Overwinning van Groot bij Draken op het Alkmaardermeer Meisje van twee leven bij brand jaar verloor het in zolderwoning DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 Korfbalcompetitie KNKB seizoen 1959-1960 Jaarvergadering district Noordholland en Utrecht In Rotterdam komt bad met een 50 meter baan Nationale wedstrijden op Spaarne en Mooie Nel Zeilers hadden het zwaar op rede van La Baule HAUTE COIFFURE MOLENDIJK Engeland won met innings van India (140 en 194) Morgen Flamingo's tegen Combined Services Van Houwelingen prof? De Ronde van Polen Dick Enthoven eerste in de vijfde etappe Vier Nederlanders in de Ronde van Zweden Van Dijk in Vreeswijk de snelste B-veteraan P.A.A. gaat met Boeing 707 ook op Amsterdam vliegen Hypnotiseur miste trein Passerende bromfietser deed vergeefse reddingspogi ng Veehouder doodgereden na twist om een vrouw Dijkwerker uit Bussum in arrest gesteld Godin de Beaufort zesde in Oostenrijk Huisbrandkolen in september duurder Mr. Luns kan speciale NAVO-zitting niet bijwonen Daags tevoren vertrekt hij naar New York Filmfestival Venetië Dr. H. R. van Houten benoemd tot staatssecretaris Kartonverpakking voor roomboter Opzienbarend ontslag van een Britse gezagvoerder Ongeschikt voor sociaal verkeer aan boord? Het weer is by de zeilwedstrijden op het Alkmaardermeer ook op de derde dag zeer goed geweest. Er stond een styve bries uit het zuidwesten, windkracht 3. By de Draken was het C. Groot die de concur renten achter zich wist te houden. Zijn eerste plaats leverde hem evenwel minder Zeilen punten op, aangezien het aantal deel nemers geringer was dan op de voorgaan de dagen (de marinezeilers moesten naar huis). Met nog slechts 1 punt voorsprong leidt Klomp vóór Groot. Bij de Finnjollen betekende de terugkeer van de wind ook een come-back van de Olympische gegadigde W. Maarse, die op een uitstekend gevaren race kan terug zien. D. Wayboer bewees zijn klasse door achter Gerhards de derde plaats te bezet ten. De Zaandammer leidt nog steeds in de algemene rangschikking. In de Flying Dutchmanklasse was Jaap Helder in de Favonius weer de snelste. Met twee eerste en een derde plaats staat de zeiler uit Paterswolde even stevig bovenaan als de Alkmaarder Kirkenier bij de Valken. De uitslagen luiden: 12 m2 Sharpie-klasse A: 1. Mariandel, strm. J. van Staveren (Braassem), 2. Spot vogel, strm. W. Guldemond (De Kaag), 3. Demetris, strm. J. H. Wuyts Jr. (HND). Vrijheidsklasse A: 1. Naatje, strm. J. R. de Vries (De Kaag), 2. Smitje, strm. H. Schmitz Jr. (De Kaag), 3. Rakker, strm. B. van Wijk (Braassem). Valken: Uitslagen van zondag: 1. Bounty II, strm. Rolf v. d. Baumen (De Kaag), 2. 't Spul, strm. H. Kirkenier (ARZV), 3. Jaxeur, strm. J. Prins (HWH). Uitslagen van maandag: 1. Dolfijn, strm. Korfbal De competitie-indeling van het district Noordholland en Utrecht voor het seizoen 1959/60 luidt als volgt: Eerste klasse: Rohda, Westerkwartier, Blauw Wit, Luto,Allen Weer baar, Archipel, Roda, Koog Zaandijk en Samos. Tweede klasse A: Swift, SVK, Aurora, Olympia, Hespa, Watervliet, Landlust, ZKC en MEO. Tweede klasse B: Groen Geel, DTV, DDV, Oosterkwartier, DED, Fortuna, Haar lem, BEP en Victoria. Derde klasse A: A'dam-Zuid, Witten- burg, OKV, Altius, Biko, Sport Vereent, Zaandam-Zuid en Oosterpark. Derde klasse B: Vogel, KCN, Excelsior, Nieuw Flora, KVD, DSV, Kameo en Amersfoort. Derde klasse C: Animo Ready, De To- rers, ZKV, DVD, QBZB, Gibraltar, Oost hoek en Huizen. Reserve eerste klasse: Rohda, 2 BI. Wit 2 Westerkwartier 2, SVK 2, Luto 2, Groen Geel 2, Swift 2, Allen Weerbaar 2 en Sa- mos2. Reserve tweede klasse A: Rohda 3 Samos 3, Allen Weerbaar 3, Olympia 2, Roda 2, SVK 3, Oosterkwartier 2, A'dam 2 en Swift 3. Reserve