Horen en zien Uitgaan in Haarlem In Amerika I De man aan de top MïMmt m - r? faxmachine kopen 7 „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Alfred Kubin overleden Agenda voor Haarlem Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Alles wèl aan boord Twee kerkdiensten De radio geeft zaterdag T el evisie programma v- Z mw w Jm NAAR SCHAAP LOPEN Stadsbibliotheek Haarlem Amsterdam heeft groot tekort aan kamers voor studenten Prins Bernhard ontvangt Amerikaanse scholieren Cameron Hawley VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 Men stapte in het AVRO-pragramma donderdagavond van de ene boot op de an dere. Het begon in de actualiteiten met de Rotterdammer", een kijkje op dit zeekas teel, het ging verder op de „Ile de France", aan boord waarvan zich een alleraardigst blijspelletje afspeelde, en het eindigde al weer op de „Rotterdam", van welker in- dienststelling door de Koningin de N.T.S. nog even een accurate reportage leverde met vraaggesprekken van Coen van Hoe- wijk met de president directeur van de Holland Amerikalijn, de heer W. H. de Monchy en met premier De Quay. De AVRO kwam alleen even aan wal met een zeer interessante reportage met film over de oliewinning en -verwerking, ver zorgd door Siebe van der Zee ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het aardoliebedrijf. Het blijspel was van Jac ques Deval en werd vertaald door Alfred Pleiter. Twee gelukzoekers schepen zich in op de „Ile de France", de een, Martine Beix, die haar spaargeld en dat van haar vriendin op één kaart zet, namelijk de ont moeting met een rijke Amerikaan, en de ander (een blinde passagier) Raoul Car- noy, die achter een jong Amerikaans erf- genaampje aan zit, dat met dezelfde boot huiswaarts reist. Martine krijgt op het laatste ogenblik een andere hut en wel juist die, waar een medeplichtige steward Raoul verstopt heeft omdat er toch niet voor geboekt was. Er ontstaat een koele co-existentie in deze hut, die allengs wat hartelijker en meelevender wordt naarma te de „belichaming" van het fortuin, dat beiden zoeken, tegenvalt. Martime wordt weldra achtemagelopen door een schatrij ke Amerikaan, die onmiddellijk wenst te huwen en dan ook, naar later blijkt, niet goed bij het hoofd blijkt te zijn. En zo be sluiten beiden meteen maar 'n huwelijks reis met dezelfde boot terug naar het goede Frankrijk te maken, omdat zij het begeer de fortuin inmiddels in eikaars ogen heb ben aangetrofen. Een bijzonder aardig gegeven, geladen met komieke mogelijkheden en over het algemeen vaardig aan de man gebracht Raoul was 'n glansrol van Pim Dikkers en aan Martine werd overtuigend gestalte ge geven door Lies Franken ofschoon zij het wel eens af moest leggen tegen de tekst, die beslist wat te weelderig was. Er viel af en toe nauwelijks tegen de bloemrijke bijzinnen op te spelen. Dat was vooral de zwakte van de scène, waarin de versteke ling en het meisje elkaar in de hut ont moeten. De kostbare schrikreacties gin gen schuil achter veel te veel volzinnen. En het kwam méér voor, dat spelhoogte- punten niet bereikt werden door de druk kende woordenlast. Maar voor het overige was alles wèl aan boord, vooral met Leo de Hartogh die de dolzinnige Amerikaan „uithing" en Yoka Berretty, die de miljoenenbaby zeer aan schouwelijk voorstelde. De bijrollen wa ren te kort om een indruk van de daarin optredenden te krijgen, al willen we nog wel even zeggen, dat Fred Oster een zeer aannemelijke purser was! Beeldscherm ei- Voor de eerste maal zullen op zondag 27 september twee kerkdiensten, een van uit Hull in Engeland en de andere vanuit Rotterdam, tegelijkertijd op de Engelse en Nederlandse televisieschermen gebracht worden. Dit experiment wordt in Eurovi- sieverband ondernomen. De diensten zullen door zes samenwer kende televisie-camera's drie in Huil en drie in Rotterdam worden uitgezon den uit de Holy Trinity Church in Hull en de Morgensterkerk der Hervormde Ge meente te Rotterdam. In beide diensten zullen dezelfde psalmen en gezangen wor den gezongen, maar de gemeenten zullen naar hun eigen predikanten luisteren. Om dat de Morgensterkerk nog geen orgel heeft, zal de zang vanuit Huil begeleid worden. HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.309.