li E SC AF E IN PRIJS VERLAAGD! PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Chefarine 4 Export meer gestegen dan import verbetering van de ruilvoet Weinig verandering NIEUWE PRIJZEN: Wat kopen wij op afbetaling? beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Wereldnieuws 'tAvada Hulpmotorhuis Joop van Deventer Ideeën-Beurs 2 (een reden te meer om nu de beste kwaliteit te kopen!) Junior bus fl. 1.28 Normale bus fl. 2.20 Familie bus fl. 7.95 Coffe'inevrij: Normale busfl. 2.50 Familie bus fl. 8.95 Espresso: Normale bus fl. 2.50 DE HANDEL IN HET EERSTE HALFJAAR De Nederlands-Canadese handel Trekking premielening Amsterdam 1956 III De rentabiliteit van de landbouw Minder pessimisme bij Tels Co DE WEEKSTAAT GROOTSTE CIRCULATIE VAN HET JAAR SÊ p Crawley-fabriek sluit Bruinkoolexploitatie wordt voortgezet Handelsovereenkomst Benelux-Israël verlengd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 Advertentie De totale waarde van de Nederlandse handel met het buitenland is in het eerste halfjaar 1959 vergeleken met een jaar geleden met circa 8 °/o toegenomen. Hierdoor werd het recordniveau uit de eerste helft van 1957 ondanks een vry aanzienlijke prijsdaling sedertdien bijna geëvenaard. De geconstateerde toeneming was aan de exportzijde groter dan aan de invoerzijde, zodat het tekort op de handelsbalans nog iets verder is ingekrompen en een bijzonder gunstig dekkingspercentage werd bereikt van 90°/o, een percentage, dat maar weinig blijft onder het hoogtepunt van 93 °/o, dat in het eerste halfjaar 1952 werd genoteerd, aldus een overzicht door het ministerie van Economische Zaken samengesteld aangaande de Nederlandse in- en uitvoer over de eerste helft van 1959. De gunstige ontwikkeling van de handelsbalans leidde bij een vrij stabiel diensten saldo tot een verbetering van de betalingsbalans op transactiebasis met circa 200 miljoen tot circa 900 miljoen (gecorrigeerd voor seizoen, en incidentele schomme lingen). Aangezien in de tweede helft van dit jaar een snellere stijging van de invoer dan van de uitvoer valt te verwachten, moet over geheel 1959 rekening worden gehouden met een geringer positief resultaat dan verhoudingsgewijs in het eerste halfjaar werd bereikt. Vergeleken met het eerste halfjaar 1958 heeft de ruilvoet met het buitenland enige verbetering ondergaan. De prijs daling bij de invoer ad 4V2 percent over trof namelijk die van de uitvoer met ruim lVs percent, De grootste prijsdaling zowel bij de in- als de uitvoer trad op bij de industriële grondstoffen en halffabri katen. Bij de invoer vallen in dit verband vooral op de textielgrondstoffen 20 percent) en hout en ruwe aardolie (—15 percent), terwijl bij de uitvoer de posten cokes 15 percent) en ijzer en staal en aardolieprodukten 10 percent) speciale vermelding verdienen. Het prijs peil voor agrarische produkten bleef bij in- en uitvoer vrijwel ongewijzigd. De invoer De Nederlandse invoer steeg in het eer ste halfjaar 1959 vergeleken met de over eenkomstige periode van het vorig jaar naar waarde met 7 percent, en naar hoe veelheid (gezien het gedaalde prijspeil) zelfs met 12 percent. De verklaring van deze ontwikkeling ligt in het duidelijke herstel in de internationale conjunctuur. De ombuiging in de invoertrend is vooral de laatste maanden opvallend sterk ge weest. Een stijging van bijna 7 percent in de invoer in de loop van één kwartaal, zoals in het tweede trimester 1959 valt te meten, is sedert medio 1954 niet meer voorgekomen. In het