Bloedfabriek" van Rode Kruis eindelijk onder één dak Britten hebben Eisenhowers vertrouwen vredesmissie in Geschil over wethoudersverkiezing kost KVP-Maastricht vele leden Nieuw beleid tekent zich echter nog niet af Emigratie van Indische Nederlanders naar de V.S. vlot niet erg Nieuw gebouwencomplex voor centraal transfusielab., moedermelkcentrale en beenderbank in Amsterdam-West Partijbestuur staat voor moeilijke beslissing 11 55 25000 liter bloed per jaar Enorme groei Vele taken Plasma-actie Symposium Franco's minister zaterdag bij president De Gaulle In Londen zijn delicate kwesties aangeroerd „Hoge" slachtoffers van de Indonesische devaluatie Des te meer held Woedende massa stenigt politie in Calcutta Algemene verkiezingen in Engeland verwacht Topconferentie kan geen hindernis meer vormen New York Times over de crisis in Indonesië W U E N S 1) A G 2 SEPTEMBER 1959 (Van een onzer redacteuren) Een hartewens van het Nederlandse Rode Kruis is in vervulling gegaan. Het nieuwe gebouwencomplex voor het Centrale Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam-West is voltooid. Daarmee is tevens een einde gekomen aan de gebrekkige huisvesting van deze dienst, die in allerlei gebouwen, her en der over Amsterdam verspreid, was onder gebracht. Met de bouw van het nieuwe complex werd in 1956 door architect J. J. van der Linden een begin gemaakt. De bouwkosten beliepen vier mil joen gulden, waarin door een lening voorzien werd. Apparatuur en inrich ting vergden nog eens tweeënhalf miljoen; een aanzienlijke som dus, waar van de uitgave echter volledig verantwoord is gezien de grote belangen, die bij het snel en goed functioneren van deze vitale belangen op het spel staan. Vitale belangen; want wie becijfert, hoe veel mensen in de loop der jaren en in het bijzonder in de oorlogstijd die achter ons ligt hun leven aan bloedtransfusies te danken hebben gehad? Het moeten er vele tienduizenden geweest zijn. Ook in ons land, waar tussen 1926 en '29 in Rot terdam door drie hoogleraren een begin gemaakt werd met dit zegenrijke werk. Toen reeds gold als principe, dat men al leen zou werken met vrijwillige bloed gevers, die geen vergoeding voor hun daad van naastenliefde zouden krijgen. En zo is het gebleven: in ons land is in tegen stelling b.v. tot Amerika de bloedtrans fusie in principe gratis, al moet er natuur lijk wel. door de patiënt of door diens ziekenfonds, bijgedragen worden in de kostprijs van dit redmiddel. Uit de twintiger jaren dateert ook het begin van de eerste bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam, des tijds ondergebracht in een zolderkamertje in het Binnengasthuis en bemand door één medicus dr. Spaander en één hulpje voor halve dagen. De snelle groei van de medische wetenschap en de techniek van de bloedtransfusie noopte echter al spoe dig tot uitbreiding en toen dr. Spaander negen jaar geleden benoemd werd tot directeur van de Volksgezondheid in Utrecht, telde de Centrale Bloedtransfusie dienst reeds zeventig medewerkers. Nu, in het nieuwe gebouw aan de Plesmanlaan in Amsterdam-Slotervaart, employeert het Centrale Laboratorium reeds 270 mensen. Nog sterker demonstreert de enorme groei van de dienst zich in de volgende cijfers. Direct na de tweede wereldoorlog beston den er nog slechts 47 afdelingen van de bloedtransfusiedienst met 23.700 donores. Vorig jaar waren er reeds 106 diensten met, ruim 133.000 bloedgevers. Het aantal bloedafnamen steeg in die jaren van bijna tienduizend in 1945 tot meer dan 172.000 in 1958. De Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft zich in de afge lopen jaren ontwikkeld tot