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Gram. 10.55 Cabaret. 11.25 Buitenl. weekoverzicht. 11.40 Harpkwintet. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. kwintet. 13.40 Muziekrevue. 14.20 Streekuitz. 14.45 Gram. 15.05 Boekenwijsheid. 15.25 Koren, Residentie-ork. en sol. 16.25 Vers van de pers. 16.55 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het Bijbels Paradijsverhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Gram. 20.40 Dansmuz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe was het ook weer? 22.00 Sportnieuws. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Taptoe Delft 1959. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz..7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Lichte muz. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten .14.55 Residen tie vrouwenkoor en orgel. 15.15 Gram. 15.30 Boek- bespr. 15.40 Gregoriaanse zang. 16.10 Rep. Euro pese roeikampioensch. te Macon. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Lichte muz. 17.10 Amus.progr. 18.00 Journalist, weekoverz. 18.10 Filmmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Vragenbeanöw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr.ork. 20.35 Gram. 21.10 Licht progr. 21.40 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kalend. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz.- kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonrecital. 15.15 Volksliederen. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Gram. 16.45 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Lichte muz. 18.00 Orgel recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Jazzmuziek. VOOR ZATERDAG NTS: 20.0020.20 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Trio. litt. progr. 20.50 Telerecording v. Louis Armstrong and his All Stars. 21.15 Quizprogr. TONEEL Zaterdag 22 augustus, Openluchttheater, 20.15 uur: Toneelgroep „Theater" uit Arnhem geeft een voorstelling" van „Een midzomernachtdroom" van W. Shake speare onder regie van Michael Warre met Robert de Vries, Bernhard Droog, Anne-Marie Heyligers, Mia Goossen, Siem Vroom en Carl van der Plas in de voornaamste rollen. MUZIEK Zaterdag 22 augustus, Frans Halsmuseum 20.3022.30 uur: Tijdens de bijzondere avond-openstelling wordt: wegens het overlijden van de claveciniste Wanda Landowska clavecimbelmuziek ten ge hore gebracht, gespeeld door de beroem de claveciniste. Het programma vermeldt werken van Bach, Scarlatti, Rameau, Purcell, Mozart en Vivaldi. Donderdag 27 augustus, Grote Kerk 2021 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Hij zal werken ten gehore brengen van L. van Beethoven, W. de Fesch, H. Badings en Leen 't Hart. Donderdag 27 augustus, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft het zevende zomer- concert onder leiding van Marinus Adam. Het concert wordt geopend met de Ouverture Prins Igor van Borodin. De pianiste Margot Pinter is soliste in het Pianoconcert van Tsjaikofsky. Met de Vierde Symfonie van Beethoven wordt dit zomerconcert besloten. Vrydag 28 augustus, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur: Nogmaals bespeelt de stads- beiaardier van Haarlem, Arie Peters, het carillon. "Werken van Ch. W. von Gluck, Fiocco, Staf Nees, F. Chopin en F. Schu bert staan op het programma vermeld. In 't Goede Uur, dagelijks tot 31 augustus, 2122 uur: Klassiek grammofoonplaten- concert van oude Italiaanse en Franse Kamermuziek. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10-17 uur, zondagen 13-16 uur. :'i i 'Mm-2 f. Een scène uit „Een Midzomernacht droom" van William Shakespeare, waarvan toneelgroep „Theater" op zaterdag 2 augustus een voorstelling geeft in het openluchttheater in Bloe- mendaal. Op de foto ziet men Annie de Lange als Titania en Robert de Vries als Spoel, de wever. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend tot en met augustus van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Tot en met 5 september is het Frans Halsmuseum zaterdags ge opend van 20.30-22.30 uur. Cruquius-museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 9-12.30 en van 14.30-17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (KI. Houtweg 103): Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, op zondagen van 14-17 uur. Het Huis Van Looy (ingang Kamperlaan): Tot 7 september: expositie moderne Kunst uit gemeentelijk bezit. Voorts zul len de nieuwe aanwinsten van de laatste jaren, en de onlangs aan het museum ge schonken collectie grafiek van jhr. F. Te- ding van Berkhout worden tentoonge steld. Dagelijks geopend van 10-12.30 en van '3.