Oranje-Nassau Mijnen hadden een hogere produktie Rama S[Ü10[l1||u]E[Ë PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER PLASTIC r Wereldnieuws Zomerweer houdt aan de h0utwerf n.v. Belgische groente- en fruit- import-maatregelen in strijd met overeenkomsten V Stijging van de voorraden 2 Transatlantica breidt uit in Zuid-Amerika Bouw Hiltonhotel begint wellicht volgende maand BENELUXPREFERENTIE VERLOREN Vereenigde Glasfabrieken nemen Kristal Unie over GEOPEND Indonesian Observer* Gevolgen van uitsluiting van buitenlanders Treinen denderden 15 jaar langs onontplofte bom Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Buitenlandse handel van Benelux gestegen 737g 72en plastic jassen v.a. 6.90 737g 72en DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, genaamd Oranje-Nassau Mijnen, te Heerlen heeft, blijkens het verslag, over 1958 een saldo winst behaald van 5.864.000 (f 6.600.000). Voorgesteld wordt een dividend van 7 percent over het tot 75 miljoen verhoogde geplaatste aandelenkapitaal (vorig jaar werd 12 percent dividend over een kapitaal van 50 miljoen uitgekeerd). Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 87.000 8000). De netto kolenproduktie bedroeg in 1958 2.230.200 ton en vertoonde daarmede voor het eerst sinds 1952, toen zij een hoogtepunt van 2.654.000 ton bereikte, een stijging ten opzichte van de produktie in het voorgaande jaar. Deze stijging bedroeg 5,1 percent en is voor 2,4 percent het gevolg van een toename van de produktie per mandienst en voor 2,7 percent van een toename van het aantal verrichte diensten. De geologische verhou dingen van de in exploitatie zijnde lagen waren gunstiger dan in het voorafgaande jaar, hoewel de gemiddelde netto-laagdikte iets verminderde; deze bedroeg 98 cm in 1958, tegen 100 cm in 1957. In de briketfabriek werden 385.800 ton briketten geprodu ceerd, tegen 377.400 ton in 1957. De elektrische centrale produceerde 383 333.000 kwh, tegen 409.004.000 kwh in het voorafgaande jaar. De stroomlevering aan derden daalde van 302.229.000 kwh in 1957 tot 263.023.000 kwh in 1958. Het feit, dat de „onroerende goederen en bedrijfsinrichtingen" zijn opgenomen tegen de historische aanschaffingsprijzen, terwijl de afschrijvingen sedert jaren op basis van vervangingswaarde geschieden, gaf aanleiding tot een herziening van de res tant boekwaarde van deze activa. Van het bedrag dat uit deze herziening beschik baar kwam werd overeenkomstig het besluit van de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van 30 december 1958 25 miljoen aange wend voor verhoging van het geplaatste kapitaal tot 75 miljoen. Voor nieuwe in stallaties werd 7.340.000 geïnvesteerd uit eigen middelen, die in 1958 uit de afschrij vingen vrij kwamen. Ten gevolge van de afzetmoeilijkheden, die in het verslagjaar optraden steeg het saldo van de rekening „voorraad kolen, briketten en slik" met 6.318.000. In de „produktierekening", die met 1.046.000 daalde, weerspiegelt zich de economische achteruitgang, die zich vooral in het laatste kwartaal van 1958 liet gevoelen. Ter gedeeltelijke afwikke ling van de geleden immateriële oorlogs schade, gedurende de periode dat de ven nootschap onder Duits beheer was gesteld, werd in 1958 een vergoeding ontvangen van 1.130.000. Het bedrag der vennoot schapsbelasting ad 8.190.000, dat op de resultaten van 1958 drukt, werd toege voegd aan de in de balans onder „diverse voorzieningen" begrepen voorziening voor belastingen welke tevens de latente be lastingverplichting dekt. Bij de berekening van het juist genoemde belastingbedrag werd de investeringsaftrek, die op 21 mei 1958 is herleefd, in aanmerking genomen. De liquiditeitspositie van de vennootschap bleef gunstig, waartoe ook meewerkte de omstandigheid dat per 31 