een model instituut, dat zeker in Europa zijns gelijke niet heeft. Ondanks vele financiële moei lijkheden en de reeds gesignaleerde huis vestingsproblemen heeft men steeds gelijke tred weten te houden met de vorderingen der medische wetenschap, die door de ont dekking van steeds nieuwe bloedgroepen, voortdurend hogere eisen moest gaan stel len aan de praktijk en de research van de bloedtransfusiedienst. In het nieuwe, uiterst modern geoutilleerde bedrijf kan de dienst zijn vele taken thans beter en efficiënter vervullen dan ooit. Tot die taken behoort onder meer: de vervaar diging van de apparatuur voor bloedtrans fusies, de produktie van infusievloeistof fen; de bereiding van gedroogd bloedplas- ma en andere, uit het plasma te isoleren eiwitten en de produktie van diverse sera. Voorts bloedgroepenonderzoek van dono res, van zwangeren (dit laatste in verband met het vaderschapsonderzoek), en van pasgeboren kinderen. Belangrijke onder zoekingen worden verder verricht op het gebied van allerlei antistoffen, die in het bloed kunnen optreden en daar ernstige ziekten veroorzaken, terwijl ook de ver deling van bloedgroepen bij verschillende bevolkingsgroepen en rassen een onder werp van omvangrijke studies vormt. De grondstof voor de plasma- en eiwit- produktie van het Centraal Laboratorium, ongeveer 25.000 liter menselijk bloed per jaar, betrekt men van donores ten platte- lande. Daartoe trekken iedere week enkele mobiele teams „de boer" op, waar zij in hi dez koelcel worden bij een tempe ratuur van 10 graden Celsius uit het bloedplasma de eiwitten geïsoleerd, die elders in het: laboratorium, tot medi cijnen verwerkt worden. de dorpen, met assistentie van de Rode Kruis-mensen ter plaatse, een hoeveelheid donorbloed verzamelen. Dit bloed wordt zo snel mogelijk per auto naar het Centraal Laboratorium vervoerd, waar het bij tem peraturen „van pl.m. 25 graden onder nul bevroren, gecentrifugeerd en gedroogd wordt. Het aldus gedroogde plasma een geelachtig poeder is vijf jaar houdbaar; gewoon bloedplasma (bloed, waaruit de rode bloedlichaampjes verwijderd zjjn) daarentegen slechts enkele maanden. Een verder voordeel van deze methode is, dat de mensen die bloed afstaan voor plasmabereiding, niet medisch gekeurd be hoeven te worden: eventuele ziektekiemen in hun bloed worden mét de rode bloed lichaampjes verwijderd. De „steedse" do nores, die vers bloed geven voor directe transfusies, moeten daarentegen tweemaal per jaar gekeurd worden, maar dit ge beurt in het algemeen alleen in de plaat selijke ziekenhuizen Zo beschikt het Centraal Laboratorium dus constant over een grote hoeveelheid gedroogd bloedplasma, die voldoende is voor 160.000 transfusies. Ingeval van een calamiteit kan dus ongeveer anderhalf per cent. van de Nederlandse bevolking direct geholpen worden. Zeer belangrijk is ook de produktie van sera en plasma-eiwitten voor klinieken en ziekenhuizen, die jaarlijks duizenden een heden albumine, fibrinogeen (bloedstol- lingsmidde!) en andere produkten van het Centrale Laboratorium betrekken. Dit laatste mag dan ook gelden als een grote chemische industrie- de jaarlijkse omzet Het vullen van ampullen met gamma globulins, waarvoor plasma de grondstoffen levert. beloopt circa vier miljoen gulden, waarin dan tevens de omzetten van de moeder melkcentrale en de beenderbank, beide eveneens in het nieuwe complex onder gebracht, verdisconteerd zijn. Maar ge dachtig aan zijn principe berekent het Rode Kruis ook voor deze diensten alleen de kostende prijzen. Desondanks kan het bedrijf zichzelf geheel bedruipen: het werkt zonder enige subsidie. Geen wonder