VELU PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Afremming van de hoogconjunctuur Wereldnieuws Depressies blijven verre Winst met de helft gedaald 1958 was bewogen jaar ZEER BIJZONDERE AANBIEDING VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 2 JAAR VERSLAG BILLITON MIJ. petroleum DE HAARDOUE Sanering van Argentijnse financiën KNSM bestelt weer twee schepen DUITS DISCONTO VERHOOGD Emissie uitgeverij Misset De Beers Diamant had goede omzet Buitengewone vergadering T.O.H.M. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Installatie van nieuwe Hoge Autoriteit De geconsolideerde winst der n.v. Billiton Ma-atschappü bedraagt blykens het ver slag over 1958 3.160.900 (vorig jaar 5.695.800). De vennootschap in engere zin boekte een winst vin 2.082.100 (vorig jaar 4.583.700). Vermindering van dividenden op deelnemingen, met name van de n.v. Gemeenschappelijke Mynbouwmaatschappy Billiton (G.M.B.) wordt als voornaamste oorzaak van de lagere winst genoemd. Voor gesteld wordt aan de winst een bedrag van 468.500 te onttrekken ter toevoeging aan de reserve voor research- en voorlichtingskosten. Overeenkomende met het daaraan onttrokken bedrag, waardoor deze reserve onveranderd 2.50.000 blyft bedragen. Van de winst resteert daarna 1.613.600. Voorgesteld wordt hieraan uit de dividendreserve toe te voegen 1.661.400. De dan beschikbare winst ad 3.275.000 maakt het mogelyk zoals reeds gemeld onveranderd 20 percent op de aandelen eerste en 15 percent op de aandelen tweede rubriek voor te stellen, waarvan reeds respectievelijk 10 en 5 percent als interim-dividend werd uitgekeerd. De dividend reserve daalt van 5.387.800 per ultimo 1957 tot 3.726.400 per ultimo 1958. De tot nu toe in het nieuwe boekjaar behaalde resultaten stemmen aldus het verslag tot tevredenheid en overtreffen die behaald in dezelfde periode van 1958. De geconsolideerde balans toont een toeneming van de vrije reserves van 66.965.500 tot 72.744.000, voornamelijk veroorzaakt doordat de effectenportefeuilles van de beide beleggingsmaatschappijen van het concern een ongeveer 6Vi miljoen hogere koerswaarde hadden per ultimo 1958 dan per ultimo 1957. Het geconsolideerde ver mogen van het concern steeg met inbegrip van de obligatielening ad 21 miljoen van 109 miljoen per ultimo 1957 tot 114,7 miljoen ultimo 1958. Hiervan komt voor rekening van Nederland 31,6 (vorig jaar 31,8) miljoen, van Engeland 2,3 (3,2) miljoen, Afrika 22,7 (21) miljoen, Ver. Staten 10 (8,8) miljoen Canada 6,6 (4,6) miljoen, Indonesië 1,5 (6,6) miljoen en Suriname 40 ('SS) miljoen. In het verslag wordt er op gewezen, dat 1958 voor de vennootschap een bewo gen jaar is geweest. De Republik Indone sia onthield bij besluit van 24 februari 1958 haar medewerking aan een verlenging van de levensduur der n.v. Gemeenschap pelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton (G.M.B.) ten gevolge waarvan deze ven nootschap op 1 maart daaropvolgend, krachtens de geldende statutaire bepalin gen, automatisch in liquidatie trad. De beide andere mijnbouwbedrijven in Indonesië, waarbij de Billiton is betrok ken, namelijk de n.v. Singkep Tin Exploi tatiemaatschappij Sitem, die tinertsen ex ploiteert op het eiland Singkep in de Ri- ouw Archipel en de n.v. Nederlands-Indo nesische Bauxiet Exploitatie-Maatschap pij (Nibem), die bauxiet delft op het eiland Bintan, eveneens in de Riouw Ar chipel, werden onder militair toezicht geplaatst, doch konden hun werkzaamhe den min of meer normaal voortzetten. Het bedrijf van de Sitem werd in de rentabi liteit evenwel belemmerd door de drasti sche restrictie van de uitvoer van tin ertsen welke in 1958 in het kader van het „International Tin Agreement" ook voor dit bedrijf