Minister Van Hemelrijck biedt zijn ontslag aan IJ.V.V. Stormvogels Prinses Beatrix met de „Rotterdam" vertrokken HQ l HET WEER Zijn plan voor voorlopige Kon go-regering uitgesteld DE WOLF van 1833 BONN BETREURT DE KILLE REACTIE VAN POLEN B.M.W. Isetta f 3295.- Prins Bernhard en Prinses Irene deden haar uitgeleide de echte eierbeschuit Hetzelfde weertype Aan het strand sSeè' MORRIS'iy/'W nou turn! MOHAIR DAMESVESTEN ƒ39.75 Eisenhower in tweede helft van oktober naar Moskou In de krant van heden de verf voor het schilderfeest Ontvluchte gedetineerde betrokken bij schietpartij Hallstein-doctrine is overboord gezet Opvolger van M. Ruppert in Eerste Kamer 2 Nieuwe Hamol-crèmes! Het woord is aan Tegenzet? DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 254 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrauiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BRUSSEL (Belga) Van Hemelrijck, de Belgische minister van Kongo, heeft woensdagavond aan premier Eyskens zijn ontslag aangeboden. Deze mede deling van het Belgische persbureau volgt na een kabinetsvergadering die was gewijd aan een rapport van Van Hemelrijck over de toestand in Kongo. Naar van betrouwbare zijde is verno men, drong hij aan op bespoedigen van de uitvoering van de hervormingsplan nen met het oog op het herhaalde aan dringen van Afrikaanse leiders'op het verlenen van onafhankelijkheid. In kringen clie in nauw contact met de regering staan, werd later gezegd, dat Van Hemelrijck' slechts gedeeltelijk tevreden was over de regeringsbekend making van gisteravond, die hij be schouwde als een compromis tussen zijn standpunt en dat van de minister van Buitenlandse Zaken, Wigny. Van Hemel rijck had gehoopt goedkeuring te krijgen voor zijn plan om volgend jaar een voor lopige Kongolese regering te vormen voor het opstellen van een grondwet. In laats daarvan heeft de regering alleen iet voorstel tot instelling van de twee raden aanvaard, waarvan de bevoegd heden nog moeten worden vastgesteld. Eerste-minister Eyskens verklaarde tegenover de pers dat het ontslag van Van Hemelrijck is aanvaard. Hij voegde eraan toe: „Er is geen sprake van een gezamenlijk ontslag van de regering". Sinds de koninklijke boodschap van be gin januari waarin een nieuwe Kongolese politiek met uiteindelijk zelfbeschikkings recht voor de Kongolezen werd aangekon digd, heeft zich een snelle evolutie in Kon go voltrokken. Wat toen revolutionair leek werd door de feiten reeds achter haald. Misschien juist omdat Belgic later dan Groot-Brittannic en Frankrijk heeft ingezien dat het zijn beleid in Afrika moet veranderen, zit men thans met grote moei lijkheden, niettegenstaande het prachtige werk, dat in Kongo werd verricht. Ander zijds hebben de Belgen tot dusverre wei nig bemerkt van westerse saamhorigheid. Over de wijze waarop de regeringsverkla ring van januari moet worden geïnter preteerd en toegepast bestaat lang geen eenstemmigheid, noch bij de Belgen in Europa, noch bij de blanken in de Kongo, noch tussen de Kongolezen en het moe derland. De voornaamste partijen in Kongo wei geren bijvoorbeeld hun medewerking aan verkiezingen op gewestelijk en provinciaal Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog eri zonnig weer met de zelfde of iets hogere tempera turen. Zwakke tot matige, over dag af en toe vrij krachtige oos telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en zonnig strandweer met matige wind uit het oosten. Tempe ratuur in de middag ruim 20 gr. C. Zeewater minder helder met toene mende kans op kwallen. Tempera tuur tussen 18 en 19 gr. C. Aanhou dende landwind vraagt ondanks vlakke zee zonder branding, uiterste voorzichtigheid bij baden en zwem men. Laag water 's middags 12 uur. Hoog water 's middags half vijl'. