West Point en Vassar, twee vermaarde instituten in V.S. Bejaarde winkelierster stierf tijdens roofoverval op kders lip! r /Chief Van dag tot dag Tussen de cadetten en de meisjes studenten stroomt de Hudson raatótocl 3 Toezicht op de weg REISDOELEN VAN PRINSES BEATRIX fft Twee maanden geëist tegen BB-dienstweigeraars Jeugdige Amsterdamse gangsters ontkennen geweld gebruikt te hebben Luchtvaart overleg V.S. mogelijk met Vereniging van Accountants critiseert voorgestelde wettelijke regeling Record tarwe-oogst ondanks droogte ^"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: STUURS WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 De plannen van de rijkspolitie tot ver betering en verscherping van het toezicht op het wegverkeer zullen ongetwijfeld de instemming hebben van de grote meerder heid der weggebruikers. Want uit het voortdurend stijgende aantal ongevallen op de weg is de laatste jaren duidelijk ge bleken dat er onvoldoende politietoezicht was om de wildemannen onder de wegge bruikers in toom te houden. Men kan gerust aannemen, dat die wil demannen slechts een kleine minder heid van de deelnemers aan het wegver keer vormen, maar hun wandaden zijn dikwijls zo spectaculair dat het dan gaat lijken of zij het zijn die de toon aangeven. Soms geven zij inderdaad de toon aan op een bepaald weggedeelte, maar dan alleen omdat zij door hun gedrag hun mede weggebruikers wel eens dwingen tot ma noeuvres die de laatsten zelf niet wensen en waardoor soms juist deze onschuldigen in moeilijkheden raken. Het veelvuldig verschijnen van opvallen de politie-auto's op de wegen zal op de wegpiraten stellig een preventief effect hebben, vooral als de bemanningen van die politie-auto's niet aarzelen om krach tig in te grijpen als zij zien dat een wilde man zich aan het „uitleven" is, zelfs al maakt hij daarbij niet onmiddellijk brok ken. Wij juichen het daarom toe dat de leiding van de rijkspolitie, uitgaand van het verstandige beginsel „het proces-ver baal behoort middel te zijn en geen doel", bij de nieuwe regeling de nadruk wil laten vallen op het gebruik van opvallende wa gens en het verrassingselement, dat met het gebruiken van minder duidelijk her kenbaar materiaal kan worden bereikt, alleen onder bijzondere omstandigheden wil toepassen. Een ander lofwaardig aspect van de re organisatie is, dat men niet voornemens is angstvallig vast te houden aan de leng te van vijftig kilometer voor de surveillan cetrajecten. Want de verkeersintensiteit en in nog sterkere mate de ongevallen frequentie behoren de doorslag te geven bij het bepalen van de intensiteit van het toezicht. Bovendien is het in het belang van de veiligheid als de ongedisciplineer- de weggebruikers na het passeren van een j politieauto niet dadelijk kunnen uitreke- nen waar of wanneer zij de volgende po- j litieauto zullen ontmoeten! Om al deze overwegingen om van de j verscherpte nachtelijke controle nog niet eens te spreken verdienen de plannen van de rijkspolitie de grootst mogelijke steun. Men kan het slechts betreuren dat het drie jaar moet duren voordat die plan nen overal in het land zullen zijn uitge voerd. Laten we daarom hopen dat de re organisatie in de praktijk meevalt en dat ook het aantrekken van het nodige perso neel minder moeilijk zal blijken te zijn dan nu wordt verwacht. Want bij een goed en efficiënt toezicht op het gebruik van de wegen heeft ons hele volk het grootste be lang. Het is goed, dat Prinses Beatrix zich bij de voorbereiding van haar reis niet uitslui tend op het verleden heeft geconcentreerd. West Point en Vassar-college hebben tra ditie, doch behoren evenzeer tot het leven de heden. Hetzelfde