tweede klasse B: Luto 3, DTV 3, Blauw Wit 3, Koog Zaandijk 2, Rohda 4, Archipel 2, Haarlem 2, Groen Geel 3 en DDV 2. Resreve derde klasse A: DED 2, Blauw Wit 5, Watervliet 2, BEP 2, Arichipel 3, Vogel 2, DTV 3, Tovers 2 en Haarlem 3. lem 3. Reserve derde klasse B: Westerkwartier 3, Koog Zaandijk 3, Samos 4, Roda 3, Au rora 2, Oosterkwartier 3, Blauw Wit 4, Landlust 2 en Rohda 5. De jaarvergadering van de Haarlemse Korfbalbond is vastgesteld op donderdag om 8 uur in restaurant „Brinkmann" in Haarlem. Voor de jaarvergadering van het district Noordholland en Utrecht van de KNKB bestond grote belangstelling. Onder voor zitterschap van de heer Rogge behandelde zij de agenda vlot af. In zijn openingsrede herdacht de heer Rogge het overlijden van korfbalpionier Steenis. Verder sprak hij over de contacten met Duitsland, waar in Münster en in Keulen wedstrijden zijn gehouden. Vervolgens reikte de heer H. Arends de kampioensmedailles uit. In de vakature Steenis koos men de heer J. Blokker, zodat het districtsbestuur thans bestaat uit J. W. Rogge (Amster dam). voorzitter, H. Arends (Haarlem), se cretaris, J. Biesheuvel (Amsterdam), J. Blokker (Utrecht) en C. Joop (Amster dam). De vergadering ging er mee akkoord om de hoofdklasse op de jaarlijkse algemene vergadering te bespreken. Voor het invoeren van legitimatiebewij- zij voelde men niets; het eventuele aantal „fraudes" is zo gering, vooral doordat de invallersbepalingen vorig seizoen eenvou diger zijn geworden. Ook voor het nieuwe seizoen zal men de reiskostenomslag handhaven. Zwemmen In Rotterdam zuid is maandagmiddag de eerste paal geslagen voor een sport- fondsenbad, dat het eerste wedstrijdbassin in Nederland zal worden. Het overdekte gedeelte krijgt namelijk een „50-meter- baan". Het bad komt op een terrein ach terter het Zuidplein, dus vlak bij de tun neltraverse. Deze overdekte annex open zweminrich ting, die 2.300.000 zal kosten, hoopt men in zestig weken te kunnen bouwen. De totale oppervlakte zal 7400 m2 be dragen. Het architectenbureau J. en J. Baanders te Amsterdam heeft daarop ont worpen een binnenbad van 50 bij 16 m, een buitenbad van 33 1/3 bij 18 m, een kleuterbadje, een grasmat en een zonne badterras. mej. A. de Wit (HWH), 2. 't Spul, strm. H. Kirkenier (ARZV), 3. Barry, strm. J. M. Snijders (De Kaag). Regenbogen: 1. Saenden, strm. L. de Wit (ZZV), 2. Duke, strm. J. C. v. d. Velde (De Kaag). Drakenklasse: 1. Vagans-Semper II, strm. C. Groot (WVA), 2. Joy II, strm. J. Bier (KNZ en RV), 3. Vanquard, strm. F. Jans- ma (KNZ en RV). Olympiajollen A: 1. Piloka, strm. P. C. Loogman (De Kaag), 2. Aloha, strm. J. Dil (ZO), 3. Olapieze, strm. W. Bijker (ZÓ). 16 m2 Streepklasse: 1. Magdrieja, strm. W. Spaargaren (WVA), 2. Skokiaan, strm. J. W. Swart (ZO). 3. Wilfred, strm. P. P. Muusse (ZO). Sternklasse A: 1. Noreg, strm. A. E. H. Amons (ZZV), 2. Libel, strm. H. Boeye (Ondine), 3. Glasaal, strm. mej. K. v. d. Stadt (ZZV). 12 voetsjollen A: 1. Drie-ster, strm. J. Muntinga (De Eem), 2. Spekkie, strm. F. Speekman (ZO), 3. Wildzang II, strm. mej. H. F. Hageman (De Kaag). Pampusklasse: 1. Hinde, strm, J. B. Ree der (KWVL), 2. Stormvogel, strm. Ch. Saur (HWH), 3. Lethe, strm. H. J. Gree- velink (De Kaag). Flying-Dutchmanklasse: 1. Favonius, strm. J. Helder (NNWB), 2. Brave Hendrik II, strm. Heike Blok (De Kaag), 3. Ama zone, strm. J. Jongkind (WVA). Finnjollen: 1. Finnig, strm. W. Maarse (De Kaag), 2. Fire Bird, strm. L. Gerhards (De Kaag), 3. Spurt, strm. D. Wayboer (ZO). Het comité nationale wedstrijden te Haarlem van de Haarlemse Jachtclub en Haarlemse Zeilvereniging houdt nationale zeilwedstrijden op het Noorder Spaarne en Mooie Nel op zaterdag en zondag 29 en 30 augustus 1959. Er