dan ook, dat wetenschaps mensen, artsen en ambtenaren van diverse nationale gezondheidsdiensten van heinde en ver naar Amsterdam komen om te zien hoe men dat alles hier medisch, organisa torisch en financieel klaart. De officiële opening van het nieuwe ge bouw zal op 8 september door Koningin Juliana verricht worden. Daarna wordt er een internationaal symposium over bloed en bloedonderzoek gehouden, waaraan door vele prominente geleerden uit diverse landen onder andere door dr. Levine uit de V. S.. de ontdekker van de „rhesus- factor" en dr. Diamond, de man van de „wisseltransfusies" voor zogenaamde „blau we" babies, zal worden deelgenomen. PARIJS (AFP) De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella, die deze week in Londen besprekingen met president Eisenhower, minister Herter en minister Lloyd heeft gevoerd, zal zater dag een bezoek aan Parijs brengen. Hij zal overleg plegen met president De Gaulle en zijn minister Couve de Murville. Minister Castiella, zo meldt onze cor respondent uit Londen heeft gisteren ook een beleefdheidsbezoek aan premier Mac- millan gebracht. Het gesprek met Lloyd raakte alle kwesties van wederzijds be lang, maar uitdrukkelijk werd meege deeld dat Spanje's eventuele toetreding tot NAVO niet werd aangeroerd. In het huidige internationale politieke stadium wenst men dat kennelijk te vermijden. Wel werd gesproken over de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king en over de positie en behandeling van de protestanten in Spanje. Ook het onder werp Gibraltar kwam ter tafel. Castiella was de man, die vele jaren lang de Spaanse agitatie tegen Gibraltar leidde. Aangezien het gesprek maar kort duur de, was er geen tijd om tot in bijzonder heden af te dalen. Het was de voordvoer der van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken niet bekend, of er ook iets gezegd was over de kwestie van de politieke gevangenen in Spanje. Castiella was naar Londen gekomen om met Eisenhower en Herter besprekingen te voeren. Zijn ontvangst door Macmillan en Selwyn Lloyd had slechts zijdelingse betekenis. A.F.P. verneemt uit Spaanse bron dat Castiella is uitgenodigd binnenkort een officieel bezoek aan Londen te brengen. Volgens de Spaanse kringen zal het ant woord op deze uitnodiging ongetwijfeld po sitief zijn. Van Britse zijde wilde men niet zeggen of Selwyn Lloyd voor een bezoek aan Spanje is uitgenodigd. DJAKARTA .AFP) Het besluit om de bankbiljetten van 1000 en 500 rupiah's te devalueren is zo goed geheim gehouden, dat de beide echtgenoten van president Sukarno door deze devaluatie respectieve lijk 8.000 en 40.000 rupiah's hebben ver loren. De Indonesische minister, die dit ver klaarde, maar die zijn naam niet gepubli ceerd wilde zien, zei dat de leden van de re gering, die op het laatste ogenblik van de voorgenomen maatregelen op de hoogte wa ren gesteld, in het regeringspaleis van de van de wereld geïsoleerd werden. Dit heeft hun „een klein fortuin" gekost, aldus de minister. (Van onze correspondent in Londen) De balans van Eisenhowers bezoek aan Grool-Brittannië bevat als voornaamste debetpost de hernieuwde kennismaking met de persoon van de president. Voor iedereen die met hem in aanraking kwam. of hem zag, leverde hij het overtuigend bewijs, dat hij een blakende gezondheid geniet. Een tweede onthulling is, dat de president ondanks, of misschien juist door Dulles' heengaan volledig opgewassen lijkt tegen zijn taak. Hij bezit nog altijd de inspirerende kracht onderlinge naijver en kibbelarijen te bezweren. Eisenhower voelt zich voor alles kruisvaarder voor de vrede. Van deze vredesboodschap wil