Jaarvergaderingen „Eechtrop" en van hockeyclubs „Strawberries" Voetbal in afgelopen weekeinde Haven berichten DTV wint Watervliet-driekamp Jan Groot de snelste sprinter in kopgroep van elf man Als men maar enkele vissen heeft, worden zij vrienden IEV oefende voor de komende competitie STOFZUIGERS Een Wereldsensatie ar I i stieK MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 7 LOENDERSLOOT Balans en plannen van schaakclub Kijk Uit Mammoettanker te water gelaten Kinheim sterkste ploeg in zaterdagcompetitie ONDERDELEN Perfio DISCO Ïel'm™5 4 Elfhonderd gulden voor KWF Velsen won jubileummatch van VSV'ers RONDE VAN HEEMSKERK Kaap-Hoornvaarders verenigen zich BIJ foto dEFHb kin o Geschil tussen gemeente en bouwbedrijf De r.-k. sportvereniging IEV heeft zon dag met. verscheidene elftallen pittige oefenwedstrijden gespeeld als voorberei ding voor de komende competitie. IEV I was in Santpoort de gast van Terras vogels 2, waarbij de Velsense ploeg vooral na de rust een goede wedstrijd speelde en het elftal op zijn indeling voor het nieuwe seizoen kon worden beproefd. Terrasvogels echter nam aanvankelijk het initiatief en wist na tien minuten dooi de linksbinnen Jansen te passeren (10). De IEV'ers combineerden nu veel beter, maar hielden het samenspel te lang vol, zodat er wel kansen kwamen, maar die de Terrasvogels juist tijdig steeds konden keren. Bijna direct na de hervatting maakte IEV gelijk door midvoor Alke made (11), die na twee minuten uit een vlotte aanval opnieuw succes had (12) en zijn ploeg de leiding bezorgde. De gasten bleven nu met aardig combinatie spel in de meerderheid, doch vervielen in de fout de kansen te doorzichtig te schep pen, zodat een doelpunt uitbleef. Een tac tische aanval van Terrasvogels, tien mi nuten voor het einde, bracht door de rechtsbinnen de partijen op gelijke voet (2—2). Op „Rooswijk" speelden enige IEV- elftallen tegen Kinheim-ploegen met als resultaten: IEV 2Kinheim 3 15; IEV 3 Kinheim 4 0—1; IEV 4—Kinheim 5 6—3; iubileumwedstrijd HVB: Junioren Kin heim A—IEV A 7—3. Twee bekers De jongste voetbalspruiten van IEV hebben zich in het te Beverwijk door DEM gehouden welpentoernooi uitstekend geweerd. Zowel de IEV a- als de b-welpen be haalden in hun poules in dit toernooi een eerste prijs en veroverden twee wissel bekers. Het bezoek aan 't Kalf bij Zaan dam aan PSCKa leverde de IEV-welpen c een nul-twee overwinning op. Velscn—VSV 3: 3—2 In deze jubileumbekerwedstrijd zag het er naar uit dat Velsen met grote cijfers zou gaan winnen, want de Velsenaren brachten het zelfs tot een 30 voorsprong. Toen kwam VSV 3 evenwel meer in de aanval en wist de achterstand in te lopen, waardoor het tegen het einde nog span nend werd. Al spoedig opende Homberg de score voor Velsen 10. Bij de steeds talrijker wordende Velsense aanvallen bracht Hoogzaad de stand op 20 en het was Van Kaam die er 30 van maakte. Kort voor rust kwam een VSV-annval en de stand werd 31. Toen VSV in de tweede helft er 32 van had gemaakt probeerde VSV 3 nog een gelijk spel te forceren, maar de Velsense achterhoede hield stand. ZaandijkKenncmers: 12 In het Meteoortoernooi hebben de Ken- nemers in een nogal harde wedstrijd van Zaandijk gewonnen. Voor rust profiteerde Zaandijk van een fout in de Kennëfrler's- achterhoede: 10. In de tweede helft ver hoogden de Kennemers het tempo en dit gaf na 8 minuten al een vrije schop, die door J. Mosk werd genomen, maar werd weggewerkt. Twee minuten later nam hij er weer één en via een Zaandijks been ging de bal in doel: 11. Nu waren de Kennemers sterker en na 25 minuten kon Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil! LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN J. Mosk een vrije voorzet van S. Kops in een doelpunt omzetten: 12. Wijk aan ZeeAllen Weerbaar: 21 Met Van der Mey