IJmuider vismeelfabriek is volgend jaar practisch reukvrij Koopjes Dirk Trap exposeert in „Felison" Zevenkamp van IJmond-jeugd Mi £uxa£Cex Havenberichten iJmond-agenda Nieuw apparaat biedt oplossing Vernevelingsinstalatie Fa. DE VILDER Lakens van een bekend merk Zware Graslinnen Lakens 5 Hoe de duiven vlogen Peru dé concurrent van de week 6.90 Lax.OIj AG 2 5 AUGUSTUS 1959 Links: Zo gaat de vis naar binnen. Rechts: En zo komt hij de fabriek uit. De vismeelindustrie is wel een van de moeilijkste industrieën, die er bestaan. Wanneer men te weinig aanvoer krijgt, is de dure apparatuur niet lonend, en als er te veel aanvoer is, kan men het niet verwerken. Een gedeelte van de afvalvis blijft liggen, hetgeen een schadepost van duizenden guldens betekent. Geldt dit voor veel industrieën, de moeilijkheid is juist voor de vismeelfabrieken, dat men de mate van aanvoer zelf niet in de hand heeft. Men wordt beschouwd als een vuilnisvat. Als men de vis nergens meer kwijt kan, gaat men naar de vismeelfabriek. Een tweede moeilijkheid is het probleem van de stank, die afvalvis nu eenmaal produceert. Vismeelfabrieken staan zodoende bij het publiek in een in dit geval letterlijke „kwade reuk". Het moet echter gezegd, dat de chemische fabriek „De Toekomst" in IJmuiden op dit gebied een goede naam geniet. Men ziet kans de kwade reuk binnen de perken te houden. Volgend jaar zal dit ongetwijfeld nog veel beter worden: want dan gaat men een grote vernevelingsinstallatie in gebruik nemen. Water wordt dan onder hoge druk verspoten, waardoor het zich met de afvoergassen ver mengt. In het buitenland is een der gelijke machine al beproefd en de resultaten waren zeer gunstig, zodat IJmuiden volgend jaar ongetwijfeld nog minder last zal hebben van de geur van zijn vismeelfabriek, dan nu al he tgeval is. Juist die geur is voor vismeelfabrieken een zeer belangrijk probleem, natuurlijk ook, omdat het personeel er zelf in moet werken. Naar de directeur van de „Toe komst", de heer W. Gorter, ons mededeel de, is een der belangrijkste factoren de reinheid in de fabriek. In de IJmuider fa briek zijn de vloeren betegeld, zodat men de visafval snel weg kan spuiten. „Ik loop normaal gewoon in mijn colbert door de fabriek" zegt de directeur, „en zo hoort het ook eigenlijk te zijn". Ons bezoek aan de fabriek leverde dezelfde conclusie op, want de getegelde vloeren zagen er inder daad goed uit, en de geur was zelfs in de fabrieksruimten best uit te houden. Toen de vismeelfabriek in 1928 begon te draaien, was men van plan afval-vis te verwerken. Maar dit veranderde spoe dig. Men ging op puf vissen, die ook in de vismeelfabrieken werd verwerkt. Het pufverbod maakte hier een einde aan, maar het vissen speciaal voor de indus trie is toch gebleven, zodat men nu ver- Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN Maandac kwamen in IJmuiden aan: Marianne van Gothenburg; Borre. Skiën; Dotterel, Liver pool; Sapelc Palm. Freetown; Gamma. Abö; Ara- lizz, Gefie. erts lossen Hoogovens; Grebbeslroom, Liverpool; Karachi. Bremerhaven; Trito, Dublin. Ponza, Gruvon, gezaagd hout voor Zaandam; Vega, Rotterdam; Anna Elisabeth, Vlissingen, Binnenhaven Hoogovens; Mithras. Rotterdam: Stad Rotterdam. Bona, erts voor Hoogovens. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bartenstein van Antwerpen; Fruen, Duinkerken; Peregrine, Fclixtowe; Orestes, Antwerpen; Libra, Delfzijl. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Biographcn naar Londen: Rugen, Rotterdam; Dorestad, Aba- dan; Hado. Antwerpen: Thuntank 1, Varberg; Elbstroem, Kopenhagen; Neth. Coast, Rotterdam; Waalborg, Sarpsborg, zout van IJmuiden; Herroe, Rotterdam; Hada, Rotterdam; Primus, Esbjerg. ledig Koogovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Admiralen- Sracht naar Rotterdam; Ingeborg, Rotterdam; 'iomed, Newport. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van cf naar Amsterdam is gegaan). schil kan maken tussen het afnemen van produkten van de industrievisserij en het verwerken van vis, die door de markt niet wordt opgenomen. De industrievisserij is in Nederland nog niet zo belangrijk, anders dan in het bui tenland, waar in vele landen grote hoeveel heden vissers louter en alleen voor de in dustrie op pad gaan. In Nederland vervult de zandspieringvisserij deze rol en nu ook de visserij op sardien en pilchardes. Drie jaar geleden voerde de eerste Noorse kotter de zandspiering aan, en dit voorbeeld is daarna snel gevolgd, in ons land door de Urkers. Den Helder is bijvoorbeeld dit jaar een „Zandspieringstad" geweest, waar Urkers, Nieuwediepers, Wieringers en Duitsers regelmatig in en uit voeren in het kader van hun zandspieringoffensief. Een groot probleem bij de industrievis serij is de overbevissing, die dreigt op te treden bij al te intensieve bevissing. Bij zandspiering schijnt dit echter geen rol te spelen. Aanvoerproblemen Zoals al in de inleiding gezegd, een van de grootste problemen voor de vismeelin dustrie is het aanvoervraagstuk. De vis meelfabriek is voor de vissers en reders het laatste redmiddel. 1-Iet is voorgekomen dat de aanvoer opeens zo groot was, dat men de vis op de fabriek moest weigeren. Toen moesten de vissers weer zee kiezen om de vis terug te gooien in zijn element. In deze tijd van soms overvloedige ha ringvangsten komt veel haring, die is doorgedraaid bij de vismeelfabrieken te recht. Toen we de fabriek bezochten stond de gehele binnenplaats vol met kantjes haring, die niet door de markt konden wor den opgenomen. Wordt de aanvoer te groot, dan geeft dat dus moeilijkheden. Men moet de gehele nacht, doordraaien, maar ook dit redmid del is vaak lang niet voldoende. De sa menwerking tussen de verschillende Ne derlandse vismeelfabrieken is goed en men helpt elkaar dan ook in deze geval len. Maar zelfs dat betekent vaak nog geen oplossing als er een teveel is. Op slaan is onmogelijk. De gehele IJmond zou dan worden vergiftigd. Het omgekeerde komt echter ook voor. Dan zit men bij de vismeelfabriek te wachten, en staan de kostbare machines werkeloos. Men kan nu eenmaal de markt niet be ïnvloeden. De vismeelindustrie voert geen actieve prijspolitiek. Men stelt een dag prijs vast, waarbij de ene soort meer opbrengt dan andere soorten. En dan gaat het er eenvoudig om, of de visser bij de afslag of bij de fabriek meer voor zijn vis krijgt. Alleen in het uiterste geval gaat de ver koper dus naar de vismeelfabriek, van daar de ondankbare positie van deze in dustrie, die altijd tot afwachten is ge doemd. Men moet bij deze materie onder scheid maken tussen industrievis en over tollige vis. Bij de industrievis is een zekere vorm van actieve prijspolitiek voor de fabriek wel mogelijk, omdat hier speciaal voor verwerkingsdoeleinden wordt gevist. Al moet men bedenken, dat de vismeelfa briek met zijn prijzen weinig ruimte heeft. Want terwijl consumptievis het smaak- element bevat, draait het bij de vis voor de vismeel alleen maar om de vraag, of ze olie en eiwit bevat. Juist zoals bij een suikerfabriek wordt gevraagd: „Hoeveel suiker haal ik er uit?" Het eiwitgehalte van het vismeel wordt steeds onderzocht door het Rijkslandbouwproefstation in Maastricht. Marktprijs gedaald Zeer belangrijk is dus voor de vismeel fabrieken de prijs, die voor vismeel be taald wordt. De vismeelmarkt is de laat ste maanden niet erg gunstig. In vier maanden tijds heeft Peru, het belang rijkste vismeel exporter-end land, zijn prijs teruggebracht van 2.55 dollarcent op 1.95 dollarcent, een verlaging van twintig per cent. „Dat was helemaal niet nodig" zeggen de insiders, die de snelle daling van de prijs met