Cabaliero eervliet AUDIUM Naaimachine koven" Bij het nieuwe loonbeleid is prijsdiscipline nodig Produktschap besluit tot hogere verplichte bijmenging Garanties voor NOF-leningen TO bp bprlpfopn fiib NAAR SCHAAP LOPEN 3 Botersmokkelaar werd snel berecht A. van Keulen uit IJmuiden pauselijk onderscheiden Zoekt U iets beters? Overleg met Bonn wordt in oktober voortgezet Voorzitter van de Jaarbeurs verklaart Reclame-televisie moet kijkers niet afschrikken G ere for me er de synode Prof. dr. K. Di5k keert zich tegen de Wereldraad SLECHTHORENDEN boortoestellen Bioscoop „Du Midi" uit as herrezen Gevolgen van record-tarweoogst Meelprijzen hoger aan het eind van het jaar Schipbreukelingen van gestolen jacht opgepikt Op de <~Praatótoel A. van Domburg lector in cle filmwetenschap 't Is een kwestie van kunnen.... 200 Jaar geleden VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Dezer dagen vloog na een wilde jacht in de Wouwse Plantage bij de grens met België in West-Brabant een smokkelauto met 700 kg. boter tegen een boom. De douane zag kans de chauffeur, een Ant werpenaar. te arresteren. De jusitie had van zijn berechting een „snelrechtzaak" gemaakt, omdat een bestraffing op kor te termijn na de arrestatie in de praktijk afschrikwekkend blijkt te werken. De chauffeur was slechts een van de kleine mannen in een groot complot, dat de laat ste weken bijzonder actief is. Hij bekende in de periode tussen 20 en 29 augustus drie keer een rit naar België te hebben ge maakt en totaal 2000 kg. boter te hebben gesmokkeld. Bij de achtervolging had hij de hem volgende auto van de douane geramd, voordat hij met een lekgeschoten voor band tegen een boom belandde. In de smokkelauto troffen de douaniers een in stallatie aan voor het op de weg strooien van zo genoemde kraaienpoten, scherpe uitsteeksels die dienen om de banden van achtervolgende auto's te vernielen. Voor de politierechter te Breda zei de man: „Ik wist niet dat die kraaienpoten in de auto zaten. Als ik het wel geweten had, zou ik ze toch niet hebben gebruikt." Over het rammen van de douaneauto zei hij: „Ik dacht, dat ik er nog wel langs kon. Ik deed het niet met opzet." De officier van Justitie zei, dat de laat ste tijd de botersmokkel voor ons land een economisch nadelige zaak is gewor den. Door meer export en vergroot bin nenlands verbruik zijn vraag en aanbod meer in evenwicht gekomen. De tijd van duizenden tonnen overschot is voorbij. Daarom vecht men tegen illegale export, die de staat benadeelt en de Nederlandse consument de dupe doet zijn van prijsstij gingen. De officier eiste een maand gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. De politierechter veroordeel de de smokkelaar tot drie weken gevan genisstraf. De verdachte werd onmiddel lijk gevangengenomen. R.K. kosters hijeen Tijdens de donderdag in restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden bonds dag van de r.k. Bond voor kosters in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft de bisschop-caedjutcr van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, aan honderd tien cursisten het b-diploma van de kos tersopleiding uitgereikt en meegedeeld, dat de bondsvoorzitter, de heer A. van Keulen uit IJmuiden, pauselijk was on derscheiden met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer Van Keulen had zich in zijn openingsrede in net bijzonder gericht tot mgr. Van Dodewaard en de goede samen werking besproken tussen de bisdommen en de bond. Dat is van groot belang, want de kosters zijn de naaste medewerkers van de priesters. De voorzitter herinnerde er aan dat er vroeger een tijd was, dat als men nergens voor deugde men koster kon worden. Die tijden zijn veranderd en voor al sedert de stichting van de bond in 1946 is veel gedaan om het ambt van koster op een hoger niveau