Vismeelfabriek Beverwijk gaat verdwijnen Drastische verlagingen van de produktiedoelen in China Strauss breekt met Verenigde Partij ITALIAANSE CHRISTEN DEMOCRATEN OPNIEUW VOOR DE KEUS Aangekocht door de gemeente Cijfers, waarop zij gebaseerd waren, blijken te hoog te zijn geraamd DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 „Dode Rus in baan om de aarde „Wilde" beken maken Oostenrijk kwetsbaar Zuid-Afrika's oppositie brokkelt verder af Italiaans wetsvoorstel tegen aandachttrekkers Fascisten niet gewenst als coalitiegenot enf maar welke der democratische partijen dan wel f De vismeelfabriek in Beverwijk, de n.v. chemische fabriek Noordholland aan de pijpkade, is aangekocht door de gemeen te Beverwijk. Donderdagmorgen maakte burgemeester J. G. S. Bruinsma op het raadhuis Scheybeeck deze beslissing be kend. Het is de bedoeling, dat de vismeel fabriek vóór 1 maart I960 met zijn pro- duktie zal stoppen. Reeds lang had men in Beverwijk en omgeving zeer veel hin der van de stank van de fabriek, die soms tot in Santpoort doordrong. Onlangs heeft er een hevige brand gewoed in het complex en dat is aanleiding geweest voor B. en W. van Beverwijk, onderhan delingen te beginnen. Deze zijn nu ge slaagd. De gemeente Velsen zal, behou dens goedkeuring door de raad, een der de deel van de kosten dragen. „In de ogen van iedere Beverwijker zal de aankoop van de fabriek een belangrij ke verbetering betekenen", zei burge meester Bruinsma op de bijeenkomst op Scheybeeck, die ook werd bijgewoond door wethouder R. Verbeek van Velsen en het bestuur van de stichting „650 jaar stad" te Beverwijk. De directeur van de vismeelfabriek Noord holland, de heer Wallop, verzekerde, dat de onderhandelingen in de beste harmonie waren gevoerd. Hij kon nog niet mede delen, wat de naamloze vennootschap nu zal gaan doen. Uit andere bron vernamen wij, dat het in de bedoeling van de n.v. ligt op een andere plaats weer een vis meelfabriek te stichten. Hierbij zal men het kader, dat uit 25 per sonen bestaat, waarschijnlijk handhaven. Er bestaat kans, dat men de vijftig ar beiders, die nu in de fabriek werken, zal moeten laten afvloeien. „Mochten er slachtoffers vallen, dan zullen we zorg dragen voor een heel acceptabele afvloei ingsregeling. verklaarde de directeur. Wethouder E. Gerritse van Beverwijk lichtte hier toe, dat de vraag bij het Ar beidsbureau op het ogenblik in de IJmond het aanbod verre overtreft. Er zijn dan ook geen moeilijkheden te verwachten bij een eventuele tewerkstelling van de arbei ders. Snelle beslissing De laatste etappe van de onderhandelin gen is zeer snel gegaan. Zaterdag kwam het gemeentebestuur van Beverwijk tot overeenstemming met de heer Wallop. Maandags ging men praten met wethou der Verbeek, die de zaak onmiddellijk in het college van B. en W. van Velsen bracht. Dit bleek unaniem van mening te zijn, dat de opheffing van de vismeelfa briek te Beverwijk ook voor de gemeente Velsen van groot belang zou zijn. Bij noor delijke windrichtingen is de stank van de Beverwijker fabriek juist in de gemeente Velsen en speciaal in Velsen-Noord, dat het dichtst bij de fabriek ligt, bijna niet te harden. Het college was dan ook van mening, dat het verantwoord zou zijn als de ge meente Velsen een derde van de onren dabele top zou dragen. De raad van de gemeente Velsen moet zich hierover nog uitspreken, maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat dit geen moeilijkheden zal opleveren. Dat de onderhandelingen met de n.v. Chemische Fabriek Noordholland zo vlot zijn verlopen komt voor een groot gedeel te hierdoor, dat er in Beverwijk een unie ke delegatie-regeling bestaat, waarbij al le aan- en verkopen aan burgemeester en wethouders zijn gedelegeerd. B. en W. heb ben de zaak wel doorgenomen met de com missie voor aan- en verkoop uit de raad, die unaniem voor was. Vanavond om halfacht komt de gemeen teraad