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens acht uur tot 's middags half drie. niveau in Kongo, zolang er niets is vast gesteld omtrent de verkiezingen voor een wetgevende vergadering en de vorming van een Kongolese regering. Waarom toe geven aan politiek onrijpen, aan chantage van belhamels? zo vragen de tegenstan ders van de heer Van Hemelrijck. Dat zou zwakheid zijn. Maar in Kongo bevinden zich honderdduizend blanken en dertien miljoen Kongolezen op een gebied dat tachtig maal zo groot is als België. Is het teken van zwakheid te erkennen, dat wa pens geen argument zijn en dat, indien het ooit tot bloedvergieten mocht komen, een Belgisch-Kongolese gemeenschap vol strekt onmogelijk zou worden? Zonder een vreedzame, politieke oplossing zal het ook onmogelijk zijn de zeer moeilijke eco nomische, sociale en vooral financiële pro blemen op te lossen waarvoor België en Kongo zich geplaatst zien. België alleen kan zeker de miljarden niet opbrengen, die nodig zijn om het ontwikkelingswerk voort te zetten en het buitenland wacht met investeren tot er politieke rust heerst. Aan de andere kant werkt juist gebrek aan voldoende financiële middelen de onrust in de hand. „Wachten op perfecte oplossingen" kan men niet. Men moet al blij zijn met de medewerking van de goedwillende Kongo lese elementen, zelfs al ontbreekt het hun aan de noodzakelijke vakkennis. Al doen de leert men en het is beter de Kongole zen zelf verantwoordelijkheid te geven voor wat toch niet tot in de perfectie kan geschieden. Daarvoor ontbreekt het aan de nodige middelen en krachten. De heer Van Hemelrijck stuit echter op tegenstand, ook in zijn eigen partij en bij zijn rooms-katholieke ambtgenoten. Het tegengestelde standpunt wordt bijvoor beeld ingenomen door oud-minister van Koloniën, thans minister van Landbouw, baron Vleeschauwer, die geen aanvulling van de regeringsverklaring van januari wenst. Minister Vleeschauwer wordt daai-bij gesteund door de meeste liberale ministers. Snelle politieke hervormingen zijn echter nodig om een financiële cata strofe te vermijden. Reeds zijn de Kongo- Advertentie BARTEUORISSTR,HAARLEM TEL 13439 LEibSESIRAAT::(BU'KÓNINGSkEW); AMST^DAM'TEI Advertentie Vrijdag 4 september van 19—21 uur bestaat er weer gelegenheid tot het afhalen van lidmaatschapskaarten in de bestuurskamer van Hotel Kenne- merhof. HET BESTUUR BELGRADO (Reuter) In Oosteurope- se kringen in Belgrado is verklaard, dat president Eisenhower waarschijnlijk in de tweede helft van oktober zijn bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. Hij kan dan voor de strenge Russische winter be gint, en ook voor de jaarlijkse feestelijk heden ter herdenking van de revolutie van 1917, vertrokken zijn. PARIJS (Reuter) „Paris-Presse" maakt melding van onbevestigde geruch ten, dat premier Kroesjtsjev deze maand, op weg naar of op de terugreis van de Verenigde Staten een bezoek aan Parijs zal brengen. Hoewel van Franse en van Russische zijde geen bevestiging of te genspraak kon worden verkregen, ver klaarden leiders van de Franse commu nistische partij, dat Kroesjtsjev komt. Advertentie 300 cc (3 wielen) met motorrijbewijs J. J. v. KOOT EN Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 - 16615 Grote Houtstraat 110 - Haarlem - Tel. 12349 pag. Van Hemelrijck biedt ontslag aan 1 Weerrapporten1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel3 Beurs 4 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Kunst 5 Kennemer Kruimels 7 Agenda 7 Uit stad en omgeving 7, 9, 11 Eisenhower in Parijs 13 Sport 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Advertentie CM#] SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Telef. 