BROMFIETSEN COR OLY In de vishal en op zee HERFSTKLEUREN Straat makers verrichten zeer belangrijk werk in Velsen IJmond-agenda Gouden eremedaille van Oranje Nassau voor de heer Pels Heemskerk's kortebaandraverij verrassend voor Wala Burgemeester M. M. Kwint opent „De Natuur Thuis" Sport-Colberts Terlenka-Pantalons 9 Goed jaar voor DEM Velsen's nieuwe uniform DKV opent korfbalseizoen Rode Kruis zorgt voor autotocht voor invaliden Damclub St. Thomas houdt aanvangsvergadering Volksfeesten in Heemskerk zijn weer ten einde Bouw van torenflat begint waarschijnlijk in oktober Samenstelling van „Carrousel'' VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 „Opbouwen, afbreken en opbouwen aldus werd het werk der straatmakers in de gemeente Velsen na de periode van 1940 gekarakteriseerd door een der spre kers, die donderdagmiddag aanwezig was op de geanimeerde bijeenkomst van di rectie en personeel van het bedrijf „Open bare Werken". Deze bijeenkomst in de kantine van de Dienst Bescherming Be volking aan de Kriemhildestraat was om twee redenen georganiseerd: in de eerste plaats het veertigjarig jubileum van de heer F. J. Douma, hoofdstraatmaker bij de afdeling Onderhoud en ten tweede het afscheid uit de gemeentedienst van de heer A. Schoorl, straatmaker-A bij de zelfde afdeling, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De eerste spreker van deze middag was de wethouder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Wethouder Verbeek richtte zich eerst tot de heer Douma, om hem zijn grote erkentelijkheid te betuigen voor de ijver, belangstelling en regelma tigheid, die de jubilaris gedurende zijn loopbaan aan de dag heeft gelegd. Daar bij had spreker tot zijn genoegen gecon stateerd, dat de heer Douma een nog vol komen frisse en gezonde indruk maakt, waardoor de hoop gewettigd lijkt, dat hij ook zijn resterende dienstjaren nog met hetzelfde enthousiasme zal rond maken. Na het uitspreken van zijn hartelijke ge lukwensen met dit jubileum, overhandig de wethouder Verbeek hem het gebruike lijke geschenk onder enveloppe.. Vervolgens wendde de wethouder zich tot de heer Schoorl, over wie hij zich eveneens niet anders dan in uiterst gunstige zin kon uitlaten. „Uw periode hier is betrekkelijk kort geweest, misschien hevig; in ieder geval had u veel eerder in Velsen moeten komen", besloot spreker, die met het overhandigen van een kist sigaren tevens zijn beste wensen uitsprak voor een ge lukkige levensavond, te midden van het gezin. De directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, noemde het werk van beide betrokkenen „een typisch vak", dat nergens met zoveel nuttig effect wordt uit geoefend als in Nederland. Welk een gro te zorgen er in ons land aan straten en wegen worden besteed merkt men immers pas goed, wanneer de grenzen eenmaal zijn gepasseerd. Bovendien wordt de ge voeligheid van de weggebruiker steeds groter en omdat spreker in Velsen nog nimmer klachten over het wegdek heb ben bereikt, meende hij rustig te mogen concluderen, dat de heren Douma en Schoorl er in ruime mate toe hebben bij gedragen de naam van de gemeente hoog te houden. Ir. Dammers besloot zijn toe spraak met de beide betrokkenen zijn dank te betuigen voor het betoonde enthousias me, waarna hij de heer 'Douma met zijn jubileum complimenteerde en hem een kist sigaren aanbood. Op zijn beurt verklaarde de heer T. M. Holtkamp, technisch hoofdambtenaar bij Openbare Werken, dat de heren Douma en Schoorl altijd „tot en met" voor hun werk hebben gestaan. Vandaar dat men laatstgenoemde nog gaarne vele jaren in dienst zou hebben gehouden. Deze „ge trouwe wei'knemers" ontvingen van spre ker ieder een enveloppe met inhoud, waar bij de respectieve echtgenoten met een fraaie bloeiende plant werden verblijd. Namens het jubileumfonds sprak de heer M. Jansen, die zich op een bijzonder ongedwongen wijze van deze opdracht kweet. Van hem was ook de bovenvermel de karakteristiek „opbouwen, afbreken, en opbouwen", waarmee de historie van Velsen tijdens oorlog en bevrijding even kort als juist werd aangegeven. Na zich evenmin onbetuigd te hebben gelaten, waar het de kennelijk oprecht gemeende gelukwensen betrof, ontvingen de heren Advertentie AVADA met HMW 398.