Jeugdfestival Velp geopend „TSJIK, TUK1E EN TOKA" De man aan de top Haarlemse première van Nederlands Danstheater op 16 september Nasleep van balletrumoer Agenda voor Haarlem Kort en bondig NAAIMACHINES 4 N .T .S.-reportages van Eisenhowers bezoek De radio geeft woensdag T elevisie programma Jussi Björling onwel Concours voor stenografie en typen in Wenen Gaat u met vakantie? doodt en andere Insecten Zendt geen gelukwensen aan Prinses Wilhelmina door Camerom Hawley Aan het bezoek, dat president Eisenho wer aan Duitsland, Engeland en Frank rijk zal brengen, zal de N.T.S. via Eurovi sieuitzendingen ruime aandacht besteden. Het voorlopige schema ziet er als volgt uit: woensdag 26 augustus 1959: 18.15-18.45 directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower op het vliegveld Keu- len-Wahn. Ongeveer 22.00 uur filmover zicht vanuit Keulen, waarin zal zijn opge nomen de rijtoer van Keulen via Bonn naar Bad-Godesberg. Donderdag 27 augustus 18.00-18.15 uur: directe uitzending van het vertrek van president Eisenhower vanaf het vliegveld KeulenrWahn; 18.45-19.15 uur- directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower op Londen Air- port. In de uitzending van het N.T.S.-jour naal op deze dag, dat zal worden uitgezon den van 20.00-20.30 uur zal een filmver slag van het laatste gedeelte van het be zoek van president Eisenhower aan Duits land worden overgenomen, welk verslag op dat moment in Keulen wordt uitgezonden. Maandag 31 augustus: 19.00-19.20 uur telerecording van het bezoek van presi dent Eisenhower aan Londen met onder andere een bezoek aan St. Paul's Cathe dral; 19.20-19.40 uur: directe uitzending vanuit no. 10 Downingstreet van het ge sprek tussen Eisenhower en McMillan, ge volgd door een korte samenvatting in het Nederlands. Woensdag 2 september: 17.45-18.35 uur directe uitzending vanuit Parijs van de plechtigheden bij de Are de Triomphe. Niet alleen door deze extra-eurovisie uitzendingen, maar ook in het N.T.S.-jour naal zal aan dit bezoek veel aandacht wor den geschonken. Aangezien verwacht mag worden dat in de genoemde tijden wijzigingen woi-den aangebracht, zal de N.T.S. daags tevoren steeds te 20.20 uur (dus na afloop van het joui-naal) de juiste aanvangstijden be kendmaken. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.j. VPRO: 10.00 Mijn kind is herstellend, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Föinburgh-Festival: Klass. muz. 12.15 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgelspel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuziek m. comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Lichte muziek. 16.40 Hammondorgel. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Een vijfmarkstuk Müller genaamd, hoorsp. 21.55 Kamermuz. 22.30 De weg naar volwassenheid, caus. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 en23.30 Gram. 23.50—24.00 Socialist, nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Vuor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Oigelspel. 12.00 Gram. 12.10 Strijkkwartet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Ned. Herv. kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Pique Dame opera (2e en 3e bedrijf, gr.). 15.35 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscho- lsir jeugdtoemooi. 17.40 Beursber. 17.45 Kamer ork. 18.00 Kamermuziek. 18.15 Spectrum van het Christel, organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Kamerork. en solist. 21.05 Boven op de aardbol, klankb. 21.35 Gewijde muz. 22.05 Gram. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 Avond- ovc-rdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15— 24.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.15 Gram. 15.00 Furia Italiana opera buffa. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelrecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ork.conc. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volksliederen. 20.00 Hoorspel. 21.25 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksliederen. 22.50 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Jazzmuz. 20.50 De oude draaidoos. 21.15 Documentair progr. MENSENWERK door prof. dr. ir. R. J. Forbes, hoogleraar in de Geschiedenis van de toegepaste natuurwetenschappen en de techniek, voornamelijk in de Oudheid aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam, is in twee delen uitgegeven in de bekende Salamanderreeks door Em. Querido te Amsterdam,. In dit werk geeft de schrijver een overzicht van vijfduizend jaren tech niek en hij doet dat op een verbluffend boeiende wijze. Prof. Forbes is een waar meester op dit terrein en hij weet de hiel en daar moeilijke problemen op bijzonder heldere en aantrekkelijke wijze te bren gen. Daarbij zijn de vele goede illustraties, die deze deeltjes rijk zijn, de lezer behulp zaam. Prof. Forbes helpt vele misverstan den opruimen. Zo bij voorbeeld de bij velen levende idee, dat de techniek en de wetenschap typische produkten van de Westerse cultuur zijn. Hij laat zien, waar de bouwstenen voor de natuurweten schappelijke basis vandaan kwamen en hoe de ontdekkingen van de oude Grieken gedurende de middeleeuwen bij de Ara bieren bewaard en verder ontwikkc-ld werden en pas in de renaissance hier toe passing vonden. „Mensenwerk" geeft ons een goed inzicht in het internationale ka rakter van de wetenschap, dat echter in onze tijd dreigt verloren te gaan zeer ten detrimente van de belangen der gehele mensheid, zoals ook uit dit bijzonder lezenswaardig werk blijkt. Een ieder, die interesse heeft voor zijn tijd, of op eniger lei wijze met de techniek in aanraking komt zal deze twee boeken met veel ge noegen lezen. liet Nederlands Danstheater treedt voor de eerste maal in dit seizoen op in de Kurzaal te Oostende op zaterdag 5 sep tember. Het eerste optreden in Nederland is bepaald op dinsdag 8 september in de Utrechtse Stadsschouwburg. Van 9 tot 15 september wordt in het Kurhauspaviljoen te Scheveningen gespeeld, terwyl op 16 september een voorstelling in de Haarlem se Stadsschouwburg volgt. In het programma wordt uitgevoerd de Giovinezza in de choreografie van Rudi van Dantzig, op muziek van Antonio Vi valdi en in de montering van Toer van Schayk. Het ballet is geïnspireerd op schilderijen van Botticelli en zal worden uitgevoerd door Marianna Hilarides, Jaap Flier, Milly Gramberg en Rudi van Dant zig als solisten met een corps de ballet. Dit ballet werd speciaal voor net Neder lands Danstheater door Rudi van Dantzig ontworpen. Als tweede nummer wordt uit gevoerd de Grand Pas de Deux uit Don Quichottë, muziek Leon Minkus, in de choreografie van Marius Petipa. Dit ballet wordt uitgevoerd door Marianna Hilarides en Martin Scheepers. Als derde ballet staat op het programma Feestgericht, choreografie Hans van Ma nen, muziek Luctor Ponse, decors en kos tuums Dick Elffers. Dit ballet werd door Hans van Manen oorspronkelijk vcor het ballet van de Nederlandse Opera ontwor pen. waar het sinds 1957 op het repertoire stend. De rolbezetting bij het Nederlands Danstheater is Willy de la Bye als Stella, Aart Verstegen als haar vriend en Martin Scheepers als de vreemde jongen en de overige dansers als buurtgenoten. Na de pauze wordt uitgevoerd „De Maan in de Trapeze", naar een gegeven van Henry Miller, choreografie Hans van Manen, muziek Benjamin Britten, decor en kostuums Franz Deckwitz. Dit nieuwe werk van Hans van Manen is een poëti sche fantasie van een clown en zijn droom beeld. Het ballet werd speciaal