In Yerseke hebben ze de eerste orchideeën der zee gegeten Dr. J. Kooy: „Nederland kan belangrijke bijdrage leveren" Werkloosheid Mode Haarlemse politie zoekt ijverig naar ontvluchte gedetineerde Oesterfeest met sombere ondertoon Bull-rekenmachine van groot belang voor nieuwe akademie 11 BEREKENINGEN VAN EEN „MAAN-LASSO" S. J. van den Bergh naar Unilever terug Gecombineerde straf voor bedreiging door metselaar Lijn 70 krijgt 's avonds kwartierdienst Betere bediening van Duinwijk in IJmuiden ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 Meer dan honderd kotters sneden in één lange kiellinie door het met witte schuimkoppen opgesierde water van de Oosterschelde. Ze leken op schepen uit de tijd van de Engelse oorlogen. Geboeid volgde een ieder het schouwspel. Maar op de achtergrond hing steeds die ene vraag: „Hoe lang nog?". Want het Deltaplan hangt als een zwaard van Damocles boven de oester- en mosselteelt van Zeeland. De mosselkwekers zijn al bezig maatregelen te nemen. Maar met de oesterkwekers is dat veel moeilijker. Voor de vierde maal organiseerde het comité „Zeeland presenteert" donderdag de opening van het oester- en mosselseizoen. Velen waren naar het beroemde Zeeuwse plaatsje Yerseke gekomen. Ze waren er natuurlijk uit Bruinisse, Zierik- zee en Tholen, maar ze kwamen ook van veel verder weg. De sneltrein van Amsterdam naar Kruiningen—Yerseke zag op elk station weer een paar rijks politiemannen opstappen, nu eens gewapend met blinkende muziekinstrumen ten. Want de Rijkspolitiekapel luisterde voor het eerst de feestelijkheden op, uiteraard gesecondeerd door de harmonieën „Mozart" en „Concordia" uit Yerseke en Tholen. Drommen mensen stonden 's morgens langs de kant van de weg. Ze hadden eerst gekeken naar het ver sieren van de schepen en daarna naar de optocht van Yerseke's schooljeugd. Maar die Rijkspolitiekapel moest ieder zien. Toen de mannen uit hun bus stapten wer den ze meteen enthousiast verwelkomd door de Zeeuwse meisjes, die even mooi zijn als het land waar ze wonen, met don kere haren en ogen, die blauw en helder zijn als het water, dat Zeeland zo beheerst. Terwijl de rijkspolitie zich klaarmaakte voor een optreden bij het raadhuis, kwa men in de raadzaal vele persvertegenwoor digers bij elkaar om hun kennis van oes ters en mosselen te vergroten. Daar was ook het volledige college van B. en W. van Wieringen en de burgemeesteh van Harlingen ontbrak evenmin. Ze waren de dag tevoren al gekomen om een grondige studie te maken van de bedrijvigheid in Yerseke. Zeer begrijpelijk, want de Wad dengebieden zijn momenteel nauw met de mosselteelt verweven. Veel vissers uit Bruinisse hebben hun domein al naar Den Oever verlegd, vooral jongeren. Dr. P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor visserij-onderzoek in IJmui- den, hield er een levendig betoog over de oester en de mossel, waarbij het liefdele ven van deze dieren een grote rol speelde. Liefde by maanlicht Want daarvoor eet de oester een paar maanden plankton uit het voedzame Zeeuwse water. De reservestoffen worden omgezet in zaad en eieren. De oesters ra ken geagiteerd en wachten op de maan. Want vlak na nieuwe of volle maan wor den ze verliefd, zo gaat dat bij oesters. Dr. Korringa vertelde deze dingen vol over tuiging, maar toen hij over die maan was begonnen moest hij toch even stoppen. Want: „Boem,boem", daar kwam de rijkspolitie. „Gaat u maar rustig verder", zei burgemeester Willemsen, „ik moet even de serenade in ontvangst nemen. „Maar dat bleek niet te doen. Misschien dat het bij een tere „Moonlight Senenade" had ge kund, maar tegen de luidruchtige mars, die de politiemanen speelden, bleek voor dr. Korringa geen praten mogelijk. Hij wachtte dan ook maar rustig tot de politie uitgespeeld was