Amerikaanse vakbonden willen controle, maar geen curatele Verontwaardiging over misstanden kan Congres ook te ver voeren DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 7 Rode Kruis verzoekt hulp voor Oostenrijk Vijf Mosoel-rebellen in Irak geëxecuteerd Prof. Collin voorzitter Belgisch Beneluxcomité Handdruk met een buiging Epstein begraven Matroos van „Karei Door man" wordt vermist Tijdens benzinebrand te water gesprongen Kerkelijk Nieuws Verrassing voor miljoenste bezoeker van Schiphol Algemene vergadering van vereniging „De Tulp" Twee gevangenen ontsnapt Nederlander beproefde de „Freedom Fighter" Vier Joegoslaven voeren 5 maanden tegen wil en dank Van Dam tot Dam Er starten in totaal 107 deelnemers „De Rode Hand" zou actief zijn in België Officieus protest van de FLN in Brussel Prof. Lieftinck naar Zuid-Slavië Orthodoxen verstoord: „Overdreven conclusies uit vriendschappelijk gesprek" Wijziging in Nyassaland Twee Afrikanen meer in legislatieve raad Spanning in reservaten Doden en gewonden bij gevechten met Bantoes Prof. dr. B. Mendel overleden (Van onze correspondent te Washington) De aanvaarding, door het Huis van Af gevaardigden, van een nieuwe wet op de vakbeweging, was voor het Amerikaanse vakverbond, de A.F.L.-C.I.O., een gevoe lige slag. Dat het strafste van de drie in gediende wetsvoorstellen werd aangeno men en nog wel met de overweldigende meerderheid van 303 tegen 125 stemmen, maakt de zaak er voor de vakbonden al niet beter op. De reactie van George Meany, de voorziter van het vakverbond, was fel: volgens hem is de aanvaarding van het ontwerp een zegepraal voor de Kamer van Koophandel en van het natio nale verbond van fabrikanten, die van het momenteel voor de vakbeweging on gunstige politieke klimaat gebruik heb ben gemaakt om, door pressie op het Huis van Afgevaardigden, een wet door te dry- ven, die de gehele vakbeweging aan ban den legt. De strijd om de herziening van de arbeidswetgeving is onderwerp van het felste en meest verbitterde politieke debat, dat hier in lange tijd heeft plaats gevonden. Geen politiek waarnemer kan zich een zaak herinneren, die in de na- oorlogsjaren met uitzondering dan van de geruchtmakende McCarthy-verhoren in de hoofdstad zoveel opschudding veroorzaakt heeft. Deze hele strijd is, naar men weet, een uitvloeisel van de opzienbarende onthul lingen van de senaatscommissie van John L. McClellan over misstanden in de Ame rikaanse vakbeweging en over ernstige misbruiken, die hier en daar in de relaties tussen werkgevers en werknemers geslo pen zijn. Het gewetenloze optreden van afpersers en gangsters, die bonden als de door het Amerikaanse vakverbond wegens corrupt leiderschap geroyeerde bond van chauffeurs (teamsters) zijn binnengedron- gen, heeft in het land heel wat opschud ding veroorzaakt. De ontstellende reeks van geweldplegingen, afpersingen, ver duisteringen op grote schaal, terreur methoden en andere misstanden, die door de McClellan-commissie aan het licht zijn gebracht, hebben de stoot gegeven tot de voorstellen, waarin structuur, beleid en activiteit van de vakbeweging aan wette lijke voorschriften en beperkingen worden gebonden. Deze noodzakelijkheid drong zich, zo meent men, onafwijsbaar op, on danks het feit, dat de misstanden slechts op een klein aantal bonden en een relatief gering aantal vakbondsbestuurders be trekking hadden. Ook de vakbeweging erkent, dat wette lijke maatregelen nodig zijn, maar verzet zich hardnekkig tegen wat zij beschouwt als pogingen de aan het licht gebrachte misstanden te gebruiken om de hele vak beweging, dus ook de talrijke bonafide vakbonden en hun bestuurders, in hun legale activiteit te beknotten en