in doel kon AW het in de eerste minuten niet verder dan enige harde schoten brengen die gekeerd werden. Uit een voorzet van Seysner maakte Warmenhoven na een kwartier spelen 10. Maar nog voor rust wist Kerk hof gelijk te maken: 11. In de tweede helft maakte de thuisclub uit een vrije trap, door Aardenburg genomen, het win nende doelpunt: 21. Vitesse verloor van Stormvogels In een wedstrijd tegen een combinatie van Stormvogels heeft het Castricumse Vitesse een 20 nederlaag te incasseren gekregen. Voor de rust kregen beide doel- verdedigers flink werk te doen doch daar na speelde alleen Stormvogels voetbal van goed gehalte. Donderdagavond 3 september zal de IJmuidense schaakclub Kijk Uit in het Cultureel Centrum de jaarlijkse algeme ne najaarsledenvergadering houden. Op deze vergadering zullen de prijzen aan de winnaars van de competitie worden uit gereikt. Tevens zal dan de zilveren molen zijn nieuwe eigenaar vinden bij de snel schaakkampioen, de heer J. Blok. De indeling van het nieuwe competitie- schema zal uit de doeken worden gedaan. Naar wij reeds mochten vernemen ligt het in de bedoeling twee groepen van 12 en twee groepen van 10 spelers voor de komende wintercompetitie te vormen. Uiteraard blijft een aanvulling voor nieuw toetredende leden aanwezig. In de eerste groep zullen dit keer de heren ir. W. Mees en G. H. H. C. Maas wegens drukke werk zaamheden op het appèl ontbreken. Daar entegen keren de heren C. J. Gordijn en W. Huiser weer terug. Bovendien speelt K. Steijn mee, die van de schaakclub Santpoort komt en voor die tijd deel uit maakte van de voormalige schaakclub Haarlem. In tegenstelling tot vorig seizoen toen Kijk Uit met vier tientallen aan de bonds- competitie deelnam, zullen de IJmuide- naren het seizoen 1959-1960 slechts drie tientallen op de been brengen. Slechts een spoedige toeloop van nieuwe leden zal als nog de formatie van een vierde tiental mo gelijk maken. Een uitloper van de wintercompetitie uit het vorig seizoen wordt momenteel af gewerkt. Het gaat hier om de strijd voor een plaats in de eerste groep tussen P. Heidenreich, die zijn plaats verdedigt en zijn uitdager M. J. Warnez. Beide spe lers kwamen destijds elk een keer tot een overwinning maar moesten van verdere strijd voorlopig afzien wegens ziekte van Heidenreich. M. J. Warnez blijkt deze rustpauze te hebben gebruikt door zich grondig voor te bereiden op het hernieuw de treffen. In een gesloten Siciliaan wist hij met zwart in een uitstekend gespeelde oartij zijn rivaal na 28 zetten tot capitula- 'ie te bewegen. Remise in de volgende par- M.i is nu voor Warnez voldoende om pro notie te bewerkstelligen. Vermoedelijk zullen ook J. A. Verlaak en S. Kistemaker nog voor aanvang van het nieuwe seizoen elkaar moeten bestrij den om elkaar een vacante plaats in groep twee te betwisten. Voor A. J. van Nieker- ken zou dan alsnog door enkele noodzake lijke verschuivingen een automatische promotie plaatsvinden. Niet minder dan 25 sleepboten hebben zaterdagmiddag hulp verleend bij de te waterlating van de mammoettanker „Za- fra" (39.000 ton draagvermogen), die is ge bouwd op de werven van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij. On middellijk na de doopplechtigheid vingen sleepboten het enorme enkelschroef-tur- binetankschip op en sleepten het naar de afbouwkade. Het scheepvaartverkeer op het IJ was gedurende deze operatie stil gelegd. De „Zafra", die een lengte heeft van ruim 213 meter, zal na het gereedkomen wor den toegevoegd aan de onder Nederlandse vlag varende tankervloot, waarvan Shell Tankers n.v. de reder is. Na de stapelloop is de kiel gelegd voor een zusterschip, de „Zaria". Twee ho~keyverenigingen in Kennemer- land hebben dit weekeinde het seizoen 1959/1960 ingezet met het houden van de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De