tweede kwartaal 1959 heeft de invoer reeds een niveau be reikt, dat circa 13 percent hoger ligt dan het gemiddelde in 1958. Het lijkt, gezien het verloop waarschijnlijk, dat de stijgin? van het invoervolume over geheel 1959 ongeveer even groot zal zijn. Het meest opvallende verschijnsel, dat kan worden waargenomen is dat de invoer uit Noord-Amerika relatief vrij belangrijk is teruggelopen ten gunste van die uit West-Europa. Hier kan echter slechts voor een deel gesproken worden van een di recte verschuiving als gevolg van de sterke uitbreiding van het Westeuropese (en met name Westduitse) produktieappa- raat. De uitvoer De Nederlandse uitvoer nam in het eer ste halfjaar 1959 naar waarde met 10 per cent toe; naar hoeveelheid gerekend blijkt de stijging zelfs circa 12 percent te hebben bedragen, een precies even grote toe neming derhalve als aan de invoerzijde. Vermelding verdient ,dat een dergelijke vermeerdering van onze export de laatste vijf jaar niet meer is verwerkelijkt. Voor een deel draagt deze toeneming een struc tureel karakter. Daarnaast is deze stij ging vooral ook te danken aan het her stel in de internationale conjunctuur te zamen met de nog heersende omstandig heden van een relatief ruim aanbod van Nederlandse industrieprodukten in ver band met de tot voor kort onvoldoende uitbreiding van de binnenlandse afzet. In het jaarverslag van de Nederlands- Canadese Kamer van Koophandel wordt meegedeeld, dat in verband met de be stedingsbeperking vooral in de eerste helft van 1958 bij het Nederlandse bedrijfs- en zakenleven wat de belangstelling voor Canada betrof, een afwachtende houding kon worden waargenomen. Er was weinig animo voor het leggen van nieuwe con tacten in Canada. De bereidheid om voor de uitbreiding van overzeese relaties kosten te maken, was zo mogelijk nog ge ringer. De Nederlandse uitvoer naar Canada nam in 1958 met 23 percent tot 26.8 mil joen dollar toe. Nederland bereikte in ge noemd jaar op de Canadese markt aan zienlijk betere resultaten dan in 1957, toen de uitvoer naar Canada met nauwe lijks 1 percent steeg. Ook tussen de ove rige Westeuropese leveranciers van Ca nada sloeg Nederland in 1958 een goed figuur. Van geen dezer landen steeg de export naar Canada naar verhouding zo sterk als van Nederland en dat terwijl de Canadese importmarkt met bijna 8 per cent was ingekrompen. De toeneming van de Nederlandse export naar Canada met 5.0 miljoen dollar was voor meer dan de helft te danken aan de grotere afzet al daar van agrarische produkten. De gro tere export naar Canada was over het ge heel genomen voor niet meer dan 40 per cent toe te schrijven aan de grotere afzet van duurzame en niet duurzame con sumptiegoederen, die in het algemeen wordt bepaald door de vraag van het Canadese publiek. Het blijkt dus dat, hoe wel de Nederlandse export naar Canada overwegend uit consumptiegoederen be- staab de exportvergroting in 1958 slechts ten dele aan de grotere verkoop van deze produkten kan worden toegeschreven. Het zou dan ook niet juist zijn te constateren dat in genoemd jaar het Nederlandse pro- dukt een veel grotere bekendheid in Canada heeft verkregen. Rekening houdend met een verdere ver betering in het conjunctuurverloop mag in het tweede halfjaar 1959 opnieuw een stijging van de Nederlandse export wor den verwacht. Op grond hiervan is het zeker niet uitgesloten, dat de hoeveel- heidstoeneming over geheel 1959 de 10 per cent zal overtreffen. De aanzienlijke uitbreiding van de in dustriële