te brengen. Daarom zijn diploma's ingesteld, een a en een b. Het eerste diploma heeft men nodig om tot koster te worden aangesteld en het tweede is ingesteld voor hen die studeren om een volmaakt koster te worden. Mgr. dr. Van Dodewaard hield een toe spraak, waarin hij sprak over de taak van de koster. Er wordt veel van hem ver langd; des morgens vroeg staat hij al op om de klokken te luiden en daarna moet hij voorbereidingen treffen voor de mis. Hij dient punctueel en flink te zijn en moet een goed voorbeeld geven. Spreker hoopte op een goede samenwerking tussen de bisdommen en de bond. Nadat mgr. Van Dodewaard zich gericht had tot de heer Van Keulen en hem in kennis had gesteld van de pauselijke on derscheiding reikte hij de b-diploma's uit. Mevrouw Jeane Kruijver verleende met declamatie medewerking. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De Nederlandse en Duitse delegatie leiders, dr. Lahr en dr. Van Houten, heb ben gisteravond, na een slotbespreking op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, opnieuw afscheid van elkaar genomen. De besprekingen over alle nog tussen beide-landen hangende vraagstuk ken zullen begin oktober worden voort gezet. In politieke kringen sprak men gister avond zijn tevredenheid uit over de ge maakte vorderingen, hoewel er nog steeds geen overeenstemming bestaat over het totale bedrag van de schadeloosstelling aan Nederland. Vrijwillige discipline bij het berekenen van de prijzen is de enige waarborg, dat loonsverhogingen ook werkelijk uit de produktiviteitsverbctering worden betaald. Uit deze discipline kan de werkgever kracht putten om niet grif aan loonwensen door afwenteling op de prijzen tegemoet te komen. Voorts moet de coördinatie van het loonbeleid ervoor waken, dat de verschillen, optredend dank zij de vrijere loonvorming, niet te grote spanningen in sociaal opzicht gaan oproepen. Met deze woorden gaf gistermiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, zijn visie op de ontwikkeling, zoals deze thans in het nieuwe regeringsbeleid op stapel staat. De rede, die dr. Van der Wal hier uitsprak, stond traditiegetrouw in verband met de opening van de Najaarsbeurs, welke ditmaal op maandag 7 september aanstaande zal plaats vinden. Over de beurs zelf zei spreker, dat met het nieuwe secretariaat op het Vredenburg een eerste begin van uitvoering wordt gegeven aan de nieuwbouw ter plaatse. Dit zal de maximale afronding vormen van hetgeen aldaar aan expositieruimte verkregen kan worden. Dr. Van der Wal constateerde in dit verband, dat de vraag naar expositie ruimte sinds de oorlog steeds weer is toegenomen en dat men die ontwikkelink eigenlijk niet heeft kunnen bijhouden. Dit jaar is de totaal verhuurde oppervlakte gestegen met vijftien percent. Daarom zal de Jaarbeurs ook aan de Croeselaan te Utrecht over grotere terreinen dienen te beschikken. „Men kan zeggen dat het Nederland in het algemeen weer goed gaat, al heeft de ontwikkeling wel een zeer gevarieerd beeld te zien gegeven. De graad van in dustriële bedrijvigheid ligt hoog, de ar beidsmarkt vertoont zelfs een zekere over spanning," zo merkte dr. Van der Wal op, daarbij de economische ontwikkeling in ons land, na de periode van bestedingsbe perking, aanstippend. Er zijn nogal wat tegenstrijdigheden in de huidige situatie, zo kan men uit de rede van de jaarbeurs voorzitter concluderen, want: Nederland leent weer geld aan het buitenland, maar tegelijkertijd verkoopt het een deel van zijn fondsenbezit. De prijzen, waarvan daarbij sprake is, zijn naar Nederlandse maatstaven gemeten hoog, maar voor bui tenlanders schijnen ze aan de lage kant te liggen, aldus dr. v. d. Wal. „Wiens maatstaven achteraf de juiste zullen blij ken, zal de toekomst uitwijzen." Spreker wees vervolgens op het gevaar voor de