Peek&Cloppenburg Weinig nieuws op vergadering van aandeelhouders PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Emissie en introductie Wessanen's Fabrieken Wereldnieuws Het wordt nog iets warmer NAAIMACHINES M.O. ECONOMIE en STATISTIEK te Haarlem DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 2 Vrijheid voor Nederlanders tot deelneming Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De News Chronicle Luchtvaartpool voor Gemenebest overwogen Hoyng boekte winst Mr. van der Mandele bestrijdt aantijgingen Onveranderd dividend Ver. Tapijtfabrieken GEEN HERKAPITALISATIE BIJ VLISCO Arbeidstijdverkorting in Limburgse mijnen Amsterdam zet aanvullende werkgelegenheid stop sa Op 15 september zal, blijkens een verschenen prospectus, bij de Amsterdamsche Bank n.v. de inschryving open staan op nominaal 3.383.000 gewone aandelen, groot 1000 aan toonder (desgewenst op naam), in Wessanen's Koninklyke Fabrieken n.v. te Wormerveer tot de koers van 100 percent. De nieuwe aandelen delen voor een vierde in de resultaten van het boekjaar 1959 en ten volle in de resultaten van vol gende boekjaren. De uitgifte is oorspronkelijk groot nominaal 6.775.000. Voor een bedrag van nominaal 3.392.000 is zekerheid verkregen, dat door huidige aandeel houders van hun claimrecht zal worden gebruik gemaakt. De inschryving staat uit sluitend open voor houders van claimbewijzen. Inlevering van één claimbewys geeft recht op toewijzing van nominaal 1000 nieuw gewoon aandeel. De claimhandel zal beginnen op 9 september. De stortingsdatum is 16 oktober. Officiële notering ter beurze van Amsterdam van de thans uit te geven en reeds uitstaande gewone aan delen zal worden aangevraagd. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap is groot 20 miljoen, waarvan geplaatst en volgestort 6.825.000 6.775.000 in gewone aandelen). De vennootschap werd in 1765 als com pagnieschap onder firma opgericht en in 1913 in een naamloze vennootschap om gezet. Ultimo 1954 vond een herkapitali satie plaats, waarbij het geplaatste gewone aandelenkapitaal werd gebracht op 6.775.000. De bonus bedroeg 30 percent. Middels een jongste statutenwijziging werd het maatschappelijk kapitaal gebracht op 20 miljoen. Ter beschikking van het bedrijf staan een meel-, olie-, veevoeder-, havermout- en cacaofabriek en een fabriek van spe cialiteiten op voedertechnisch gebied, alle gelegen in de gemeenten Wormerveer en Wormer. Het indexcijfer voor de omzetten naar geldswaarde (1954 100) bedroeg voor 1958 129 en voor 1957 120. Voor 1959 tot en met 13 juni was dit cijfer 144. Circa een derde van de produktie wordt in het buitenland afgezet. Sinds 1954 werd in vaste goederen geïnvesteerd 24 miljoen, waarop ruim 15 miljoen werd afgeschre ven. De bruto-resultaten over 1958 en 1957 beliepen respectievelijk 10.763.000 en 9.593.000. In de periode 1 januari tot en met 13 juni 1959 was de bruto winst 5.355.000. De "nettowinsten (vóór aftrek van belastingen) waren respectievelijk 6.648.000, 5.376.000 en f 3.537.000. In 1959 werd tot en met 13 juni een saldo winst na aftrek van belastingen behaald van 1.875.000. Over 1958 en 1957 werd 8 percent dividend uitgekeerd. De resultaten over het eerste halfjaar 1959 zijn, zo zegt het prospectus, gelijk aan die over dezelfde periode van 1958. Zij Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 De tabaksinschrijvingen in Bremen Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de n.v. Verenigde Deli-maatschap pijen na rijp beraad besoten aan de Ne en makelaardij in tabk de volledige vrij heid te geven deel te nemen aan Je ta baksinschrijvingen te Bremen teneinde al daar tot koop, respectievelijk bemidde ling tot koop, van Sumatra-tabak van haar ondernemingen afkomstig, over te gaan. De n.v. Verenigde Deli-maatschappijen beschouwt zich als steeds eigenaresse van deze tabak. Echter zij wenst niet, dat de nationale sigarenindustrie, tabakshandel en makelaardij in tabak het slachtoffer worden van een arrest van een Duits ge rechtshof, welk arrest wellicht een zodani ge praktische uitwerking heeft, dat de bui tenlandse sigarenindustrie, tabakshandel en makelaardij in tabak vrijwel zeker vrij uit gaan indien zij te Bremen koopsters zijn, dan wel bemiddeling tot koop verleent, van bedoelde V.D.M.