van Beverwijk op het stadhuis Scheybeeck bijeen. Dan zullen de leden, die allen reeds persoonlijk zijn verwittigd, officieel mededeling krijgen van de ge sloten koopovereenkomst. Deze overeen komst houdt in dat de gemeente fabriek, kantoor en grond (2,2 hectare) overneemt van de n.v. Het ligt in de bedoeling, dat de fabriek de produktie geleidelijk zodanig vermin dert, dat er van overlast voor de bevolking geen sprake meer zal zijn. Brand belangrijke factor „Na de brand was het bedrijf voor zo danige consequenties gesteld, dat dit het juiste punt voor B. en W. was om onder handelingen te openen" verklaarde bur gemeester Bruinsma. „Niemand zal op 1 januari bevroed hebben, dat dit op komst zou zijn". De burgemeester bracht dank aan wet houder Gerritse, die de bedrijven behar tigt, voor de wijze waarop deze zijn krach ten heeft gegeven om deze zaak voor el- kcisr t© krijgen. Wethouder Verbeek beklemtoonde, dat er in deze zaak tweemaal vreugde heerst. Eerst de vreugde over het bezit, en dan nog de vreugde over het verdwijnen. „Vooral 's zomers bij warm weer werd de gehele IJmond ten zuiden van Bever wijk tot Santpoort toe geplaagd, en werd daar de gehele atmosfeer verpest. Daarom is Velsen bereid mee te werken". De heer De Weyer beklemtoonde tijdens de bijeenkomst op het raadhuis nog, dat ook de agrariërs zeer verheugd zijn met dit besluit. Toen men beraadslaagde over de nieuwe veiling, was er veel reserve om trent het plan de nieuwe veiling op het industrieterrein te zetten, omdat men dan in de nabijheid van de vismeelfabriek zou komen. Deze moeilijkheid is met het besluit tot aankoop van de vismeelfabriek opgelost. De stichting „650 jaar stad" is zeer ver heugd met de ontwikkeling in deze zaak. Men wil vanavond op grootse wijze het gemeentebestuur feliciteren met het be sluit. Daarom verzoekt men iedere I.Imond-bewoner, die blij is met het ver dwijnen van de fabriek, vanavond om acht uur naar het raadhuis te komen, om te feliciteren. Men wil enkele muziekkorp sen door de stad laten lopen en stadsom roepers het heuglijke nieuws laten ver breiden. Verbetering onmogelijk Zoals de IJmuider Courant dezer dagen -il meldde, zal de vismeelfabriek „De Toe komst" te IJmuiden volgend jaar gebruik gaan maken van een nieuwe verneve lingsinstallatie waardoor men de reuk nog sterker kan terugdringen. Bij de Bever wijker vismeelfabriek, die al van 1917 da teert, was het niet mogelijk afdoende maat regelen te treffen tot beteugeling van de stank. B. en W. hebben overleg gepleegd met een Hinderwetdeskundige. Men wilde de mogelijk was de fabriek te dwingen min der kwalijke reuk te verspreiden. Men kwam echter tot de conclusie dat dit niet mogelijk zou zijn in deze oude fabriek, die geen geheel was. Alleen als men een geheel nieuwe fabriek zou bouwen, met een moge lijkheid tot. het gesloten binnenvaren van vis, zou er een kans zijn. In Rotterdam gaat men ook zo te werk. Daar bouwt men een gesloten fabriek, waar ventilatoren de lucht, die met ozon wordt gezuiverd, weghalen. Maar toch ge ven de deskundigen ook daar maar 85 per cent zekerheid. Bovendien zat men in Be verwijk met de moeilijkheid van de riool waterzuivering, die niet was op te lossen. De fabriek zou zijn eigen afvalwater moe ten zuiveren, een zware opgave. Gezien de ze problemen was aankoop dus de beste op lossing. Bij de IJmuider vismeelfabriek kon men geen commentaar geven. De fa brieken te I.Jmuiden en Beverwijk staan voor elkaar in reserve, zoals men dezer da gen in de IJmuider Courant heeft kunnen lezen. Als de Beverwijker fabriek straks uit valt en niet op dezelfde tijd ergens anders weer kan gaan draaienwaarover dus geen zekerheid bestaat zal dit ongetwij feld consequenties hebben voor de fabriek in IJmuiden. Rotterdam In Overschie klaagt men reeds jarenlang over de stank, die de afdeling, waar vis tot meel wordt verwerkt, van het destruc tiebedrijf „Gekro" verspreidt. B. en W. van Rotterdam hebben thans van de di rectie gedaan weten te krijgen, dat de vis meelfabriek van zes uur 's avonds tot zes uur 's morgens wordt stopgezet. De pro duktie van vismeel zal daardoor tot de helft dalen. Mening van Mr. Kwint Burgemeester Kwint van Velsen ver klaarde desgevraagd dat er op één punt bepaald geen verschil van mening had be staan: de stank, die de Beverwijkse vis meelfabriek bijna doorlopend verspreidt, is iets, dat zo spoedig mogelijk moet ver dwijnen. Hij juicht de door de gemeente Beverwijk genomen stap dan ook zeer toe. Wat de bijdrage door de gemeente Velsen betreft, hierover kan uiteraard nog geen enkele beslissing genomen worden. Het totale bedrag is nog niet bekend, zodat niet kan worden vastgesteld, of de gemeente Velsen ook maar in principe akkoord zou kunnen gaan met „een derde van de kos ten". Zoals reeds gezegd is, heeft de ge meenteraad hierover te beslissen. Een eventueel raadsbesluit terzake moet ook door Gedeputeerden worden goedgekeurd. Wat de vismeelfabriek te IJmuiden be treft is burgemeester Kwint van mening dat IJmuiden deze fabriek niet zal kun nen missen. Hij heeft het volste vertrou wen dat de in de IJmuider Courant aan gekondigde maatregelen om de stank zo veel mogelijk te verminderen volgend jaar inderdaad zullen worden genomen. Conclusie uit opmerking van Amerikaans geleerde DALLAS (UPI) Een bekend ruimte vaartdeskundige, dr. Henry L. Richter jr. heeft in een gesprek met een journalist van de Dallas Times Herald naar voren gebracht „dat het vreemd is, dat de Ame rikaanse pers geen aandacht besteed heeft aan een bericht in de Izwestia. Het be richt maakte namelijk melding van een vermindering van het aantal Russische kandidaten voor de ruimtevaart van vijf tot vier. Izwestia gaf geen reden op, het geen aanleiding zou kunnen zijn tot be paalde vermoedens". Het blad publiceerde echter als de me ning van dr. Richter dat er op het ogen blik een dode Russische ruimtevaarder in een baan om de aarde cirkelt. Dr. Richter woonde vorig jaar het ruimtevaartcon gres in Moskou bij. Verscheidene Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen hebben na het bekend worden van de genoemde veronderstelling deze als totaal ongefundeerd van de hand gewezen. Men betwijfelde of Rusland een satelliet in de ruimte zou kunnen brengen bemand of onbemand, zonder dat dit door de buitenwereld wordt opgemerkt. WENEN (APA) Dat de jongste over stromingen in Oostenrijk zulk een de sastreuze omvang konden aannemen is voornamelijk te wijten aan het feit, dat er in Oostenrijk nog ruim 1500 „wilde" be ken zijn. De minister van economische za ken, Hartmann, die na de overstromingen een inspectiereis maakte, zei, dat er in Oostenrijk 3851 van dergelijke beken ge registreerd zijn en dat daarvan 2305 ge heel of gedeeltelijk gereguleerd zijn. Door geldgebrek moest de regulatie van de ove rige stromen nog wachten. Er wordt jaar lijks een honderd miljoen schilling voor uitgetrokken maar ook de beveiliging te gen lawines moet daaruit worden bekos tigd. Er zijn 2615 lawinebanen geregis treerd, doch nog maar twintig daarvan zijn onder handen genomen. De door de overstromingen aan de oogst toegebrachte schade is enorm, terwijl men aanvankelijk juist op een uitstekende oogst had gerekend. Het ontstane tekort aan veevoeder en graan moet nu door in voer worden aangevuld. Het grootste ge deelte van de getroffen bouwgronden zal pas over enige jaren weer een normale opbrengst kunnen geven. PEKING (Reuter/AFP) De lei ders van communistisch China hebben verslag uitgebracht over de resultaten, die China in het afgelopen jaar en in de eerste helft van het lopende jaar op economisch gebied heeft bereikt. Hieruit blijkt, dat de „sprong voor waarts" van de Chinese economie veel minder groot is geweest dat de al te geestdriftige statistici oorspronkelijk hadden gemeld. Tevens