hij ook Kroesjtsjev doordringen. Hij ziet helder dat de omstandigheden ertoe ge leid hebben, dat de koude oorlog voor West en Oost niet langer houdbaar is en hij werpt zich op als de kampioen voor een ondeelbare vrede, welke de hele aarde zal moeten omspannen. Eisenhower voelt dat hij opnieuw gevolg kan geven aan zijn we zenlijke roeping om mensen tot elkaar te brengen, rok al worden zij door afgron den gescheiden. De strijd zal misschien reeds half ge wonnen zijn, indien Eisenhower erin slaagt het uit elkaar vallende Westen weer wer kelijk samen te binden door het besef, dat de meeste hunner problemen ten slotte van ondergeschikte aard zijn en dat het nood lottig is, indien zij steeds maar verder worden opgeschroefd. Tot nu toe was het bindmiddel voor het Westen de negatieve vrees voor de communisten. Eisenhower poogt dit om te smeden tot een gezamen lijke inspanning, zo mogelijk met inbegrip van de Russen, om de onderontwikkelde volken bijstand te bieden. De negatieve kant van de balans wordt gevormd door de nog steeds voortdurende vaagheid van het Westen welke nog vast gevroren zit in een afweerhouding tegen over het Oosten, terwijl een dynamische politiek nodig zal zijn. In Londen was nog geen spoor zichtbaar van een westelijk initiatief om de oude problemen van een nieuwe kant aan te pakken. Het wachten is zeker nog op De Gaulle. Alles hangt er echter van' af, of Eisen hower Kroesjtsjev zal kunnen overhalen. Indien dat het geval is, zal naar het woord van Nehroe de vrede moeten worden na gestreefd met andere middelen dan de psychologie van de oorlog, 't Zal nog moe ten blijken of Eisenhower, van welke no bele bedoelingen hij ook is bezield, in staat zal zijn praktische leiding te geven bij de uitwerking van een positief Europees vre desplan, dat voor alles vereist wordt boven alles, als een mogelijke stap naar een we reldomvattende regeling. In Londen is men daarover helaas nog niets wijzer gewor den. Gezien de met het presidentiële bezoek opgedane ervaring is het wellicht beter een bescheidener term te bezigen dan die van historische ontmoeting. Het enige voor de buitenwereld waarneembare re sultaat van deze geheime diplomatie is dat de Amerikaanse president in de vaak enigszins verzuurde betrekkingen met Groot-Brittannië, een nieuwe sfeer heeft geschapen. Macmillan getuigde ervan dat de verhouding tot de Verenigde Staten thans beter is dan ooit. Ook het publiek voelt dat de Verenigde Staten schouder aan schouder met Groot-Brittannië optrekken. Verdwijning van hinderlijke irritaties door de magie van Eisenhowers persoon lijkheid is ongetwijfeld een belangrijk winstpunt. Afscheid Het bezoek van Eisenhower aan Londen is gisteravond geëindigd met een diner, dat hij gaf voor 25 van zijn naaste mede werkers uit de oorlog, onder wie Sir Winston Churchill en Lord Montgomery, die Eisenhower zijn critiek niet heeft ge spaard. Vermoedelijk is er gepraat over de spannende dagen van de slag om Enge land, en operatie „Overlord". Dat staat allerminst vast. Want het dinder der oud strijders was omringd met een geheim houding die even gx'oot was als de scher men waarachter indertijd de invasie werd voorbereid. Hallo Monty Tijdens Eisenhowers reünie met zijn naaste medewerkers uit de oorlog, waren er onder hen talrijke, die hun gedenk schriften hebben gepubliceerd waarin zij vaak een bedenkelijk licht op elkaar heb ben geworpen. Niemand was echter zo ontactisch daar over te spreken. Ook Montgomery kreeg hierover niets te horen. Eisenhower, Montgomery en Sir Winston waren geruime tijd in een gezellig gesprek gewikkeld. Eisenhower begroette Mont gomery