Europees verkeersinstituut en uniforme symbolen bepleit Mr, Luns nam in Parijs ook de Nederlandse belangen waar Weer voltallig Televisie-controle op drukke punten bewees zijn waarde in München laat-taxia ^Praatótoel FEESTDAG rHoe is het ontstaan?^ 3 Aanpassing salarissen nijverheidsonderwijs Geen akkoord over de datum van ingang VERKEERSLEERGANG IN ESSEN Zuurstof van algen houdt twee proefmuizen in leven Klein-Europa wil zich in de NAVO meer doen gelden i DOCTOR Leger helpt politie tegen menigte in Calcutta Fantast bracht de contra spionage in beweging Westduitser poseerde als gedropte Sovjet-agent de Restaurant „TER BURG" Nederlandse industrie niet op Stockholmse Jaarbeurs Dit woord: KLAPROOS J ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 Met de benoeming van ir. S. H. Visser tot minister van Defensie zal het kabinet De Quay weer volledig zijn. Om meer dan één reden zal dit de leden van dat kabinet tot voldoening strekken. In de eerste plaats de minister-president persoonlijk. De taak immers die, in het bijzonder sinds 1945, op een minister-president is komen te rusten, is allesbehalve licht, zodat het voor deze op den duur bijkans niet doen lijk is daarnaast nog de portefeuille van een veel tijd en aandacht vergend depar tement te beheren. En dat het departe ment in kwestie heel wat inspanning ver eist van degene die het te leiden heeft, mag wel buiten kijf blijven. Daarnaast moet het voor het kabinet in zijn geheel een bevredigend gevoel zijn, goede hoop te kunnen koestei-en weer een minister van Defensie in zijn midden te hebben met een redelijke kans dat deze aan de verschillende eisen voldoet die er gesteld worden. We hebben het grapje ho ren maken, dat blijkbaar tegenwoordig één van de voorwaarden, die redenen ge ven om te verwachten dat iemand ge schikt is voor Defensie, zou zijn dat men goed kan „boeren"; in dat verband wordt er immers op gewezen dat, evenals de heer Staf, ir. Visser van huis uitland bouwingenieur is. Toch komt er in alle ernst nog heel wat anders voor kijken om een goed minister van Defensie te kunnen wezen. Natuurlijk is bij het zoeken naar een geschikte figuur onder meer gedacht aan het zakelijk organisatorische werk dat op Defensie te verrichten valt. Vandaar dat opnieuw pogingen aangewend schij nen te zijn om onder de „captains of in dustry" iemand te vinden die bereid zou zijn de portefeuille op zich te nemen. Dit is niet gelukt, want ir. Visser zelf is geen „captain of industry", maar wel is hij als algemeen secretaris van het Nederlands Verbond van Werkgevers veelvuldig met zeer uiteenlopende problemen op het ge bied van de grote zakenwereld in aanra king gekomen. In die functie heeft hij bo vendien de reputatie gekregen, een man te zijn met een zeer frisse en onafhanke lijke kijk op de zaken èn de personen waarmee hij te maken heeft, en met goed organisatorisch inzicht. Van zijn optreden zou een zekere bezieling uitgaan naar hen die naast en onder hem werken. Al deze eigenschappen geven hem een goede kans om aan Defensie nuttig werk te doen. Intussen bestond er nog een andere eis met betrekking tot de opvolging van de heer S. J. van den Bergh, namelijk deze dat het politieke evenwicht in het kabi net niet zou worden verbroken en er dus opnieuw éen echte V.V.D.