december 1958 in de voorraadmagaziinartikelen 3.805.000 minder was belegd dan per 31 december 1957. Reeds in het vorig jaarverslag moest er melding van worden gemaakt, dat de markt voor benaalde kolensoorten allengs in een toestand van verzadiging was ge raakt. Terwijl sindsdien de vraag naar hulsbrandkolen en eierbriketten bevredi gend bleef, zijn in de loop van 1958 dt kolen voor industrieel verbruik en de cokes steeds overvloediger geworden. Dit kwam tot uiting in een sterke toeneming van de voorraden in de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, maar ook daar buiten. De ongun stige ontwikkeling op de Gemeenschappe lijke Markt is slechts voor een deel te ver klaren door het feit dat het totale energie verbruik, in plaats van verder te stijgen, een daling onderging. Het kolenverbruïk daalde namelijk in veel sterkere mate. terwijl daarentegen het verbruik van olie- produkten, van aardgas en van water kracht voor opwekking van elektriciteit dezelfde tijd toenam. Dit verschijnsel heeft verschillende oorzaken, waarvan wellicht wel een der voornaamste is de stelsel matigheid, waarmede de overheden in het verleden de marktvrijheid der gemeen- schanskolen hebben beknot, zulks in tegen stelling tot de geïmporteerde energie, die vrij was de wereldmarkt te volgen. Zolang de zeevrachten zich op een hoog niveau bewogen werd daardoor een kunstmatig tekort aan goedkope brandstoffen uit de landen van de gemeenschap gekweekt. Daardoor ontstonden onnatuurlijke span ningen die de Westeuropese verbruikers noopten met de importeurs van Amerika Het bestuur van de Cultuur Maatschap pij Transatlantica n.v. heeft door de mi me mate, waarin aandeelhouders van het door haar gedane omwisselingsaanbod hebben gebruik gemaakt, besluiten kun nen nemen met betrekking tot voorgeno men investeringen en kan hierover thans het volgende bekend maken. Ecuador. Het volgens plan verlopen der ontginningen, tezamen met de gunstige oogstresultaten van de reeds producerende bananenaanplant, zijn voor het bestuur van de beleggingsmaatschappij Agricola n.v. aanleiding geweest om zich te beraden met de aandeelhouders van die maatschap pij over een uitbreiding en een versnelling van het tempo der ontginningen. Hiertoe is inmiddels besloten, hetgeen een vergro ting van het geplaatste kapitaal van Agri cola van US dollar 250.000 tot US dollar 500.000 met zich mee zal brengen. Dit be drag is praktisch geheel door de oude aan deelhouders opgebracht; Transatlantica heeft hierin op zodanige wijze ingeschre ven, dat zij straks in totaal 40 percent van het vergrote kapitaal zal bezitten. In Ecuador worden nu voorbereidingen ge troffen om een nieuwe afdeling van circa 1.000 hectares te ontginnen en eveneens met bananen en cacao te beplanten. Argentinië. Conform het gestelde in de prospectus van 2 juni jongstleden zal Transatlantica met ruim 350.000 deelne men in Té Monte Carlo s.a. Met de bouw van de fabriek in Argentinië worden goede vorderingen gemaakt. Van de in Nederland en Engeland bestelde machinerieën staat een gedeelte al voor verscheping gereed. De definitieve invoervergunning zijn wij wachtende. Financiering. Met bovengenoemde in vesteringen zal in totaal een bedrag van circa 800.000 gemoeid zijn. Om dit te fi nancieren zullen de 7 dochtermaatschap pijen een gedeelte van hun effecten-porte feuille liquideren, en wel in een zodanige verhouding, dat ieder voor eenzelfde per centage van haar liquiditeiten in het to taal bijdraagt. kolencontracten op lange termijn af te sluiten tegen prijzen die weliswaar lager waren dan de dagnoteringen voor deze kolen, maar aanmerkelijk hoger dan de prijzen van de gemeenschapskolen. Toen echter in het verslagjaar de zeevrachten tot een uiterst laag peil daalden konden Amerikaanse