zelffinanciering in de bedrijven als ge volg van de door hem geschetste gang van zaken. Als een opmerkelijke gevolgtrekking uit de belangrijke verschuivingen die de af gelopen zomer in de consumptiesector hebben plaats gegrepen, merkte dr. Van der Wal op: „Je sterkste concurrent zit niet onder je collega's maar soms in een heel andere branche." Zo heeft bijvoor beeld de ongekend mooie zomer, met haar enorme bestedingen in de sector van reis- en kampeerbenodigdheden, een verstoring van het normale bestedingspatroon te zien gegeven. Over de tegenwoordige loon- en prijspo litiek gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat onder de huidige omstandig heden de bedrijfstakken wel zeer nauw keurig de eigen „ruimte" moeten volgen, wil er een mogelijkheid voor loondifferen- tiatie rond de C.A.O.-grootmetaal ont staan. Van groot belang is het daarom een duidelijke en snelle informatie met alle moderne hulpmiddelen* te bewerkstelli gen. In een uiteenzetting ever het merkarti- De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft zich in haar vandaag te Utrecht gehouden zitting bezig gehouden met het rapport van deputaten voor be studering van het vraagstuk van plurifor miteit en oecumeniciteit. Rapporteur was ds. G. F. Hajer uit Beilen. De deputaten voor deze zaak, dr. F. L. Bakker, prof. dr. G. C. Berkouwer en dr. P. G. Kunst uit Amsterdam en prof. dr. A. D. R. Pol man uit Kampen waren ter zitting aanwe zig. Meer dan een spreker had bezwaren te gen de Wereldraad en het was met. name prof. dr. K. Dijk die zich tegen dit li chaam keerde. De Wereldraad, aldus de hoogleraar, heeft te Evanston tal van be sluiten genomen waarmee de gerefor meerde kerken zeer wel kunnen instem men, maar feit blijft, dat de Wereldraad kerken toelaat, die cle belijdenis niet hand haven, zoals bijvoorbeeld de Remonstrant se Broederschap. Voor hem is daarmee de Wereldraad geoordeeld. De gerefor meerde kerken hebben in hun wijdvertakt zendingswerk naar de mening van prof. Dijk oecumenisch werk van de eerste or de gedaan en dat achtte hij veel belang rijker dan allerlei conferenties. Bij bezin ning op haar oecumenische taak late de kerk de organisaties terzijde, want dat zijn geen kerken. Prof. Dijk uitte zijn vreugde over het bestaan van de gerefor meerde oecumenische synode en herinner de eraan dat deze de kerken aansluiting bij de Wereldraad heeft ontraden. Prof. Berkouwer, die als eerste namens deputaten het woord voerde, zei dat depu taten de zaak boven alles duidelijk heb ben willen stellen en dat alle relativering hen vreemd was. Hij onderschatte niet de betekenis van de handhaving van zijn ba sisformule door de Wereldraad. Van re ductie van de belijdenis wilde spx-eker lie ver niet gewagen. De deputaten hebben in hun rapport geen pleidooi gevoerd voor aansluiting, ook geen gecamoufleerd plei dooi. „Over onze oecumenische roeping, zijn wij het allen eens," aldus spreker, „maar de zaak zelf benauwt ons." Dr. Kunst zei, dat deputaten overtuigd waren, dat zij de zaak niet in eerste in stantie rond zouden krijgen. Zij wilden met hun rapport een eerste en belang rijke stap doen op de weg der bezinning en trachten daarin de kerken mee te krij gen. Zij willen gaarne in de voorgestel de conclusies zien opgenomen, dat hier met de gereformeerde oecumenische sy node zal worden samengewerkt. Het in stellen van een enquête is, afgezien van de vraag of dal tot de taak van de kerk behoort, een rijke maar ook een oever loze zaak. Naar aanleiding van een door prof. dr. D. Nauta ingediend amendement werd be sloten, de zaak thans niet tot een einde te brengen, maar haar naar de commissie terug te sturen voor nadere behandeling. kei, dat naar zijn aard zowel waar het prijs als kwaliteit betreft een uiterst be langrijk vast punt vormt, verklaarde