wordt gestart in de volgende klassen: Flying Dutchman, Valken, 16 m2 streep, 16 m2 punt, Vrijheidsklasse, 12 m2 shar pie, Olympiajollen, Stemklasse, 12 voets- jollen A en B en Jeugdklasse. De wed strijden beginnen op zaterdag om drie uur en zondag om tien uur en half twee. Maandag op de derde dag van de voor- Olympische wedstrijden in de Flying Dutchmanklasse op de rede van La Baule stond er een vrij sterke en vaak schiftende wind over dit moeilijke wedstrijd water, zodat de deelnemers het zwaar te verduren hadden. Onze landgenoot Wulff moest zelfs met nogal wat averij aan de romp van zijn schip de strijd staken. De Frans man Cornu (bemanning Gouffier) met Calypso won de race in 1 uur 25 min. 4 sec. voor de Zwitser Siegenthaler met Fanta- sio III (1.25.13), de Franse Boyole (1.25.35) en de Nederlanders Schooneveldt-Visser, die met de Duysz ter Ghast vierde werden (1.25.45). Harm Oerlemans werd met de Glider zesde, Ben Verhagen in de Daisy zevende en Terwogt-Kalff met Jonker Cabeliau achtste. Het klassement na drie wedstrijden luidt: 1. Yole, Tiriau (Frankrijk) 6.75 pt. 2. Majhula, Adrian Jardine (Engeland) 7.75 pt.; 3. Calypso, Cornu (Frankrijk) 8.75 pt.; 4. Fantasio III, Siegenthaler (Zwitser land) 18 pt.; 5. Glider, Oerlemans (Neder land) 19 pt.; 6. Daisy, Verhagen (Neder land) 22 pt.; 7. Abdallah (België) 23 pt.; 8. Zig Zag IV, Samuel (Frankrijk) 25 pt.; 9. Duysz ter Ghast, Schooneveldt (Neder land) 28 pt.; 10. Jonker Cabeliau, Terwogt (Nederland) 29 pt. Advertentie Geen luxe prijzen. Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 2-3-4-8-11 Cricket De vyfde en tevens laatste testmatch tussen Engeland en India, die op de Oval in Londen is gespeeld, is in een innings overwinning voor de gastheren geëindigd. India scoorde in de eerste innings 140 runs en in de tweede 194 runs. Dat was het bescheiden antwoord op de 361 runs, die Engeland in de eerste innings verzamelde. Engeland won dus met innings en 27 runs. In de serie van vijf testmatches tegen Engeland is India er niet in geslaagd er één te winnen of zelfs in een draw te doen eindigen. De Indiase verdediging, die zaterdag 146 runs had gescoord voor het verlies van vijf wickets, zorgde maandag voor slechts 48 punten. Na amper anderhalf uur spelen was de strijd al beslist. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat een Engels testteam een rubber met 50 won. Nadkarni zaterdag met 69 runs not out was de topscorer van India. Hij voltooide maandag zijn innings en kwam tot 76 runs. Toen Nadkarni zijn wicket verloren had werd het duidelijk dat India een innings-nederlaag moeilijk meer kon ontgaan. Freddie Trueman, de pacebowler van Yorkshire, was maandag de Engelse bowler die het meeste succes had. Hij nam drie wickets voor 8 runs in 4 overs. Op Rood en Wit-terrein Op het. Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem speelt woens dag en donderdag een sterk Flamingo-elf tal tegen Combined Services. Alle spelers van het Engelse team zijn dit jaar uitge komen in de matches tussen Army, Navy en Royal Air Force. De meeste spelers hebben de afgelopen seizoenen county of minor county cricket gespeeld. Op beide dagen is de aanvang elf uur. Wielrennen Een wereldtitel levert voor een wiel renner meestal ruimschoots uitnodigingen of contracten op. Maar de Sassenheimer Arie van Houwelingen, die op de Stadion- baan het wereldkampioenschap der ama teur-stayers behaalde, kan daar nog niet zo heel veel van merken. Als stayerskam pioen heeft hy pas twee uitnodigingen ontvangen voor.... wegwedstrijden. Een voor 'n criterium in het Belgische plaatsje Assebroeke en een invitatie voor een tijd rit in de omgeving van Ziirich (Zwitser land) Ook blijkt Van Houwelingen nog niet