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 september: Exposi tie uit de verzameling prentkunst van Dirk Harting. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks (gedu rende de zomermaanden) behalve zon dags van 9-17 uur: Expositie archief stukken. Gemeenschapshuis (Zandvoort): ExoosUio van werk van A. Potgieter, tot 17 augus tus. Dagelijks geopend van 15-18 uur en van 20-22 uur. Zondags van 15-18 Vleeshal: Jazz-expositie. tot 5 september dagelijks geopend van 12.30-17.30 en van 19.30-23 uur. Zondags van 13-17 uur. Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Blonde!. Wij zijn mensen; Claes, Leu ven, o schone dagen!; Elten. Deserteur; Hebbe- linck, De rozen van Kazanlik; Kent, Veerboot naar Hongkong; Moravia, Twee vrouwen; Mishi- ma, Die Brandung: Stahl, Wildtaubenruf; Fran- kau. The winged horse: Rooke, Ratoons; Wilson, The wrong set; Diderot, Jacques le fataliste et son maitre: de Saint Pierre, Les murmures de satan; Rossi-Espagnet Biondi, Zampili; Tecchi, Valentina Velier. Ontwikkelingsboekende Ridder, Hoe schrijf ik een Spaanse brief: Education, libraries and the use of books; Scheps. Een monument van boete; Steenbakker Morilyin Loysen. Dat is le ven: Bouman, Algemene maatschappijleer, 7e dr.; de Bruijn, Het Nederlandse huwelijksvermogens- ïecht; Hart de Ruyter. Moeders en kinderen; Freuchen en Loth. Peter Freuchen's boek van de zeven zeeën; Rostand en van Rijsinge, Het avon tuur van het leven; Brown en Kempton, Sexuele problemen; Janssen, Werken met de hobby-set; Büscher, Electriciteit in beeld. 4e dr.; Everaarts. Buiten- en binnenvolière; Rodenko, De sprong van Münchhausen; Zoppi. Antologia della lette rt' tura Italians, dl. 3; Niccodemi, Scampolo; Les dessins francais dans les collections américaines, de Clotiet a Matisse: Collaer, La musique moder ne: Doedcns, De Italiaanse Rivièra; Van Egeraat. Gids voor de Dolomieten: van Egeraat, Gids voor de Italiaanse meren: Costa Brava und das übrige Katalonien (Grieben): Belloc. Marie Antoinette; Jirku, De wereld van de bijbel, vijf milennia in Palestina en Syrië: Pellegrinetti, Le memorie di Carlo Piaggia. Maar Toka tvas geduldig; en eindelijk kwam de dag, dat zijn staart weer helemaal was bijgegroeid. „Nou ga ik het nogeens proberen!", zei hij. Toka nam een aanloopje, en jadaar vloog hij de lucht in! „Hoera! Hij kan weer vliegen!", juichten Tsjik en Tukie. Met sierlijke bogen zweefde Toka boven de kruinen der palmen, terwijl zijn staart razend snel in het rond draaide141142 Te Zwickledt in Oostenrijk is de Oosten rijkse expressionistische graficus en teke naar Alfred Kubin op 82-jarige leeftijd overleden. Kubin werd op 10 april 1877 te Leitmeritz in Noord-Bohemen geboren. Kubin verwierf in ons land onder meer bekendheid door de bewondering van dr. Abraham Horodisch te Amsterdam, die in 1949 een boek over Kubin publiceerde. In 1898 studeerde Kubin in München. Hij onderging de invloed van Rops, Redon, Ensor, Munch en Goya, later van Hiero- nymus Bosch en Brueghel. In 1905 ging hij naar Parijs, waar hij kennis maakte met de Franse impressionisten. Een jaar later vestigde hij zich op het landgoed Zwickledt bij Wernstein in Oostenrijk. Hij maakte vele reizen. In 1912 werd hij lid van Die Blaue Reiter. Bij een tentoonstelling van Kubins werk in Amsterdam en Leiden schreef in 1952 Otto B. de Kat in ons blad: „De kennis making met de verbeeldingswereld van Kubin zal degenen, die er ontvankelijk voor blijken, een schok geven en een in druk achterlaten die men zijn leven lang niet meer kan uitwissen. Wie eenmaal het hakkelige, hakerige penneschrift van deze Kubin heeft gezien, zal het altijd hér- kennen. Nooit is zijn lijn vloeiend, maar hoe is zijn soms stuntelig lijkende 'teken- wijze in overeenstemming met de wereld die hij voor ons oproept". Zoals Kubin zelf verklaart zijn het de