uitvoer is in alle belangrijke sec toren terug te vinden, waarbij echter de categorie chemische produkten met een hoeveelheidstoeneming van 25 percent de kroon spant. Wat betreft de export van industriële eindprodukten, die in totaal naar volume zelfs met circa 20 percent opliep, kan vooral gewezen worden op de bijzonder grote groei van onze leveranties aan West-Duitsland en de U.S.A. (4- 30 percent). Speciale aandacht verdient hier bij het feit, dat West-Duitsland wederom voor onze export in betekenis toenam, vooral ook omdat dit land evenals aan de invoerzijde voor het eerst zijn aandeel in onze buitenlandse handel tot 20 percent zag oplopen. Bij de trekking van de 21/2°/o premie lening Amsterdam 1956 III werden uitge loot 500 obligaties, waarbij de premie van 250.000 viel op obligatienummer 9 van de serie 3309, die van 100.000 op nummer 4 van serie 7952, die van 50.000 op num mer 5 van serie 17957 en die van 25.000 op nummer 7 van serie 12299. De volgende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 10.000 "èlkT nummer ff" van serie 17957, nummer 6 van serie 17006, nummer 10 van serie 11214, nummer 6 van serie 14563 en nummer 1 van serie 9808. Verder werden de volgende vijf obligaties uitgeloot met een premie van 5000 elk: nummer 4 van serie 8996, nummer 6 van serie 12172, nummer 6 van serie 19107, nummer 9 van serie 19107 en nummer 6 van serie 13463. Voorts zagen de bezitters van de volgende tien obligaties zich een premie van 1000 toevallen: nummer 8 van serie 17595. nummer 6 van serie 8181. nummer 7 van serie 8181, nummer 5 van serie 7952, nummer 1 van serie 10209, num mer 10 van serie 6463, nummer 7 van serie 19261, nummer 9 van serie 14563, nummer 3 van serie 19107 en nummer 4 van serie 3309. De houders van de volgende tien obligaties werd een premie van 500 toe gewezen: nummer 5 van serie 1478, num mer 8 van serie 1478, nummer 1 van serie 7296, nummer 8 van serie 6190, nummer 9 van serie 3105, nummer 1 van serie 16993, nummer 10 van serie 14563, nummer 1 van serie 19755, nummer 2 van serie 9808 en nummer 8 van serie 2815. Tenslotte werden 466 niet hierboven ge noemde nummers uitgeloot met 125 elk. De volgende trekking is op 1 september 1960. Advertentie VOOR EEN GOEDE BROMFIETS EN ÜW ONDERDELEN NAAR Schagchelstr. 24 - Tel. 17780 - Haarlem ZIE ONZE SHOWROOM OP No. 19 Volgens een tweede rapport van het Landbouw-Economisch Instituut over de rentabiliteit van de landbouw zijn in het boekjaar 1958-1959 zowel kosten als op brengsten wederom gestegen. De netto resultaten op de weidebedrijven zijn iets verbeterd. In de groepen akkerbouwbe drijven in westelijk Nederland waren de uitkomsten aanmerkelijk beter dan in het voorafgaande jaar. Op de gemengde be drijven en op de akkerbouwbedrijven in Noord-Nederland daarentegen was het netto-overschot lager. Bij de berekening van de kosten is geen vergoeding opgenomen voor de bedrijfs leiding. Op deze grondslag bedroegen de opbrengsten per 100 kosten volgens de voorlopige cijfers in 1958-1959 bij de akkerbouwbedrijven 110 (vorig jaar 109), bij de weidebedrijven f 109 (vorig jaar eveneens 109) en bij de gemengde bedrijven 100 (vorig jaar f 102). De directie van L. E. Tels en Co's Han delmaatschappij n.v. te Amsterdam is wat betreft 1959 bepaald minder pessimistisch gestemd dan in het afgelopen jaar. Vooral is zij niet ontevreden over de tot. dusver behaalde resultaten in Belgisch Kongo het voornaamste werkterrein van de maat schappij. In Malaya-Singapore waren de