gold, alsmede door de verbre king van de organisatorische band met Billiton. Het bleek in de gegeven omstandighe den praktisch niet mogelijk de statutaire weg bij liquidatie van de G.M.B. te vol gen. Ten slotte werd eind juli 1959 over eenstemming bereikt over een liquidatie plan. In grote lijnen komt dit daarop neer, dat de bedrijven in Indonesië van de G.M.B. en van de Sitem (99,9 percent van het kapitaal van de Sitem is in handen van de G.M.B.) met alle daarbij behoren de activa en passiva aan de Republik In donesia worden toegescheiden, terwijl de activa en passiva van deze beide vennoot schappen, die zich in de Nederlandse sfeer bevinden, aan de Billitonmaatschappij zul len toekomen, het een en ander in hoofd zaak naar de toestand per 28 februari 1958. In het raam van deze liquidatie zijn de aandelen, welke de Republik Indonesia in het kapitaal van de n.v. G.M.B. heeft 10.000.000 nominaal) aan de Billiton maatschappij overgedragen, die als daar na enig aandeelhoudster van de G.M.B., de verdere liquidatie van deze vennoot schap zal verzorgen. De bezittingen van de G.M.B. en de Si tem, welke volgens bovengenoemd liqui datieplan aan Billiton zullen toekomen, bestaan in hoofdzaak uit liquide middelen en uit deelnemingen in andere vennoot schappen. Deze deelnemingen omvatten onder meer 3.996.000 nominaal aandelen Advertentie voor oliehaarden met hef hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte De Argentijnse minister van Economi sche Zaken en Arbeid, Alvaro Alsogaray, die thans twee maanden in functie is, heeft in een uiteenzetting van zijn maatregelen tot sanering der staatsfinanciën voor de radio meegedeeld, dat hij er reeds in ge slaagd is door middel van de extra hef fingen op de invoer en de uitvoer het be grotingstekort terug te brengen van 61 tot 40 miljard peso. Hij wil in de eerste plaats de staatsuitgaven verminderen door het aantal ambtenaren met ongeveer 30.000 te verminderen en de werktijden te ver korten, waardoor bij bepaalde diensten de salarissen worden verlaagd. Zonodig zal de regering overgaan tot een algemene verla ging van alle salarissen, zelfs dat van de president. Verder wil de minister de be lasting op bepaalde buitensporige winsten verhogen en de uitgifte van bankpapier be teugelen. Dé minister waarschuwde ten slotte de leiders van de communistische en de peronistische vakbonden tegen het ontke tenen van stakingen. Stakingen, zo zei hij, zijn geen politiek instrument meer voor het beïnvloeden van de regering. Van nu af aan, zo verklaarde minister Alsogaray, zullen de Argentijnen duidelijk en snel de resultaten van onze inspanningen gaan zien. in de Sitem en 215.000 nominaal aandelen in de Nibem alsmede uit aandelen met een nominale waarde van ruim 6.200.000 in tinertsverwerkende ondernemingen in Europa. Onder het voorbehoud, dat in het bij zonder op fiscaal terrein nog grote on zekerheden blijven bestaan, heeft het be stuur der Billiton maatschappij het vol gende vermogensoverzicht per 30 april 1959 opgesteld waarin het liquidatieplan van de G.M.B. en Sitem is verwerkt: (tus sen haakjes de cijfers volgens de gecon solideerde balans per ultimo 1958). Dit vermeldt aan activa: Gebouwen, werken en machinale installaties 44.300.000 (48,2 miljoen), minderheids deelnemingen 4.000.000 (6,2 miljoen), magazijngoederen 10.100.000 (10,9 mil joen), produkten en goederen in bewer king 42.800.000 (32,5 miljoen), vorderin gen 23.000.000 (20,4 miljoen) en liquide middelen 62.800.000 (41 miljoen); En als passiva: aandelenkaptaal 21.000.000 (onv.), vrije reserves per 31 december 1958 72.700.000 (onv.), 5 per cent converteerbare obligatielening 21.000.000 (onv.), minderheidsbelang van derden in dochterondernemingen 10.700.000 (17,4 miljoen), verplichtingen 41.100.000 (39,8 miljoen) en vermogens vooruitgang sedert 1 januari 1959 20.500.000 (hierin is mede begrepen een bedrag van ca. 4.500.000 voor op de ef fectenportefeuille geconstateerde koers winsten en behaalde bedrijfswinsten in de periode 1 januari tot 30 april 1959). Bij het opstellen van dit vermogensover zicht zijn in het kader van een voorzich tige balanspolitiek alle immateriële acti va van het concern afgeschreven, terwijl ook elders waar dit nodig werd gevonden voorzieningen zijn getroffen. Zo zijn on der andere belangrijke' bedfagèn onder „verplichtingen" voor mogelijk in Neder land verschuldigde belastingen opgeno men. De voor dit doel uitgetrokken bedra gen zijn dan een schatting, welke aanzien lijk te laag kan zijn. In de verslagperiode was, door het uit vallen van de produktie van de G.M.B., de produktie van tin uit ertsen gewonnen door met de Billiton gelieerde maatschap pijen bij verre niet voldoende om aan de vraag te voldoen, zodat men belangrijke hoeveelheden elders geproduceerd tin en tinertsen moest aankopen. De kwantitatie ve omzet wist zich niet alleen op het ni veau van de laatste jaren te handhaven, doch ging zelfs daarboven uit en de ven nootschap kon haar positie als tinleveran cier niet alleen handhaven doch zelfs uit breiden. Dit betekende evenwel een struc turele verandering in het patroon van fi nanciering. Daar men in het verslagjaar het tijdstip niet gunstig achtte tot realisa tie van een deel der beleggingen (meren deels in aandelen in Nederlandse, Duitse en Amerikaanse concerns) over te gaan en naar gebleken is terecht heeft men gebruik moeten maken van bankkre dieten tot een bedrag van circa 17.000.000 welke echter uit de liquide middelen, wel ke door de liquidatie van de G.M.B. toe vloeien, ruimschoots kunnen worden afge lost. De afzet van bauxiet werd getroffen door de recessie in de aluminium-industrie, welke vooral in de verslagperiode optrad. Men was genoodzaakt de produktie te be perken door over te gaan van een 24-uur- tot een 16-uurs-bedrijf, hetgeen het ontslag van een 300-tal arbeiders tot gevolg had. De produktie bedroeg 648.000 ton. De pro- duktieraming voor 1959 bedraagt onge veer 700.000 ton en de afzet wordt ge raamd op 500.000 ton. De bauxietproduktie in Suriname kon in 1960-'61 tot lVi miljoen ton worden uitgebreid. Advertentie FERLENKA-TREVIRA-DRALON costuums v.a. 129.50 TERLENKA pantalons 45% wol - 55% polyester.. 29.50 Sportcolberts „Zaalberg" moderne kleuren 49.50 Regenjassen ruitvoering m. satijnen rug 57.50 GROTE HOUTSTR. 96 TEL. 12210 De directie van de K.N.S.M. zal van avond om vijf uur, zodra het voor haar rekening in aanbouw zijnde m.s. Ceres is gedoopt en te water gelaten, de bou wers van dit schip, C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan den IJsel, opdracht geven tot de bouw van een schip van de zogenaamde „on- klasse", een zusterschip van de reeds in de vaart zijnde schepen Jason, Solon, Ma- ron etc. Tegelijkertijd zal de directie van de K.N.S.M. een order voor een dergelijk schip plaatsen bij A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven n.v. te Capelle aan den IJsel, waar eveneens die dag een schip te water gaat, zij het een niet bestemd voor de K.N.S.M. (Van onze correspondent in Bonn) In een poging om, de op al te hoge toeren draaiende conjunctuur, af te remmen en om toch het huidige welvaartspeil te handhaven, besloot de Westduitse centrale bankraad te Frankfort tot een disconto-verhoging met een kwart percent, van twee driekwart tot drie percent. Het rente-tarief voor leningen met zakelijke onder panden werd met eenkwart percent verhoogd tot 4 percent en het rente-tarief voor kredieten in contanten