Eisenhowers missie in Europa werd met succes bekroond VESPA America's steun voor het Franse beleid in Algerije MORRIS 'èefore tjou êuif! HET WEER LAOS VRAAGT UNO- STRIJD KRACHTEN Militaire refeellie in Argentinië roomboterallerhande patisserie BEKKERS Mantero Gist zijn post als opperbeveSheSsber weer op Hazetthergjes Hazen berg's J. J. VAN KOOTEP Aanhoudend droog Aan het strand Eisenhower en mr. J.f^s Het woord is aan NSB-er Van Geelkerken en SD-cfficier Haase in vrijheid gesteld A mbtenarensalarissen Bonden willen voorbeeld nemen aan metaalindustrie Minister wil ontwikkeling in bedrijfsleven afwachten In de krant van heden: Tariefverhoging voor stadslijnen voor N.Z.H. Overstapjes en enkele reizen ongewijzigd Er is weer een minister van Defensie C onf ectie-industrie Loonsverhoging en werktijdverkorting VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 255 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Met de brede glimlach rond de mond, waarmee Eisenhower ook in Parijs de harten veroverd lijkt te hebben, is Amerika's staatshoofd om negen uur van morgen weer in zijn Boeing-toestel gestapt. Hij was met een hefschroefvliegtuig van Rambouillet naar Le Bonrget gevlogen. Na een adempauze van twee dagen welverdiende rust in Schotland keert de president zondag of maandag terug naar Washington en de opinie in Parijs is dat van algemeen westelijk standpunt bekeken Eisenhower's Europese missie als een succes mag worden beschouwd. Van de drie etappes van zijn reis was Parijs, na Bonn en Londen, zeker wel de zwaarste kluif. Men zou zeker te ver gaan door te veronderstellen dat alle problemen en tegenstellingen over Algerije, over de Franse kernbom, over de reorganisatie van de NAVO, nu in een handomdraai zijn opgelost. Maar de zwaarste obstakels zijn opgeruimd en de weg voor een overeenkomst lijkt open te liggen. Over Berlijn en het gesprek met Kroesjtsjev en de verhouding Oost- West in het algemeen, waren de beide presidenten het in elk geval eens. Zij zijn het ook eens over de opvatting dat een topconferentie die in beginsel nuttig is, echter pas bijeengeroepen kan worden als zij redelijke kansen heeft een positief resultaat op te leveren. President De Gaulle heeft een redelijke kans, dat de Verenigde Staten Frankrijk zullen steunen, wanneer tijdens de komen de zitting van de UNO-Assemblee de Al gerijnse kwestie wordt aangesneden. En ook voor een reorganisatie van de NAVO in de geest, waarvoor Frankrijk heeft ge ijverd, is de basis in Parijs gelegd. De gedachtenwisselingen tussen Eisenhower en De Gaulle, die alle problemen en de len van de hele wereld betroffen, liepen, zo merkt men in Franse officiële kringen op, in feite al vooruit op een westelijke topleiding, waarin ook Frankrijk verte genwoordigd zal worden. NAVO: hoeksteen Van alle ministers en diplomaten, die deze dagen in Parijs aanwezig waren, was mr. Luns, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, zeker een dei- best en volledigst geïnformeerde perso nen. De Nederlandse minister is in zijn kwaliteit van voorzitter van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie door president Eisenhower persoonlijk van zijn bespre kingen en bedoelingen op de hoogte ge steld, bij welke ontmoeting ook ambassa deur Stikker en secretaris-generaal Paul- Henri Spaak aanwezig waren. Voordat mr. Luns, op de trein stapte naar Le Ha vre om daar op de „Rotterdam" scheep te gaan, sprak hij als zijn vaste overtui ging uit, dat ieder gevaar voor een Ame rikaans-Russische koehandel, waarvan Europa het gelag zou betalen, definitief kan worden afgeschreven. Eisenhower, aldus mr. Luns, beschouwt de NAVO als de hoeksteen van de Amerikaanse buiten landse staatkunde en zijn spontaan be zoek aan de zitting van de permanente At lantische raad gistermiddag werd niet al leen door hoffelijkheid ingegeven, maar was vooral ook een symbolisch gebaar dat in deze zin, zo meent Luns, zeker ook in Moskou verstaan zal worden. Over het verblijf van Eisenhower in Europa en speciaal in Parijs, waar, van wege het Algerijnse vraagstuk de groot ste moeilijkheden gelegen waren, zal ze ker nog lang worden nagekaart. Men kan, lijkt ons, nu echter al zeggen dat het in zekere zin een gelukkige omstandigheid was dat de Verenigde Staten en