_F1LATELIE_ Stockholmse zakenlieden varen naar hun werk Oogarts uit Baarn dankzij een privé- kabelbaantje gisteren de snelste Cetitrum is voor auto's onbereikbaar 11 Parijs' barmeisje vermoord om honderdduizend franc Belangrijke tussenpersoon met een geheime opdracht? Kort nieuws Nieuwe records in de Dam tot Dam-race Amerikaans contract voor Frans-Algerijnse senator in Vichy doodgeschoten ontwikkeling „toverdoos" ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 (Van onze correspondent in Stockholm) De auto heeft in Zweden afgedaan. Wie thans zijn stand wil ophouden, komt met zijn motorboot naar het werk. Dat is de laatste mode in Stockholm. Er is zelfs al gebrek aan steigers. De benzinestations leggen zich er op toe hun klanten-te-water te voorzien van brandstof. Deze ontwik keling gadeslaande, raden wij Amster dam dringend aan, nog even te wachten met het dempen van zijn grachten. Het onderhoud van een motorboot is niet goedkoop. De hoge levensstandaard laat dit echter in Stockholm toe. Als men rekening houdt met het feit, dat de hele binnenstad vol staat met parkeer-automa- ten (soms drie kwartjes per uur) en dat de garages vier gulden voor parkeren over dag en 's nachts vragen, terwijl een vaste plaats honderd gulden per maand kost, begrijpt men, dat ook autorijden niet goedkoop is. Daarbij komt dan nog de tijd, die men verliest. Vaak heeft men voor een kilometer of vijf een half uur nodig. Dat kost niet alleen meer benzine en minuten, maar sloopt ook de zenuwen. Dit verklaart ook waarom zovelen thans de boot nemen, vooral degenen, die gedu rende de zomer ergens buiten wonen. De meeste van hen hebben al een boot om naar een van de vele eilandjes in de sche ren van Stockholm te komen. Er zijn al opvouwbare boten in de han del. De boot gaat opgevouwen op de auto en de buitenboord-motor achter in de wa gen. Wat let dus de handige zakenman, om, van buiten komende, een parkeer plaats aan het water te zoeken? Dan vlug de boot gepakt, uit elkaar geklapt, de mo tor er aan en naar de binnenstad geva ren. Om de kwaliteit van een klein bootje te bewijzen, startten twee Zweden onlangs uit Haparanda, een plaatsje aan de Zweeds-Finse grens. Binnen dertig uur wilden ze in Ystad in het zuiden zijn, een afstand van 1750 kilometer. Er werd een gemiddelde snelheid gerekend van 35 knopen (64,8 km.uur). De tócht is jam mer genoeg mislukt, want het kompas deugde niet. Bovendien werd het mistig. Dat neemt niet weg, dat de twee mannen vertrouwen hebben in hun 4.64 meter lange en 1.60 meter brede boot, die gedeeltelijk uit plastic is vervaardigd, slechts 190 kilo weegt en belangrijk minder kost dan een auto, namelijk 3500 gulden. Voor niet al te veel geld zouden Amster damse zakenlieden met hun boot naar de Keizers- of Herengracht kunnen komen. Wie in Heemstede-Aerdenhout of het Gooi woont, gaat met de wagen tot aan de stadsgrens. Een en ander houdt vele ver anderingen in. In Stockholm denken en kele dicht bij het water gelegen restau rants al aan nieuwe mogelijkheden door het beschikbaarstellen van een steiger. Ook de nozems gaan met de tijd mee. Het „lenen" van een auto is niet meer mo dern. De baldadige jeugd wil ook het wa ter op. (Van onze correspondent in Parijs) Binnen 24 uur is de Parijse politie erin geslaagd, de dader te ontmaskeren van de moord op de veertigjarige Gisèle Hoc- quet, wier lichaam was verstopt in een hut koffer, die twee dagen tevoren aan het Gare d'Austerlitz was afgegeven. De moordenaar is een 22-jarige habitué van het café „Gris-Gris", dat uitsluitend door mannen van bepaalde zeden wordt be