werd van 2,75 verhoogd tot 3 percent. Hoewel er de laatste dagen wel zeker krediet-politieke maatregelen werden verwacht, geloofde men tot gistermorgen te Frankfort niet, dat het tot deze disconto-verandering de eerste in acht maanden, zou komen. In januari was het disconto met een kwart percent ver laagd. Twee factoren hebben de Centrale Bankraad, waarin na lange tijd afwezigheid ook de minister van Economische Zaken, prof. Erhard weer was verschenen, ertoe gebracht de disconto-maatregel te nemen: 1. Het conjuncturele klimaat van de Bondsrepubliek wordt sedert het afgelopen voorjaar door stijgende temperatuur ge kenmerkt. In bepaalde sectoren, vooral in de bouwnijverheid, heerst een bijna onge looflijke hoogconjunctuur en worden de daaruit voortspruitende moeilijkheden verhoogd door een groot te kort aan arbeidskrachten. Trouwens in de gehele Bondsrepubliek heerst een tekort aan werkkrachten 2. Frankfort en Bonn volgen met deze maatregel het Amerikaanse voorbeeld, in de Verenigde Staten is de rentevoet de laatste tijd bepaald niet in benedenwaartse Goede verwachtingen De Rotterdamsche Bank n.v. stelt op dinsdag 15 september aanstaande de in schrijving open op minimaal 750.000 ge wone aandelen aan toonder (desgewenst op naam), ten volle delende in de resul taten van het boekjaar 1959 en volgende boekjaren in de uitgeversmaatschappij C. Misset n.v. te Doetinchem. Koers van uit gifte 100 percent, storting op 25 septem ber aanstaande. De inschrijving is uitslui tend voor houders van claimbewiizen van de thans uitstaande gewone aandelen, in dier voege dat inlevering van 2 claimbe- wijzen recht geeft op toewijzing van no minaal 1.000 nieuw aandeel. De officië le notering ter beurze zal worden aange vraagd. Door deze emissie wordt het ge wone aandelenkapitaal gebracht op nomi naal ƒ2.250.000. Bij de oprichting bedroeg het geplaatste en gestorte kapitaal 200.000. De middelen uit deze emissie zullen in de eerste plaats dienen ter ver ruiming van de liquiditeit. In verband met de snelle ontwikkeling van de tech niek in de grafische industrie is een rui me kaspositie gewenst, aldus de directie. De activiteit van de vennootschap richt zich, blijkens de prospectus in de eerste plaats op het uitgeven van vakbladen en vakboeken. Daarnaast worden andere uit gaven verzorgd. De personeelssterkte be draagt 469 man. In 1950-1958 was het ge- investeerde bedrag in de gebouwen 1.819.000. Voorts werd in die periode voor 2.889.000 aan nieuwe machines en installaties aangeschaft. Totaal werd ge ïnvesteerd van 1954 tot 1958 f 4.061.000. De bruto exploitatiewinst over 1957 was 1.737.992 en 1958 1.599.702. De gang van zaken in 1959 is tot dusver wederom be vredigend. Het laat zich aanzien, dat de resultaten 1959 ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1958. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, ligt het in de bedoe ling over 1959 voor dividenduitkering een zelfde bedrag te bestemmen als over 1958. Dit zou een uitkering van 12 percent over het verhoogde kapitaal toelaten. Omtrent de vooruitzichten op lange termijn zegt het prospectus: „Onze vennootschap heeft in het verleden steeds zeer bevredigende resultaten behaald, die ons in staat heb ben gesteld onze outillage steeds aan te passen aan de stand van de zich ontwik kelende techniek." De toekomst wordt met het volste vertrouwen tegemoet gezien, al dus de directie. richting gegaan. Los daarvan is er in Amerika al geruime tijd een tendens tot het schaarser maken van het krediet merkbaar, hetgeen reeds leidde tot koers verlies op de beurzen. Uit de maatregel, die vandaag van kracht wordt, kan men opmaken, dat de Centrale Bank te Frank fort, de Bundesbank, alsmede prof. Erhard de situatie