Er zijn charmante huisdieren genoeg, neem eens een slang Eerste „Rotterdam" van 1872 deed maar tien jaar dienst Havenberichten Nieuwe CAO bij de Hoogovens IJmond-agenda LANGS SLUIZEN EN HAVENS Mensen GRIT BRIL verlovingsringen Juwelier R. DE BOER Wasmachines - Centrifuges 5 Steyn schaakkampioen van Zuid-Kennemerland Uit het Kinheim-kamp „Geel Zwart" gaat vergaderen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Brons voor W. Vastenburg LOENDERSLOOT Internationale conferentie van het verzet geëindigd Westlandse druivenprinses begint haar regime Goudse raad keurt saneringsplan goed WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 NA DE technische- en officiële proefvaart vertrekt deze week het nieuwe pas sagiersstoomschip Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn voor de eerste reis naar New York. Gedurende de laatste weken is er veel over dit nieuwe schip gepubliceerd en daar behoeven we ons niet over te verwonderen, want elke Nederlander is trots op deze nieuwe aanwinst van onze koopvaardijvloot. De naam „Rotterdam" is niet nieuw bij de Holland-Amerika Lijn. De namen van de passagiersschepen van deze maatschappij eindigen op „dam" en dan spreekt het haast vanzelf dat de naam „Rotterdam" al eerder bij de vloot voor gekomen is. „NOORDERHAVEN" KEERDE TERUG De kustvaarder „Noorderhaven" is gisteravond om half twaalf uit zee in de Nieuwe Waterweg teruggekeerd wegens een defect aan de stuurmachine. De „Noorderhaven" was om kwart voor acht Hoek van Holland gepasseerd op reis van Rotterdam naar Duinkerken. De „Noor derhaven" meet 376 brt. en is eigendom van de fa. Westers te Groningen. Raadsvergadering Beverwijk De eerstvolgende gemeenteraadsvergade ring van Beverwijk zal worden gehouden op vrijdag 18 september te 19.30 uur in plaats van op de gebruikelijke dag. De vergadering in oktober is in dit verband bepaald op donderdag 15 oktober. De eerste „Rotterdam" vertrok op 15 oktober 1872 voor de eerste reis van Rotterdam naar New York en dat schip behoorde toe aan de commanditaire ven nootschap Plate, Reuchlin Co. te Rot terdam, die er toenmaals meteen toe over is gegaan een tweede schip, de „Maas", in de vaart te brengen. De vooruitzichten waren gunstig, zodat er aan uitbreiding gedacht kon worden, maar daarvoor was het nodig een andere ondernemingsvorm te kiezen, zodat op 18 maart 1873 de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij, de officiële naam van de Holland Amerika Lijn, werd opgericht. Die eerste „Rotterdam", een schip van 1694 reg.ton bruto met accommodatie voor 288 passagiers heeft tien jaar voor de maatschappij dienst gedaan. Op 26 septem ber 1883 is het schip nabij de Nederlandse kust verloren gegaan. Intussen waren er al een „Schiedam", „Amsterdam", „Edam", „Zaandam" en „Leerdam" in bedrijf ge komen en de tweede „Rotterdam" liet niet lang op zich wachten. Het in 1878 als „Bri tish Empire" gebouwde stoomschip kwam in 1886 als „Rotterdam" in bedrijf en ook deze heeft tien jaar onder die naam gevaren. Om daarna verdoopt te worden in „Edam", onder welke naam het schip nog drie jaar gevaren heeft, totdat het in 1899 naar Italië werd verkocht. Dat de tweede „Rotterdam" in 1897 ver doopt werd in „Edam" kwam door het feit dat het schip plaats moest maken voor een nieuw schip onder die naam: „Rotter dam" nummer drie, die gebouwd was bij Harland Wolff te Belfast en op 18 februari 1897 te water was gelaten. In augustus van dat zelfde jaar kon dit 8300 ton metende schip zijn taak als passagiers schip op de route RotterdamNew York v.v. aanvangen. Tot 1906 heeft deze „Rot terdam" dienst gedaan. Daarna kwam het schip in bedrijf voor de Scandinavian American als „C. F. Tietgen". In 1913 vond weer een verandering plaats. De naam veranderde in „Dwinsk" en het schip voer voor de Russian American. Het einde voltrok zich op 18 juni 1918 toen het schip, oorspronkelijk de derde „Rotterdam", werd getorpedeerd. De vierde „Rotterdam", die hiernaast is afgebeeld, werd in 1906 door de Holland Amerika Lijn besteld bij de bekende werf van Harland Wolff in Belfast. Dit schip was aanmerkelijk groter dan zijn voor gangers, namelijk 24000 ton. Op 3 maart 1908 kon het casco te water worden ge laten en precies drie maanden later, op 3 juni 1908 werd dit passagiersschip aan de Holland Amerika Lijn overgedragen. De kostprijs bedroeg ongeveer zeven miljoen gulden. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog bleef het schip aanvankelijk de passagiersdienst op de Verenigde Staten onderhouden, doch toen in het voorjaar van 1916 de onbeperkte duikbootoorlog werd afgekondigd, achtte de N.A.S.M. het raadzamer Nederland? grootste en meest luxueuze schip op te leggen en het niet langer aan de oorlogsgevaren bloot te stel len. Toen de oorlog ten einde was werd de „Rotterdam" gecharterd voor het repa triëren van Amerikaanse soldaten naar de V.S. Gevaren werd tussen Brest en New York onder de vlag van de Verenigde Sta ten. Daarna werd het schip weer in het transatlantische verkeer tussen Rotterdam en New York ingeschakeld. Later heeft het een verbouwing ondergaan en werden ook toeristenreizen gemaakt. Op één dezer rei zen, op 30 september 1935, strandde de „Rotterdam" op de Morant Cays. Er waren 425 passagiers aan boord, die werden over genomen door het s.s. „Ariguani" en op 5 oktober slaagde men er in het schip weer Advertentie die opvallen door hun goed verzorgd uiterlijk dragen een MR.OPTICIEN GOUDA IJMUIDEN ZWIJNDRECHT KENNEMERLAAN 92 - TEL. 5072 Dinsdag kwamen in IJmuidcn aan: Peregrine uit Felixtowe; Anna Hennie, Swan sea: Bennekom, Antwerpen; Swallow, London, laden Hoogovens; Voosi. Otterbacken, erts lossen Hoogovens; Mylla, Hamburg: Linnaeus, Spess- liull; Wappu, Kotka, cellulose voor Velsen; Adema, Imingham; Flevo, La Pallice; Hoyanger, Hamburg; Ruhrstein, Bremen; Idog, Kalmar, hout voor Zaandam; Kendau, Takoradi: Honds bosch, Kristinehamn, hout voor Leerdam; Wula, Karlstad, hout voor Leerdam; Heiloo, Rotterdam, laden Hoogovens: Phidias, Bremen; Bele, Stock holm; Kindat, Takoradi; Finka, Kotka. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Mynias, Rotterdam: Medon, Antwerpen; Do nets. Archangel; Texelstroom, Liverpool; Argyll, Montreal: Ariadne, Rotterdam; Noordwijk, Mon rovia, erts voor Hoogovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Lydia naar Holbeak: Ugleuralsk, Antwerpen; Bobek Embden, ledig Hoogovens; Isola, Antwer pen; Babt, ledig Zaandam naar Kotka; Fellow- field, Swansea; Clangula, Rotterdam; Aurora, Swansea; Jan Kreumer, Kopenhagen: Voosi, Hol- tenau, ledig Hoogovens; Werner Franck, Has- hiigs; Asmidiske, Hampton Roads; Viron. Kopen hagen; H. J. Kyvig. Antwerpen; Gerd, London: Heriot, Leith; Slavos, Rotterdam; IJstroom, Huil. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Swallow, London, walsmateriaal van Hoog ovens: Amstelstroom. London; Spaarnestroom, Shorehanv. Dispatcher, Paramaribo. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). - I WÊÊMMËtmmÊ lillWËÊÊL vlot te krijgen. Na de reparatie is het schip tot einde 1939 in de vaart gebleven. Op 28 december 1939 arriveerde de „Rotterdam" voor de laatste maal van New York te Rotterdam, na niet minder dan 191 rond reizen naar de V.S. te hebben gemaakt, 70 reizen naar West-Indië en Bermuda en 24 toeristenreizen. In de eerste dagen van januari 1940 werd het schip voor de sloop verkocht naar Hendrik Ido Ambacht. Arie van der Veer Men kan tal van huisdieren houden Op de tentoonstelling „De natuur thuis" in het IJmuider Cultureel Centrum zult u er verscheidene voorbeelden van zien. die u kunt uitbreiden met de honden en de katten. Maar er zijn zo veel meer mogelijk heden. Waarom probeert u niet eens een slang? Uit de weekbladen blijkt wel dat er nog steeds een hausse heerst in deze lieve kruipende diertjes. En waarom niet? Lezen we niet in de boeken van Brehm, dat zijn lievelingsserpent in een boom klom, om hem maar in de verte aan te zien komen, en dat hij langdurig (en ook luidruchtig, omdat het een ratelslang was) begon te kwispelstaarten als zijn baas terug was? Volkomen verdiend is K. Steijn Mid- Kcnnemerland-schaakkampioen geworden. Ook in de tweede ontmoeting met D. van Vuuren behaalde hij de overwinning. Hij onderstreepte hiermee duidelijk dat zijn andere winstpartijen geen toevalstreffers zyn geweest. De tweede partij speelde Steijn met wit. Er ontstond een Ben-Oni partij. De par tijen wogen aanvankelijk goed tegen el kaar op, maar vanaf de twintigste zet kreeg Van Vuuren toch wel iets beter spel. Hij maakte dit duidelijk door een konings- aanval te ondernemen. De actie zag er echter gevaarlijker uit' dan ze in werke lijkheid was. Zonder veel moeite hield Steijn vrijwel gelijk tegenspel. Daarbij kwam dat zijn tegenstander met tijdsgebrek kreeg te kampen. Met een op rukkende randpion ondermijnde Steijn de stelling van zijn rivaal. Toen deze daarbij een ernstige misstap beging kon hij pro motie van een pion slechts ten koste van torenverlies voorkomen. Hij liet zijn tegenstander niet lang in het onzekere over zijn keus en capituleerde! Gelijker tijd overschreed hij tevens de toegestane tijdslimiet. Het kampioenschap van Steijn is stellig verdiend. In de voorronde won hij van gerenommeerde spelers als M. P. Suiker en ir. D. G. Huygen, terwijl ook zijn tegen stander in de finale, de Beverwijker D. van Vuuren, tot de rangen der sterke spelers behoort. Reeds twee jaar geleden kwam Van Vuuren eveneens in de finale. Hij moest daarin echter zijn meerdere erken nen in L. G. Mostertman, die ditmaal door zijn overgang naar de Haarlemse schaak club VHS niet aanwezig kon zijn. Bij de Noordhollandse kampioenschappen zal Mid-Kennemerland nu dus worden ver tegenwoordigd door K. Steijn. De moge lijkheid dat een tweede speler zal worden afgevaardigd, is aanwezig. Het verloop van de tweede partij tussen K. Steijn (wit) en D. van Vuuren (zwart) was als volgt: 1. d4 c5. 2. dó d6 3. e4 e6. 4. Pc3 a6. 5. a4 b6. 6. Pf3 g6, 7. Le2 Lg7. 3. o-o Pe7, 9.Tel o-o. 10. Lgó De7, 11. Dd2 f6. 12. Lh6 exd5, 13. Lxg7 Kxg7. 14. Pxd5 Pxdö, 15. exd5 Ta7, 16. h3 Tb7, 17. c4 Dd8, 18. Ld3 Pe7, 19. Dc3 Peó, 20. Pd2 g5. 21. Kh2 I<g8. 22. Le2 h5. 23. Pf3 g4, 24. Pxe5 fxeö, 25. De3 Dh4, 26. Dg3 Dxg3 schaak. 27. fxg3 Tf2, 23. Kgl Tb-g7, 29. h4 Ld7, 30. a5 b5, 31. cxb5 Lxb5, 32. Lxb5 axb5, 33. a6 en zwart verliest in ver loren positie door tijdsoverschrijding. Advertentie De moderne HDZ- en CONSTANT- in breed, bewerkt of gladde uitvoering. KENNEMERLAAN 60 - 62 Graveren zonder bijbetaling, en klaar terwijl u wacht. Oj Het verhaal heeft me lang ongeloof waardig toegeschenen, tot ik na de be vrijding zelf eens met een ringslangen kolonie ben begonnen. Een bedrijf, dat in de dagen van de bevrijding zeer winst gevend bleek te zijn. De Canadezen be taalden namelijk vele, vele sigaretten voor een van de exemplaren, die mijn broers en ik in een groot aquarium had den ingericht. Lang hebben we ons af gevraagd, wat onze bevrijders toch met de dieren voorhadden, totdat een van hen verklapte, dat het een oergezellige