zocht en waar zijn slachtoffer als bar meisje werkzaam was. Enkele dagen te voren had Gisèle Hocquet haar toekom stige moordenaar toevertrouwd dat ze in een spaarpot honderdduizend franc (nog geen duizend gulden) bewaarde. De klant die bij zijn kornuiten als „Jackie" bekend staat, heeft het barmeisje in haar appar tement geworgd, waarna hij het lijk in een hutkoffer stopte. De nacht na zijn misdaad bracht de moordenaar door in de bars op en rond Place Pigalle in Montmartre, waar hij zijn buit grotendeels verbraste. De zware koffer liet hij de volgende dag door twee Algerijnen, die hij op straat ontmoette, voor achthonderd franc naar het station van Austerlitz vervoeren. Alvorens de kof fer echter op de trein werd gezet, hadden spoorbeambten de politie al gewaar schuwd vanwege de bloedsporen en an dere verdachte omstandigheden. De moordenaar heeft een volledige be kentenis afgelegd. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw is een Frans parlementslid van Algerijnse oorsprong ten offer gevallen aan politieke hartstochten. Gisteravond werd senator Benhabyles in Vichy door twee terroristen, waarvan er een gegre pen kon worden met revolverschoten van het leven beroofd. Bij de aanslag werd ook nog een vakantieganger gedood, terwijl een politieagent, een voorbijganger en een vriend van de senator, die hem begeleid de, ernstig werden gewond. Benhabyles stond bekend als gematigd liberaal, die in beide kampen, van de Franse en van de Algerijnse (rebellen 1- regering, belangrijke relaties onderhield. De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, was een vriend van de senator en beide mannen hadden enkele dagen geleden in Zwitser land nog een langdurig onderhoud. In som mige politieke kringen in Parijs weet men zelfs te vertellen dat Benhabyles een ge heime opdracht vervulde om een onder handeling tussen Parijs en het F.L.N. voor te bereiden. Binnen enkele dagen zou de senator Algerijnse nationalistische ver trouwenslieden bij de Frans-Zwitserse grens opnieuw ontmoeten. De moord op ^Benhabyles wordt in verband gebracht met deze geheimzinnige contacten. Er is echter nog niet officieel onthuld, in welke hoek de moordenaar gezocht zou moeten worden. Inderdaad kunnen de extremisten aan beide zijden er belang bij hebben ge had Benhabyles uit de weg te ruimen om iedere poging tot toenadering in de kiem te smoren. Onderscheiding. De scheidende Ne derlandse ambassaderaad in Brussel, ba ron R. B. van Lynden, is benoemd tot groot-officier in de orde van Leopold II. „Oranje" morgen terug. Na vier „cruises" naar de Middellandse Zee zal het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland morgen in de Amsterdamse haven aankomen. WEST-DUITSLAND. Op 8 september verschijnt een speciaal herdenkingsvel letje naar aanleiding van de officiële opening van de Beethovenhal in Bonn. Het velletje bevat vijf getande post zegels die ook afzonderlijk voor fran kering kunnen worden gebruikt. Het is ring aan dit feit zullen op 8 september a.s. twee herdenkingszegels verschijnen in de waarden 6 c. (groen) en 25 c. (geel). Beide zegels geven een afbeel ding van het congresgebouw te Manila, de zetel van de ZOAVO, alsmede van het embleem van de organisatie. HAITI. Een serie van zes waarden in drie verschillende tekeningen is hier uitgegeven ter gelegenheid van de Pan- amerikaanse spelen te Chicago. Voor de gewone post zijn het een 25 c., 50 c. en 75 c. en voor de luchtpost een 50 c., 1 g. en 1.50 g. Op de 25 c. en 1 g. is tegen een achtergrond van wolkenkrabbers Chicago's eerste huis, een blokhut, ge- OOST-DUITSLAND. De