voor hij verder ging uitleggen, hoe het vrouwtje de jongen tien dagen bij zich houdt, ze dan bij hon derdduizenden uitspuwt en vervolgens vader wordt. Want ook dat is gewoonte bij oesters. Ze veranderen steeds van vrouw in man en weer terug zodra het nieuwe seizoen begint. De kleine oestertjes, die eerst vrij rond zweven, komen later terug. Ze kitten zich vast, en sommigen kruipen op de schelp van hun moeder, nu vader. „Aanslag" noe men ze het, als de jonge oesters zich vast zetten op harde voorwerpen, en Yerseke is dan ook de enige plaats, waar zij blij zijn met een grote aanslag. Dr. Korringa praatte niet alleen over oesters. Nadat hij nogmaals een mars had moeten doorstaan, gaf hij ook de mossels het volle pond. Belangrijke export Waarna drs. D. J. van Dijk, de voorzitter van het produktschap het economische deel voor zijn rekening nam. Hij noemde voor al de uitvoer zeer belangrijk, met name naar België. Er waren dan ook zeer veel Belgen aanwezig. Frankrijk komt trouwens sterk op bij de mosselen. En gelukkig neemt het binnenlandse verbruik ook toe. Na de bedreiging van de Zeeuwse mos selparasiet. heeft men gezocht naar een oplossing. Men vond de Waddenzee, waar de produktie nu stijgt. Maar ook in Zee land gaat het nu weer goed. De betekenis De moeder van Prins Bernhard. Prin ses Armgard, woonde deze week het internationale concours hippique in Rotterdam bij. van de inleggerijbedrijven is ook gestegen. En verheugend is de loyaliteit van de mosselkwekers onderling. Bij de oesters heeft men weer andere moeilijkheden. Ook hier is België het be langrijkst, maar toch neemt percentage- gewijs het Belgische aandeel af. Er komt een betere spreiding, hetgeen een betere basis geeft. Duitsland komt op, maar daar wil men heel grote. Niet ongebruikelijk bij Duitsers. De sterke lotsverbondenheid der- Zeeuwen heeft ook hier veel goeds tot stand gebracht. En hier werd drs. Van Dyk heel ernstig. Want hij kwam nu op de toekomst van het Zeeuwse bedrijf. „Ik kan me moeilijk voorstellen, dat het bedryf in de toekomst niet zou kunnen blijven bestaan. Het moet blijvend zyn, alleen dan kunnen we bij dragen aan de bloei van het gewest." De toespraak van dr. A. Greyns handel de over de bacteriologische kant. Er heb ben zich in een halve eeuw in Nederland geen ziektegevallen voorgedaan bij het eten van oesters. Gelukkig, maar van be trekkelijke waarde, als de oesters zouden verdwijnen. Daarom concentreerden de vragen aan het forum daarna zich op deze kant van de zaak. Geef me geld! Dr. Korringa liet hier een hartekreet horen. „Als ze me veel geld geven, is er misschien een kans", zei hij. „We zoeken naar een uitweg. Er kan veel worden ge maakt, maar dat vereist grote investerin gen. We moeten niet vergeten, dat wat de natuur geeft veel economischer is. We kunnen het wel op een andere wijze doen. maar of het ook zo rendabel zal zijn is de vraag. De beste kans is als we proeven op grote schaal nemen in het Veere-gat. Hiertoe moet een besluit worden genomen en wel heel snel. Want het water zal wel ryk aan voedsel zijn, maar ook veel slib bevatten." De Oosterschelde zal in 19761977 wor den afgesloten. Dan moet de nieuwe oester cultuur er al zijn. De resultaten van de proeven aan het Veere-gat moet tien jaar voor de sluiting van de Oosterschelde al bekend zijn. Men zal derhalve in 19611962 moeten beginnen met de proeven. En deze zullen op grote schaal moeten gebeuren. Anders kan men nog geen belangrijke con clusies trekken. Dr. Korringa vertelde ook nog in ant woord op een vraag dat de kwaliteit dit jaar bijzonder goed is. Drs. D. J. van Dijk zei, dat de oesters jaarlijks vier miljoen aan deviezen opleveren, de mossels 11 mil joen, met nog een half miljoen voor de inlegprodukten. Oesters zijn duurder dan