sport was de reptielen bij de officieren in bed te leggen. Oberon Ik kon me opperbest voorstellen, wat de gevoelens van die officieren moeten zijn geweest, want zelf heb ik dit genoegen ook eens gesmaakt.. Een van de inwoners van het ten langen leste overbevolkte aquarium ontsnapte, toen we hem aan een gast lieten zien. Snel ontdekte het arglistige dier een opening in een van de plinten, en het aarzelde geen seconde om daar zijn kop in te steken. Wij reageerden echter vlug en grepen het lieve diertje bij zijn staart, ondertussen duizend ang sten uitstaande, dat het plotseling in tegenweer zijn beroemde geur zou ver spreiden, die ver van „Nuits de Paris" pleegt af te staan. Oberon, zo luidde de naam van deze grootste, meterlange slang uit onze col lectie, bleef echter loyaal, en liet de zui vere trekkracht beslissen, hetgeen tot. ge volg had, dat we een half uur bezig zijn geweest om Oberon weer uit zijn hol te sleuren, wat tenslotte toch niet lukte. Toen hebben we hem ten einde raad zijn gang maar laten gaan. Overtuigd dat we hem nooit meer terug zouden zien. We bleken echter buiten het uithou dingsvermogen van de ringslang te heb ben gerekend. Die nacht werd mijn slaap steeds weer gestoord door het geschuifel van de slang, die onvermoeid zocht naar een opening in het behang. De climax werd echter bereikt, toen ik 's morgens mijn ogen opsloeg na een onrustige nacht, en ontdekte, dat Oberon zich prinsheerlijk op mijn hoofdkussen had neergevleid en met uitdrukking van intense voldoening op zijn gelaat de slaap der rechtvaardigen sliep. Ik kan me nu precies voorstellen, hoe de Canadese officier Johnson of Smith zich moet hebben gevoeld, toen hij op- Velsen-Noord Een ringslang van een meter. Deze werd gevangen in Haarlem-Noord. eens een glibberig gevaarte onder zijn dekens voelde bewegen. En Beëlzebub Brehm heeft geen sprookjes verteld, toen hij het- had over zijn slangen, die in bomen kropen. Wij hadden ook een exem plaar, dat steeds weer in een appelboom zijn heil zocht. Het duurde dan ook niet lang of we hadden hem „Beëlzebub" ge doopt. Voortdurend kon men Beëlzebub op zijn lievelingsplaatje aantreffen, en aan gezien hij de appels met rust liet, lieten ive hem ook ongestoord zijn middagslaapje genieten. Toen kregen we bezoek. Een tante wilde graag de tuin eens bekijken, en natuurlijk kwam het moment, dat ze vlak bij de appelboom was. De stakker had nog steeds niets in de gaten, en de hemel vergeve het hem opeens zei mijn broer „pro beert u eens een lekkere appel". Al bij voorbaat watertandend stak zij haar hand uit om een heerlijk uitziend exemplaar te plukken, toen opeens met een hevig gesis de op dat moment werkelijk sata nische kop van Beëlzebub te voorschijn kwam. Tot op heden kan die tante het verhaal van de zondeval niet lezen zonder even bleek te worden. Kees Maas NOG STEEDS AARDBEIEN AAN DE MARKT Nog komen er op de veiling van Ons Be lang te Castricum aardbeien aan de markt en gezien de prijs die ervoor wordt be taald is aan te nemen dat hiervoor ook bij het publiek goede belangstelling bestaat. Dit is ook het geval met de bonensoor ten welke, behoudens de mindere kwali teit noteringen van boven de gulden te zien geven. Vooral de sperziebonen noteerden maandag hoge prijzen, en de spinazie en bospeen maakten eveneens goede prijzen. De noteringen van maandag waren: pe terselie 30 cent per kistje; soepgroenten 30 cent per kistje; andijvie 0,21-/0,24; sjalotten 0,24sperziebonen 1,25-/ 1,32; spinazie 0,27-/ 0,28; snijbonen ƒ0,51- ƒ1,21; bospeen ƒ0,24; pronkbonen 0,39- ƒ0.45; aardbeien 1.10-/ 1.20; bramen 14,00; augurken f 0,26; komkommers 0,09-/0,16; peren 0,19-/0,24; tomaten 0,38. Vreemde