Coopvaert Directeur-generaal bepleit herziening woningsubsidies r Geniet dubbel Anderhalf jaar gevangenis wegens forceren van telefoonautomaten Van dag tot dag „Stelsel nodig dat meer is afgestemd op behoefte aan volkswoningen" <:Praatótczl 3 J Het mes er in Wonder doos Tom Mboya sticht nieuwe partij in Kenya Eisenhower zou twee dagen in Schotland blijven van elk vrij ogenblik Rustig, onbezorgd in gezelschap van een fijne pijp tabak. Douwe Egberts in handige plastic tabakszak Volkshuisvesting en bouzvnijverheid Geen 90.000 woningen Twee doden in het verkeer Busje botst tegen vrachtauto in Haarlemmermeer N.T.S. wil reclame onder eigen beheer houden Verwarming niet ideaal Wisselend overwicht in de stri jd in Laos Honderden Algerijnen buiten gevecht gesteld Amerikaans standpunt is ongewijzigd gebleven Leeuwin en welpen (£)p de HAARLEMSE RECHTBANK De bijeenkomst van de Wereldraad op Rhodos TO ïif bFrÏFbpn Mjb 200 Jaar geleden ID i i» S L) AG 2 5 AUGUSTUS 1959 Eindelijk is clan het mes in het zieke lichaam van de Indonesische economie gezet. Het is echter de vraag of het diep genoeg zal snijden. De devaluatie van de rupiah, want daar komt de monetaire her vorming op neer, brengt de koers thans op 45 per Amerikaanse dollar. Deze was of ficieel 11.44 rupiah per dollar, maar op de zwarte markt gaf men voor een dollar 150 rupiah. De speciale exportkoers die eigenlijk al een verkapte devaluatie in hield was al geruime tijd ongeveer 37 rupiah voor een dollar. Revolutionair doet deze hervorming dan ook niet aan. De geldsanering is dat voor bepaalde Indonesische en Chinese kringen echter wel. De bankbiljetten van 1000 en 500 rupiah zijn thans respectievelijk maar 100 en 50 rupiah waard, en de spaarbanktegoe den boven de 25.000 rupiah zijn bevroren. De inleggers zullen daarvoor obligaties ontvangen. Deze maatregelen hebben uiter aard voornamelijk binnenlandse betekenis en zij kunnen worden beschouwd als de eerste stappen op de lange weg der ge zondmaking van het economisch bestel. De thans genomen maatregelen vormen in feite een deel van het oude programma der rebellen, van mannen als Sjafruddin Prawiranegara, de ex-president van de Staatsbank, Sumitro, Simbolon en anderen. Men kan echter niet een deel van een economisch plan uitvoeren en op andere gebieden alles bij het oude laten. Mone taire hervormingen helpen alleen wanneer men tegelijkertijd ook andere wijzigingen in de economische structuur aanbrengt. Laat men dit na dan zal het inflationistisch kwaad vroeg of laat weer te voorschijn treden. Wat Indonesië vóór alles nodig heeft, is een bestrijding van de chaos en de corruptie, en een economische politiek waarbij het land de tering naar de nering zet. Het zal moeten bewijzen dat het de wil heeft de economische (en ook de poli tieke misstanden) krachtdadig te bestrij den en dat het op eigen kracht vooruit wil. Dan alleen zal buitenlands kapitaal in Indonesië geïnvesteerd worden, maar een krachtige rem daarop zijn de maatregelen die tegen het Nederlands en Chinees kapi taal zijn genomen. Ten gevolge van deze nationalisaties ondervindt het Nederlands bedrijfsleven thans praktisch geen enkele invloed van deze monetaire wijzigingen, die wellicht minder urgent zouden zijn geweest, als de Nederlandse ondernemingen in Indonesië nog werkzaam waren. Uit de „wonderdoos", die door de Engels man Francis Bacon zo niet helemaal alleen uitgevonden dan toch tot een technisch- bruikbaar apparaat gemaakt, zullen aller lei verrassingen tevoorschijn kunnen ko men. Met deze energie-cel, die leidingwater in elektriciteit omzet kon gisteren bij demon straties in Cambridge genoeg worden op gewekt om een cirkelzaag en een vorkhef truck te bedienen. Dat de heer Bacon nu meteen al aan de voortbeweging van ruim teschepen denkt lijkt wel wat heel erg voorbarig, maar de stap naar aandrijving van personenauto's ligt, naar men moet aannemen, veel meer binnen het bereik van het mogelijke. In het centrum van de automobielindu strie, Detroit, wordt al lang gedacht over en gewerkt aan een „elektrische