werd toe gegeven, dat de resultaten, die zij voor 1959 ten doel hadden gesteld, veel te hoog waren gegrepen. Het produktie- doel zowel voor de industrie als voor de landbouw is voor dit jaar aanzien lijk verlaagd. Na de trotse propagandafanfares waar mede de resultaten van 1958 werden be jubeld, moet het voor de Chinese leiders een bittere pil zijn geweest toe te geven, dat een groot gedeelte van de beweerde successen alleen op papier heeft be staan, zo wordt door waarnemers opge merkt. Na deze pil te hebben geslikt zien de Chinese leiders thans echter de toe- De werkzaamheden voor het nieuwe RAI-gebouw op het Europaplein in Amsterdam vorderen goed. Reeds zijn de betonjukken gereedgekomen, waar op de spanten komen te rusten, die de overkoepeling van de 67 meter brede tentoonstellingshal zullen dragen. KAAPSTAD (Reuter) De voormalige leider van de Zuidafrikaanse Verenigde Partij (oppositie) Strauss, die wijlen veldmaarschalk Smuts in 1950 aan het hoofd der partij opvolgde, heeft woens dag meegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap heeft opgezegd. Strauss, die tot dusver nog vice-presi dent van de algemene raad van de partij in Witwatersrand was, zei dat wat thans in de Verenigde Partij gebeurt, onver enigbaar is met het peil, waarop hij al tijd getracht had aan het openbare leven deel te nemen. „Terwijl het zeer betreurenswaardig is waar te nemen dat de eens zo grote Ver enigde Partij in aantal is achteruit gegaan, is het nóg betreurenswaardiger te zien dat haar morele peil zelfs nog méér is ach teruitgegaan", aldus Strauss. Het bedanken voor het lidmaatschap van Strauss volgt op het uittreden van twaalf parlementsleden der partij en ver scheidene vooraanstaande aanhangers na het jongste partijcongres te Bloemfon tein, dat tot een splitsing leidde. Strauss was tot twee jaar geleden partij leider. Hij is onder meer minister van Landbouw geweest. ROME (UPI) Het christen-democra tisch parlementslid Renato Quintieri heeft een wetsontwerp ingediend tegen onge wenste activiteit van nozems en „tegen het maken van reclame voor de eigen persoon met onoirbare middelen". Artikel 1, ge richt tegen de nozems, bepaalt dat perso nen onder de 25, die zich misdragen als gevolg van arrogantie, die er op gericht is de aandacht te trekken, als sociaal gevaarlijk worden beschouwd. Zij zou den onderworpen worden aan een aan tal restricties en het recht verbeuren op uitstel van militaii'e dienst. Aan de Ita liaanse studenten wordt zulk uitstel ge woonlijk verleend, opdat zij hun studie kunnen voltooien. „Het lijkt nuttig, dat zij, die hun studie veronachtzamen, ten einde onwettig hun lichaamskracht en twijfelachtige moed te etaleren, gelegen heid krijgen hun kwaliteiten te tonen bij het voldoen aan hun militaire verplichtin gen. Uitstel van dienst is in zulke gevallen 'volkomen ongerechtvaardigd", zegt Quin tieri in een rapport, dat zijn ontwerp van wet begeleidt. Artikel 2 van het wetsontwerp van Quintieri is gericht tegen hen die hun toe vlucht nemen tot smaad of zelfbeschuldi ging of het verzinnen van een misdaad, om de aandacht te trekken. OSLO (UPI) Bereden politie heeft woensdagavond laat moeten ingrijpen bij de verkiezing van de Noorse rock'n'roll- kampioen in het Jordalstadion. Twintig agenten te paard, geassisteerd door een honderdtal ordebewaarders van het sta dion, leverden verscheidene uren strijd tegen de zevenduizend jongens en meisjes die in verhitte staat uit het stadion waren gekomen. Er werd met flessen gegooid en in houten tribunes werd de brand ge stoken. komst op een realistischer basis tegemoet waardoor zij beter in staat zijn orde te brengen in de volkshuishouding, die de last te dragen heeft van het gecombineer de effect der hoge produktiedoelen en van overstromingen en een droogte, zoals het land in verscheidene jaren niet heeft gekend. Het centrale comité van de Chinese