— TYPHOON HMW van 745.voor 650. SUPERIA met Sachs 599.— DKW-bromfiets, iets aparts, v.a. ƒ650. en vele andere types. BREESTRAAT 108 BEVERWIJK 'ELS EN UIJDAG 4 SEPTEMBER Thalia: „Meisjes op bestelling", 20 uur. Rex: „Onstuimige driften", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw: Tentoonstelling „De natuur thuis", van 9 tot 22.30 uur. TERDAG 5 SEPTEMBER Thalia: „Meisjes op bestelling", 19 en 21.15 uur. Rex: „Onstuimige driften", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw: Tentoonstelling „De natuur thuis", van 9 tot 22.30 uur. 'i EVE RW IJK RIJDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Stella's sleutel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De nacht vóór de première". W.B. Theater, 20 uur: „Ali Baba en de veertig rovers". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymus". Kuenenplein, 20 uur: Circus Mexico. ZATERDAG 5 SEPTEMBER Bioscopen: Als vrijdag. 1EEMSKERK Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Als de ouders slapen" Zondag middag 14.30 uur: „Paradijs onder de horizon". Douma en Schoorl van hem nog een arm bandhorloge. Ten slotte werd de heer Douma toege sproken door de heer A. Jansen, als ver tegenwoordiger van de Algemene Bond van Ambtenaren en de heer Schoorl door de heer P. de Jong, die de Katholieke Bond van Overheidspersoneel vertegenwoordig de. De eerste ontving een geschenkbon, waarna de heer Schoorl een kist sigaren werd overhandigd. Het laatste woord was aan de heren Dou ma en Schoorl zelf, die in het kort uitdruk king gaven aan hun grote erkentelijkheid voor de vleiende toespraken en ontvangen geschenken. Na afloop van dit officiële ge deelte bleef men nog enige tijd bijeen. De r.k. volleybalvereniging DEM in Be verwijk heeft een heel goed jaar achter de rug. Dit kon men donderdagavond op de gehouden jaarvergadering beluisteren. In zijn jaarverslag deelde de secretaris, de heer Schuurman, mede, dat de vereni ging vijftig leden telt. Er is een tweede trainer aangesteld, de heer Metselaar uit Castricum. De oefenavonden worden nu weer in de St. Margriet-school gehouden. Het .jaarverslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan van 137.30. De voorzitter van de technische commissie de heer Essers, liet in zijn jaaroverzicht de successen uitkomen die de dames hebben behaald. Zowel het eerste als het tweede zestal werden kampioen. Het tweede zestal promoveerde naar de eerste klasse en zal dit jaar tegen het eerste uitkomen. Mejuf frouw J. de Bats deed haar intrede in het bestuur. De heer T. Branjes, een der op richters, werd benoemd tot erelid. Wegens werkzaamheden kan hij geen lid meer zijn. Het eerste elftal van Velsen zal in het komende seizoen in een nieuw tenue in het veld verschijnen. De blauwe broek blijft gehandhaafd, doch het gele shirt zal aan de voor- en achterzijde versierd zijn met een blauwe V. Hoewel het seizoen van de Christelij ke Korfbalbond pas op 12 september start, spelen het tweede en het derde twaalftal van K.K.V. te Ymuiden reeds nu hun eerste kompetitiewedstrijd tegen elkaar. Deze wedstrijd is vervroegd in verband met een juniorentournooi, dat op 12 september in IJmuiden gehouden zal worden. Met belangstelling worden de prestaties van beide teams tegemoet ge zien. Van het tweede, omdat van dit team verwacht wordt, dat het dit seizoen een woordje mee zal gaan spreken en van het derde, omdat het voor het eerst aan de competitie meedoet. Het op papier