lede ogen bezien. „Het komt al lemaal door een paar Amerikaanse spe culanten, die de jonge Peruaanse vismeel industrie beheersen, en enorm concurre ren. Als ze de markt beter verkenden, zou den ze veel meer voor hun produkten ma ken en de wereldmarkt niet kapot maken. Hier heeft iedereen strop bij." Behalve met de industrievis heeft men te maken met de opvangvis. Vis, die de markt niet haalt, en dus op een andere manier van de hand moet worden gedaan. Magere vis gaat naar de dieren, vette naar de vismeelfabriek. Want uit magere vis haal je bijna geen vet, en vet speelt juist een belangrijke rol bij de opbrengst. Voor de voeding van nertsen en eenden is dat gemis aan vet juist prettig. Men voert nu eenmaal liever vet en eiwitten apart, en dat is zodoende mogelijk. En dan is er ten slotte nog het visafval, datgene, dat overblijft, als men vis schoon maakt. Bij al deze soorten speelt echter één ding de belangrijkste rol: wat haal ik er uit en wat zijn mijn verwerkingskosten? Waar naast natuurlijk ook de marktprijzen van vismeel op het moment van zeer veel ge wicht zijn. Maar dan kan men van te voren niet altijd bekijken, zoals juist deze door Peru beïnvloede maanden duidelijk blijkt. Het kan gebeuren, dat men op de fa briek een seintje krijgt, dat men op veel sardien moet rekenen. Dan wordt alles in gereedheid gebracht, het personeel moet blijven, en dan komt er geen vis. Dit zijn dingen die het bedrijf zo moeilijk maken. De kostprijzen zijn voor deze industrie zeer hoog, want men moet over een appa ratuur beschikken, die op de grootste aan voer berekend is. Al komt die ook maar een paar dagen per jaar vooi\ Er zijn in Nederland vijf grote vismeel fabrieken, in IJmuiden (de enige aan een zeehaven), Beverwijk, Son, Overschie en Huizen. Beverwijk en IJmuiden staan al tijd voor elkaar in reserve. Om de week heeft er één de beurt, en de ander springt indien nodig bij. Op die manier werkt men het meest economisch. De dagcapaciteit van de IJmuider fa briek, de grootste van Nederland, is 200 ton per dag. Het vismeel, dat bij „De Toekomst" wordt geproduceerd, wordt praktisch geheel gebruikt voor veevoeder. Var kens en pluimvee profiteren er van, maar paarden en koeien hebben het niet in hun voedselrantsoen. Een miniem ge deelte wordt gebruikt voor kattenbrood enzovoorts. Er wordt echter in Nederland lang niet genoeg geproduceerd. De verhouding van de Nederlandse produktie tot de import is 1:7. In 1958 importeerde Nederland liefst 84.000 ton vismeel. Peru was de grootste exporteur met 24.000 ton, gevolgd door Angola (15.000), Denemarken (16.000), Noorwegen (11.000), Portugal, IJsland,O Engeland en België. In Nederland produ ceerde men in dat jaar 10.000 ton. De verwerking van de vis is niet zo ge makkelijk als men wel eens denkt. Zo heeft men bij de zandspiering het eerste jaar veel moeite gehad met de verwer king. Toen men de juiste methode had ontdekt, ging het veel beter. „Bij de ene soort is de verwerking heel anders dan bij de andere. In het alge meen kun je zeggen hoe meer body hoe beter", zegt de directeur. „Als we zand spiering onderhanden hebben, kan de ca paciteit teruglopen tot 40 ton per 24 uur. Een enorm verschil met de normale 200 ton. Voor vette vis betalen we meer dan voor magere. Ook daar dus een verschil in waardering, al hangt dat niet samen met de verwerking, maar meer met de opbrengst". Een rondgang door de fabriek brengt de toeschouwer tot het besef, dat voor de visverwerking een grote apparatuur nodig is. Bijna alles is gemechaniseerd, en nie mand behoeft met zijn handen aan de vis te komen. Alleen het openmaken van de kantjes haring moet met de hand geschie den en is daardoor tijdrovend. Langs de kade van de Haringhaven kun nen de schepen aanleggen om dan hun vis via het vislosapparaat naar de fabriek te