Nieuw bodecentrum blijkt nu al te klein te zijn de zonnige RAN O i/etsnapeUfif. madeeetrfetoifr SLOT DEFECT? Misvorming Koning Leopold verhuist naar kasteel Argentueil AMSTERDAMS ALLERLEI Acht jongens namen ruim 100 bromfietsen weg J 1 Winkelmeisje ontrukte dief een deel van zijn buit Ongeluk met kabelbaan in Brazilië; 32 doden Kerkelijk Nieuws Jxiat-taüa Internationale conferentie van het verzet in Den Haag Razende automobilist bedreigde anderen met dolkmes Wijziging A.W.W.-wet Nadeel voor bepaalde groep weduwen wordt weggenomen E.V.O. wil op veiligheid gerichte onderhouds beurt van auto's ^Hoe is het ontstaan Dit woord: RADIO I ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Tussen het economisch doelmatige en het sociaal gewenste bestaan vaak tegenstel lingen. Men zal dus bij beslissingen over sociaal-economische vraagstukken zorgvul dig af moeten wegen of „offers en op brengsten" wel in een redelijke verhouding tot elkaar staan. Bij het jongste rapport van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, „De hervorming van de onderneming" krijgt men niet bepaald het gevoel, dat deze af weging in alle opzichten even zorgvuldig is geschied, zelfs als men het socialistisch uitgangspunt van de samenstellers in de beoordeling betrekt. De Stichting stelt volkomen juist vast, dat zich in de grote naamloze vennoot schappen structuurwijzigingen voltrekken, waardoor de directies een grote macht hebben gekregen ten nadele van de aan deelhouders en de raden van commissa rissen, die zich steeds sterker ontwikkelen tot raden van beheer en hun toezicht houdende functie uit het oog verliezen. Om hierin verandering te brengen, be veelt de commissie aan de raad van com missarissen anders samen te stellen. Een derde deel van de leden zou moeten wor den benoemd door de minister van Econo mische Zaken, een derde deel zou door de vakbonden worden aangewezen, en ten slotte mag het resterende derde deel van de zetels worden bezet door vertegen woordigers van de aandeelhouders. Met andere woorden, het gehele beleid van de vennootschappen zou onderworpen worden aan het fiat van raden van commissarissen, die in vele gevallen in meerderheid een principieel ander standpunt bij de beoor deling daarvan zouden innemen dan de directies doen. Deze immers hebben tot taak de belangen van de risicodragende aandeelhouders zo goed mogelijk te behar tigen. Daarbij behoren zij voornamelijk uit te gaan van het economisch motief. De directies zouden in de uitoefening van deze taak ernstig belemmerd worden, wanneer zij door de in socialistische zin hervormde raden van commissarissen op de vingers zouden worden gezien. In het rapport wordt betoogd, dat in de eerste plaats wordt gedacht aan n.v.'s met een aandelenkapitaal van 10 miljoen of meer en n.v.'s die 500 of meer man per soneel hebben. Maar deze grote onderne mingen hebben met elkaar 47 van het totaal aantal werknemers in dienst. Nu zijn het juist de grote ondernemingen, die op de zich ontwikkelende Euromarkt de beste kansen hebben. Worden zij in hun bewe gingsvrijheid beperkt hetgeen een mo gelijk gevolg van de hervorming kan zijn dan zullen zij niet in staat zijn de toe nemende concurrentie op de grote Euro pese markt het hoofd te bieden. Tevens zullen middelgrote bedrijven door deze hervorming ervan afgeschrikt worden om fusies aan te gaan. En juist deze onder nemingen zullen zich op de Euromarkt in hun huidige omvang het moeilijkst kun nen handhaven. Het rapport kan men beschouwen als een gewijzigde benadering van het socia- lisatie-vraagstuk, want de Stichting heeft met dit rapport kennelijk nieuwe wegen willen aangeven, die de socialisten in de toekomst kunnen volgen. Het is maar te hopen, dat de Partij van de Arbeid dit niet zal doen, want de Nederlandse econo mie is allerminst gediend met een bedrijfs leven, dat door kibbelarij en tot in de hoogste regionen