auto'' en misschien is de energie-cel van Bacon het antwoord op de moeilijkste vraag die daar bij is gerezen. Het zou een zegen voor onze samenleving kunnen zijn als het gemotori seerde verkeer op deze wijze kon worden ontdaan van lawaai en uitlaatgassen en men daardoor ook in de drukste straten van onze steden weer betrekkelijk zuivere lucht zou kunnen inademen en elkaar zou kunnen verstaan- v Alleen kan men er zeker van zijn dat de oliemaatschappijen de nieuwe energiebron niet als een zegen zouden beschouwen als zij hun voornaamste afzetgebied daar door bedreigd zouden zien. Een dergelijke ontwikkeling zou hen ongetwijfeld aanzet ten tot een strijd op leven en dood, waarbij de overwinningskansen toch wel het grootst zouden zijn voor de machtige olie concerns met hun internationaal gevestig de belangen en hun bijna onbetwiste heer schappij over hele nationale economieën in sommige delen van de wereld. Wij zien nog niet zo gauw dat de heer Bacon, zelfs met de steun van grote finan ciers, het daartegen zal kunnen opnemen. Tenzij uit zijn wonderdoos ook in dit op zicht een wonder tevoorschijn komt. NAIROBI (UPI) Twee Afrikaanse leiders in Kenya, Tom Mboya en Oginga Odinga hebben zondag de vorming aange kondigd van een nieuwe partij, exclusief voor negers en gericht tegen de Europese en Aziatische „immigranten". Zij scheid den zich hierbij af van de „nationale par tij", waarin negers, blanken en Aziaten samengaan. Hiermee is een scheuring ont staan in de gelederen van de veertien ne gers, die nu met blanken en Aziaten zitting hebben in het. parlement. In een verklaring van de nieuwe par tij werd gewezen op het gevaar, dat men de verlangens van het inheemse volk uit het oog verliest, als men te zeer gericht is op een alliantie met „immigranten". Van onze correspondent in Londen) Een verandering in het reisschema van px-esident Eisenhowex-, zodat hij mogelijk na zijn gesprek met president De Gaulle in Parijs op 2 september, nog twee dagen in Schotland kan doorbrengen, heeft gis- teren Britse regeringskringen verrast. De berichten hierover kwamen uit Washing ton en op de Amei'ikaanse ambassade in Londen wist men er gisteravond nog wei nig over mee te delen. Een woordvoerder zei: „Als hij komt, is het een zuiver pri- vé-bezoek. Er is nog geen enkel detail ge- regeld." Of Eisenhower inderdaad nog twee da gen met vakantie in Schotland zal door brengen, zou er grotendeels van af han gen of hij zich een langere afwezigheid kan veroorloven uit Washington, waar het Congres op het punt staat op reces te gaan en ijverig wordt gewerkt aan de voorbe reiding van Kroesjtsjevs bezoek. De Ame rikaanse px-esident zou die twee dagen wil len doorbrengen op het kasteel „Culzean" in Ayrshire. Deze berichten hebben in Londen een aantal speculaties doen ontstaan of Eisen hower nog een tweede maal met premier Macmillan zal praten. Hoewel de twee da gen inderdaad als een welverdiende kor te vakantie na zijn vermoeiende Europese reis kunnen worden beschouwd, is er altijd de mogelijkheid dat Macmillan ook naar Schotland gaat om de px-esident nog een keer te ontmoeten. Westelijke diplomaten hier achten het, evenals klaarblijkelijk Amerikaanse functionai-issen, niet onmo gelijk dat het gesprek in Pax-ijs stroef en moeilijk zal verlopen en dat nader over leg tussen Eisenhower en Macmillan noodzakelijk zal blijken te zijn. Advertentie ^5t*oi£Sj> (Van onze Haagse redacteur) In het vandaag verschenen vex-slag over 1958 van de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de bouwnijvex-heid wordt een pleidooi geleverd voor de her ziening van de verdeling der woningsubsidies. „Nu de scheiding tussen woningbouw volgens de Woningwet en de pax-ticuliere bouw in de bevrediging van de behoefte aan volkswoningen niet meer te trekken is, zou een stelsel dat meer afgestemd is op de behoefte aan volkswoningen beter voldoen. Ten behoeve van de nieuwe huis vesting van krotbewoners zou volgens afzonderlijke regelen hulp moeten worden geboden en anderzijds zouden meer woningen in de vrije sector een eigen