dr. Van der Wal, dat de commerciële televi sie straks op dit punt een invloedrijke taak krijgt. Hij ziet in het merkartikel met uni forme publieksprijs het beginsel van de rechtvaardige prijs, waarbij iedereen in zo wijd mogelijke kring gelijkelijk wordt behandeld. Prijsdiscriminatie is bij onze kerheid omtrent de kwaliteit van een ar tikel dan ook in veel hogere mate moge lijk. Wat de zozeer nagestreefde productivi teitsverbeteringen betreft zei dr. Van der Wal, dat zii zich, wanneer het om enkele percenten gaat, niet doeltreffend in prijs verlagingen laten omzetten. Eerder ziet spreker iets in een kwaliteitsverbetering. Ook in de concurrentie zou volgens hem meer plaats voor deze zijn. Een economisch verantwoorde exploi tatie van commerciële televisie vereist in tegenstelling met wat de Duitse zenders ons totnutoe hebben laten zien een ver spreiding van de reclame-boodschappen over de gehele uitzendtijd, aldus dr. Van der Wal aan het slot van zijn rede. Tus sen programma's en advertenties moet er een harmonisatie bestaan, zó, dat de ge hele programma-opzet niet door het com merciële nieuws wordt beïnvloed. „Im mers, reclame, die weerstanden opwekt, wordt tot anti-reclame." Advertentie Weet u dat de moderne boortoestellen en hoorbrillen niet alleen veel betere resultaten geven dan tot voor kort mogelijk was. maar dat ze bovendien véél goedkoper in het gebruik zijn Neemt u eens een proef met een van de nieuwe Wij zijn in dit fabrikaat gespeciali seerd en zullen u gaarne de vol ledige Audium-kollektie demonstreren. Vraagt gratis brochure bij het van ouds bekende en vertrouwde adres: horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft donderdagavond het uit zijn as herrezen bioscooptheater „Du Midi" naast de Apollohal in Amsterdam, in aanwezigheid van de Deense ambassa deur in ons land, de heer J. W. H. Eick- hoff, geopend. Precies twee jaar geleden in de nacht van 2 op 3 september 1957 brandde de in april 1954'geopende bioscoop door nog altijd onopgehelderde oorzaak geheel af. Een van de vaste bezoekers, de heer J. C. Graauw, bleef optimist en bestelde al de volgende dag schriftelijk twee plaatsen voor de openingsvoorstelling van de nieuw te bouwen bioscoop. Dit blijk van vertrou wen werd zo op prijs gesteld dat de heer Graauw in oktober 1958 de eerste paal mocht slaan. Natuurlijk bevonden hij en zijn echtgenote zich ook onder de zeven honderd gasten, die bij de officiële ope ning aanwezig waren. Het nieuwe bioscooptheater is aange- Mevrouw Denker, echtgenote van een der directeuren van „Du Midi" biedt het filmechtpaar Nina-Frederik een boeket bloemen aan. past aan de modernste eisen. Het aantal plaatsen is teruggebracht van zevenhon derd vierentachtig tot precies zevenhon derd. Terwijl het oude „Du Midi" in een gedeelte van de Apollohal was onderge bracht heeft men het nieuwe theater los van de hal gebouwd. Het zal dus als zelf standig gebouw kunnen blijven staan in dien de gemeentelijke afbraakplannen van de Apollohal eens doorgang vinden. Hoofdschotel van de openingsvoorstel ling was de film „Er zit muziek in" met het Deens-Nederlandse duo Nina en Fre- derik in de hoofdrollen. Ook Louis Arm strong en zijn „All Stars" hebben aan het totstand komen van deze Deense produk- tie medewerking verleend. Nina en Fre- derik en de Deense regisseur Bent Chris- tensen woonden de voorstelling bij. Zij zullen ook vrijdag de eerste voorstellin gen van deze film in Den Haag en Rotter dam bijwonen. Als gevolg van het bijzonder mooie en standvastige weer zal, zoals gemeld is, de tarweproduktie dit jaar het record cijfer van--mmstens- 500.000 ton -bereiken, hetgeen 100.000 ton meer is dan verleden jaar! Het vórige record dateei't 'Vafi'"1934, toen de produktie 495.000 ton bedroeg. In de gisteren gehouden openbare be stuursvergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten werd meegedeeld zal er rekening mee moeten worden gehouden dat als gevolg van deze grote produktie van inlandse tarwe een hoeveelheid van 450.000 tot 475.000 ton op de binnenlandse markt voor consumptie- en veevoederdoeleinden af gezet zal dienen te worden. Dit is bij de thans bestaande regeling echter niet mo gelijk, tenzij een absoluut verbod tot im port van tarwe voor veevoerdoeleinden zou worden afgekondigd. Aangezien dit moeilijk te realiseren zal zijn is thans dus de noodzaak aanwezig een grotere hoe veelheid tarwe voor de consumptiesector te bestemmen. Het dagelijks bestuur van Het Nederlandse vrachtschip „Delfsha- ven" (7113 ton) heeft in de Engelse haven Falmouth drie schipbreukelingen aan wal gezet, die het in het Kanaal had opgepikt van een gezonken jacht. Het jacht bleek in South-Devon gestolen te zijn. De schip breukelingen zijn door de politie opgeslo ten. Verschenen is het voorlopig verslag van de Vaste Commissie voor Financiën uil de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp houdende machtiging tot het van rijkswege verstrekken van garanties ter zake van door de Nederlandse Overzeese Financierings maatschappij n.v., gevestigd te Amsterdam, op te nemen leningen. Het doel van het wetsontwerp is deze maatschappij door de te verstrekken garanties in staat te stellen gelden aan te trekken ter voorziening in de middelenbehoeften van natuurlijke of rechtspersonen, bij voorkeur voorheen werkzaam in Indonesië, die buiten Nederland een bedrijf uitoefenen of gaan uitoefenen op het gebied van de grootlandbouw, mijn bouw, verkeer, energievoorziening, nijverheid of anderszins. Voorgesteld wordt garanties te verlenen tot een maximum van 16 miljoen. Enige leden der vaste commissie, die overigens hun waardering uitspraken voor de indiening van het ontwerp, betwijfelden blijkens het voorlopig verslag of het bedrag van 16 miljoen voldoende zal zijn om op enigszins belangrijke schaal aanvaardbare projecten aan te vatten. Zij erkenden echter, dat het gewenst is, meer ervaring met tropische landbouw in gebieden buiten Indonesië op te doen. Wel stelden zij de vraag, waarom het bedrag, waarmede de NOF in aandelen mag participeren zo laag (namelijk op 5 miljoen) is gesteld. het produktschap heeft daarom voorge steld de bestaande regeling dusdanig te wijzigen dat, mede wegens de goede kwa liteit van de. pogs|, de verplichte .bijmen ging wordt verhoogd tot 38 percent (thans 35 percent). - Deze wijziging zou van kracht worden op 13 december 1959. De verplicht te verwerken hoeveelheid in landse tarwe zou als gevolg van deze maatregel worden verhoogd tot ongeveer 390.000 ton. Een verhoging van de meel- en bloemprijzen als gevolg van de hogere verplichte bijmenging zou niet eerder be hoeven in te gaan dan omstreeks de jaar wisseling. Tevens werd voorgesteld de vergoe dingsregeling ten aanzien van Zeeuwse bloem en ongebuild tarwemeel te wijzi gen, waardoor de verplichte bijmenging dit oogstjaar zou kunnen stijgen van 25.000 tot 35.000 ton. De meerderheid der bestuursleden keur de deze voorstellen goed op voorwaarde dat zij slechts voor dit jaar zouden gel den. Voordat zij in de vorm van een ver ordening gegoten zullen worden zal het bestuur opnieuw van gedachten wisselen over de algemene aspecten ervan, waar bij dan zo mogelijk ook rekening gehou den zal worden met de richtlijnen die de E.E.G. zal verstrekken ten aanzien van de tarweprijs in Europa. Een der le den vroeg zich af of de bakkers als gevolg van de grotere bijmenging van inlandse tarwe een wel even goede kwaliteit brood zouden kunnen bakken als thans het geval is. De voorzitter antwoordde dat de tarwe oogst dit jaar van een bijzonder goede hoedanigheid is en zich in het bijzonder leent voor