in contact te zijn getreden met de direc tie van het Forum in Kopenhagen voor een contract als profesional gedurende de wintermaanden, zoals door het Deense ochtendblad „Berlingske Tidende" werd bericht. Mogelijk zal hij er wel als ama teur aan enkele koppelwedstrijden deelne men met zijn plaatsgenoot Piet v. d. Lans. Maai ook daaromtrent bestaat nog geen enkele zekerheid. Het enige zekere is dat Van Houwelin gen wel professional wil worden. Maar daarmee zal hij blijkens de bepalingen van de KNWU moeten wachten tot 1 januari 1960. Of men zou hem dispensatie moeten verlenen. De Duitse wereldkam pioen der amateur-achtervolgers Rudi Altig is immers al heeft hij er nu reeds spijt van ook professional geworden. Voor de komende Olympische Spelen in Rome heeft Van Houwelingen niet zo erg veel belangstelling, want dan zou hij zich weer op de achtervolging moeten gaan specialiseren. Stayerswedstrijden worden er op de Spelen niet gehouden. Dit kan voor de wielerbond dus geen beletsel vor men om de Sassenheimer bij het aanvra gen van een proflicentie niet terwille te zijn. De Nederlander Dick Enthoven heeft maandag de vijfde etappe van de Ronde van Polen gewonnen. Hij legde de 178 km van Koszalin naar Szczecin af in 4 uur 33 min. 50 sec. Wilczewski (Polen) werd tweede met een achterstand van 10 secon den. Onze landgenoot Huub Zilverberg finishte als derde. In het algemeen klassement kwamen geen grote wijzigingen. De Pool Podobas behield de leiding vóór zijn landgenoot Gazda en de Nederlander Mik Snijder. De uitslag van de vijfde etappe, Kosza linSzczecin, was: 1. Enthoven (Ned.) 4.33.50, 2. Wilczewski (Polen) 4.34, 3. Zil verberg (Ned.) 4.34.01, 5. Snijder (Ned.) 4.37.19. Van Egmond staakte de strijd. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Podobas (Polen) 20.03.56, 2. Gazda (Polen) 20.09.21, 3. Snijder (Ned.) 20.11.37, 9. Zilverberg (Ned.) 20.22.27, 11. Enthoven (Ned.) 20.24.17. Een Nederlandse ploeg, bestaande uit vier amateurs en onafhankelijken, Frits Knoops (Koningsbosch), Joop Wuurman (Amsterdam), Joop van der Putten (Den Haag) en Emil Verstraete (Eede), terwijl als reserve is aangewezen Ab Sluis (Bad hoevedorp), zal uitkomen in de Ronde van Zweden, die wordt gehouden van 3 tot en met 8 september. Ploegleider is Evert van Mokum. De wedstrijd gaat over zes etappes en eindigt met een tijdrit over 14 km., die de renners brengt van Södertalje naar Stock holm, waar de finish is. De Ronde, die een sterke buitenlandse bezetting heeft, start in Varberg. De etapes zijn: 3 september: Varberg- Vaxjö (280 km), 4 september: Vaxjö-Os- karshamn (190 km), 5 september: Öskar- shnmn-Varnamo (185 km), 6 september: Vamamo-Tranas (220 km), 7 september: Transa-Nyköping (206 km), 8 september; Nvköping-Södertalje (160 km) en de tijdrit Södertalje-Stockholm (14 km). Haarlems oudste wielrenner, de 49-jarige Ben van Dijk, is bij de B-veteranen een moeilijk te kloppen tegenstander. Na zijn verschillende triomfen in Brabant, toonde Van Dijk zich nu weer in Vreeswijk de snelste van zijn categorie in een handicap- wedstrijd over 55 kilometer. Hij hield bo vendien tal van jongere A-veteranen ach ter zich. Alleen kampioen Nulkens en Van Gennip finishten voor hem. De uitslag der B-rijders luidde: 1. Van Dijk, Haarlem; 2. De Ridder, Terheyden; 3. De Klerk, Breda. Het is de bedoeling van Pan American Wolrd Airways met ingang van 28 okto ber het viermotorig straalvliegtuig de Boeing 707 op de lijn tussen New York, Londen, Amsterdam en Düsseldorf v.v. in te zetten ter vervanging van de tot nu toe gebruikte toestellen. Voorlopig zullen de Boeings op Schip hol arriveren kort na middernacht op de dinsdagen en zondagen. De andere vluch ten van Pan American via