aldus hun groei te belemmeren. Ladingen brieven De leden van het Huis van Afgevaar digden stonden onder een ongekende druk. Ze werden bestormd door vertegenwoor digers van vakbonden en werkgeversorga nisaties, die in de afgelopen weken dag-in dag-uit rondom het Kapitool zwermden. Uit hun kiesdistricten ontvingen de afge vaardigden dagelijks honderden brieven en telegrammen, waarin ze door hun kie zers aangemaand werden vóór of tegen de ontwerpen te stemmen. Eén der afgevaar digden vertelde ons, dat zijn dagelijkse hoeveelheid post nog zwaarder was dan in de dagen, dat Harry Truman generaal McArthur ontsloeg! Een week voordat de beslissing viel, voegde ook president Eisenhower, door middel van een toe spraak voor radio en televisie, zich bij het koor van hen, die aandrongen op een straffe wet op de vakbonden. De strijd verlegt zich nu naar de Senaat, die in april een veel milder ontwerp aan nam. Een wet zal uiteindelijk alleen tot stand komen, indien Huis èn Senaat het eens worden. Daartoe zal, zo meent men hier, het Huis in het komende overleg wel wat water in de wijn moeten doen. Deson danks zal, naar men algemeen verwacht, het definitieve wetsontwerp er toch nog heel wat straffer uitzien dan voor de vak beweging aannemelijk is. De bezwaren van de vakbeweging rich ten zich, in 't kort gezegd, vooral tegen het verbod van elke secondaire boycott, het verbieden van agitatie, onder meer door posten, tegen een wetgever, die weigert de vakbond te erkennen of zich, naar het oordeel van de vakbond, schuldig maakt aan unfaire arbeidspraktijken. Ernstig be zwaar ook maakt de vakbeweging tegen het voorschrift, dat elke vakbondsafdeling, hoe klein ook, jaarlijks uitvoerige finan ciële verslagen aan het ministerie van arbeid moet overleggen, een administra tieve last, die door afdelingsbestuurders, welke hun vakbondswerk in hun vrije tijd moeten verrichten, naar het oordeel van het vakverbond eenvoudig niet gedragen kan worden. Wat de vakbeweging even min zint is dat vakbondsbestuurders, die disciplinaire maatregelen tegen weerspan nige leden nemen, zich daardoor blootstel len aan de mogelijkheid van gerechtelijke vervolging. Nalatigheid Een ironisch aspect van de hele zaak is, volgens vele deskundige waarnemers hier, dat de verhoren en de onthullingen van de Senaatscommissie van John McClellan rustig achterwege hadden kunnen blijven, indien plaatselijke gezagsdragers en poli tieautoriteiten hun plicht hadden gedaan. De meeste en zeker de meest-gerucht- makende onthullingen van de commissie hadden betrekking op geweldplegingen, verduisteringen, afpersingen, financieel wanbeleid en andere misdragingen, die al bij de wet verboden zijn. Plaatselijke autoriteiten hadden, als ze zélf niet in maar al te veel gevallen zo nalatig, laf of zelfs corrupt waren geweest, tegen al deze misstanden effectief kunnen optreden. Nu men dit nagelaten heeft, moet de federale regering dit terrein betreden, dat van nature eigenlijk voor het grootste deel tot het rechtsgebied van de deelstaten be hoort. Men wacht nu met spanning af, wat uit het overleg tussen Huis van Afgevaardig den en Senaat te voorschijn zal komen. Over één ding is men het hier eens: het Amerikaanse Congres kan niet uiteen gaan zonder een wet op de vakbeweging te heb ben vastgesteld. Dat zou de openbare mening in de Verenigde Staten, zo meent men, eenvoudig niet kunnen verteren. De nood die in Oostenrijk is ontstaan door de overstromingen, blijkt belangrijk groter te zijn dan men aanvankelijk ge dacht heeft, aldus deelt het Nederlandse Rode Kruis mede. Behalve een vluchte lingenkamp en een aantal particulieren zijn ook drieduizend kleine boeren getrof