verwerking tot broodmeel. An dere leden verklaarden dat deze verho ging van de verplichte bijmenging niet zou mogen leiden tot een stijging van de broodprijs. De uit het buitenland inge voerde tarwe, die thans in het brood wordt verwerkt, kost 22 gulden per 100 kg, de inlandse tarwe 31 gulden. Enige leden wensten te wijzen op het gevaar, dat men bij een garantieverle ning van overheidswege licht geneigd is zowel de toekomstige risico's, welke de staat loopt, te onderschatten, als een in gebreke blijven van het particuliere ini tiatief al te spoedig aan te nemen. Zij zou den tevens gaarne een overzicht ontvan gen bij voorbeeld van 1 januari 1946 af, van de verliezen, welke de staat uit hoof de van deze garanties heeft geleden. Andere leden waren van mening, dat de invloed van de te verlenen garantie op de werkgelegenheid en op de vergroting van de activiteiten van onze handel en indus trie wel zeer indirect zal zijn. Een meer algemene hulp door middel van de reeds eerder gevraagde fiscale tege moetkoming zou naar hun mening de voor keur verdienen. De nog' steeds bestaande onzekerheid omtrent hun fiscale verplich tingen, waarin vele ondernemingen met Indonesische belangen nog verkeren, is zeker niet bevorderlijk voor het ontwik kelen van de activiteit, welke de regering wenst te stimulei'en. Deze leden waren van oordeel dat de in de Memorie van Toelichting meer subsidiair gestelde aan trekkelijkheid van de opzet, te weten de bijdrage van Nederland aan de economi sche ontwikkeling van onderontwikkelde gebieden, sterker op de voorgrond moet worden geplaatst. Verschillende leden vroegen zich af of de St.aten-Generaal niet in de gelegenheid behoren te worden ge steld zich een oordeel te vormen over de projecten, waarop wordt gedoeld. Is het juist, dat één project een zeer groot deel daarvan zal opeisen? Bij het verzoek om nadere concrete richtlijnen omtrent de be staande plannen sloten andere leden zich aan. Velschillende leden achtten de kapi taaldeelname uit de pai'ticuliere sector wel zeer teleurstellend. Een aandelenka pitaal van 2 miljoen kwam hun bepaald gei-ing voor. Van dit kapitaal is slechts een deel toegezegd. Gevraagd werd hoe groot dit deel thans precies is. De roklengte Er zijn mensen die van alles willen be wijzen. Nu is er in Amerika een groep sociologen opgestaan en heeft verklaard dat roklengte en economische toestanden nauw met elkaar in verband staan. Kijk maar, zeggen zij in een geducht rapport, naar de rok in de periode van 1921 tot 1929. Toen immers werd die rok elk jaar korter en korter. Dat ging zo door tot de grote crisis van 1929 toen gans de we reldgeldmarkt dreunend in elkaar stortte. Onmiddellijk daarna werd de rok langer. Dat hield gelijke tred met de gezichten. Tot 1932, toen alles er dl maar slechter voor kwam te staan, werden de rokken en de gezichten langer en ging de economi sche toestand achteruit. Bij de eerste aanblik lijkt zo'n bewering wel steekhoudend. Niet alleen de rok im mers ondergaat invloed van buitenaf. Zeker is bij voorbeeld dat grote hoeden (dameshoeden) met enorme kwasten en pluimen tijden van onrust, van oorlog en andere narigheid voorspellen. De zestiende eeuw liet de vrouw met geweldige pluim hoeden lopen; het was een benarde tijd van oorlogen en'onheil. Het feit trouwens dat zij, na het nederig gebruik van een hooddoek (reeds eerder) overging tot een hoed ijshoornmodelwas al een veeg teken. Een hoed was aanvankelijk een teken van ongebreidelde ijdelheid en on degelijke verheffing van het vrouw-zijn. Vlak voor de eerste wereldoorlog droeg de vrouw grote schuiten van hoeden. En erna? Kleine cloches. Toques, kapjes, dingetjes. Kleine hoeden (aldus deskundigen) dui den op een vrije, vrouwelijke geest. Kleine hoeden betekenen dat de vrouw in zekere zin een geëmancipeerd