weg dienen te zoeken. Een beweeglijk verdelingssysteem, dat telkens kan worden afge stemd op streeksgewijs uiteenlopende belangen en dat rekening houdt met de feite lijke voorbereiding en uitvoeringsmogelijkheden zou winst betekenen ten opzichte van de huidige contingentering met haar eindeloze ovex-wegingen en desillusies". De dix-ecteur-generaal voegt hieraan toe, dat uit een oogpunt van volkshuisvesting al veel gewonnen zou zijn wanneer de vex-schillen verminderden of verdwenen tussen bouw van arbeiderswoningen op gx-ond van de Woningwet en die met steun volgens de premiei-egeling. Wil de particu- liex-e bouw zich ten volle kunnen ont plooien, dan zal zij zich moeten richten op de px'oduktie van woningen voor arbei ders en middengroepen. Uitex-aard zal het subsidiestelsel daartoe de mogelijkheid moeten openen. Overigens wordt in het jaarvex-slag al aangekondigd, dat een produktie van negentigduizend woningen, zoals het vorig jaar het geval was, wel niet. gehaald zal worden: het zullen er ongeveer tienduizend Maandagavond omstreeks half acht is een kleine autobus in de Haarlemmermeer op rijksweg 4 in botsing gekomen met een vrachtwagen, als gevolg waarvan drie mensen ernstig werden gewond en een man werd gedood. Ter hoogte van het viaduct bij de Ben- nebroekerweg, in de gemeente Haarlem- mermeer, waar slechts een enkele rij baan in gebx-uik is, moest een kleine vx-achtauto, bestuurd door een Voox-scho- tenaar vaart mindei-en. Deze wagen sleep te aan een tx-ekstang een grote vx-acht- auto, die geen remmen had. Het gewicht van de zware sleep, was er de oox-zaak van dat de kleine vrachtwagen dwars over de weg geschoven werd, juist toen uit de tegengestelde kant het busje naderde. De inzittenden van het busje werden allen ernstig gewond naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd. Des avonds om streeks elf uur overleed daar de 35-jarige bestuurder P. Stulp uit Den Haag. De an dere inzittenden wax-en de heren J. Bottin- ga, D. van der Capelle en A. Dek, allen uit 's-Gx-avenhage. Te Dinteloord is een 10-jarig zoontje van de familie Frel door een auto aangereden en gedood. Het bestuur van de Nederlandse Tele visie Stichting heeft in een nota aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, zijn zienswijze kenbaar gemaakt ten aanzien van de toepassing van reclame in de te levisie. Het bestuur zou zich daarbij op het standpunt hebben gesteld, dat ook de reclametelevisie onder zijn beheer dient te komen. De O.T.E.M., die dit inzicht van de N.T.S. niet deelt en al jax-en geleden een concessie heeft aangevi-aagd, wenst een vorm van reclametelevisie, die analoog is aan die in Engeland. Daax-bij is ook sprake van „sponsored-programs". Naar wij vernemen mag niet worden verwacht dat binnen afzienbare tijd van x-egeringszijde een beslissing tegemoet kan worden ge zien. minder worden. Om het woningtekort in ongeveer vijf jaar le laten verdwijnen is het echter nodig, dat de woningbouw in dezelfde omvang als in 1957 en 1958 wordt voortgezet. Alleen al de natuurlijke uit breiding van het aantal gezinnen vergt jaarlijks een aanbouw van ongeveer vijf tigduizend woningen. Daarbij komt dan nog de noodzakelijke vernieuwing van de woning voox-raad. De financiering van de woningwetbouw baarde in 1958, in tegenstelling tot het jaar daarvoor, geen zorgen. De veertigduizend woningwetwoningen profiteerden van de i-ijksvoorschotregeling, waardoor een ge stadige toestroming van kapitaal tegen een vaste rente van vier percent verzekex-d was. De volkswoningbouw kon dus niet in gevaar worden gebracht door fluctuaties op de kapitaalmarkt. „Of de thans gekozen wijze van financiering eens en voor altijd de aangewezen oplossing is voor het me rendeel van de volkswoningbouw is een andere vraag", merkt de directeur-gene raal op. Het verslag, dat melding maakt van een voortgezette daling der bouwkosten, con stateert voorts dat de systeembouw op basis van continucontracten tot een op- merkelijke verbetering leidt van de organi satie van het werk. De' kwalitéitsvei-ge- lijking van