de Amster damse luchthaven zullen voorlopig nog met toestellen van het thans gebruikte type worden uitgevoerd. Tot nu toe vliegt Pan American naar Europa met straalverkeersvliegtuigen op de routes tussen New York enerzijds en Londen, Parijs en Rome anderzijds. Met ingang van 25 oktober evenwel worden de diensten met straalvliegtuigen uitgebreid tot de steden Frankfort, Düsseldorf, Am sterdam, Brussel, Hamburg en Kopenha gen. De vluchten naar Frankfort zullen van New York zonder tussenlanding worden uitgevoerd. Met ingang van 15 oktober begint Pan American met de Boeings over de pacific te vliegen. Zeven maal zullen de Boeings van Los Angeles of San Fran cisco naar Honoloeloe vliegen en twee keer wekelijks van Portland en Seattle naar Hawaii. Volgend jaar krijgt de K.L.M. de be schikking over DC8-straalvliegtuigen, die ook een grote hoeveelheid vracht goederen kunnen vervoeren. Om de employé s nu reeds vertrouwd te ma ken met de wijze van laden en lossen heeft men een DC8-vrachtruim nage bootst, waarin bijna evenveel goederen vervoerd kunnen worden als in een DC4-vrachtvliegtuig. In een wedstrijd voor de zuidelijke league in Engeland heeft Gloucester City gisteravond met 2-1 verloren van Cambridge United. De meningen zijn verdeeld of deze tegenslag iets te ma ken had met de afwezigheid van de club-hypnotiseur Henry Blythe. Hij had namelijk de trein gemist en xvas daar door niet in de gelegenheid geweest de spelers vlak voor de rvedstrijd een „morele injectie" toe te dienen. Inplaats daarvan had hij hun een suggestief telegram gestuurd waarin hij zei: de geest van Blythe zal toch bij jullie zijn. Dus vooruit en win, win, win Het effect was echter niet zoals gehoopt werd. De heer Blythe is kort geleden door de club geëngageerd als „amateur spe ler" en begon meteen met zijn hypno tische experimenten. Zaterdag won Gloucester de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Merthyr Tydfil met 3-1. Na de nederlaag tegen Cambridge verklaarde de manager van Gloucester doodnuchter: „Ik geloof niet dat het enig verschil gemaakt zou hebben als de heer Blythe er wel bij geweest was. Het veld was hard en de jongens kon den niet op dreef komenDat was alles". Bij een felle binnenbrand op de zolder verdieping van een woning in de Polanen- straat in de Spaarndammerbuurt te Am sterdam-West is gisteravond een meisje van nog geen 2 jaar, Lida Worrell, om het leven gekomen. De 33-jarige heer A. van Zurk uit Zaandam, die op zijn bromfiets voorbijkwam en door een angstschreeuw van de moeder op de brand geattendeerd werd, heeft vergeefs getracht het meisje, dat in haar bedje lag, te redden. De brand is kort voor acht uur door onbekende oor zaak ontstaan. Met drie stralen was de brandweer het vuur in 25 minuten mees ter. De zolderverdieping brandde geheel uit. De heer Van Zurk hoorde de wanhoops kreet van een radeloze moeder toen hij door de Polanenstraat reed. Het gezin Worrell woonde op de zolderetage, die met board tot woonruimte was vertimmerd. De Zaandammer snelde het huis binnen waar op de derde verdieping bij de trap al enkele bewoners stonden. Een hunner had een natgemaakte deken bij zich. De heer Van Zurk sloeg de deken om en rende naar boven. Het was echter door de hitte niet meer mogelijk de deur van de zol derwoning te bereiken. Hij kroop over de grond verder en probeerde nog een hou ten schot in te trappen. De verstikkende rook dwong hem echter zijn moedige po ging te staken en snel terug te keren. La ter vonden brandwachts het meisje, dat Een 32-jarige dijkwerker uit Bussum, die in de nacht van woensdag op donderdag de vrachtauto bestuurde waarmee op de Duinweg te Petten een 39-jarige veehou der uit Schagerbrug werd doodgereden, is