kolen worden aangeboden tegen lagere prijzen dan die van gemeen schapskolen, aldus de directie in het ver slag over „economische aangelegenheden". Dat de vennootschap de weerslag van deze ontwikkeling ondervond, valt niet te verwonderen. Een enigszins verminderde afzet en grotere produktie hadden tot ge volg dat de voorraden stegen. Het inleggen van verplichte verzuimdiensten, een maat regel die met name in Belgische en Duitse kolenbekkens moest worden genomen ter beperking van de produktie kon nog wor den voorkomen. Nadat de n.v. zich in het begin van 1958, ter compensatie van de wederom gestegen arbeidskosten, genoopt had gezien de prijzen van haar produkten daaraan aan te passen, moest zij tegen het einde van het jaar, ter stimulering van de afzet, de prijzen van industriekolen weder om verlagen, aanvankelijk in de vorm van kortingen die aan haar trouwe afnemers werden verleend. Al met al waren de fi nanciële resultaten in 1958 nog betrekke lijk gunstig. Voor het lopende boekjaar moet echter met een sterke achteruitgang worden gerekend, aldus de directie. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het gereedmaken van het ter rein aan de Apollolaan te Amsterdam, waar het Hiltonhotel zal verrijzen. Voor heen stonden hier enige semi-permanen- te schoolgebouwen. De overige ruimte werd door tennisbanen ingenomen. Ver wacht wordt, dat uiterlijk begin oktober de rijksgoedkeuring op het bouwplan wordt verkregen, zodat de eerste paal nog diezelfde maand kan worden gesla gen en men voor het begin van de winter al een groot deel van de fundering gereed kan hebben. De architectencombinatie H. A. Maas kant, ir. F. W. de Vlaming en ir. H. Salm heeft inmiddels enkele kleine wijzigingen in het oorspronkelijke bouwplan aange bracht. Het parkeerterrein zal groter wor den. Het hotel krijgt aan de achterzijde een steiger in het Noorder-Amstelkanaal, opdat gezelschappen met rondvaartbo ten kunnen worden aangevoerd. Bijzon dere aandacht zal worden geschonken aan de inrichting van de keuken, welke alleen al bijna een miljoen gulden zal kosten. Om het 400 man tellende personeel in de ge legenheid te stellen in ploegen te eten wordt onder het gebouw een cafetaria ingericht. Er zal naar worden gestreefd de mate rialen voor de inrichting van het hotel complex zoveel mogelijk van Nederland se firma's te betrekken. Advertentie op maat gezaagd voor TAFELBLADEN TOONBANKEN AANRECHTEN enz. Bruijnzeel keuken en kasten Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Reactorinstituut. Namens curatoren der Technische Hogeschool te Delft is de ruwbouw van de laboratoria van het reactorinstituut te Delft gegund aan de n.v. Aannemingsbedrijf V. H. Boele van Van Eesteren te 's-Gravenhage. De ven nootschap had het laagst ingeschreven met 2.589.000. De minister van Landbouw en Visserij heeft geantwoord op schriftelijke vragen v.an het Tweede-Kamerlid Van Meel en op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Dyk. De vragen hadden betrekking op een door België ingestelde overgang van Benelux-maatregelen op E.E.G.-bepalingen voor de invoer van bepaal de soorten groenten en fruit uit de Beneluxlanden. De minister zegt in zijn antwoord aan de heer Van Meel dat de Belgische regering inderdaad heeft besloten in de groente- en fruitsector een stelsel van E.E.G.-minimumprijzen toe te passen. Voorts bevestigt de minister, dat door het verlaten van de Beneluxminimumprijzenregeling voor groente en fruit de absolute Beneluxpreferentie verloren is gegaan. In zijn antwoord aan de heer Van Dijk zegt de minister dat deze Belgische maatregelen zonder vooroverleg en zonder instemming van de Nederlandse regering zijn genomen. De minister voegt hier aan toe, dat hij deze maatregelen in strijd acht met de tussen de regeringen van de Beneluxlanden gemaakte afspraken. De minister zegt verder de maatregelen in strijd te achten met de geest van de Benelux. Op grond echter van de resul taten van de conferentie op de Hoge Ve- luwe waar de drie regeringen de wens uitspraken de Benelux-Unie te willen vol tooien zonder de etappes van de integra tie ingevolge het E.E.G.