ontwor pen voor Marianna Hilarides en Jaap Advertentie Warme schotels 2- LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Flier. Tenslotte wordt tot uitvoering ge bracht „Four Times Six", choreografie Benjamin Harkarvy, muziek Walter Mou- rant, kostuums Jack Prince. „Four Times Six" werd door Benjamin Harkarvy, ar tistiek directeur van het Nederlands Dans theater, ontworpen voor het Jacobs Pil low Dance Festival in Amerika. Het ballet staat thans op het repertoire van net Royal Winnipeg Ballet in Canada. „Four Times Six" wordt gedanst door Milly Gramberg, Martinet Janmaat, Alexandra Radius, Charles Czarny, Hans van der Togt en Jaap Flier. De muzikale begeleiding wordt bij alle voorstellingen verzorgd door Peter Rester. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De wereldberoemde Zweedse tenor Jussi Björling is, naar verluidt, voor de tweede maal in twee weken door een hartaanval getroffen. Volgens een be trouwbare zegsman werd hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Een woordvoerder van het ziekenhuis beves tigde dat de zanger was opgenomen, maar weigerde de aard van de ziekte ;e onthul len. De eerste hartaanval trof Björling op 11 augustus toen hij op het punt stond in een vliegtuig op het Stockholmse vlieg veld Bromma te stappen voor een concert in Göteborg. (UPI). HET JEUGDFESTIVAL VELP 1959, waaraan 550 leerlingen van middelbare scholen deelnemen voor het verruimen van hun kennis op cultureel gebied, is maandag middag in de Zuidgalerij van het Provinciehuis te Arnhem geopend in tegenwoordig heid van diverse kunstenaars, de burgemeesters van Arnhem,, Rheden en Zutfen, de directeur-generaal van het onderwijs, mr. J. G. M. Broekman, de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers en vele andere autoriteiten. De voorzitter van het festivalcomité, drs. Th. H. M. van den Donk, uitte in zijn openings- en welkomstwoord erkentelijkheid jegens mr. Höppener, door wiens activiteit een rijksbijdrage kon worden verstrekt voor dit festival. Mr. Broekman legde er de nadruk op dat de mens die waarlijk mens wil zijn, zich niet vrij van de kunst kan houden en dat het dus nuttig is dat de schooljeugd zich met de kunst zal bezig houden. Men kan zich afvragen welk nut al de kosten hebben, die worden besteed aan kunst zinnige vormen. De activiteiten in de kunstsector beschouwe men niet alleen als een onderbreking van de sleur. Zij brengen ons dichter bij de kunst en de kunstenaar en zij zullen een verrijking geven. „Dit festival geeft het bewijs dat de kunst onze jeugd iets heeft te zeggen, dat men met de kunstenaar kennis wil maken, omdat ge sprekken met kunstenaars verhelderend zullen werken." Mr. Bloemers sprak geestig over de staatsbemoeiing ten tijde van de restaura tie. In de huidige situatie kan de provincie coördinerend en activerend zijn op cul tuurgebied en het ontwikkelingswerk in het geringste dorp bevorderen. Mr. Bloe mers zei dit jeugdfestival gaarne te ver welkomen vanwege de ruimte die er is om te worden overbrugd, en de ruimte, die er bestaat tussen overheid en burger, die moet worden opgeheven. Wij kunnen de kunstenaar benijden omdat hij de afstand, die er is tussen kunst en publiek, heeft willen overbruggen. Met de wens dat op dit jeugdfestival de overbrugging een feit zal worden, verklaarde mr. Bloemers het festival officieel voor geopend. De directeur van de toneelgroep „Thea ter" sprak een welkomstwoord namens de kunstenaars. Wij hadden er een enorme behoefte aan, aldus spreker, om met u kennis te maken. Een behoefte die reeds in 1958 was gevoeld. Het is de acteur Hans Tiemeyer geweest die met de jeugd heeft gesproken en uit die gesprekken is contact met de kunstenaars voortgekomen, waarna het initiatief is