Krappe geldmarkt in de V.S. van invloed op effectenbeurzen PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Het blijft zonnig en droog GEBRUIKSGOEDEREN Koersdaling op aandelenmarkt Z.^miDAG 5 SEPTEMBER 1959 2 Modeacademie Ph. Jansen Internationale Viscose Levensverzekeringen in juli Obligatielening Provincie Gelderland Zweeds rapport Lof voor Nederlandse hulp aan onderontwikkelde gebieden Vangstlimiet zal ver worden overschreden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Singkep onveranderd dividend SLOT DEFECT? 11 Advertentie Toegangsprijs ook voor de Catalogus 2.50, verkrijgi Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vredenburg Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17. uur Deelnemende groepen: Huishoudelijke gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunstnjjver- heids-.en religieuze artikelen Luxe aardewerk, porselein, glas en kristal Naai- en breimachines Woning textiel en fournituren Kleinmeu- belen Textiel-, kleding- en mode artikelen Goud- en zilverwerk, bijouterieën Uurwerken Parfu merieën, kosmetika en toiletartikelen Lederwaren Rokersbenodigd heden Speelgoederen Sport en kampeerartikelen Optische-, foto- en filmartikelen Huisvljjt- artikelen Kinderwagens Muziek instrumenten Bladmuziek en mu ziekautomaten Winkelinrichting, zoals winkelbetimmeringen, kasregis ters, weegwerktuigen, verkoopauto maten en andere winkelmachines Reclametoegift-, souvenir- en feest artikelen Etalage-artikelen en -materialen School- en kantoor benodigdheden, zoals schrijf-, teken-, schilder benodigdheden, papierwaren Handelsinformatie- en voorlich tingsdiensten Vakliteratuur Diversen. (Van onze financiële medewerker) In de koersdaling, welke deze week op de New- yorkse aandelenmarkt plaats vond, is het nauw verband tussen de effectenmarkt en de geld- en kapitaalmarkt weer scherp op de voorgrond getreden. Zoals bekend staat de ont wikkeling van de geldprijzen in de V.S. reeds geruime tyd in het midden van de belangstelling en het sterk gestegen disconto voor kortlopend schatkistpapier plaatst de Amerikaanse regering nog voor een uitermate moeilijk probleem. Voor driemaands papier heeft zij reeds 3.6 a 3.8 percent moeten betalen, een percentage, dat sinds de laatste 25 jaar niet eerder is voorgekomen en al is ook nu weer medegedeeld dat vooreerst van een discontoverhoging door de Federale Reservebanken geen sprake zal zijn, men was er deze week op de Newyorkse beurs allerminst zeker van dat zulk een maat regel zal uitblijven. In vier etappes is het disconto in de V.S. sinds april 1958 van 154 tot 3V» percent verhoogd en gedurende de laatste jaren is het nimmer boven dat percentage gestegen. Men is het er wel algemeen over eens dat de zeer grote staatsuitgaven, welke op de begroting een tekort van 13 miljard dollar hebben doen ontstaan, niet in de laatste plaats de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt veroorzaakt. Er staat thans reeds een bedrag van 32 miljard dollar aan schatkistpapier uit, terwül nog minstens 5 miljard dollar zal moeten worden uitgegeven. Een vlottende schuld van 37 miljard dollar is zelfs voor de V. S. te groot en heeft volgens de meeste deskundigen een inflatoir karakter. Consolidatie van deze schuld is derhalve dringend gewenst, maar tot dusver heeft Eisenhower nog geen machtiging kunnen verkrijgen om boven 4H percent staatsleningen uit te geven, een limiet, welke reeds 40 jaar bestaat en tegen de verhoging waarvan de Senaat ernstige bezwaren heeft. Hoewel gedurende de laatste ander half jaar van een noemenswaardige stij ging van de kosten van levensonderhoud geen sprake was eerst de laatste tijd is er een tendentie tot stijgen heeft toch de vrees voor inflatie ook de Ame rikaanse belegger in de richting van de