gevoerde klassestrijd wordt verlamd. Een eenhoofdig beleid in de ondernemingen is bedrijfseconomisch en sociaal-economisch het meest voor delige. Toch legt het rapport de vinger op een wonde plek in ons economisch bestel en wel daar, waar het spreekt over de ver slaggeving van de n.v.'s. Inderdaad is het hoog nodig dat de Nederlandse bedrijven inzien, dat het belang van henzelf, van aandeelhouders en werknemers, het best gediend is met een zo juist en volledig mogelijke verslaggeving, zoals dit in het buitenland ook beseft wordt. Met een gro tere openbaarheid had men de samenstel lers van dit rapport een wapen uit handen genomen. Ook met de instelling van een Vennootschapskamer, die toezicht op de naleving van de verslaggevingsvoorschrif- ten zou moeten houden, zullen velen zich kunnen verenigen. Maar dit zijn slechts bijkomstigheden in het rapport; de kern ervan zou, indien hij werkelijk werd uit gevoerd, voor de Nederlandse economie fataal kunnen zijn. BRUSSEL (AFP-Reuter) De Belgi sche regering heeft koning Leopold het kasteel Argentueil, aan de rand van Brus sel, ter beschikking gesteld, hetgeen deze heeft aanvaard. Het domein is een staats- bezitting in een beboste omgeving niet ver van het slagveld van Waterloo. De regering brengt in een verklaring in herinnering dat koning Leopold uiting had gegeven aan het verlangen niet meer in het koninklijke paleis van Laeken te wonen. Het besluit van koning Leopold om het paleis waar koning Boudewijn zijn re sidentie heeft, te verlaten, werd in mei ge nomen. In een deel der Belgische pers en in bepaalde politieke kringen was voor dien de bewering geuit dat koning Leo pold en zijn echtgenote, prinses Liliane, te veel invloed op koning Boudewijn had den en dat zij zich in de staatszaken meng den. Prins Albert, die onlangs met prin ses Paola in het huwelijk trad en even eens in het paleis van Laeken woonde, zal zich in Belvedere, nabij Laeken, vestigen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft destijds een studie laten maken over de vraag, of de binnenstad voor zwaar ver keer zou kunnen worden gesloten. Maar men kwam er niet uit vrachtautover keer is hinderlijk, maar wie het buiten sluit maakt van de stad een museum. En dat kan Amsterdam, hoe dankbaar het is zoveel historische monumenten te bezit ten, zich niet permitteren. Het vrachtauto- vraagstuk bleek twee jaar geleden opeens niet zo'n probleem meer: de bodedien sten, die op de N.Z. Voorburgwal en in de Spuistraat waren gevestigd, kregen een nieuw onderkomen op een terrein in het oostelijk stadsdeel. Dat was, zo leek het, een fraaie oplossing, want nu behoefden de auto's zich niet meer door de binnen stad te wringen om de opslagplaatsen te bereiken en de verhuizing bracht mee, dat er op de N.Z. Voorburgwal voor honder den auto's parkeergelegenheid vrijkwam. Wat die parkeerruimte aangaat: het bleek een druppel op een gloeiende plaat. En thans blijkt plotseling, dat het nieuwe bo decentrum niet meer voldoet, omdat het reeds te klein is geworden. De Stichting Vexwoerscentrum Amstex-- dam heeft plannen gemaakt voor een ge heel nieuw bodecentrum, dat vlak bij de Schellingwouder brug zou moeten komen op een bx-aakliggend terrein van vier hec taren. Er zou dan tevens een chauffeurs motel moeten komen om de vrachtrijdei-s rustgelegenheid te kunnen bieden. Maar er zijn al bezwaren tegen dit plan: de voor gestelde plaats ligt in het oostelijk haven gebied. terwijl de stukgoedex-enhaven in het westen ligt. Men zou dus beter naar het westelijk havengebied kunnen verhui zen, ware het niet. dat er van daaruit geen goede vex-bindingen zijn zolang er nog geen Coentunnel is. Over het plan zal dus ongetwijfeld nog lang worden gedis- cussieex-d. Sluisschuif Er zal een groots werk worden uitge voerd in Amsterdam en het zijn de Rotter- dammers, die dit mogelijk maken. Want in de Maasstad is bij een