-er zou worden benoemd. Ook aan die eis is nu voldaan. Ir. Visser i s lid van de V.V.D. Hebben wij het wel, dan is ook binnen die partij wel gebleken dat hij een man is met eigen denkbeelden, die zich helemaal niet laat inkapselen door enghartige partijoordelen of.... vooroordelen. Met andere woorden, hij zou te beschouwen vallen als „een non-conformistische liberaal" met werke lijk vooruitstrevende opvattingen, het geen nu niet van alle leden van die partij gezegd kan worden. Al met al geloven we danook dat in de gegeven omstandigheden de gedane keuze geenszins kwaad is geweest en dat er re den bestaat om zich erover te verheugen dat op deze wijze het kabinet De Quay weer voltallig is gemaakt. Ook achten wij het verheugend dat aan de vacature een eind is gekomen in verband met de nood zaak dat Nederland weer de beschikking krijgt over een minister van Defensie die zich binnen en buiten 's lands grenzen aan die functie ten volle zal kunnen wijden. Advertentie N.Y. MIJ „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtspositie van onderwijzend personeel is gisteren in ver gadering geweest. Algehele overeenstem ming werd bereikt over de ontwerp-sala- risregeling voor de docenten van de oplei dingsscholen voor kleuterleidsters, het ont werpbesluit tot wijziging van het jubi- leumgratificatiebesluit lager onderwijs, en het ontwerpbesluit tot wijziging van het jubileumgratificatiebesluit kleuteronder wijs. Over de aanpassing van de salarisrege ling bij het lager nijverheidsonderwijs aan die bij het voortgezet gewoon lager onder wijs werd eveneens overeenstemming be reikt, behoudens wat betreft de datum van ingang der gewijzigde regeling. Volgens het regeringsvoorstel zouden de wijzigingen in werking treden op 1 janu ari 1959. De vertegenwoordigers der per soneelsorganisaties drongen aan op een eerdere datum, aangezien de beoogde aan passing naar hun mening met ingang van 1 januari 1957 een feit zou moeten wor den. Advertentie ESSEN (ANP) Op de tweede interna tionale verkeerstechnische leergang voor de politie te Essen heeft de hoofdcom missaris van politie uit Wiesbaden-Dotz- heim, mr. Joachim Kometschke de op richting bepleit van een Europees Insti tuut dat verkeerstechnische onderzoekin gen moet verrichten en daarnaast een ont moetingspunt voor alle Europese ver- keersdeskundig'en moet worden. Alleen op die manier kan naar zijn mening de gor diaanse verkeersknoop worden doorgehakt. Coördinering van het Europese wegver keer zal dan veel eei'der een feit zijn, dan door nog altijd betrekkelijk summiere bi laterale en multilaterale contacten. De Parijs verkeerscommissaris Ville- torte en zijn Haagse collega, mr. Hop man, hebben het uniformeren van ver- keerssymbolen in Europa zonder enig na der opschrift bepleit. In de snelheid van de rit dienen beslissingen in fracties van seconden genomen te worden. Een op schrift kan afleiden of voor een buitenlan der onleesbaar zijn. Maar ook van de con ventie van Gcnève afwijkende symbolen voor verkeersaanwijzing kunnen ruïneus zijn voor degenen, die ze niet begrijpen. Daarom dienen lokale aanwijzingen, zo als op bepaalde Belgische wegen het woord „Gezinsverpleging" ter waarschu wing voor geestelijk gestoorden, die op omliggende boerenbedrijven werkzaam zijn, naar vrijwel ieders mening te ver dwijnen en vervangen te worden door een symbool. Ook het einde van een verkeers- ge- of verbod moet door een internatio naal symbool, een zwarte dwarsstreep door het oorspronkelijke ge- of verbods bord, aangegeven worden. Men komt an ders niet uit de eindeloze puzzels langs de wegen in Europa. Veel belangstelling trok het referaat over de nieuwe technische uitvoering van de verkeersdienst door de Nederlandse rijks politie, gegeven door de dirigerend offi cier W. H. van Ballegoyen de