aandelenmarkt gedreven, waardoor het indexcijfer voor industriële aandelen dit jaar met circa 100 punten kon stijgen, terwijl dat voor de obligaties van 88.58 tot 82.87 terugliep. Onder invloed van geruststellende beschouwingen over de dollar is laatstgenoemd indexcijfer weer tot 83.87 opgelopen, maar deze week is een nieuwe daling tot 83.04 ingetreden, waaruit wel blijkt dat er in de V.S. ten aanzien van de verdere ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt en de mogelijkheid van inflatie grote onzeker heid bestaat. Aanhoudende spanning Naarmate de geldkoersen ih het'bihrïèft- land stijgen, wordt uiteraard de neiging om gelden in het buitenland uit te zetten, kleiner en volgens eénofficiële medèdê- ling zijn de Amerikaanse uitzettingen in het buitenland gedurende het eerste half jaar van 1959 dan ook reeds belangrijk lager geweest dan in voorgaande perio den. Blijkbaar hebben de Europese uit zettingen van geld op korte termijn in de V.S. nog niet veel invloed op de geld koersen en de koersen van obligaties ge had en de verhoging van de debetrente van de banken voor de credieten van V/2 tot 5 percent, waartoe deze week is be sloten, wijst er wel op dat de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt in de V.S. aanhouden. Als gezegd was dit ook de reden waar om de Newyorkse aandelenmarkt deze week opnieuw een koersdaling heeft moeten verwerken, ondanks de gunstige berichten, welke er nog steeds uit de be drijfswereld inkomen. Mogelijk dat ook de voortduur van de staalstaking en de weerslag hiervan op de staalverwerken- de ondernemingen van invloed is ge weest, maar in elk geval levert het koersverloop van deze week het bewijs dat de Newyorkse aandelenmarkt op haar ongetwijfeld hoog niveau uitermate gevoelig is geworden. De onderontwikkelde gebieden De Amerikaanse regering staat voor het probleem dat zij enerzijds haar uit gaven gaarne zou inkrimpen, anderzijds haar defensieopdrachten nog niet durft te Advertentie Aanv. curs. sept. Opl. Cou peuse. Ook v. eigen gebruik. Aanm. Grote Houtstraat 3 r. ingang Spekstraat. De n.v. Internationale Viscose Compag nie Breda heeft per 30 juni 1959 een netto winst gemaakt van 9.435 uit hoofde van rente op kasmiddelen, na aftrek van al gemene onkosten (over het vorige boek jaar beliep de netto winst f 752.318, waar van 673.313 werd verkregen by verkoop van nom. pes. 2.000.000 aandelen La Seda de Barcelona tegen een prijs van 210 per stuk). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (onv.), nadat uit de reserve voor egalisatie van uitkeringen 65.345 en uit de reserve voor bijzondere doeleinden 162.615 aan de winst is toe gevoegd. Terwijl in het vorige verslagjaar nog een gedeelte van het interim-dividend van La Seda de Barcelona over 1956 werd ont vangen, vond in het verslagjaar in het ge heel geen transfer van dividenden uit Spanje plaats. Het bedrag van achterstal lige dividenden is thans pes. 13.440.090. Gehoopt wordt, dat de onlangs in Spanje genomen monetaire maatregelen, evenals het toetreden van dit land tot de O.E.E.S., invloed zullen hebben op de regelmaat van transfer. De post deelnemingen bestaat nog steeds uit pes. 40.893.000 aandelen La Seda de Barcelona. Over 1958 is door deze maat schappij in totaal 14 percent dividend uit gekeerd. De gang van zaken bij La Seda de Barcelona kon nog gunstig genoemd worden. geldmarkt in Amsterdam een prijsdaling heeft plaats gevonden, zodat daggeld tot 1 percent was gedaald, ging de tendens deze week in tegenovergestelde richting, waardoor bedoelde koers weer tot VA per cent werd verhoogd. Hieruit kan niet worden geconcludeerd dat een stijgende rentestand in het zicht is, want de geld markt wordt door periodieke verschijnse len beïnvloed, welke spoedig kunnen ver