huisdieren: een python kan heel gezellig zijn. Deze dame is er tenminste helemaal niet bang voor. Het oefentijdperk voor de voetbalvereni ging „Kinheim" is nu afgelopen en voor het komende weekeinde gaat de bal weer rol len op „Rooswijk" en „Tussenwijk". In het kader van het HVB-jubileumtoernooi speelt het eerste elftal van Kinheim een wedstrijd tegen Stormvogels 3, die voor de spelersselectie van de geelzwarten mede van groot belang is. Kinheim 2 ontvangt Bloemendaal 2 zondagmorgen op „Tussen wijk" en voorts zijn er: De Kennemers 5 Kinheim 4; De Kennemers 6Kinheim 5 en Kinheim 6De Kennemers 7. In de zaterdagafdeling van de KNVB speelt Kinheim 1 zijn eerste competitie wedstrijd 's middags te 16.15 uur op „Tus senwijk" tegen SVJ. Als eerste-prijswinnaars in het Zand- voortmeeuwenloernooi zijn de Velsenaren verplicht deze wedstrijd te winnen. „In deze afdeling spelen verder: Concordia Kinheim 2 en Kinheim 4IJmuiden 5. Tot aanvoerders van de eerste zaterdag en zondagelftallen van Kinheim zijn res pectievelijk aangewezen de heren J. Spar- reboom en A. Paap. Ook het Kinheim-jeugdprogramma be gint weer met wedstrijden voor junioren, aspiranten en welpen. De opstellingen zijn: Kinheim 1 (zondag): J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, G. Brethouwer en J. v. d. Plas; W. Demmers, J. Hamers, W. Boeren, Th. v. Vuuren en F. Mosk. Kinheim 1 (zaterdag): E. de Boer; J. de Reus en J. de Graaf; A. Bax, J. Sparre- boom en A. Geerlofs; R. Visscher, J. Fol- kerts, J. Bax, L. Nieuwenhuis en J. Boen der. De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zal maandagavond, 7 september in het ge meentelijk ontspanningslokaal van de Van Diepenstraat te Velsen-Noord haar jaar vergadering houden. Behalve de gebruikelijke stukken, die ter tafel worden gebracht en bestuursmede delingen, die ongetwijfeld verband zullen houden met het veertigjarig bestaan van „Kinheim", is er een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren H. Witteman, W. Zonneveld en G. Schrodeur. Laatstgenoem de is niet herkiesbaar. BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: A. M. Kenniphaas-Corne- lissen, z., Duinvlietstraat 60, Velsen-Noord; H. C. Bruinzeel-van Aken, d.. Gen. Cronjé- straat 4rd., Haarlem; G. Broekhoff-Be- rendsen, z., Voermanstraat 78, IJmuiden; J. van Oosten-de Jonge, d., Herculesstraat 19, IJmuiden; T. van Straten-de Jong, z., Vechtstraat 3, IJmuiden; J. W. Rijpma- Wagenaar, d., Wijkerstraatweg 129, Vel sen-Noord; A. Dekker-Boender, z., Van Galenstraat 28, IJmuiden-Oost; M. Balk- Schol, d., Lange Nieuwstraat 464, IJmui den; M. Jasperse-Boonstra, d., Pleiaden- plantsoen 105, IJmuiden: J. G. Tor-Lode- wijk z„ Schroder van de Kolkweg 32, Bloe mendaal; M. J. G. C. C. van Oevelen-Tij- bosch, d., Sparrenstraat 22, IJmuiden-Oost; C. J. Hoolwerf-Voormeer, z., Rozenprieel- straat 24, Haarlem; L. de Ruiter-Steen- beek, d., Schulpweg 298, Velsen-Noord; M. Verheijke-de Ruiter, d., Merwedestraat 52, IJmuiden; B. W. Wittebrood-Puts, z., Pla- netenweg 258, IJmuiden: J. Koelemeijer- Spanjaard, z., Merwedestraat 86, IJmui den: J. M. Zwemmer-de Geus, z., Vecht straat 175. IJmuiden; J. A. Koning-Sik- kenk, z., Antillenstraat 2, Santpoort; E. Kaldenbach-Weber, z., Eenhoornstraat 111, IJmuiden; G. Keesman-Kuijper, d., Ver bindingsstraat 3, Velsen-Noord; H. van Kampen-Rademakers, z„ Kortenaerstraat 16rd., IJmuiden-Oost; M. C. van der Zee- Pleging, d., Frans Naereboutstraat 21, T.Jmuiden-Oost: A. Bax-Vérheij, d., Pleia- denplantsoen 87. IJmuiden; C. G. Deelis- sen-van der Putte, z., van Dalenstraat 149, Santpoort. OVERLEDEN: J. J. Akkerman. 