com munistische partij zette vandaag in een communiqué de feitelijke stand van zaken uiteen na een bijeenkomst, gehouden on der leiding van Mao Tse Toeng. In dit communiqué wordt om te beginnen onder streept, dat er in de eerste helft van 1959 nieuwe economische overwinningen zijn behaald, maar dat ondanks deze succes sen het Centrale Comité de produktiedoe len voor het jaar 1959 aanzienlijk verlaagd heeft. Op het gebied van de landbouw wordt deze „aanpassing" gemotiveerd door het feit, dat de cijfers inzake de oogst van 1959 gebaseerd zijn op de resultaten van het vorige jaar, die evenwel te hoog blijken te zijn. De graanoogst van 1958 blijkt slechts 250 miljoen ton te hebben bedragen in plaats van de 375 miljoen ton, zoals Tsjoe en Lai in april in zijn rap port aan het parlement had medegedeeld. De katoenoogst is in werkelijkheid 2,1 miljoen ton en niet 3,3 miljoen ton, zoals oorspronkelijk bekend was gemaakt. Nu de produktie van 1958 kleiner blijkt te zijn dan was aangenomen, is het produktiedoel voor granen voor het jaar 1959 verlaagd van 525 miljoen tot 275 miljoen ton en dat voor katoen van 5 miljoen ton tot 2,1 mil joen ton. Ook in industrie De „aanpassingen" zijn niet minder be langrijk op industrieel gebied. De produk tie van staal zal dit jaar 12 miljoen ton moeten bedragen en niet 18 miljoen ton, zoals aanvankelijk ten doel was gesteld. Voorts is het produktiedoel voor kolen verlaagd van 380 miljoen ton tot 335 mil joen ton. De produktie van staal doormiddel van „plaatselijke en eenvoudige methoden" zal voortaan door de plaatselijke autori teiten in overeenstemming met de plaat selijke omstandigheden worden bepaald. AFP verneemt in dit verband, dat de produktie van staal in kleine dorpsonder nemingen, die weinig rendabel werd ge oordeeld en die talrijke arbeidskrachten van hun eigenlijke taak afhield, sedert het begin van het jaar grotendeels is opge geven. In de resolutie wordt toegegeven, dat meer dan 3 miljoen ton ijzer en staal, op deze wijze vervaardigd, van slechte kwaliteit was. Wat de landbouw betreft wordt in het communiqué medegedeeld, dat dit jaar de gemiddelde opbrengst van de zomeroogsten van alle gewassen gro ter is dan verleden jaar. Een tijdlang is er een tamelijk groot tekort geweest aan bepaalde produkten. Dit kwam, doordat de koopkracht van het volk sneller steeg dan het volume van de kleinhandelsverko pen. Er is thans evenwel een verbetering in de voorziening ingetreden. Ondanks de noodzaak tot verlaging van de produktiedoelen voor 1959 wordt in het communiqué van het Centrale Comité der communistische partij gezegd, dat het volkomen mogelijk zal zijn, dat aan het einde van dit jaar de hoofddoelen voor de produktie van de voornaamste industriële en agrarische sectoren wordt bereikt, wel ke onder het lopende vijfjarenplan in 1962, het laatste jaar van dit plan, zouden moe ten worden verwezenlijkt. Wat de volkscommunes op het platte land betreft deelt het communiqué mede, dat deze thans stevig geworteld zijn en hun voordelen steeds duidelijker tonen. Verder laat het communiqué zich nogal voorzichtig uit over de volkscommunes. Er wordt voorts slechts gesproken van het beginsel van „elk naar zijn werk" en niet van „elk naar zijn behoeften". Er wordt geen gewag meer gemaakt van de stedelijke communes, die overigens reeds zijn opgeheven. Het voornaamste gevaar voor het bereiken van een nieuwe sprong vooruit „in het lopende jaar ligt volgens het communiqué in de groei van „rechts- opportunistische denkbeelden onder som mige kaders". In het communiqué wordt ten slotte verklaard, dat China de pogingen, die de Sovjet-Unie op de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken te Genè- ve in het werk heeft gesteld, ten volle steunt. De wederzijdse bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjev worden in het communiqué toegejuicht. Volgens waarnemers ziet het