Oostduitse posterijen hebben een postzegel van 20 pf. (rood en grijs) het licht doen zien als propaganda voor de Leipzig er Herbstmesse 1959. Er komen nieuwe gebouwen in Leipzig op voor, alsmede een deel van de globe, waarin het jaar beursembleem. De zegel is ontworpen door Fritz Deutschendorf uit Erfurt. POLEN is vijftien jaar volksrepu bliek, hetgeen onder meer is herdacht met een serie postzegels van drie waar den: 40 gr. (groen en zwart), 60 gr. (rood en zwart) en 1.50 zl. (blauiv en zwart). De 40 gr. vertoont een korenschoof als symbool van de landbouw, de 60 gr. een hijskraan als symbool van de cultuur en wetenschap. Op de zegels komt als achtergrand een blinde kaart van Po len voor. JOEGOSLAVIË. Ter gelegenheid van de vijftigste internationale jaarbeurs in Zagreb en voor het congres van de unie van internationale jaarbeurzen, dat in deze stad zal worden gehouden, verschijnt op 5 september een postzegel van 20 dinars (blauivgrijs en groenach tig zwart). Afgebeeld zijn de emblemen van de Zagrebse jaarbeurs en van de unie van internationale jaarbeurzen, alsmede twee gestileerde handen, waar mee de wereldhandel wordt gesymbo liseerd. PORTUGAL. Duizend jaar geleden in 959 werd de nu belangrijke stad Aveiro gesticht als een eenvoudig vis sersdorp; tweehonderd jaar geleden in 1759 werd de plaats door koning Jozef I tot stad verheven. Deze twee jubilea zullen onder meer worden ge vierd met een serie postzegels in de waarden 1 esc. en 5 esc. Afgebeeld is het wapen van Aveiro, bestaande uit een adelaar tussen de zon en de maan. De eerste dag van uitgifte is 30 augustus. ITALIË. De koerserende serie fran keerzegels met de afbeelding van een vrouwenhoofd met muurkroon, ont leend aan een oude munt van Syracuse, is aangevuld met een zegel van 100 lire (bruin) en een van 200 lire (blauw). POLEN. De Poolse posterijen hebben een serie van twee postzegels, 60 gr. en 1.50 zl., in omloop gebracht naar aan leiding van het internationale Esperan- tistencongres te Warschau. De eerste waarde vertoont het portret van dr. Zamenhof (1859-1917), die honderd jaar geleden werd geboren en de tweede waarde de rood-witte vlag in de vorm van een driehoek, de Esperanto-ster en een wereldbol. De Zaankanters hebben hun les uitste kend geleerd. De les die hen van groot tot klein door de leidinggevende figuren in Zaandam, Wormerveer, Assendelft en al die industriegemeentes al jarenlang is in gepompt. Laten we een klein voorbeeld ge ven. Gistermorgen wandelden we door Zaandam van het station naar het monu ment Tsaar Peter. In een textielzaak hing een handdoek met het opschrift „De Zaan streek is een tunnel waard". Bij een bak ker zagen we in de etalage een taart met hetzelfde opschrift en op de Zaanse Dam zelf kregen we van een minuscuul jongetje dat we in het gedrang per ongeluk op de tenen trapten een ferme tik met een stok. Die stok zat bevestigd aan een klein school bord, waarop weer te lezen stond, dat de Zaankanters dringende behoefte hebben aan een verbinding onder water tussen Amsterdam en de rest van Noordholland. De leden van het Zaanse Tunnel Comi té en van de Zaanse V.V.V. en van al die andere organisaties, die zo graag een tun nel willen hebben kunnen tevreden zijn. Die van de Zaan kunnen op het ogenblik nauwelijks verder leven zonder tunnel. Tenminste dat proberen zij een ieder wijs te maken. Maar met hun eigen Dam tot Dam-race bewijzen zij tientallen keren op een dag het tegendeel. Over water, per motor, auto, trein of helicopter kan men namelijk het traject van Zaandam tot Am sterdam sneller afleggen dan men ooit met