-verdrag af te wachten meent de minister de ver wachting te mogen uitspreken dat de Ber.eluxsamenwerking zijn vooi-sprong behoudt boven de samenwerking in E.E.G.- verband. Voorts betoogt de minister dat de hand having van deze E.E.G.-minimumprijzen- regeling voor Nederland tot een terug gang in het onderlinge handelsverkeer tussen de Beneluxpartners een belangrijk aantal dagen van vrije invoer voor Neder land verloren gaan, omdat deze E.E.G.- minimumprijzen voor deze produkten voor een langere periode van kracht zijn dan met de Beneluxminimumprijzen het ge val is. Ook bevat dit door België toe te passen E.E.G.-regime geen nauwkeurige afspraken omtrent peildata en peilmark- ten, kwaliteiten, variëteiten e.d., die in de Benelux veelal een matiging betekenen voor een te stringent toepassen van het systeem van grenssluitingen. Zo wordt bij voorbeeld onder het Beneluxregime eerst 48 uur na de aankondiging van een grens- sluiting de grens gesloten; onder dit E.E.G.-regime bestaat deze wachttijd niet. Ten slotte zou Nederland voor de betref fende produkten generlei voorkeurbehan deling op de Belgische markt kunnen be houden. De n.v. Kristal Unie Maastricht zal blijkens een bekendmaking van haar be stuur deel gaan uitmaken van de n.v. Ver eenigde Glasfabrieken. Hiertoe is beslo ten in onderhandelingen, welke sedert enige tijd gaande waren tussen de be sturen van de n.v. Vereenigde Glasfabrie ken te Schiedam en de n.v. Kristalunie Maastricht te Maastricht, van welke laatstgenoemde vennootschap de aandeel houders zijn de n.v. Sphinx-Céramique en de n.v. Mosa, beide te Maastricht. Het doel van deze onderhandelingen was tot nauwe samenwerking te komen met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt. De Kristalunie zal in haar huidige vorm blijven bestaan en geen naamswijziging ondergaan. Het gehele aandelenpakket der n.v. Kristal Unie is overgegaan aan de n.v. Vereenigde Glafabrieken. Ir. L. Louëst, voorzitter van de raad van be stuur der n.v. Kristalunie Maastricht, is ingevolge het fusiebesluit afgetreden. Hij wordt opgevolgd door de heer F. C. H. Hat- tink, president-directeur der n.v. Ver eenigde Glasfabrieken te Schiedam. Advertentie Maak nu gratis Uw verzameling dierenplaatjes compleetRuil- formulieren en inlichtingen bij Uw RAMA-leverancier. Bestel er tijdig het prachtige dierenboek van Dr. Portielje bij (de vierde druk is zojuist verschenen). Dit album kost f 1.95 Z4V0.fi. "6 óf. DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering „schijnt op het ogenblik bezeten te zijn door anti-buitenlandse gevoelens", zo schrijft het regeringsgezinde, gematig de blad „Indonesian Observer". In een hoofdartikel, getiteld „concrete plannen geadviseerd" schrijft het blad, dat de re gering voorbereid moet zijn de consequen ties van haar maatregelen tegen buiten landers voor het grootste deel thans nog Chinezen onder de ogen te zien. Hoewel volgens het blad de anti-buiten landse gevoelens psychologisch verklaard kunnen worden, zou het gaarne zien, dat de regering ook bepalingen maakte om de gevolgen op te vangen. „Het meest recente voorbeeld is de be paling, die buitenlanders verbiedt les te geven op lagere en middelbare scholen, zodat het nieuwe schooljaar niet kan be ginnen hoewel de vakanties voorbij zijn!" Een eerder uitgevaardigde bepaling, die de bewegingsvrijheid van buitenlan ders beperkte, werd gevolgd door een ver bod