Zomer co nferen ties Barometer het geheime wapen der hoofdstedelijke politie PUZZEL NUMMER EEN FILATELIE mm Voedings- en genotmiddelen maken 35 tot 40% uit van alle uitgaven Renault KERKELIJK LEVEN Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Rotterdam neemt met een miljoen gulden deel in Hiltonhotel n.v. Groen licht op vrachtauto's GARAGE „DEN HOUT" Fa. C. A. HARDEBELT Fa. FLINTERMAN Reorganisatie ministerie van Landbouw en Visserij AMSTERDAMS ALLERLEI Winkeliers willen met onverlichte etalages gaan protesteren tegen de hoge stroomtarieven Koopgewoonten van de Nederlandse huisvrouw Vrijspraak geëist voor hulp bij ontvluchting M oust er sprinkhaan vrat Bergumse tuintjes kaal Kantonrechter beslist: Rechtshouden op wegen met drie rijbanen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 In de afgelopen zomermaanden zijn er vele internationale bijeenkomsten en con gressen gehouden, die rechtstreeks of zij delings te maken hadden met de kerk en het geestelijk leven. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan de Kirchentag in München, aan de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad der Kerken op Rhodes, en aan het wereldcon gres van de Reformed and Presbyterian Churches te Sao Paolo. Ook in Nederland zijn enkele interna tionale samenkomsten gehouden, minder spectaculair dan bovengenoemde, maar interessant genoeg om er melding van te maken. Christen Esperantisten De protestants-christelijke esperantisten hebben in het verband van de Internatio nale Bond van Christelijke Esperantisten in het bekende kasteel Nijenrode te Breu- kelen een conferentie gehouden. Het bij zondere hiervan was, dat er gemeenteleden van vele Europese kerken bijeen waren, zonder van elkaar te weten tot welke kerk ieder wel behoorde. Dus een oecumene in de juiste betekenis van het woord. Voor deze samenkomst hadden zich, be halve Nederlanders, ook Engelsen, Fran sen, Zweden, Duitsers, Finnen en Joego- slaven aangemeld, in totaal ongeveer hon derdentwintig personen. De zondagse kerk dienst werd gehouden in de hervormde kerk van Breukelen, waar een Duitse predikant als voorganger optrad. Begon nen wer dmet psalm honderd, de eerste bijbellezing geschiedde door een Zweed, de tweede door een Fransman. Staande sprak men de geloofsbelijdenis gezamen lijk uit en ook het „Onze Vader" werd door allen hardop meegebeden. Aan de dienst werd meegewerkt door een Engels koor. De ochtendwijdingen en dagsluitingen en zo ook de gebeden bij de maaltijden wer den verzorgd door vertegenwoordigers van ,.vele tongen", die hier dus tot één „tong" werden teruggebracht. Evenzo was het bij de bijbelstudie. Plet congresthema was „Het atoomtijd perk betreft ons allen". De eerste inleiding werd gehouden door een Engelse hoogle raar met als onderwerp „Vrezen wij de tegenwoordige ontwikkeling?" Daarna sprak een Zweed over de vraag: „Kunnen wij vertrouwen hebben in de toekomst of is zij het voorspel van het definitieve ein de?" Verder werd de jaarvergadering van dé Internationale Bond gehouden, alsmede die van verschillende secties, waaronder de Nederlandse. Naast al deze besprekingen werd de ver strooiing niet vergeten. Het programma vermeldde verschillende excursies zoals naar Amsterdam en Rotterdam, de Afsluit dijk en Lelystad. Orgelcongres De „Gesellschaft der Orgelfreunde" heeft deze keer haar jaarlijkse bijeenkomst in ons land en wel in Utrecht gehouden. Zij deed dit, niet alleen om kennis te nemen van enige van onze wereldberoemde oude orgels, maar veelmeer om een indruk te krijgen van hetgeen in de na-oorlogse ja ren in ons land aan nieuwbouw en res tauratie van orgels tot stand is gekomen. Men mag deze internationale belangstel ling voor de huidige orgelsituatie in Ne derland als een eervolle vermelding be schouwen. In onze kerken wordt er in derdaad naar gestreefd om, bij