behulp van een tunnel kan doen. En dat dit geen loze bewering is bewij zen de cijfers, want die spreken aan het einde van de tweede en voorlaatste dag een bijzonder duidelijke taal. De stand in de snelheidsrace aan het einde van de tweede dag luidt: 1. H. H. A. Hötte, oogarts te Baarn met speciale trein tot Hembrug en kabelbaan tje naar de provinciale weg tijd 9 min. 21 sec., 2. H. J. Wendelgest te Amster dam met motor tot Hembrug, speedboot over het kanaal en motor tijd 9 min. 39 sec., 3. J. W. Bootz, uit Overveen, idem, idem tijd 9 min. 40 sec., 4. J. Langelaar uit Zaandam, idem idem tijd 10 min. 1 sec., 5. Verslaggever J. Lammers, Am sterdam. motor, speciale trein, motor tijd 10 min. 2 sec., 6. Garagehouder J. F. H. Scheen uit Amsterdam, idem idem tijd 10 min. 5 sec., 7. J. Pijpker, monteur uit Zaandijk, idem idem tijd 10 min. 7 sec., 8. Wout Bruynzeel, motor, speed boot van Zaandamse naar Amsterdamse haven, motor tijd 10 min. 15 sec., 9. Wielrenner Daan de Groot, fiets, specia le trein, fiets tijd 10 min. 18 sec., 10. John ter Haak, Nederlands speedbootkam pioen uit Amsterdam, motoren en speed boot van haven tot haven tijd 11 min. 18 sec., 11. Dick van Rijn, idem idem tijd 12 min. 9 sec., 12. Teddy Scholten, auto, aquavion, auto tijd 12 min. 51 sec., 13. H. Grupstra, racebootbouwer uit Am sterdam, motoren en snelle toerboot van haven tot haven tijd 13 min. 19 sec. Daarna volgen nog de Hilversumse ga ragechef G. P. J. Murk met 15 min. 29 sec., de ex-burgemeester van Amsterdam, de heer Feike de Boei-, met 15 min. 57 sec., en de verschillende deelnemers die van ponten gebruik maakten en omstreeks een uur nodig hebben. In de ochtenduren van de tweede dag verbeterden diverse deelnemers in de snelheidsrace al het record van Wout Bruynzeel. Eerst was Henk Wendelgest sneller, daarna nam Jan Bootz het record over en vervolgens drong Wendelgest met 9 min. 39 sec. weer door tot de kop van de ranglijst. 's Middags om kwart voor drie sneu velde het in de morgen gevestigde record. De eerste gegadigde voor de hoofdprijs Oudste deelneemster was de 76-jarige juffrouw M. Koot uit Schagen. die met haar hondje Terry de reis van Zaan dam naar Amsterdam per invalide wagentje maakte. Vroeger reed ik al tijd in auto's", vertelde zij, „maar daar heb ik nu geen geld meer voor. Met dit ding haal ik trouwens nog 30 km per uur". werd nu de uit Amsterdam vertrokken 36- jarige oogarts H. II. A. Hötte uit Baarn, die met behulp van een voor 135.- ge huurd speciaal treinstel en met drie mo toren de afstand van Dam tot Dam afleg de in 9 min. 21 sec. De heer Hötte kreeg op het Damrak hulp van een verkeersagent, die hem tijdens de drukte toch snel doorliet en achterop de motor van een assistent reed de oogarts via de westelijke ingang van het centraal station het perron op, waarna hij zonder tijdverlies met zijn eigen trein naar de hal te Hembrug wegstoof. Daar loste hij de geografische moei lijkheden op een originele wijze op. Hij had van de hoge dijk even voorbij de brug een stalen kabel gespannen over de sloot en het fietspad heen naar de Provinciale weg. Daarlangs daalde hij, hangend aan zijn armen, snel naar beneden landde op een vrachtwagen, sprong op een gereed staande motor en werd in ijltempo naar Zaandam gereden. Onderweg moest hij nog een bruggetje nemen waarover ieder rijverkeer verboden is, maar met behulp van een derde motor slaagde hij er toch in ruim onder de tijden van zijn naaste con currenten te blijven. Deze tweede dag deden de Nederland se Spoorwegen opnieuw hun best te tonen hoe snel ze nog zijn. Met een speciale