r Reclamezender Europe I in handen van Franse staat €sso EXTRA MOTOR QJL Caballero FILATELIE Van dag tot dag i2te= f7i raatótoel 3 Onrustig vervoer Brand op de „Schelde Lloyd" in lading voedergraan In Singapore is het vuur geblust Scherper grenscontrole op fototoestellen 3aai-taxia Zes doden in het verkeer Twee aanrijdingen in Velser tunnel Zwaar weer boven Londen Musicus Wouter Paap onderscheiden Lichte boete voor militaire chauffeur Onbekende automobiliste hoofdschuldige van ongeluk bij Ermelo Dr. C. Banning treedt af Zoekt U iets beters? Horecafonds Kredieten voor overneming van bedrijven Noodwachtplicht ook voor buitengewoon dienst plichtigen BIt f+. Op de' Verzending van zeepost ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: KLETSNAT ZATERDAG 2 2 AUGUSTUS 1959 Het jaarverslag van de n.v. Nederland- sche Spoorwegen vormt een betrouwbare graadmeter voor het economisch klimaat. De activiteit van het bedrijfsleven vindt haar weerspiegeling in de omvang van het vervoer. Dat de winst van N.S. thans is inge- schrompeld tot ruim twee ton bij een kapitaal van driehonderd miljoen en voor de tweede achtereenvolgende keer het dividend moest worden gepasseerd, zal wellicht alleen geen zorg baren bij hen die zich troosten met de gedachte, dat het behalen van winst, zij het nog zo'n geringe, door de uitoefening van een spoorwegbe drijf een unicum is in Europa en boven dien voor een openbaar nutsbedrijf niet in de eerste plaats behoeft te worden nage streefd. In de bedrijfsresultaten der spoor wegen zijn die der dochterondernemingen begrepen en een vluchtige blik in de jaar verslagen daarvan maakt wel duidelijk, dat ook het Nederlandse spoorwegbedrijf in feite verliesgevend is. Van de verscheidene methoden om daar in verandering te brengen is tariefsverho ging moeilijk te verdedigen omdat zij niet kan worden gebaseerd op gestegen ex ploitatiekosten. Na de radicale verjon gingskuur welke de spoorwegen de laatste jaren hebben doorgemaakt zijn ook de mogelijkheden tot opvoering der efficien cy beperkt. Vergroting van de omzet lijkt daarom een aanbevelenswaardiger recept. Omzetvergroting is echter voornamelijk in het goederenvervoer te bereiken en juist in die sector worden de spoorwegen in hun expansie gehinderd omdat hun in vloed in het vervoer over de weg, dat als voedingsbron voor het railvervoer van be lang is, aan banden is gelegd. Een der mi nisteriële richtlijnen voor de Commissie Vergunningen Goederenvervoer beperkt namelijk het laadvermogen van de spoor wegen en hun dochterondernemingen tot de capaciteit welke bij het inwerkingtre den van de Wet Autovervoer Goederen (fe bruari 1954) was toegestaan. Uitbreiding van tonnage wordt N.S en verwante be drijven alleen vergund wanneer andere on dernemingen daarin niet kunnen voorzien. Men kan op zijn tien vingers natellen, dat het dan om wel heel onprofijtelijke vracht jes gaat! Waarderen andere ondernemingen dit be leid als een bescherming tegen een uit zichzelf machtige rivaal, in Utrecht be schouwt men het veeleer als een discrimi natie waarmee men alleen vrede zou kun nen hebben wanneer ook ten aanzien van andere vervoerders een zekere status quo werd betracht. Verleden jaar leek dat ook het geval te worden. Nadat de vergun ningverlenende commissie aanvankelijk niet karig was geweest, trok zij in 1958 de teugels strakker aan toen zich tekenen van overcapaciteit gingen voordoen. Dit beleid is nu door een beschikking van de Kroon, welke nog gepubliceerd moet wor den, gedesavoueerd. Op een door een vrachtrijder ingesteld beroep