ernaar uit, dat de herziening van het produktiedoel van China een compromis-overwinning is voor de gematigde school, die „kijk voor je springt" als leuze heeft. Sommige waarnemers menen, dat het communi qué van de communistische partij aanwij zigen geeft over het bestaan van ernstige meningsverschillen binnen de partij inza ke het tempo van China's economische ontwikkeling en de instelling der volks communes. (Van onze correspondent in Rome) Italië is een land, waar op politiek gebied steeds alles in beweging is of schijnt te zijn, terwijl er in werkelijkheid vrijwel niets verandert. Na de nationale een wording in de periode 1859-1860 of als men wil 1870, volgden elkaar een lange reeks van liberale ministeries op. Héél even van 1919 tot 1922 was er een woelige onzekerheid. De socialistische partij, vóór de Eerste Wereldoorlog beschouwd als een groep onruststokers, was sterk geworden en het leek of zij de macht zou overnemen. Het rooms-katholieke 'volksdeel, dat ruim een halve eeuw lang tengevolge van de pauselijke bul „non expedit" zich van alle activiteit in het politieke leven had onthouden, trad dank zij Don Sturzo in de arena en weinige maanden nadat zij was opgericht, verwierf de „Volkspartij" honderd Kamerzetels en werd daarmee de sterkste partij na de socialistische. Voor de liberalen, die opnieuw de regering vormden, was Don Sturzo een uiterst lastige bondgenoot, maar zonder de rooms-katholieken zou in 1919 in Italië, precies als in Duitsland, het socialisme aan de macht zijn gekomen. Twee maanden na de Volkspartij was nog een andere politieke groep tot stand gekomen, de fascistische partij van Mussolini. Bij die eerste verkiezingen in 1919 kreeg Mussolini niet meer dan een paar duizend stemmen, maar door handig te manoeuvreren en van een revolutionaire partij te worden tot een vurig nationalistische, die „politiek" bedreef niet in het parlement, maar met knokploegen op straten en pleinen, wist Mussolini zich van de macht meester te maken. En daarmee begon voor Italië een nieuwe, lange periode (1922 tot 1943), waarin er heel veel gebeurde, zonder dat er iets veranderde. Om het fascisme ten val te brengen, was niets minder nodig dan een nieuwe, en voor Italië rampzalige, wereldoorlog. Dat er daarna veel woeling en beweging is ge weest, kan men niet zeggen. Gedurende enkele jaren werd het land door de tot bondgenoten geworden overwinnaars be zet en dit alleen reeds hield de harts tochten in toom. Wat daarna volgt is al weer een eindeloze reeks van ministeries, die allen op elkaar lijken. Zelfs de namen v.m de ministers veranderen nauwelijks, al hebben ze nu eens déze, dan die porte feuille. De eerste minister is steeds een christen-democraat en het zijn christen democraten, die hetzij alleen, hetzij in coalitie, met andere partijen, het land re geren. Eigenaardig is daarbij, dat de par tijen, die als hulptroepen van de christen democraten optreden, steeds meer nan be tekenis verliezen, totdat eindelijk de repu blikeinen, de sociaal-democraten en de liberalen onbeduidende groepjes zijn ge worden. Geen werkmeerderheid Maar ook de christen-democraten, zij het heel langzaam, gaan achteruit. In 1943 hadden zij alleen de absolute meerderheid, meer dan de helft van alle zetels. In 1953 kwamen de vier als democratisch be schouwde partijen tezamen niet aan vijf tig percent der stemmen toe en thans is het zover gekomen, dat de christen-demo craten, om maar de macht in handen te houden, de steun nodig hebben van een of meer partijen, die ze tot nu toe als anti democratisch hebben bestreden. Na de jongste verkiezingen heeft er onder lei- d'ng van Fanfani nog korte tijd een kabi net kunen bestaan, gevormd uit christen democraten en sociaal-democraten. Het was mogelijk, al was de meerderheid ui terst gering. Dat kabinet werd in de grond geboord door de rechtervleugel van de christen-democraten (de