B.C.H.C. „Eechtrop" hield de vergade ring in het clubhuis; de Kennemer hockey club „Strawberreis" zaterdagavond in hotel Velserend in Santpoort. In Velserend leidde de voorzitter van Strawberries, de heer Joost Otto, de jaar vergadering in met een kort openings woord. Hij gaf een terugblik op de presta ties in het afgelopen seizoen, en noemde het internationaal Pinkstertoernooi een der meest geslaagde evenementen in dit seizoen. De gebruikelijke jaarverslagen werden goedgekeurd. Het bestuur werd conform het bestuursvoorstel gekozen. Het Kinheim heeft het traditionele zaterdag middag-toernooi van Zandvoortmeeuwen gewonnen. Nadat deze club de vorige week Zandvoortmeeuwen met éénnul had ge klopt, zorgde het ditmaal voor een vier— twee overwinning op IJmuiden 2. Deze laatste versloeg verleden week Telefonia 2 met tweenul. In de strijd om de derde en vierde plaats streden Zandvoortmeeu wen en Telefonia een geanimeerde partij met veel doelpunten, n.ï. vier. Strafschop pen bezorgden Zandvoortmeeuwen de overwinning. De eindstand werd dus: 1. Kinheim; 2. IJmuiden 2; 3. Zandvoort meeuwen; 4. Telefonia. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ouwerkerk van Antwerpen; Nero, Rot terdam, laden Hoogovens; Waterland, Bahia; IJstroom, Swansea; Rose, Fowey, bijlegger IJmuiden; Freshfield. Dover, naar P.E.N.-Velsen; Rhesus, Hamburg; Libertas, Bremen: Followfield, Swansea, Cresta, London, bijlegger IJmuiden; Lind- borg, Archangel, hout voor Zaandam; Montbeliard, Dakar. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Oranje van Southampton; Chios, Nor folk; Lisa Essberger, oRtterdam: Stad Lei den. Pepel, erts voor Hoogovens; Imme Oldendorff, Archangel, hout voor Zaan dam. Hada 2, Ventspils; Pavo, Norrsundet, hout voor Zaandam; Graveland. Hamburg; Lubesand, Sandaa: Ophir, Archangel, hout voor Zaandam; Rijnstroom, Hull; Orion, Bremen; London Glory, Augusta; Gerd, London; Plato. Kopenhagen: Solent, Lon don; Amstelstroom. London; Netherlands Coast, Newcastle; Beppie. London, bijleg ger IJmuiden: Gabonkust. Hamburg; Dido, Aarhus; Thaletas, Kopenhagen; Gorodes- ki. Lipaja: Atlantic. Zeebrugge; Jan Kreu- mer, Rotterdam; Spaarnestroom, Shore- ham- Agnes Essberger, Bremen; Viron, Calais; Willemstad, Plymouth; Heriot, Leith; Bullfinch, London. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Democraat naar Dagenham. met wals- meteriaal uit IJmuiden; Sagitta, Pors- grunn, bijlegger IJmuiden; Havelsteinn, Hamburg; Jonan, Göthenborg, walsmate- riaal van Hoogovens; Wexford, Boron, stijfsel en stroop van Wormerveer; Atlan tic Faith, Puerto Ordaz; Edison, Kotka; Rehhorst, Stockholm: Staffan, Antwerpen; Darlington, Goole; Nero, Milatzzo, wals- materiaal bijgeladen IJmuiden: Orestes, Point a Pietre; Pigmalion, Rotterdam: Ky- linsky. Hamburg: Elsa, Gefle; Senegalkust Antwerpen; Cameroenkust, Hamburg; Rose. Christiansand, bijlegger IJmuiden; Witmarsum, Bremen: Oosterburgn, Stock holm: Karachi, Le Havre; Loke, Antwer pen Lelygracht, Helsinki: Frey. Malmoe; Ec-mstroom, Londen; Beta. Antwerpen, ledig Hoogovens; Scheldestroom, Liver pool; Berend N, Shoreham; Jans, Londen; Ciesta, Archangel, bijligger IJmuiden; Hsvmoy, Hamburg; Hinde, Londen; Leo- poldskerk, Rotterdam. Zondag vertrokken uit IJmuiden: M Esref naar Leningrad; Venita, Tripo lis; Lingestroom, Londen; Hontestroom Hull: Tank King, Koeweit; Franka 2, Ant werpen. met ruw ijzer van Hoogovens; Her.riette B. Londen, met walsmateriaal van Hoogovens; Kaldfon N, Rotterdam: Ellen M, Flensburg; Heyo, Flensburg; Apsheron. Odessa; Freshfield, Hamburg, ledig van P.E.N -Centrale IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Leo van Kristineham; Sleipnet 2, Stug- sund, met hout voor Zaandam; David, Gru- ven: Lydia. Rochester. Maandag vertrok uit IJmuiden: Otto Schepers naar