Frank rijk in Eisenhower en De Gaulle presiden ten bezitten die een grote armslag hebben om hun buitenlandse politiek zonder rug gespraak te kunnen bepalen. Alle waar nemers zijn het er wel over eens, dat, na de dood van Dulles, Eisenhower en niet Herter de leidsels van de Amerikaanse buitenlandse politiek in handen heeft ge nomen. Het succes van de besprekingen in Parijs, die ruim zeven uren hebben ge duurd, werd in laatste instantie, zo laat het communiqué doorschemeren, bepaald door de psychologische omstandigheid, Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL:'13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KGNIMGSPIEIN) AMSTERDAM TEL 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Verwachting tof mox-genavond: Droog weer met weinig bewol king en weinig verandering in temperatuur. Matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mooi en zonnig strandweer. Ma tige wind uit het oosten. Tempera tuur in de middag oplopend tot om streeks 21 gr. C. Zee vlak zonder branding, troebel water met kans op kwallen. Voorzichtigheid bij ba den en zwemmen zeer geboden. Temperatuur zeewater 18 gr. C. Laag water 's middags 1 uur, hoog water 's middags tien over vijven. Strand voor fietsen berijdbaar van half negen tot drie uur. dat Eisenhower en D«* Gaulle, ondanks hun verschillend karakter, als wapen broeders uit de laatste oorlog elkander goed bleken te begrijpen. De balans van de reis van Eisenhower, die na zijn twee instortingen een nieuw reservoir van ener gie en dynamiek lijkt te hebben aange sproken, mag ongetwijfeld als positief worden omschreven. Voorlopig geheim (Reuter) Van officiële zijde in Parijs is meegedeeld, dat het gemeenschappelij ke Frans-Amerikaanse communiqué, dat na afloop van de besprekingen tussen Eisenhower en De Gaulle is uitgegeven, opgesteld is met de bedoeling om de wer kelijk belangrijke resultaten van het overleg voorlopig geheim te houden. De resultaten zullen te zijner tijd op de meest passende wijze aan het licht treden, zo werd van Amerikaanse zijde opgemerkt. Franse woordvoerders legden de nadruk op de indruk die De Gaulle op Eisenho wer heeft gemaakt bij zijn pleidooi voor Amerikaanse steun voor zijn pogingen om een rechtvaardige oplossing van de Alge rijnse kwestie te bereiken. Het ontbreken van een positieve verklaring in het com muniqué zou in de eerste plaats veroor- zaakt zijn door de noodzaak om datgene wat De Gaulle nog over Algerije te zeg gen heeft, geheim te houden totdat de Franse president zijn verklaring heeft afgelegd. Volgens diplomatieke waarnemers vor men de drie volgende punten het belang rijkste resultaat van Eisenhowers overleg in Parijs: 1. De Gaulle is er in geslaagd om in de hoogste Amerikaanse kringen meer be grip te wekken voor de manier waarop hij het Algerijnse vraagstuk behandelt. 2. Het enthousiaste onthaal dat Eisen hower in Parijs van de zijde der Franse bevolking is ten deel gevallen betekent een keerount in de betrekkingen tussen beide volken. Het betekent het einde van de propaganda in Frankrijk, die er voort durend op hamerdé dat de Amerikanen naar huis moesten gaan, zo zei men. 3. De besprekingen en de reactie van de Fransen hebben het westelijke bondge nootschap versterkt, hetgeen van groot belang is aan de vooravond van Kroesjt- sjevs bezoek aan de Verenigde Staten. Hernieuwde invitatie Uit dc omgeving van Eisenhower werd vernomen dat de Amerikaanse president De Gaulle voor de tweede maal voor een bezoek heeft uitgenodigd. De eerste uit nodiging kwam kort nadat De Gaulle in Frankrijk weer aan de macht was geko men. De Gaulle heeft, naar verluidt, Eisenhower medegedeeld dat hij de Ver enigde SI aten gaarne zal bezoeken, wan neer de Franse binnenlandse toestand dit mogelijk maakt. L a t ij n s spreekwoord: Wie in kennis vooruitgaat en daarbij in karakter achteruit, gaat alleen maar achteruit. Ter gelegenheid van de opening van het oester- en mossel seizoen te Yer- seke is op de Oosterschelde een fees- telijke vlootschouw gehouden. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns zat naast president Eisenhower in een open auto toen zij gisteren van de Amerikaanse ambassade in Parijs naar het Paleis Chaillot reden. De komst van Eisenhower veroorzaakte enige opschudding in het hoofdkwar tier van de NAVO. omdat men niet had verwacht dat Eisenhower zelf het woord zou komen voeren in de per manente Atlantische Raad. Er waren maar vijf ministers van Buitenlandse Zaken aanwezig. Advertentie De gewezen plaatsvervangend lei der van de N.S.B. en chef van de ..Nationale Jeugdstorm" C. van Geel kerken is na een detentie van veer tien jaren in de strafgevangenis van Breda voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Van Geelkerken woont weel bij zijn echtgenote in Lunteren. Voorts is ook de voormalige S.D.- officier George Haase uit de straf gevangenis van Breda ontslagen. Deze is inmiddels naar zijn woon plaats Roesrath in West-Duitsland teruggekeerd. Beide politieke delin quenten waren tot levenslange ge vangenisstraffen veroordeeld. De Duitser hoorde oorspronkelijk de doodstraf over zich uitspreken, doch kreeg later gratie. De thans 58-jarige Van Geelkerken richtte in 1931 met de geëxecuteerde ir. A. A. Mussert de N.S.B. op. Hij bleef Musserts naaste medewerker. In 1945 werd V an Geelkerken in hechtenis geno men. Vijf jaar later werd hij bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeeld tot levenslang. Wegens goed ge drag in gevangenschap werd de oud- N.S.B.-voorman „op jaren gesteld". Bij zijn in vrijheidstelling is echter vast gesteld, dat Van Geelkerken onder toe zicht van de Justitie blijft. Hij mag het land dan ook niet verlaten en zal geen paspoort krijgen. De Duitser George Haase maakte deel uit van de „Sicherheiisdienst". Als hoofd van üe „Aussenstelle" in Groningen maakte hij zich schuldig aan zware mis drijven jegens Nederlanders. De nu 49-jarige oud- S.D.-officier werd het vorige jaar in de Duitse pers ge noemd, nadat zijn veertienjarige zoon bij Hoek van Holland bij het zwemmen een dertienjarige Nederlandse jongen van de verdrinkingsdood had gered. De vader van de geredde, een Rotterdamse zaken man, berichtte het voorval aan de minis ter van Justitie, waarbij hij een verzoek indiende om Haase in vrijheid te stellen. De Duitser zal Nederland nimmer meer binnen mogen komen. In de strafgevangenis van Breda bevin den zich thans nog twaalf Duitse oorlogs misdadigers. Ir. S. H. Visser, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, is ter benoeming tot minister van Defensie voorgedragen aan de Koningin. LONDEN (Reuter) Laos heeft de UNO verzocht met spoed strijdkrachten te sturen, aldus meldt de ambassade van dit land in Londen. Er waren in de Britse hoofdstad geen berichten over het tijdstip en de wijze waarop de UNO was be naderd. Een woordvoerder van de ambas sade zei, dat de Laotiaanse minister van Buitenlandse Zaken donderdag het nieuws aan de ambassade had verstrekt. In de verklaring van de ambassade wordt gezegd, dat Noord Vietnamese com munistische troepen Laos aanvallen met gebruikmaking van artillerie op Vietna mees gebied. De verklaring van de Laotiaanse am bassade te Londen luidt als volgt: „Tegen over de karakteristieke agressie van de democratische republiek Vietnam, welker troepen Muong Het en Xieng Kho aanval len met gebruikmaking van artillerie op haar gebied, heeft de koninklijke regering van Laos de UNO verzocht met spoed strijdkrachten te zenden". Advertentie Falcon Dames- en Herenregenjassen De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft gisteren in aanwezigheid van de minister van Binnenlandse Zaken besprekingen gevoerd over de werkwijze van het geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken en over de voor het overheidspersoneel te volgen loonpolitiek in het kader van het nieuwe gedifferentieerde loonbeleid. Met betrekking tot de verbetering van de werkwijze van het overleg had een al gemene gedachtenwisseling plaats waar bij zowel door de minister van Binnen landse Zaken als door de personeelsor- ganisaties positieve suggesties werden gedaan ter verbetering van dat overleg. De gedachtenwisseling hieromtrent zal binnenkort worden voortgezet in de daar voor bestemde afdeling van de centx-ale commissie. Met betrekking tot de te volgen sala- rispolitiek voor het overheidspersoneel werd door de organisaties bepleit voors hands de loonontwikkeling in de metaal industrie te blijven volgen. De minister van Binnenlandse Zaken was van mening dat overeenkomstig het door de