laten transporteren. Een vrachtauto's kunnen hun lading bij de ingang eveneens kwijt. In mei-juni kreeg men gemiddeld twaalf schepen per dag langs de kade. Vroeger moest in de visopslagplaats met kruiwagen en schep worden gewerkt. Nu heeft een grijper deze taak overgenomen. Door een koker wordt de vis naar de pers vervoerd, waarna ze in de grote droger terechtkomt. Het meel gaat naar de ma lerij en wordt daarna vervoerd. Bij het persen komt water vrij. Het wordt gecen trifugeerd waardoor olie vrijkomt, die als Advertentie WASMACHINES CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres: Velserduinweg 173 - Tel. 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN I V els en-Noord De IJ mond en Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde 79 duiven deel aan een wedvlucht van Niederlahnstein af over een af stand van 317 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 10.45 uur. Een dutf van Klungel be reikte als eerste het hok om 15.16 uur, de laatste prijsduif om 15.36 uur. Dit was de laatste vlucht met de jonge duiven dit jaar. Kampioen jonge duiven: 1. Harms; 2. Suurmond en 9. Borgart. De uitslag was als volgt; Klungel 1 15: Harms 2 16: v. d. Scheer 3; v. Straten 4 7 10; Suurmond 5 9; Vermet 6 8 12; Borgart 11 13; Blokker 14. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ monden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde ook met 149 duiven deel aan een wedvlucht van Weert af over een afstand van 154 km. De lossing van de duiven geschiedde om 13.00 uur. Een duif van Beier bereikte als eerste het hok om 15.17 uur, de laatste prijsduif om 15.34 uur. Dit was de eerste vlucht met oud en jong. De uitslag was als volgt: Beier 1 18 25 28 30; Knapen 2 3 9: Harms 4 6 16 17 19 26 27 29; Vermet 5: Blok 7 8 15 23; Borgart 10 14; Van dei- Scheer 11; Suurmond 12 24; Koffeman 13 20; Van Slooten 21; Schricver 22. Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging „Vredes duif" te Heemskerk namen het afgelopen week einde 220 duiven deel aan een wedvlucht van Breda af over een afstand van 102 km. Een duif van H. Cassee bereikte als eerste het hok om 14.38.34 uur, de laatste prijsduif om 14.52.32 uur. De uitslag was als volgt: A Cassee 1 10 11 21 22 38 42; C. Mever 2 12; J. Pirovano 3 36: P. Lot- terman 4 15 20 24 3 1 39; J. Bruins 5 13 26 41; C. Jellema 6 25; J. Winter 7 16; A. Durge 8 30 37; J. Cassee 9; J. v. Vlaanderen 14 17 34 35: J. Du- dink 18 23: Ch. Bey 19; A. Nielen 27 28 29; Th. Half 32; M. de Kruif 33; J. Castricum 44. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging „De Lucht post" te Castricum namen het afgelopen week einde 186 duiven deel aan een wedvlucht van Breda af over een afstand van 108 km. De lossing van dc duiven geschiedde om 13.10 uur. Een duif van P. Verdonk bereikte als eerste het hok om 14.43.18 uur. dc laatste prijsduif om 15.02.16 uur. Eerste wedvlucht der navluchten met goed resul taat verlopen. De uitslag was als volgt; P. Ver donk 14.43.18; H. Jaspers 14.46.13; G. Aardenburg 14.46.30 J. Zentveld 14.48.42: J. Beentjes 14.48.45; A. Peeters 14.49.56; G. Klaasse 14.52.06; G. Tromp 14.52.00; N. Kollenberg 14.53.08; A. Metselaar 14.53.44; P. Kappers 14.54.49; Heistek/Lust 14.55.26; S. Kos 14.57.43; J. Sleenman 14.58.17; K. Gort 14.58.24; H. Sanders 15.00.44; J. Vonk 15.02.16. IEV verliest van Velsen II De oefenwedstrijd tussen de reserves van de rksv Velsen en het eerste elftal van IEV heeft de Santpoorters op eigen ter rein een geflatteerde overwinning opge leverd. Al was het dan met het kleinst mogelijke puntenverschil. De Noordvelsen- se ploeg had voortdurend het beste van het spel, doch doelpunten maken nu een maal de uitslag. De IEV-ers, die vooralsnog in een voor lopige opstelling speelden, hadden welis waar enige moeite met de juiste combi