sterke re tweede mag de komende strijd echter niet te gemakkelijk opvatten, omdat het derde dan wel eens voor de eerste verras sing zou kunnen zorgen. De opstellingen van beide teams luiden: D.K.V. II dames: T. Pul, A. Hartman, A. Zwaan, R.Vrijhof, P. Broere en E. Win ter. Heren: C. Smit, J. Brink, K. v. Veelen, C. Breemers, P. v. Veelen en T. Oldenmark. D.K.V. III dames: D. Bakkernes, G. Kon- ning, R. Kuiper, H. Snijders, A. v. Duy- venvoorde en D. Rouwen, heren: K. Jas pers, K. Oldenburg, H. Spijkerman, J. Smit, A. Schuitema en G. Beute. „Advendo" opent seizoen met „Spel met een droom" De toneelvereniging „Advendo" uit IJmui den heeft thans in studie genomen „Spel met een droom", toneelspel in vier bedrij ven door Hans Nesna. Met drie voorstel lingen van dit stuk zaterdag 17, donder dag 22 en zaterdag 24 oktober in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt,- laan te IJmuiden zal het toneelseizoen van deze vereniging worden geopend. De regie is van de heer F. A. J. Hunsche. HET TERRASVOGELS-ELFTAL Tegen AGS komt Terrasvogels uit met Drost: Cardol en Van Gelder; Nieuwe- weg, Disselköter en Van Eden; Rijke. Bos. Timmer. Thóolen en Bouwer. DE KENNEMERS—IVV In deze ontmoeting, die een onderdeel vormt van het Meteoortoernooi. komen de roodzwarten als volgt uit: Dijcks: Lejeune en Huisman; Van den Outenaar. Horeman en Tervoort: Van Rookhuizen, Kops. Zwanenburg. Van der Sluis en Mosk. Het bestuur van de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdagmiddag een aantal invaliden gefuifd op een autotochtje een verras- singstocht naar Noordwijk aan Zee. Een aantal leden van de Rode-Kruis-Co- lonne verleende haar medewerking om de acht en dertig invaliden in en uit de au to's te helpen. Iedere gast kreeg vóór het vertrek een doos met fruit, koeken en rookwerk, voor de dames reukwerk. Na bij Velserend werd de optocht door mo torpolitie langs Bloemendaal, Aerdenhout en Vogelenzang geleid, waarna men om half vier arriveerde in Hotel Seinpost te Noordwijk aan Zee. Verversingen wer den aangeboden en de heer G.P.W. Stou- tenbeek sprak een woord van dank aan de autobezitters en de leden van de Colonne, die dadelijk bereid waren om deze inva liden een gezellige middag te bezorgen. Eèn van deze laatsten vertelde dat allen heel dankbaar waren voor deze sympa- tieke geste. Het staat wel bijna vast dat men ook de volgende jaren zal pogen zulk een reis te organiseren voor deze mensen. Men vroeg ons echter er op te willen wijzen, dat het bestuur alleen maar de namen heeft van die mensen die door het een of ander Kruisverbond worden bezocht en behandeld. Die invaliden welke geen hulp meer hebben van een dokter en een vol gende keer een reisje mee willen maken zouden goed doen hun adres op te geven, zo meent men. Castricum De Castricumse damclub St. Thomas heeft in hotel Funadama haar jaarlijkse aanvangsvergadering gehouden in ver band met de komende onderlinge en bondswedstrijden. De voorzitter de heer L. Ridder zei in zijn openingswoord dat het niet mogelijk is aan de komende bondscompetitie met twee tientallen deel te nemen, het aantal leden is daarvoor te klein. Het eerste tien tal zal nu in de eerste klasse uitkomen en van het tweede tiental zal een vijftal aan de bondswedstrijden gaan deelnemen in de reserve tweede klasse. In zijn verslag gaf de secretaris de heer P. van der Himst een overzicht van de gehouden onderlinge zomerwedstrijden. Hij deelde voorts mede dat op maandag 7 sep tember met de onderlinge competitie zal worden begonnen. Op 29 september zal een combinatie van het eerste en tweede tiental een return match spelen tegen een team van Duinen bosch. De jeugd zal met ingang van 14 september onder leiding van de heer P. Ruiter weer de wekelijkse oefenavonden houden. Er zal een automatische promotie of degradatie worden toegepast. Eén