orgelbouw en -restauratie een peil te handhaven, dat internationale aandacht verdient. Het openingsconcert werd gegeven in de Nicolaikerk van de Domstad. In de da gen daarna werden er verschillende be zoeken gebracht aan oude instrumenten: Alkmaar, Laurenskerk (koororgel 1511; grote orgel 1645-1725).. Amsterdam, Ronde Lutherse kerk (1830); Haarlem, St. Bavo (1738); Zwolle, Grote kerk (1721). Toen kwam de nieuwbouw aan de beurt en stelde men zich op de hoogte van de instrumenten te Amersfoort (Bergkerk); Emmeloord (Herv. Kerk); Haarlem (Nieu we Kerk); Loenen aan de Vecht (Herv. Van de uitgeverij Mëulenhoff te Am sterdam ontvingen wij twee deeltjes uit de Flamingo-reeks. EN TOCH IS HET LEVEN GOED door T. Pulles. Een herdruk van de onder de titel „Als een bont mozaïek" verschenen roman „voor de jonge vrouw" over het meisje Tan ja en haar liefde: aan, uit, huwelijk. ENGELTJE WORDT TUINARCHITECTE door Hilda Puhm. Ook een geschiedenis „voor de jonge vrouw": Engeltje wil wel tuinarchitecte worden maar dat gaat zó maar niet. Dank zij zelfoverwinning van Engeltje vindt zij toch nog het geluk. Van de uitgeverij n.v. Leiter-Nypels ontvingen wij de volgende boekjes uit de Mimosa-reeks. PARIS.... PALACE PIOTEL door Dominique Florent, vertaald uit het Frans door F. A. Brunklaus. Deze roman is ver lucht met foto's uit de gelijknamige film. MANNEQUINS DE PARIS door Fran cois Campaux, uit het Frans vertaald door F. A. Brunklaus. Ook dit boekje, over het leven van mannequins en dan achter de schermen, werd met foto's uit de gelijknamige film verlucht. DE OORLOG DER WERELDEN door H. G. Wells, uit het Engels vertaald door B. Canter. Een herdruk van Wells' bizarre verhaal over de komst van Marsmensen in Engeland. PIET LEVEN BEGINT MET 17 door Gabor von Vaszary, uit het Duits ver taald door F. A. Bx-unklaus. VERFILMD VERLEDEN door Bob Wal- lagh. Een wat commercieel aandoend ge schrift over de Anne Frank-film en zijn achtergronden. Geïllustreerd met foto's uit de film „Het dagboek van Anne Frank". Van de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht ontvingen wij de volgende deel tjes uit de Prisma-reeks. VOLLE MAAN door P. G. Wodehouse, vertaald door Lydia Belinfante. BRAVO, JEEVES! door P. G. Wodehouse, vertaald door B. H. Loof. MICKEY MOUSE EN HET PARELSNOER door P. G. Wode house, vertaald door Lydia Belinfante. Drie heerlijke boeken van de Engelse meester-humorist, van wie Hillaire Belloc schreef, dat geen contemporaine Engelse auteur zo goed zijn taal schrijft. Kerk); Rhenen (Cunerakerk); Wageningen (Grote Kerk). Behalve op het Bavo-orgel werden op al deze oude en nieuwe instru menten concerten gegeven, waarbij uit de aard der zaak een doorsnee uit de gehele orgellitteratuur ten gehore werd gebracht en waaraan verschillende bekende Neder landse organisten medewerking verleen den, zoals Piet Kee, Albert de Klerk, Wil lem Hülsmann en Klaas Bolt. Twee Nederlandse leden van de „Gesell schaft", dr« H. L. Oussoren, de rijksdeskun- dige voor de kerkorgels en dr. J. W. Doe- ve, de secretaris van de Orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk verzorgden de lezin gen. De eerste sprak over zijn onderzoe kingen omtrent de werkwijzen van de oude orgelmakers bij het vervaardigen van hun pijpwerk, een onderwerp, dat van groot belang is bij de restauratie van oude instrumenten. Dr. Doeve vertelde het een en ander over de ontwikkeling van de orgelbouw in de naoorlogse jaren. I-Iet congres stond onder leiding van de eei'ste voorzitter van de „Gesellschaft der Orgelfreunde", dr. Walter Supper, hoofd conservator van de Duitse monumenten zorg. De NCRV maakte van de concerten, die in het kader van dit congres gegeven werden, opnamen, die zij in haar program ma's zal uitzenden. Advertentie HAARLEM - tfiff Annln B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld in het aandelen kapitaal van de op te richten Rottërdam- Hiltonhotelmaatschappij n.v. deel te nemen met een miljoen gulden. Het is de bedoeling het hotel te bouwen op een terrein, dat ligt tussen Weena en Kruiskade. Het hotel zal ongeveer 250 kamers be vatten, benevens ruimten voor het houden van vergaderingen en middelgrote con gressen. Het te plaatsen aandelenkapitaal zal 8.500.000 bedragen. Het bedrijfsleven zal hierin deelnemen voor zes miljoen, de Hilton Hotels International Inc. en de ge meente Rotterdam ieder voor een mil joen en de American Express Cy te New York voor een half miljoen gulden. Er zal naar worden gestreefd het Am sterdamse en het Rotterdamse Hiltonhotel gelijktijdig te openen. Beide hotels wor den gebouwd door het architectenbureau H. A. Maaskant, in Amsterdam in samen werking met een ander bureau. Vooral in het buitenland zijn vracht auto's vaak van achteren met een rood en een groen licht uitgerust. Sommige auto mobilisten denken, dat het groene licht betekent, dat de weg vrij is en dat ze dus kunnen inhalen. De KNAC wijst erop, dat dit een vergissing- is, die de oorzaak kan zijn van ongelukken. Een dergelijk mis verstand heeft onlangs een rol gespeeld bij een ongeluk met een Nederlandse auto in Duitsland. De vrachtwagenchauffeur, die het groene licht laat branden, wil alleen maar aandui den. dat hij geen enkele manoeuvre zal ondernemen, die het achterop komend ver keer zou kunnen beletten te passeren. Maar het groene licht betekent beslist niet. dat er geen wagen uit de tegenstestelde richting nadert. Advertentie Incl verwarming 4490,- Voor Haarlem en omgeving Wagenweg 164-168, Haarlem, Tel. 12138-15056 Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Zandvoortselaan 365 - Bentveld - Tel. 42212 De Directie Internationale Organisaties van het ministerie van Landbouw en Visserij is opgeheven. De behandeling van internationale aangelegenheden op het ministerie zal al naar het gelang het onderwerp, in het vervolg worden be hartigd door de directies van de voedsel voorziening, van de landbouw en van de visserij. Vooral na de inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag is de praktische uitwer king en toepassing van de beginselen en afspraken van het verdrag steeds meer op de voorgrond gekomen. Ook het be leid in de zaken van de integratie van de landbouw in Europa is in het alge meen allereerst gericht op de verwezen lijking van de gemeenschappelijke markt. Deze situatie heeft dan ook ge leid tot een verschuiving in de aard van de internationale werkzaamheden van het ministerie van Landbouw en Visserij. Aan deze verschuiving is de organisatie van het departement thans aangepast. Van onze Amsterdamse redacteur) Kille najaarsavonden met regen. Dat is de beste oplossing tegen de avondlijke on rust in de Amsterdamse binnenstad en die van vele andere gemeenten. Daarom klop pen burgemeester Van Hall en hoofdcom missaris Van der Molen elke dag op de barometer. De hoofdcommissaris is een tegenstander van geweld tegen de nozems. Hij is een tactische generaal, wiens leger te klein is en die profijt trekt van de on derlinge strijd van zijn vijanden. De on derwereld veegde de Dam schoon in an derhalve minuut en de politie hoefde geen hand uit te steken. Bij de volgende fase is het echter oppassen geblazen, want als de nozems zich mobilisex-en tegen die on derwereld om wraak te nemen, kunnen die gevechten wel eens langer duren dan anderhalve minuut. Daarom moet het maar gauw gaan x-egenen. Dan blijven de vechtjassen in hun schuilkroegen en de nieuwsgierigen bij de televisie. De natuur moet het nozemvraagstuk oplossen. En het zal in de hoofdstad niet zo gaan als in Den Haag, waar de politie beschikt over een soort x-ijdend fort, dat aan alle kan ten krachtige watersti'alen kan uitbraken. Hoofdcommissaris Van der Molen