Gothenborg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie voor RADIO - TELEVISIE - VERSTERKER RECORDERS - PICK-UPS - PHILISHAV bestuur zal in het komende seizoen bestaan uit de heren J. Otto, voorzitter; J. H. van Randtwijk, vice-voorzitter en secretaris (en tot december eveneens waarnemend wedstrijdsecretaris); W. Raman, penning meester; J. J. Wensink, wedstrijdsecreta ris; mej. C. Mey, mej. M. Blom en de heer J. Neve, commissarissen. Hiermede hebben de dames Mey en Bom in het be stuur de plaatsen ingenomen van mej. N. J. Zwart en de heer K. Groenhart. De con- tibutie voor het seizoen 1959/1960 werd ongewijzigd vastgesteld. Strawberries begint het hockeyseizoen op zondag 6 september met onderlinge wedstrijden en neemt het daarop volgen de weekeinde deel aan een toernooi van de hockeyvereniging Push in Breda. Andere elftallen van Strawberries gaan zich dan op het nieuwe seizoen voorbereiden met het spelen van vriendschappelijke wed strijden, onder andere tegen de Zandvoort- se hockeyclub. Op 20 september begint de competitie van de K.N.H.B. Eechtrop: 300 leden Eechtrop telt op het ogenblik ongeveer driehonderd leden, waarvan zestig per cent junioren en aspiranten zijn. Als be stuursleden werden herkozen de heren Th. Reijnders, voorzitter; K. Witkamp, secretaris; K. Heertjes, R. Kuijs, leden; J. Tukker, tweede secretaris; en G. Ger- ritse wedstrijdsecretaris. In de vacature J. Schik werd gekozen D. Nieuwonhuizen, die het penningmeesterschap zal gaan vervullen. Het zeven leden tellende be stuur werd met een achtste lid uitgebreid. Gekozen werd mej. A. Wigman. Tevens werd overgegaan tot het kiezen van een jeugdbestuur. Voorzitter Reijnders gaf een overzicht van de gang van zaken en de sportieve strijd in het afgelopen seizoen, toen het derde herenelftal succesvol de competitie eindigde en promoveerde naar de tweede klasse. In deze afdeling komt Eechtrop nu met twee elftallen uit; het eerste speelt in de promotieklasse. Het twee jaar gele den gestichte en vorig jaar uitgebreide clubhuis moet nog worden ingericht. De daarvoor benodigde vijfduizend gulden wil het bestuur bijeenbrengen uit de saldi van de twee voorgaande jaren, aangevuld door een lening onder de leden. Eechtrop zal zich in het komende seizoen gaan voor bereiden op het vieren van het twintigja rig bestaan in het najaar van 1960. De reeds sedert juli aan de gang zijnde trai ning onder leiding van de heer Klijnsma verloopt goed. Met medewerking van de korfbalvereni gingen DTV uit Amsterdam en Algemene uit Leiden, heeft „Watervliet zondag op het zonovergoten gelijknamige sportpark voor de eerste maal een verenigingsdrie- kamp gehouden die, onder de bekwame leiding van de bondsscheidsrechters J. Arends, J. Blauw en A. Kuerselman, een vlot, sportief en uitstekend geslaagd sport evenement is geworden. De gasten, die om tien uur hun wedstrij den van tweemaal 25 minuten begonnen, werden in het sportpaviljoen „Watervliet" door enige dames van de thuisclub met een kop koffie verrast, wat meteen een prettige sfeer bracht. In de eerste afdeling, waarin de eerste twaalftallen van Algemene, DTV en Water vliet speelden, eindigden alle drie de wed strijden in 'n gelijk spel, hetgeen overigens de verhoudingen goed weergaf. Nadat de Leidse Algemene-ploeg in de eerste wedstrijd tegen Watervliet een 1-0 voorsprong had genomen maakte Henny Scholting gelijk. Na de hervatting scoorde Fons Vos voor de thuisclub (2-1), maar daarna misten beide ploegen vele kansen. Vijf minuten voor het einde doelpuntte toch Algemene I nog (2-2). Reeds na tien minuten hadden de Groen Gele tegen DTV I een 0-2 achterstand, die Joop van Ladesteijn inliep (1-2). DTV scoorde echter weer (1-3), maar nu zorgde Joop van Dijk met twee afstand treffers voor een gelijke stand (3-3). Hoewel DTV een