met een „Hallo Monty" en stak hem de hand toe. Montgomery antwoord de „Hallo Ike", „blij je weer te zien". De president heeft een groot aantal te legrammen van instemming ontvangen over zijn optreden voor radio en televisie. Vanochtend vertrok Eisenhower al vroeg naar Parijs. Hij maakte de tocht van de Amerikaanse ambassade naar London Airport met een helikopter van het Ame rikaanse leger. Macmillan had zich per auto naar de luchthaven begeven om Eisenhower vaarwel te zeggen. Het is vrij wel zeker dat de president na zijn be zoek aan Parijs enkele dagen rust zal hou den in het kasteel Culzean, waar de Schot ten hem kort na de oorlog een vertrek hebben aangeboden voor levenslang ge bruik. als dankbaarheid voor zijn presta ties als opperbevelhebber. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Her ter zal van Parijs, na verslag te hebben uitgebracht aan de Noordatlantische ï'aad, rechtstreeks naar Washington terugvlie gen. Officieel wordt gezegd, dat het be zoek van de president aan Schotland per soonlijk is en dat hij geen nadex-e ontmoe ting met premier Macmillan zal hebben, maar waarschijnlijk zullen beiden nog tele fonisch met elkaar overleg plegen, indien zij dat gewenst achten. (Van onze correspondent in Limburg) Sinds de wethoudersverkiezing van vo rig jaar heerst er in de plaatselijke K.V.P. te Maastricht onenigheid, welke langza merhand tot een crisis dreigt uit te groeien. Bij de verkiezingen in 1958 wex'den rond tweeduizend voorkeui'stemmen uitge- bi'acht op de heer Godfroy, die als zesde op de ranglijst stond. De reden van die vele voorkeurstemmen was het feit, dat de heer Godfroy in 1953 als K.V.P.-wethouder door zijn eigen fractie voor herbenoeming als wethouder van Openbare Wei'ken was ver loochend ter wille van het P.v.d.A.-lid C. Pieters, wiens toen wat verstei'kte raads- fi'actie geen genoegen meer wilde nemen met de portefeuille van Financiën, maar die van Openbare Werken opeiste. De K.V.P. zwichtte toen uit politiek-tac- tische overwegingen en wethouder God- froy moest, dank zij de verenigde stem- menmacht van P.v.d.A. en een groot deel van de K.V.P., plaats maken voor het P.v.d.A.-lid. De stembusstrijd in 1958 is in de K.V.P.-geledex-en daarna gevoerd on der het motto: „Godfi'oy terug als wet houder" en nadat de K.V.P. met vier ze tels versterkt (totaal 27) in de huidige ge- meentei-aad was teruggekomen, aan vaardde de K.V.P.-fractie de consequen ties van de kiezersuitspraak met haar voor keur voor de heer Godfroy. Deze werd derhalve als fi'actie-kandidaat voor het wethouderschap (Openbare Werken) ge steld. hetgeen overigens inging tegen de wensen van de P.v.d.A.-fi-actie (van negen man) die de aanspraak op prolongatie van „haar" wethouderschap bleef handhaven. Wat er in de K.V.P.-fractie toen vlak vóór de wethoudersverkiezing is gebeurd, is officieel geheim gebleven, maar er is toch wel uitgelekt, dat een aantal leden zich niet gebonden achtte aan het fi'actie- besluit om de heer Godfroy kandidaat te stellen. Het gevolg was, dat de heer Pie ters (P.v.d.A.) werd herkozen. Uit veront waardiging scheidde een deel van de K.V.P.-fractie in de x-aad zich af en vorm de een aparte groep. In vei-schillende Maastrichtse afdelingen werd verzet aan getekend tegen het gebeurde. Het was echter vooral de fractie-vooi-zit- ter. de heer Ensinck, die zich tegen deze critici keerde. Hij deed dat bovendien op een dusdanige wijze, dat vele K.V.P.'ers zich er gekwetst door voelden. De K.V.P.