mosselen. Ze zijn meer voor luxe. „De oester is de or chidee onder de schelpdieren, stelde men het zeer poëtisch daar in Yerseke. Maar zo moeilijk als de jacht op orchi deeën schijnt te zijn, zo gemakkelijk is die op oesters. Althans, zo leek het gis teren bij die eerste vangst op de Ooster schelde. Koningin in het net Eerst was een grote folkloristische op tocht door het stadje getrokken. Voorop de mosselkoningin, die vastraakte in een van de netten, die boven de Lepelstraat waren gespannen. Een behulpzame toe schouwer leende van een Zeeuwse be jaarde vrouw een bezem, en daarmee hield men het net voor de vorstin omhoog. Zij bleef er zich verder van bedienen, en steeds woedender werd daarbij het geroep van de nijvere huisvrouw, die een van Alle Nederlandse politiekorpsen zijn op het ogenblik druk op zoek naar een der tigjarige Apeldoorner, die op 24 augustus uit het Arnhemse huis van bewaring ont snapt is en die betrokken geweest zou zyn by een schietpartij in de Haarlemse bin nenstad. Bovendien wordt de Apeldoorner verdacht van een inbraak in het kantoor van de Gelderse Tramwegen in Dieren, waar maandagnacht een 200 kg wegende brandkast werd weggesleept met een in houd van zesduizend gulden. Vast staat, dat de ex-gedetineerde in de nacht van woensdag op donderdag een café in de Haarlemse binnenstad heeft bezocht, waar hij tesamen met enkele vrienden, onder wie een Arnhemmer, een groot feest aanrichtte. Na sluitingstijd ont stond er echter ruzie tussen de vluchte ling en een 32-jarige Haarlemmer, maar dit conflict werd bijgelegd. De ex-gedeti neerde wandelde toen met de Haarlemmer over de Grote Markt naar de Smedestraat en op de Krocht laaide de twist opnieuw hoog op. De Haarlemmer zou toen een mes getrokken hebben, waarop de Apel doorner een revolver tevoorschijn haalde en zijn vijand twee keer door de hand schoot. Deze meldde zich onmiddellijk bij de politie en herkende uit de hem voor gelegde foto's de uit het huis van be waring in Arnhem gevluchte Apel doorner. Deze laatste had zich na de schietpartij onmiddellijk uit de voeten gemaakt, op zoek naar zijn vriend de Arnhemmer, die echter in een portiek in slaap gevallen was. De Apeldoorner wist dit niet, stapte in een taxi en liet zich naar Arnhem haar meest kostbare huishoudinstrumen- ten in de verte zag verdwijnen. Maar daarna ging men echt op vangst. Een grote vloot kotters, waaronder voor het eerst acht Wieringers, gleed het ha ventje uit. Na een halfuurtje varen stapte de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, over op de Yerseke 60. Toen ging de kor omlaag. Vijf minuten later kwam de mand weer omhoog. Vol geu rige oesters. Rondom bliezen alle schip pers op de stoomfluit. Iedere kotter kwam zo dicht mogelijk bij, zodat men vrijwel van het ene schip op het andere kon springen. In deze orgie van lawaai, waar in iedere Zeeuw zijn vreugde uitriep of via de stoomfluit uitblies, at jhr. De Casembroot de eerste oester. Toen nog een in een andere houding ten gerieve van de fotografen. Daarna een voor de fotografen op de brug. Toen een samen met zijn vrouw, ook voor de foto. En ten slotte een omdat de oesters inderdaad heerlijk waren. Zoals dr. Korringa zo plastisch had gezegd: „Ze schenken een visioen van de zee". Een visioen was hier overigens niet nodig. Want men kon ook zonder zijn ogen dicht te doen genieten van een zee, zoals men die maar eens per jaar ziet, daar bij Yerseke. Een blauwe vlakte met witte schuimkoppen. Met talloze kotters, paraderend langs de Ye 60 en het oplei dingsschip Prins Hendrik, dat tal van autoriteiten aan boord had, en later ook jhr. De Casembroot weer aan boord zag springen. „Om de parels der Oosterschelde" Toen ging het op huis aan. Want daar wachtte al weer de onvermoeibare stu wer, de