kan men zeggen van Hyde Park. waar de Prinses zal logeren van 17 op 18 september. Hydè Park is, zo als men weet, het huis van de Roosevelts. Mevrouw Roosevelt zal daar de gastvrouw zijn voor Beatrix, zoals zij ook gastvrouw is geweest voor de moeder en de groot moeder van de Prinses. In en nabij het huis zal de Nederlandse gast tal van her inneringen kunnen zien aan Amerika's grote president Franklin D. Roosevelt. Zijn graf bevindt zich in de rozentuin en wordt jaarlijks nog door duizenden Amerikanen bezocht. De volgende dag, 18 september, zal de aandacht toch wat meer op 't Nederlandse verleden van de streek zijn gericht. Dan gaat de tocht via Highland en New Paltz naar Hurley en Kingston. Slaat men het telefoonboek op van King ston, dan vindt men daarin hele reeksen Nederlandse namen: Van Aken, Vander- loo, Vanetten, Vandeputte, Van Hoogland, enzovoort. Maar wanneer men die mensen op zou bellen en iets in het Nederlands zou zeggen, dan zouden zij er beslist niets van verstaan. Zij zijn, wat de taal betreft, even Amerikaans geworden als alle anderen in hun omgeving. Maar zij allen weten, dat ze van Nederlandse afkomst zijn en meest al zijn ze daar trots op. Nederlanders, die zich in deze buurt als nieuwe immigran ten vestigen, hebben herhaaldelijk be merkt, dat het een aanbeveling is, wanneer men zeggen kan, dat men uit Nederland komt. En in Kingston verheugt men zich zeer op het bezoek van Prinses Beatrix. Koningin Juliana heeft in 1952 op het stadsplein een krans gelegd voor het stand beeld van Peter Stuyvesant, Prinses Bea trix zal hetzelfde doen voor een ander beeld op dat plein, dat van Henry Hudson, de man, die 350 jaar geleden voor het eerst de rivier heeft verkend van New York tot Albany. Kingston zelf is ruim 300 jaar oud en heette oorspronkelijk „Wiltwyck". In het hart van de stad staat een oude, oorspron kelijk Nederlandse kerk. Op een steen naast de ingang leest men „Ik hebbe lief de wooninge Uwes Huyses" (psalm 26:8). Tot 1805 werden er nog Nederlandse dien sten in deze kerk gehouden, maar te oor delen naar een grafzerk van iemand, die in 1747 is overleden, begon men toch wat onzeker te worden in het gebruik van de oude taal. Op die zerk leest men: „Hier leight het lichaam van Garardus Duycki- rick van New York. Gestorven july 27 anno 1747. Out 51 jaars. Hij is well gestor ven maar syn leven is met Christus ver borgen in God". Die spelling „well" voor het Nederland se „wel" is waarschijnlijk onder invloed van het Engels en „verborgen" zal waar schijnlijk wel moeten zijn „geborgen", dat men in de spreektaal niet meer kende. Band met Leiden Dominee Oudemool, de predikant van deze gemeente, zal aan de Prinses een aan tal boeken overhandigen, die betrekking hebben op de Nederlandse invloed in deze streek. Dit is een geschenk van grote waarde en de dominee zal aan de Prinses verzoeken, deze boeken te schenken aan de Leidse universiteit. Zeer toepasselijk, want de eerste vijf dominees van deze ge meente hebben in Leiden gestudeerd! "*'B In Kingston zal- de Prinses lunchen met twaalf studenten uit deze streek, allen van haar eigen studiejaar. Sommigen ervan zal ze dan al kennen: haar begeleiders van West Point en Vassar. In de plaatsen in Kingstons omgeving, waar de Prinses telkens slechts enkele mi nuten zal stoppen, zijn overal nog oude, Nederlandse of Hugenootse huizen te zien. New Paltz vooral is sterk Hugenoots, maar de Nederlanders, die zich mengden met die Franse protestanten, hebben kennelijk invloed op hen gehad: in New Paltz toon de men mij de schaatsen waarop Simeon le Fèvre in 1791 op één dag heen en terug van Kingston naar Albany was gereden. Op 18 