fen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze mensen en hun ge zinnen heeft het Oostenrijkse Rode Kruis de zorg op zich genomen. Zij moeten niet alleen geholpen worden aan tijdelijk on derdak, maar het is zaak, dat ze zo spoe dig mogelijk hun arbeid kunnen hervat ten. Daarvoor moeten zij worden voorzien van het meest elementaire huisraad zoals stoelen, tafels, pannen enzovoort en van gereedschappen voor het herstel van hun bedrijf en de uitoefening van hun beroep. Op de vergadering van de liga in Genè- ve, waar de hulpverlening in Oostenrijk besproken is, heeft het Nederlandse Rode Kruis een bijdrage toegezegd. Deze kan groter zijn naarmate het bedrag, dat op girorekening 777 van het Rode Kruis ge stort wordt, hoger stijgt. Gezien de berich ten over nieuwe overstromingen en ook gedachtig aan de hulp die Oostenrijk na de watersnood van 1953 naar ons land zond, valt zulks te verwachten, aldus het Rode Kruis. Op die gronden heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Embden, gemeend zijn toezeggin gen te kunnen doen. Speciaal voor slechte wegen geschikt ge maakte bussen zijn vrijdag doorgedron gen tot het geïsoleerde bergdorp Filzmoos bij Salzburg, waar enkele honderden bui tenlandse toeristen vertoefden. De toeris ten kunnen nu wanneer zij willen de plaats verlaten. In de afgelopen dagen hebben hefschroefvliegtuigen voor de bevoorra ding van het dorp gezorgd. BAGDAD (Reuter) Vijf officieren van het Iraakse leger en een burger zijn van morgen terechtgesteld wegens deelneming aar: de mislukte opstand van rnaart in Mosoel. De zes waren woensdag ter dood veroor deeld door een volksrechtbank. Zij zouden deelgenomen hebben aan de opstand onder leiding van kolonel Abdoel Wahab Sjaw- waf, die omverwerping van het bewind van Kassem en aansluiting van Irak bij de Verenigde Arabische Republiek ten doel had BRUSSEL, (ANP) Prof. dr. Fernand Collin heeft het voorzitterschap aanvaard van het Nationaal Comité Benelux in Bel gië. Hij is de opvolger van de Belgische minister van financiën, prof Van Houtte. Sedert de oprichting van deze particuliere Benelux-organisatie is prof Collin penning meester geweest. „De nieuwe gids" noemt het. „goed nieuws, dat op 'n ogenblik, waarop de kleine drie hun positie in de Europese gemeen schappen en het Atlantisch pact moeten versterken, prof. Collin tot voorzitter is benoemd. De 62-jarige ex-generaal Hasso von Manteuffel is te Dusseldorp veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf omdat hij tijdens de oorlog aan het Russische front het vonnis dat een krijgsraad had geveld over een soldaat, die schuldig was bevonden aan plichts verzuim, had veranderd in de dood straf. Von Manteuffel voerde aan dat hij een executie nodig had om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Na de uitspraak werd deze foto ge maakt in het gerechtsgebouw. Links Von Manteuffel, rechts zijn zoon Gero die een handdruk van een buigende bewonderaar krijgt. De stoffelijke resten van de woensdag overleden Engelse beeldhouwer sir Jacob Epstein zijn maandag op de Putney Vale begraafplaats te Londen ter aarde besteld. De deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, voerde het woord. De begraaf plaats ligt niet ver van de studio aan Fulham Road, waar sir Jacob tot zijn laatste levensdagen werkte. Gisteren is langszij de „Karei Door man" die in de Nieuwe Maas te Rotter dam ligt, op het water drijvende benzine in brand geraakt. Vijf matrozen, die in een bootje bezig waren, de romp van het vliegdekschip te schilderen, sprongen in het water. Naar de Marinevoorlichtingsdienst me dedeelt wordt de 23-jarige matroos derde klasse zeemilicien A. H. Jansen uit Rot terdam sindsdien