geboren tot het houden van dit jeugdfestival. Anton van Duinkerken (prof. Asselbergs) ontleedde op geestige wijze wat cultuur als gemeenschappelijk bezit kan betekenen. Het is te betreuren, aldus de hoogleraar, als de mens niet ontdekt hoeveel de cul tuur aan hem of haar heeft. De schroom voor de grote fagade, voor het grote ge bouw, moet worden weggenomen. Het fes tival werd vervolgens ingezet met de op voering. in het openluchttheater te Velp van „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare. Toka draaide zijn staart rond en nam een aanloopje. Maar plotseling sprong de voorste pomaradja op hen af en pakte Tsjik stevig bij zijn arm „Hier blijvennou hebben we jullie weer te pakken!", brulde hij, terwijl ook de andere pomaradja's naderden. „Help!", riep Tukie. „Ze hebben ons te pakken!" „Nog niet!", zei Toka. „Wacht maar even!" En opeens sloeg hij zijn stevige achterpootjes met kracht achteruit, en „Bllivwwoep!!!", krijste de pomaradjadie achterover in het zand tuimelde. 147148 In de grote zaal van het raadhuis te Wenen wordt een internationaal concours voor stenografie en machineschrijven ge houden, waaraan 234 typisten (dames en heren) uit 24 landen deelnemen. Ook Ne derlanders hebben zich laten inschrijven. Er zijn zestien verschillende talen toege laten. Van doorslaggevende betekenis is hier het foutloos schrijven. De eerste proef van bekwaamheid bestaat in het typen van een tekst gedurende dertig mi nuten. Voor elke fout worden vijftig aan slagen van het totaal afgetrokken. Bij de eindwedstrijd valt iedereen uit, die ook maar een enkele fout maakt. Kampioen zal degene worden, die zonder fouten het snelste tikt. Hetzelfde geldt ook voor ste nografie. De uitslag zal donderdag aan staande door een internationale jury be kend worden gemaakt. In Malaga, in het zuiden van Spanje, is het. zo warm, dat de paarden er zonne hoeden dragen. Het staat hun nog leuk ook. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze Amsterdamse redacteur) Nauwelijks heeft de heer Johan Verdo- ner in een folder de oprichting aangekon digd van de „Amsterdamse Academie voor de Dansopleiding", of de moeilijkhe den in de hoofdstedelijke balletwereld zijn weer begonnen. Er is indertijd een com promis bereikt, dat de heer Verdoner wel iswaar geen directeursfunctie in het Am sterdams Ballet zou krijgen, maar wel als gastchoreograaf belast zou worden met het verzorgen van enige voorstellin gen „om te laten zien wat hij waard is" en voorts dat hij in de gelegenheid zou worden gesteld een dansopleiding te or ganiseren waaruit het Amsterdams Bal let eventueel jonge dansers zou kunnen betrekken. Die dansopleiding heeft de heer Verdo ner thans aangekondigd in afwachting van de gemeentelijke subsidie van 10.000 gulden, welke de gemeenteraad nog moet toekennen, maar die tijdens de „balletde batten" in de raad destijds officieus is toegezegd. De heer Vroons, directeur van de Ne derlandse Opera, zegt nooit te hebben ge weten, dat er zo'n dringende behoefte aan een dansopleiding bestaat en dat de Ne derlandse Opera nimmer gebruik zal kun nen maken van de door de heer Verdoner aan te bieden figuranten. De heer F. Ba- sart van het Amsterdams Ballet, laat blij- Advertentie ken, dat leerlingen van de heer Verdoner geen gebruik zullen mogen maken van de repetitielokaliteiten van het Amsterdams Ballet en de heer E. Smit, directeur van de Schouwburg, sluit zich hierbij aan, waarbij hij opmerkt, dat de heer Verdo ner bovendien per 1 september het kan toortje moet ontruimen, dat hij thans als directeur van het per die datum te liqui deren Operaballet in gebruik heeft. Johan Verdoner, wie wij deze uitspra ken voorlegden, was op zijn beurt ver baasd, omdat tijdens de contacten, die hij schier