IJmuidenaar Kolkman, die samen met de heren De Leeuw en Korstanje overal te vinden was. Op de haven werd het spel van de eerste oestervangst ge speeld. De Ye 14 voer uit, ving oesters en zes schone joffers. En al die tijd stond de Spaanse oestervisser Mosselero Oes- terano te wachten op de Zeeuwse oesters, die hij beslist wilde proeven. Er werd ge zongen, gespeeld en gedanst, en tenslotte kwam de Ye 14 de haven weer binnen, de te kleine haven, waar hij eerst maar moeilijk uit had kunnen komen. Er werden oesters en mosselen aan de autoriteiten aangeboden en toen was het officiële programma ten einde. Maar tot 's avonds laat werd het feest voortgezet. De rijkspolitiekapel onver moeibaar ..peelde een taptoe, er werd een vuurwerk afgestoken, en er werd ge danst en gezongen. Natuurlijk. Want het feest begint in Yerseke altijd pas laat op volle toeren te komen. En vele gasten zijn dan ook gebleven. Want het is maar een maal in het jaar oester- en mosselfeest en dan moet men er ten volle van profiteren. Aan het eind van augustus waren er 41.204, tegen 44.737 in juli werkloze man nen in Nederland. Er waren 13.860 man nen werkzaam op sociale werkvoorzie ningsobjecten en 8.832 op aanvullende werken, zodat er in totaal een geregi streerde arbeidsreserve was van 50.036, vorige maand 54.540, aldus een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze geregistreerde ar beidsreserve was op eind juli van dit jaar 54.540, op eind augustus 1958 71.195 en op eind juli 1958 77.305. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind augustus van dit jaar 5.906. De maand ervoor was dit cyfer 5.010. Het aantal openstaande aanvragen was op eind augustus voor mannen 41.895 (eind juli 45.270) en voor vrouwen 31.182 (eind juli 33.182). De heer S. J. van den Bergh, oud-minis ter van Defensie, zal weer terugkeren in het bestuur van het Unilever-concern. Aan een binnenkort te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld, de heer Van den Bergh opnieuw te benoemen tot lid van de raad van bestuur van Unilever n.v. en Unilever Ltd. rijden teneinde zich weer bij zijn vriend te voegen. Daar bleek deze uiteraard niet aanwezig te zijn en de ex-gedetineerde reed in de taxi weer terug naar Haarlem. Inmiddels had de Haarlemse politie de Arnhemmer in het portiek gevonden en deze bleek in het bezit te zyn van een busje met guldens, die, naar men ver moedt, afkomstig zijn van een inbraak. Dat men daarbij denkt aan de inbraak in Dieren ligt voor de hand. Onmiddellijk werd het zoeken naar de Apeldoorner met kracht voortgezet. Men ving inderdaad de uit Arnhem terugkeren de taxi met de gezochte by een van de toegangswegen op, maar in de stad slaag de de Apeldoorner erin, zonder dat de politie het merkte, de taxi te verlaten, waarna de agenten nog geruime tijd de nu lege taxi volgden voordat men in de gaten kreeg, dat hun prooi verdwenen was. Het zoeken werd voortgezet en donder dagavond dacht men in Haarlem opnieuw „beet" te hebben. Aan de politie in Am sterdam werd toen meegedeeld, dat er een grote personenauto op weg naar de hoofd stad was met de vluchteling aan boord. De Amsterdamse politie hield de bedoelde wagen inderdaad aan en de inzittende werd overgebracht naar het bureau Lode- wijk van Deysselstraat. Korte tijd later bleek echter, dat men opnieuw misgetast had. De „verdachte" wist van niets en werd met excuses voor het oponthoud weer vrijgelaten. „We blijven doorzoeken", vertelde men ons van de zijde van de Haarlemse politie, „we volgen nog steeds elk spoor. We zullen de Apeldoorner vinden". (Van onze correspondent in Londen) Het tiende congres van de Internationa le Federatie voor Ruimtevaart, dat in Londen wordt gehouden, levert het over tuigend bewijs, dat de onpeilbare wereld ruimte met zijn