6121 lese waarden op de Brusselse beurs tot een ongekend dieptepunt gedaald.. De leden van het Belgische koningshuis hebben als nazaten van koning Leopold II die eens Kongo aan de Belgen ten geschen ke gaf, steeds zeer veel belangstelling voor Kongo en zijn lot aan de dag gelegd. Men heeft er de vorige koning zelfs wel van beschuldigd, er een eigen koloniale politiek op na te houden. Hoe het ook zij, de laatste dagen is er, behalve in het ka binet van de minister van Kongo en dat van de eerste minister, ook aan het hof druk over de in Kongo te volgen politiek geconfereerd. Intussen is het kabinet het na een lang durige zitting slechts eens geworden over een in vrij vage termen gesteld communi qué. Daarin verklaart de regering trouw aan haar beleidsverklaring van 13 januari en bevestigt nogmaals haar wil het Kongo lese volk in rust en onder eerbiediging van de persoonlijke rechten, naar zijn ont voogding te leiden. De algemene raad en de raad van wetgeving zullen na de instel ling van de provincieraden in 1960 tot stand komen. De regering heeft de teksten in voorbereiding gegeven betreffende de bevoegdheid en de machten waarmee de bedoelde instellingen zullen worden be kleed. In de afgelopen nacht heeft in een café in de Haarlemse binnenstad een schiet partij plaats gehad, waarbij een 32-jarige Haarlemmer twee keer in de linkerhand werd geschoten. De dader zou een op 24 augustus uit het Arnhemse Huis van Be waring ontsnapte gedetineerde zijn ge weest. De man, die nog steeds voortvluchtig is, kon na de schietpartij ontsnappen. De po litie is thans naar hem op zoek. Het schie ten was het gevolg van een hoog opge lopen twist. De gewonde Haarlemmer is overgebracht naar het Grote Gasthuis in Haarlem. In de afgelopen nacht om kwart over twaalf is het nieuwe vlaggeschip van dc Holland Amerika Lijn, de „Rotterdam" met Prinses Beatrix één van de 1400 passagiers aan zijn eerste reis begon nen. De duizenden lichtjes aan boord van het schip vormden het baken voor velen, die met auto's het schip langs de Water weg nog een eindweegs vergezelden. In de top van de hoogste mast wapperde de standaard van Prinses Beatrix, die de ge hele reis als een koninklijk symbool het schip zal sieren. Een trotse vader bracht gisteravond zijn oudste dochter aan boord en ver trouwde haar toe aan de zorgen van com modore C. Bouman. Prins Bernhard lach- (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad betreurt men ernstig de Poolse reacties op de rede van bondskanselier Adenauer, waarin hij sprak over de twintigste verjaardag van het begin van de tweede wereldoorlog. Vooral het scherpe antwoord van de Pool se premier Cyrankiewicz heeft veel te leurstelling gewekt. Desondanks is men van Westduitse kant van plan de pogin gen voort tc zetten om de verhouding tot Polen te verbeteren als een bijdrage tot de algemene ontspanningspolitiek, zoals die thans tussen Oost en West wordt ge volgd. Daarbij wordt er op gewezen, dat Ade nauer zijn x'adiorede over Polen en de tweede wereldoorlog reeds op papier had gezet, voordat president Eisenhower te Bonn aankwam en juist toen in Poolse dagbladen felle aanvallen werden gedaan op de C.D.U.-C.S.U.-delegatie naar het congres te Warschau van de Interparle mentaire Unie. Het is uitgesloten dat van Westduitse kant op korte termijn pogin gen zullen worden gedaan om diplomatie ke betrekkingen met Polen aan te kno pen. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung kan men hieruit opmaken, dat er geen radicale ommekeer in de ambte lijke politiek jegens de Oosteuropese sta ten is te verwachten. Men wil zich niet hals over kop storten in een Oosteuropees avontuur door overdreven snel diploma tieke betrekkingen aan te gaan met Po len, waardoor de verhouding tot de Sov jet-Unie belast zou worden. In elk geval blijkt hieruit wel, dat Bonn een soox-t koerswijziging met zijn Oost europese politiek heeft ingeluid. Uitwisse ling van diplomatieke betrekkingen met een communistisch geregeerd land als Po len acht men hier niet meer, als tot voor kort, een erkenning in te houden van de Oder-Neisse-grens. Daarmee stapt Bonn af van de Hallstein-doctrine, volgens wel ke West-Duitsland alleen officiële be trekkingen kan onderhouden met landen, die Oost-Duitsland niet erkennen. Een doctrine die het diplomatieke