regering ingenomen standpunt met een verhoging der salarissen zal moeten worden gewacht totdat meer gegevens bekend zullen zijn omtrent de loonontwikkeling in het par ticuliere bedrijfsleven. Het overleg hier over zal worden voortgezet. Advertentie WERKELIJK VOORTREFFELIJK onze 1.30 per 250 gr* CENTRUM GALERIJ TEL 130 BUENOS AIRES (Reuter) Generaal Montcro, die twee dagen geleden als op perbevelhebber van het Argentijnse leger was ontslagen, heeft vrijdag in een leger- school in Buenos Aires een hoofdkwartier ingericht en de toegangen met vracht auto's en bussen gebarricadeerd. De ge neraal, die een krachtige tegenstander van het peronisme is, gaf een verklaring uit waarin hij zei besloten te hebben weer als opperbevelhebber op te treden ter ver dediging van het grondwettige gezag en tot herstel van de discipline in het leger. Generaal Montero verliet zijn hoofd kwartier voor een onderhoud met presi dent Frondizi die hem had uitgenodigd en volledige garanties voor zijn veiligheid had gegeven. De Argentijnse Kamer van Af gevaardigden veroordeelde donderdag avond met 80 tegen 31 stemmen het „on gedisciplineerde" optreden bij de strijd krachten. dat in het binnenland schade berokkent aan de democratie en in het buitenland aan het prestige van Argen tinië. De verklaring was door een afgevaar digde van de oppositie ingediend. Het was de eerste maal dat een voorstel van de oppositie zoveel stemmen verwierf. Er zijn tanks van de rand van Buenos Aires naar de stad zelf overgebracht. De minister van Economische Zaken. Alsoga- ray, eiste na een spoedzitting van het ka binet de overgave van de generaal, maar blijkbaar zonder succes. Het garnizoen van Coi'doba, dat in het verleden i"eeds een belangrijke rol bij de opstand tegen Perón heeft gespeeld, gaf een waarschu wing uit, dat elk gebruik van geweld te gen Montero het land in een toestand zal storten welke onmogelijk kan worden voorzien. pag. Succes voor Eisenhower1 Tariefsverhoging N.7.H1 Weerrapporten 1. 2 Economisch nieuws2 Op dc Praatstoel3 Uitgaan in Haarlem5 F euilleton5 Radio en Televisie5 Kunst 5 Beurs 4 Agenda 7 9 Uit stad en omgeving 7, 9 De Schrijver volgt Van np H Sport. 13 dit nummer re,staat ui'1 veertien pagina'S'. Met ingang van maandag zullen de ta rieven van de ritten-, week- en scholieren- kaarten van de stadsljjnen in Haarlem met één zesde in prjjs worden verhoogd. De zevenrittenkaart wordt vervangen door een zesrittenkaart, die één gulden zal blijven kosten. De prijzen voor enkele reizen en overstapjes blijven ongewijzigd. Per 1 oktober zullen ook de maand abonnementen voor de stadstrajecten met één zesde in prijs worden verhoogd. Met de invoering van de winterdienst op 4 ok tober zal de frequentie van enige Haar lemse stadslijnen gedurende de avonduren worden verminderd. De dienst Haarlem IJmuiden zal per 4 oktober 's avonds een kwartierdienst krijgen fthanc oor ha 1 fmircdienst). Advertentie een nieuw gebakje met heerlijke vulling. 1e Igss banketbakkerij CENTRUM GALERIJ Minister-president De Quay: „Ik heb altijd wel gedacht dat ik er nog ergens een zou vinden Werkgevers- en werknemersorganisatie in de confectie-industrie hebben zich, naar zij in een gezamenlijk communiqué meedelen, in het kader van de gedifferen tieerde loonpolitiek en aan de hand van de daarvoor door de overheid gestelde richt lijnen beraden over de wijze, waarop een en ander in hun bedrijfstak kan worden gerealiseerd. Zij hebben hierbij overeen stemming bereikt over de verhoging van de basisuurlonen van de volwassenen met 4 pet. en verwerking van de huurbijslag 1957, waaraan de jeugdlonen zullen wor den aangepast. Eveneens werd overeengekomen met in gang van 1 januari 1960 een begin te ma ken met een geleidelijke verkorting van de werktijd. Buitendien zullen partijen zie nog nader beraden over de verbetering van bepaalde secundaire arbeidsvoorwaar den. Er zal naar gestreefd worden de goedkeuring van het College van Rijks bemiddelaars voor 1 november aanstaan de te verkrijgen teneinde op die datum de nieuwe C.A.O. voor de confectie-industrie te kunnen invoeren. Advertentie Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000-16615 Gr«te Houtstraat 140 - Haarlem - Tel. 12349

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1