dagelijks met genoemde directeu ren heeft, nimmer iets van die standpun ten is gebleken. Hij meende, dat men be grip had v'oor het „ruimteprobleem" en hij wenste vooralsnog geen commentaar te geven alvorens hij deze kwestie zelf had onderzocht. Men krijgt echter sterk de in druk, dat nieuwe pogingen worden onder nomen om de heer Verdoner uit te stoten. De voordracht tot het verlenen van een subsidie van 10.000 gulden aan Verdoners Dansacademie moet nog door de gemeen teraad in behandeling worden genomen. De plotselinge verbazing-over-de-nood- zaak-van-een-dansopleiding zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat de subsidie niet wordt verleend, zodat Johan Verdo ner slechts de functie van gastchoreograaf rest. Volgende week wordt Prinses Wilhel mina 79 jaar. De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina verzoekt ons het volgende mee te delen: „Hoewel Prinses Wilhelmina dankbaar en zeer erkentelijk is voor de hartelijke gedachten en gevoe lens, die op haar aanstaande verjaardag naar haar uit zullen gaan, heeft zij desal niettemin verzocht schriftelijke alsook telegrafische gelukwensen achterwege te laten, wijl het lezen en beantwoor den van vele poststukken op haar hoge leeftijd te grote vermoeienissen mede brengen". Verkeersstagnatic. Wegens de werk zaamheden aan de rijksweg Rotterdam- Delft kan op het viaduct bij Overschie slechts van één rijbaan gebruik gemaakt worden in beide richtingen. Dit leidt er toe, dat de vlak langs elkaar rijdende files meer dan voorheen worden vertraagd en dat iedere storing onmiddellijk zeer ern stige vormen aanneemt. Van politiezijde wordt daarom belanghebbenden aange raden zoveel mogelijk gebruik te maken van andere verbindingswegen, bijvoor beeld via Hillegersberg-Bergschenhoek en Bleiswijk. Dertien jaar. In een bankgebouw te Rotterdam is een 13-jarige jongen betrapt, toen hij probeerde een portemonnaie uit de garderobe weg te nemen. Hij bekende, dat hij in één week twintig portemonnaies uit kantoorgebouwen had weggenomen. Bij elkaar had hij 527 in de wacht gesleept. Dit geld maakte hij in zijn eentje op aan bioscoopbezoek en aan snoep. Hij kwam de kantoren binnen met het smoesje of men misschien gebruikte postzegels voor hem had. Koude douche. De politie in Rotter dam kreeg zaterdagavond een telefoontje dat drie knaapjes bezig waren in te breken bij een fabriek aan de Waaldijk. Toen de politie op onderzoek uitging trof zij in de fabriek drie knaapjes van 8, 9 en 11 jaar aan, die stonden te douchen. Ze vonden het zo warm en waren binnengedrongen om verkoeling te zoeken. Bloemencorso. Ongeveer 50.000 be zoekers hebben zaterdagmiddag in Paters- wolde het bloemencorso bijgewoond. Dit bloemenfestijn is voor het noorden des lands wat het bloemenfeest van Aalsmeer voor het westen is. Er namen 23 praal wagens aan de optocht deel. Tien bekende Nederlandse muziekkorpsen liepen in de stoet mee. Het Giethoornse muziekkorps „Fanfare" bekend uit de gelijknamige film, reed eveneens mee. Afscheid. De heer J. Aantjes te Heemstede, secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond Holland-Brabant heeft, na ruim twaalfeneenhalf jaar, deze functie neergelegd. Ter gelegenheid hiervan zal op 5 september in de Stadsdoelen te Delft een receptie worden gehouden. Op één motor. Een Argonaut met 60 passagiers uit Rotterdam aan boord, is zondagavond in Southend veilig geland met één motor buiten dienst. De piloot had de panne van één motor gemeld kort na het vertrek uit Nederland. BIOSCOPEN en met „De uur, „Hoe heet hij?" „Pilcher?" „Ja, nu, lieveling Hij nam zijn koffertje op. „Nee," schudde zij nadenkend, „wij hebben hem nooit te eten gehad. Dat weet ik zeker." „En dat zal nooit gebeuren ook." Hij begon haar