- afdeling, waarvan de heer Ensinck lid is, besloot hem te royeren, op grond van een r-eglementsartikel dat royement voor schrijft als een lid „door zijn houding, ge- drag of uitlatingen in het openbaar ernsti ge nadelen berokkent aan de partij". Dit besluit was daarom zo veelbetekenend, omdat de heer Ensinck een katholiek poli ticus is met vele verdiensten, die als se cretaris van de Katholieke Arbeiders Be weging in Limburg, als lid van de Provin ciale Staten en in tal van gewestelijke en diocesane organisaties veel invloed heeft op het openbare leven van dit gewest. De heer Ensinck ging uiteraard van dit besluit in.ibe>coet> biL-hei gewestelijke be stuur van dé K.V.P.. dat het afdelingsbe- sluit tot royement ongegrond en dus ongel- (Reuter) In Oxford moeten galante, heren, die belaagde dames te hulp wil len snellen, erg voorzichtig zijn. De rechter van Oxford heeft dinsdag een man tot honderd gulden boete veroor deeld, omdat, hij een paar dagen ge leden, toen hij een meisje hoorde gil len, dat door twee mannen werd vastgehouden, te hulp was gesneld en een der mannen een fikse opstopper had verkocht. Achteraf was echter ge bleken dat het meisje, dat toen kon ontsnappen, een meisje van lichte ze den was, dat door twee politiemannen in burger werd ingerekend. Mgx-. W. Bekkers, de Nederlandse „emi gratie-bisschop", heeft tijdens zijn recent bezoek aan Californië daar een zekere „moeheid ten aanzien van het opnemen van vluchtelingen" geconstateerd. Dat is uiteraard geen gunstige gezindheid voor de gi'ote groep Indische Nedei'landers, die gaarne krachtens de Pastor-Walter-wet naar de Verenigde Staten willen emigre- x-en. Voor toelating tot dat land zijn zij aangewezen op een verklaring van een Amerikaanse bux-ger of een oi'ganisatie, waarin werk en huisvesting worden gega randeerd. Met die verklaringen (z.g. „af fidavits of support") vlot het minder dan men in Nederland wel zou willen. Op 30 juni van het volgend jaar loopt de Pastor-Walter-wet af. Dan moeten de on geveer 10.000 Indische Nederlanders, waax~- voor deze wet emigratie mogelijk maakt, hun visum hebben. Daarna is het te laat. En aangezien er tussen de verkrijging van een „affidavit" en een visum al gauw een pei'iode van zes maanden ligt, komt het er op neer, dal men zich in feite vóór 31 de cember dient te hebben aangemeld. Mgr. Bekkers noemde Californië voor Indische Nederlandei's uit een oogpunt van klimaat en ai'beidskansen een aantrekke lijk land. Ook bestaat er geen kleurlin- genvraagstuk. Maar de stroom van Ame rikanen naar de westkust is gi'oot: maan delijks vestigen zich 10.000 mensen alleen al in de miljoenenstad Los Angeles. De moeilijkheden zijn grotendeels een ge volg van het feit, dat 99 pet. van de Indi sche Nedei'landers naar Califoi'nië wil. In andere staten zijn zij dadelijk plaatsbaar en vandaar kunnen zij altijd nog naar Califoi'nië. In 't kader van de Pastor-Walter-wet zijn tot dusverre 1000 emigranten vertrokken. Er is nog ruimte voor aanmeldingen, want met een zeker afvalpercentage van de thans geregistreerde gegadigden wordt rekening gehouden. Over Canada, dat hij ook heeft bezocht, toonde mgr. Bekkers zich zeer geestdrif tig. Landbouwei's kunnen er zich door hard werken een groot inkomen verwer ven. Zij zijn in staat na vijf, zes jaar een eigen bedrijf te kopen. In de industrie bestaat een grote vraag naar goede vak lieden. Voor elke emigratie, ook die naar Canada, is kennis van de taal, degelijke voorbereiding en het vermogen „om ne derig en klein te beginnen"noodzakelijk. Emigratie met kleine kinderen verdient aanbeveling: de jonge gerferatie groeit met Canadese leeftijdgenootjes op en as simileert spelendei'wijs. Gezinnen met grote kinderen (15-22) doen vaak beter te wachten met emigratie tot de