herinneringen en dromen uit zijn jeugd (Kubins moeder stierf jong, hij had een moeilijke jeugd en later werd hij zwaar getroffen door de dood van zijn verloofde) die hem altijd weer de beelden verschaffen voor zijn illustraties. De melancholie en angst die zijn leven beheersen bepalen zijn kunst. „Deze sombere beelden schreef Otto B. de Kat die soms als in een flitsend visioen een licht wierpen op een komend onheil, waren aanleiding dat men hem wel graag „profetisch" noemt en terecht". Kubins werk bestaat vooral uit penteke ningen. Graag gebruikte hij verschillende technieken door elkaar. „Het is begrijpe lijk aldus Otto B. de Kat dat deze tekenaar, die achter de zichtbare ver schijningswereld steeds weer de angst en de ondergang zag opdoemen, de illustrator werd van schrijvers als Edgar Allan Poe, Stnndberg, Dostojewski, Balzac en Hauff". Kubin, de man die overal het gruwe lijke. geheimzinnige en de dood in zag, is nu zelf opgenomen in de wereld van zijn verbeelding, waar hij nu de rust moge vinden die hij er nooit in heeft kunnen zien. Boekillustratie van Kubin. Het aantal kamers in Amsterdam voor eerstejaars-studenten zal in september niet toereikend zijn. Dit is de mening van het kamerbureau van de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam, dat de be langen behartigt van de bijna 10.000 stu denten die-in Amsterdam aan de vrije of gemeente-universiteit zijn ingeschreven. Het ASVA-bestuur verwacht 2000 eer stejaarsstudenten. van wie tussen 40 en 50 percent een kamer nodig zal hebben. Bo vendien moeten jaarlijks honderden stu denten gebruikmaken van kamers, die niet aan minimumeisen voldoen. Het gevolg is dat zij betere kamers gaan zoeken en daardoor een druk uitoefenen op de be schikbare voorraad. Er dienen volgens het bureau 800 tot 1000 kamers beschikbaar te zijn in tegenstelling tot het aantal van 200, dat thans aanwezig is. Hiervan voldoet slechts een deel aan de minimumeisen. Behoefte is er vooral aan kamers in de stadsdelen centrum, zuid en west, waar van de prijs minder dan 55,per maand bedraagt. Prins Bernhard zal de 55 Amerikaanse leerlingen van middelbare scholen, die op het ogenblik onder auspiciën van de Ame rican Field Service in Nederland vertoe ven, op 25 augustus ten paleize ontvangen. Voor deze jongelui, die op het ogenblik bij particulieren in alle delen van Neder land zijn ondergebracht, komt het einde van hun vakantieverblijf in zicht. Op 27 augustus vertrekken zij uit Rotterdam met het ss „Groote Beer", aan boord van welk schip zich ook de 40 „uitgaande" Neder landers zullen bevinden, die het Komende jaar met een beurs van de A.F.S. het on derwijs aan een middelbare school in de Verenigde Staten zullen gaan volgen en eveneens bij particulieren gastvrijheid zullen genieten. De 55 Amerikaanse jongens en meisjes hebben aan boord van de „Groote Beer" gezelschap van bijna zeshonderd landge noten. die enige maanden in België, Dene marken, Duitsland, Engelnad, Finland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Paki stan en Zweden hebben doorgebracht. Advertentie KEN 86. Bij Tredway zou zoiets niet voorkomen. Meu- belfabricage wes stabiel. Behalve een beetje me chanisatie zo nu en dan, was er de laatste honderd jaar geen ernstig ontwrichtende verandering geweest. Ja, meubelen was een prettige vaste brache.. Het soort branche waar een mens plezier in kon hebben. Hij joeg een op het water verdwaalde vlieg weg, die rond zijn neus zoemde en begon de eerste ruwe scnets te maken van zijn plannen als directeur, waarbij hij zich het advies herinnerde, dat hij Ronnie Atkins had gegeven, toen die directeur geworden was van Rooke ry Paper, hetzelfde advies dat hij zijn vader had horen geven aan een andere nieuwe maatschappij-directeur vele jaren geleden. Ja, zo moest je het doen... niet proberen een tweede Bullard te zijn geheel andere manier van aanpak ken... verandering van tempo. En het zou goed zijn ook... meer afwenteling van gezag... de leiding meer naar beneden verspreiden. Bullard had op dit stuk eni ge kansen gemist. Met een man als Jesse Grimm als onderdirecteur belast met de fabricage was er geen enkele reden waarom de directeur zich daarmee zelf grondig zou behoeven in te laten... alleen