een afscheidskus te geven, maar haar stem hield zijn lippen op een afstand. „Is hij werkelijk onscrupuleus?" „Heel erg!" „Dan zouden we hem juist eens te eten moeten vra gen, George. Hij lijkt me een interessante man. Alle andere mensen die wij kennen zijn zo verschrikkelijk scrupuleus." „Kitty, doe niet zo mal!" zei hij, iets te scherp, maar verzachtte zijn stem onmiddellijk om de blik van een bestraft kind uit haar ogen te krijgen. „Neem me niet kwalijk, liefje, maar :k moet werkelijk gaan." „Goed," zei ze berouwvol en ging op haar tenen staan om een kus te krijgen. Toen zei hij, wat hij niet van plan was geweest te zeggen: „Misschien ben ik nog op tijd terug voor de bruiloft." Zij keek naar zijn koffertje. „Zeg je dat in ernst?" „Het is maar een uur heen en een uur terug en met een beetje geluk ben ik op tijd weer thuis." „Een uur?" „Ik belde Ronnie op en ik kan zijn vliegtuig ge bruiken". „O, George alsjeblieft niet. Niet met dat afschuwe lijke kleine vliegtuigje". „Nee lieveling, niet dat kleine vliegtuigje het is een Dakota van zijn maatschappij en ze hebben Impulsief trok zij snel zijn gezicht naar omlaag en kuste hem opnieuw, heftig en fel, en maakte zich dan snel los. „Schiet op, lieveling, anders ben je niet op tijd terug". Millburgh, Pennsylvania 10 u. 29 v.m. DON WALLING had in de Federal Club een vol half uur op Alderson zitten wachten. Hoe was het in 's he melsnaam mogelijk, dat die ouwe zo lang nodig had om Dudley kwijt te rakenzelfs wanneer hij hem helemaal met de auto naar huis had gebracht? Praten! Ja, verdomme, dat was de moeilijkheid van Aider- son.... praten, praten, praten.... en zij waren me een stel, Alderson en Dudleywaarschijnlijk zaten ze zich ergens schor te kwekken. Het lange wachten had zijn zenuwen tot het uiterste geprikkeld en elk geluid irriteerde hem. Achter de ge sloten deuren van de Wagon-kamer hoorde hij de smak van een zwaar voorwerp en hij sprong overeind en ging opnieuw doelloos door de kamer heen en weer lopen. Waarom wilde Alderson hem nu beslist op deze god vergeten plaats ontmoeten? De Federal Club was elk uur van de dag een soort grafkelder. en 's morgens om halfelf helemaal. Voetstappen weerklonken in de hal en hij keerde zich naar de deur. Het was echter maar een oude man, die voorbij schuifelde in de richting van de keuken. Hij zag eruit als een vogelverschrikker maar aan zijn ge zicht herkende Don Walling hem als een van de oude kelners, die gekleed in zijn smetteloos uniform steeds de kroongetuige was geweest die door vurige leden van de Federal Club erbij geroepen werd wanneer zij hun eigen belangrijkheid wilden tonen aan gasten-van-bui- ten.... „Ja meneer, ouwe Jan hier kan zich nog her inneren, dat mijn vader mij hierheen meenam, toen ik nog een kleine jongen in een korte broek was, niet waar Jan?" ....en oude Jan, of Harry of George, of wie het dan ook was, zou dan altijd „Ja" zeggen, om dat de kelners ook een deel van de club vormden en er evenzeer op gebrand waren om een eervol verleden te hebben als welk gewoon lid dan ook. Het verleden! Ja, dat was de moeilijkheid met die troep van de Federal Cluben een verduivelde hoop andere mensen ook. Ze dachten dat het verleden iets betekende. Neen! Het verleden was uit, afgelopen, weg gespoeld. Je kon er 'nets meer aan doen. Gisteren was niet belangrijk mee- alleen het heden geldtvan daag en morgen en volgende week en volgende maand. En er was nog zoveel te doen die experimentele pers moest worden opgesteld en dat mocht beslist niet half gedaan worden, want anders.... dat werk aan de sneldroog-oven moest doorgedrukt worden om van dat langzame oude procédé af te komenen probeer me niet wijs te maken dat het onmogelijk is, want het kanzit die spoorwegkerels