de gemiddelde Nederlandse woning met de buitenlandse „behoeft niet te worden gevreesd", aldus het verslag, dat evenwel een duidelijke reserve maakt ten aanzien van de verwarming. Wat de bezetting der woningwetwonin gen betreft heeft de woningtelling van 1956 aangetoond, dat van de vooroorlogse woningwetwoningen 97°/o bezet was door gezinshoofden met een inkomen van min der dan zesduizend gulden per jaar, van de later gebouwde woningen was dit per centage eenennegentig, van de overige wo ningen eenentachtig. Er kwamen in 1958 2034 speciale be jaardenwoningen en 29 pensiontehuizen voor bejaarden gereed. In totaal kon aan 7100 bejaarden passende huisvesting wor den verschaft. Voor de opruiming van 1250 krotten werd een miljoen subsidie gegeven. Bijna zevenduizend onbewoonbaar ver klaarde woningen waren nog onverklaar baar bewoond. VIENTIANE (AFP) —Uit betrouwba re bron is vernomen, dat het Laotiaan- se leger erin geslaagd is het initiatief in de provincie Sam Neua te hernemen. Het Laotiaanse leger is thans bezig met het uitdelen van lichte wapens en munitie aan dorpelingen. Eerder was gemeld, dat px-o-communis- tische opstandelingenstrijdkrachten tot binnen vijftig km. van Loeang Prabang, waar de koninklijke familie zetelt, waren doox'gedx'ongen. In militaix-e kringen te Vientiane zegt men echter dat de paniek in Loeang Prabang waarschijnlijk voor namelijk was te wijten aan geruchten, die de opstandelingen zelf over de omvang van hun operaties hadden vex-spreid. WASHINGTON (UPI) In Washington wordt druk overleg gepleegd over de vraag, op welke wijze de regering van Laos geholpen kan worden tegen de com munistische opstandelingen. Een van de mogelijkheden is versnelde voortzetting van het Amerikaanse hulpprogramma voor dit koninkrijk en krachtige diploma tieke en morele steun. De mogelijkheid zou ook bestaan, dat de Zuidoost-Aziati sche Verdi-agsox-ganisatie haar eei'der aangekondigd plan uitvoert om Laos te be- scKermén tegen aanvallen van bxiiteri. Laos is echter geen ZOAVO-lid. In diplo matieke kringen acht men het prematuur om nu reeds troepen uit het buitenland te laten komen, nu het eigen leger van Laos, bestaande uit 25.000 man, nog niet op volle kracht opereert. De Amerikaanse regering schijnt niet bereid te zijn militaire vliegtuigen of an der oorlogsmateriaal te zenden. (AFP-Reuter) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft tegen een gx'oep Congresleden ge zegd dat de toestand in Laos hem „zeer verontrust". Senator Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde na afloop van het onderhoud tussen Herter en de Con- gresleden, dat de minister de toestand in Laos als „zeer gevaarlijk" beschouwt. „Maar onze inlichtingen uit Laos zij niet zodanig dat wij precies weten wat daar nu eigenlijk gebeurt", aldus de senator. Het publiek in het circus Boltini hield gisteravond de adem in, toen de domp teur Albert Althoff met twee leeuwen- welpjes onder de arm de kooi betrad, waarin zich vier beren en vier leeuwen bevonden, waaronder de leeuwin, die de welpjes had verstoten. Amstelveens burgemeester iviste het zweet van het voorhoofd, toen het nummer was af gelopen, want hij had te elfder ure toch nog toestemming gegeven voor deze vertoning, die aanvankelijk door de korpschef van de gemeentepolitie icas verboden. De circusdirectie had de burgemeester echter verzekerd, dat er geen gevaar te duchten was. Het bin nenbrengen van de verstoten welpjes onder ogen van de leeuwin was een stunt voor het op sensatie beluste cir- cuspubliek. Ingewijden wisten, dat de kans op een incident zeer gering was. De leeuwin bleef rustig zitten op haar vaste plaats in het circusnummer. Het is zeer de vraag of de leeuwin haar kinderen, die enige dagen tevoren van haar waren weggenomen, nog her kende. ALGIERS (Reutex-) Sinds het begin van de grote zuivex-ingsopex-atie „Verre kijker" op 22 juli zijn in Kabylië 1.421 op standelingen buiten gevecht gesteld. Vo rige week bedroeg het aantal gesneuvelde, gewonde of gevangen genomen verzets strijders 406. Bij gevechten elders