veldoverwicht had, doelpuntte Dick van Ladesteijn (4-3), doch vlak voor het einde moest Watervliet toch nog een winst punt offeren (4-4). De Watervliet-reserves vertoonden goed spel, vooral tegen DTV 2, dat een klasse hoger speelt. Weliswaar leidden de Am sterdammers met 0-2, doch doelpunten van uitstekend gehalte van W. Berghuis en Joop van den Berg brachten de partijen op gelijke voet. De Watervlieters hadden ver- Het actie-comité Velsen-Noord van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, dat juist zijn tiende ver jaardag heeft gevierd en voor dit grote doel vrijdag en gedeeltelijk zaterdagmor- g°n een intensieve collecte heeft gehou den. kan met voldoening op zijn actie terugzien. Zondagavond was de heer W. P. J. Mudde, waarnemend voorzitter, in staat om ten huize van de penningmeester de heer J. H. van de Wateren aan de Meer- weidenlaan, de „besomming" van de col lecte bekend te maken: elfhonderd gulden! Dit resultaat is voor het allergrootste deel bereikt met de huis-aan-huis lijst - collecte, waarvoor zesentwintig dames onder leiding van mevrouw Posthuma Mantje waren ingeschakeld. Zij brachten samen ruim negenhonderd gulden in. On getwijfeld is dit resultaat te danken aan de stimulerende invloed van het speeltuin- drumkorps, dat vrijdagavond een rond gang voor dit doel maakte. Een actie met enveloppen bracht f 46,— op. De collectes op de ponten brachten 125 in de bussen. Velsen heeft de jubileumwedstrijd tegen VSjV 3 met 3-2 gewonnen. Aanvankelijk leek het er op, dat de Velsenaren zelfs een sprekende overwinning zouden behalen, want op een gegeven moment hadden ze door toedoen van Ombergen en Hoogzaad (2) een 3-0 voorsprong, maar nog voor de rust zagen de VSV-ers kans de uitstekend debuterende Velsen-doelman Van den Pie terman te passeren (3-1). In de tweede helft lag het spelpeil aan- merkelijk minder hoog. VSV verkleinde in deze periode de achterstand nog tot 3-2, doch verder lieten Bakkum c.s. het niet komen. De wielerronde van Heemskerk voor amateurs en onafhankelijken, die zondag middag door de Beverwijkse rennersclub op het parkoers aan de Marquettelaan werd gehouden en waarvoor een flinke be langstelling bestond, is gewonnen door de Beverwijker Jan Groot. Hij zegevierde in de eindsprint van een elf man sterke kop groep, welke na een inleidende ontsnap ping van Tonny Peters en Wim Zonne veld pas in de slotfase van de strijd tot stand was gekomen. Daarvoor waren alle uitlooppogingen, waarbij vooral Frans Balvert, Henk Buis, Cees Rabe en Cees Piers zich van hun strijdlustigste zijde hadden doen kennen, door het hoge tem po en de onderlinge rivaliteit mislukt. De voorwedstrijd voor nieuwelingen scheen een volledig succes voor de ren ners uit Kennemerland te gaan worden, toen de Beverwijkers Duiker en Van Ton geren zich in de eindfase van deze strijd met de plaatselijke favoriet De Ruiter van het peloton wisten te distanciëren en ook nog gezelschap kregen van Braken hof uit Velsen-Noord. Maar het pakte toch nog anders uit, want de sterk rijdende Haarlemmer Cees Jansen wist de vier uit gelopen Kennemerlanders in de aller laatste ronde nog te bereiken en toonde zich toen in de eindsprint met hen de sterkste. Voor de strijd der amateurs en onaf hankelijken verschenen 42 renners aan de start. Van hen toonden Frans Balvert, Ma- nus Brinkman en Henk Buis zich in den beginne het meest actief. Maar een blij vende voorsprong wisten zij niet te ver overen, want daarvoor lag het tempo veel te hoog. Bovendien schroomde men in het peloton niet om tot de tegenaanval over te gaan. De drie eerste demarranten wer den zodoende van hun activiteiten enkel wat premies rijker, terwijl Balvert er be langrijke puntenwinst voor de leidersprijs mee behaalde. Pas nadat de renners al vijf kwartier op de fiets zaten, kwam er door toedoen