heeft van dat waterkanon gegruwd als ware het een martelwei'ktuig. In Amsterdam zal er nimmer een komen, zo heeft hij beslist. Hij houdt het bij zijn barometex-, het „ge heime wapen" van de Amsterdamse po litie. Duister protest Omdat de krachttermen, die de Amstex-- damse winkeliex-s eens in de twee maan den uiten bij het voldoen van hun elektri citeitsrekening, gewoonlijk niet doordrin gen tot de burcht van het gemeentebe stuur, hebben vele van deze nex-ingdoen- den de hoofden bijeen gestoken om hun on genoegen over de hoge tarieven duidelijk te laten opklinken. Omdat zij weinig ver wachten van in ambtelijke bewoordingen gestelde argumenten, die in een adres aan de overheid gezonden kunnen woi'den, heb ben zij zich bei-aden over een andei-e vorm vari pi-otest. Die menen zij te hebben ge vonden in een actie, waarbij de gehele hoofdstedelijke winkelstand na zes uur 's a'vonds alle etalagelichten zal doven. Zij verwachten hiervan niet alleen een De dagelijkse aankopen van voedings- en genotmiddelen maken 35 tot 40 percent uit van de totale bestedingen van de huisvrouw. Een groot deel van het winkel apparaat in de woonwijken is dan ook op het voorzien in deze behoefte ingesteld. Dit staat te lezen in een rapport van het Economisch Instituut voor de Middenstand over de koopgewoonten van de Nederlandse huisvrouw. Het onderzoek, dat in dit rapport uitmondde, werd ingesteld om gegevens te krijgen over de eisen, die de consument aan het detailhandels- en ambachtsapparaat stelt. De reseearch naar de koop gewoonten heeft men verricht in enkele op diverse punten van elkaar verschillende woonwijken in de drie grote steden. Het ging hierbij om de na de oorlog gebouwde Moerwijk te Den Haag met circa 30.000 bewoners, het uit een oude dorpskern verrezen Rotterdamse Over- schie, waar een gelijk aantal mensen een onderdak hebben gevonden, en als derde de Indische buurt te Amsterdam, welke tussen de jaren 1900 en 1930 werd ge bouwd. Hier wonen in hoofdzaak arbeiders en lagere employé's, tot een totaal van circa 40.000 personen. OvereenkoiTistcrx cn verschillen Opvallend is het onderscheid tussen groepen artikelen, welke aan de deur of in de winkel worden gekocht. Het onder zoek wees daarbij uit dat ondanks de on- De vakanties zijn grotendeels vexieden tijd en dus beginnen de huiselijke bezig heden weer de aan dacht op te eisen. Tot deze bezigheden behoren ook de ont spannende: het op lossen van prijsvx-a- gen en puzzels is daarbij nog altijd po pulair. Wij beginnen vandaag weer met onze wekelijkse puz zel, in de overtuiging dat we, zoals we ge wend zijn, ook in het komende seizoen veel oplossingen te ver werken zullen krij gen. Zoals voorheen: oplossingen inzenden voor donderdagoch tend. Uitsluitend per briefkaart! Prijzen: 7.50, 5.en 2.50. Horizontaal: 1. wol- dx-agend zoogdier, 6. vaartuig, 11. mak, 12. wex-eldtaal, 13. stre ling, 15. eerwaarde heer (afk. Lat.), 17. ver stand, 19. lichte bedwelming, 21. familielid, 22. wilde haver, 24. bedorven, 25. woedend, 26. pret, 27. drietenig sti'uis, 29. water in België, 31. dunne overjas, 32. aax-dsoort, 34. soort, 35. onbep. voornaamw., 36. het zelfde, 39. voegwoord, 41. vogel, 42. gem. in Overijsel, 45. hoogte op de Zeeuwse schorren, 49. niet dicht opeen staande, 50. laag schoven op de doi-svloer, 52. familie lid, 53. voedsel, 55. gistmidael, 57. bijnaam van Ezau, 59. land in Europa (afk.), 60. steen, 61. rij, 63. telwoord, 64. trustee (afk.), 65. vaste bodem. 66. zijtak Donau, 68. dat is (afk. Lat.), 69. zuster, 70. hogepriester te Silo, 71. bloeiwijze, 73. gem. in Gelder land., 74. gehucht aan de weg van Arnhem naar Apeldoorn. scharnier van een hengsel, 4. water in N. Brabant, 5. jongensnaam, 6. hoge stoep v. een huis, gedekt met afdak, 7. gewicht in China, 8. stapel, 9. voedsel, 10. gem. in Zeeland, 14. vis, 16. traag van begrip, 18. plant van het geslacht der rietgewassen, 20. lichaamsdeel, 21. masker, 23. klank, 26. meisjesnaam, 28. plechtige gelofte, 30. zon nescherm, 31. duinvallei, 33. vlaskam, 35. kernspreuk, 37. eer. 38. gemalin van de zeegod Aegir, 39. telwoord, 40. troefkaart, 42. pi'ovincie van Nederland, 43. wordt ge zongen, 44. boom, 46. gem. in Geldexdand. 