-tabak. De directie van de n.v. Senembah-maat- schappij deelt mede dat zij na overleg met de directie van de n.v. Verenigde Deli-maatschappijen volledig het stand punt van laatstgenoemde vennootschap deelt. Ook de Senembah-maatschappij geeft dus de Nederlandse sigarenindustrie, de tabakshandel en makelaardij in tabak de volledige vrijheid deel te nemen aan de tabaksinschrijvingen te Bremen. Landbouwmaatschappij Soekowono De n.v. Landbouwmaatschappij Soeko wono te Amsterdam deelt mede dat zij, niettegenstaande de berichten van enkele Sumatratabaksproducenten, haar eigen domsrechten op haar onder meer in Bre men liggende tabaksoogst 1958-1959 onver kort handhaaft en mitsdien de Deutsch- Indonesische Tabakshandelgesellschaft n.b.h. te Bremen gedagvaard heeft. Olieleiding van Sahara naar Duitsland? Naar het Italiaanse economische blad „II Gio- bo" weet te melden, heeft de Franse minister voor de Sahara Jacques Soustelle bij een recent bezoek aan Milaan van gedachten gewisseld ovei een plan om een oliebuisleiding van de Sahara naar München aan te leggen. Aan het overleg zouden vertegenwoordigers van Krupp en enige Italiaanse ingenieurs hebben deelgenomen. De leiding zou via Noord-Tunesië naar Sicilië lopen en vandaar over een brug over de Straat van Messina naar Italië en over de Alpen naar Mün chen. Het werk zou over ongeveer vier jaar be ginnen. Soustelle bracht onlangs onder een aan genomen naam een bezoek aan Milaan. In offi ciële Franse en Italiaanse kringen werd toen ge sproken van een „vakantiereis". Commissie Nixon ziet wel inflatiegevaar De Amerikaanse kabinetscommissie voor prijs stabiliteit heeft bekend gemaakt dat binnen de Amerikaanse economie grote inflatoire druk heerst, welke echter in toorn kan worden gehou den door een waakzaam en krachtig regerings beleid. Hiermede heeft deze commissie, die onder leiding staat van vice-president Richard M. Nixon, duidelijk gemaakt dat zij niet de mening is toe gedaan dat het land de strijd tegen de inflatie gewonnen heeft. Die conclusie was door sommi gen getrokken op basis van een rapport dat de commissie vorige maand heeft uitgegeven. Dure verhuizing Zestig miljard dollar is uit een Newyorkse bank gehaald onder het waakzame oog van 45 speciale, 20 stedelijke politiemannen en de be manningen van vier radio-patrouille-auto's van de politie. De schat in contanten,' obligaties, aan delen en juwelen, werd van het gebouw van de U.S. Trust Company in Broadstreet 37 verhuisd naar het nieuwe gebouw van de bank in Wall Street no. 45, een afstand van anderhalf blok. Zes gepantserde vrachtauto's reden heen en weer, in totaal 480 keer. Elke rit was verzekerd voor 115 miljoen dollar. Geen invoervergunningen voor boter en eieren in Zweden meer nodig De Zweedse raad voor de afzet van landbouw- proaukten, een overheidsorgaan, heeft besloten, dat geen stelsel van invoervergunningen meer zal gelden bij de Zweedse invoer van boter en eieren uit de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en bepaal de andere landen die handelsbetrekkingen heb ben met Zweden. werden behaald ondanks de in de eerste maanden van 1959 heersende meelprijzen- oorlog. Alle fabrieken zijn ruim van orders voorzien en de directie verwacht dan ook, dat onvoorziene omstandigheden voorbe houden, het resultaat over 1959 niet ten achter zal blijven bij dat over 1958. Zij meent op grond hiervan in staat te zullen zijn de dividendbasis over het door de emissie op 13.550.000 te brengen kapitaal te verhogen tot 10 percent. De opbrengst van de emissie zal dienen ter versterking van de liquide middelen. De te verwachten verdere groei van de onderneming maakt het noodzakelijk be langrijke bedragen te blijven bestemmen voor uitbreiding van het produktie-appa- raat, alsmede voor de te verwachten uit breiding van de werkingssfeer en de daar mee gepaard gaande financiering van voor raden en debiteuren. Volgens de „News Chronicle" zou de Britse regering het plan hebben opgevat om in antwoord op de samensmelting van een aantal Europese luchtlijnen een soort gelijke unie tot stand te brengen tussen de luchtvaartmaatschappijen van het Britse Gemenebest, omvattende de genationali seerde luchtvaartmaatschappijen in En geland en de luchtvaartdiensten van Ca nada, India, Australië, Nieuw-Zeeland en vele andere. Het voordeel van een der gelijke organisatie zou niet alleen zijn de mogelijkheid tot kosten- en tarievenver- laging, maar tevens het ontstaan van een enorm afzetgebied voor de Britse vlieg tuigindustrie, even groot als de Ameri kaanse binnenlandse