van het ministerie van handel jegens buitenlanders om winkels in dorpen te ex ploiteren. Hoewel wij het er mee eens zijn dat de handel in handen van Indo nesiërs dient te liggen, heeft deze bepa ling niet alleen een vacuum veroorzaakt in de distributie van goederen in afgele gen plaatsen, maar betekende zij ook een stroom van deze kleine winkeliers naar de grote steden „In aanmerking genomen, dat wij een onafhankelijke natie zijn, kunnen deze be palingen opgevat worden als pogingen om onze eigen identiteit te vinden. Wij wil len er evenwel de nadruk opleggen, dat men bij het uitvaardigen van bepalingen eerst- alle consequenties in overweging moet nemen," aldus het blad. In de afgelopen nacht is een grote bom ontdekt was bij graafwerkzaamheden in het talud van de spoordijk van de lijn GoudaDen Haag even voorbij de los- en laadplaats, die in de plaats is gekomen van het station Zevenhuizen langs deze lijn. Tweemaal stootte de grijper van een dragline op iets hards, dat bij nader on derzoek een anderhalve meter lange, vijf honderd kilo wegende bom bleek te zijn. Het was een souvenir uit de tweede we reldoorlog. De bom lag op vijf meter af stand van de rails, waarover bijna vijftien jaar lang duizenden treinen hebben ge denderd. In de buurt van het voormalige station Zevenhuizen zijn veel bommen ge vallen, omdat Engelse piloten de even ver derop liggende spoorbrug over de Rotte vaak als doel kozen. Het station en enkele huizen werden platgegooid, maar de brug werd nooit geraakt. Het treinverkeer tussen Gouda en Den Haag is van zes tot acht uur 's avonds over Rotterdam gegaan. Tussen Gouda en Voorburg werd met bussen gereden. Om acht uur besliste een deskundige van de mijnopruimingsdienst, dat de treinen zon der gevaar konden passeren. Op de lijn GoudaDen Haag werd over tweehon derd meter met een gangetje van dertig km. gereden. De treinen van Den Haag in de richting Gouda reden met normale snelheid. In de afgelopen nacht heeft de mijnopruimingsdienst de bom verwijderd. Ontmoeting. President Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan en premier Jawa- harlal Nehroe zullen naar verwacht wordt binnen enkele weken in New Delhi een ontmoeting met elkander heb ben. Het voorstel daartoe zou van de president van Pakistan zijn uitgegaan. 38. „Houd moedig stand!", riep de hertog. „Ik ga naar mijnen burcht om mijne sol daten te roepen!" En de kranige grijsaard snelde weg met een vaart, die verrassend was voor iemand van zijn leeftijd. Intussen weerde Smithy zich dapper tegen de over macht, maar hij werd in zijn bewegingen erg gehinderd door de bewusteloze jonk vrouw. „Hee, niet doen!", riep Panda tegen de rovers. „Met zijn drieën tegen één Dat is niet eerlijkMoedig snelde hij Smithy te hulp, maar veel kon hij niet uit richten. Eén der rovers greep hem en slin gerde hem in een boomkruin, waar Panda zich wanhopig aan een tak klemde. „Mijn heer de ridder, help ons!", gilde hij. „Waar bent u?" „Hier!", fluisterde een stem vlak bij hem en Panda staarde verbaasd naar de geharnaste figuur naast zich. „W-wat doet u h-hier?", stamelde hij. „Ssst! Niet zo luide!", siste de krijgsman. „De roveren mogen mij niet opmerken. Ik zit me hier voor te bereiden op enen verpletterenden tegenaanval". Russische lening voor Brits Guyana? De minister van Handel en Industrie van Brits Guyana dr. Cheddi Jagan heeft in een perscon ferentie medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk Brits Guyana een belangrijke geldlening zal kun nen aangaan bij landen van het Sovjetblok. Al vorens dit kan geschieden, zou de mening van het volk moeten worden gevraagd door middel een volksstemming, omdat een dergelijke lening een zaak van nationaal belang is. Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benlux douane-unie be droeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens het eerste halfjaar 1959 11.146 miljoen (eerste halfjaar 1958 10.529 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 10.092 miljoen (eerste half jaar 1958: 9.579 miljoen) naar derde lan den uitvoerde: ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1958 betekent dit derhalve een toename van de invoer met 6 percent en van de uitvoer met 5 per cent. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens het eerste halfjaar 1959 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 971 miljoen (eerste halfjaar: 916 mil joen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 1.331 miljoen (eerste halfjaar: 1.185 miljoen). De toename van de intra-Bene luxhandel tijdens het eerste halfjaar 1959 ten opzichte van dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 6 per cent, van zuid naar noord: 12 percent. Advertentie OP VAKANTIE: Biq&EN MEE! Voor uw 72/g73e/t naar DE LEEUWEN Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr Haarlem - Telefoon 52431 «"rkiiisbaar Gen Cronjéstraat 40-44. Haarlem. Tel 5467f Vergoeding. West-Duitsland zal Denemar ken ongeveer 26.370.000 Deense kronen (ruim 14.000.000 gulden) betalen als vergoeding aan Deense krijgsgevange nen. Een desbetreffende overeenkomst is maandag te Kopenhagen getekend. De voormalige krijgsgevangenen krijgen 10 kronen voor iedere dag, die zij in een Duits kamp doorbrachten. Aftreksel. Om deviezen voor dui-e import thee en -koffie te sparen heeft de re gering van de Verenigde Arabische Re publiek besloten deze beide dranken voor Egypte te vervangen door twee volksdranken, bestaande uit een af treksel van gepofte gerst en koffie en uit groene en zwarte thee met kruize munt en anijs. De Egyptische pers is een reclamecampagne ter ondersteu ning van de maatregel begonnen. Wervelstorm. Een wervelstrom heeft zon dag het leven gekost aan twaalf men sen op de Amoy-eilanden voor de Zuid- oost-Chinese kust. In drie uur tijds viel er 200 mm regen. Ruim 200 vissersbo ten werden vernield en vele huizen stortten in. Warm. Op een gevangenisboerderij bij London in de Amerikaanse staat Ohio zijn 1.200 gevangenen maandag een sit- downstaking begonnen, omdat zij het te warm vonden om buiten te werken. De politie werd erbij geroepen. Deze bracht 250 aanstokers naar buiten, waarop de anderen vrijwillig volgden. Rondreis. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, is heden in Buenos Aires gekomen, vanwaar hij zijn Zuidamerikaanse rondreis gaat be ginnen. Hij zal tot donderdag in de Ar gentijnse hoofdstad verblijven als gast van de regering alvorens door te reizen naar Paraguay, Uruguay en Brazilië. Buitenspel. In Wenen is officieel bekend gemaakt, dat een Tsjechisch militair vliegtuig het Oostenrijkse luchtruim ge schonden heeft. In de bekendmaking werd gezegd, dat het Tsjechisch vlieg tuig, een eenmotorig verkenningstoestel bij Freistadt over Oostenrijks gebied vloog, terwijl de hemel helder was en het zicht uitstekend. Vermisten. De lijst van vermisten na de aardbeving, die het zuiden van de Ame rikaanse staat Montana vorige week teisterde, is nu teruggebracht tot 46 na men, nadat hij via de radio over het gehele land was uitgezonden. Tal van mensen, wier namen erop voorkwamen stelden de autoriteiten nu ervan in ken nis, dat zij in leven waren. Bij het ber gingswerk zijn tien doden gevonden. Gezien. Het Britse blad News Chronicle meldt dat de vermiste, geheime „Vic- tor"-bommenwerper op meer dan 12.500 meter hoogte boven de kust van Wales in stukken is gevallen en dat dit ongeluk is waargenomen met radarap- paratuur van de Britse luchtmacht. Ge zien het geheime karakter van het ra darstelsel zou de RAF dit niet bekendge maakt