der jeugdleden, P. Nieuwenhuis, zal aan de senioren worden toegevoegd. Men zal spe len in het district Zaanstreek van de bond. Voor de heer C. Pels, commercieel staffunctionaris bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder hoogtepunt in zijn vee functie geworden. De en zijn familie donderdagmorgen in de ultra moderne kantine van het hoofd kantoor aan het Singel te Amsterdam een receptie bereid, die door de ontvangst en de buitengewoon grote belangstelling lang zal heugen. Van alle vestigingen van het concern en filialen in ons land waren deputaties overgekomen voor de man, die bij het Velsense bedrijf ruim twintig jaar werkte, doch ook een groot aantal vertegenwoordigers uit de „papier- en grafische wereld" gaf acte de presence. De hoofddirecteur, de heer P. Smidt van Gelder, opende in de feestelijk versierde zaal de rij van sprekers. Hij herinnerde in het kort aan de loopbaan van de heer Pels, die ongeveer zes jaar in de Wormer fabriek was om daarna de orderplanning in Velsen tot zijn taak te gaan rekenen. De jubilaris had een enorme liefde voor het papiervak. Zelfontwikkeling heeft hem tot een auto riteit in de papierwereld gemaakt. Hij schrijft zelfs boeken waaruit de Van Gel- der-directie nog kan leren. Met een be schrijving van de persoonlijke eigenschap pen van de heer Pels, die plezier heeft in elk werk, dat hij onderneemt, besloot de heer Smidt van Gelder zijn huldigingsrede. Onder hartelijke dank voor de vele ver diensten voor het. concern schonk hij een zeer fraaie smalfilmcamera namens de hoofddirectie. De heer Hartman, die het Amsterdams gemeentebestuur vertegenwoordigde deel de onder luide bijval mede, dat de hèer Pels koninklijk is onderscheiden wegens langdurige trouwe dienst met de gouden eremedaille van de Orde van Oranje Nas sau. Voor de Amsterdamse collega's, vestigin gen en filialen vertolkte de heer Henge- veld de gevoelens bij dit jubileum van een zeer gezien en geacht medewerker, om ver volgens als bijzondere verrassing de, heer Muyzert via de band geestige wetenswaar digheden uit de „Wormerse tijd" té laten vertellen. Nadat de heer Hengeveld ook nog had gewaagd van de grote werkzaamheid van de jubilaris voor „zijn" personeelsorgaan „De Eendragt" overhandigde hij een kost bare film projector en een klassieke gram mofoonplaat. De heer Bloemendaal, secretaris van de Vereniging van Nederlandse Papier- en Cartonnagefabrikanten, schetste op welke wijze de heer Pels als een der hunnen wordt beschouwd waar het gaat om de papiersector. „Hij is meer bij ons, dan bij Van Gelder." Een boekwerk en een gram mofoonplaat vormden het geschenk. De heer Hillenius van de Nederlandse Ver- pakkings Centrale schonk een fraaie vul pen en ir. G. A. Schoonkind van het Vel sense bedrijf, herinnerde aan de „Velsense tijd" van 1925 tót 1946 om daaraan als ge- Op de prachtige baan aan de Marquet- telaan te Heemskerk vond donderdagmid dag de jaarlijkse kortebaandraverij plaats. Tot aller verrassing kwam de vier jarige zwarte merrie van J. P. Stijvers, Wala, als overwinnaar uit de bus. Een succes derhalve voor de familie Van Leeu wen, want de favoriet Radbout werd der de. In de eerste twee omlopen werd Wala gereden door Jan van Leeuwen, maar in de derde omloop lootten Wala en Radbout tegen elkaar. Jan van Leeuwen besloot zich bij Radbout te houden en zijn zoon reed toen Wala. Zoals gezegd overwonnen de jongeren. De publieke belangstelling was ook nu weer groot, mede dank zij het uitzonder lijk mooie weer. De voorzitter van de harddraverijvereniging, de heer N. Rol, sprak het welkomstwoord waarbij hij woorden van dank toevoegde aan allen die aan het welslagen van deze draverij heb ben medegewerkt. Reeds de eerste omloop beloofde veel goeds, er waren vier kampritten, waar van Wala er een nodig had om zich Upie Scott P. van het lijf te