op conjunctureel terrein vrij moeilijk achten. De Westduitse beurzen reageerden op de vergadering van de Bankraad eergisteren reeds: zij vertoonden koersdalingen, zoals men die in lange tijd niet heeft meegemaakt. De financial Times vindt, dat het merk waardige van deze discontoverhoging niet het feit is, dat zij plaats heeft gevonden, maar haar geringe omvang. De daling op de obligatiemarkt is een bewijs van de druk, die de investeringsvraag op de be schikbare kapitaalbronnen oefent. On danks deze druk geven de Duitse autori teiten echter de voorkeur aan een ver maning boven dwang, aldus de Financial Times. Kimberley, de „diamantstad" van 70.000 inwoners in het noordwesten van Zuidafrika's Kaapprovincie, verheugt zich over de voortdurende stijging van de dia- mantomzet, die een recordhoogte heeft be reikt. Op de jongste aandeelhoudersvergade ring van De Beers heeft de president, Harry Oppenheimer, medegedeeld dat de omzet van sierdiamant over de eerste vijf maanden van 1959 een waarde van ruim 25'/s miljoen pond heeft bedragen. In de overeenkomstige periode van 1958 lag dat cijfer veel lager: op nog geen 18 mil joen pond. Ook met de industrie-diamant gaat het goed, vooral omdat Amerika de voorraadvorming nog voortzet. De omzet van deze diamant bedroeg over de eerste vijf maanden van het jaar 1214 miljoen pond, bijna het dubbele van dezelfde pe riode in 1958. Sinds drie jaar is een inwoner van Jo hannesburg, een zekere Jack Scott, bezig in het binnenland van Basoetoland te zoe ken naar diamantmijnen. Hij heeft zeer onlangs zijn expeditie uitgebreid en onder andere helikopters in gebruik genomen Hij heeft nog niets gevonden, maar het feit dat De Beers bereid geweest is geld in zijn onderneming te steken, wijst erop dat er wellicht mogelijkheden zijn. De n.v. Twentsche Overzee Handel maatschappij te Enschede roept aandeel houders op tot een buitengewone algemene vergadering op vrijdag 11 september aan staande ten kantore der vennootschap. Enig punt van de agenda is een voorstel tot wijziging der statuten te weten inlas sing van een nieuw artikel inhoudende, dat met de leiding van het bedrijf in Afrika een directie voor dit gebied wordt belast, bestaande uit één of meer leden 47. De ridder pakte een stuk hout en ging aan het werk om de deuken uit zijn harnas te kloppen. „Nu ziet ge, knaapjen, hoe hachelijk mijn beroep >s". sprak hij ern stig. „Ja, ja, de gevaren, waarin ik mij be geef, worden maar al te vaak onderschat" Panda knikte terneergeslagen en bekeek de zwaarbeschadigde tape-recorder. „Tja", mompelde hij, „mijn list heeft in ieder ge val niet geholpen. Het is allemaal moei lijker dan ik dacht. Maar wat gaat u nu doen, mijnheer de ridder? U kunt niet teruggaan naar de hertog, want dan gooit hij u in de gevangenis" „In de gevange nis, hè?", sprak de krijger peinzend. Weleh ahem Het was duide lijk, dat hij dit nog niet zo'n beroerde ver blijfplaats vond, want zijn zorgelijke trek ken ontspanden zich aanmerkelijk. Panda bekeek hem met ongerustheid. Nog steeds waren Smithy en de jonkvrouw in handen van de rovers, maar het leek er op, dat de ridder wéinig zin had in een bevrijdings poging. Nee, het was een akelige toestand. In het rovershol was de stemming echter opperbest. Daar werden ruwe roversliede ren gezongen, men dronk grote bekers karnemelk en iedereen had reuze veel pret. Alleen de arme gevangenen niet. Ze zaten gebonden in een hoek en geen van de ban dieten dacht er ook maar aan om hun ook iets te drinken te geven. Produktie en verbruik van rubber De internationale rubber studiegroep heeft in Londen herziene statistische gegevens gepubli ceerd over de rubbermarkt in 1959. Volgens deze cijfers heeft de wereldproduktie van