Jong. De nieuwe dienstindeling met gedeeltelijke integratie van de rijkspolitiedistricten, waarover aan het begin van de week me dedelingen in Nederland werden gedaan, werd op de verkeerspolitietentoonstelling in de politieschool te Essen geïllustreerd. Honderden bezoekers verdrongen zich rond de nieuwe witte, van blauwe stre pen voorziene, technische patrouillewagen T.P.W. Televisie-toezicht De techniek van de „verkeerstelevisie" blijkt in de laatste jaren met grote spron gen te zijn vooruit gegaan. In München is de televisie volgens de veiligheidscom missaris voor het verkeer ter plaatse dr. Martin een onmisbaar hulpmiddel gewor den. Op het Karlsplein bij het station, waar dagelijks alleen al 350.000 trampas sagiers overstappen tussen het zeer inten sieve gemotoriseerde verkeer, konden zes vaste verkeersposten plus een zeven tal patrouillemannen weinig of niets meer uitrichten. Men probeerde het met een systeem van automatische verkeers lichten, maar deze dienen doorlopend aan gepast te worden aan de behoefte. Hier kwam een op een mast staande over 270 graden draaiende televisiecamera, die ook de toeleidingswegen bestrijkt, te hulp. Van het hoofdbureau uit wordt deze ca mera, die ook een van daar uit „bestuur bare" optiek heeft, bediend. Met behulp van deze camei-a kan ook bij duisternis het verkeer zeer nauwkeu rig worden gadegeslagen. De operateur wijzigt naar behoefte de wisselingsfasen van de overigens automatische verkeers lichten ter plaatse, waardoor steeds een snelle, evenwichtige afwikkeling van het verkeer gewaarborgd wordt. Hij bedient daartoe een „stuurknuppel" voor de ca mera en de optiek en voorts het fasen- schakelbord van de verkeerslichten. Aan schaffing en plaatsing van deze apparatuur kostte ongeveer 25.000 gulden terwijl het onderhoud gemiddeld jaarlijks 1500 gul den bedraagt. München heeft nu waarschijnlijk als eer ste stad in de wereld, besloten voor alle belangrijke knooppunten verkeerslichten met televisiecontrole te gaan toepassen. Dat zal voorshands op 18 plaatsen zijn. De taak van de verkeerspolitie zal naar de mening van dr. Martin hierdoor aan zienlijk vereenvoudigd worden. Boven dien zal men veel minder manschappen nodig hebben voor de eigenlijke verkeers regeling, waardoor aan de verkeerscon trole, het handhaven van de verkeersre gels, veel meer aandacht kan worden be steed. Dr. Martin verwacht hiermee een aanzienlijke daling van het aantal ver keersongelukken. zoals reeds op het Karls plein is geconstateerd. DALLAS, TEXAS (UPI) Reeds acht tien dagen leven twee witte muizen in een miniatuur ruimtecapsule in een laborato rium van de Amerikaanse luchtmacht. Zij leven er van in pilletjes geconcentreerd voedsel, terwijl de zuurstofvoorziening geschiedt door middel van algen en water. Algen, eencellige zeeorganismen, die zich met zeewier laten vergelijken, schei den zuurstof af. In het „ruimteschip" van de muizen worden de algen in hun groei gestimuleerd met fluorescent licht en water pompjes. Tot dusver is de zuurstof- produktie naar wens verlopen en de mui zen maken het uitstekend. Ze leveren hun bijdrage tot een onder- zoekingsprojekt, dat erop is gericht een geheel van zijn omgeving afgesloten sys teem op te bouwen, waarin zuurstof, voed sel en water door volslagen onafhankelij ke organismen of apparaten geleverd wor den. Het bruikbaar maken van een deel der bestanddelen van „menselijke afval stoffen" is bij dit nagestreefde proces in begrepen. Een voorproefje van de bloemen weelde die het Aalsmeerse Corso van middag te