verkeer van Bonn met alle communistische staten be halve Rusland onmogelijk heeft gemaakt totdusver. Zou van Russische zijde nu binnenkox't in het kader van een vex-zoe- ningspolitiek op tactische wijze aange drongen werden op Pools-Westduitse di plomatieke betx-ekkingen, dan zou te Bonn daaraan niets in de weg worden gelegd. Voox'lopig gaat het er voor de Westduitse regering om in het geheel van de pogin gen tot ontspanning in de wereld alleen de sfeer tussen Bonn en Warschau wat te verbeteren en reeds hierbij stuit men op grote moeilijkheden. Ten gevolge van de benoeming van de heer M. Ruppert tot lid van de Raad van State zal een vacature ontstaan in de Eex1- ste Kamer. Voor benoeming tot lid van dit college komt volgens de anti-revolu tionaire lijst in aanmei'king de heer J. Abels te Groningen. Advertentie Een grote vooruitgang m de huidverzorging Hamol crème Hydratante Vernieuwt het vochtgehalte van het huidweefsel en houdt dit tevens in evenwicht, zodat de huid verrassend jong en soepel wordt. 3.90 Hamol crème Cellulaire De actieve, eelopbouwende vochtinbrengende voedings crème. Bestrijdt rimpelvor- ming. Draagt bij tot verjon ging van de huid. f 3.90 Schoonheid uit Zwitserland te toen hij de tientallen fotografen en ca- mei-alieden vi-oeg: „Zouden we er even door mogen?" Het leek wel of alle passa giers op de „Rotterdam" naar het gang boord waren gestroomd, waar commodore Bouman het hoge gezelschap opwachtte. Toen de begroeting achter de rug was, moest een weg worden gebaand tussen de velen, die prinses Beatrix en Prinses Ii'e- ne, die haar zuster uitgeleide deed, har telijk toejuichten. De Amerikaanse passa- giei-s waren wel bijzonder enthousiast. Het ging alles even spontaan en feestelijk bij deze inscheping op deze heldere avond. De Prinses wordt op haar reis vergezeld door jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van de Koningin, de luitenant-ter-zee eerste klas se W. V/. Cuyck, adjudant van de Pi'ins, mevrouw mr. M. Scholtens-Meui-s, parti culier secretaresse van de Prinses, en de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheids dienst van het Koninklijk Pluis. De „Rotterdam" heeft op zijn maiden trip vele andex-e gasten aan booixl, i-ela- ties van de H.A.L. en de Rotterdamsche Dx-oogdok Maatschappij. Bij de passa giers is o.a. ook de voordrachtkunstena res Geoi'gette Hagendoorn. Het nachtelijk uur van het vertrek van de „Rottei-dam" werd gekozen om van daag nog Le Havi-e te kunnen binnenlopen. Vandaar gaat de „Rotterdam" naar Southampton en dan i-echtstreeks naar New York, waar het schip volgende week vrijdag wórd- vei'wacht. Kroonprins Carl Gustmi van Zweden is nu dertien jaar en is als leerling van het Sigluna College ingeschreven, waar hij samen met achttien klasse genoten zal wonen in het internaat „Aludden"Hij deelt zijn kamer met Carl-Johan Smith, een vriendje uit zijn schooltijd op de Broms School te Stockholm. In het internaat is het bedtijd om kwart voor negen. Het zakgeld bedraagt tien kronen per maand. Op de eerste dag keek de prins in de leerlingenkamer van Aludden zijn boeken alvast in, nadat zijn moeder, Prinses Sibylla, hem naar het internaat had gebracht. S i r i u s Liefde en champagne lijken op elkaar, ook in de katterigheid die erop volgt als de kwaliteit niet goed was. Premier Nehroe van India heeft verle den week in het paidement te New Delhi gezegd zich niet te kunnen voorstellen dat „enige buitenlandse overheid" iets zou doen dat een aantasting zou zijn van de soevereiniteit der Indisch-Tibetaanse grensstaten Bhoetan en Sikkim, maar dat India deze staten in elk geval tegen iede re indringer zou verdedigen. Als het ware om Nehx-oe's voorstellings vermogen te vex-levendigen hebben de Chinezen intussen hun militaire bedrij vigheid minder op die grensstaten en meer op India's eigen nooi-doostelijke gi-ens ge richt. Hun troepen zijn daarbij klaarblij kelijk op Indisch