natuurrub ber in maart 155.000 long ton en in mei 172.500 long ton bedragen. De Indonesische export van natuurrubber in juni wordt nu gesteld op 66.957 long ton. De wereldproduktie van synthetische rubber (uitgezonderd produktie in Engeland en Italië) bedroeg in mei 113.310 long ton. terwijl in april 117.500 long ton synthetische rubber werd verbruikt. Brabantse Produktiviteitsdag Op 24 september houdt de Brabantse produk- tiviteitscommissie (BPC) haar derde Brabantse Produktiviteitsdag in het Casino-theater, Reiger straat 24 te Breda. Deze Proluktiviteitsdag zal aanvangen te 10.00 uur met een openingswoord door de voorzitter der BPC de heer M. M. H. Lips. Daaraa zal door prof. ir. D. Dresden voorzitter van de Nijver heidsorganisatie T.N.O. een inleiding worden ge houden met als onderwerp: „Algemeen beleid, mentaliteit, produktiviteit". Deze inleiding zal worden gevolgd door een forumdiscussie. In de namiddag wordt aan de deelnemers de gelegen heid geboden een bezoek te brengen aan een bedrijf in Breda of naaste omgeving. Men ver wacht dat wederom ruim 300 ondernemers van middelgrote en kleinere bedrijven aan deze dag zullen deelnemen. Scheepvaart op de Rijn De scheepvaart op de Rijn is in de laatste dagen aanzienlijk toegenomen aldus scheepvaart functionarissen. Een woordvoerder verklaarde dat de reden hiervan is dat door het lage water peil dc schepen slechts 50 percent van hun ge wone laadruimte kunnen vullen. Daardoor heb ben de vrachtvervoermaatschappijen al hun reserve-schepen en barken nodig om de aan geboden vrachten te vervoeren. Verhoging van 't waterpeil is voorlopig nog niet te verwachten. Het tabaksproces De Districtsrechtbank te Breinen zal 20 oktober beginnen met de openbare behandeling van het verzoek van dc Deli- en de Senembahmaat- schappij tot vrijgave van de te Bremen opge slagen tabak uit Indonesië, zo is door iemand van de rechtbank meegedeeld. Caltex in Europoort. De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland n.v.) heeft haar plannen met betrekking tot het Europoort-project bekend gemaakt. Het mil joenenplan voorziet in de bouw van een tank park voor de opslag van ruwe aardolie, een pompstation en een pijplijnverbinding met dc raffinaderij van deze maatschappij te Pernis. De aanlegsteigers van de maatschappij zullen in eerste instantie vol beladen tankers van 65.000 ton kunnen accomoderen en in de toekomst van 100.000 ton tankers. De pijplijn naar de raffi naderij zal een lengte van 20 km krijgen en een diameter van 61 centimeter. De Westduitse deelneming in Bretton Woods De Westduitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij haar deelnemingen in de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds heeft ver hoogd. De deelneming in de Wereldbank is ver hoogd met 720 miljoen dollar tot 1.050 miljoen dollar, die in het Internationale Monetaire Fonds van 3500 miljoen tot 787,5 miljoen dollar. Hoge belastingen op Formosa President Tsjiang Kai-Sjek van nationalistisch China heeft een tijdelijke belastingverhoging van r.iet minder dan 40 percent gelast om „de ern stige financiële en economische crisis te boven te komen", veroorzaakt door de ernstigste storm in de geschiedenis van Formosa van 7 augustus. Door dc overstromingen werden ruim 200.000 personen getroffen en ongeveer 10 percent ak kerland bedorven. Internationale kofficovereenkomst Engeland heeft Frankrijk België. Portugal en Ethiopië uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden voor een donderdag cn vrijdag aanstaan de te houden bijeenkomst ter bespreking van voorstellen voor een internationale koffieover- eenkomst, die zijn gedaan door de Latijns-Ame rikaanse afgevaardigden naar de koffiestudie- groep te