trein, die door teveel vaart in Zaandam honderd meter te ver doorreed, arriveer de de 32-jarige N.S. rangeerder G. Ringe- naldus uit Zwanenburg gisteravond tegen kwart voor zeven in Zaandam. Hij rende naar een gereedstaande bestelwagen en nadat deze hem naar de Dam in Zaandam had gebracht, liet hij zijn kaart afstempe len, waarbij bleek dat hij een tijd had ge maakt van 8 min. 28 sec. Dit is dus op een na de snelste tijd tot dusver gemaakt. Maar juist als die van donderdag, toen de Spoorwegen 7 min. 16 sec. noteerden, zal deze tijd niet met een prijs gehonoreerd worden, aangezien de Spoorwegen buiten mededinging deelnemen. Mol Namens van Gend en Loos bood de di recteur J. van der Brink de organisator van de Dam tot Dam-race, de heer B. C. Ooms, oud-voorzitter en erelid van de Zaanse V.V.V. een speciale verrassing aan: een opgezette mol, zo groot als een flinke hond, geplaatst op een eikenhouten plateau. De mol, die als symbool voor de tunnelbouw moest dienen, was vervaar digd uit de bonthuidjes van vele echte mollen. Toer klasse Rap van tong en vitaal rondtrippelend met haar witte keeshondje Terry heeft de 76-jarige mejuffrouw M. Koot uit Scha gen gistermiddag in Zaandam voor het bijeengelopen publiek een nummertje show weggegeven. Zij is de oudste deel neemster in de toerklasse en maakte de tocht naar Amsterdam in haar eigen da gelijkse vervoermiddel: een invalidewa gentje met hulpmotor, het hondje Terry zat in een bakje aan haar voeten en droeg een petje. Zijzelf was voor deze gelegen heid in oud Westfries kostuum gestoken en antwoordde op vragen van journalisten die wilden weten waarom ze zelf goed ter been zijnde —in een~invalidewagen- tje reed: „Het is toch zeker gemakkelijk. Vroeger reed ik in auto's, maar daar heb ik nu geen geld meer voor. Met dit ding haal ik 30 km. per uur." „Waarom koopt u dan geen bromfiets?" „Dit is lekker warm om de benen, een bromfiets niet," zei ze Zes Utrechtse journalisten hebben op een brandweerauto uit het jaar 1921 voor de Stichting Stadsontspanning Utrecht de reis van Zaandam naar Amsterdam ge maakt. Zij trokken eerst naar Amster dam-Noord, waar de brandweerauto com pleet met bemanning door de sterke ta kels van een drijvende bok werd opgehe sen en op spectaculaire wijze hoog in de lucht bengelend over het IJ werd ver voerd. Zeer veel waardering en belangstelling kreeg ten slotte een prehistorisch vlot, dat bemand met een zestal eveneens pre- verlucht met een notenhandschrift van Von Beethoven. De zegels vertonen de portretten van Georg Friedrich Handel, die 200 jaar geleden overleed (10 pf. groen), Ludwig Spohr, die 100 jaar ge leden stierf (15 pf. lichtblauw), Ludwig von Beethoven (20 pf. rood), Joseph Haydn, die 150 jaar geleden overleed (25 pf. bruin) en Felix Mendelssohn- Bartholdy, die vóór 150 jaar werd ge boren (40 pf. donkerblauw). I PHILIPPIJNEN. Vijf jaar geleden op 8 september 1954 werd het pact van Manila (Zuid-Oost-Aziatische ver dragsorganisatie) gesloten tussen Aus tralië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, Thailand, Groot-Brittannië, de V.S. en de Philippijnen. Ter herinne- bouwd door de stichter van de stad, de Haitiaan Jean Baptiste Paul Dessables, afgebeeld. Zijn standbeeld voor een 18e- eeuwse kaart van de omgeving van Chicago komt voor op de 50 c. (lucht post) en 75 c. De 50 c. en 1.50 g. laten een discuswrper voor de vlag van Haïti zien. De 36-jarige Baarnse oogarts II. H. A. Hötte, die met een kostbare en ingewik kelde installatie van de spoordijk bij de Hembrug uit zijn speciaal voor zichzelf gehiLurde trein (f 135,-) naar