74 jr., echtgenoot van L. H. Overduijn, Orionweg 41, IJmuiden. Tijdens de excursie, die de directie van de koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en aangesloten be drijven te IJmuiden met de leden van de ondernemingsraad op 1 september naar Shell-Pernis en een deel van dc Delta werken heeft gemaakt, is er gesproken over de totstandkoming van de nieuwe C.A.O. Aan de ondernemingsraad werd mede gedeeld, dat de directie besloten heeft van de mogelijkheden die de nieuwe overeen komst biedt, ten volle gebruik te maken, door zowel alle functieionen van de arbei ders als alle salarissen van de beambten met 5 percent te verhogen en door de verwerking van de huurbijslag in de lonen niet te baseren op het tot dusverre be taalde minimum van 2,60, maar op een bedrag van 3,10. met het oog op de overgang van Velsen van gemeenteklasse II naar gemeenteklasse I. Voorts gaf prof. Ten Doesschate een uiteenzetting over de economische beteke nis van de loonsverhoging en de werktijd verkorting en sprak ir. Van Delden in het bijzonder over de consequenties van een en ander voor het bedrijf. De verhoogde lonen zullen voor het eerst op 10 september worden betaald. Eind september wordt dan een nabetaling gedaan van de verhoging over vier weken. Om enorme hoeveelheden rekenwerk te voorkomen, wordt bij de nabetaling een formule toegepast, die de werkelijkheid zo goed mogelijk benadert. Als verdere verbetering van de arbeids voorwaarden valt nog te vermelden, dat de tot voor kort aan een weduwe van een arbeider verstrekte uitkering van twaalf maal een halve week loon ongeveer ver dubbeld is. Volgens de nieuwe C.A.O. wordt er gedurende dertien weken het volle weekloon doorbetaald. In de C.A.O. is voor de jeugdigen van 14 tot en met 26 jaar aangegeven welk percentage hun loon bedraagt van de lonen der volwassenen. Deze percentages worden nu berekend van de verhoogde lonen, zodat ook de jeugdigen profiteren van de verwerking van de huurbijslag in de lonen. De lonen der leerlingen zijn op over eenkomstige wijze opnieuw vastgesteld. In de nieuwe C.A.O. zijn ook de richt lijnen voor vrouwelijke werknemers ver hoogd. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De Beverwijker W. Vastenburg viert vandaag het feit dat hij veertig jaar on afgebroken bij Van Gelder Zonen te Vel sen-Noord heeft gewerkt. Hij vervult in de papierfabriek de functie van aan komend tweede metercontroleur. De heer J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Beverwijk, overhandigde de heer Vasten burg vanmorgen de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau ten huize van de jubilaris, Alkmaarseweg 13 b te Beverwijk. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 23 tot en met 29 augus tus zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 116 schepen (365.094 brt) en ver trokken 139 schepen (351.924 brt). In augustus zijn totaal 616 schepen aange komen (1.504.997 brt) en vertrokken 611 schepen (1.504.220 brt). oxxxx»>3ococox;cccooocccccocc<xxxxxx>5occccccceoc<»coo<xi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE cocococa» VELSEN WOENSDAG 2 SEPTEMBER Thalia: „De misdadiger in de rolstoel", 20 uur. Rex: „Avonturen van een Goed Heertje", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. Raadhuisgemeenteraadsvergadering, 19.30 uur. DONDERDAG 3 SEPTEMBER Thalia: „Zij waren allen schuldig", 20 uur, speciale voorstelling. Rex: „De avonturen van een Goed Heer tje", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstraat van 20 uur af spreekuur. Raadhuis: spreekuur wethouder van openbare werken van 9.3012 uur. Cultureel Centrum: opening tentoonstel ling De Natuur Thuis, 15 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit". „De Spaarbank", Zeestraat, 15 uur: Of ficiële opening spaarbank. DONDERDAG 3 SEPTEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Blake helpt een handje". Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden De derde internationale conferentie van de „Commission internationale de Liai son et de Coordination de la Resistance", die gedurende vijf dagen verzetslieden uit Frankrijk, België, Denemarken, Noorwe gen, Nederland, Luxemburg, Griekenland Italië, Israel, West-Duitsland, Oostenrijk en Estland in Den Haag heeft samenge bracht, is geëindigd. De conferentie heeft verscheidene reso luties aangenomen, waarin het standpunt van de organisaties der oud-verzetsstrij ders werd neergelegd ten aanzien van de twintigste herdenking van de Duitse in val in Polen, van de vrede en de ontwa pening, de Duitse herstelbetalingen, de eenheid van de ex-illegale organisaties, het herleven van het nazisme en het anti semitisme, de geschiedschrijving van het verzet en ten slotte van de structuur en de activiteiten van de eigen internationa le federatie. Het probleem van de Duitse herstelbe talingen in het bijzonder heeft aanleiding gegeven tot lange debatten, waarin dui delijk het licht viel op de in alle gevallen positieve houding ten aanzien van dit pro bleem van de Westduitse Bondsrepubliek tegenover het strikt negatieve standpunt van Oost-Duitsland. De voorzitter van de commissie voor de herstelbetalingen van het Westduitse parlement, die de discus sies bijwoonde, heeft verklaard, dat de autoriteiten van de Westduitse Bondsre publiek ernaar streven alle problemen van de herstelbetalingen op te lossen vóór maart 1963. Totaal heeft West-Duitsland tot dusver rond 10,5 miljard Duitse mar ken voor de herstelbetalingen ter beschik king gesteld. Hierin is begrepen het be drag van ruim 3 miljard mark dat aan Israel is toegekend en de 220 miljoen mark als vergoeding aan nazi-slachtoffers in Ne derland, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. Bij de opstelling van het aan Nederland toegewezen bedrag van 125. miljoen is re kening gehouden met een vergoeding van vijf mark voor iedere dag, doorgebracht in concentratiekamp of op onderduik adres. De Nederlandse regering zal dit bedrag onder de belanghebbenden moeten verdelen. Het Westlandse oogstfeest is begonnen. Nadat druivenprinses Nelly van Geest uit Den Haag dinsdagochtend aan de minister van Landbouw en Visserij op diens depar tement een collectie Westlands fruit had aangeboden, reed zij temidden van een stoet van praalwagens naar Naaldwijk, waar burgemeester D. van Heyst haar 's middags installeerde en haar als teken van haar waardigheid een scepter aan bood. De feestelijkheden duren tot en met zaterdag. De eerste regeringsdaad van prinses Nelly was het openen van een oogstmai-kt op het historische Wilhelminaplein, waar na zij een groot glazen druivenrestaurant in gebruik stelde. Gedurende de komende dagen zal de druivenprinses in diverse ziekenhuizen en kindertehuizen Westland se druiven gaan aanbieden. De Goudse gemeenteraad heeft het ba sisplan voor de binnenstad van Gouda goedgekeurd. De oppervlakte van de openbare straten en pleinen in Gouda zal na uitvoering van het project met 50.000 vierkante meter zijn toegenomen en die van de bouwblokken belangrijk vermin derd. Het totaal aantal bewoners van de binnenstad zal van 10.000 worden terugge bracht op 7.000. Het plan omvat verder talrijke doorbraken, de aanleg van enke le nieuwe straten en pleinen ten behoeve van het verkeer en de bouw van zes nieu we bruggen over de singels. Van de 1.200 krotwoningen zullen er voor verbetering van de binnenstad 300 moeten verdwijnen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5