vertegenwoordi gers der monopolies) die bij geheime stem mingen tegen hun eigen partij in gingen. Nu zou men, ook al zou de wil daartoe aanwezig zijn. onmogelijk meer een kabi net kunnen vormen uit uitsluitend „demo cratische" partijen. Saragat zag vijf van zijn afgevaardigden uit de partij treden en overgaan tot het socialisme van Nenni. Vandaar dat zijn koppig vasthouden aan wat hij noemt een „centrum-linkse" re gering zinloos is. Er bestaat geen meerder heid voor, ook niet al zouden de republi keinen eventueel mee willen doen. waar het niet naar uitziet. De liberalen zijn ook te weinig in getal om tezamen met de christen-democraten een meerderheid te vormen en ze zijn veel te conservatief dan dat er sprake van kan zijn, dat ooit nog de sociaal-democraten (en de links-libe rale republikeinen en radicalen nog min der) zitting zouden willen nemen in één regering met wat zich thans in Italië de liberale partij noemt. Ongelukkige oplossing De oplossing, die men heeft gevonden, is verre van gelukkig: een christen-demo cratische regering, die onmiddellijk in cri sis zou geraken, wanneer de fascisten er hun steun aan onthielden. Die steun -aten de overlevende schimmen van Mussolini's bewind zich duur betalen. Vandaar dat men nu voor het eerst sedert vele .jaren de indruk krijgt, dat er in Italië misschien iels gaat veranderen. In welke richting die verandering zich zal voltrekken, is heel moeilijk te zeggen maar het gebeurde op Sicilië houdt een lering in. Natuurlijk zal geen weldenkend mens de oplossing, d'e op Sicilië gevonden werd, zonder meer toejuichen. Integendeel, wat daar gebeurt is stellig niet van gevaar ontbloot. Men kan er vrede mee hebben, dat zich een tweede partij op rooms-katholieke grond slag heeft gevormd en dat deze, ondanks al'e tegenwerking, ook van kerkelijke zijde, een zeer groot succes heeft behaald. Maar op dat ogenblik is er iets heel ergs gebeurd. De christen-democraten hadden zich in hun verlies moeten schikken en moeten trachten met Milazzo samen te werken. Daartoe bestond de mogelijkheid, zelfs nog op het allerlaatste ogenblik. De ge westelijke regering zou dan gevormd zijn zonder fascisten of communisten, maar mè*. rechtsliberalen. mét royalisten en eventueel ook mét Nenni-socialisten (dit laatste was niet eens nodig, daar men ook zonder hen een sterke meerderheid kon verkrijgen). Dat heeft het partijbestuur te Rome niet gedaan en het is duidelijk, dat het niet kon omdat dan de fascisten hun verdere steun aan de regering-Segni zou den hebben onthouden en deze dus zou zijn gevallen. Pijnlijke toestand Het gevolg is nu, dat Milazzo. ook al behoren al zijn „wethouders" tot gema tigde partijen (christen-socialisten en één royalist) om het gewest te kunnen besturen de steun nodig heeft van de 21 commu nisten. Hij heeft tenslotte maar een meer derheid van één zetel. Juist omdat zijn toestand zo onzeker is en hij door chris ten-democraten en fascisten (van de drie royalistische afgevaardigden zijn er twee naar Milazzo's partij overgelopen) met alle middelen en met uiterste felheid zal wor den bestreden, kan men er op rekenen, dat de communisten op het eiland zich voorbeeldig zullen gedragen en zich zullen onderwerpen aan de leiding van de uitge sproken anti-communistische Milazzo. Hun doel is een geheel ander, veel hoger en om de christen-democratie verder te verzwakken hebben zij het er graag voor over op Sicilië een ondergeschikte rol te spelen. Maar pijnlijk is die toestand in hoge mate. Het enige wat men er van zeggen kan, is, dat men blij moet zijn, dat Milazzo tenslotte gewonnen heeft, om dat een clericaal-fascistische overwinning nog erger zou zijn. Ernstige crisis De gevolgen van de christen-democrati sche halsstarrigheid blijven niet uit. In de eerste plaats zijn er de royalisten, die hun partij tegenwoordig „Italiaans demo cratische partij'" noemen. Tot voor kort waren