47. bergplaats, 48. gem. in Utrecht, 50. stad in Z.-H. 51. jongensnaam, 54. voorzetsel, 55. als 44 vert., 56. meisjesnaam, 58. uit roep, 60. zijde, 62. zijtak Moezel. 65. boom scheut, 67. danspax-tij, 69. heden. 72. mu- Verticaal: 2. munt in Nederland (afk.), 3. zieknoot. derling afwijkende sociale structuur van de drie woongebieden, het gedrag van de consument texi opzichte van de aanschaf van voedings- en genotmiddelen een grote mate van ovex-eenstemming vertoont. Wel is er soms sprake van een scherp indivi dueel onderscheid, dat verband houdt met de situatie waarin een bepaalde huisvrouw verkeert. Zo zijn leeftijd, aanwezigheid van jonge kinderen, en welstandfactoren, die de mate van het al of niet aan de deur kopen bepalen. Ook de afstand tot de winkels is hierbij natuurlijk van invloed. Belang van verbindingen Wat kleding en schoeisel aangaat, deelt het rapport mee, dat de aankoop hiervan slechts enige malen per jaar plaats vindt. Toch maken deze aanschaffingen 10 a 15 percent, van het inkomen uit. Gebleken is vooi-ts dat men zeker niet overal in de zelfde mate is ingesteld op het kopen in de (doorgaans) grotere zaken van de bin nenstad. Wel is bij het onderzoek de in druk gevestigd, dat het aandeel van de „city" afneemt naai-mate de buitenwijken betere verbindingen hebben met andere (tussenliggende) winkelcentra. De midden stand vindt, zo heeft men waai-genomen, moeilijker zijn weg naar de nieuwe woon gebieden dan de groot-winkelbedrijven. De px-ocureur-generaal bij het gerechts hof te AiTihem heeft vrijspraak gevorderd tegen een 27-jarige Amstei'damse bank- wex-ker die een jonge gevangene zou heb ben geholpen bij diens ontsnapping uit de jeugdgevangenis te Zutphen. De politie rechter te Zutphen had de Amsterdam mer deswege op 11 februari tot. zes maan den gevangenisstx-af vex-oordeeld. De procureur-generaal gi'ondde zijn eis tot vrijspraak op de omschrijving in de dag'vaax-ding. Daarin was sprake van „behulpzaam zijn bij de zelfbevrijding van de gevangene". Dit was volgens de procu reur-generaal niet conform de waarheid, want de verdachte was behulpzaam ge weest bij de ontvluchting, maar niet bij de „zelfbevrijding", daar de gevangene zichzelf x-eeds bevrijd had. Het begrip „ontvluchting" was echter niet in de ten lastelegging vermeld. De jongeman had aan de Amstei-dammer een kaart gestuurd met de afbeelding van een filmster en daai'uit kon verdachte con cluderen, dat zijn tegenwoordigheid op een bepaald tijdstip van zekere dag op een be paalde landweg gewenst was. De gevan gene had dan gelegenheid uit te breken terwijl hij deelnam aan spox-twedstrijden. De procureur-generaal was overtuigd van de schuld van de verdachte aan de ontvluchting, doch op de tekst van de dagvaax'ding was zijns inziens geen veroor- deling mogelijk. Intussen is de ontvluchte jongen weer in handen van de justitie ge komen. De jeugdgevangenisstraf is nu ge wijzigd in gevangenisstraf. Uitspx-aak over 14 dagen. aanmerkelijke stroom besparing, maar ook, dat de trieste aanblik van de donke re winkelstraten het gemeentebestuur tot andex-e gedachten zal brengen. Een co mité is thans doende alle winkeliers van het nut van deze actie te overtuigen. Watjes in de oren Een straalverkeersvliegtuig maakt meer lawaai dan alle bromfietsen van de Amstei-damse nozems bij elkaar. Zo'n herrieschopper om px-ecies te zijn een Boeing van de Pan American Airlines gaat straks, als de winterdiensti-egeling in gaat, 's nachts om tien voor halfeen