zien geeft. (Van onze correspondent in Parijs) Behalve voor zijn talrijke verplichtin gen als president van dc Noordatlantische Verdrags-organisatie heeft minister Luns de laatste twee dagen in Parijs ook nog gelegenheid gevonden om verschillende exclusief Nederlandse problemen met ambtgenoten te bespreken. Met zijn Ita liaanse collega Pella heeft Luns in zijn hotel van gedachten gewisseld over een Jll" „De moeilijkheden in zijn geheel zullen opgelost moeten worden, aldus dr. Wilfert", lees ik in Het Vaderland. Zouden een man met dr. voor zijn naam zó slecht hun eigen taal beheersen? >j, 'j 1 „Als een wriemelende brei zwerm- den de maden over de stoep", E schrijft het Nieuwsblad van het Noorden. Maar de beste brijster laat wel eens een steekje vallen. BESCHEIDEN In Haarlems Dagblad stond H deze: Gevr. door heer gem. zit-slaapk. tel.- gas-aanshdting, douche- gelegenheid, in goede bmirt, H'lem. of naaste omgeving. Zonder pensioen. Dat laatste is uiterst bescheiden. ADVIES Libelle gaf deze raad voor de verzorging van een plant: U neemt dan een hoge, maar niet te grote pot, waarin u een mengsel van één deel scherp zand (metsel- zand), drie delen bladaarde en twee delen oude koemest, doet. Vervolgens legt u een potscherf op de bodem van de pot met de bolle kant omhoog. Ik heb alles gedaan wat Libelle zei E tot aan de potscherf, die ik met geen mensemogelijkheid op de bodem kon krijgen. STEPHANIE In De West (Suriname) stond E deze: Mevrouw Stephanie Essers. Ge- s diplomeerd schoonheidsspecialiste maakt bekend dat haar Salon Stephanie's Beauty Parlor en machinless waves, cold press, knippen, dijen enz. heeft geopend aan de Schietbaanweg 4b. TALARIUS CALCUTTA (Reuter) Er zijn een heden van liet leger in Calcutta aange komen om de burgerlijke overheid te hel pen bij het onderdrukken van de onlusten. Alleen donderdag kwamen tien mensen om, negen burgers en een politieman. Deze laatste werd doodgestoken. Uit de naburige stad Howrah zijn don derdag roof en brandstichting gemeld. Zes betogers zijn daar gedood. In Calcutta moest de politie donderdagochtend vier maal van haar vuurwapens gebruik maken. Men heeft, daar de toestand over het alge meen wel in de hand. De stad was donder dag zonder vervoer. Vele bedrijven en winkels zijn gesloten. (UP) De onlusten in Howrah en Cal cutta vloeien voort uit de voor India chro nische hongersnood. Dit seizoen zijn er al meer dan twintig mensen om het leven gekomen, terwijl zeker duizenden gewond zijn geraakt. De betogers in Howrah gebruikten zelf gemaakte bommen en blaaspijpen, waar mee ze scherpe pijlen afschoten. Gloeilam pen waren ook een geliefd wapen van de betogers en werden in Howrah veelvuldig gebruikt. De minister van staat van West-Benga len, Roy, heeft verklaard dat communisten en andere linkse politici de gehele verant woordelijkheid dragen voor de onlusten. memorandum, dat een intensievere poli tieke consultatie van de zes landen van Klein-Europa binnen de NAVO beoogt. Bij dit beraad waren ook de beide ambassa deurs in Parijs, de heren Beyen en Stik ker tegenwoordig. Bovendien heeft mr. Luns wiens naam door de Franse radio nog steeds als „loens" wordt uitgespro ken tezamen met ambassadeur Beyen een uitvoerig onderhoud met zijn Franse collega Couve de Murville 'gevoerd. Daar naast was er in zijn drukke Parijs pro gramma nog een lunch met zijn Belgische ambtgenoot Wigny. Ten slotte heeft de Nederlandse minis ter nog een lezing gehouden over vraag stukken van militair-politieke aard voor het defensie-college van de NAVO, waar op een langdurige en vruchtbare ge- dachtenwisseling gevolgd is. Minister Herter, zijn Amerikaanse colle ga, heeft mr. Luns in Parijs niet afzon derlijk en persoonlijk kunnen ontmoeten, doch voor zijn aanstaand verblijf in Wash ington werd intussen al een afspraak tus sen beide staatslieden gemaakt, waarbij speciaal ook de Amerikaans-Nederlandse luchtvaartgeschillen ter sprake zullen kun nen komen. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Eiffel, rond het plaatsje Prüm heerste donderdag grote op winding: men had daar een 32-jarige man gearresteerd, die hardnekkig verklaarde, dat hij een Russische agent was. Hij zou met een te Kiev gestarte MIG-straaljager per parachute boven dc Eiffel zijn losge laten. Het was zijn taak, zo vertelde hij, in de Bondsrepubliek met vier andere agenten bepaalde opdrachten voor de Russische geheime dienst uit te voeren, maar hij had er genoeg van en vroeg om asiel, waarbij hij een persoonsbewijs toonde, „vervalst in de Russische spio- nagecentrale". Later bleek, dat men met een fantast had te doen. Tevoren hadden de ver klaringen van de man groot opzien ge baard. Zijn beweringen leidden tot om vangrijke onderzoekingen in de gehele Rijnland-Palts, zowel door Amerikaanse als Westduitse militaire en politie- instanties. Wel was bij het verhoor van de „agent" opgevallen, dat de man voor treffelijk Duits sprak, maar het feit, dat hij zeven uur lang aan zijn beweringen vast hield gaf toch te denken. Toen men evenwel iemand voor de „agent" zette, die Russisch sprak, viel de oplichter dooi de mand: hij kende geen Russisch.... Hij heette in werkelijkheid Wilhelm von Ritter. was te Dusseldorp geboren en is landarbeider. Inmiddels zat de politie te Prüm met het geval. Tot uit Parijs en Rome werd gisteren opgebeld om inlichtingen over de spionnen. Te Bonn had men bij het eerste bericht over de „parachute" reeds de schouders opgehaald: er zijn volgens de kenners gemakkelijker methoden om agen ten uit Rusland in de Bondsrepubliek te brengen. Voor zo'n actie zijn straalvlieg tuigen, die aan de NAVO-grenzen onder schept plegen te worden overdreven hulp middelen Netjeso Over het algemeen ben ik een net en oppassend persoon al zeg ik het zelf proper in de kleertjes, bordje leeg eten en met twee woorden spreken; altijd de rechterhand gereed om de hoed af te nemen voor heren die in elk opzicht mijn eerbied verdienen en ook nétjes. Dat ziet u zó als u mijn schrijftafel ziet. Alles ligt keurig-haaks op zijn plaats en wat afge werkt kan worden is afgewerkt. Elke brief onmiddellijk beantwoord. Nooit on afgedane post. Tot voor een uur dacht ik dat; was ik ervan overtuigd dat elkeen, die de moeite genomen had mij te schrijven door mij teruggeschreven was. Totdat ik in een map, waarvan ik dacht dat ze leeg was, een aantal ongeopende brieven van het jaar 1954 vond. Die zijn gekomen in een week dat ik op reis was; ze zijn in die map geraakt en al die vijf jaar lang hebben ze daar om antwoord liggen sme ken, zonder dat ik daar erg in had. Ik ken het gezegde dat, als je maar lang genoeg met antwoorden wacht, iede re brief zichzelf beantwoordt. Daar heb ik nooit geloof aan gehecht, maar sedert een uur doe ik dat wél, want er is niets fataals gebeurd. Eén kondigde verheugd de verloving van een achternichtje aan, maar het kind is al lang met een geheel ander persoon gehuwd. Ik weet nog, dat ik haar ter gelegenheid van dat feest, mijn bekende zilveren jamlepel (ad f 11.50) in een lang doosje met rose watten heb gestuurd. Ik geef altijd zilveren