miljoenen hemellichamen meer dan ooit op de verbeeldingskracht van de mensheid inwerkt. Dat komt om dat de middelen om de aarde te ontvlieden en het te wagen met een overstapje naar onze naaste buur, de maan, te reizen bin nen ons bereik zijn gekomen, al bevindt men zich nog in het allerprilste begin. Daarvan wordt men zich vooral bewust in een gesprek met onze landgenoot dr. J. M. J. Kooy, lector in de theoretische mechanica, ook omvattende de raket-me- chanica en de elektromagnetische veld theorie aan de Koninklijke Militaire Aka demie te Breda, die als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimte vaart aan het hoofd staat van onze dele gatie op deze conferentie. Dr. Kooy is een bescheiden figuur, die vrijdag één van de tachtig voordrachten, welke de congres-agenda vullen, heeft ge houden. Zijn onderwerp was zonder twij fel van centraal belang. Hij behandelde namelijk de uiterst moeilijke kwestie van de berekening van de doelmatigste wijze om een raket als een lassoworp achter de maan om te lanceren en dan weer terug te laten keren tot in de nabijheid van de aarde. Alleen dan zal het mogelij'.: zijn de nodige gegevens te verkrijgen. „Het is onmogelijk om dat allemaal in twintig minuten uit te leggen", zegt dr. Kooy lachend, maar dat was zijn tijdsli miet op het Congres. Trouwens .er zijn hier zoveel specialisten bijeen uit vrijwel elk land, de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie inbegrepen, dat velen langs el kaar heen spreken omdat zij niet thuis zijn in de materie van de anderen! En niemand maakt zich hierover bezorgd. Ook de ruimtewetenschap steunt ten slot te op vergaande arbeidsvei-deling. Van groot belang acht dr. Kooy het, dat het congres in beginsel besloot tot de oprich ting van een internationale akademie voor astronautica, als een vast punt voor verdere studie niet alleen, maar vooral ook als middel om de nodige gelden voor het uiterst kostbare onderzoek te verza melen. De beroemde elektronische reken machine van de firma Bull-Nederland maakt sommetjes, waarvoor maar liefst een tarief van 200 gulden per uur geldt. Met een enkele berekening voor het maan- schot zijn reeds vijf uren gemoeid. „Wij prijzen ons daarom zeer gelukkig dat de firma, welke de rekenmachine exploiteert deze kosteloos ter beschikking heeft ge steld voor het onderzoek", aldus dr. Kooy. In feite komt dit neer op een kolossale subsidie. Men hoopt, dat dit lichtende voorbeeld van een particuliere onderne ming in een of andere vorm door de rege ringen en vooral door UNESCO zal wor den gevolgd. Dankzij het inzicht van de Nederlandse deskundigen en de beschikking over het genoemde rekenapparaat zal ons land een vruchtbare en misschien wel doorslagge vende bijdrage kunnen leveren tot de ken nis, welke nodig is om het maanavontuur in al zijn vormen te doen slagen. Ook di\ Kooy acht het geheel verkeerd, dat elk land uit overwegingen van nationaal pres tige een eigen maanraket zou moeten lan ceren, al kan natuurlijk niet worden ont kend, dat de concurrentieprikkel een aan sporing betekent tot de grootste individue le inspanning. De Russen waren er als de kippen bij om aan te kondigen, dat zij al les op alles zetten om de maan te berei ken, al gaven zij volmondig toe, dat zij nog niet zover zijn gegaan als de Ameri kanen, die al bezig zijn „supermensen" op te leiden voor de grote dag. Maar wel is men in de Sovjet-Uniet bezig met het medische vraagstuk, hoe de ruimtepio niers in een raket in leven te houden en ze ongedeerd door de hitte-barrière van de atmosfeer terug te brengen. „Het belangrijkste is", aldus dr. Kooy, „dat de eerste stap zal worden gezet voor de lancering van een projectiel, dat ge gevens omtrent de maan zal moeten te- rugseinen, zodra het weer in de buurt van de