liep volmaakt: er stond een hartelijke man ge reed om de zorg over uw vervoermiddel op zich te nemen, er was een goddelijk terras met de mooiste aartsvaderen van het oude land achter een milde wijn vol verstolen vuurflitsen en in een boven kamer zong een jonge vrouw. Alle span ningen waren geweken. Alle driften lagen zoet en stil in volkomen harmonie in uw innerlijk en geen ervan kwelde. Uw hart klopte in zuivere, sterke regelmaat. En toen zag u geleidelijk-aan, terwijl u wat at uit een keuken vol geuren, wat mensen samenkomen, en de jonge vrouw die boven uw kamer in orde had gemaakt en die nog even een tweede handdoek kwam brengen vertelde dat er feest zou zijn van de ja, wat waren het ook alweer En u besloot er heen te gaan. En dat deed u toen. En u werd, vanwege de speciale voorkeur die het Geluk die avond en nacht voor u had, de held van het feest, het blijde centrum, het absolute hart en u zong mooier dan de zangers en u danste fraaier dan de dansers en u min de tederder dan de minnaars. Er was een soort prieel met rozen en alweer wijn ranken en witte bloemen en een koele arm tegen de uwe en even verder onder een lampioen zaten weer aartsvaderen en hie ven het glas en praatten zacht en wijs en om u heen trilde muziek en de nacht had geen einde ...De nacht dreef weg als een ivolk. Maar nooit hebt gij meer zulke wijn gedronken, zo'n zuivere, onbezoedelde vreugde gekend, zo'n geur van bloemen genotenU kende geen wensen. Het is dom geweest om terug te gaan. Het dorp lag graniethard beneden. De oorlog had er in geslagen en er was geen garage meer en geen pomp en er stond een hard, dik vrouwmens bij de deur in een zwart schort en aan een tafel zaten vier dronken, doodarme boeren. En het feest dat er die avond toevallig werd gegeven was een armetierig uiten van doffe kreten, van gelal, van redeloos gekakel. Eén meis je hebt gij gezien. Was zij dat? In de spie gel van uw kamer stond een grijs, moe man en legde pillen uit zijn koffer. Duif De Koninklijke Luchtmacht streeft er naar in de nabije toekomst de drie thans in gebruik zijnde types straaljagers te vervangen door een soort supersonische ja ger, die onder alle weersomstandigheden zowel strategische als tactische opdrach ten zal kunnen uitvoeren. Een speciale be oordelingscommissie is onlangs terugge keerd van een oriëntatiereis naar Frank rijk, Italië en de Verenigde Staten om alle aan de markt zijnde en in aanmerking ko mende vliegtuigen te bestuderen. Als voorlopig resultaat van dit werk is komen vast te staan dat de keuze voor de vex-vanging van de thans in gebruik zijnde Huntex's en Sabres zal gaan tussen de F-104 „Starfighter", de F-105 „Thunder- chief", de N-156 „Vx-ijheidsjagex-" en de F-ll F „Super Tiger", alle jagers van Amerikaanse makelij. Ook de Franse Mirage en de Italiaanse Fiat-g-91 wei-den bestudeerd, maar voor de aankoop van deze toestellen bestaan niet de gunstige fi nanciële faciliteiten, die Amerika verleent en bovendien werd met name het Fiat vliegtuig te licht bevonden. Minister ir. C. Staf keerde vorig jaar uit de Verenigde Staten terug met de mede deling, dat Nedex'land Sabres van het type F-86 d zou ki-ijgen. Deze jagex-s zijn be wapend met luchtdoelraketten, welke in vuurkx-acht en trefzekerheid supei-ieur zijn aan de vier kanonnen, waarmee de thans in gebruik zijnde „Kaasjagers" (F-86 k) zijn uitgerust. Inmiddels moeten de Sa- bres met raketten echter in zoverx-e als ver- oudex-d worden beschouwd, dat het op dit ogenblik geen zin meer heeft het lucht- machtpex-soneel nog voor dit type te gaan hei-scholen. De periode, dat men er nog operationeel nuttig pi-ofijt van zou kunnen hebben, is te kort gewox-den. Om deze re den heeft de luchtmacht thans van de F-86 afgezien. De beslissing welk toestel dan wel zal woi-den gekozen, zal waarschijnlijk nog dit najaar vallen. Uit de Opregte Zaturdagsche Haarlemsche Courant van 20 Augustus 1859 DEN 17-den Augustus is de uit Parijs terugkeerende trein-van- vermaak, op den Noorder- Spoorweg. tussen Arras en Douay, een zwaar onheil wedervax-en. De trein is van de spooiTegels afge raakt. Verscheidene wa gens zijn vei'breijzeld. De verwarring onder de talrijke reizigex-s is niet gering geweest: het aantal der min of meer gewonde personen wordt op niet minder dan vijftig begroot. Men beweert, dat de bestuux-der van den trein beschonken is geweest.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3