maar oplet ten, dat Jesse op zijn beurt ook weer een deel van zijn gezag naar onderen afwentelde. Hetzelfde gold voor de verkoop. Dudley was een eerste klas kracht, daar over bestond geen twijfel, laat hem zijn gang maar gaan. Shaw was een uitstekend boekhouder.zeer gron dig, volledig betrouwbaar. Alderson had een grote er varing achter zich... een goede bron voor adviezen... moet gebruikt worden zoals Andrews de oude Mallinson had gebruikt. Walling? Walling was één van die brillan- te jongelui... ideeën... goed om bij de hand te heb ben... hield je op gang. Prachtig stel mensen... moei lijk betere te krijgen. Met een ploeg als die om zich heen behoefde een directeur zich geen zorgen te ma ken „Ziet u dat meneer?" De stem kwam van boven hem en hij keek op in het bezorgde gezicht van Ken Case. „Wat is er?" Ken wees en Caswell rolde zich om, om met zijn ogen Case's vinger te volgen naar de boot van de wedstrijd-commissie aan het andere eind van de start lijn. Een geel-blauwe wimpel was gehesen. „Alweer uitstel, meneer", legde Ken uit. Caswell ging overeind zitten en wreef een rugspier, die klem gezeten had tegen de handreling. „Ik heb erover nagedacht meneer", zei Case, „als u van plan bent om terug te gaan naar de wal om op tijd te zijn voor de bruiloft van Brighton wel, ziet u, het ziet er naar uit, dat de wedstrijd niets wordt. De finish kan niet anders dan laat zijn, misschien wel .over de tijd-limiet". Hij greep de helmstok. „Ken, ik houd er niet van om jullie het alleen te laten uitvechten, maar ik geloof wel, dat je gelijk hebt, dat mijn vrouw er min of meer op rekent, dat ik voor die trouwpartij verschijn. Je vindt het toen niet erg vervelend?" „Helemaal niet, meneer", zei Case, zich inhoudende toen hij zijn stem iets te gretig vond klinken. „Na tuurlijk is het niet hetzelfde zonder u, meneer, maar we zullen ze als gewoonlijk van katoen geven, niet waar jongens?" Er kwam een instemmend gemompel uit de kajuit en toen de giek omzwaaide zag Caswell de andere be manningsleden naar hem kijken... fijn stel jongens. „Nou, misschien is het dan zo wel het beste". Hij ging naar achteren en stapte de kuip in. „Ik weet zeker, dat jullie het zonder mij even goed doet". Het algemene protest was aangenaam gerustellend. „Zal ik de motorboot voor u paaien, meneer?" riep Ken Case naar beneden. „Ja, alsjeblieft!" Case was een aardige jongen, uit één stuk... zou een goed idee zijn een plaatsje voor hem te vinden bij Tredway als hij de Commerciële afdeling van Harvard had afgelopen. Er waren een paar dingen, waarin Avery Bullard het toch niet helemaal bij het rechte eind had gehad en een daarvan was dat volgens hem alle goede werkers uit het Midden-Westen kwamen. Hij hoorde Ken het signaal blazen voor de motorboot en toen hij zich verkleed had en weer aan dek geko men was, lag de boot van de club reeds langszij. „Jammer van het weer, meneer", riep Ken naar be neden vanaf de reling, terwijl Caswell in de motorboot ging zitten. „We zullen proberen de volgende week een pracht van een zeilwind voor u te bestellen". „Succes", riep hij terug toen de boot wegvoer. Het was niet nodig om te zeggen, dat er geen volgende week zou zijn, dat hij nooit meer een voet aan boord van de Moonsweep zou zetten als hij eenmaal directeur van Tredway zou zijn geworden. Achteruit kijkend over het bruisende kielzog van de motoboot, zag George Cas well net jacht kleiner en kleiner worden, verder en ver der weg. Hij voelde geen spijt. Het schip was reeds een deel van het verleden. De motorboot zette hem op de drijvende kade af, en omdat hij naar beneden keek toen hij over de loopplank naar de werf liep, zag hij Bruce Pilcher niet, totdat hij vlak tegenover elkaar stonden. „Ik schijn vandaag geluk te hebben", zei Pilcher vriendelijk. „Ik reed hierheen in de hoop dat ik jou zou ontmoeten, alleen puur geluk, dat ik toevallig zag, dat de motorboot je oppikte. Doe je niet mee aan de wedstrijd?" Het was een directe vraag en een antwoord was on vermijdelijk. Hij maakte het zo kort mogelijk. „Nee". „Ik zou je graag even willen spreken". George Caswell aarzelde. De omstandigheden waar onder, naar hij vrijwel zeker wist, Pilcher op korte termijn aandelen Tredway had