aarde komt. Op het gebied van juist richten, besturen en vooral afjremmen in de nabijheid van de maan, zodat de raket het vereiste rondje er omheen kan maken staan we nog in de kinderschoenen". Dr. Kooy houdt zich daarom in de eerste plaats bezig met de berekening van de zo genaamde aanvangsvoorwaarde om de ra ket op de juiste plaats, het juiste tijdstip, in de juiste richting en met de juiste snel heid op het zogenaamde doofpunt te krij gen. Dit is het punt dat bereikt wordt, wan neer de raketmotoren zijn uitgevallen en het projectiel op eigen kracht verder moet snellen. Volgens de berekening zal de snel heid dan 10,6 km. per seconde bedragen. De allergrootste technische beheersing is nodig om de afwijkingen, welke ontstaan onder invloed van de aanstrekkingskracht van aarde, maan en zon te corrigeren. Enorme berekeningen zijn vereist om langs de hele baan van seconde tot secon de dit samenspel van krachten te becij feren. Het is al een enorme prestatie, dat de geleerden hiervoor de formules hebben gevonden en dat de rekenmachine erop is ingericht om ermee te werken. Zo doende worden vele maanden naargeesti ge arbeid bespaard. Maar de raket-tech niek zal nog aanzienlijk moeten verbete ren, wil het projectiel zijn precisietaak kunnen verrichten. De hedendaagse ra ketten schieten op dit punt nog tekort. Wat wel is opgelost is het probleem om een onbemande raket de afstand van aarde naar maan en nog verder te doen afleggen. Dr. Kooy's eerste berekeningen voor een juist geplaatste, juist gerichte en met de juiste snelheid voortbewogen raket gingen uit van een nadering van de maan tot op 11.000 km., een afstand vanwaar de ver borgen maanhemisfeer kan worden waar genomen, waarna de raket zal moeten af buigen om de lus om de maan te maken. Dr. Kooy houdt zich op het ogenblik be zig met het theoretisch nagaan van ver schillende trajecten naar de maan om zodoende er een te vinden, waarop de af wijkingen het best zullen kunnen worden overwonnen. De berekeningen moeten tot op 1/1000 nauwkeurig zijn omdat de po ging andei's tot mislukking gedoemd is. Met nadruk stelde dr. Kooy vast, dat men er nog niet in geslaagd is, op het maan- traject de bewegingen van een raket te beïnvloeden. Het belangrijkste in dit sta dium van het onderzoek is, dat de gx-ote snelheid van de raket, nodig om de door de aanti'ekkingski'acht der hemellichamen ontstane afwijkingen te boven te komen, in de omgeving van de maan kan wor den afgeremd onder invloed van de maan zelf. Wij vx-oegen, wanneer het eerste ef fectieve maanschot te verwachten is. „Dat kan nog jax-en duren. We staan pas aan het begin", aldus dr. Kooy. In de mode-wereld wordt het weer win ter en de eerste die ons daarvan overtuig de was Leeser in Amsterdam. De collec tie haute couture modellen, die we ge wend zijn hier te zien, was ook dit keer geheel in stijl en aangepast aan de nieu we modelijnen. Naast modellen van Jolo coutux-e zagen we ontwerpen, geïnspi reerd op de Parijse couturiers Balenciaga en Givenchy en enkele Italiaanse huizen. Het is een vx-iendelijke mode met een vx-ouwelijke allux-e en men streeft er naai de vrouw met klei'en te tooien, die haar wei-kelijk sieren. Bij de mantels zien we een verbreding van de schouders door een laag ingezette mouw, die vaak zo wijd als een vleermuis mouw tot in de taille valt. De comfortabe le mantels vertonen grote platliggende kragen van bont. Zeer favoriet zijn de double face mantels van mohair en cash- mir, die aan twee kanten te dx-agen zijn. Ze zijn behaaglijk warm en toch zeer licht van gewicht, omdat de stof slechts uit één lap bestaat en niet uit dubbel mate riaal, dat tegen elkaar verwerkt is, zoals men zou vermoden. De tailleurs zijn in een vloeiende lijn met een geaccentueerde taille en een