tegen een afwijzende beschikking van de C.V.G., wordt met zoveel woorden gezegd, dat het met die overcapaciteit zo'n vaart niet loopt. Deze uitspraak is ook in vervoerskringen buiten de spoorwegen, met name bij de grote vrachtautobedrijven, niet overal met instemming ontvangen. De grote onder nemingen zijn immers in sociaal en eco nomisch opzicht minder beweeglijk dan de kleine en daardoor kwetsbaarder bij een flauwere markt en de ervaring heeft ge leerd dat het prijsbederf dan niet lang op zich laat wachten, hetgeen uiteindelijk ook niet in het belang van de consument is. De kleine bedrijven daarentegen, vooral wanneer zij door dynamische figuren wor den gedreven, passen zich gemakkelijker aan en zien zelfs onder ongunstige omstan digheden nog wel kansen tot vergroting van hun debiet. De spoorwegen willen in elk geval een gelijkblijvend aandeel in 't goe derenvervoer behouden, zodat men kan verwachten dat N.S. van de bevriezing van hun laadvermogen proberen af te komen. Daarmee blijft het beroepsgoederenver- voer wat het al zo lang is: een onrustig ge bied, vol voetangels en klemmen. (Van een onzer redacteuren) De Franse staat zal door middel van een door haar gefinancierde onderneming achtenveertig percent overnemen van de aandelen van de commerciële radiozen der Europa nr. I, welke even over de Franse grens op Saarlands gebied staat. Daar de andere aandelen over een aantal groepen en personen verdeeld zijn, zal de Franse regering in het beheer van Euro pa nr. I, dat zijn uitzendingen na een reeds rumoerige voorbereiding in 1959 begon, een even doorslaggevende stem krijgen als reeds het geval is met Radio-Monte Carlo. De transactie vergt een bedrag van twaalfhonderd miljoen francs. Het is nog niet duidelijk wat de toekom stige positie van het krachtige station, dat bezielend wordt geleid door de van Radio-Luxemburg afkomstige directeur Louis Merlin, zal zijn. Nadat de financiële basis van de onderneming al wankel bleek omdat een der financieringsmaatschap pijen werd meegesleept in het faillisse ment van de Bank voor edele metalen te Monte Carlo, rezen er bovendien politieke moeilijkheden door de aanhechting van Saarland aan de Bondsrepubliek. West- Duitsland kent immers geen particuliere radiozenders en zeker geen Franstalige, waarvan zetel en studio's in Parijs zijn ge vestigd. Er zijn dan ook allerlei hypothesen en geruchten geweest: het station zou door een Frans-Duits consortium gezamenlijk worden beheerd, de zender zou door de Woensdagnacht is brand ontstaan aan boord van het 10.000 brt. metende ms „Schelde Lloyd" van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd", dat onderweg was van Tandjong Mani naar Bangkok. De brand woedde in een partij voedergraan in ruim vijf van het ondertussendek. Kapitein PI. G. van Broekhuisen heeft aan zijn rederij geseind, dat getracht is de brand met kool zuur te bestrijden. Er was een zware rook ontwikkeling. De gezagvoerder besloot koers te zetten naar Singapore, waar de „Schelde Lloyd" vrijdag arriveerde. De brandweer heeft de luiken geopend en slaagde erin de brand te blussen. De oor zaak is niet bekend. Een Reuterbericht uit Singapore meldt, dat een brandweerman tijdens het blus- singswerk in het ruim is gevallen. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Financiën heeft een vei-scherpte controle op de invoer van fo to- en filmapparatuur aangekondigd, om dat teveel uit het buitenland terugkerende reizigers proberen aldaar gekochte foto- en filmtoestellen binnen te smokkelen. Reizigers die in het bezit zijn van foto- en filmapparatuur wordt daarom aange raden zich voor hun vertrek naar het bui tenland van een identiteitsbewijs te voor zien, hetgeen moeilijkheden aan de grens bij hun terugkeer voorkomt. Op de in spectie van invoerrechten en accijnzen worden inlichtingen verstrekt waar men deze identiteitsbewijzen kan verkrijgen. Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinillllt KRANT E Toen iemand wegens te hard rijden E op de bon geslingerd werd zo vertelt het Nieuwsblad van E het Noorden E „zij hij: da móje in de krant. zetten, man!" E Maar hei zal wel bedoeld hebben dat het anders in de krant kwam dan hei zij. ZELDZAAM 1 De Haagse he Courant deelde E mede dat de Nieuwzeelandse mi ll nisterse die onlangs ons land be ll zocht, bijzondere belangstelling heeft „voor kinderendie uit de ouder- lijke macht zijn ontzet". Heb ik óók, want zulke kinderen zijn E uiterst zeldzaam. NUDISME Zondagavond had de Belgische E radio-omroeper om 22 u 15 het (en dat nog wel twee maal) over „de nakende samenkomst van E Eisenhower en Kroesjtsjev. Van de persfotografen zal dan véél tact gevergd worden. DIEPZINNIG In het Nieuwsblad voor de Bloembollenstreek vond ik deze: E Wind en golven begunstigen altijd de bekwaam,ste stuurlieden, J. J. Lecnslag Jr., Mich, de Ruyter- straat 56, Hillegom. Voor al uw E verzekeringen. Ik begrijp dat het wonen in de Mich. de Ruyterstraat van invloed kan zijn, maar niet wat die stuurlieden met alle verzekeringen te maken E hebben. ARBEIDSVREUGDE De Weekagenda van de V. V. V. Br e d a vertelt: E „het bloemencorso in Zundert heeft veel pennen in beweging gebracht. In velerlei toonaarden E heeft rnen een groot aantal E pagina's gedrukt". Mooi zo, plezier in het werk en zingende drukkers daar moeten E wij heen. E TALARIUS Franse omroep worden gekocht om afge broken te worden en in Frankrijk te wor den herbouwd en zo voort. Vorige Franse regeringen die tot aankoop wilden over gaan werden daarin niet door het parle ment gesteund. Daar Europa nr. I boven dien niet erkend wordt door de internatio nale omroeporganisatie en dus ook ille gaal een golflengte bezet kwamen ook steeds geschillen voor met landen waar van de uitzendingen gestoord werden door de vierhonders kilowatt van de zender bij Saariouis. Gisteravond heeft de galapremière van de Taptoe Delft bij ideale weers omstandigheden plaats gehad. De Taptoe duurt tot en met 29 augustus en is, wat de officiële plaatsen betreft dus niet de raamplaatsen in de omringende huizen al geheel uit verkocht. Dit jaar staat de Taptoe in het teken van de herdenking van het honderddertigjarig bestaan van de Koninklijke Militaire Kapel. Er staan tal van Nederlandse m,uziekprem,ières op het programma en de show is ook dit jaar weer perfecter en mooier dan de vorige. Er nemen veertien korpsen aan deel met in totaal zeshonderd man. Een bijzonder aantrekkelijk element is het meewa.ndelen met de troepen van twee marketentsters in originele kostuums. Op de rijksweg Den Bosch-Eindhoven is nabij het kruispunt bij Boxtel de 61- jarige viskoopman J. P. uit Amsterdam met zijn motor tegen een stilstaand busje gereden. Zijn 69-jarige duo-passagiere, mevrouw H. A. Evers uit Amsterdam werd daarbij zodanig gewond, dat zij na aan komst in het ziekenhuis te Boxtel is over leden. De motorrijder werd zeer ernstig gewond en werd eveneens in het zieken huis opgenomen. Het busje werd licht be schadigd. Door te grote snelheid is op de weg van Metslawier naar Anjum de 22-jarige on gehuwde S. Faber uit Franeker met zijn motorfiets uit de bocht gevlogen. Hij kwam in botsing met een paal van het elektrisch net en was op slag dood. Zijn 15-jarige zuster, die achterop zat, werd licht gewond. In de kom van de gemeente Echt in Limburg is een Duitse personenauto tegen een bestelauto gebotst. Een 34-jarige dame werd uit de personenauto geslingerd. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht, waar zij is overleden. Twee personen uit de bestelauto werden gewond, evenals de drie andere inzittenden van de personenauto. In Amsterdam is de 75-jarige heer A van Berkel op de Stadhouderskade met zijn fiets gevallen en onder de wielen van een vrachtauto geraakt. Hij was op slag dood. Voor de ogen van zijn moeder is de zevenjarige Rudi Ganzert uit Bussum bii het oversteken van de rijksweg te Huizen door een personenauto aangereden. Later is het ventje in het Diakonessenhuis te Naarden overleden. Op de I-Tseldiik te Krimoen is een ongeluk gebeurd, waarbij de 8-jarige M. Hevkoop het leven heeft verloren en de 4-jarige G. Albers. beiden uit Krimpen aan de IJsel, zwaar werd gewond. De jongen stond met. het meisje aan de hand uiterst rechts van de weg om een naderende vrachtauto te laten passeren. Deze auto, bestuurd door de 62-jarige G V„ eveneens uit Krimpen, maakte onver wacht een zwenking naar rechts waardoor beide kinderen een klap van de laadbak kregen. De knaap liep een schedelbasis- fractuur op en overleed tijdens het ver voer naar het Goudse ziekenhuis. Het meisje verkeert nog in levensgevaar. Daal de chauffeur vermoedelijk onder drank invloed verkeerde, is hij gearresteerd. Even voor de westbuis van de Velser tunnel wilde vrijdagmorgen om tien over half negen een personenauto een andere wagen passeren. De bestuurder verzuimde echter eerst in zijn achteruitkijkspiegel te kijken met het gevolg dat zijn auto werd aangereden door een hem passerende wagen. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Een soortgelijke aanrijding deed zich om tien voor twaalf voor in de west buis. Hier werd een personenauto klem gereden door een vrachtwagen, Waarvan de bestuurder dezelfde fout maakte: ook hij keek niet in zijn spiegeltje. De per sonenauto werd vrij ernstig beschadigd. LONDEN (UPI) Het centrum van Londen heeft vrijdagmiddag een bijzon der zwaar onweer beleefd. Het regende zo hevig dat het water door de glazen daken van de effectenbeurs sloeg en deze blank zette. Het water veroorzaakte gro te overlast in de financiële wijk en het West End. Op sommige wegen bereikte het water een hoogte van 45 centimeter. Een kinderziekenhuis kreeg bliksemin slag, maar niemand werd gewond. Het elektrische treinverkeer werd ontwricht. Liverpool Streetstation moest gesloten worden. Schoorstenen werden door de bliksem getroffen en vielen op straat. Win keliers in bekende straten als Commer cial Road en Whitechapel Road in het East End, barricadeerden hun ingang toen het water steeg. De regen maakte een eind aan een hittegolf die het kwik boven de 25 graden Celsius had gebracht. Maar korte tijd nadat het droog was geworden, kwam de zon door en werd het zeer broeierig. De Utrechtse musicus Wouter Paap, muziekpedagoog, criticus en componist is door de paus benoemd tot ridder in de or de van de H. Silvester. De heer Paap dankt deze onderschei ding vooral aan zijn bemoeiingen met de katholieke kerkmuziek. Hij schreef een boek over de beoefening van de kerkmu ziek in Nederland en is voorzitter van de katholieke toonkunstenaarsbond. De uit reiking van de pauselijke bul en de ver sierselen van de orde geschiedde door de plebaan van de kathedrale kerk in Utrecht in tegenwoordigheid