werden afgelopen week 333 opstandelingen buiten gevecht gesteld. Aan Franse zijde sneuvel den 36 militairen, aldus de bekendmaking van het Franse hoofdkwartier. Voor zeemanshuis. De stad Düssel- dorf heeft 3.000 mark beschikbaar gesteld voor een nieuw Duits zeemanstehuis in Rotterdam. Ook andere Rijnsteden zullen hiervoor bijdragen leveren. Het oude Duitse zeemanstehuis werd tijdens de oorlog vernield. Wéér journalist? Altijd doen ze het wéér. Altijd zeggen ze, op hun jubileum of bij hun afscheid- voor-immer van-de-zaak: „Als ik opnieuw moest beginnen, dan koos ik wéér hetzelf de vak". Dit is een dom ding en toch doen ze het altijd wéér: de loodgieter zou weer lood gieter willen worden; de journalist weer journalist; de notaris in dat gat van de Achterhoek weer notaris in hetzelfde gat in de Achterhoek. Nooit eens een loodgieter, die zegt: „Als ik wéér op de wereld kwam zou ik notaris in de Achterhoek of journalist willen wor den, en nooit een notaris, die de absurde veronderstelling zou beantwoorden met: „alles; als het maar niet notaris is en zeker niet in dat kletsgat". Zelfs geen journalist, die zeggen zou: „laat mij maar vice-admiraal, of directeur van Philips, of opperhoofd van de Kolen- en Staal- Gemeenschap worden, als ik alsjeblieft maar niet nóg eens een heel leven lang behoef te journalisten, want daar heb ik mijn bekomst van". Nee, iedereen moet zo hoognodig, ware hem een tweede leven beschoren, wéér magazijnbediende, kantonrechter, of wéér conducteur worden. Want, weet u, dat is een reuze-boeiend vak. Alle notarissen, alle loodgieters, en alle magazijnbedienden hebben een reuze- boeiend vak en zij weten, op hun tachtigste verjaardag, de meneer van de krant daar de boeiendste en kruidigste verhalen van op te hangen. In de herinnering blijven alleen de goede avonturen intact; al het andere, alle vervelende kanten van lood gieter, ontbijtkoekbakker en procuratie houder zijn vergeten. Dat is altijd zo; met iedereen. Als u wéér op de wereld kwam, wat zou u dan willen worden? Wéér slager. Wéér chocoladefabrikant. Wéér restauranthouder. Wéér rechter, maar dan vooral ook: wéér in Assen. Nou 'en ik niet. Ik zou schoonzoon van Onassis willen worden en ambassadeur van Griekenland in Costa Rica. Of suppoost in een klein museum met een jaarlijkse toelage van een zonderlinge weduwe. Of gewoon maar Aga Khan. Of gouverneur van Bermuda. Of prior van het klooster op de berg Athos. Ik zou er zelfs geen bezwaar tegen heb ben, Vorst van Monaco te zijn, of Hertog van Norfolk, of loodgieter, of notaris in een achterhoek van de Achterhoek. Maar geen journalist, die mij er ooit naar heeft gevraagd. En dus blijft die vraag onbeantwoord. Elias De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 20-jarige Haarlemse bankwer ker, die in Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, De Haag, Voorschoten en Leid- schendam in totaal ruim twintig kostba re telefoonautomaten met een schroeven draaier forceerde en zich de inhoud van de geldbakjes toeëigende, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had „slechts" een jaar gevangenisstraf geëist met het oog op het feit dat de bankwerker reeds voorwaardelijk ter beschikking was ge steld. Een 22-jarige Haagse stx-atenmaker die op de uitkijk heeft gestaan, werd we gens medeplichtigheid vei-oordeeld tot ne gen maanden met aftx-ek. Tegen hem luid de de eis twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Leger des Heils. De x-echtbank veroordeelde een 37-jarige Haarlemse vertegenwoordiger, die in no vember van vorig jaar in een woning aan de Verspx-onckweg in Haarlem zou heb ben ingebroken en in januari van dit jaar in een huis aan de I-Ielmlaan in Haarlem, tot twee jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek. De officier had tegen de vertegenwoordiger, die ter zitting bleef ontkennen, anderhalf jaar gevange nisstraf zonder aftrek geëist. De recht bank veroordeelde een 19-jarige hand langer uit Apeldoorn en een 24-jarige col lega uit Bergen wegens diefstal respec tievelijk tot vier maanden met aftrek