kilometer na was dat de afstand van de elfstedentocht en geen Fransman komt uit zichzelf op zulk een idee „De dienstplicht voor de B.B. acht ik een kwestie van pure vrijheidsberoving en de wet die deze dienstplicht in het leven heeft geroepen, vind ik absurd." Zo luid de kort het standpunt van twee Haagse jongemannen, die zich voor de Haagse rechtbank hadden te verantwoorden, om dat zij hadden geweigerd hun plichten te vervullen, die hun krachtens de wet Be scherming Burgerbevolking zijn opge legd. „Ik vind het lafhartig om deze zaak te saboteren," was het standpunt dat de of ficier van Justitie innam. „Het is een grool gemeenschappelijk belang, dat de B.B. ordelijk tot stand komt," vond de presi dent van de Haagse rechtbank. Tegen elk der beide B.B.-dienstweige raars eiste de officier een gevangenisstraf van twee maanden. „Schandalig", impli ceerde een der verdachten, een 27-jarige metselaar op deze eis. Hij verklaarde te genover de rechtbank ook in de toekomst in zijn weigering te zullen volharden. Toen de president hem er op wees, dat het zijn plicht is aan de B.B. mee te werken, ant woordde hij dat plicht alleen maar een mooi woord is en dat de B.B.-dienstplicht zijns inziens neerkomt op vrijheidsbero ving. De andere verdachte, een 32-jarige koop man verklaarde eveneens dat hij weiger de aan de B.B. mee te doen, omdat hij dit vrijheidsberoving achtte. „U bent toch ook in militaire dienst gegaan, vond u dat ook vrijheidsberoving?" vroeg de pre sident. „Dat is het ook, tenzij je vrijwillig gaat. Ik ben vrijwillig gegaan, want ik wilde Indië zien," antwoordde de ver dachte. „Zou je verder niets meer voor je vaderland willen doen?" „Nee, niets." Tegen een derde verdachte, een 31-jari- ge assistent-veilingmeester, die tijdens een van de B.B.-oefenavonden geweigerd zou hebben zijn uniform aan te trekken, eiste de officier van justitie drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk op voor waarde, dat hij voortaan stipt zijn plich ten als B.B.-er zal nakomen. De verdach te zegde dit toe. De rechtbank zal op 15 september von nis wijzen. Record. De stoomvaartmaatschappij Zeeland vervoerde in augustus het record aantal passagiers van 50.000. De 50.000ste stapte op 31 augustus aan boord in Hoek van Holland. Het was de heer A. Stuur uit Amsterdam, vergezeld van zijn echtgenote. Zij hebben de reis naar Engeland als gast van de maatschappij gemaakt en kregen geschenken ter herinnering aangeboden. (Van onze Amsterdamse redactexxr) Op zondagmorgen 8 maart werd de 67-jarige Amsterdamse winkelierster Ca rolina Belles levenloos op bed aange troffen, geboeid aan polsen en voeten en met een deken over het hoofd. Uit de derssoirlade in de kamer achter haar winkeltje in de Bankastraat in Amster dam-Oost was 317 gulden verdwenen. Terwijl buiten de buurtbewoners samen- groepten en de politie een onderzoek instelde, zaten de twee jongemannen, die ervan worden verdacht de dood van de vrouw te hebben veroorzaakt, in de bioscoop en legde de man-achter-de- schennen een kaartje in zijn cafetaria. De rechtbank te Amsterdam onder presidium van mr. L. Spanjaard heeft zich gisteren de gehele dag beziggehou den met deze zaak en heeft voorts de gehele donderdag uitgetrokken om de verdachten en getuigen te horen. De hoofdverdachten zijn twee nozems, in kleding en in gedrag: Thijs van G., schilder, 24 jaar, en Piet H., papierperser, 18 jaar. Beiden hebben toegegeven in de nacht van 7 op 8 maart de woning van de alleenstaande vrouw te zijn binnengedron gen. Thijs („een gevoelige jongen", zegt het rapport) verklaarde als getuige in de zaak tegen mededader Piet: „We hebben sa men de deur van de serre