anderen. Het einde van de maand brengt doorgaans enige spanning, zodat ook nu de bankbiljettenomloop weer is gestegen, maar het is best mogelijk dat in de loop van de maand de geldruimte terugkeert, al staan er nog grote betalingen te wach ten. Houdt de geldkrapte in de V.S. aan, dan zal de weerslag hiervan ook ten on zent worden gevoeld. Ook de obligatie- markt, die de laatste weken grote vraag ontmoette, lag deze week af en toe wat zwakker. De 4'A percent Nederland 1959, uitgegeven a 98-A en opgelopen tot 99 K, is wat in koers teruggegaan, de V/2 percent. P. G. E. M. a 100 per cent uitgegeven en tot 102 percent ge stegen, heeft zich op die koers ook niet kunnen handhaven. Overigens blijkt uit de notering van IO2V2102*A percent voor de eind augustus a 100 percent uit gegeven 5% obligaties van de Coöp. Han- machtsevenwicht in de wereld volledig delsvereniging Noord-Brabantse Chr. Boe- in-het, voordeel van. de SovjeKUnie jx>u- .fenb.opd.dat een rendement van 4-H perv. 11T~"v - i -r—\ r% t t AA rt n /\K lirformf» r» rtAv r\ n v-\ I» verminderen en het als haar taak ziet voor de onderontwikkelde gebieden grote kapitalen beschikbaar te stellen. Niet alleen omdat de economische en maat schappelijke toestand in die landen daarom dringend vragen en de Ameri kaanse export, welke de laatste tijd zo aanmerkelijk is gedaald, daardoor zou kunnen worden vergroot, maar tevens op grond van politieke overwegingen. In een studie ten behoeve van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen wordt onder meer opgemerkt dat het verlies van de hulpbronnen van de onderontwikkelde landen aan het communistisch blok, welke daar grote activiteiten aan de dag legt het wijzigen. De minister van Financiën de V.S. kan wel het advies geven de re gering in plaats van kredietnemer, 'kre dietgever - te maken door te zorgen dat de begroting overschotten levert in- plaats van tekorten, waardoor inderdaad de dollar beschermd zou worden, de om standigheden zijn er in deze tijd niet naar dat dit advies door de regering kan worden opgevolgd, zonder dat zij haar ongetwijfeld prijzenswaardige doelstellin gen prijs geeft. Er zijn, zoals we vroeger schreven, des kundigen, die van mening zijn dat de nationale produktie in de V.S., welke inderdaad nog steeds stijgt en de natio nale besparingen voldoende ruimte bieden om zowel de investeringen in het binnen land als die in het buitenland te finan cieren, deze opvatting is blijkens de be wegingen op de Newyorkse beurs aller minst gemeengoed en de onzekerheid ten aanzien van de dollar blijft bestaan. Obligatiekoersstijging geremd Het kan wel niet anders of ook de Europese beurzen worden hierdoor be ïnvloed. Alleen reeds de vraag in hoeverre de Amerikaanse aankopen van buiten landse effecten zullen aanhouden, is voor de koersbeweging op de Europese beurzen van het grootste belang. Want dat deze tot dusver in vrij sterke mate tot de recente koersstijgiging hebben bijgedra gen, staat wel vast. Als men de factor van het aandelenrendement niet geheel en al uitschakelt, moet een stijgiging van de rentestand ook op de koersen van de aan delen een drukkende invloed hebben, om dat men dan immers ook van de aandelen een hoger rendement vraagt. Bovendien worden door een hoge rentestand de be stedingen, met name de industriële inves teringen getemperd, zoals tijdens de jongste recessie ook in ons land wel is gebleken. Terwijl sinds de laatste weken op de cent voor goede obligaties zeer aantrek kelijk wordt geacht. Dé zwakkere stemming voor obligaties is deze week in de hand gewerkt door de aankondiging van een nieuwe emissie, groot f 100 miljoen 4V2 percent obligaties Bank voor Nederlandse Gemeenten, na dat de onlangs uitgegeven rentespaar- brieven geen succes bleken te zijn. De