verkocht, hadden bijna een gevoel van walging bij hem opgewekt, maar toch maakte zijn ingewortelde fatsoen het hem moeilijk openlijk onbeleefd te zijn. Hij zei zo koel als hij maar durfde: „Ik heb het nogal druk vanmorgen." „Niet zo druk, denk ik, dat je geen belang zou stel len in wat ik je te zeggen heb," zei Pilcher zelfver zekerd. „Het betreft Tredway". „Ja, dat dacht ik wel." Hij was niet verbaasd, dat er geen nederigheid lag in Pilcher's wijze van bena deren. Hij had dikwijls te maken met mannen wier grootste troef het was flink te bluffen wanneer zij in het nauw zaten. „Ik neem natuurlijk aan, dat je op de hoogte bent van het overlijden van Bullard," zei Pilcher. „Ja". Hij begon het pad af te lopen, Pilcher daarbij noodzakend hem te volgen. „Wat je misschien wel, maar misschien ook niet weet is, dat Bullard gisteren een bespreking had met Steigel en mij." „Ik weet het." (Wordt vervolgd) Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Oldebroek de klandestie- ne zender „Oranje" opgespoord en in be slag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen een 35-jarige fabrieksarbei der. Hetzelfde lot onderging de klande- stiene zender „Blauwvos II". Hier werd proces verbaal opgemaakt tegen een 40- jarige grondwerker en een 17-jarige scho lier. Nieuwe commandant. Op de vliegbasis Valkenburg bij Leiden heeft de comman dant van de Marineluchtvaartdienst, kapi tein-ter-zee-vlieger W. O. P. R. Aernout, zijn functie overgedragen aan kapitein-ter zee-vlieger H. G. Holtz, die commandant van de vliegbasis Gilze Rijen was. Gevangentoren. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten de Gevan gentoren aan de Boulevard De Ruyter te laten restaureren. De totale kosten zullen rond 276.500 gulden bedragen. De restau ratie. komt de gemeente Vlissingen op een uitgave te staan van slechts 27.650 gulden, daar Monumentenzorg negentig percent van de kosten voor haar rekening neemt. De gemeente zal de toren boven wegdek hoogte voor de symbolische prijs van één gulden overnemen. Openluchttheater: Zaterdag 20 uur: Toneelgroep Theater met „Midzomer nachtdroom". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14 ,16.15, 19 en 21.15 uur: „Dë imitatiegeneraal", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21,15 uur: „Groet en kus uit Tegernsee", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Danny Kaye", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „De blokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het oerwoud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Vliegende schotels", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Maandag tot en met donderdag 14.30 uur: „Filmfestival", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Les enfants du paradis", 18 jaar. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: ..De hond van de Baskervilles", 14 jaar. Zon dag 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Revolverdamp in Tuc son", 14 jaar. Maandag tot en met donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Als de remmen los zijn", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin. Our Gang klucht en Jan Klaassen". alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort)Van daag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Vergiss mein nicht". 14 jaar. Maandag 19 en 21.15 uur: „Mama is formidabel", alle leeftijden. Dinsdag 19 en 21.15 uur: „Droomeiland", alle leeftijden. Woensdag 19 en 21.15 uur: „Het leven begint bij 16", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Scala op z'n kop", alle leeftijden. By slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Walt Disney festival nr. 2", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tol 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeen telijk bezit en collectie grafiek van ihr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van Drentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. Vleeshal: Tot 5 september dagelijks 12.30 tot 17.30 en 19.30 tot 23 uur, zondags van 13 tot 17 uur: Jazz-tentoonstelling. DIVERSEN Noordersportpark: Zaterdag 15 uur: Modelvliegtuigdemonstratie. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vandaag).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4