vermist. Vrijwel zeker is hij verdronken. Zijn stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Hij laat een vrouw en een eenjarig zoontje achter. Niet ernstig gewond zijn de matroos der de klasse zeemilicien J. F. Gosling, 26 jaar, uit Vlaardingen, en de matroos eer ste klasse zeemilicien J. Bosveld, 25 jaar uit Rotterdam. Beiden zijn opgenomen in het havenziekenhuis, doch zullen waar schijnlijk reeds over enkele dagen daaruit kunnen worden ontslagen. De twee anderen waren de matrozen derde klasse zeemiliciens Bakker en Broe- re. Deze zijn, na in de ziekenboeg van de „Karei boorman" te zijn verbonden, naar huis gezonden. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de classis Rotterdam- Zuid (als predikant voor het Delta-zieken huis) W. S. Bakker, dir. van het centrum voor sociaal en cultureel vormingswerk te Rotterdam; te Twello (2de pred.pl.) J. B. Cats te Beusichem. Aangenomen naar Schelluinen K. J. Jansen, kand. te Loe- nen aan de Vecht, die bedankte voor Stavenisse. Geref. Kerken Beroepen te Oude en Nieuwe Bildtdijk A. Treurniet te Lemele-Lenelerveld; te Wilsum (O.) H. Makkinga, kand. te Almelo; te Wellington (Nieuw-Zeeland) (Ref. Churches) A. I. de Graaf te Wollongong (New South Wales) (voorheen kand. te Driebergen). Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.) (3de pred.pl.) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande; naar Williamsburg (On tario, Canada) H. van der Plaat te Dieren. Beroepen te Wateringen W. Hoogsteen. kand. te Driebergen. Aangenomen naar Lo- bith L. Zwaan, kand. te Amerongen. Hedenmorgen is op Schiphol de mil joenste bezoeker van dit jaar, een week eerder dan in 1958, aan de hoofdingang ge noteerd. Het was de 57-jarige heer J. de Matter uit Amsterdam, werkzaam bij de samenwerkende „havenbedrijven", die nog nooit op de Amsterdamse luchthaven was geweest. De directie van de luchtha ven bood hem een retourvliegbiljet naar Parijs en een tegemoetkoming in de ver blijfkosten in de Franse hoofdstad aan. De K.L.M. en de andere op Schiphol ver tegenwoordigde luchtvaartmaatschappijen boden hem en zijn echtgenote tassen, boe ken en vliegtuigmodellen aan. Het rond- vluchtbedrijf, dat toevallig op deze dag de 20.000ste rondvluchtpassagier boekte liet het echtpaar een gratis vliegtocht boven Amsterdam maken. De Vereniging „De Tulp" zal deelnemen aan de Gentse expositie „Floraliën" in het voorjaar van 1960. Dit deelde de secretaris van de vereniging, de heer H. A. G. de la Mar, mee tijdens de maandag gehouden algemene ledenvergadering in het Haar lemse Krelagehuis. De betekenis van de algemene ledenvergadering is de laatste tijd enigszins verminderd, aangezien tegen woordig de meeste debatten in de kringvergaderingen plaats hebben. De voorzitter van de vereniging, de heer G. Vreeburg, hield maandag dan ook geen openingstoespraak, maar gaf nadat hij de technische adviseur prof. dr. E. van Slog- teren had welkom geheten, het woord aan de secretaris, die begon met het voorlezen van de notulen. De besprekingen in de kringen over het al dan niet uitbreiden van de met tulpen te beplanten oppervlakte hadden tot resul taat, dat 351 stemmen werden uitgebracht ten voordele van een uitbreiding met 5 percent en 28 voor geen enkele uitbreiding. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Chr. Eggink naar het advies van de vereniging in verband met de vaststelling van de mi nimum-exportprijzen. Het bestuur heeft voorgesteld akkoord te blijven gaan met het principe van verleden jaar. Uit het feit, dat de uitzonderingssqorten nu duur zijn, meent men te moeten vaststellen, dat de export deze als surplussoorten ge doodverfde rassen voldoende heeft kunnen verkopen tegen de lagere prijzen. Maandagmiddag hebben twee gevan genen kans gezien te ontsnappen uit een werkbarak op het terrein van de gevan genis te Arnhem. Hoe deze ontsnapping in zijn werk is gegaan is nog niet bekend, daar bij het ministerie van Justitie nog geen rapport over de ontvluchting is bin nengekomen. LOS ANGELES (ANP) Kapitein-vlie ger A. Borgsteijn van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht heeft, als eerste niet- Amerikaanse vlieger, het splinternieuwe straaljachtvliegtuig van de „Northrop Cor poration", de N. 156 „Freedom Fighter" gevlogen. Het is, voor zover bekend, nog nimmer voorgekomen, dat het een buiten lands vlieger door de luchtmacht der V.S. werd toegestaan een zich nog in het eerste beproevingsstadium bevindend jachtvlieg tuig te beproeven. De vlucht van kapitein-vlieger Borg steijn heeft vijfenvijftig minuten geduurd. Hij steeg met het toestel op van de vlieg basis Edwards, het belangrijkste proef- vliegveld van de Amerikaanse luchtmacht, dat ligt in de befaamde Mojave woestijn in Californië. De Freedom Fighter heeft daar op 30 juli zijn eerste vlucht gemaakt. Het is daar sindsdien in handen van invliegers van de Amerikaanse luchtmacht en van de Northrop-vliegtuigenfabriek, die er met het eerste en enige toestel van dit type uit gebreide proeven nemen, teneinde na te gaan of het in alle opzichten beantwoordt aan de verwachtingen, die de Amerikaanse luchtmacht ervan heeft. De „Freedom Fighter" is een eenper soons jachtvliegtuig met twee straalmoto ren, speciaal ontwikkeld voor de lucht machten van de landen, die zijn aange sloten bij de NAVO en de ZOAVO. Tege lijkertijd met de bouw van de Freedom Fighter heeft de fabriek een tweepersoons lestoestel van vrijwel gelijke aard ontwik keld, de 38 „Talon" (klauw). Beide typen zijn ontworpen om te wor den gebouwd in vliegtuigfabrieken in lan den van de NAVO. Een Belgisch-Nederlandse groep lucht machtofficieren, waarvan kapitein-vlie ger Borgsteijn deel uitmaakt, heeft in de afgelopen weken een bezoek gebracht aan verscheidene vliegtuigenfabrieken in de Verenigde Staten. Kapitein-vlieger Borg steijn heeft daar onder meer proefvluch ten gemaakt met de Lockheed, F 104 a „Starfighter" en met de Republic F 105 „Thunderchief" beide eenpersoons straaljagers met één straalmotor. De groep is, met uitzondering van kapitein Borgsteijn, inmiddels in Europa terugge keerd. De fabrikante van de Freedom Fighter en de Talon stelt, dat deze beide toestel len in vrijwel geen enkel opzicht onder doen voor de veel zwaardere en duurde re straaljagers van de typen, die worden aangeduid met F 100 (North American „Super Sabre"), F 101 (Mac Donnell „Voodoo", F 102 (Convair-afdeling van „General Dynamics" en „Delta Dagger") F 104 „Starfighter", F 105 (Republic „Thunderchief") en F 106 (Convair „Del ta Dart"), welke alle gebouwd zijn om in horizontale of stijgvlucht sneller te vlie gen dan de snelheid van het geluid. (Van onze correspondent in Wenen) Zaterdag zijn vier Joegoslavische vluch telingen met een lijnvliegtuig van de SAS uit New York in Wenen aangekomen. Zij hadden zich vijf maanden geleden als blinde passagiers op een Deens vrachtschip ingescheept maar konden nergens aan land gaan, omdat de vreemdelingenpolitie in Canada, de Verenigde Staten, West- Duitsland en enkele Zuidamerikaanse sta ten daartoe geen toestemming had ver leend. De Deense kapitein, die de vluchte lingen als een vader behandelde, heeft hen vijf maanden op zijn vaartochten mee genomen. Zo hebben zij tachtigduizend kilometer afgelegd, waarbij zij vier maal de Atlantische Oceaan overstaken en twee maal langs de gehele oostkust van Zuid- Amerika voeren. Nergens kregen