geforceerd. We stapten binnen. Piet liep door naar de tus- senkamer en ik zag alleen maar een hond je. Toen hoorde ik een gil. Maar een vrouw heb ik niet gezien". Piet („slap en onbetrouwbaar", zegt het rapport) verklaarde als getuige in de zaak tegen mededader Thijs: „We hebben sa men de deur van de serre geforceerd. We stapten binnen. Thijs liep door naar de tussenkamer en ik zag alleen maar een hondje. Toen hoorde ik een gil. Maar een vrouw heb ik niet gezien". Beiden stonden onder ede. Eén pleegde meineed. Maar dat was een zaak, die de knapen niet interesseerde. In de loop van het verhoor kwam trouwens naar voren, dat Thijs na enige tijd wel degelijk de vrouw had gezien. Ze was bewusteloos en hij had haar geboeid. Hij had later voor alie zekerheid de telefoonleiding doorge sneden. Thijs stond niet voor het eerst voor de rechtbank. Hij heeft reeds een uitgebreid strafblad. Hangend op het hekje brutali seerde hij president, rechters, officier van Justitie en verdedigers met een flair, die ieder verbaasde en een schranderheid en gladheid, die de heren achter de tafel ovei-- rompelde. Rechter: „U hebt bij de politie woorde lijk verklaard: ik had het idee dat Piet met z'n grote handjes te hard is ge weest Thijs: „Een idee, ja, maar is dat een bewijs? Als ik het idee heb, dat een huis als een boom uit de grond groeit, gelooft u dat dan ook. Officier: „Jullie beweert dat er geen opzet is geweest mej. Belles geweld aan te doen. Tijdens het bespreken van de plannen is het gebruiken van geweld toch wel besproken?" Thijs: „Besproken wel, maar dat wil niet zeggen, dat het ook is gebeurd". Rechter: „U hebt destijds verklaard, dat u schrok, toen u de vrouw zag liggen. Logisch geredeneerd vreesde u dus, dat ze dood was". Thijs: „U redeneert, edelachtbare, maar als je ervoor staat, redeneer je niet. Dan is de schrik een niet te verklaren re actie". Officier: „U hebt mej. Belles geboeid, maar dat gebeurde heel losjes. Hield u toen al rekening met de mogelijkheid, dat ze al dood was?" Thijs: „Ze was niet dood. Ik heb haar pols gevoeld vóór ik haar bond. Die klop te nog. En dacht u, dat we zwarte maskers droegen voor de grap? Die hadden we im mers niet nodig als we het mens wilden vermoorden?" Officier: „Je zou ze kunnen dragen voor het geval, dat die moord niet lukte Thijs: „Dacht u, dat twee grote knullen als Piet en ik die ouwe vrouw niet aankon den Geen berouw Er was geen spoor van berouw, bij Thijs noch bij Piet. De dood van Caroline Bel les bleek niet de geringste indruk op hen te hebben gemaakt. Over de doodsoorzaak zeiden de verdachten brutaal: „U hebt toch gehoord wat de deskundige heeft ge zegd?" Dr. Zeldenrust had 's morgens een lu gubere uiteenzetting gegeven over anato mische bijzonderheden. Zijn conclusie was voorzichtig: mej. Belles had een zwak hart. De dood kan zijn veroorzaakt door schrik of door verstikking, maar er zijn geen overtuigende bewijzen in dit geval. De derde verdachte, de inmiddels uit voorarrest ontslagen 18-jarige loodgieter Arie de H„ is de man die bij de eerste po ging tot de overval, op de avond van de 7de maart, op de uitkijk heeft gestaan. Omdat het toen „te link" bleek om de plan nen uit te voeren, gingen de mannen terug naar de cafetaria van Wim van V., die de jongelui tit hun daad zou hebben aange zet. Toen 's nachts een tweede poging werd ondernomen, was Arie in de Cafetaria blijven slapen. Wel was hij nadien met Wim in de Bankastraat gaan kijken waar Thijs en Piet bleven, maar hij was ten slot te toch naar huis gegaan. Hij had hen pas gesproken, nadat hij van de dood van mej. Belles had gehoord. Op zijn vraag „waar om hebben jullie dat gedaan?" zou