naties, maar hun enthousiasme vergoedde veel. Dit bleek toen IEV fel ging aanvallen. Doelman Jansen was reeds na een kwar tier gepasseerd (10) en Alkemade scoorde na 25 minuten de gelijkmaker (1—1). Na de hervatting was de Noordvelsense ploeg beter, doch het stugge spel onthield de IEV-voorhoede aardige kansen. Midvoor Buur gaf met een fraai schot zijn club de leiding (12). Hierna pakte Velsen 2 fel aan, maar wist de IEV-verdediging (nog) niet te doorbreken. Op het ogenblik, dat de winst voor IEV was te grijpen, schoot Velsen 2 zich naar 22. Een minuut voor het einde van de wed strijd, moest Jansen de bal nog eens uit het net halen (32). Velsen OPENLUCHTCONCERT SOLI DEO GLORIA De r.-k. harmonie Soli Deo Gloria uit Driehuis geeft vrijdag een openlucht concert in het park Velserbeek. Er zullen werken worden uitgevoerd van Vlessing, Delhaye, Thiry, Batiste, Boedijn, Mea- chaw-Delhaye en Hume. Het concert be gint om 20 uur. WETHOUDER ONDERWIJS De wethouder voor onderwijs, de heer I-I. de Boer, hervat op maandag 31 augus tus zijn spreekuur ten raadhuize Velsen. VELSER ACCORDEONVERENIGING GEEFT OPENLUCHTCONCERT De Velser Accordeonvereniging geeft op dinsdag 1 september op de Schapenweide te IJmuiden een openluchtconcert onder haar dirigent R. Kofman. Het B-, C- en D-orkest zullen werken uitvoeren van J. B. Kok, W. de Ruiter, Silva, Theimer, J. van de Glas, Ascheit, Von Suppé en S. Vlessing. Het concert begint om 20 uur. HET BESTUUR VAN „FELISON", de vereniging voor beeldende kunsten in de gemeente Velsen, heeft, waar het de organisatie van tentoonstellingen betreft, de laatste tijd nog al enige tegenslagen moeten ondervinden. Zo had men onlangs een expositie van werken van Isaiic Israëls in het programma opgenomen; een voornemen, dat echter niet voor verwezenlijking vatbaar bleek, omdat de diverse eigenaars der schilderijen bezwaren kenbaar hadden gemaakt hun bezit na de vrij recente tentoonstelling in Parijs opnieuw tijdelijk voor een expositie af te staan. Gelukkig is het bestuur er inmiddels toch in geslaagd een nieuwe tentoonstelling voor te bereiden, dank zij de medewerking van de Bergense schilder Dirk Trap, een kunstenaar, die nog betrekkelijk weinig heeft geëxposeerd. Hetgeen dus ook zijn goede zijde heeft, omdat „Felison" op deze wijze in staat is gesteld een „nieuwe" schilder bij de kunstlievende inwoners van Velsen te introduceren. Bovenstaande mededelingen waren ver vat in het korte inleidend woord van de heer Leo Probst, de voorzitter van „Feli son", zaterdagmiddag uitgesproken bij de opening van Dirk Traps expositie, die de komende weken in het gelijknamige ge bouw aan de Heidstraat zai worden ge houden. De eigenlijke openingsrede werd uitgesproken door mr. J. van Zaaijen, die zelf verklaarde van kunst geen verstand te hebben, ofschoon hij deze taak als vriend en grote bewonderaar van Dirk Trap toch gaarne op zich had genomen. De aan wezigen mochten van spreker dus geen analyse van de geëxposeerde schilderijen verwachten, hetgeen mr. Van Zaaijen trou wens geheel overbodig achtte, omdat ook zonder deze het werk de beschouwer vol doende zou aanspreken. In het vervolg van zijn openingswoord noemde mr. Van Zaaijen Velsen een ge meente, die voor de meeste Nederlanders uitsluitend in verband wordt gebracht met industrie. En juist daarom vond spreker het een gelukkige gedachte hier een aantal schilderijenerposities te organiseren, om dat aldus in deze zaal. te midden van een steeds gejaagde omgeving, het publiek een kunstzinnig rustpunt wordt geboden. Dit is ccccoccoccosccc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 3ÓOOOC»X)OOOeX)OC>30COOOOOCOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOeOOOrö Peru is de grootste concurrent op de wereldmarkt op het gebied van vis meel. De Peruanen vissen doelbewïist