gearresteerd. Het onderzoek van de politie wees uit, dat hij met een 19-jarige neef en een 35-jarige chauffeur, beiden even eens uit Bussum afkomstig, de hele avond in een café te Petten had doorgebracht in gezelschap van het slachtoffer en een jonge vrouw uit Sint Maartenszee. Tegen sluitingstijd hadden de mannen onenigheid gekregen over de vraag wie de vrouw naar huis zou brengen. De veehouder wil de dat doen, doch tenslotte brachten de drie Bussummers haar in de vrachtauto naar huis, waarna de veehouder op zijn fiets vertrok. Terugkomende van Sint Maartenszee kwamen de Bussummers hem tegen. Naar hun zeggen slingerde hij met zijn fiets over de weg, zodat de vrachtauto moest uit wijken. Van een aanrijding hadden zij naar zij verklaarden niets gemerkt. Een half uur later werd het zwaar verminkte lichaam van de veehouder door een pas serende automobilist uit Alkmaar gevon den. Deze waarschuwde de politie. Op de spoedig opgespoorde vrachtauto ontdekte men bloedsporen en sporen van lak, die overeenkwamen met de lak van de fiets van de veehouder. De drie Bussummers werden nog dezelfde nacht van hun bed gelicht, doch ontkenden iets van een aan rijding gemerkt te hebben. Nadat de officier van Justitie te Alk maar ter plaatse een onderzoek had inge steld. is de dijkwerker in arrest gesteld. A utomobilisme Voor de eerste keer werd in Oostenrijk voor 25.000 toeschouwers een autorace voor formule-2 wagens gehouden, name lijk op het vliegveld van Zeltweg in Stier marken. Elf coureurs uit zeven landen, onder wie onze landgenoot Carel Godin de Beaufort met een Porsche Spyder ver schenen aan de start voor de wedstrijd, die ging over vijftig ronden (160 km.). Dé race werd een onbedreigde overwin ning voor de Engelsman Tony Marsh met een Cooper Climax, die de afstand reed in 1 uur S min. 1.7 sec., hetgeen een ge middelde snelheid betekent van 139.131 km per uur. Diens landgenoot David Piper, met een Lotus-Climax, werd twee de met een achterstand van bijna vijftien seconden. De Oostenrijker Ernst Vogel met een Porsche Spyder eindigde op de derde plaats, terwijl Godin de Beaufort de race als zesde eindigde met drie ronden aohta-stand od da winnaar. door de rook was gestikt in haar bedje Zij was het enig kind van de familie Wor rell. De vader was op het moment van de brand niet thuis. De bewoners van de derde verdieping moesten op last van de brandweer tijdelijk hun woning verlaten. De gemeentelijke dienst van Sociale Za ken zorgde voor een tijdelijk onderdak voor het zwaargetroffen gezin en de an dere bewoners. De prijzen van de huisbrandkolen zullen in september weer de gebruikelijke sei zoenverhoging ondergaan. Dit geldt voor alle soorten. Gemiddeld bedraagt de prijs verhoging, in vergelijking met de zomer- noteringen, 30 a 35 cent per hectoliter. In hoeverre de van september af gel dende prijzen gedurende tot het eind april 1960 lopende winterseizoen nog aan ver dere wijziging onderhevig zullen zijn, dient te worden afgewacht. De mogelijkheid wordt aanwezig geacht, dat de nieuwe prijzen ongewijzigd tot eind april zouden kunnen blijven gelden. In de kringen van de brandstoffenhandel is men in het al gemeen tevreden over de medewerking van het publiek, reeds des zomers brand stof op te doen voor het komende stook- seizoen. Onder de kolenvoorraden, die bij de mijnen liggen opgestapeld, bevinden zich geen huisbrandkolen. Van onze correspondent in Parijs) In het Palais Chaillot neemt men aan dat onze minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, niet aanwezig kan zijn op de bijzondere NAVO-conferentie, die hier op 4 september zal worden gehouden. Bij die gelegenheid zal de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Herter me