Piet hebben geantwoord: ..Dan had ze maar niet moeten schreeuwen. De kapel van West Point. (foto links) De keuken in het meisjeshuis dat Breuer heeft ontworpen voor Vassar-college. (foto rechts) Piet schudt heftig van neen. Als hem even later de verklaringen worden voor gehouden, die hij bij de politie en voor de rechter-commissaris heeft afgelegd (maar welke hij niet alle heeft ondertekend) zegt hij: „Op het politiebureau wordt de ene helft je in de mond gegeven en de andere helft schrijven ze wel op.." De president vroeg een rechercheur van het bureau Linnaeusstraat de op dat bu reau afgelegde verklaringen te bevesti gen. Verdachte Piet tot rechercheur: „Staat er misschien ook in die verklarin gen, dat u mij een dreun heeft gegeven?" Rechercheur: „Ach, meneer de president, ik heb alleen zijn elleboog van de tafel ge schoven, omdat hij er zo ongemanierd bij zat." Piet wijst op zijn wang: „Hier heb je me geslagen!" Rechercheur: „Ach jon gen, dat gelooft toch niemand van jou.." Gemompel op de publieke tribune: „Zie je wel, dat er op de bureaus wordt ge mept!" Man achter de schermen Uit de zeer summier behandelde rap porten van psychiaters en reclassering blijkt dat Piet. die nog een blanco straf blad had, omgang heeft gehad met een zusje van Thijs. Thijs nam Piet mee naai de cafetaria van Wim van V., die door de verdachten steeds weer wordt genoemd als de man, die hen tot de inbraken aan zette. Een van die inbraken geschiedde in de Celebesstraat, waar 1000 gulden werd buitgemaakt. Hoewel Piet aanvan kelijk had verklaard deze inbraak samen met Thijs te hebben gepleegd, hield Thijs gisteren vol de inbraak alleen te hebben gepleegd. Wim van V., een jongeman ven 26 jaar, zal morgen, wanneer de zitting wordt voortgezet, aan de tand worden gevoeld Hij ontkent iets met de inbraken of met de dood van Carolina Belles te maken te hebben gehad. In het Huis van Bewa ring schreef hij voor zijn advocaat, Mr. Jeljer de Jong (dezelfde, die „het goede heertje" heeft verdedigd) een uitvoerig manuscript waarin hij zijn onschuld tracht aan te tonen. Morgen zal de officier van justitie, na het verhoren van enkele getuigen, zijn i-e- quisitoir tegen de vier verdachten houden en zullen ook de vier verdedigers aan het woord komen. Naar wij vernemen zal'de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, waarschijnlijk op 29 septem ber in Washington een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter, waarbij een aantal actuele vraagstukken ter sprake zal ko men. Het is niet uitgesloten te achten dat het luchtvaartprobleem aan de orde zal komen. Aan dr. J. H. van Royen, de Ne derlandse ambassadeur in Washington, die dezer dagen te Den Haag heeft vertoefd ter gelegenheid van een conferentie van ambassadeurs, is gevraagd de nodige stap pen te doen teneinde de conferentie van eind september voor te bereiden. Uitzichtover de Hudson van West Point af. Advertentie V/"c'*/A- Vz l 1 20 stuks f. 1.- De Algemene Vereniging van Accoun tants heeft in een adres van de Staten- generaal critiek geoefend op het wetsont werp inzake regeling van het accoun- tantsberoep. In het adres wordt onder meer gezegd dat het voorschrift van de registeraccountants geen regeling van het accountantsberoep als geheel bevat. Voor een regeng als in het thans ingediende wetsontwerp is neergelegd, ontbreekt el ke noodzaak. Er wordt bovendien geen al gemeen maatschappelijk belang mee ge diend. De vereniging betoogt voorts, dat de invoering van de titel registeraccoun tant een onaanvaardbare discriminatie is voor de accountants, welke niet in het re gister zullen worden ingeschreven. Zij is van mening dat een wettelijke regeling