cijfers over het eerste halfjaar ongeveer gelijk aan die van dezelfde periode van 1958. waarbij gehoopt wordt dat de uit eindelijke resultaten minder ongunstig zullen zijn dan die over het voorgaande jaar. Het bestuur meent met de omscha keling op de goede weg te zijn. Spectacu laire zaken op korte termijn zijn echter niet verwachten. Er zal veel tijd nodig zijn rcor weer van een rendabele onder neming gesproken kan worden. Uitbrei ding van het bankkrediet acht het bestuur niet verstandig. Sinds een jaar geleden is de financiële positie bepaald verbeterd. De balanspost bankiers daalde van 3,5 mil joen per ultimo 1957 tot 1,9 miljoen per ultimo 1958. De huidige bankschuld is iets lager. Belastingverplichtingen zijn er op het ogenblik niet meer. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 31 augustus vertoont duidelijk het ver loop van de geldmarkt in de afgelopen week. In het begin van de week was de markt zeer ruim en werd circa 40 mil joen schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank afgenomen. In de loop van de week werd de markt krapper, door het opne men van bankbiljetten, onder invloed van de ultimo. In het totaal bedroeg de uit zetting der circulatie 14 miljoen, waar door de bankbiljettencirculatie steeg van 4266 miljoen tot f 4411 miljoen. Hierme de werd de hoogste stand van dit jaar be reikt, welke echter nog ligt onder de re cord stand van 29 december 1958 ad 4451 miljoen. Door deze grote afvloeiing van middelen zagen enkele instellingen zich gedwongen voorschotten bij de Nederlandsche Bank op te nemen tot een totaal bedrag van 9 miljoen, waardoor de voorschotten ste gen van f 12,8 miljoen tot 21,5 miljoen. De saldi van de banken bij de Neder landsche Bank daalden door een en ander aanzienlijk en wel van 515 miljoen tot 321 miljoen. De banken konden zonder bezwaar even beneden het verplichte kas- reserve gemiddelde staan daar op 1 dezer een bedrag van 116 miljoen schatkistpa pier verviel en wegens rente en aflossing op gevestigde schuld ruim f 40 miljoen door de staat moest worden betaald. Het saldo van de staat steeg, ondanks de ulti mo lasten, onder invloed van belastingbe talingen, met circa 18 miljoen van 619,5 miljoen tot 637.6 miljoen. De valuta po sitie bleef vijwel ongewijzigd. Goud- en deviezen samen daalden van 5186 miljoen tot 5184 miljoen. Het goud bleef onver anderd op 4393 miljoen. Tengevolge van de krappere geldmarkt werd het daggeld op 3 1/8 met 14 percent verhoogd tot 1 !4 percent. Elke dag wordt er in ons land iwor meer dan een half miljoen gulden aan afbetalings krediet verleend, daarvan is onge veer 3500 gulden oninbaar. De af betalingsplicht wordt dus meestal stipt nagekomen. Na de auto's leve ren de T.V.-toe- stellen een be langrijke bijdrage aan de afbeta- lingsmarkt ,een meer dan twee maal zo grote als die van bromfiet sen. Het aantal af betalingsovereen komsten is nog steeds stijgende. Bij voorbeeld be droeg de totale verkoop op afbe taling bij de post orderbedrijven in het eerste kwar taal van 1958 101 punten, voor dit jaar echter 131. circo 108 VERLEENDE AFBETALINGS -KREDIETEN IN 1958 (IN MILJOENEN GULDENS) o c öiü V c ■C O o Ol p ci 5 3 0) s De Crawley-fabriek heeft de produktie van kleine landbouwtractoren gestaakt. Reeds de vorige week was aan een twin tigtal werkkrachten ontslag aangezegd, waarbij verdere ontslagen in het ver schiet lagen. Men wilde echter nog probe ren de oorzaken van de moeilijkheden op te heffen, hetgeen niet is gelukt. Een trage opbouw