Washington. Advertentie Drink als 't „jonge' moet zijn! De laatste zitting van de Hoge Autori teit in haar huidige samenstelling zal wor den gehouden op 9 september. De plechti ge installatie van de nieuwe Hoge Auto riteit zal geschieden op 16 september. Op die dag zal de president van de Hoge Autoriteit zijn bevoegdheden overdragen aan zijn opvolger. Daarna zal het college in zijn nieuwe samenstelling zijn eerste zitting houden, waarbij de president en de nieuwe leden redevoeringen zullen houden. De eerste werkvergadering van de nieu we Hoge Autoriteit wordt gehouden op 17 en 18 september teneinde het programma voor de naaste toekomst vast te stellen, mede in verband met de komende zitting van het Europese Parlement, die van 22 tot 25 september in Straatsburg wordt ge houden. Benoeming van Hellwig De Duitser Fritz Hellwig is officieel be noemd tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.). Hij volgt de enige maanden geleden overleden Franz Blü- cher op. Schade. De schade die deze zomer in Oos tenrijk werd veroorzaakt door over stromingen zal het land ongeveer vier honderd miljoen schilling kosten, zo hebben de autoriteiten berekend. Dat komt neer op een bedrag van vijftig schilling per hoofd van de bevolking. Verdacht. De Mexicaanse politie heeft bij een razzia in verschillende steden zeven vooraanstaande communisten on der wie de algemene secretaris van de partij, in hechtenis genomen op ver denking dat zij spoorwegarbeiders heb ben aangezet tot stakingen. Ook de voor zitter van de Volkspartij is gearres teerd. Spionnage. De Britse veiligheidsdienst heeft gisteren de 22-jarige Jerzy Flor- czykowski, student van de universiteit van Londen, als ongewenste persoon op het vliegtuig gezet. Volgens de „Daily Express" maakte hij deel uit van een spionagegroep die zich richtte op Pool se ballingen. Raketbases. De Verenigde Staten hebben bekendgemaakt dat zij op de eilanden Johnston en Kwajalein in de Stille Oceaan bases voor anti-raketprojectie len van 't type Nike-Zeus zullen inrich ten. Met het oog hierop zijn contrac ten voor een gezamenlijk bedrag van 4,5 miljoen dollar gesloten. Bosbrand. Een bosbrand in de vallei van de Loire heeft aan vijf brandweerlieden uit Beaufort-en-Vallee het leven gekost. Zij waren evenals de brandweren van andere dorpen uit de omtrek te hulp ge roepen om de brand te bestrijden. Gegevens. Het Joodse documentatiecen trum te Haifa heeft het Israëlische mi nisterie van Defensie een lijst met de namen van vijftienduizend officieren van de voormalige S.S. der nazi's doen toekomen. Het centrum, dat binnenkort wordt gesloten heeft in de afgelopen 2 jaar een tiental brochures over wreed heden van de nazi's gepubliceerd en werden bewijsstukken overgelegd die tot vervolging en veroordeling van oor logsmisdadigers leidden. Nikkel-eczeem. Volgens de Deense profe- sor Marcussen veroorzaken nikkelen voorwerpen die aan het lichaam gedra gen worden vaak eczeem. In het Deense medische tijdschrift schrijft hij, dat in 12.9 percent van alle gevallen van ec zeem deze veroorzaakt wordt doordat de patiënten allergisch zijn voor nikkel. Zelfcritiek. Twee voormalige Oostduitse leiders, Karl Schirdewan en Fritz Selbmann die in 1958 wegens afwijken de politieke meningen van hun functies werden ontheven, hebben in het voor jaar zelfcritiek geoefend. Schirdewan, die twee jaar geleden nog werd be schouwd als mogelijke opvolger van Walter Ulbricht, erkent dat hij met Selbmann, Ernst Wollweber en Ger hard Zille. een aparte groep had ge vormd. (Ziller heeft na de ontdekking van de „samenzwering" zelfmoord ge pleegd).' Dubbele romance? In kringen van het Deense hof geeft men geen commen taar op geruchten volgens welke een dubbele Grieks-Scandinavische