dedelingen doen en vragen beantwoorden van zijn ambtgenoten over de ontmoetin gen tussen president Eisenhower en pre mier Kroesjtsjev. Mr. Luns vertrekt na zijn onderhoud in Parijs op 3 september met Eisenhower naar Le Havre waar hij aan boord zal gaan van het nieuwe vlag- geschip de Rotterdam, dat zijn proefvaart maakt naar New York. Zijn afwezigheid op de NAVO-conferentie wordt in kringen van het Palais Chaillot te sterker betreurd aangezien mr. Luns thans voorzitter is van de ministerraad van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Een officiële ministersconferentie kan men de bijeenkomst van 4 september ove rigens niet noemen. De wekelijkse zitting van de permanente raad, waarin de re geringen door ambassadeurs zijn vertegen woordigd, zal die dag ook worden bijge woond door vier tot vijf premiers en mi nisters van Amerika, België, Turkije, Frankrijk en Italië die met het oog op hun ontmoetingen met Eisenhower dan in Parijs vertoeven. Vooral van Amerikaan se zijde is het gewicht van deze zitting nogal onderstreept. Men acht het in Wash ington van het hoogste belang alle vrees over een Amerikaans-Russische koehan del, waarvan Europa de inzet zou kunnen zijn, tijdig weg te nemen en met dat doel werd deze bijzondere en half-ministeriële NAVO-zitting dan ook nog ingelast. Aan de andere kant zullen Eisenhower, die de zitting niet zal bijwonen, en zijn minister van Buitenlandse Zaken Herter de handen wel vol hebben om de vele scheuren en barsten in de burcht van de Atlantische eenheid bij te pleisteren en zo mogelijk te dichten, want zo langzaam aan krijgt men de indruk, dat in de hoofdsteden Londen, Parijs en Bonn de leidinggevende staats lieden enkele dagen voor de komst van de Amerikaanse president bijna met gebal de vuisten tegenover elkander staan. Rusland heeft maandagavond op het filmfestival in Venetië het verhaal ge bracht van het opruimen van een partij ach tergelaten Duitse bommen die een halve stad bedreigen. De regisseur, Nicolai Rosantsew, had de film, getiteld „Leven in je handen" een behoorlijke dosis span ning gegeven. De voorstelling werd door slechts vijfhonderd personen bezocht. De vrouwelijke hoofdrolspeelster, Vera Cek- mariow, verscheen na de voorstelling op het toneel, maar de traditionele wodka- en kaviaarfuif ontbrak deze keer. Vandaag komt Frankrijk aan bod met .De nacht der spionnen" van regisseur Robert Hossein. Hossein's vrouw, Marina Vlady, die de hoofdrol speelt, zal zich ter gelegenheid van de première als levende propaganda per helikopter naar het San Marcoplein en het Excelsiorstrand laten brengen. Bij haar aankomst worden pop pen verkleed als parachutisten neergela ten; dit alles om „in stijl te blijven" (UPI). Thans is het Koninklijk Besluit versche nen waarbij met ingang'van 24 augustus benoemd is tot staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken dr. H. R. van Houten. De minister van Buitenlandse Zaken heeft besloten dat de nieuwe staatssecre taris zal zijn belast met alle tot de taak van het departement van Buitenlandse Zaken behorende aangelegenheden voor zover de behandeling daarvan door de mi nister aan hem zal worden gedelegeerd. Als zodanig heeft de minister aangewezen: aangelegenheden betreffende de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, de West- Europese Unie, de raad van Europa en de Benelux, alle verkeersaangelegenheden en de bilaterale betrekkingen met de lan den in Europa, Afrika, Midden-Oosten en Latijns Amerika. Bij afwezigheid van de minister en tij dens diens verloven wordt het departe ment door de staatssecretaris als zijn vol ledige plaatsvervanger geleid, uiteraard onder de verantwoordelijkheid van de mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim. Het bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten zal zich in zijn vergadering van 27 augustus bezig houden met het vraagstuk van de verpak king van roomboter. Men is namelijk van mening, dat het zeer gewenst is te berei ken, dat alle boter door de fabrikanten in kartonverpakking wordt afgeleverd, om dat daardoor de kwaliteit van dit kwetsba re produkt ten zeerste zou zijn gediend. De verpakking van roomboter is inmid dels ook behandeld door de afdeling de tailhandel in boter, margarine, kaas of eieren. Er wordt reeds boter in karton ver pakt, maar nog niet alle boter. Een ver dere toeneming van het gebruik van kar tonverpakking wordt, volgens de Centra le Zuivel Commissie, sterk belemmerd door de onderlinge soms felle prijsconcur rentie, Het streven van'de detailhandel is er nu op gericht, dat deze verpakking thans geen voorwerp van concurrentie wordt. Dit kan volgens de handel worden bereikt door de concurrentievoorwaarden aan elkaar gelijk te maken, dus deze ver pakking voor alle boter verplicht te stel len. Het is mogelijk, dat door de karton verpakking het pakje boter 1 cent meer gaat kosten, maar men meent, dat tegen over dit mogelijke bezwaar vele voorde len van kwaliteitbeschermende en ande re aard gesteld kunnen worden. Het be drijfschap Detailhandel in Melk en Melk en Zuivelprodukten zal nu, wanneer de le den daarmee akkoord gaan, het Zuivel- Kwaliteitscontrolebureau verzoeken voor schriften uit te vaardigen, waardoor kar tonverpakking voor boter van exportkwa liteit en voor boter, voorzien met rijksbo- termerk, verplicht wordt gesteld. (Van onze correspondent in Londen) Kapitein James Davidson Armstrong zal zijn maatschappij, de „Cunard", waarschijnlijk gerechtelijk gaan vervol gen wegens een beweerd onrechtmatig ontslag als gevolg van klachten over zijn houding aan de kapiteinstafel bij zijn laatste oversteek van Amerika naar En geland. Toen Armstrong op 19 juli met zijn Britannic" in Liverpool aankwam, werd hij naar het hoofdkantoor geroepen en voor de keus gesteld, ontslag te nemen of te worden ontslagen. Armstrong wei gerde het eerste en het laatste gebeurde. Wat er precies is gebeurd op deze reis, is nog niet buiten de directiekamer geko men en de gezagvoerder zelf wil er niets over zeggen om zijn positie niet ver der te bemoeilijken. Het vermoeden is, dat enkele passagiers hebben geklaagd dat de kapitein voorkeur toonde voor som mige passagiers en dat daarover ook reeds op eerdere reizen was geklaagd. Een officier van de „Cunard-lijn" heeft uitgelegd voor welke moeilijkheden ge zagvoerders op passagiersschepen komen te staan. Sommige passagiers, vooral als het niet-onbemiddelde vrouwelijke pas sagiers betreft, voelen zich beledigd als zij menen buiten het groepje aan de ka piteinstafel te worden gesloten. Klachten daarover bij de maatschappij kunnen daarvan het gevolg zijn. Of de klachten over de laatste reis ge grond zijn of niet, het ontslag is voor Armstrong wel een zeer zware straf. Hij was reeds dertig jaar officier bij de „Cunard" en stond op de nominatie bin nenkort het commando over de grotere „Mauritania" te krijgen. Armstrong was bij zijn officieren en bemanningsleden zeer gezien en zij vragen zich af of Arm strong, als hij inderdaad niet geschikt zou zijn voor het sociale verkeer waar toe een gezagvoerder van een passagiers schip verplicht is, niet het commando over een vrachtschip had kunnen krijgen. Armstrong zelf, die tijdens de oorlog bij de Britse marine diende en een hoge on derscheiding verwierf, wilde alleen maar zeggen: „Het enige wat ik hoop is dat ik zo snel mogelijk weer naar zee zal kun nen terugkeren".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9