houden. De negen jarige Radbout toonde zich hier overtui gend meester over Morning Star. Partout had geen moeite met Nancy Hollandia. Een spannende strijd werd geleverd tus sen Ubina en O'Brewer. Na twee ritten stond de uitslag nog niet vast. In de hier na volgende kamprit zag O'Brewer geen kans op haa-' eigen baan te blijven zodat Ubina ingehouden moest worden Jbina toonde zich tenslotte de sterkste. Unica overwon hierna Ureka en Quirinus ver sloeg na een kamprit Sun Rise. Torero verloor van Quick Magowan S en na een kamprit toonde O.M.C. Gregor zich de meerdere van Royal Henry. In de tweede omloop kwam Radbout te gen Ubina uit, in twee ritten overwon Rad bout. De driehonderdtwintig meter die Partout moest lopen tegen de driehonderd van Wala, waren voor Partout te veel zo dat zij werd uitgeschakeld. Quirinus had weinig moeite met O. M. C. Gregor. Quick Magowan S had het niet zo gemakkelijk tegen Unica. De zesjai'ige vosmerrie van P. Groen verweerde zich heftig en werd pas in de kamprit versla gen. In de derde omloop waren er nog vier paarden over: Radbout, Wala, Quirinus en Quick Magowan S. Quirinus reed Quick Magowan S eruit. De strijd om de eerste plaats werd ge reden tussen Wala en Quirinus. De eind uitslag werd tenslotte: 1. Wala; 2. Quiri nus, 10 jaar voshengst, eigenaar P. Groen en gereden door J. van Dooyeweerd; 3. Radbout 9 jaar, vosruin, eigenaar J. F. de Jong rijder J. van Leeuwen; 4. Quick Ma gowan S 10 jaar, vosruin, eigenaar stal Phoenix, rijder L. J. Heyman. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Helena M.. d. van J. G. Veldhuis en H. M. Scheffer; Agatha P. M„ d. van J. J. de Jong en P. M. .Bakker; Rudv H.. z. van J. H. Janssen en A. Rees; Celiiia M„ d. van Th. Takken en I. Penne- kamp; Maria A. M„ d. van J. H. Vendel en P. H. Weelage: Catharina A„ d. van F. Kuvl en C. H. Duyker te Beverwijk: Catharina J. M„ d. van L. Adrichem en A. W. Tetels te Beverwijk: Catherina M T'n., d. van J. J. Hevne en M. Zonneveld te Uitgeest: Albert J z van J. v d. Heide en T. Ubbels te Velsen. ONDERTROUWD: A Zuvdam te Velsen en C. M. Peekei; C. J. de Wildt en A. M. Smit. schenk het tweede deel van het prachtige boekwerk te verbinden, terwijl mevr. Pels bloemen ontving. Een bijzonder aspect was de buitenge woon vlotte, geestige, doch ook van grote waardering getuigende huldigingstoespraak van de bijna tachtigjarige heer G. J. Schee pers, die namens de Onderwijs Commissie Patroonsopleiding in de Typografie. (O.C.P.) sprak. Nog vele bloemen en geschenken volg den, die alle een plaats kregen in de wo ning aan de Jan Kostelijklaan 3 in Velsen- Zuid, waar later op de dag nog velen hun persoonlijke gelukwensen kwamen aanbie den, zodat deze bijzondere dag ongetwijfeld lang in herinnering zal blijven. Aanvoer van donderdag Aangevoerd: 172 kisten tong en tarbot 1 heilbot, 2 tongschar en schartong, 405 schol, 30 schar, 5 bot, 2280 haring, 870 makreel, 270 schelvis, 80 wijting, 110 kabeljauw en gul, 15 poon, 10 koolvis, 20 diversen. De totale aanvoer was 4270 kis ten. Pryzen van donderdag Per 1 kilogram: heilbot 2,60, grote tong 5,505,30, grootmiddel tong 4,803,60 kleinmiddel tong 3,603,10, kleine tong I 3,50—2,90, kleine tong 2 2,40—2,15, tarbot 1 3,302,80. Per '50 kilogram waren de prij zen: tongschar 86, kleinmiddel schol 5750 kleine schol 1 5750, kleine schol 2 60 25, schar 36—22, bot 32—30, verse haring 20—16,60, makreel 2313, grote schelvis 9261, grootmiddel schelvis 7444, klein middel schelvis 5538, kleine schelvis 1 5441, kleine schelvis 2 5339, wijting 4125, grote gul 7063, middel gul 57 49, kleine gul 4332, poontjes 1312, klei ne koolvis zwart 3635, kleine koolvis wit 57. Per 125 kilogram werd betaald: grote kabeljauw 432—260, grote koolvis zwart 120, grote koolvis wit 134. Besommingen van donderdag Een trawler 32.360, HD 87 10.930 KW 75 