leven leidt. In de vorige eeuw, volgens de litteratuur een eeuw van nederige vrouwen, droeg zij een piepklein toque'je als een piccolo-petje voor op het hoofd, ook de kapothoed eveneens klein en fijne kanten kapjes. Dat bewijst dat de vorige-eeuwse vrouw niet zo geprangd zat als de besnorde heren aan haar zijde wel dachten. Zeker: haar corset sloot bijzonder nauw om haar heen en zij had. de wimpers zedig neergeslagen (zo wil het de legende tenminste) en haar rokken ruisten koel en afwijzend, maar de schilders, die dieper kijken, wisten beter: nooit is de vrouw zo openlijk en onbevangen vereerd en opgeheven als in de schilderkunst der vorige eeuw. Zij stónd op een voetstuk maar erg hoog was dat niet. Haar rokken? Die waren lang. En dat ondanks het bloeien van econo mische toestanden; in Engeland floreerde de industrie met waarlijk-tropische groei. De crinoline ondersteunde de rok kenrijkdom; de enkel was taboe. Als men Koningin Victoria had mee gedeeld dat deze industriële vooruitgang zonder twijfel vergezeld zou gaan met een omhooggaan van de rokzoom, dan zou zij stellig industrieloze armoede hebben ver kozen boven het openbaren van de „onder ste lematen" (het woord „benen" was on behoorlijk). En daar nu zit de kern van het lange-rokken-korte-rokken-probleem: er zijn (gelukkig) nog andere dan econo mische aspecten aan het ongewoon-inge- wikkelde complex van emotionaliteiten, stuwingen, verlangens, hoop, berusting en wat verder al niet, dat de mode bepaalt. Zoals, in het geval van Victoria, de fat soensnorm bijvoorbeeld. Duif Advertentie BEVERWIJK - HAARLEM - ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem Tel. 12921 De filmcriticus A. van Domburg is be noemd tot lector in de filmwetenschap aan dé R.K. Universiteit in Nijmegen. De heer Van Dombui'g is een der pio niers en eerste pleitbezorgers van de film als kunstuiting. In „De Gemeenschap", „De Nieuwe Eeuw", tal van filmpei'iodie- ken en vooral ook in „De Tijd" waar hij kunstx-edacteur is, heeft de heer Van Dom burg steeds met groot elan de filmkunst gediend, niet zelden ook door op zijn zeer eigen satirische wijze uitwassen te heke len. Hij beschikt over een uitstekende pen, waarmee hij even doeltreffend kan strelen als prikken. Van Duinkerken heeft hem eens gekarakteriseei'd als de man „die nog nooit een debat heeft verloren". De benoeming tot lector heeft de binnen kort vijfenzestig jaar wordende heer Van Dombui-g doen besluiten „zijn" krant te vex'laten en zich geheel aan de nieuwe op- dx-acht te wijden. Advertentie Want wie wil kan lekker koken. Als u .ten minste Mai?.ena Dureva gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Donderdag is in Londen de zevende internationale Doe-het-zelf-tentoon stelling geopend. Een van de trek pleisters is de Lotus Zeven, een sportwagen, die als boiiwpakket ver krijgbaar is. Voor montage wordt zestig uur gerekend. Men kan kiezen uit twee motoren, De Ford 100 E, of de Coventry Climax 1100 cc. met vier- versnellingsbak. Indien de wagen voor persoonlijk gebruik wordt ge monteerd, zal men van omzetbelas ting verschoond blijven. Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 6 September 1759 VRANKRYK. Ten opzigte van de geenen, welke als Staatsgevange nen wegens gequetste Majesteyt opgesloten zijn, zal de Koning zig van z.vn Recht mogen bedienen, om dezelve te straffen. In middels word de Koning verzogt, niet toe te willen staan, dat men zig tegen de schuldigen van yselyke en onmenschelvke Tortuuren bediene, welke in diergelyke Gevallen applicabel zyn, maar in tegendeel de Ont ferming met de gewoone Rechtvaerdig- heyd te paaren, en daardoor de ingewan den van eenen goeden Vader zowel als van eenen rechtvaerdigen Rechter aan alle de waei'eld te doen blyken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3