Amsterdamse aandelenmarkt volgde tegen het eind van de week New York met lagere koersen onder invloed van de hier boven genoemde spanningen op de Am sterdamse geldmarkt In juli is voor een bedrag van 339,5 miljoen nieuwe levensverzekeringen afge sloten, waarvan 167,8 miljoen kapitaal-, 151,5 miljoen rente- en 20,2 miljoen volksverzekering, aldus het C.B.S. In de eerste zeven maanden van 1959 werd voor 1128,5 miljoen aan kapitaal-, voor 1113 miljoen aan rente- en 152 miljoen aan volksverzekering afgesloten, in totaal 2393,5 miljoen. In de eerste zeven maan den van 1958 beliepen deze cijfers respec tievelijk 1004,1 miljoen, 1003,1 miljoen 155,1 miljoen en 2162,3 miljoen. Naar de firma Theodoor Gilissen ons mededeelt zal de provincie Gelderland bin nenkort overgaan tot de uitgifte van een 414 percent obligatielening, groot 10 mil joen, tot de koers van 99 percent. De obli gaties hebben een looptijd van 30 jaar. De eerste tien jaar zal geen aflossing plaats hebben, daarna in 20 gelijke termijnen. Na het tiende jaar heeft debitrice het recht om de gehele lening a pari af te lossen. Het emissieprospectus zal binnenkort ver schijnen. (Van onze correspondent in Stockholm) „Holland is ons al lang voorbij wat be treft steun aan de minder ontwikkelde ge bieden. Ondanks het feit, dat dit land min der kapitaalkrachtig is dan Zweden en bo vendien bezet is geweest en zijn overzeese gebiedsdelen heeft verloren, toont men in Den Haag op alle gebieden meer hulp vaardigheid dan in Stockholm", aldus staat te lezen in een rapport dat zal worden overhandigd aan het Centrale Zweedse Comité voor Technische Hulp, waarin zal worden aangedrongen op een grotere Zweedse deelneming aan de bijstand voor minder ontwikkelde gebieden. In het onderzoek wordt uitvoerig in gegaan op de hulp welke Holland de min der ontwikkelde gebieden doet toekomen. Gedurende 1957 stelde Holland twee keer zoveel vakkundigen ter beschikking van de verschillende organisaties van de Ver enigde Naties dan Zweden. Bovendien heeft Holland op verschillende gebieden grote projecten op touw gezet. Genoemd worden: droogleggingen in India en Grie kenland, studiecentrum voor lederproduk- tie in India en een fabriek in Libye om meer suiker uit dadels te winnen. Ten slotte is Holland ook royaler wat betreft het geven van studiebeurzen. Al deze feiten zullen nu dus aan de Zweedse regering worden gegeven met het verzoek de Zweedse hulp volgens Hollands voorbeeld te verbeteren. De Japanse walvisvaarders hebben be sloten het komende seizoen in het Zuid poolgebied evenveel walvissen te vangen als het vorig seizoen. Zij hebben de wal visvaartverenigingen van Engeland en Noorwegen ervan in kennis gesteld, dat de zes Japanse walvisvloten in het Zuid poolgebied zullen blijven totdat er 5.037 eenheden zijn gevangen, evenveel als het vorig seizoen. Aldus wordt uit welinge lichte bron in Tokio vernomen. Volgens de zegslieden hebben ook de andere walvisvarende landen hun quota reeds vastgesteld. Als alle zich daaraan houden worden er dit seizoen 18.000 walvissen gevangen, 3.000 meer dan de limiet van 15.000 die in de internationale walvisvaartcen- ventie werd vastgelegd. En velen ach ten deze limiet al te hoog om de wal visstand op peil te houden. Noorwegen en Nederland hebben zich, zoals bekend, teruggetrokken uit de con ventie, omdat zij niet tevreden waren met hun toegestane vangstquotum. Volgens de zegslieden heeft Noorwegen zich een quotum toegemeten van 5.900, Nederland een van 1.200, Engeland een van 15/80 van het totaal exclusief Rusland en Rusland een van 20 percent van het totaal. Volgens de huidige berekening stelt Engeland zich dan een limiet van 2.274 en Rusland een van 3.603. In de Japanse walvisvaartkrin gen verwacht men nu, dat de belangheb benden