10.500.'KW 64 f 6970, EH 9 460 IJM 4 f 5740, IJM 7 2700, KW 94 550 RO 29 1330. Aanvoer van vrijdag Negen loggers en dertig kotters verzorg den vrijdagmorgen de aanvoer van 3210 kisten verse vis, 175 stijve kabeljauwen en 15000 kilogram tong voor de IJmuider visafslag. De kisten vis waren als volgt onderverdeeld: 600 schelvis, 200 wijting', 70 gul en kabeljauw, 630 haring, 730 makreel 400 schol en 160 varia. De KW 24 kwam aan de markt met 55 kisten wijting, 60 schelvis, 100 makreel en 40 varia; de KW 28 met 25 kisten schelvis en 175 makreel; de KW 73 met 275 haring en 25 varia; de KW 108 met 40 wijting, 50 schelvis en 20 stijve kabeljauwen; de KW 34 met 40 wijting, 130 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 5 koolvis. 20 haring, 120 ma kreel en 100 stuks stijve kabeljauw; de KW 124 met 35 wijting, 170 schelvis, 25 haring 155 makreel en 20 stijve kabeljauwen; de IJM 67 met 25 wijting, 70 schelvis, 25 kool vis, 10 haring en 180 makreel; de IJM 54 met 20 schelvis, 300 haring, 80 diversen en 25 stijve kabeljauwen. Pryzen van vrydag Export: grote regels kabeljauw 90112 regels kleine kabeljauw 4556, kisten grote kabeljauw 135150, kisten kleine kabeljauw 114122, grote schelvis 37 grobtmiddel schelvis 3035, grootmiddel tong 3,703,90, kleinmiddel tong 3,103,30 tong 1 2,803,1,0, slips 2,102,35, grote tarbot 3,103,50, grote, middel, zetschol en schol 1 4654. Voor het binnenland: grote gullen 4150, middel gullen 3643, torren 2331, zwarte koolvis 100, witte koolvis 94100. kleinmiddel schelvis 2734, pen nen 2633, braad 2232, wijting 1726 grote tongen 5,105,50, schol 2 3846, schol 3 2233, haring 1622, makreel 17 21, schuitenmakreel 35. „Deze gecombineerde tentoonstelling is een schuchter experiment om ook anderen, die van vogels, planten, bloemen en bijen houden in een gemeenschappelijke mani festatie te tonen wat wij voor hen kunnen doen. Wij denken daarbij ook aan de jeugd." Dit zei de heer J. G. Nolst Trenité, voorzitter van de organisatie-commissie bij de officiële opening van de tentoonstelling „De Natuur Thuis", donderdagmiddag in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Hij vergeleek de zeven aan de tentoonstelling deelnemende verenigingen met schepen varend in de zee, de Velser Gemeenschap. Hij bracht hulde aan de heer C. Hartman, secretaris van de Aquariumvereniging en van de organisatiecommissie, aan wie in de eerste plaats de totstandkoming van deze tentoonstelling te danken is. De heer Nolst Trenité overhandigde hierop aan Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, een jampotje met zeven bijen, voor iedere vereniging één. Burgemeester Kwint verklaarde zeer onder de indruk te zijn gekomen van de grote verscheidenheid op deze tentoonstel ling. Tegen de dahlia's echter had hij één bezwaar: „Zij zijn de voorboden van de winter." Hij zag in „De Natuur Thuis" een poging de mens en de natuur tot elkaar te brengen Een richtlijn ook voor een prach tige vrijetijdsbesteding. Hij hoopte dat de tentoonstelling op de jeugd opvoedend zal werken. Gezien de rapporten van de Plantsoenendienst is dat wel nodig. Bur gemeester Kwint sprak de wens uit dat „De Natuur Thuis" ook belangstelling en waardering zal opwekken voor de prach tige omgeving van Velsen. Hij bracht na mens het gemeentebestuur hulde aan de heer Nolst Trenité en gaf de zeven bijen de vrijheid. Daar zoemden zij heen, de Vereniging ter Bevordering van de Bijenteelt voorop, daarachter de volièrevereniging „Fauna Felisena", de Aquariumvereniging, de Modelbouwclub, de Tuinbouwstudieclub, de Fotokring Velsen en als laatste de ver tegenwoordigende bij van het buurthuis werk. Eenheid Ds. J. A. Tiemens zag als grootste be lang voor de Velser Gemeenschap de ma nifestatie van eenheid die de tentoonstel ling is. Veel verenigingen, één doel. Veel facetten van de natuur, bijeen