een motorfiets schoot. historisch uitgedoste Zaandammers met een mooie witte bok uit de Zaandamse ha ven naar Amsterdam vertrok. Do be manning van het vlot heeft als naam „Zaninefaten" gekregen. Het vlot be stond uit twee stukken boomstam van reusachtige Westafrikaanse ocoumebo- men met een doorsnede van tenminste een meter. Daarop was met boomschors een simpel hutje gebouwd. De bok werd veiligheidshalve in een ultramodern groentekistje meegevoerd. De derde en laatste dag is tevens de be langrijkste. Vandaag starten namelijk bij na evenveel equipes als in de beide voor gaande dagen tezamen. Het zijn er onge veer vijftig, waarvan nog ongeveer vijftien in de snelheidsklasse. De meest spectaculaire race is waar schijnlijk die van VARA-reporter Kees Buurman uit Hilversum, die van een heli kopter gebruik zal maken. Dit toestel mag in de havens van Amsterdam en Zaandam niet landen en zal dus noodgedwongen enkele meters boven een dekschuit in de lucht blijven hangen. Buurman begeeft zich met een motor van het Tsaar Peter standbeeld naar de dekschuit en wordt daar zo snel als dat mogelijk is aan boord van de helikopter gehesen, die hem in Amsterdam weer op de begane grond zal afleveren. Ook de Nederlandse Spoorwegen (samen met Van Gend en Loos) die tot dusverre buiten mededinging in de snelheidsklasse de eerste twee plaatsen bezetten met resp. 7 min. 16 sec. en 8 min. 28 sec., zullen van daag opnieuw twee maal van start gaan. Zij zouden vanmiddag een keer deel nemen iri de toerklassè', waarbij' zij een laadkist per transportauto van Amsterdam naar Zaandam zullen brengen met een speciale trein. Brand in steenfabriek. In een steen fabriek te Hengelo heeft een hevige brand gewoed. De voorzijde van het gebouw zakte gedeeltelijk in elkaar. Vijf vorm machines en de elektrische installatie werden door het vuur verwoest. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Het bedrijf zal ten gevolge van de brand ge ruime tijd stagneren. •f1*»-'!! Utrechtse journalisten volbrachten de Dam-tot-Damrace in een antieke brandweerauto. Hangend in de takels van een drijvende bok werd de wagen over het IJ vervoerd. LONDEN (Reuter) De berichten over Engelands „toverdoos", een cel, die che mische energie in elektrische stroom om kan zetten, zijn aanleiding geworden tot vele klachten over het „gebrek aan fanta sie" bij de Britse industrie. Omdat de En gelse nijverheid en staat zich weinig voor het idee hebben geïnteresseerd zal name lijk waarschijnlijk nu het Amerikaanse bedrijfsleven de verdere ontwikkeling van de cel overnemen. Er is inmiddels een con tract gesloten met de Universal Winding Company of America, die het Britse pa tent in de Verenigde Staten verder zal uit werken, maar de verdere resultaten ter beschikking zal stellen van de Engelse nationale maatschappij voor ontwikkeling van onderzoek, welke de laatste twee jaren de ontwikkeling van de vinding heeft ge steund. Sedert 1952 heeft Engeland ruim een miljoen gulden aan het onderzoek be steed, tegen Amerika, naar verluidt, het twintigvoudige, alléén al in het afgelopen jaar. Volgens uitvinder Bacon, die al se dert 1932 aan de vinding heeft gewerkt, be staat er in Amerika, Nederland noch Duits land een enex-giecel van vei'gelijkbai-e gi'ootte, ook al werkt men ook daar hard aan de veiwolmaking van het idee. Deze week gaf men een demonsti-atie van een op deze cel lopende elektrische cirkelzaag, en vorkheftruck. In theorie is het nuttig effect van het appai-aat 80 per cent. terwijl gewone machines slechts 30 halen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11