de royalisten en de rechts-liberalen op Sicilië de meest belangrijke partijen. Zij konden rekenen op de stemmen van het grofonwetende onderproletariaat, de analfabetische dagloners die stemmen zoals de „barone" (of in andere gevallen de pas toor) zei. De royalisten hebben door bij de verkiezingscampagne de christen-demo craten te steunen ruim twee derde van hun stemmen verloren en in plaats van met negen kwamen zij met drie afgevaardigden in het nieuwe parlement. Van die drie zijn er tenslotte nog twee overgelopen naar Milazzo. Het gevolg is, dat nu het bestuur van de in ernstige crisis verke rende partij te Rome is bijeengekomen en zie' afvraagt of het wel verstandig is nog langer steun te verlenen aan Segni zonder zelfs maar één onderstaatssecretariaat te bekleden. Zou Segni een of meer „royalisten" in zijn regering opnemen, dan zouden de veel talrijker fascisten, die niets dan haat en verachting koesteren voor die oerconser vatieve Zuiditaliaanse baronnen en prin sen, onmiddellijk in de oppositie gaan met als gevolg een onoplosbare crisis, ver vroegde verkiezingen en een wel bijna zekere triomf voor Nenni. Zo ver gaan, dat hij óók aan de fascisten plaats inruimt in de regering, kan Segni (zelf anti-fascist) nog veel minder, daar dan de rooms-ka- thclieke vakbonden en de rooms-katho lieke jeugd, die nu reeds met de dag op standiger worden, zonder meer uit de partij zouden treden en zich hetzij achter Milazzo (of zijn plaatsvervanger op het vasteland) hetzij achter Fanfani zouden scharen. Socialistisch alternatief Het is voorlopig nog min of meer vakan tie. Maar in oktober komt het christen democratische partijcongres en dan komen al deze dingen aan de orde. Wij vrezen, dat de erfenis van De Gasperi, die door mannen zoveel kleiner dan hij niet al te vei standig werd beheerd, dan menige veer zal moeten laten. Het tijdperk der exclu sieve christen-democratische overheer sing schijnt ten einde te lopen. Nenni spreekt reeds sedert jaren over het „socia listisch alternatief". Het is mogelijk, dat er een tijd komt, waarin we een kabinet zullen hebben van rooms-katholieken en socialisten (als oplossing stellig te verkie zen boven rooms-katholieken en fascisten, zo dit al mogelijk ware), maar het is niet eens zeker, dat die rooms-katholieken dan nog de christen-democratische partij in h?ar huidige vorm zullen zijn. Milazzo zou wol eens school kunnen maken. In zekere zin vormen zijn christen-socialisten ook een „alternatief". Maar mocht het zo ver komen, dat er op het vasteland ook aen scheuring komt in de christen-democrati sche partij, dan is het toch wel zaak, dat wie daar de leiding neemt, er voor wake, dat hij ergens de grens trekt. De communistische partij is niet zoals de fascistische grondwettelijk verboden, maar communistische ministers zijn toch in een Westeuropees land beslist niet ge wenst. De Nenni-socialisten had men reeds lang onder democratische partijen dienen op te nemen en we weten uit de beste bron, dat de besprekingen om deze partij op te nemen in de Socialistische Interna tionale van Londen voortgang hebben. Wat de christen-democraten betreft, zouden zij, tengevolge van het bestaan van de partij van Milazzo, bij de volgende ver kiezingen in ieder geval enkele afgevaar digden minder krijgen, zodat zij dan nog minder dan thans het heft in handen '.ui len kunnen houden zonder steun van an deren. In het Vatikaan begint men dit alles ook in te zien. Het door dik en dun steunen van de alleenzaligmakende en enige rooms-katholieke partij in Italië schijnt tot het verleden te behoren. De Paus heeft met klem gezegd, dat de Katholieke 4,ctie zich dient te onthouden van activiteit op politiek terrein. De voorzitter van de K A., dr. Gedda, die meer dan iemand an ders sedert jaren het samengaan met fas cisten heeft bepleit, is niet herbenoemd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7