staalindustrie een 140 ton zware, 50 meter brede en 8 meter hoge stalen schuif gebouwd, die de komende week naar Amsterdam zal wor den getransporteerd om te worden aange bracht tussen de twee kolossale heftorens aan het Amsterdam-Rijnkanaal bij Zee burg. Het transport op zichzelf is ook een heel karwei, want gezien de grote hoogte van de voor het vervoer op pontons ge plaatste schuif zal het transport uit Rot terdam via Arnhem. Deventer, Kampen en het IJselmeer moeten geschieden. De sta len schuif is het belangrijkste onderdeel van de nieuwe sluis te Zeeburg. De scheep vaart, die tot dusver was aangewezen op twee smalle sluiskolken. zal ten zeerste zijn gediend bij de tot 50 meter verbrede sluis. Het ligt in de bedoeling de nieuwe doorgang over enkele maanden in gebruik te stellen. Huisvesting verhuist In de eerste week van september'zullen er twee dagen lang geen woningen wor den toegewezen in Amsterdam. Het Cen traal Bureau voor Huisvesting gaat dan zelf verhuizen. Want al mag de woning nood dan langzamerhand iets afnemen, er is toch alle x-eden toe om deze instantie na zovele jaren wachten een permanente behuizing te geven. Het is geen nieuw ge bouw geworden, maar het voormalige kantoor van het Arbeidsbureau. Erg juist lijkt die keuze ons niet, want vele Amster dammers werden vanuit dat gebouw tij dens de bezettingsjaren opgeroepen voor werk in Duitsland. En de woningzoekende, die in deze omgeving om ondei-dak komt vragen, zal zich ongetwijfeld hex-inneren, dat hem destijds vanachter diezelfde lo ketten ook alles werd geweigerd. Inwendig is het gebouw grondig onderhanden geno men, want men neemt aan, dat het huis- vestingsbui'eau nog heel wat jaren nodig zal hebben om de ruim 17.000 ingeschre ven en de vele duizenden woningzoeken- den-zonder-inschrijvingsbewijs aan een huis te helpen. Gedwongen tournee „Going Dutch", het Engelse cabaret, dat van begin juni af zo'n succes heeft ge had in Amsterdam, gaat een dag of tien op een gedwongen tournee, omdat de zaal in het Bellevue-theater tevoren reeds door een ander gezelschap was besproken. Dat was voor de enex-gieke Amerikaanse di- i-ectrice, mrs. Jill Lardis (22), dè gele genheid om naar Den Haag en Rotterdam te gaan met haar show. Rotterdam zal „Going Dutch" kunnen zien en horen van 4 tot en met 8 september in het Lantaren theater, Den Haag komt van 9 tot en met 12 september aan de beurt in Pulchri-Stu- dio. Maar „Going Dutch" met zijn sympa thieke groepje artiesten zal na deze tour nee weer in het Amsterdamse Bellevue terugkei-en om van 14 september tot 3 ok tober in de hoofdstad het seizoen te be sluiten. Acht jongens uit Scheveningen, scholie ren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, zijn door de kinderpolitie aangehou den. Zij hebben samen in de vakantiepe riode van de laatste twee ïnaanden ruim hondei-d 'bromfietsen weggenomen. In ve le gevallen zal hen niet meer dan joy riding ten laste kunnen worden gelegd. In andei-e gevallen moet het wegnemen toch wel als diefstal worden geklassificeerd. De jongens namen de bx-omfietsen weg in alle delen van de stad, waar zij deze maar zagen staan. Zij maakten er ritjes op, lieten de vervoermiddelen ergens staan, sloopten er ondei'delen af en ver fraaiden daar andere bromfietsen mee of bleven er ook wel geruime tijd op rij den. In geen enkel geval is gebleken dat een bromfiets te gelde werd gemaakt. De „topscorer-" van de club heeft 25 gevallen bekend. Het is voor de politie een moeilijke opgave om elke diefstal of joy-riding te reconstrueren. Sommige brommers, die de jongens ex-gens lieten staan, moeten daar weer door andei-en ge stolen zijn. Andex-e bromfietsen werden door de .politie gevonden ep aan de eige naar terugbezorgd. De zaak kwam aan het licht, doordat een jongen, die niet tot de acht behoox-de en ook te goeder trouw was, met een motortje van een bromfiets thuiskwam. Hij had deze van een vriend je gekregen. De vader wilde daar meer van weten en ging met de zoon naar de politie. Advertentie De politie van Ridderkerk is ex-in ge slaagd een winkeldief te arrestex-en, nog geen half uur nadat .hij zich door een greep in een geldkist van f 250 had mees ter gemaakt. De man stapte in het mid daguur een winkel binnen. Er was verder niemand aanwezig en daax-door ki-eeg hij de kans door te lopen naar een aangren zend kantoox-tje. Daar deed hij een greep in een geldkist, die hem 250.