kindei'en in Nedei'land zijn getrouwd, die dan geza menlijk daarginds een nieuwe toekomst kunnen beginnen. Het verschil tussen de ze jeugd en de Canadese is namelijk bij zondei', soms onoverkomelijk, groot. CALCUTTA (Reuter) In de stad Cal cutta zijn dinsdag zes mensen door kogels van politieagenten gedood en meer dan vijftig gewond. Een woedende menigte protesteerde tegen de voedselpolitiek van de overheid en tegen de wijze waarop de politie maandag tegen betogers is opge treden. Door stenen van de kant van de betogers kreeg een honderdtal politieman nen verwondingen. De protestactie, die maandag is begon nen, is op touw gezet door de linkse par tijen met uitzondering van de socialisti sche Prajapartij. De betogers, die door het dolle heen waren, hadden het ook op de trams en bussen gemunt. De openba re vervoermiddelen zijn ten slotte uit het verkeer genomen. Auto's, ook zieken auto's, zijn in bi'and gestoken of bescha digd. De menigte was vooral opgewonden over de hardhandige wijze, waarop de politie aan de betogingen van maandag een eind heeft gemaakt. Politie machteloos? Volgens UPI is de situatie in Calcutta de politie uit de l^yid gelopen en bestaat de mogelijkheid dat het leger de zorg voor de openbare orde zal overnemen. In grote delen van de stad zou de politie niets meer hebben in te brengen. De eei-ste minister van de staat, dr. B. C. Roy, verklaarde, dat de regering vast besloten is al haar machtsmiddelen aan te wenden om de orde te herstellen. dig verklaarde. Daarna ging het afdelings bestuur op zijn beurt in beroep bij 't par tijbestuur van de K.V.P. in Den Haag, dat nu in de loop van deze maand een beslis sing zal hebben te nemen. Vast staat, dat in Maastricht een afwij zing van het ï-oyementsbesluit ten aanzien van de heer Ensinck gezien wordt als een goedkeuring van de gang van zaken bij de wethoudersverkiezing in Maastricht. Ver schillende K.V.P.-leden, ook jarenlange partij-aanhangei's en bestuursleden, heb ben de gang van zaken afgekeurd en me nigeen bedankte als lid. Uit een thans ver schenen officiële opgave in het medede lingsblad van de kring Limburg der K.V.P. blijkt dat voor Maastricht reeds honder den bedankjes moesten worden genoteerd. Enkele afdelingsbesturen hebben zelfs en bloc het werk stil gelegd of ontslag geno men. Gemiddeld meer dan een kwart deel van de leden der afdelingen, die daarover op gaven inzonden, heeft zijn ontslag ge nomen. (Van onze correspondent in Londen) Nu het door Eisenhowers bezoek duide lijk is geworden dat een topgesprek met Kroesjtsjev op zijn vroegst pas over vijf of zes maanden kan worden gehouden, is het vrijwel zeker dat pi'emier Macmillan dezer dagen het sein zal geven voor de algemene verkiezingen, welke wettelijk niet later mogen worden gehouden dan de zomer van 1960, wanneer de vijfjarige looptijd van dit parlement ten einde is. Uit een opinie-onderzoek blijkt dat de con servatieven stevig in het zadel zitten. Mac millan had ï'eeds het oog op oktober laten vallen, maar was bereid de verkiezingen uit te stellen in geval van een spoedige topconferentie. Hij zou thans een beroep op de kiezers willen doen, mede om zijn mandaat voor een topgesprek te verster ken. De Labour-oppositie neemt hem hoogst kwalijk, dat hij partijvoordeel tracht te trekken uit de internationale po litieke situatie, maar ongetwijfeld zullen Gaitskell en Bevan, die op het ogenblik in Moskou zijn en vrijdag Kroesjtsjev zul len ontmoeten, op hun beurt voor hun partij vruchten trachten te plukken uit hun Russische reis. Algemeen wordt aangenomen, dat Mac millan een maand voor de stemdatum de verkiezingen door