van het bestuur van de katholieke toonkunstenaarsbond. Op 20 mei van dit jaar botste een sol daat van de demonstratiecompagnie van de Infanterieschool te Harderwijk na een militaire oefening met zijn drie tons vrachtwagen, waarin vijftien militairen gezeten waren, in Ermelo tegen een boom. Een soldaat kwam hierbij om het leven en een sergeant en vier soldaten liepen ern stig letsel op De krijgsraad te Arnhem heeft de chauffeur veroordeeld tot 25 boete. De krijgsraad achtte niet bewezen, dat hier sprake was van dood door schuld, doch alleen, dat beklaagde het verkeer in ge vaar had gebracht. Ook de auditeur was tot de slotsom gekomen, dat in dit geval deze soldaat niet de hoofdschuldige was, maar de onbekend gebleven automobi liste, die midden op de weg had gereden en na het ongeluk spoorloos was verdwe nen. Hoofdinspectie Volksgezondheid Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal dr. C. Banning op 1 september zijn functie als hoofdinspec teur van de volksgezondheid neerleggen. Op 4 september zal dr. Banning afscheid nemen tijdens een receptie in het Kurhaus- paviljoen te Scheveningen. Dr. H. J. Dijkhuis, plaatsvervangend di recteur-generaal van de volksgezondheid, is inmiddels benoemd tot opvolger van dr. Banning. Als opvolger van dr. Dijkhuis is benoemd de arts P. L. Stal. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café-, en aanver wante Bedrijven „Horecaf', de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante Be drijven, de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „Hocres", de Nederlandse Vak bond voor het Pension-, Rusthuis- en Ka merverhuurbedrijf „Peruka-federatie", de Organisatie van Kamp- en Vakantie- bedrijven „Orkava", de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius" en de Neder landse Centrale Bond van Christelijke Werknemers(sters) in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen hebben op gericht de „Stichting Waarborgfonds voor het Horeca- en aanverwant bedrijf". De stichting is gevestigd ten kantore van het Bedrijfschap Horeca te 's-Gravenhage. Het bestuur van deze stichting wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de genoemde bonden. Het doel van de stichting is, tezamen met de overheid kredieten te garanderen uit sluitend ten behoeve van de overneming van bestaande Horecabedrijven. De stich ting hoopt, naar zij mededeelt, hiermede te bereiken, dat de financiële moeilijkhe den, waarop men bij de overneming van horecabedrijven stuit en waardoor de con tinuïteit en de doorstromingsmogelijkhe den in deze bedrijfstak gevaar lopen, zul len worden overwonnen. Op grond van een reeds eerder genomen besluit van het bestuur van het Bedrijf schap Horeca zal dit bedrijfschap belang rijke financiële steun verlenen bij de vorming van het garantiekapitaal. Het maximaal te verlenen krediet be draagt per aanvrage 25.000.-. De aflos singen worden zodanig vastgesteld, dat het krediet binnen 10 jaar is terugbe taald. Over het krediet is aan de Neder- landsche Middenstandsbank, welke het krediet verstrekt, rente verschuldigd, wel ke 2 percent boven het promesse-discon to van de Nederlandsche Bank ligt, met een minimum van 5'/2 percent. Voorts zal aan de Nederlandsche Middenstandsbank een omzetprovisie moeten worden betaald. De noodwachtplicht gold tot dusverre voor gewoon dienstplichtigen zonder mo bilisatiebestemming. Thans zijn enige Ko ninklijke Besluiten verschenen, die het mogelijk maken ook buitengewoon dienst plichtigen voor de noodwachtplicht te be stemmen. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ten bate van de Monumentenzorg op Cura sao geeft de postadministratie van de Nederlandse Antillen op 16 september een serie postzegels van vijf waarden uit: 6 -f I1/2 cent, 7l/z 21/z cent, 15 5 cent, 22l/z 71/» cent en 25 71/2 cent. De zegels zijn uitgevoerd in de kleuren geel, blauw, rood en zwart naar ontwerpen van André van der Vossen uit Overveen en vertonen ver schillende historische gebouwen. Ze zullen ook aan de filatelistenloketten in Nederland verkrijgbaar word,en gesteld. De verkoopprijs bedraagt f2, LUXEMBURG. Het honderdjarig be staan van de Luxemburgse spoorwegen zal onder meer worden herdacht door de uitgifte (op 19 september) van een postzegel van 2.50 fr. (rood, wit en blauw). Op een velletje perkament komt een locomotief uit 1859 voor, loaarnaast het embleem van de spoor wegen. Hierboven zijn in notenschrift de eerste twee regels van de hymne „De Feierwon" aangebracht, die ter ge legenheid van de opening van de eerste spoorlijn in Luxemburg werd gecom poneerd. De zegel is ontworpen door de Luxemburgse kunstenaar Auguste Trémont; de drrtk geschiedde bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. OOST-DUITSLAND. Voor het derde Duitse turn- en sportfeest te Leipzig, waaraan zowel door Oost- als West- Duitsland wordt deelgenomen, is een serie van vijf zegels uitgekomen, roaar- op verschillende takken van sport zijn m- afgebeeld. Zo ziet men op de 5 5 pf. (oranje) oefeningen met hoepel, op de 10 5 pf. (groen) hoogspringen, op de 20 10 pf. (rood) paardturnen, op de 25 10 pf. (blauw) oefeningen met knots, en op de 40 20 pf. (violet) het stadion te Leipzig met toren, waarboven vuurwerk. De laatste zegel is een sper- 1 vaarde". Deken Ik heb een deken gewassen. Zij had eigenlijk door beroepspersonen of desnoods door gehuurde wasmachines gezuiverd moeten worden, maar ik werd eerzuchtig en dacht, dat het wassen van de deken door eigen hand een aanzienlijke bespa ring zou betekenen, en bovendien mijn ego zou versterken. Ik zou tegen mijzelf zeg gen: „Zie, anderen geven geld uit om dekens gewassen te krijgen, zelfs tegen gereduceerd zomertarief, maar ik ben voor geen kleintje vervaard en doe het zelf". En nu ik er aan denk, geloof ik, dat dat gereduceerde tarief nog de doorslag gaf. „In de winter doen jullie het niet graag, hè?", dacht ik boos. „Maar als het warm en zomer is, dan bieden jullie reductie aan. Dank je wel!" Ik had nog een ogenblik van aarzeling, ja, paniek. De deken op zichzelf bezien bleek groter, langer en breder dan ik ver moed had. Maar ik had geestelijk reeds de handschoen met de wasserijen en de stomerijen opgenomen en mijn terugweg was afgesneden. Allereerst ontdekte ik, dat de enige ruimte, groot genoeg om de deken te was sen, het bad roas. Ik maakte een keurig sopje in het bad gereed voor de deken, die ik er daarop zacht invlijde. Wat er met mijn sop gebeurde, weet ik niet, maar het deken-ondier slurpte dit op, zodat ik van voren af aan moest beginnen. Het beest verzwolg, na elkaar, vijf sopjes, was toen zo zwaar, dat ik het niet meer bewegen kon. Als een enorme alligator lag hij in het bad en wou zich niet verroeren. Na aanvankelijk een wat duister kleurtje af gegeven te hebben, weigerde het dier zich verder te laten reinigen, liet alleen blauwe wolkjes na van de verf, ivaarmee het bij zijn geboorte gekleurd was geweest. Mijn bedoeling was om snel die deken te doen als een soort kruiswoordraadsel, en mijzelf te tonen hoe vlug zo iets nu wel ging, en hoezeer zelfs gereduceerde zomerprijzen veel te hoog waren voor de geringe