- oplever de. Op dat ogenblik kwam een winkeljuf frouw tevoorschijn. Zij greep de dief vast en wist hem 15 briefjes van tien te ont rukken. Met het resterende bedrag sloeg de man op de vlucht. Dwars door een wei land en over sloten en hekken probeer- de hij te ontkomen, maar de gealarmeer de politie kon hem spoedig arresteren. Hij was een 29-jarige werkman uit Ridder- kerk. Hij is in het politiebui-eau opgeslo ten. Prinses Beatrix metselde gisteren een oorkonde in de fundamenten van het nieuive sanatorium „Beatrixoord" te Haren in Groningen. Glimlachend be keek zij na afloop haar metselwerk (rechts). In het „oude" Beatrixoord in Appelscha bezichtigde zij het kinder - paviljoen (links). SAO PAULO (UPI) Twee en dertig employés van het elektriciteitsbedrijf van Sao Paulo in Brazilië zijn vrijdag avond om het leven gekomen, toen een ca bine van een kabelbaan losraakte en langs een steile berghelling naar beneden rol de. Vijf inzittenden ovex-leefden het onge luk, maar drie van hen zijn ernstig ge wond. De mannen keex-den aan de kabel baan terug van hun wex-k in een elektri citeitscentrale boven op een berg tussen Sao Paulo en Santos. Negenentwintig in zittenden wax-en dadelijk dood, drie over leden in of op weg naar het ziekenhuis. De houten cabine tuimelde met een enor- me vaax-t naar beneden over een afstand van 360 meter. Geref. Kerken Aangenomen naar Hax-melen G. van der Veere, kand. te 's-Gravenhage, die be dankte voor Hoox-nsterzwaag, Siegex-s- woude en voor Tholen-Poortvliet. "illlk SNOR HUNNEN Stan m'ne man schrijft in De H Telegraaf dat de adjudant van H een negerkoning „een kleine man met een nog kleiner snorretje is". Goed dat Stan dat er even bij ver- telt, anders zou ik gedacht hebben dat. het snorretje even groot als of §j gx-oter dan de adjudant zou zijn. COPYRIGHT De Antiekbeurs te Delft deelde aan H de pers mede: „foto's voor publïkatie in de bladen zijn vrij van copyright, S behoudens waar dit op de achter- zijde is vermeld". §i Als dus op de achterzijde staat ver- meld „vrij van copyright", dan be ll tekent dit dat zij niet vrij van copyright zijn De Volkskrant schrijft: „het opera-theater met hun stand- plaats Düsseldorf staat bekend om zijn uitstekende orkest". Hun moesten de Nedex-landse taal wat beter kennen; dan zouden hun li niet zo'n fout hebben gemaakt als zijn. s TOEKOMST De Twentsche Bank deelt s per advertentie mede: „de toekomst begint vandaag al". j| Het klinkt érg mooi en wijsgerig, maar het is écht niet waar. Zodra de toekomst begint is zij geen toe- |j komst meei\ ENTHOUSIAST De Telegraaf vertelt: „Van de 10.000 door een cafetaria ingeslagen eieren vonden er 1200 de mond van een wielerenthou- siast". H Men mag die veelvraat óók wel een ei-enthousiast noemen, temeer daar het ingeslagen eieren betrof. |j TALARIUS I illF „Wij zijn ons ex-van bewust dat Duits land niet in staat is de schade, die het nazisme heeft aangericht aan pex-sonen en goedex-en, geheel goed te maken doch wij zijn van oordeel dat dit land, 14 jaar na het einde van de ooi'log en gezien de bronnen waarover het thans beschikt, onmiddel lijk dient te bewijzen dat het een lofwaar dige poging wil doen". Dit vex-klaax'de de algemene x-apporteur van de dei-de inter- nationale conferentie van het verzet, Hu- bert Halin, in de rede die hij heden in de Rolzaal in Den Haag hield ter gelegen heid van de