en zeven maanden met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Dp 15 mei namen zij op de Spaarn- damseweg in Haarlem een auto weg. De Bergenaar had ongeveer tien glazen bier gedronken. Met een kabeltje van een fietsdynamo maakte hij contact. Het tweetal ging met de auto rijden, maar al spoedig kantelde de wagen en raakte in brand. De jongste van het tweetal had bovendien chocoladerepen gestolen. De officier van Justitie had tegen de Apeldoorner negen maanden, met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclasse ring geëist en tegen de Bex-genaar zes maanden met aftrek, waarvan twee voox-- waardelijk met drie jaar proeftijd. Een 50-jarige bloembollenkweker uit Grootebroek, die op 22 juni des avonds onder invloed van sterkedrank slingerend in zijn auto van Aalsmeer naar Haarlem reed, werd veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van dc rijbevoegdheid. De man kon zich niet eens herinneren dat hij in Aalsmeer in de auto is gestapt. Door toedoen van een andere automobilist kon de bollenkweker op het Houtplein in Haarlem door een politieman worden aan gehouden. De eis luidde twee maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging. Een 25-jarige Beverwijk! opperman die op 7 juli onder invloed met een weggeno men vrachtauto van het Verwulft in Haar lem tegen het verkeer in de Grote Hout- stx-aat inreed, werd conform de eis veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging. Bij vonnis van de x-echtbank was de opperman reeds eerder voor tien jaar de rijbevoegdheid ontzegd. De rechtbank vex-oordeelde een 35-jari- ge Haarlemse vertegenwoordiger wegens het rijden onder invloed tot een maand gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzeg ging. De man reed op 22 juni in de Oly- canstraat in Haarlem met zijn auto een motor omver. De eis luidde veertien da gen gevangenisstraf en een jaar niet rij den. Een 43-jarige Haarlemmer die op 4 juni onder invloed in zijn auto door de Grote Houtstraat in Haarlem reed, werd veroor deeld tot drie weken gevangenisstx-af en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Tegen hem was ook veertien dagen geëist, alsmede een jaar ontzegging, maar dan met aftrek. RHODOS (UPI) Aan de voltallige ver gadering van de Wereldraad werden maandagmiddag een aantal rapporten voorgelegd. In het rapport over de oecu menische beweging werd voorgesteld het volgend jaar een oecumenisch jeugdcon- gres te houden in Eui-opa. Een ander rapport was gewijd aan de samenwerking van mannen en vrouwen op alle gebieden van kerkelijke activiteiten. Daax-in stond onder meer, dat het aantal vrouwelijke theologen in Griekenland gro ter is dan waar elders ook. Met het oog hierop werd voorgesteld in Griekenland een oecumenische bijeenkomst van vrou welijke theologen te houden, waarop Afri ka en Azië sterk vertegenwoox-digd zou den moeten zijn. In dit rapport werd voorts voox-gesteld een minimumleeftijd voor het huwelijk vast te stellen, namelijk 15 jaax\ Het rap- pox-t vermeldde, dat vei-scheidene ker ken wijzigingen hebben aangebracht in hetgeen de huwelijksformulieren zeggen over de gehoorzaamheid van de vx-ouw aan de man. In het rapport over de jeugd werd aan gedrongen op versterking van de Oost- duitse kerkelijke jeugdorganisatie. Uit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Couran* van 25 Augusti 1759 BORDEAUX den 11 Augusti. Gisteren avond vijf Minuten na tien uuren voelde men alhier eene Aardbeving, waarover de gantsche Stad ontstelde; vooraf dezelve ging een onderaards Gedx-uys en om trent drie Secunden duurde en noch niet geëyndigd was, wanneer de schudding begon die om trent 16 Secunden aanhield. Het was pik donker en yder haastede zigh na buyten de Stad. Alle de Schellen in de Huyzen gaven Geluyd en ook zommige groote Klokken klepten van zelve. Het gewelf der Kerk van Notre Dame is ingestort, en wy- ders aan verscheydene Huyzen de Cor- nissen omvérgevallen; ook is het Huys te Larmont, een uur van hier gelegen, daar- door beschadigd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3