langer jasje, dan we in jax-en gewend zijn ge weest. Naast de door Parijs zo veel ge brachte mohair-i-uiten voor japonnen doen ook de effen jersey japonnen met stiksel- gax-nei-ing het nog steeds goed. Een brede lei-en ceintuur of een los ge strikte leren band accentueren het vrou- In 's Hertogenbosch is de jubileum tentoonstelling van het Nederlands Rundveestamboek gehouden. Foto links: een aantal dieren die bij de keuring een hoog puntenaantal be haalden. Foto rechts: De stier Roza's Boris, die in de categorie roodbont vee de hoogste waardering verwierf Donderdagmiddag stond voor de Haar lemse rechtbank terecht een 25-jarige metselaar uit Beverwijk, wie bedreiging en poging tot zware mishandeling van zijn schoonvadex-, een bakker uit Wormerveer was tenlastegelegd. De metselaar zou na moeilijkheden met zijn vrouw, die naar haar ouders was vertrokken, zijn schoon ouders hebben opgebeld en hebben ge- di'eigd: „Ik kom naar jullie toe met een mes." Hij had dit inderdaad gedaan en zou zijn schoonvader in diens eigen huis hebben gedreigd met woorden en door met zijn mes stekende bewegingen te ma ken. Verdachte ontkende dit laatste hard nekkig. Wel gaf hij toe door de telefoon een bedreiging te hebben geuit. Overi gens deelde hij de rechtbank mee, dat de moeilijkheden met zijn vrouw inmiddels zijn opgelost en dat alles weer „pais en vree" is. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, noemde het een drama op lange tex-mijn. Hij achtte bedx-eiging wél, poging tot zware mishandeling niet bewezen en eiste voor het eerste feit een gevangenis straf van negen maanden, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in preventieve detinering door gebracht (eveneens vier maanden) en vijf maanden voox-waardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van een neutrale vereniging. De raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, meende, dat het bewijs van bedreiging niet geleverd was en vroeg vrijspraak. Hij had enig bezwaar tegen ondertoezichtstel ling. De uitspx-aak is bepaald op 17 septem ber om half tien. De fx-equentie in de avondux-en op de buslijn Haarlem-IJmuiden van de N.Z.H. V.M. zal met ingang van de winterdienst- ï-egeling op 4 oktober worden vex-hoogd. In plaats van een halfuurdienst zal dan een kwartierdienst worden gereden. Tevens zal de N.Z.H. de nieuwe weste lijke stadswijk van IJmuiden (Planeten- of Duinwijk) door een routeverlegging van de lijnen 70 en 75 beter gaan bedienen. Tussen Lange Nieuwstx-aat en station IJmuiden zal worden gereden via de Pla- netenweg-Linnaeusstraat-Havenkade-Wil- helminabrug-Wilhelminakade-Station. De stopplaatsen Kompasstraat en Huygens- straat wox-den vervangen door Planeten- weg, Linnaeusstraat en Havenkade bij de Huygensstraat. Lijn 75 (Velsen-Noox-d-Beverwijk-IJmui- den) wordt verlengd tot de Orionweg, hoek Pladellastraat in IJmuiden. welijk silhouet. De tuniek, op Parijs ge- inspireerd met een wijde of strakke rok over een langei-e onderrok van dezelfde stof, vond zowel in eenvoudige wollen stof als in feestelijke brocaat een verwerking. Zwart voert vooi-al in het geklede gen re de boventoon en hiei-in kwamen de ge drapeerde modellen in zijden jersey prach tig tot hun recht. Sommige van de kun stige drapex-ieën vielen op de rug in een soepel décolleté tot in de taille en accen tueerden de fijne distinctie, die deze he le collectie kenmex-kte. Kaly Koning Saoed van Saoedi-Arabië is op bezoek in Cairo. President Nasser die de vorst voor een officieel bezoek had uitgenodigd, was ter verwelkoming Republiek. aanwezig. In 1950 werd Saoedi- Arabië door Nasser beschuldigd van het organiseren van een komplot tegen de Verenigde Arabische (Shows, snufjes en alles wal verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11