voor het ingaan van het seizoen nogmaals een poging zullen doen de quota naar beneden te brengen. Hoge Autoriteit gaat structuurwijziging onderzoeken. De Hoge Autoriteit van de EGKS heeft een groep van drie deskundigen opdracht gegeven voor het einde van de maand verslag uit te bren gen over de vraagstukken van de structuurwij ziging van sommige streken in de Euromarkt- landen. Dat verslag zal een overzicht geven van dc proeven tot industriële aanpassing die de jong ste jaren in de zes landen werden gehouden en zal bijzonder belang hebben in verband met de nieuwe industrieën in de Belgische steenkolen bekkens waar sedert twee jaren een gedeelte van de verlieslatende mijnen werd gesloten. Wetenschappelijk speurwerk in de Sovjet-Unie In Moskou is het grootste centrum ter wereld gevestigd voor het verwerken van wetenschappe lijke gegevens. Er zijn 1800 geleerden en ver talers aan verbonden. Zij verwerken 10.000 kranten uit 88 landen aldus dr. Galloway, direc teur van het Britse Instituut voor Industrieel- wetenschappelijk Onderzoek. Tinraad verhoogt exportcontingent In een officieel communiqué van de interna tionale Tinraad is medegedeeld dat de toege stane export van tin voor het vierde kwartaal van dit jaar gebracht, is op 30.000 ton. Voor het lopende kwartaal was deze vastgesteld op 25.000 ton. Bij de vaststelling van dit nieuwe contin gent werd volgens het communiqué rekening ge houden met de grotere vraag naar tin. Verolme in Noorwegen Het Noorse ministerie van Nijverheid heeft officieel toestemming gegeven voor de over neming van de scheepswerf Sarpsborg in de Oslo Fjord door de Nederlandse scheepsbouwer C Verolme. Volgens de te Oslo gepubliceerda overeenkomst mag Verolme de aandelen van de maatschappij met een totale nominale waar de van 800.000 kronen kopen. V.S. staken verkopen van regeringsboter Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt, dat alle verkopen van regeringsboter, zowel voor export als voor bin nenlands gebruik, gestaakt zullen worden. In het 0)i 1 april j.l. begonnen marktjaar zijn ongeveer 70 miljoen pounds boter aangekocht onder het prijssteunprogramma, terwijl er in 1958 tot eind augustus ongeveer 110 miljoen pounds boter waren aangekocht. Boter werd afgevoerd van de lijst van overschotprodukten waarvoor Ame rikaanse exporteurs ruiltransacties kunnen af sluiten. Nederlandse Fondsen Maatschappij Wegens het ontbreken van het statutair ver eiste quorum heeft de gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Neder- landsche fondsen Maatschappij n.v. te Amster dam nog geen beslissing kunnen nemen over 'n bestuursvoorstel tot wijziging van de statuten. Dit voorstel behelst ondermeer een verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 3 tot 10 miljoen en de creatie van aandelen van 50, waarvoor te zijner tijd notering in eens gegeven geld ter beurze zal worden aangevraagd. Werkloosheid in West-Duitsland Officieel is bekendgemaakt dat het aantal werklozen in West-Duitsland per eind augustus is gedaald tot 196.349, dit komt overeen met één percent van de beroepsbevolking. Er waren 350.400 vacatures. Grote order voor Brugman De n.v. Machinefabriek Brugman te Almelo heeft een order uit Egypte ontvangen ter waar de van twee miljoen gulden. Hiervoor zullen machinerieën geleverd worden ten behoeve van een nieuwe katoenblekerij van een van de groot ste textielbedrijven van het Midden-Oosten de „Misr Spinning and Weaving Company S.E.A." te Mehalla el Kubra. De order werd verkregen ondanks concurrentie van vijftien grote fabrie ken in Duitsland. Zwitserland en Italië. Bij de verkoop, zal. worden samengewerkt met Stork's Apparatenfabriek te Amsterdam. Voorts kreeg het Almelose bedrijf een order ter grootte van een. kwart miljoen van het Franse katoenconcern Boussac. 