jamlepels in rose watten, omdat die heel wat lijken en omdat alleen jamiepelkenners weten, dat die maar f 11.50 kosten. Die verloving is al lang vergeten. Ze hebben een baby. Een snoesje. Er was een uitnodiging bij voor een klein feestje ter gelegenheid van de tach tigste verjaardag van een eminent per soon. Ik herinner mij, dat ik vóór het feestje op zijn begrafenis ben geweest. In de advertentie stond „op bijna tach tigjarige leeftijd". Bovendien zou ik toch niet zijn gegaan. Ik ga niet naar feestjes, omdat ik feestjes nooit feestjes vind. Dan was er een brief van een heer, die aanstoot had genomen aan een van mijn 'stukjes. Een kwaaie brief. Ik mag wel zeggen: onbeschoft. Ik beantwoord altijd alle aanstootbriefjes, behalve de onbe schofte. Dit zou ik dus toch niet beant woord hebben. De vierde was gewoon een rekening van mijn boekhandelaar. Hij heeft de ge woonte, mij, na een maand, een duplicaat te sturen. Dat heeft hij in dit geval ook gedaan. De man is er geen cent aan tekort gekomen. En de vijfde was een prentbriefkaart van Wout en Josje uit Parijs. Met harte lijke groeten en „Parijs blijft toch maar altijd Parijs" en „wij hebben in de buurt van de Champs Elysée een stil restau rantje ontdektzó als jij gaat zul len we het adres aan je geven." Prent briefkaarten verlangen geen antwoord en bovendien ben ik gebrouilleerd geraakt met Wout en Josje. Ik weet niet meer waarom. Maar wij zijn reuze-kwaad. Vorige week stond ik nog vlak naast ze in de tram. Nou.... De zesde was een belachelijke circu laire met intekenkaart, of ik lid wilde worden van de Bond van Ouden van Dagen. Dat was het. En alles ligt al in snippers in de papiermaand. Ik ben reuze-netjes. Dat zijn trouwens alle Virgo's. Maar je kunt dat ook overdrijven, zeggen ze. Ik geloof, dat ze gelijk hebben. Floris Flaneur Advertentie Laat uw er ook een zfo'n voor uw vrouw Reserveer uw tafel in 't gezellige BEVERWIJK Tel. 02510 - 3001 - Stationsplein (Va?i onze correspondent in Stockholm) Waarlijk, het is niet de schuld van het C.I.H.A.N. (Centraal Instituut ter Bevor dering van de Handel met het Buitenland) dat Holland er in Stockholm als een lui lekkerland uitziet. Men heeft zijn best ge daan om de Nederlandse industrie naar de jaarbeurs in Zweden te krijgen, maar vond bij onze industrie geen gehoor. En nu krijgt de Zweed van 2 tot 13 september een ontzettende hoeveelheid Nederlandse bloemen, Nederlandse groenten en fruit en Nederlandse kaas te zien, alsmede de pro- dukten van Bols en Wvnand Fockink. Maar de rest van producerend Nederland wordt uitsluitend vertegenwoordigd door de Metaalindustrie Rademakers en de Mij. De Veluwe. Vergeleken met de overige landen komt Nederland nog zeer goed voor de dag, aangezien de deelneming aan deze beurs kleiner dan gewoonlijk is geweest. Hoogleraar. Tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de techniek van de microgolven en hun toepassing in de sterrenkunde, natuurkunde en scheikunde is benoemd ir. Chr. A. Muller, hoofd van de radiosterrewacht te Dwingelo. Klaproos is de huis-tuin-en-keuken- naam van een bloem,die tot de papaver- achtigen behoort. Evenals in klapbes is 't woorddeel klap- verwant met het werk woord klappen. De bloemblaadjes van de klaproos, op de vuist van de linker hand gelegd, geven namelijk een klap pen geluid, wanneer men er met de vlakke rechterhand op slaat. Om de zelfde reden noemt men de bloem in het Duits Klatschrose. Een dialectische bij— vorm van klaproos is klapperroos.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3