opening van deze confex-entie. Het heeft geen zin, zei de heer Halin, dat deze conferentie ondex-scheid maakt tus sen de slachtoffers van het nazidom, want het lijden en de dood in de concentratie kampen heeft zowel de Jood als de ver zetsman, de onschuldige als de schuldige getx-offen. Allen wax-en op gelijke wijze slachtoffer van dezelfde onmenselijke en misdadige mai-telingen en gaan thans ge bukt onder de gevolgen daarvan. Tegen over deze gelijkheid in lijden en rouw dient ook een gelijkheid in herstelbetaling te staan. Het betreft hier een menselijk pro bleem, dat voor degenen die geleden heb ben dringend en smartelijk is. Een snelle en bevx-edigende oplossing is meer dan iets anders in staat bij te dragen tot de Euro pese solidariteit en de verzoening van vol ken en individuen. De confex-entie. aldus de heer Halin, zal aan de hand van recente informaties even eens de antisemitische activiteiten nagaan van enkele gewezen nazi's. Het interna tionale verzet heeft namelijk geconsta teerd dat zich nieuwe kernen vox-men, die dikwijls steun ontvangen uit landen die in de laatste oorlog gespaard bleven en waar thans dictatuur, racisme of antisemitis me heex-sen, zoals in Egypte. Spanie. Zuid- amerikaanse landen en Zuid-Afrika. Ook de toestand in West- en Oost-Duitsland zal in dit opzicht worden besproken, aldus de heer Halin. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM Een 49-jarige inwoner van Leidschen- dam heeft op de rijksweg Den Haag-Rot terdam nabij Delft opschudding vex-wekt door een aantal personen met een dolk mes te bedreigen, nadat hij in woede was ontstoken toen een automobilist hem, door met de vinger op het voorhoofd te wij zen, een even te voren gemaakte verkeers- fout had verweten. Beide mannen zetten hun wagens aan de kant van de weg en liepen op elkaar toe. De Leidschendammer begon in het wilde weg te slaan en te schoppen, liep even terug naar zijn auto en kwam met een dolkmes in de hand weer terug. De Vcorburgse automobilist en twee nadex-- bij gekomen vrachtautochauffeui-s moes ten wegspringen om niet door het mes te worden geraakt. Pas toen een der chauf- feui-s de slinger van zijn wagen had ge haald, om daai-mee de messenheld te lijf te gaan, stapte deze in zijn auto en ver dween. De Delftse politie werd van het geval in kennis gesteld en in samenwex-king met do rijkspolitie te Leidschendam werd de automobilist later in zijn woning aange houden. De man, die geen beroep heeft en verscheidene jaren in Indonesië heeft ge woond, is in het bureau van politie inge sloten. Hem kan poging tot doodslag, sub sidiair poging tot zware mishandeling ten laste worden gelegd. Nare winter Het wordt een nare winter voor de dok ters. Wie al eens goed heeft gekeken zal ze dan ook al wel hebben zien zitten, krachtig op de nagels bijtend en knorrig tegen bellemeisjes en fondsleden. De dokters, beste mensen, zullen het deze winter maar stil hebben, geloof dat! En dat (dus) geheel in tegenstelling met andere winters toen zij het druk hadden en al in augustus in de weer waren met de griepeieren waaruit zij immers hun anti-griep-toxines putten, de slimmerds. Nu, daar zal dit jaar geen sprake van zijn. Geen sprake! Want we hebben een goede, warme zomer gehad. En een goede, warme zomer is een vijand van een mooie prak tijk, wist u dat? Een lekkerlopende praktijk moet het hebben van kouwe, natte zomers. Want hoe gaat dat, wetenschappelijk bezien? Kouwe, natte zomers hebben een geheel verkeerde invloed. Die geven de mens de kans niet een beetje bij te spijkeren, reserves op te slaan, voorraden te vormen kortom. Kouwe, natte zomers gaan de mens lang niet in de kouwe kleren zitten en dat merken de dokters dan een paar maanden later. Tot en met oud- en nieuwjaar gaat het nog wel, maar dan ineens doet zich zo'n kouwe zomer gelden: Piet ziek, Jaap kroephoest, Wim rochelen, Wout griep, To griep, Ko