zij echter toestemming om aan land te gaan. Toen het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken hiervan op de hoogte kwam, stelde dit hen in het bezit van een vreemdelingenpaspoort. Door de vrijgevig heid van de Deense scheepvaartmaat schappij, waartoe de vrachtboot behoort, alsmede door de hulp van de Oostenrijkse Caritas, konden de vier vluchtelingen per vliegtuig naar Oostenrijk reizen. Een van de passagiers is de dertigjarige Mileva Stanitsj, die een kind verwacht. Haar aan staande echtgenoot, de mijnwerker Ivo Vujitsj, zal als ijzergieter in Oostenrijk zijn brood kunnen verdienen. De twee andere mannen kunnen door bemiddeling van de Caritas aan het werk gaan als mecaniciens. Het staat hun echter vrij te emigreren, daar zij in het bezit zijn van een geldig paspoort. c&yxxryyyrvyyyyyxxyyyyyyyzyxocccccccayyyxyxccccocxo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ODOrOC<X)OOCOCO!XX»OOCCCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCX: De Van Dam-tot-Damrace door de Zaanse VVV uitgeschreven ter bepleiting van een betere oefenverbinding tussen Zaandam en Amsterdam belooft een een spannende maar bovenal leuke aange legenheid te worden. De organisatoren maakten vanmorgen bekend dat er niet minder dan 107 deelnemers zijn, waarvan er 39 starten in de snelheidsklasse en 68 in de toerklasse. De race wordt gehouden op 27, 28 en 29 augustus tussen tien uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Bij de deelnemers in de snelheidsklasse valt het accent op ge motoriseerde voertuigen, zoals auto's, moto ren, racewagens en speedboten. In de toer klasse treft men de vreemdste middelen van vervoer aan, zoals hele oude auto's, fietsen, luchtballonnen, kamelen, kano's. Zelfs een echte ijsschots zal een groep over het IJ brengen. De oud-burgemeester van Amsterdam, de heer F. de Boer, zal de afstand tussen Zaanse en Amsterdamse Dam afleggen op een fiets, terwijl de burgervader van Zaan dam, de heer G. J. D. Franken, in een dui kerpak over c'.e bodem van het IJ zal lopen op de plaats waar de Coen-tunnel is ge projecteerd- Uit Haarlem en omgeving zijn er ook drie deelnemers. Dat zijn de heren J. W. Bootz uit Overveen en de heren P. Zeegers en M. L. Jonker uit Haarlem. Op 24 september zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Cals, de nieuwe havenvak school „Waalhaven" te Rotterdam offi cieel openen. Ten behoeve van het praktijkonderwijs is op het plein bij het schoolgebouw een deel van een zeeschip geplaatst. (Van onze correspondent in Brussel) De F.L.N., het Algerijnse bevrijdings front, heeft officieus in Brussel geprotes teerd tegen het feit, dat de Belgische staatsveiligheidsdienst allerlei informa ties aan de Franse staatsveiligheidsdienst verstrekt en ook, op verzoek van de Fran sen, streng optreedt tegen F.L.N.-mannen in België. De F.L.N. lijkt sterk verontrust te zijn over het schijnbaar vrij straf feloos optreden in België van een Fran se contra-terroristenorganisatie, die be kend staat als „De Rode Hand". Het is vrijwel zeker, aldus de Belgische autori teiten, dat deze Franse organisatie, die geen steun krijgt van Belgische instellin gen, het Egyptische schip „Al Kahira" door een in Antwerpen aangebrachte tijd bom, in de haven van Oostende tot zinken bracht. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de tijdbom van hetzelfde type was als die, welke het Duitse vrachtschip „Atlas" in de haven van Hamburg deed zinken, na dat het schip door een hevige explosie was getroffen. Er zijn ongeveer een dertig schepen, die van Hamburg en Antwerpen Oostende of Zeebrugge uit wapens smok kelen voor rekening van de F.L.N. Die wa pens worden in Antwerpen of in een van de andere havens geladen met bestem ming India of Pakistan, maar de kapi teins krijgen onderweg telegrafisch bevel om hun clandestiene lading, die officieel als landbouwmaterieel geboekt staat of als machine-onderdelen, in een Egypti sche haven of in Marokko te lossen. Het is bekend, dat de Algerijnse arbei ders in de kolenmijnen en fabrieken in de Frans-Belgische grensstreken rond Char leroi, Bergen en Doornik door F.L,N.-pro- pagandisten onder druk worden gezet. Zij worden verplicht tot het afstaan van een deel van hun loon om de „heilige bevrij dingsoorlog" mee te helpen financieren. De Algerijnen zijn echter verdeeld tussen de F.L.N. en een concurrerende bewe ging, de M.N.A., de Mouvement National Algérien, en het merendeel wil niets lie ver dan met rust gelaten worden. De vraag rijst of de F.L.N. niet vroeg of laat gaat beginnen met aanslagen op Belgi sche bezittingen in Algerije uit represaille tegen de verkapte samenwerking tussen Belgische en Franse staatsveiligheids diensten. Prof. dr. P. Lieftinck, lid van het direc torium van de Wereldbank te Washington en van het Internationaal Monetair Fonds vertoefde gisteren op doorreis naar Belgra do enige tijd op de Amsterdamse luchtha ven. Hij verklaarde, dat hij in Zuid-Slavië bank- en fondszaken met de autoriteiten zou bespreken. Prof. Lieftinck herinnerde daarbij aan het feit, dat destijds Neder land, Israël en Zuid-Slavië hem hadden gekozen in het directorium van het Inter nationaal Fonds en de Wereldbank en dat hij dus uit hoofde van het feit nauw con tact met deze drie landen onderhoudt. Op 1 september keert prof. Lieftinck naar RHODOS (Reuter) Naar vernomen wordt hebben de leiders van de orthodoxe kerk vandaag besloten tijdelijk alle con tact met de rooms-katholieke waarnemers bij de vergadering van het Centrale comi té van de Wereldraad van Kerken in Rho- dos te verbreken. In een na een besloten bijeenkomst uitgegeven verklaring werd gezegd dat er „enig misverstand en grote overdrijving" school in persberichten over wat een „vriendschappelijk ge sprek" tussen orthodoxe leden en rooms- katholieke gasten ter conferentie was ge weest. De verklaring was ondertekend door bisschip Iakovos, vertegenwoordiger van het orthodoxe patriarchaat van Constan- tinopel, en professor Basil Ioannides van de Griekse regelingscommissie, die het in formele gesprek met de twee r.-k. waar nemers, de Franse pater Dominicaan Jean Dumont en de Nederlander profes- sor mgr. dr. J. G. M. Willebrands hadden gevoerd. In de verklaring wordt uitdrukkelijk gezegd, dat het gesprek een „geheel in formeel contact tussen individuele perso nen zonder enige machtiging of aanwij zing" was geweest. Deze informele be spreking was voornamelijk gegaan over contact tussen theologische faculteiten. Er was niet gerept van of onderhandeld over enig officieel contact tussen de twee be trokken kerken. „Wij moeten alle andere uitleggingen, die gemaakt of gepubli ceerd zijn van de hand wijzen", aldus de verklaring. Volgens waarnemers hadden de berich ten over een afspraak voor een theologi sche conferentie wevel verwekt bij pro testantse en anglicaanse leden van de Wereldraad van Kerken. ZOMBA, NYASSALAND (UPI) Gou verneur Sir Robert Armitage heeft heden constitutionele wijzigingen voor het Brit se protectoraat Nyassaland bekend ge maakt, welke vorige maand in het Britse Lagerhuis beloofd waren. Dit is de eer ste stap naar constitutionele hervorming sedert de wanordelijkheden van het afge lopen voorjaar in Nyassaland. Daarbij wordt het aantal Afrikaanse zetels in de legislatieve raad van 5 op 7 gebracht. Twee Afrikaanse leden van de legislatie ve raad zullen door de executieve raad worden