van Ab Sluis, Rein Otte en Jaap Hopman meer tekening in de strijd. Zij legden met hun ontsnapping de basis voor een sterke kop groep. want ook De Reus die het sein voor de tegenaanval had gegeven Groot, Piers Joop Hopman en Buis wis ten zich bij hen aan te sluiten. Er ont stond zodoende een kopgroep van acht man. Deze acht hebben er heel hard voor gefietst om het peloton definitief op af stand te kunnen houden. Maar in die op zet zijn zij niet geslaagd. Kouwenhoven, Schenk, Balvert, Brinkman, Straver, Vis ser, Peters en Rabe wensten zich in dit peloton niet zomaar gewonnen te geven en riepen de acht. vluchtelingen na een felle jacht weer tot de orde. Nieuwe de marrages van Buis, Balvert, Rabe en Piers toen de favorieten Ab Sluis en Van Smirren zich door pech getroffen al onder de toeschouwers bevonden lever den evenmin enig resultaat op. Het gelid bleef gesloten. Met nog negen ronden (18 km.) te rij den, ondernamen Peters en Zonneveld een uitlooppoging. Maar'weer was het De Reus die nu met de steun van Kouwen hoven en Hamelink aan de achtervolging begon, terwijl ook Visser de winnaar van verleden jaar zich met deze actie ging bemoeien. Voor Peters en Zonneveld was het toen gebeurd. Zij werden weer in gelopen. Door de toegenomen strijd om de twee aanvallers te achterhalen, kwam er toch een definitieve breuk in het pelo ton. Met nog zes ronden te rijden gingen Groot. Piers, Straver, Brinkman, Van Gent, De Reus, Peters, Zonneveld, Visser Hamelink en Castricum met een ruime voorsprong op de rest aan de leiding. En in dat restant van het peloton bevonden zich de verslagen favorieten Balvert, Joop Hopman, Kouwenhoven, Dullemans en Rabe. Zij hebben het de elf leiders, van wie de jonge Beverwijker Castricum wel de grote verrassing was, helemaal niet lastig meer kunnen maken. Van die elf toonde Jan Groot zich uiteindelijk in een lange eindsprint duidelijk de snelste. De uitslag luidde: 1. J. Groot, Beverwijk de 100 kilometer in 2 uur 33 min. en 3 sec 2. H. Brinkman, Rotterdam; 3. C. Visser. Santpoort: 4. B. de Reus, Velsen-Noord 5. A. Straver. Haarlem; 6. T. Peters Haar lem: 7. K. Hamelink, Scheveningen; 8 H. van Gent, Leiden: 9. W. Zonneveld. Uit geest; 10. C. Piers, Haarlem: 11. H. Cas tricum, Beverwijk; 12. C. Kouwenhoven Leidschendam; 13. C. Dullemans. B'wijk 14. F. Balvert, Amsterdam; 15. J. Tim mer, Velsen-Noord. (17. H. Winkelaar. Velsen-Noord; 20. H. Hendriks, Heems kerk). Balvert kwam in het bezit van de leidersprijs. Voorw.dstrijd nieuwelingen: 1. C. Jan sen, Haarlem, de 65 kilometer in 1 uur 46 min. en 26 sec.: 2. C. Duiker. 3. F. van Tongeren, Beverwijk; 4. H. Brakenhof. Velsen-Noord; 5. H. v. d Dussen. Der. Haag; 6. Veltkamp. Den Haag: 7. J. de Ruiter. Heemskerk: 8 W Vleesman. Uit geest; 9. G. Tabak, Beverwijk; 10. A Jongkind, Aalsmeer. volgens weinig geluk met schieten, zodat de gasten hun kans grepen en verdiend met 2-3 wonnen. Tegen Algemene 2 was Watervliet 2 sterker. De thuisclub leidde door A. Rede- ker om na 1-1 tot een 3-2 voorsprong te geraken. Veerbeek voltooide deze over winning (4-2). Watervliet 3, voor de helft met spelers (sters) van het eigen team en aangevuld met jeugdige spelers van het vierde en vijfde twaalftal, streden tegen de betere routine van de tegenstanders. De twee kleine nederlagen waren desondanks eer vol, namelijk 4-2 tegen DTV en 1-2 tegen Algemene 3. De uitslagen waren: DTV 1Watervliet 1 4-4; DTV 1Algemene 1 2-2; Watervliet 1—Algemene 1 3-3; DTV 2— Watervliet 2 5-2; DTV 2Algemene 2 4-1; Watervliet 2 —Algemene 2 4-2; DTV 3— Watervliet 3 4-2; DTV 3Algemene 3 2-3; Watervliet 3 Algemene 3 1-2- Door deze resultaten werd DTV (Am sterdam) winnaar met acht punten, ge volgd door Algemene (Leiden) met zes pun ten en Watervliet met vier punten. Tijdens de prijsuitreiking dankte Water- vliet's