van de afzetmarkt is de voornaamste oorzaak van de moeilijk heden van het bedrijf, dat juist goed in produktie kwam. De financiële positie van het bedrijf was er echter heel moeilijk door geworden. Het is wel jammer, dat deze fabriek, die kapitalen heeft geïnves teerd mede met behulp van de regering, zo gauw al wordt stil gelegd. De bruinkoolexploitatie in de Limburgse mijnstreek, welke wegens het uitputten van de groeve Anna te Kerkrade binnen een half jaar zal zijn afgelopen, heeft thans een langere levensduur van zeker tien jaren gekregen. De n.v. Carisborg te Treebeek, die de Kerkraadse groeve ex ploiteert, heeft thans te elfder ure een nieuwe concessie verkregen in het nabij gelegen plaatsje Rimburg, onder de ge meente Ubach over Worms. Men kan de levensduur van de toekomstige groeve op zeker tien jaar schatten. Wat betreft de tijdelijke afzetmoeilijkheden van de bruinkool heeft men optimistische ver wachtingen. Het aanzetten van de nieuwe groeven Paul in Rimburg zal uiteraard enige tijd in beslag nemen. De op 29 augustus 1958 tussen de Bene- luxlanden en Israel gesloten overeen komst, ter regeling van het goederen- en betalingsverkeer tussen deze landen, is voor de duur van een jaar, te weten voor de periode 1 september 1959 tot 1 septem ber 1960, stilzwijgend verlengd, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. Moskou wijst verzoek van S.A.S. af Thans is bekend geworden, dat de luchtvaart delegaties van Zweden, Denemarken en Noor wegen tezamen de S.A.S. vertegenwoordigende, onderhandelingen in Moskou hebben gevoerd over een verzoek van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij diensten van Kopenhagen via Moskou naar enkele steden in Zuid-Azië te openen onder andere naar New Delhi. Van de zijde van de Russische delegatie werd dit ver zoek van de S.A.S. evenwel afgewezen omdat men hiertegen verscheidene bezwaren had, die echter, aldus werd van Sovjet-zijde verklaard, van tijdelijke aard zijn. Beide delegaties besloten de onderhandelingen te zijner tijd te heropenen via de normale diplomatieke kanalen. 45. De tape-recorder in het harnas liet nu met ijzeren geweld de strijdkreet van de ridder door het bos galmen. „Heisa kie- dewiedewiet!" Dit was teveel voor de ban dieten en gillend van angst gingen zij er vandoor. „Stil! We mogen de roveren niet aan het schrikken maken", waarschuwde de tape-recorder op fluisterende toon. Daarna zweeg het apparaat en voorzichtig kwamen Panda en de ridder tevoorschijn van achter een grote steen. „Z-ze zijn w-weg!", stotterde de ridder, nog natril lend van de emotie. „D-de roveren z-zijn gevlucht. Maar hoorde ik dat goed? Was dat niet mijn eigen strijdkreet?" „Jazeker", Lachte Panda. „U hoorde uw eigen stem, die ik op dit apparaat had vastgelegd. Nu ziet u toch, dat u niet voor hen moet wij ken. Heus, dan zijn ze ivel bang voor u!" ..Natuurlijk vrezen ze mij!", schreeuwde de ridder. „Alleen al mijn strijdkreet is voldoende om ze te doen vlieden!" Toen de rovers onver richt er zake bij hun hoofd man terugkwamen, was deze helemaal niet tevreden. „Wat zegt ge?", schreeuwde hij. „Bleef die blaaskaak staan en zei hij, dat hij u verpletterend zou slaan? Welnu, ik zal ulieden verpletterend schoppen, als ge hem niet spoedig gaat vangen!" Het leek wel of de rovers nu weer nieuwe moed kregen, want met grote snelheid verlieten ze het hol. De Stichting Nederlandse Export Combinatie (NEC) te Utrecht organi seert op 25 september aanstaande in ho tel „Mastbosch" te Breda