prinse lijke verloving op handen zou zijn, namelijk van de 22-jarige Noorse kroonprins Harald met de 21-jarige Griekse prinses Sophia en van kroon prins Constantijn van Griekenland met prinses Desirée van Zweden. Zinnebeeld. Abbé Fulbert Joeloe, de pre sident van de republiek Congo de Fran se Gemeenschap, heeft president Eisenhower een olifantje van twee jaar geschonken. De olifant is het zinnebeeld van de Amerikaanse Republikeinse par tij. Aanklager. De 72-jarige Ernst Lautz, hoofdaanklager van nazi-Duitsland, tekende beroep aan tegen het besluit van de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein zijn pensioen van 1.040 mark per maand in te trekken. Dit besluit is twee weken geleden genomen, op grond van het feit dat Lautz de beginse len der menselijkheid heeft geschonden toen hij optrad als aanklager bij de na zi's. Lautz eiste onder meer de dood straf tegen officieren en functionarissen die gearresteerd waren na de mislukte aanslag op Hitler van 20 juli 1944. Vals. In West-Duitsland circuleren dollars die de Japanners aan het begin van de tweede wereldoorlog hadden gedrukt voor gebruik in de Verenigde Staten als zij die bezet zouden hebben. De biljet ten lijken op de Amerikaanse en Cana dese dollars, maar dwars erover staat in grote letters „The Japanese govern ment" Het geld werd aangeboden als „speelgeld' maar in de afgelopen we ken is zoveel van dit geld gebruikt als betalingsmiddel dat het publiek ge waarschuwd is. Het K.N.M.l. deelt mede: In de alge mene circulatie komt vrijwel geen wijzi ging. Terwijl zich een groot hogedrukge- bied handhaaft van Scandinavië via Enge land naar de Azoren, blijven de oceaan depressies zich in de richting van IJsland bewegen. In Finland veroorzaakte het ho- gedrukgebied de afgelopen nacht helder en windstil weer, waardoor de tempera tuur er plaatselijk tot 3 graden beneden het vriespunt daalde. Boven Frankrijk be vond zich een kleine storing in de hogere niveaus, die in Parijs 2 mm. regen bracht. Deze storing breidde zijn invloed echter niet in de richting van Nederland uit. Evenmin was dit het geval met de oceaan depressies. Het huidige weertype duurt dan ook voort. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaiuren s binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur So SU ga Zaterdag 5 september Zon op 05.56 uur, onder 19.21 uur. Maan op 08.48 uur, onder 20.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 september loog water 4.57 en 17.20 uur. '.aag water 0.49 en 13.03 uur. Maanstanden i sept. 9 sept. 17 sept. 25 sept. 2.55 uur 23.07 uur 1.51 uur 3.22 uur nieuwe maan eerste kwartier volle maan laatste kwartier Den Helder onbewolkt ono 19 0 Ypenburg onbewolki no 22 0 Vlissingen onbewolkt ono 22 0 Eel de onbewolkt ono 21 0 De Bilt onbewolkt no 23 0 Twente onbewolkt no 23 0 Eindhoven onbewolkt ono 24 0 Zd Limburg onbewolkt ono 23 0 Helsinki licht bew. nw 16 0 Stockholm zwaar bew windst. 21 0 Oslo half bew nno 26 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 19 0 Aberdeen mist windst. 19 0 Londen licht bew. no 23 0 Amsterdam onbewolkt ono 22 0 Brussel licht bew. no 23 0 Luxemburg licht bew. no 22 0 Parijs geheel bew no 24 2 Bordeaux mist zzo 26 0.1 Grenoble zwaar bew. windst. 21 4 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn onbewolkt windst. 20 0 Frankfort onbewolkt ono 23 0 München onbewolkt windst. 20 0 Zürich onbewolkt windst. 20 0 Genève zwaar bew windst. 21 1 Locarno geheel bew windst. 20 0 Wenen onbewolkt wzw 21 0 Belgrado onbewolkt no 22 0 Athene onbewolki n 28 Rome onbewolkt ono 26 4 Ajaccio licht hew. no 26 0 Madrid onweer n 8 Mallorca half bew. nno 30 0 Lissabon niet ontv.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2