benoemd. Het aantal door de gou verneur benoemde leden zal eveneens met twee worden vermeerderd. Een lid' van de legislatieve raad, wiens detentie is bevo len door de gouverneur,' zal zijn zetel ter beschikking stellen indien de gouverneur dit verlangt. De gouverneur kan in geval een vacature voor een 'zetel van een Afri kaans lid ontstaat, een Afrikaan op die zetel benoemen. Voorts zullen enkele wijzigingen worden doorgevoerd in de executieve functies der regering, opdat onofficiële leden van de executieve raad geleidelijk kunnen wor den ingeschakeld bij het dagelijks bestuur. Deze wijzigingen, zo werd in een te Zomba uitgegeven officiële verklaring ge zegd, zijn tussenmaatregelen om de ko mende moeilijke periode waarin de nor male omstandigheden mogelijk hersteld zullen worden, te overbruggen. Doel is tot een vreedzame en ordelijke atmosfeer te komen, waarin geijverd kan worden voor de constitutionele vooruitgang van de be volking van het protectoraat, met name de instelling van kiesrecht, dat niet óp rassenonderscheid is gebaseerd. De nu in gevoerde wijzigingen moeten gezien wor den als onderdeel van de toekomstplan- -nen- r-, KAAPSTAD (Reuter) In een Bantoe- reservaat in de Kaapprovincie zijn zon dag bij gevechten naar aanleiding van een geschil over het ontsmetten van vee twee Bantoes gedood en drie ernstig gewond. De toestand in het reservaat is al maan den gespannen. In Natal werd in het weekeinde op drie plaatsen brand gesticht op suikerrietplan tages in het gebied van Port Shepstone. Maandagochténd raakte de politie slaags met 200 negerinnen, die op weg wa ren naar Camperdown, ongeveer 55 km. van Durban, om de commissaris voor Bantoezaken te spreken. Toen de demon stranten weigerden uitgeen te gaan, sloeg de politie hen met gummistokken uit el kaar. LONDEN (AFP) De gemeenteraad van Durban in Zuid-Afrik? heeft alle ge bouwen en andere eigendommen van de gemeente, te Londen voor een bedrag van 31.500.000 miljoen pond sterling laten ver zekeren tegen schade door oproer en op stand. De premie bedraagt ongeveer 25.000 pond per jaar. LAGOS. NIGERIA (UPI) Waarnemers in Lagos hebben de waarschuwing laten horen, dat alle Engelse en Franse West- afrikaanse havens binnen een paar weken waarschiinliik voor Zuidafrikaanse goe deren gesloten zullen worden. De vakbondsleiders "nn Ghana en Nige ria kwamen het afgelopen weekeinde in Lagos hiieen. om de voorgestelde boycot te bespreken. Ghana zou er de voorkeur aan geven met de boycot te wachten totdat de han del tussen Zuid-Afrika en de andere Afri kaanse staten toegenomen zou zijn, om haar een nog schadelijker uitwerking te geven. JOHANNESBURG (UPI) - E D An drews directeur van het bureau voor ex portbevordering een dit iaar opgerichte regeringsinstelling gelooft, dat de voor genomen boycot van Zuidafrikaanse goe deren slechts een poging is om Zuidafri kaanse exporteurs en Westafrikaanse im porteurs te intimideren. Andrews wees er op dat de boycot in West-Afrika nog niet effectief is en dat er ook nog geen voorbereidingen zijn getrof fen In het verleden 71'in boycotacties nooit affectief geweest Veifc Tndia dat een soort boycot voert importeert nog ..een verba zingwekkende hoeveelheid Zuidafrikaanse goederen" Te Bussum is op 62-jarige leeftijd over leden prof. dr. B. Mendel, die sedert 19p2 gewoon hoogleraar was in de farmacologie aan de geneeskundige faculteit dei ge meente universiteit on directeur van het Laboratorium voor farmacotherapie te Amsterdam Het is de wens van de.familie dat de crematie in stilte zal geschieden in dat de universiteit het gebruikelijke rouw- ceremonieel achterwege Iaat.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7