48. In het rovershol ging het rumoerig toe, want de schurken waren in een uit gelaten stemming, nu de ridder verslagen was. „Stilte makkeren! Luistert!", brulde de hoofdman, terwijl hij met een forse slag van zijn knots een zitbank verplet terde. „Heden is het een heuglijke dag We hebben een einde gemaakt aan het optreden van dien in ijzer gehulden blaas kaak. Ik wil van de overledene geen kwaad spreken, maar het is verheugend, dat deze slappe tobberd ons nooit meer zal vervelen met zijn gesnoef. Laat ons hierop enen beker ledigen! Proost!" „Op de ridder!", brulden de rovers, terwijl zij hun kroezen omhoog hieven. „Proost! Oi zijn gezondheid! Lang zal-ie leven!" Deze afschuwelijke grapjes werden ontvangen mei een luid geschater, maar Smithy en de jonkvrouw luisterden er huiverend naar. Ook Panda kon duidelijk horen, wat er allemaal werd gezegd. Hij haa de ridder alleen gelaten en was voorzichtig naar het hol geslopen. Maar Panda huiverde niet, toen hij deze ruwe grollen hoorde. Integendeel, het leek wel of hij ineens een stuk opgewekter werd. .,Ze denken, dat de ridder dood is", mompelde hij. „Wel, dat brengt mij op een idee In de op 29 september te houden alge mene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Singkep Tin Maatschappij zal ten aanzien van het boekjaar 1958-1959 wor den voorgesteld voor de gewone aandelen een dividend van 8 percent en voor de preferente- en prioriteitsaandelen een dividend van 4 percent vast te stellen (bei de onveranderd). Verder zal worden voor gesteld aan houders van oprichtersbe- wijzen f 4 per oprichtersbewijs te betalen. Deze voorstellen zullen worden gedaan ttnder het voorbehoud, dat de algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Billiton Maatschappij, te houden op 22 september, het dividend over 1958 zal vaststellen overeenkomstig het door di rectie en commissarissen van deze ven nootschap gedane voorstel. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11483 HAARLEM No-iron-wol. In Adelaide (Australië) zijn wollen kledingstukken getoond, die dank zij een bepaald procédé dezelf de eigenschappen hebben als kleren van kunststoffen die niet gestreken be hoeven te worden. Record. Professor Marcel Schein van de universiteit van Chicago (V.S.) heeft maandag een ballon met camera's en andere instrumenten laten opstijgen tot een recordhoogte van ruim 46 kilome ter om gegevens te verzamelen over kosmische straling. De professor hoopt op de foto's het bewijs te vinden van het bestaan van een bepaald 'kern- deeltje. Overleden. Prins Johannes van Liechten stein is vrijdag in de ouderdom van 86 jaar op het landgoed van zijn zoon te Hollenegg in Stiermarken overleden. De begrafenis zal woensdag te Vaduz, de hoofdstad van het vorstendom Lichten- stein, plaatshebben. Stampij. Een kudde van twintig dolgewor den olifanten is vrijdag door het Zuid- sumatraanse dorp Gerakgah Lunik ge rend. Drie personen werden gewond en woningen werden vernield. De schade wordt op 150.000 rupiah geschat. Vissersavontuur. De drie leden van de be manning van een Japans vissersbootje van twee ton, heeft in volle zee 22 uur lang een verwoede strijd geleverd met een tonijn van 240 kilogram. Ten slotte gaf de vis, die het bootje 22 uur lang rondsleurde, de strijd op. Afgelast. De eerste vlucht met de motor van het experimentele ruimteschip X-15 is afgelast nadat het toestel reeds de lucht was ingegaan, vastgehecht aan eei moedervliegtuig. Technische moeilijkheden dwongen de testpiloot Scott Crossfield de proefvlucht af te gelasten. Het ranke toestel dat ont worpen is om op hoogten van meer dan 160 km/u. de geheimen van de ruim te te helpen ontsluieren, kan snelheden ontwikkelen van meer dan 6.400 km/u. Onderscheiding. De Franse minister