voorzitter de spelers en speelsters voor hun sportieve spel en vooral de heren scheidsrechters voor de leiding, waardoor deze sportdag mede een succes werd. Be halve dat DTV een mooie beker overhan digd kreeg, werden de beide gastvereni- gingen elk verrast met een herinnerings vaan aan deze dag. Zaterdagmiddag is in Hoorn de Neder landse afdeling opgericht van de „Asso ciation amicale internationale des Capi- taines au longcours Cap Horniers", een organisatie van zeelieden, die één of meer keren rond Kaap Hoorn zijn geva ren. Deze internationale organisatie is in 1936 gesticht en zetelt in Saint Malo. De oprichtingsvergadering werd in de „kapiteinskamer" van het Hoornse ge meentehuis gehouden. Hoorn was als op richtingsplaats gekozen omdat deze stad peet heeft gestaan voor Kaap Hoorn. In 1615 werd deze kaap voor de eerste keer gerond door de Hoornse zeevaarder Willem Schouten met zijn compagnon Jacques Lemaire. Schouten noemde toen de kaap naar zijn geboorteplaats. Tot de Neder landse afdeling traden twintig Kaap- Hoornvaarders toe. Kapitein H. V. van Vulpen uit Bilthoven werd tot voorzitter benoemd. Secretaris werd kapitein A. C. Metzelaar te Amsterdam en penning meester de heer E. Zeegers te Amster dam. Deze drie heren hebben samen met prof. F. W. Lorenz het initiatief genomen tot de oprichting van de Nederlandse af deling. Het ligt in de bedoeling door mid del van een tijdschrift en bijeenkomsten de band tussen de Kaap-Hoornvaarders te versterken. ƒ305.- Advertentie is de nieuwe AGFA OPTIMA U drukt op de knop en deze geheel automatische camera doet de rest: Belichting precies „in de roos"; al uw foto's haarscherp door de speciaal gecon strueerde lens. Gaat u deze droomcamera eens bekijken KENNEMERLAAN 3—5 (bij de brug) Een grote bak, helder verlicht, en goed verwarmd. Donkere hoge planten op de achtergrond, een aflopende bodem, een voederbakje voor tubifex aan de opper vlakte. En tientallen soorten tropische vis sen. Een ideaal tropisch aquarium, zeggen ze dan. De bezoekers kijken in bewonde ring naar de bonte toverpracht en slaken een zucht van bewondering: „Wat is dat mooi". Och, het is natuurlijk mooi, dat zal niemand ontkennen. Maar ik heb er toch altijd wat op tegen gehad. Want als er een visje doodgaat, koop je een ander. Liefst weer eens van een andere soort. Voor de variatie zogezegd. Want daarvoor zijn ook die gezelschapsbakken, zeggen ze. Voor de variatie. Je ziet zo lekker veel! Aan die grote bakken heb ik me nooit gewaagd. Liever hield ik het bij kleine bakjes, met een paar visjes erin, die je dan op je gemak kon bekijken. Zo'n fijne dikke meerval, die op het laatst zo mak werd, dat hij aan je vingers zoog. Zo'n felle paradijsvis, die elke keer in de hevel slang wilde bijten. Of zo'n sierlijk stelletje bittervoorntjes, dat in de paartijd lief ging doen tegen een schildersmossel. Het waren meestal geen bakjes, waar de bezoekers uren voor bleven staan. Maar in deze bakjes zaten persoonlijkheden. V<ZCü\ l*/atekv\cj <l<2rk Een watervlo, sterk vergroot. Langzamerhand kwam het karakter van elke vissoort naar boven. De Amerikaanse hondsvis, vol ingehouden kracht in het water staand als onze snoek, en dan op eens op het tubifexje afschietend. De meerval, die in een keer er dertig naar binnen zoog. De karper, die steeds maar weer de vloer aflummelde. Als u echt van uw vissen wilt leren houden moet u zo beginnen. Maar het heeft een bezwaar: als er een vis doodgaat, koop je niet zon der meer een nieuwe. Want dan doet het je even pijn, omdat er een vriend heen is gegaan. Schaf eens een bakje aan, dat klein ge noeg is om intiem te zijn, en groot genoeg om de vissen te laten zwemmen. Dus liever lang en smal dan bijna kubusvormig. Maak een veenlaagje van ingewaterde turfmolm, en strooi er goed gewassen rivierzand