een „Ideeën- Beurs". Zoals op de effectenbeurs aandelen en obligaties verhandeld worden, zo worden op deze „Ideeën-Beurs" ideeën aangeboden. Een tiental ondernemers treedt als „hoekmannen" op, bij wie zich vraag en aanbod concentreert. De „hoekmannen" introduceren een „idee" (een mogelijkheid om winst te maken of om uitgaven te besparen, hetzij door samenwerking, hetzij door efficiency) in een zogenaamde „drie-minuten- speech". Daarna vormen zij, evenals op de effectenbeurs, „hoeken" waar blijkt of er al of geen belangstelling voor hun idee bestaat. Is er voldoende interesse voor een bepaald „idee", dan komt een „notering" tot stand met behulp van de NEC-ö-SCOOP (een uitvinding van de NEC). Alle ideeën, die een hogere koers dan 100"lo noteren, komen voor ver wezenlijking in aanmerking. In de NEC werken 180 Nederlandse ondernemers samen ter bevordering van de export. Ofschoon ook in de toe komst het werk van de NEC in hoofd zaak op de gemeenschappelijke export bevordering zal zijn gericht, wil men toch ook de krachten mobiliseren, die aanwezig zijn in de vorm van kennis en ervaring van deze 180 ondernemers. De som van de kennis en ervaring van 180 ondernemers is een enorme schat. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 1 Bus gemist. Op het Muntplein in Brussel is een brievenbus ten behoeve van auto mobilisten geplaatst. Chauffeurs kunnen zonder uit hun auto te stappen, brieven in de bus, die op een vluchtheuvel staat deponeren. De eerste dag was het geen succes, kennelijk doordat de automobi listen niet op de hoogte waren, want al leen voetgangers maakten er gebruik van. Koning. Ongeveer driehonderdduizend mensen waren dinsdag in Rangoon op de been om een witte baby-olifant met zijn zwarte moeder die in de oerwouden van Noord-Birma was gevangen, te ver welkomen. De zeldzame olifant krijgt in de dierentuin een speciaal verblijf met het opschrift: „Paleis van de ko ning der olifanten". Astrologen voor spellen dat de ontdekking van de witte olifant een herleving van het boeddhis me zal veroorzaken. Verdwenen. Twee Italiaanse arbeiders zijn om het leven gekomen, doordat een plankier boven een bouwput, waar be ton werd gestort inzakte en de mannen in de betonmassa verdwenen. Opgesloten. De politie van Montreal stelt een onderzoek in naar een diefstal van 75.000 doses Salk-vaccin uit het insti tuut voor microbiologie. De bewaker van het instituut werd door de drie die ven in een kooi met 500 rhesus-aapjes opgesloten. Kandidaten. In Boedapest is een instituut geopend, waar Afrikaanse vakbondslei ders, onder auspiciën van het door com munisten geleide Wereldvakverbond een opleiding kunnen krijgen. Voor de eerste cursus die een maand duurt, heb ben zich dertig kandidaten uit tien lan den, waaronder Guinea, Senegal, Kon go en Madagascar, laten inschrijven. Zuivering. In Algiers is bekendgemaakt dat tussen 22 juli en 31 augustus 1.702 rebellen buiten gevecht zijn gesteld bij de grote zuiveringsoperatie in 't gebied van Kabylië. Ruim een derde van deze 1.702 man werd krijgsgevangen ge maakt. Bliksem. In het Spaanse plaatsje Daimiel zijn onlangs 140 schapen gedood door een bliksemslag. De herder bleef onge deerd. Afgenomen. Volgens een verslag van een groep van de Italiaanse commissie voor het Geofysische Jaar is de radio-activi teit in Italië afgenomen. Dit wordt toe geschreven aan de staking van de kern proeven. Paniek. Reizigers, die zich maandag in een station van de Parijse ondergrond se bevonden zijn in paniek