griep en Wil, Marie, Evert en Dolfje scheuten door de gehele donder. Van hier naar daar en weer terug. En ook van hier naar daar, heb jij dat nou ook? En me rug! Me rug! Kermen kan ik wel, compleet kermen! En dat komt alle maal, beste mensen, vanwege de kouwe, natte zomer. Die ondermijnt, begijjewel. Vraag maar aan genoemde Evert. Hij zegt: „Die kouwe, natte rotzomer heeft het hem gedaan. Ik heb geen weerstand meer. Een mens heeft ivarmte nodig. Zon. Dinges1" En wij antwoorden: „Ja. Zo is dat net! Een mens heeft zon nodig". Want des zo mers moet je zon hebben, anders zit je des winters in de wachtkamer bij dokter met pijntje hier, pijntje daar en scheuten door de gehele, maar danook door de gehele donder. Daarom, begrijpt gij wel, daarom zit dokter nu zo pips voor zijn raam, de handen óf nagelbijtend aan de mond óf roerkeloos in de witte schoot. De auto staat koud en stil voor de deur. En zo zal dat de hele winter zijn. Want zit je dan anders met na-weeën vanuit de zomer nog, nu zal daar geen sprake van zijn. Jammer voor dokter. Nou ja, jammer. dokter mag het óók wel ereis een keertje voelen, nietwaar? Duif Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Al gemene Weduwen- en Wezenwet. Aanvan kelijk werd er van uitgegaan, dat deze wet op 1 januari 1960 in werking zou tre den. Er staat dan ook een bepaling in ten gevolge waarvan een weduwe recht zal hebben op pensioen als zij op 1 januari 1960 de leeftijd van zestig jaar had bereikt. Nu echter de wet reeds op 1 oktober 1959 in werking zal kunnen treden zouden we duwen die na 1 oktober maar vóór 2 ja nuari zestig jaar worden, in tegenstelling tot de gewekte verwachtingen geen recht op pensioen hebben. Dit achten staatsse cretaris Roolvink en minister Zijlstra blij kens hun memorie van toelichting onge wenst. Vandaar dat zij voorstellen de des betreffende bepalingen zo te wijzigen, dat de leeftijdsgrens van 1 januari verschoven wordt naar 1 oktober. De drie gr-ote vakcentrales hadden, zoals gisteren werd bericht, op deze wijziging aangedrongen. Verplichte keuring van auto's is niet de oplossing om technische gebreken, die ge- vaarlijk kunnen zijn voor de verkeersvei ligheid te voorkomen. Dit is de mening van de E.V.O. de oi'ganisatie van verla ders en eigenvei'voerders, wier leden meer dan 200.000 bestel-, vracht- en bedrijfsper- sonenauto's op de weg brengen. Het per centage ongelukken met auto's als gevolg van een technisch gebrek is zeer gering. Maar dat mag volgens de E.V.O. geen x-e den zijn om niet alles in het werk te stel len gevaar opleverende technische gebre ken zoveel mogelijk te voorkomen. De eni ge mogelijkheid daartoe is goed ondei-- houd, aldus de E.V.O. Er bestaat volgens de E.V.O. behoefte aan een onderhoudsbeurt, uitsluitend ge richt op die onderdelen, welke voor de ver- keersveiligheid van belang zijn. Bij een dergelijke op de veiligheid gerichte onder houdsbeurt dient te worden gelet op stuur inrichting, remmen, vex-en, spooi-stangen e.d. De organisatie heeft berekend, dat de garagebedrijven een dergelijke beurt inclusief het normale doox-smeren voor een bedrag van 15 zouden kunnen uitvoeren. Aan de Bond van Gax-agehou- ders is gevraagd mee te delen of deze be- reid is tegen deze prijs een dusdanige on derhoudsbeurt in te stellen. Radio is een jong internationaal woord, eigenlijk een brokstuk van een woord. Het is namelijk verkort uit ra diotelefonie of radiotelegrafie, in welke beide woorden het het begrip „draad loos" vertegenwoordigt. Het Latijnse woord waax-van radio de wetenschap pelijke afleiding is luidt: radius en be tekent straal, zowel straal van de cir kel als straal van de zon. Men vindt het woord radius eveneens terug in radium, het in 1898 door het echtpaar Curie ontdekte metaal en natuurlijk is die naam ook gekozen om het be- y^grip^xtralingM^^

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3