middel van een radio- en televisie-toespraak zal aankondigen, waarschijnlijk binnen veertien dagen. De meest waarschijnlijke verkiezingsdata zijn 15 of 22 oktober. Verwacht wordt dat Macmillan dezer dager, op audiëntie zal gaan bij de koningin op het kasteel Bal- moi'al in Schotland, al is het niet zeker, dat dit met de verkiezingen verband houdt. Het is namelijk de gewoonte van het Brit se staatshoofd om in deze tijd van het jaar de premier enkele dagen als gast op het kasteel uit te nodigen. Het bezoek zal dit keer echter in politieke kringen onge twijfeld worden uitgelegd als een inleiding tot de verwachte ontbinding van het pai'- lement. Bij het zomerreces was het parlement verdaagd tot 22 oktober, welke datum te- wens het formele einde van de tegenwoor dige zitting is. De verkiezingen zullen drie weken na de officiële aankondiging daar van volgen. Aangenomen wordt dat Mac millan in de kabinetsbijeenkomst van gis teren, waarin hij verslag uitbracht over Eisenhowers bezoek, de kwestie van de verkiezingsdatum aan de orde heeft ge steld. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft woensdag een hoofdartikel gewijd aan de jongste maati-egelen van de Indonesische regering. Hoewel zijn mi litaire bevelhebbei's er in zijn geslaagd om een rechtstreekse greep naar de macht van de communisten te verhinde- ï'en, is president Sukarno van Indonesië nu zijn eigen weg naar het „socialisme" het doel van zijn geleide democratie ingeslagen, aldus het blad. Het directe ge volg hiervan is dat een van de rijkste lan den van het Verre Oosten nu verwikkeld is geraakt in een financiële crisis. Nadat hij dictatoriale macht had verwor ven, heeft Sukarno een program voor „her stel van onze revolutie" bekendgemaakt. Dit program is gebaseerd op een totalitair bewind en de reglementering van alles, de nationale economie en alle politieke, so ciale, culturele en zelfs „geestelijke" ac tiviteit inbegi-epen. Hij heeft verder verklaard dat niemand, buitenlander noch Indonesiër, rijkdom mag verwerven „ten koste van het volk" en heeft met confiscatie en gevangenis- sti-affen gedreigd, zo er „kapitalistische giei'en" mochten zijn, die dit toch probe ren. De devaluatiemaatregelen zijn zijn eer ste stap geweest. Maar er is nog meer in het verschiet. Ambtenaren mogen niet meer verdienen dan 135 dollar per maand, waarvan zelfs nog een gedeelte bevroren zal worden. Het onvermijdelijk gevolg van een en ander is verwarring en paniek ge weest, die de handel tot stilstand hebben gebracht, aldus de „New York Times". De stappen van Sukarno werden om schreven als noodzakelijk om inflatie te gen te gaan en achterstallige belastinggel den te kunnen innen. Zij zijn klaarblijke lijk echter bedoeld om de rijkdom te „so- cialisei'en" ten behoeve van een regering, die voor een groot deel geleefd heeft van inbeslaggenomen Nederlands bezit en die een opstand heeft uitgelokt, welke de kracht van het land uitholt. De maatregelen van Sukarno zullen bui tenlanders zeker niet aanmoedigen tot het doen van nieuwe investeringen en de po ging om deze investeringen voor een deel te vervangen door „geleide" hetgeen neerkomt op gedwongen besparingen voor investeringen door de staat, kan slechts leiden tot verdere economische en financiële onderdrukking, aldus het blad. Verscheurd geld. In Rotterdam von den vier jongens langs de Schie tussen wat huisvuil snippers van bankbiljetten. Zij brachten ze naar het politiebureau, waar men ze kon formeren tot acht bankbiljet ten van 25 en drie van 10. De politie probeert nu de eigenaar op te sporen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11