gevlucht toen er schoten in het station klonken en een Algerijn gewond bleef liggen. De Algerijnse schutter wist in de verwar ring te ontkomen. Souvenirs. Volgens het Oostduitse blad Tribune hebben Oostduitse toeristen die aan de Baltische kust zijn geweest, em mers meegebracht in plaats van de ge bruikelijke souvenirs. De vakantiegan gers brengen de emmers mee om de een voudige reden, dat zij nergens anders zijn te krijgen, aldus het blad. Nieuw Venetië. De Italiaanse stedebouw- kundige, Luigi Piccinato, heeft plannen gemaakt voor een klein Venetië bij Eilat Israels zuidelijke haven. Er zou een netwerk van kanalen gegraven moeten worden om zeewater naar kunstmati ge meren rond hotels in een speciale toeristenwijk te brengen. Gevaarlijk. In het Engelse graafschap Kent zoekt een grote politiemacht naar een kistje met een radio-actieve stof, dat maandagmorgen verloren werd van een vrachtwagen. De bevolking is ge waarschuwd, dat de isotope dodelijk kan zijn, als het omhulsel verwijderd wordt. Ontploffing. Bij een ontploffing in een kolenmijn in de omgeving van Sevilla (Spanje) zijn achttien arbeiders op gesloten geraakt. Twee van hen kon den gered worden, van twee werden de stoffelijke resten gevonden. Men vreest, dat de veertien anderen omgekomen zijn. Tn Utrillas vonden zaterdag nog twaalf mijnwerkers de dood door een ontploffing in de voorraadkamer voor dynamiet. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum langzaam over de Noordzee in ooste lijke richting trekt, blijft het weer in onze omgeving beheersen. Ook morgen zal het derhalve droog en overwegend zonnig zijn. Langs de Riviera en nabij de Pyreneeën is vrij veel regen gevallen, plaatselijk on geveer 20 mm. Deze regen hing samen met een kleine storing boven Spanje, die zich wat naar het oosten verplaatste. In het zeegebied tussen Groenland en IJsland bevindt zich een tamelijk actieve depres sie, terwijl op het zuidelijke deel van de oceaan een storing aanwezig is, die ken merken van een tropische cycloon ver toont. De lagedrukgebieden zijn van geen be tekenis voor het weer in Nederland. WEERRAPPORTEN Donderdag 3 september Zon op 05.53 uur, onder 19.25 uur. Maan op 06.18 uur, onder 19.25 uur. Maanstanden 3 sept. 9 sept. 17 sept. 25 sept. 2.55 uur 23.07 uur 1.51 uur 3.22 uur nieuwe maan eerste kwartier volle maan laatste kwartier Maximum -tempera turen BS s ao .2 S binnen- en buitenland. d 1S Neerslag laatste 24 uur. 5 o ü'u S qj Sa Den Helder onbewolkt ozo 18 0 Ypenburg onbewolkt no 22 0 Vlissingen onbewolkt no 20 0 Eelde onbewolkt ono 20 0 De Bilt onbewolkt ono 20 0 Twente onbewolkt ono 21 0 Eindhoven onbewolkt ono 20 0 Zd Limburg onbewolkt ono 20 0 Helsinki zwaar bew nw 17 0 Stockholm zwaar bew nw 20 0.3 Oslo niet ontv. Kopenhagen zwaar bew nnw 19 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 19 0 Londen zwaar bew nno 21 0 Amsterdam onbewolkt ono 20 0 Brussel onbewolkt ono 20 0 Luxemburg onbewolkt no 19 0 Parijs onbewolkt nno 22 0 Bordeaux regen no 24 3 Nice regen windst. 22 10 Grenoble geheel bew n 23 8 Berlijn onbewolkt no 19 0 Frankfort onbewolkt ono 21 0 München mist windst. 18 0 Zürich licht bew n 20 0 Genève zwaar bew wnw 20 0 Locarno regenbui w 22 0.1 Wenen onbewolkt wzw 18 0 Innsbruck licht bew. windst. 22 0 Belgrado zwaar bew zw 21 0 Athene onbewolkt n 32 0 Rome zwaar bew windst. 26 0 Ajaccio regen no 27 0.1 Madrid half bew windst. 24 0 Mallorca niet ontv. Lissabon onbewolkt wzw 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2