overheen. En zet er dan wat inlandse waterplantjes in. Op de tentoon stelling „De Natuur in huis" vertellen ze u er wel meer van. Waterpest en vallisne- ria doen het altijd, maar er zijn zo veel meer mogelijkheden. En dan neemt u uw visjes. Begin maar rustig met visjes, zoals ze ook in Neder land zwemmen. Het is leuk om in je kamer te laten zwemmen, wat je ook buiten in de sloten vindt. Als u er lol in hebt, hoeven het niet eens vissen te zijn. Neem maar eens een water spin, of wat muggenlarven, bootsmanne tjes of kokerjuffers. Er is veel aan af te zien aan dit kleingedierte. en als u een goed aquariumboek neemt om u voor te lich ten, zult u er rijker van worden. Maar waarschijnlijk wilt u toch vissen. Wat moet er in het bakje? De keus is enorm groot. Ik heb het altijd graag in de roofvissen gezocht, want het is zo gemak kelijk ze te voeren. Maar dan zullen het vrijwel geen vissen uit onze sloot kunnen zijn. Al is een baarsje of een heel klein snoekje in het begin wel leuk. Maar beter te houden zijn de zonne-, diamant- en pauwoogbaarsjes, om er maar enkele te noemen. Ze zijn alle het levendigst in koud water. En in het voorjaar neemt u natuurlijk Een roodkaakje bezig aan de bouw van zijn nest. eens wat stekelbaarsjes. Zo'n mooi rood kaakje, dat een nestje bouwt, en dan zijn vrouwtje er doorheen jaagt om haar eieren te laten leggen. Of een bittervoornstelletje, dat voor eitjes zorgt in een schildersmos sel, die zijn jongen weer aan de voorns vasthaakt. Gupjes kunt u natuurlijk ook nemen. Net als paradijsvissen hebben ze aan kamertemperatuur genoeg. Maar als u gupjes neemt, hebt u er spoedig zo veel Bij het voeren is één ding het belang rijkst: dat u het met mate doet. En als u aan watervlooien en eenogen begint: zet ze eerst in een emmer, en haal de poliepen er uit, door een lichtvlekje op de water spiegel te toveren. Daar komen de poliepen op af. Want onder de kleine diertjes zitten ge vaarlijke vijanden voor uw vissen, vooral als ze jong zijn. Gaat u maar eens dik- kopjes in een aquarium doen, waar per ongeluk een libellenlarf tussen de planten zit. Ik heb het eenmaal meegemaakt. Elke morgen lagen er tientallen uitgezogen bul- lekopjes-lijfjes op de bodem. De libelle- larf heeft het overigens ook niet lang ge maakt. Want toen hij alle dikkopjes had geconsumeerd, was hij enkele dagen later ook dood. Ik denk van de honger. Het was jammei*. Want ook dit ondier had kans gezien een dierbare vriend te worden. Kees Maas De Vughtse gemeenteraad krijgt van avond een geschil te behandelen dat ge rezen is tussen B. en W. van Vught en „Vaassens Algemeen Bouwbedrijf C. V." aldaar. Het betreft een door het gemeen tebestuur aan dit bedrijf geweigerde bouwvergunning voor een afrastering rond een terrein, waarop het bedrijf enkele lood sen heeft geplaatst. Deze affaire kan prin cipiële gevolgen hebben, omdat een der directeuren van het bouwbedrijf, de heer A. Vaassen, tevens wethouder van Open bare Werken in Vught is. De aangelegenheid met het gemeente bestuur is echter behandeld door de an dere directeur, de heer D. den Hollander, (die een schoonzoon va: de heer Vaassen is). Er gaan in Vught stemmen op, die vinden dat de heer Vaassen zijn wethou dersportefeuille ter beschikking zal die nen te stellen. Het gemeentebestuur grondde de afwij zing op het feit, dat het hier een terrein betrof, dat in het uitbreidingsplan als sportterrein is aangewezen. De door het bouwbedrijf geplaatste loodsen zijn zonder vergunning gebouwd. Door thans de ver gunning te geven voor de afrastering zou het gemeentebestuur deze ongewenste si tuatie in de hand werken. Het bouwbe drijf voert aan, dat het hier geen gebouw maar een afrastering betreft, zodat het gemeentebestuur daarvoor geen vergun ning kan weigeren.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7