op industrievis. De Golfstroom komt bij Peru boven, en zorgt voor rijk water met veel slib en bezinksel. Een ideale voedingsbodem voor de industrievis, waarvan Peru zulke hoeveelheden over de gehele wereld uitvoert. Veel harink jes en pilchards zijn er bij. De Peruaan kan zulke lage prijzen bedingen omdat hij zelf met zo weinig tevreden is. Hetgeen zijn concurrentie positie enorm sterk maakt. traan apart wordt verkocht. Het water, dat veel eiwit bevat, komt weer bij het meel terecht. De fabriek heeft een groot ketelhuis, en indrukwekkend is ook de batterij van vier centrifuges in de natte afdeling. Er staat een roestvrij stalen verdamper, welk ver dampen ook op de walsdroger kan ge schieden. De olie wordt in grote ketels be waard en via een distributie-apparaat met weegbrug afgeleverd. De traan wordt met tankschepen en auto's afgevoerd. Zij dient voor gebruik in margarinefabrieken en chemische industrieën. De fabriek beschikt over vier grote op slagloodsen voor het afgewerkte produkt. Men houdt er rekening met de vochtig heid van de lucht, de watertemperatuur en de odeurstoffen om het produkt in de beste conditie te houden. En ten slotte verlaat het vismeel dan de fabriek, nadat de zakken doelmatig zijn dichtgemaakt en van adressering voor zien. volgens het oordeel van mr. Zaaijen in het bijzonder het geval met de schilderijen van Dirk Trap, vooral bij de geëxposeerde duinlandschappen, die de aandachtige be schouwer een gevoel van stabiliteit en rust kunnen geven. Vandaar dat bij het bezien van de verhouding tussen industrie en kunstenaar de schilderijen van Dirk Trap het overtuigend bewijs leveren voor de stelling, dat de kunstenaar in het maat schappelijk leven een onmisbare schakel vormt. Verscheidene aspecten van deze ten toonstelling, waar spreker meende de aan dacht op te moeten vestigen, waren onder andere het feit dat de schilderijen van recente datum zijn en zij bovendien een duidelijk beeld vormen van de vorderin gen, welke de kunstenaar bij zijn schep- pingsarbeid heeft gemaakt. Om al deze redenen verklaarde mr. Van Zaaijen deze expositie gaarne voor geopend en wenste hij de schilder een druk bezoek en de be langstelling, waar zijn werk aanspraak op mag maken. Na deze openingsrede werd de traditio nele thee rondgediend en de aanwezigen de gelegenheid geboden de expositie te bezichtigen. Deze is tot en met zondag 6 september dagelijks geopend van zeven tot negen uur; des zaterdags en des zon dags van twee tot vijf uur. Advertentie Dit is een aanbieding die niet mak kelijk meer terug komt. Deze week brengen wij prima 1-persoons rijk geborduurde voor een zeer lage prtjs. Vul nu voordelig uw linnenkast bij. in de maat 150 x 230 cm gaan wij verkopen van 8.90 voor Alleen woensdag en donderdag zo lang de voorraad strekt m 9 SL J[ "Ik S Ij 1? G k L E R IJ L Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 BEVERWIJK DINSDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „On tembare hartstocht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melodie". Grote Kerk, 20 uur: Laatste zomeravond orgelconcert. WOENSDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Hoe langer hoe zotter"; 19 en 21.15 uur: „On tembare hartstocht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melodie". VELSEN DINSDAG 25 AUGUSTUS Thalia: „Jacht op een schaduw", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen- straat: Spreekuur van 20 uur af. Marktplein: Kermis van 14 tot 24 uur. WOENSDAG 26 AUGUSTUS Thalia: „Jacht op een schaduw", 20 uur Rex: „Haven der hartstochten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken van 10 tot 12 uur. Marktplein: Kermis van 14 tot 24 uur. BLINKERT VOLLEYBALTOERNOOI Het dames volleybalteam van de Ken- nemers heeft met succes deelgenomen aan het Blinkert volleybaltoernooi. De