achter hun vodden voor een nieuwe lijn naar de Pike Street en blijf achter ze heen zitten totdat er wat aan gedaan wordt, want bin nenkort hebben we dat pakhuis nodig en er komt groot gedonder als. „Goedenmorgen, Mr Walling". De stem klonk als gelispeld over een anjer in een knoopsgat. Don Wal ling draaide zich om en herkende de hofmeester van de club. Hij kwam uit de Wagon-kamer, haastig de deur achter zich sluitend als wilde hij de geheime in houd van die kamer bewaken. Walling was verbaasd, dat de hofmeester zijn naam kende, want tijdens de ongeregelde gelegenheden, dat hij de club bezocht om te lunchen, was de hofmeester altijd helemaal in beslag genomen door de tafels bij het raam, die in het geheim gereserveerd waren voor de leden, die nog afstamden van een of andere oude rforth-Front familie. „Och hemel", zei de hofmeester. „Zo terneergeslagen over de dood van Mr Bullard, nietwaar? Een van onze meest geachte leden. Een prachtig mens, een prachtig mens, inderdaad". Hij kreeg een snippertje papier op de grond in het oog en zijn arm greep ernaar als de lange nek van een vogel, die een kruimpje oppikt. „U moet ons verontschuldigen, Mr Walling. Op deze tijd van de morgen is de zaak nog niet helemaal netjes opgeruimd, weet u. Het komt zelden voor, dat één van onze goede leden voor de middag verschijnt". „Ik wacht op Mr Alderson", verklaarde Walling noodgedwongen. „Hij zou hier bij mij komen". „O, Mr Alderson? Ja, inderdaad! Prachtmens, niet waar, prachtmens inderdaad". Een gedachte scheen bij hem op te komen en hij hief zijn hand op alsof hij een theekopje vasthield. „Misschien terwijl u hier wacht o, daar komt juist Mr Alderson". „Het spijt me, dat het zo lang duurde", zei Alderson met een matte verontschuldiging. Hij ademde zwaar alsof hij hard gelopen had. „Ik dacht, dat het het beste zou zijn, hem maar ineens naar zijn huis te brengen. Hem meenemen naar kantoor zou hetzelfde betekend hebben als hem in de schoot van Shaw werpen" Walling merkte, dat hij goedkeurend knikte. De ver ontschuldigende manier van doen van Alderson had reeds de scherpte van zijn geprikkeldheid weggenomen. (Wordt vervolgd) Cinema Palace: Vandaag tot donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: imitatiegeneraal", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Groet en kus uit Tegernsee", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Danny Kaye", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs". 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Vliegende schotels", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Filmfestival", alle leeftijden. Vandaag 20.15 uur: „Les enfants du paradis", 18 jaar. Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hond van de Baskervilles", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Als de remmen los zijn", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Dagelijks tot en met don derdag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin, Our Gang klucht en Jan Klaassen", alle leef tijden. Theater Monopole (Zand voort): Van daag 19 en 21.15 uur: „Droomeiland", alle leeftijden. Woensdag 19 en 21.15 uur: „Het leven begint bij 16", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Scala op z'n kop", alle leeftijden. By slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Walt Disney festival nr. 2", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeen telijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tol 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. Vleeshal: Tot 5 september dagelijks 12.30 tot 17.30 en 19.30 tot 23 uur. zondags van 13 tot 17 uur: Jazz-tentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 21 augustus.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4