inspanning vereist om een deken in een paar ogenblikken schoner dan schoon te krijgen, precies als op het pakje zeeppoeder staat. Maar de deken was als een hond, die zich niet wil laten baden, een heel grote hond; als vier kleuters tegelijk die met water spatten, de ketting uit het bad trekken, de kranen onverwachts open draaien, uit het bad op de natte grond springen en de arme opvoeder het leven onmogelijk te maken. Een droge deken is een passief, gehoor zaam ding. In een natte deken vaart de duivel. Hij is bezield van kattekwaad, van wreedheid en ongedurigheid, hij heeft een vreselijke, taaie wil, een monsterachtige persoonlijkheid. Dit alles moet twee keer door het sop gehaald worden, met rugge- kraak en lendenpijn, dan drie keer door zuiver water, althans in mijn opvattingen. Ik begon om elf uur en had om half twaalf met mijn dag verder willen gaan. Om half vier had ik eindelijk het ding schoon. Nu moest het uit het bad omhoog. Een natte deken weegt evenveel als een ijsbeer na een goede zomer. Je kunt het gevaarte niet tillen, niet vervoeren, want het is kletsnat. Het vlijt zich aanhankelijk tegen je aan, je bent zelfs nat tot op het hemd en meer; als je je van de omhelzing van voren los wilt maken, pakt het ding je van achteren aan, een poliep, een wezen waar ze griezelfilms van kunnen maken: „De Deken, het Ding met de Duizend Armen, die Groeien als je ze Aanraakt. Als u Z xo a k k e Zenuwen hebt, gaat hier dan NIET naar B i n n e n". Het werd avond. Ik heb HET op een lijn in de badkamer gehangen. De badkamer staat onder twee vadem water en het druipt zodat de buren niet kunnen slapen. Ik ben uitgeput, kan mij vrijwel niet be- vregen en heb de energie voor een hele week verbruikt. Dit is nu vier dagen geleden, het ding is nog kletsnat. Bij optimistische schatting is het in tioee-en-een-half tot drie roeken droog. De badkamer is buiten gebruik. Hoe de wasserijen het tegen geredu ceerd tarief kunnen doen, begrijp ik niet. Als ik alles bij elkaar optel wat ik ver bruikt heb aan zeeppoeder, water, zenuwen, slijtage, kracht, humor, toekomst, werk kracht en ontspanning kan ik het niet onder de drieënzeventig gulden doen, en- dat is dan nog een speciaal gereduceerd tarief voor lezers van dit blad. II. B. Foiiuin Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Ax-gentinië: ms „Montfei-land" (26 augus tus). Argentinië: ss „Bendigo" (24 augus tus) en ss „Arabic" (29 augustus). Brazilië: ss „Albireo" (25 augustus), ms „Graveland" (29 augustus). Canada: ms „Byklefjell" (24 augustus), ss „Kamperdijk" (27 augustus) en ss „Atlantic" (28 augustus). Chili via New Yoi-k (23 en 28 augustus). Indonesië: ins „Karachi" (27 augustus). Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (25 augustus). Ned. Nieuw-Guinea: ms „Karachi" (27 augus tus). Suriname: ms „Charis" (25 augustus). Unie van Z.-Afi-ika en Z.W.-Afrika: ms „Edinbux-gh Castle" (29 augustus). Inlichtingen beti-effende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Wie in het water tuimelt is kletsnat. Wat betekent nu het woorddeel klets? Men heeft gedacht aan het geluid dat de aanraking met het water maakt. Het is evenwel waai-schijnlijker dat kletsnat betekent: zo nat dat het kletst als men met de hand op de kleren slaat. Daar op wijst ook de dialectische uitdruk king: zo nat als klets. In ieder geval heeft men met een klanknabootsend woord te maken, zoals ook het Duits- dialectische klitscheklatschenas? waar schijnlijk maakt. Verwante woorden y^ijn klateren en kletteren.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3