van het accountantswezen het gehele ac countantsberoep dient te omvatten, omdat met een gedeeltelijke regeling geen alge meen maatschappelijk belang wordt ge diend, maar wel de belangen van de ac countants die niet tot de door de wet om lijnde groep zullen behoren, ernstig wor den geschaad. De vereniging acht het zeer wel mogelijk tot een wettelijke regeling van het accountantsberoep in zijn geheel te komen, waarbij twee categorieën ac countants worden erkend: de academisch gevormden en de daarmee gelijkgestel- den, alsmede de niet-academisch ge vormde accountants. In een toelichting op het adres verklaart het. bestuur van de vereniging, dat de le den van het Nederlands Instituut, voor Ac countants (N.I.V.A.) en de Vereniging van Academisch Gevormde Accountants (V.A.G.A.) zij die volgens de wet de titel van registeraccountant zullen dra gen slechts dertig percent van het be drijfsleven bedienen en dan nog slechts de top van het bedrijfsleven, de zeer grote ondernemingen. In de toekomst zal volgens de vereni ging het accountantswerk in zeventig per cent van de Nederlandse ondernemingen dus niet geregeld zijn. Bij de bedrijfstel- ling van 1950 telde ons land 3000 accoun tantskantoren. waarvan er slechts 300 bij N.I.V.A. of V.A.G.A. waren aangesloten. De rest zal buiten het predikaat register accountant vallen, zodat de wantoestand, dat iedereen zich accountant kan noemen blijft bestaan. De Algemene Vereniging van Accoun tants is het niet met de minister eens, dat een meer bevredigende regeling op dit ogenblik niet mogelijk zou zijn. Zij beoogt met het adres dan ook een wijziging of een aanvulling, die ook de niet-acade misch gevormden of daarmee gelijkge stelde accountants erkent. 0p de Schijn en wezen Mijn vriend de wildeman uit het oer woud kivam om cultuur te leren naar Europa. Toen hij terug was bij zijn stam genoten bracht hij twee dingen mee om zijn volkje tot het machtigste van de buurt te maken. Het ene was een ommelet, ik be doel het seinbordje waarmee de stations chef de trein het teken tot vertrek geeft, en het tweede was een pakje pepermunt. „Meneer de burgemeester, stamgenoten, dames en heren", aldus sprak hij om zijn lantaarnplaatjes in te leiden, „van de be schaving heb ik twee buitengewone voor werpen meegebracht. Het ene is een ma gisch teken dat duizenden tonnen ijzer en staal met rookpluimen en stoomgesis in be weging zet en zo ons een onuitputtelijke energievoorraad verschaft. Het tweede is een rol magische tabletten die, op de tong smeltend, de mens doen vliegen." (Applaus ,en geroep: „Leugens", „Onzin", „Opsnijder". „Als u me niet wilt geloven, luister dan naar wat ik met eigen ogen gezien heb. Op het tweede perron in Haarlem stond een enorme hoeveelheid staal en ijzer. Het waren ossewagens zonder ossen doch m.et handelsreizigers en forensen. Zeker wel duizend. Toen stak een man met een rode tovenaarspet een magisch sein de lucht in. Het moet enorme geheime krachten in zich hebben. Nauwelijks was het ding de lucht in of met geronk en gesis, geplof en getoet zette het de enorme rij wagens in bewe ging. Op bovenmenselijke buitennatuur lijke wijze begon alles voort te bolderen, en bleef voortbolderen tot bij Den Haag." In de achterste rijen begon de jeugd luidruchtig te worden. „Stamgenoten, dames en heren", aldus mijn vriend. „Ik heb dat. magische teken hier voor u meegebracht. Het heeft enorme kracht; ik neem aan, dat het met atoomsplitsing te maken heeft. Straks gaan we het buiten proberen. Brengt allen uw wagens mee, ossen zijn niet nodig maar zet uw familie er in. En zowaar ik hier sta, als ik het ronde tablet ophef in de richting van de voorste wagen