van Financiën. Antoine Pinay, heeft vrijdag te Parijs uit handen van de Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Castiel- la de versierselen gekregen behorende bij de hoogste Spaanse onderscheiding, het grootkruis van Isabella de Katholie ke. Ongewenst. Chileense studenten hebben vrijdagavond in Santiago een bijeen komst onderbroken, waarop de Franse minister voor Cultuur, de auteur André Malraux, sprak over "de rol die Frank rijk gespeeld heeft in de Latijns-Ameri kaanse beschaving. Zij schreeuwden - „Leve Algiers, dood aan de moorde naar-minister". Van de galerijen dwar relden pamfletten naar beneden voor Algerije en tegen Frankrijk en De Gaulle. Een groot gedeelte van het pu bliek rende naar de uitgang, maar na tien minuten was de orde hersteld en kon Malraux zijn lezing hervatten. Drie studenten werden gearresteerd. Mal raux maakt op het ogenblik een reis door Zuid-Amerika. Tumult. Driehonderd studenten van de universiteit van Natal zijn gisteren het stadhuis van Pietermaritzburg binnen gedrongen waar premier Verwoerd lunchte. Zij wilden protesteren tegen de aanwezigheid van de premier in de stad. Op de verkiezingsvergadering in de avond, waar de premier zou spreken, werd hij ontvangen met een afkeurend geloei van een gedeelte van het publiek en applaus van zijn aanhangers. Toen hij begon te spreken nam het tumult toe Ten slotte slaagde iemand erin een wa terslang door een raam van de galerij te steken en een besproeiing te begin nen. Doornatte mensen reden naar de uitgang, terwijl voetzoekers, alsmede stink- en traangasbommen ontploften. Het brand weerv/aarschuwingssysteem kwam daarop in werking en drie brand weerwagens kwamen met veel geraas aanrijden. Een vrouw moest naar het ziekenhui worden gebracht met brand wonden aan het gezicht. Het K.N.M.I. deelt mede: De oceaandepressies vinden de laatste tijd de weg naar West-Europa voortdurend versperd door een hogedrukgebied. Het centrum hiervan ligt nu al bijna een week boven de Noordzee. Boven Frankrijk hand haaft zich een storing in de hogere niveaus. Deze veroorzaakt in het zuiden van Frankrijk onweersbuien, waarbij plaatselijk in 24 uur tijds ongeveer 40 mm regen werd afgetapt. Het ziet er naar uit dat het weer in Nederland ook morgen onder invloed zal staan van het hogedrukgebied. Er is der halve maar weinig verandering in het huidige weertype te verwachten. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur Sa Zondag 6 september Zon op 05.58 uur, onder 19.18 uur. Maan op 10.05 uur, onder 20.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 6 september Hoog water 5.33 en 17.56 uur. Laag water 1.28 en 13.41 uur. Maanstanden 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Den Helder onbewolkt O 18 0 Ypenburg onbewolkt no 22 0 Vlissingen licht bew no 23 0 Eelde onbewolkt z 22 0 De Bilt onbewolkt no 22 0 Twente onbewolkt ono 24 0 Eindhoven licht bew. no 24 0 Zd Limburg onbewolkt ono 23 0 Helsinki regenbui w 15 0.1 Stockholm zwaar bew windst. 19 0 Oslo zwaar bew nno 23 0 Kopenhagen licht bew. wnw 20 0 Aberdeen onbewolkt windst. 19 0 Londen zwaar bew nno 24 0 Amsterdam onbewolkt no 22 0 Brussel licht bew ono 23 0 Luxemburg licht bew no 23 0 Parijs half bew. n 24 2 Bordeaux half bew. windst. 25 1 Grenoble zwaar bew windst. 23 0.3 Nice geheel bew nnw 23 0 Berlijn onbewolkt ono 23 0 Frankfort onbewolkt no 25 0 München nnbewolkt 0 21 0 Zürich licht bew. nnw 21 0 Genève zwaar bew windst. 23 0 Locarno geheel bew w 23 0 Wenen onbewolkt windst. 22 0 Innsbruck onbewolkt wzw 24 0 Belgrado onbewolkt windst. 23 0 Athene licht hew nno 30 0 Rome onweer ono 27 1 Ajaccio regenbui wnw 27 9 Madrid onbewolkt windst. 23 0 Mallorca niet ontv. Lissabon onbewolkt nw 28 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2