grondgebied doorgedron gen en hebben er strategische posities in genomen en geconsolideerd. Volgens vandaag ontvangen berichten uit dat grensgebied zouden de Chinese troepen zich in de omgeving van de grens post Loengjoe, waaruit de Indiërs zich hebben teruggetrokken, over een breder front hebben uitgespi-eid en zich erop voor- bereiden het land dieper binnen te dringen. Onder deze omstandigheden wordt het voor Nëhroe wel heel moeilijk, zijn be faamde inschikkelijkheid ten aanzien van de communistische wereld te handhaven en de regering in Peking met fluwelen handschoenen te blijven aanpakken. De moeilijkheden bij de Indische legei'leiding, die ten dele zijn voortgekomen uit me ningsverschillen omtrent de verdediging van de noordoostelijke grensgebieden, hebben al aangetoond dat het voor hem in de praktijk onmogelijk zou zijn, in de hui dige situatie te blijven vasthouden aan een politiek die zou kunnen worden uitge legd als een neutralisme-tot-de-laatste- ademtocht. Dat Nehroe dit zelf inziet blijkt trouwens wel uit zijn belofte om Bhoetan en Sikkim „tegen elke indringer*" te vex'dedigen, een belofte die a fox-tiori moet gelden ten aanzien van pogingen om India zelf binnen te dringen. Ook de machthebbex's in Peking moeten dit beseffen en zij moeten dus wel zeer be langrijke redenen hebben voor het schep pen van incidenten aan de grens met In dia als zij daarvoor een onvex*mijdelijke vex-slapping of misschien zelfs ineenstor- ting van India's neutralistische politiek over hebben. Het lijkt geen i'edelijke ver- ondei'stelling dat zij dit zouden doen voor niets anders dan een gx*enscorrectie, ook al zouden er aan zo'n grenscox-rectie be paalde militair-strategische voordelen zijn vex-bonden. Want zulke voordelen kun nen zeker niet opwegen tegen de politiek- strategische nadelen die voor China zou den voortvloeien uit een wijziging van Nehroe's neutx*alisme in een politiek van samenwex'king met of zelfs maar door slaggevende sympathie voor het Wes ten. Het is daax-om aannemelijker dat China aan de gi-enzen van India een spel van we reldpolitiek aan het spelen is, namelijk in die zin dat het probeert, Kroesjtsjevs plan nen voor toenadering tussen Oost en West te doorkx'uisen. Want het Chinees-Indische gx-ensconflict, dat samen met de van Chi nese kant aangemoedigde rebellie in Laos nieuwe spanningen in Azië vex-wekt, kan onmogelijk onbespx-oken blijven wanneer Eisenhower en Kroesjtsjev elkaar binnen kort ontmoeten. Amerikaanse vragen hieromtx-ent zullen de Russische regerings leider dan in een uiterst moeilijk parket bx*engen. Kroesjtsjev zal zijn grote Chinese bond genoot onmogelijk tegenover het Westen kunnen desavouex*en; maar als hij in Washington zou px*obex*en, de Chinese hou ding te verdedigen, zou er van zijn toena deringspogingen niets terecht komen. En al evenmin zal hij kunnen zeggen „Ik kan er niets aan doen," want daax-mee zou hij in westerse en stellig ook in Chinese ogen de leidende positie van de Sovjet- Unie in het communistische blok prijsge ven. Het is algemeen bekend dat Kroesjtsjevs politiek van betere relaties met het Wes ten in Peking niet wox*dt gewaardeex-d, misschien ook al daarom niet omdat Chi na vreest in een nu nog verre toekomst geïsoleerd te zullen worden. Maar tegen over de buitenwex-eld moeten Peking en Moskou één lijn blijven trekken, althans doen alsof. Nu Kroesjtsjev zijnerzijds de toenaderingspolitiek ten opzichte van Amerika doox*zet en deze zelfs pex*soonlijk in Washington gaat bepleiten, heeft China wellicht besloten een tegenzet te doen om de Russische premier bij dat bezoek in een zo pijnlijke situatie te brengen dat het bereiken van zijn reisdoel erdoor bemoei lijkt wordt. En dat men in Peking daar voor het neutx-alisme van India (dat later misschien wel weer gelijmd kan worden) op het spel zet, lijkt niet zo onwaarschijn lijk. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1