zullen ze zich in beweging zetten. Gratis." „Bravo!" „Ha, die Piet!" „Ome Jan is thuis"; gelach. Iemand gooit een banaan.) „En verder heb ik magische tabletten" en hij liet het pakje pepermuntjes door de rijen circuleren. „We zaten met zijn drie-en-zestigen in een grote metalen vogel, vastgebonden op onze stoelen; toen kregen we deze tover tabletten en, of u het gelooft of niet, dames en heren stam genoten benevens toeristen, plotseling, zo waar ik hier sta, begonnen we met z'n allen te vliegen! Het hele geval ging de lucht in en als u thans allen een pil wilt nemen, dan kan ik u terstond de waarachtigheid van dit phenomeen demonstreren. Nog over honderd jaar zul len onze nakomelingen er over spreken. Iedereen één tablet astublieft, als xi er twee neemt hebben we er niet genoeg en u vliegt dan misschien ook te hoog." Toen ze er allemaal een genomen had den, sprak de wildeman, mijn vriend, de toverwoorden: „Wilt u de buikriem vast maken en ophouden met roken. Wij wen sen u een aangename vlucht." Eerst gebeurde er niets. Ik xveet al, wat u wilt zeggen. U lacht om mijn arme, naïeve vriend, er niet aan denkend dat onze eigen conclusies omtrent leven en dood, heelal en schepping even opper vlakkig zijn. Maar wat zal ik u vertellen, plotselixig xoas er een soort enorme wind stoot en de hele vergadering met voor zitter, spreker en toverlantaarn schoot recht de lucht in en is nooit meer terug gezien. Ik heb dit verhaal van het zoontje van mijii vriend. Er was voor hem geen pepermuntje meer over, maar hij is nu verkeersminister bij een naburige stam en heeft het hele transportsysteem ge naast-, dat geheel gedreven xoordt op de energie van het stationsvertreksein. H. B. Fortuin Voor het oogstjaar 1959 wordt, op grond van de voorlopige oogstraming, een totale produktie van inlandse tarwe verwacht van meer dan 500.000 ton. Dat is, niette genstaande de droogte gedurende dit oogstjaar, een grotere produktie dan tot dusverre in Nederland is voorgekomen (de oogst 1934 was met circa 495.000 ton tot dusverre het maximum). Er moet dan ook rekening mee worden gehouden, zo schrijft het dagelijks bestuur van het Pro- duktschap voor granen, zaden en peul vruchten in een nota aan het bestuur, dat een hoeveelheid inlandse tarwe van 450.000 ton voor consumptie- en veevoe derdoeleinden bestemd zal worden. Bij de huidige regeling moet dat niet mogelijk worden geacht, tenzij een abso luut verbod tot import van tarwe voor veevoederdoeleinden zou woi-den afgekon digd. Aangezien dit laatste moeilijk te rea liseren zal zijn, is dus thans de noodzaak aanwezig in de consumptie-sector een gro tere hoeveelheid tarwe te bestemmen. Het dagelijks bestuur stelt daarom on der meer het volgende voor: Verhoging van de verplichte bijmenging van inland se tarwe in meel en bloem tot veertig per cent met ingang van 13 december 1959. Een verhoging van de meel- en bloemprij- zen als gevolg van de hogere verplichte bijmenging behoeft dan naar de mening van het dagelijks bestuur niet eerder in te gaan dan omstreeks de jaarwisseling. Stuurs betekent: bars, nors. Er ts verwantschap met een grote groep woorden, waartoe ook het werkwoord sturen behoort en die gemeenschappe lijk hebben het begrip: zich schrap zet ten. Men denke aan woorden als. steu nen, stoer, stuwen, stouwen, stut, stut ten. De oudste betekenis van het werk woord sturen is dan: in bedwang hou den. En wie stuui-s is, houdt zich in zo verre in bedwang, dat hij stijf op zijn stu1' blijft staan, hardnekkig is, zich niet la -°ïnvloeden. Daaruit vloeit de hui- di Tekenis: onvriendelijk, nors, ge- ma. lijk voort. j

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3