Kenne mer dames wonnen de eerste prijs in hun afdeling. De finale, tussen Kennemers en het sterke OG. leverde voor de Bever- wi.ikse dames geen moeilijkheden op. De eindstand w? 153, 154. De uitslagen van de andere wedstrijden waren: KennemersHVS 1 20, Tempo 1Kennemers 02, KennemersOVRA 20; (finale) KennemersOG 20. Het tweede zestal eindigde in dit toer nooi op de derde plaats van zijn poule. Hier waren de uitslagen: Kennemers 2 Paragon 11 .Kennemers 2VGV 1 20, KVM 1—Kennemers 2 1—1. Ideale weersomstandigheden hebben er zaterdagmiddag zeer toe bijgedragen om de jaarlijkse clubkampioenschappen van de handbalvereniging IJmond tot een waar sportief feest te maken voor de zes groe pen van deelnemers(sters) der jeugdafde ling. Er was op het PEN-veld van het sport park Watervliet voor dit sportevenement flinke belangstelling van de jeugd. Aan spanning ontbrak het niet. A. Eckhard en E. Klitsie gaven elkaar bij de meisjes-aspiranten A weinig toe, doch het was eerstgenoemde die met 6049.9 punten de eerste plaats opeiste, gevolgd door E. Klitsie met 5826.1 punten; 3. I. de jong en 4. M. van Vuuren. Bij de meisjes-aspiranten B leverde T. Lever een goede prestatie om eerste te worden met 5265.6 punten; 2. G. Hoogen- dijk 4831.6 punten; 3. A. Meis en 4. P. Sluis. Bij de jongens-aspiranten A ontwikkelde zich een bijna gelijk-opgaande strijd tus sen R. Holleman en T. Dijkstra, maar ge leidelijk aan behaalde eerstgenoemde een groter aantal punten om ten slotte meer dan 600 punten uit te lopen. De uitslag werd hier: 1. R. Holleman 6616.4 punten; 2. T. Dijkstra 6008.8 punten; 3. H. Goed; 4. K. Veithuysen. Een uitzonderlijke prestatie leverde bij de meisjes-welpen op zes van de zeven onderdelen T. Vinke, die met een voor sprong van ongeveer duizend punten het hoogste aantal punten behaalde en aldus de eerste plaats bezette met 7371.8 punten De tweede prijs behaalde M. Steenbakker: GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: andijvie 33— 52, bloemkool 1762, sla 433, bospeen 2248, waspeen 1240, sperziebonen 78— 167, snijbonen 66123, pronkbonen 3858, spinazie 750, postelein 933, prei 2233. 3. L. Schaap; 4. C. Goed. Spannender ging het bij de jongens welpen toe, waar met 6596.8 punten K. Berrevoets met lopen, werpen, doelen, enzovoort een kleine voorsprong behaalde op zijn concurrent D. Keyser. Drie en vier werden P. Keppel Hesselink en T. Belkom. De heer W. Siebers, IJmond's voorzitter, reinkte de prijzen uit na deze prettige, goed geslaagde jeugd-zevenkamp en sport middag. DKV-kampioen H. Pul Afgelopen weekeinde hield de christe lijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden de eerste van haar, naar men hoopt, jaar lijks terugkerende wedstrijden om het clubkampioenschap. Onder wel zeer gun stige weersomstandigheden werden op vijf verschillende onderdelen eikaars krachten gemeten. Over het algemeen kwam men tot vrij behoorlijke prestaties. Alleen bij het doelen en zuiver plaatsen zagen verschillende deelnemers hun kans op de eindzege in rook opgaan. Bij de dames zowel als de heren bleef men tot het laatste ogenblik in het on zekere wie of winnaar zou worden. Ten slotte was het H. Pul, die met 3139 punten de wisselbeker veroverde, vóór T. Bax (3085 p.), H. Bax (3000 p.), J. Brink (29661/* p.) en G. van Wonderen (2842 p.). Bij de dames waren de verschillen nog kleiner. Hier toonde mejuffrouw Winter zich de sterkste, tweede werd mejuffrouw Van Voorst, en derde mejuffrouw Pul. Een spannende strijd werd geleverd tus sen J. Streefland en J. Oosterveen bij de oudere junioren. Eerstgenoemde won met slechts 64 pnt. verschil. Derde werd hier Elsje Nuyen Bij de jongere junioren was het H. Kroon, die met een grote voor sprong eerste werd vóór L. van den Berg en G. Boerman.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5