gebracht in één expositie. „Dit is de samenwerking zoals de Velser Gemeenschap die zich voorstelt", zo zei hij. „Velsen moet niet alleen een klomp stenen zijn. Ook de natuur moet er zijn plaats hebben." Het origineelst Een juryi'bestaande uit ds. J. A. Tiemens en de 'heer G Boersma met hun echtge notes, deelde eervolle vermeldingen uit aan de mooiste en origineelste inzendingen. De meest originele inzendingen waren een volière met boekenkast in de hal, van de heer A. van Son uit IJmuiden; het prach tige zeewateraquarium van de IJmuide- naar J. W Willemse; een model van de sleephelling Montferland, ingezonden door de heer F. A. van de Berkhof uit Bever wijk; een foto van de voeten van een balletdanseres, genomen door de heer J. Stam uit IJmuiden en een pitrietschaal met bloemen, een inzending van H. Velde uit Driehuis. De bijenkorf van de Vereni ging tot Bevordering van de Bijenteelt kreeg eveneens een eervolle vermelding voor originaliteit. Het mooist De, volgens de jury. mooiste inzendingen zijn: het aquarium met de kegelvlek bar belen, van de heren C. Hartman en H. Mulder; het model van een boerenwagen, vervaardigd door de heer H. Grüteke uit Beverwijk; een foto van een zwaan, van de heer G. A. Pothof uit IJmuiden; de volledige bloemeninzending van de Tuin bouw Studiekring en de volière met boe kenkast van de heer J. G. Homan. Een bezoek aan „De Natuur Thuis" is zeer de moeite waard. Men is verzekerd van een genoegelijk uur te midden van de stille schoonheid van de onderwaterwereld, bloemengeuren, bijengezoem en gekwetter van vogels. En dat is niet alles. Er liggen vele boeken uit de leeszalen over het tentoongestelde ter inzage. Ook de foto's en de modellen van schepen en treinen zijn voortreffelijk. En sla vooral het hoekje van de buurthuisjeugd niet over. Daar is de Arke Noach's en een diepzeetafereel te zien. Wij zagen Dorus met auto, een bokke- wagen, een bloemenkoningin en een bloe- menfee. De openbare school had les op een open wagen. Talrijke firma's reden rond met versierde wagens. Het geheel was een ware bloemenzee. Voorafgegaan door het fanfarekorps „St. Caecilia" werd een rondgang door het dorp gemaakt die eindigde op het Raadhuisplein. Hier was het zo volgelo pen dat het voor de verschillende groepen moeilijk was om nog een plaatsje te vin den. Dankzij de medewerking der rijks politie liep alles echter op rolletjes. Burgemeester H. Nielen sprak er hier zijn vreugde over uit dat er de laatste vijf jaren in de wijze van feestvieren een ken tering ten goede is gekomen. Hij hoopte dat deze optocht zal uitgroeien tot een tra ditie. Hierna ging de burgemeester over tot de prijsuitreiking. Bij de grote stukken was het de auto met de bloemenfee die de eer ste prijs verwierf, 2. openbare lagere school, 3. uitbeelding Nederlands Her vormde Kerk, 4. zeilboot, 5. kaasboertje. Van de verenigingen ging de eerste pijs naar ODIN, 2 meisjesclub „Onze kracht" De prijs voor de beste kostumering en originaliteit was voor Dorus met de auto, 2. kraamverzorging, 3. bokkewagen, 4. Frans dametje, 5. bloemenkoningin, 6. Turkse koopman. Naast de vele andere festiviteiten vond ook nog een wedstrijd in ringsteken op de fiets voor dames plaats. Hiervoor was een grote publieke belang stelling. De uitslag was: 1. C. Limmen. 