op lut tele hondex'den metex-s over de omvangrij ke wooncentra Badhoevedorp en Halfweg scheren. Dat vooruitzicht alleen al heeft de bewoners opgeschrikt, maar de PANAM voelt er niets voor de voor Schiphol be stemde passagiers met pax-achutes naar beneden te werpen. Die Boeing moet naar de gx-ond en omdat Schiphol voorlopig slechts één landingsbaan voor dergelijke stx-aalx-euzen heeft, zit er weinig andei's op dan de dekens over het hoofd te trekken. Wel wil de PANAM overwegen een ande re vlieghaven op te zoeken, maar dat is geen verheugende oplossing, nu er zovele miljoenen in de Schiphol-startbanen zijn gestoken. Dus: watjes in de oren vóór het slapen gaan. Tegen de zomer kunnen de ramen wel weer open. Dan komt de twee de gx-ote startbaan gei-eed en heeft een an der de last. Op de Amsterdamse plattegrond kan men sinds 1935 een witte streep zien lo pen van Diemen naar het Amstelstation. Die wordt, zo hebben de inmiddels gepen sioneerde planologen beloofd, de nieuwe invalsweg uit het Gooi, die de Middenweg en de Weesperzijde van het verkeer zal ontlasten. Nu de verkeex-sbezetting van de Middenweg de i'-ode streep allang is ge- passeei'd, is die nieuwe Gooiseweg een dringende noodzaak geworden. Amster dam heeft thans met grote voortvarend heid het „testament" van de toenmalige planologen ter hand genomen en zei: er zijn r'geds vier tunnels bijna gereed. Over die tunnels komt de weg. Of deze er spoe dig komt is alleen maar een kwestie van wat goede wil. Die goede wil moet overi gens getoond worden door de rijkswater staat, die niets anders behoeft te doen dan de vex-gunning te posten. Na ontvangst kan dix-ect met de aanleg van het wegdek wor den begonnen, want de dienst der Publieke Werken zit al in de startblokken. En als het een beetje meezit kunnen de Gooiei-s volgende zomer over een door gxxxen om zoomde, gladde snelweg de hoofdstad bin nenglijden. Een alles verox'berende veelvraat, in de voim van een Zuidafrikaanse spxankhaan heeft meer dan een week lang de tuinen der bewoners van de Schoolstraat in het Gi-oningse dorp Bei-gum geterroriseerd. In die week zijn tientallen stokboonplanten en talloze takken van de appel- en peren bomen volledig kaal gevx-eten. Hoewel vex-- schillende Bergummers ijverig jacht ge maakt hebben op de vernieler, kon het beest dankzij zijn groene schutkleur steeds weer ontkomen. Donderdag gelukte het een der gedupeerde bewoners de meer dan 12 cm. lange sprinkhaan in een lege ha- ringfles te vangen. Het beest is opgezon den naar de plantenziektekundige dienst te Leeuwarden. De vraag die heel Ber- gum thans bezighoudt is: „hoe is het uit heemse insect in Groningen vei'zeild ge raakt?" A Anprt-n-itir VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM ■aUBHBBBBI „Ons verkeer is er niet op gebaseerd dat men op de middenbaan blijft rijden, wanneer er de mogelijkheid is weer naar rechts te gaan", verklaarde een wacht meester eerste klas van de rijkspolitie als getuige in een zaak voor het kanton gerecht te Rotterdam. Het ging hierbij om de nieuwe wegen met drie rijstroken, zo als x-ijksweg 16 en de nieuwe weg Rotter damDen Haag. De wachtmeester had een automobilist bekeurd die met 100 km snelheid op de middenbaan van rijksweg 16 tussen Rot terdam en Riddex-kerk reed, terwijl er op de rechter rijstrook geen verkeer was op dat moment. De automobilist, meende juist te hande len volgens de adviezen van de A.N.W.B.: op de meest rechtse rijbaan het langzame verkeer, op de middenbaan het snelle vex'keer, en de linkerbaan voor het inhalen, zo verklaarde hij. De wachtmeester was echter van oor deel, dat de automobilist op de rechter baan had moeten rijden. „Wanneer de rechterbaan vrij blijft gaat men daar in halen en wordt het een chaos" zei hij. De officier van Justitie was het met hem eens. De wetgeving gaat er van uit dat men