hebben. Vakantie. Dr. Albert Schweitzer is maan dag uit Lambarene in Bordeaux aange komen. Schweitzer, die binnenkort 85 jaar wordt, vertelde de journalisten, dat hij verscheidene Europese landen zal bezoeken, onder meer Zwitserland, De nemarken, Nederland, België en Zwe den. „In al deze landen heb ik vrienden, die ik wil zien". Afstand. Zweedse scholieren hebben in een leerlingenparlement, dat de school jeugd van geheel Zweden vertegenwoor digt, de klacht besproken dat de lera ren nog teveel van hun gezag laten gel den in de vrije tijd. Een school klaagde erover, dat het schoolhoofd geboden heeft, dat jongens en meisjes tijdens schoolfeestjes bij het dansen een af stand bewaren van minstens 60 cm. Op een andere school gold de bepaling, dat leerlingen van verschillende sexe el- kaars handen niet mochten vasthouden. Proefvlucht. Een intercontinentale Atlas raket is maandag met succes van de ba sis Cape Canaveral gelanceerd. De ra ket maakt een proefvlucht van 9000 km. over de zuidelijke Atlantische Oce aan. Later werd bekendgemaakt, dat een marinevaartuig drie uur na het af schieten een bus met gegevens uit zee heeft opgevist nabij het eiland Ascen- sio Geweigerde zegen. De pastoor van Nova Gorica aan de Joegoslavisch-Italiaanse grens is door een Zuidslavisch volkstri bunaal tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij geweigerd had het huis te zegenen van een echt paar dat alleen voor de wet was ge trouwd. aldus meldt een Sloweens blad. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de ingang van het Engelse Kanaal handhaaft zich de kern van een krachtig' gebied van hoge luchtdruk, dat zich naar het westen tot de Azoren en naar het oos ten tot de Oekraine uitstrekt. Van de sto ringen, die langs de noordflank van dit ho- gedrukgebied trekken, ontwikkelde die bij Scandinavië een grote activiteit. Met flin ke luchtdrukdalingen en uitgebreide regen val bereikte zij vanmorgen Finland. Ach ter de volgende storing, die ten zuiden van IJsland is aangekomen, ontwikkelt zich een flinke rug van hoge druk, onder invloed waarvan het eerdergenoemde hogedrukge- bied een uitbreiding over het zeegebied ten westen van Ierland zal ondergaan. In ons land zal de wind daardoor meer noordwes telijk worden. Overigens zal in de weers- toestand hier te lande niet veel verande ring komen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaiuren c binnen- en buitenland. •o-j Neerslag: laatste 24 uur. £"3 2 S a> £5 Woensdag 26 augustus Zon op 5.40 uur, onder 19.43 uur. Maan op 23.24 uur, onder 14.09 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 augustus Hoog water 7.49 en 20.11 uur. Laag water 3.33 en 15.42 uur. Woensdag 26 augustus Hoog water 8.34 en 21.01 uur. Laag water 4.06 en 16.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. w 22 0 Ypenburg zwaar bew. w 25 0 Vlissingen zwaar bew. w 22 0 Eelde zwaar bew. wzw 27 0 De Bilt mist wzw 26 0 Twente half bew. zw 28 0 Eindhoven mist wzw 28 0 Zd Limburg Zwaar bew. zzw 28 0 Helsinki regen z 27 4 Stockholm regen w 24 1 Oslo onbewolkt wnw 23 0 Kopenhagen Zwaar bew w 23 0 Aberdeen Zwaar bew .wzw 0 Londen geheel bew. w 27 0 Amsterdam Zwaar bew .wzw 25 0 Brussel geheel bew. zw 26 0 Luxemburg licht bew. nno 26 0 Parijs geheel bew. windst. 27 0 Bordeaux onbewolkt nno 28 0 Grenoble licht bew. windst. 27 0 Nice Zwaar bew. nnw 25 0 Berlijn Zwaar bew. w 28 0 Frankfort mist O 30 0 München onbewolkt zzw 27 0 Zürich mist windst. 26 0 Genève mist windst. 26 0 Locarno mist O 26 0 Wenen onbewolkt windst. 28 0 Innsbruck mist windst. 28 3 Belgrado licht bew. windst. 31 0 Athene onbewolkt nno 32 Rome licht bew. ono 30 0 Ajaccio Zwaar bew .no 24 2 Madrid licht bew. windst. 30 0 Lissabon onbewolkt no 34 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2