2. T. Beentjes, 3. R Admiraal, 4. H. van Duivenvoorde. De kermisvermakelijkheden trokken veel belangstelling. Heemskerk kan op twee zeer geslaagde dagen terugzien. KW 24 6750, KW 28 f 4840, KW 73 5570, KW 108 3160, KW 34 f 104, KW 124 8320, KW 89 4570, KW i42 2490, IJM 67 6940, IJM 54 f 9050 IJM 38 770, WR 33 3380, EH f 290. Op zee Het was overal mooi weer, maar op 60— 58 graden noorderbreedte was de visserij erg slecht: gemiddeld 100150 manden makreel, haring en koolvis per etmaal. De „Polderman" gaf een trek door van een pakje; de „Ely" deed een trek eveneens van een pakje, De haringvisserij op 55 tot 57 graden was goed maar ongelijk: 25170 kantjes. De „Dirkje" ving in één trek 70 kantjes, de „Francina" behaalde hetzelfde resul taat. De „Allan Water" haalde in één trek twee pakjes en een grote tonijn uit het water, De loggers en kotters op de kust vingen gemiddeld 80100 kilogram tong en 1020 manden schol per etmaal. Op het Zand waren de vangsten voor de aldaar vissende loggers en kotters 40—60 manden hoops en 2550 kabeljauwen per dag. Haringvangsten KW 2-25, KW 5-45, KW 6-20, KW 7-90, KW 9-60, KW 23-25, KW 25-55, KW 138-5, KW 16-35. KW 47-25, KW 54-38, KW 170- 40, KW 41-55, KW 78-15, KW 44-45, KW 43-50, met nog 40 netten te halen, KW 110-50, KW 15-100, KW 22-50. KW 45-100, KW 175-46. KW 86-55 met nog 44 netten te halen, KW 95-25, KW 130-85, met nog 30 netten te halen, KW 151-20. KW 163-60, nog 45 netten te halen. De volgende schepen hadden geen vangst: KW 147, KW 19, KW 70, KW 140, KW 168, KW 85, KW 97. KW 57. De resultaten bij de trekkers waren: IJM 75 thuisstomend, IJM 283-40 thuisstomend, KW 8 thuissto mend, KW 99-20. KW 40-60, KW 74-60, KW 38 geen vangst en thuisstomend, KW 37 geen vangst en de KW 141-25. De ge middelde vangst van de Scheveningers was 32 kantjes, die van de Katwijkse schepen 36 kantjes. Voor zaterdag Het belooft zaterdag een drukke dag te worden aan de IJmuider visafslag. Thuis stomend voor de zaterdagmarkt zijn de HD 108, „Machiel", met 1100 kisten, de KW 121 „Brittenburg" met 1300 kisten, de VL 110, KW 8 „Deining", IJM 283, IJM 75 en VL 114 met onbekende vangsten. Advertentie DE NIEUWSTE van 35.tot 69. van 26.50 tot 45. KENNEMERLAAN 61 UMUIDEN De Stichting Woningbouw Bejaarden van Humanitas streeft er naar in begin oktober of anders begin november met de bouw van de torenflat in Beverwijk te beginnen. Er is al flinke vraag naar de nieuwe flat. De stichting is gisteren opgericht. Voor zitter van het dagelijks bestuur is ir. W." Semeins, Wrande 63 Beverwijk, secreta ris mi-. J. W. Crefeld, Zeeweg 278, Vel sen. Bij deze heren kan men inlichtingen krijgen over de nieuwe flat, die is be stemd voor bejaarden, alleenstaanden en kleine gezinnen. Minstens 50 percent van de bewoners zal uit Beverwijk moeten komen, de rest van het gebouw is bestemd voor bewoners uit Velsen en Heemskerk. Het betreft hier een project van particulieren, die het be wust zien als een IJmond-project. In het bestuur zitten dan ook zes Beverwijkers, vier Velsenaren en een dame uit Heems kerk. Het pantomimetheater voor de ieugd „Carrousel" is in het nieuwe seizoen als volgt samengesteld: artistieke leiding Jan Bronk. zakelijke leiding Gerard Heystee, en de medewerkenden Tine de Vries, Floor Flieger, Marianne Blank. Fran Waller, Jan Bronk, Frits Vogels. Eric Herfst en Ben Rowold. Het gezelschap vertoont op dinsdagmiddag 13 oktober in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam voor de eerste keer '^et spel ..Kalop. de geschiede nis van een wonderlijk kereltje", geschre ven door Ben Rowold. In afwisseling met andere jeugdgezelschanoen zal Carrousel op zaterdagmiddagen in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam en op de woens dagmiddagen in Diligentia in Den Haag voorstellingen geven. WEDSTRIJDEN KENNEMERLAND Voor de zomercompétitie heeft de ren nersclub Kennemerland uit Beverwijk gisteravond weer een onderlinge wedstrijd gehouden. De uitslagen luidden als volgt: B-klasse: 1. G. Tabak, 2. H. Brakenhof, 3. H. Castricum 4. G. Hermans, 5. J. Stet, 6. Niesink. C-klasse: 1. Chr. Duiker. 2. J. de Ruiter, 3. J. Wolken 4 Nicolaj. 5 P van dor Bos. Aspiranten: 1. J. Basch, 2. B. Weda. 3. L. Zonneveld. 4. G Bob'ooldijk. 5. G Rietdijk Junioren: 1. Rozemeijer. 2 G van der Winden, 3. Jachteberg, 4. Slotemaker, 5. Marx, 6. Ulehaken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9