rechts houd. De officier eiste een boete van 12.50. De kantonrechter vex'klaarde de automo bilist schuldig zonder oplegging van straf, omdat hij in deze zaak eigenlijk als proef konijn fungeerde VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK. De Egyptische postadministra tie heeft een postzegel van 10 mills (roodbruin) het licht doen zien ter ge legenheid van de vergadering van de vereniging van Arabische emigranten in de Verenigde Staten, die dit jaar in Libanon, Syrië, Egypte en Jordanië werd gehouden. Het zegelbeeld symbo liseert de nauwe banden die de uit deze landen afkomstige emigranten nog steeds onderhouden. Er zijn anderhalf miljoen exemplaren gedrukt. FRANKRIJK. Met de afbeelding van de brug bij Tancarville is een post zegel van 30 fr. (geelbruin, groen en blauw) uitgekomen. De zegel is ont worden en gegraveerd door Combet. ZWEDEN. Voor het honderdjarig bestaan van het staatsbosbeheer zal een serie van twee postzegels in omloop worden gebracht. Het zijn een 30 öre (groen) en een 1.40 kr. (bruin). De eerste zegel vertoont een deel van een bos en de tweede zegel een houthakker die een boom velt. Beide waarden zijn ontwor pen door de Zweed Sven Ljungberg en gegraveerd door de Fin Birger Ekholm. De eerste dag van uitgifte is 4 septem ber. NIEUW-ZEELAND. De jaarlijkse zegels met toeslag ten bate van de ge zondheidszorg voor het kind zullen op 16 september in circulatie worden ge bracht. DV-maal zijn er inheemse vogels OA ti A op afgebeeld: 2 1 d. met de te te, een soort taling en 3 1 d. met de poaka, een soort steltkluut. Een miniatuurvel letje, dat zes zegels bevat, zal eveneens verkrijgbaar worden gesteld. BELGIë. De Belgische posterijen zullen op 17 augustus een postzegel van 2.50 fr. (violetbruin) het licht doen zien met als voorstelling het stadhuis van Oudenaarde. Tot einde oktober zal de zegel aan alle Belgische postkantoren verkrijgbaar zijn. VERENIGDE STATEN. Het „behoud van de bodem" is hel onderwerp van een postzegel van 4 cent, die op 26 augustus zal verschijnen. De ont werper, Walter Hortens, heeft in het zegelbeeld een aantal van de belang rijkste maatregelen opgenomen, die worden getroffen om de erosie van de bodem tegen te gaan. We zien, hoe het land in terrassen is verdeeld, hoe de oogst in stroken is geplant, het weiland verbeterd, vijvers zijn aangelegd en bomen zijn aangeplant. Hierdoor breekt de zon door de wolken en schenkt haar stralen aan een boerderij. Het silhouet van wolkenkrabbers is in de verte zichtbaar: de stad is afhankelijk van het platteland! Het opschrift van de zegel is „Soil Conservation". PHILIPPIJNEN. De verleden jaar uitgegeven zegels ten bate van de tu berculosebestrijding, waarop het Que- zon-instituut is afgebeeld, zullen wor den overdrukt met „Help Fight T.B.". De zegel van 5 5 c. krijgt de opdruk 3 5 c. en die van 10 5 c. de opdruk 6 5 c. De eerste dag van uitgifte is 19 augustus. Tegelijkertijd zal een anti tbc-serie verschijnen met een nieuw ontwerp, namelijk een afbeelding van het Bohol T.B. Paviljoen. De waarden zijn: 6 5 c. (groen) en 25 5 c. (blauw). OOST-DUITSLAND. Tivee post zegels, 20 pf. (rood) en 25 pf. (blauiv) zijn hier uitgegeven voor het wereld- jeugdfestival te Wenen. Op de eerste waarde ziet men drie jongeren van ver schillend ras en op de tweede waarde een blank meisje dat. een bruin meisje kust. De zegel van 25 pf. is een zoge noemde sperwaarde. Veel peren. Op de Zeeuwse fruit veilingen is op het ogenblik de aanvoer van peren zeer groot. Ook de vraag is groot, zodat er hoge prijzen worden be taald. Op de eerste aanvoerdag hadden de fx-uitveilingen van Goes. Kapelle en Krab- bendijke bij elkaar reeds een aanbod van ruim 75 ton. Veel partijen werden gekocht voor opslag en ook wel voor export naar West-Duitsland en België.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5