markt. Al jarenlang tornen de Britse vliegtuigmakers met grote moeite op tegen de Amerikaanse concurrentie. De belangrijkste lijnen, welke in aan merking komen voor een samengaan zijn de B.O.A.C., Air India, de Australische lijn Quantas, T.C.A. en C.P.A. uit Canada en de Nieuwzeelandse lijnen. Tezamen bezitten zij beldrrgffjlten Veïkeefsrechtehl welke de gehele, wereld omvatten. Een Britse luchtvaart-unie zou misschien ook de internationale luchttransportorganisa tie kunnen dwingen tot tariefverlaging. De unie zou tevens de bouw mogelijk ma ken van een Brits supersonisch passa gierstoestel, dat honderd miljoen pond sterling kost om te ontwikkelen en niet de moeite waard zou zijn voor het geringe aantal, dat B.O.A.C. nodig heeft. Blijkens het verslag over het boekjaar 1958/59 boekte C. Hoyng n.v. te 's-Graven- hage een nettowinst van f 181.856 (vorig jaar f 17^.366) na afschrijvingen op be drijfsmiddelen tot een totaal bedrag van f 73.027 (vorig jaar f 88.516). Het totaal der verkopen toont over het gehele boek jaar gerekend ten opzichte van het boek jaar 1957/1958 een lichte teruggang, waar van echter de terugwerking op het winst cijfer door een evenredige kostendaling kon worden opgevangen. Voorgesteld wordt de in het boekjaar 1958/1959 behaalde nettowinst van f 181.856 in mindering te brengen op het verlies cijfer uit vroegere boekjaren ad f 362.557 waarna dit verlies-saldo met f 180.701 naar nieuwe rekening overgaat. In het boekjaar 1958/1959 zijn voor een bedrag van f 415.400 nominaal eigen aan delen ingekocht, zodat thans in totaal zijn ingekocht f 554.600 eigen aandelen. Deze zijn per 31 januari 1959 voor het nominale bedrag te boek gesteld. Advertentie Warme schotels ƒ2- LUNCHROOM Grote Houtstraat Tel. 18598 105 Rotterdamse K.v.K. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele heeft in de algemene vergadering der Kamer de volgende ver klaring afgelegd: „Aanvankelijk heb ik sterk getwijfeld of het wel zin had in te gaan op een aantal uitlatingen, verschenen in het weekblad „Vrij Nederland", onder de titel „Krupp in de Europoort", thans gevolgd door een tweede publikatie. Ge zien het feit echter, dat in beide artikelen een rechtstreekse aanval wordt gedaan op de Rotterdamse Kamer van Koophandel, voel ik mij geroepen namens deze Kamer een ernstig protest te laten horen. Temeer en bovenal, omdat de schrijver niet schroomt te veronderstellen, als zou Z. K. H. de Prins der Nederlanden zoals het heet: gespannen voor het karretje van de Rotterdamse K. van K. en op aan drang van die Kamer een bezoek heb ben gebracht aan Krupp om voor deze het pad te effenen naar Rozenburg. Ik ver oordeel deze uitlating ten sterkste, omdat alles wat hierin wordt gezegd over de activiteiten van de Prins in verband met de Kamer van Koophandel gefantaseerd is. Ditzelfde geldt ook voor de vermeende overige activiteiten in het Ruhrgebied van Z. K. H., wiens grote belangstelling en toe wijding voor de Nederlandse economie bo ven iedere twijfel verheven zijn en niet hoog genoeg kunnen worden gewaardeerd. „Ik heb voorts", zo vervolgde mr. Van der Mandele,, „bezwaar tegen deze licht vaardig geschreven artikelen, omdat de passages met betrekking tot de Rotter damse Kamer en ons bedrijfsleven in sinuerend en niet juist zijn, en omdat de voorstelling van zaken in het hele betoog een smet tracht te werpen op het streven van de Staalstudiestichting, een Stichting waarvan het doel alleen is een bijdrage te leveren tot de zo zeer gewenste ontwikke ling van de nationale economie. Dit doel", zo besloot mr. Van der Mandele, „verlangt de eensgezinde samenwerking van alle nationale krachten". Besprekingen met Engelse K.v.K.'s Volgens een in de openbare vergadering van de Rotterdamse K.v.K. gedane mede deling, zal op 24 en 25 september te Londen een bijeenkomst worden gehouden van afgevaardigden van de Engelse en van de Nederlandse Kamers van Koophandel. Men stelt zich voor dat onder andei'e ter sprake zullen komen de mogelijkheden om te ko men tot een zogenaamde grote vrijhandels zone en aandacht te besteden aan de zoals men het noemde concrete gevaren, welke de Nederlands-Engelse handelsbetrekkin gen nu bedreigen, nu naast de EEG ook de zogenaamde Kleine Vrijhandelszone tot stand komt. Directie en commissarissen der n.v. Ko ninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Moordrecht berichten dat zij in de aan staande jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders zullen'v'oorstellen over het afgelopen boekjaar een dividend uit te keren van 15 percent (onv.) eri op prefe rente aandelen van 7,8 percent (onv.). Advertentie Tot directeur van Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond is in de gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders benoemd dr. A. Treep. Tydens de vergadering, die door ongeveer 75 aandeelhouders werd bijgewoond, werd van verschillende kanten er op aangedrongen de aangekondigde statutenwijziging snel door te voeren. By de aanvang van de vergadering had het bestuur te kennen gegeven dat men na de benoeming enige mededelingen zou verstrekken. Aandeel houders gaven toen te kennen dat men deze mededelingen liever vóór de benoeming kreeg. Het bestuur bleek hiertoe echter niet genegen en ook het voorstel om de benoeming op te schorten tot volledige overeenstemming over de vele hangende problemen by Vlisco was verkregen, werd door het bestuur terzijde gelegd. Een duidelijke uitspraak over het in de toekomst te verwachten beleid werd door het bestuur niét gegeven. Wel werd in aanvulling op het, kort na het bod op de aandelen door de Bonda-groep, ver strekte communiqué gezegd, dat de zake lijke gang van zaken alleszins verheugend is. De aangekondigde emissie is in voor bereiding. Nadere mededelingen daaro ver meende het bestuur hangende de be sprekingen niet te kunnen verstrekken. Een herkapitalisatie, waar tijdens de jaarvergadering op aangedrongen was, kan op het ogenblik niét verwacht worden. Het bestuur acht dit niet in het belang van aandeelhouders. Over een hervorming van "de" statuten"i's "technisch advies" inge wonnen. Aan een termijn waarbinnen het bestuur met voorstellen wil komen meen de men zich niet te kunnen binden. Advertentie INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN Geheel mondelinge avondopleiding Vestigingen te Amsterdam, Arnhem, Breda, Eindhoven, Enschede, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Een uitgebreide documentatie-map wordt U op schriftelijke of telefonische aanvrage gaarne toegezonden door het Algemeen Secretariaat, Wassenaarseweg 39, 's-Gravenhage, telefoon 070 - 775382 - 774663. De verordening, welke de invoering ener tweede fase der arbeidstijdsverkorting in de Limburgse steenkolenmijnen regelt, is in Heerlen door de mijnindustrieraad met algemene stemmen vastgesteld. Zij zal na goedkeuring door de betrokken minis ters per 1 oktober in werking treden. Voorts stelde de raad voor het lopende jaar en voor 1960 het aantal vrije zaterda gen vast. Men stelde dit tot voor de in voering van de tweede fase op 12 per jaar. Na goedkeuring van de overordening door de ministers, zullen de Limburgse mijn werkers in 1960 32 zaterdagen vrijaf heb ben. Gezien de zeer gunstige werkgelegenheid in de hoofdstad heeft de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening besloten met ingang van heden de aanvullende werkgelegenheid te Amsterdam stop te zetten. Dit heeft de directie van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Amsterdam medegedeeld. Het betreft hier de in ver band met de werkloosheid „gecreëerde" werkgelegenheid. In de hoofdstad waren de afgelopen maand totaal 82 man op aan vullende werken werkzaam, waarvan 70 op een object in het Amsterdamse Bos (een kanobaan) en de anderen op sportterrei nen. Deze 82 hebben zich op het Geweste lijk Arbeidsbureau moeten melden om in geschreven te worden. Van deze 82 man is circa 80 percent boven de 55 jaar. 50. Op het bevel van hun hoofdman had den de rovers de gevangenen van hun boeien bevrijd. „Vluchten heeft voor u thans geen zin meer", sprak de hoofdman met een tergende lach tot zijn slachtoffers. „Gij zijt reddeloos aan ons overgeleverd. Degene, die erop uit was gestuurd om u te redden, leeft niet meer!" Hij wees met een dreigend gebaar op Smithy en ver volgde: „Ook uw levensdagen zijn geteld. Deze schone jonkvrouw, die niet kon be sluiten met wie zij zou trouwen, hoeft dan geen moeilijke keus meer te maken. Haha, zij zal helemaal geen keus meer hebben!" Hij boog zich grijnzend voor de rillende jonkvrouw en zei: „Of zoudt ge wellicht met mij willen huwen? Ge behoeft niet te denken, dat ik van slechte afkomst zou zijn. Integendeel, ik slam uit een keurige roversfamiliehahaha Maar plots bestierf de lach op zijn gelaat, hij draaide zich met een ruk om en werd lijk bleek Daar klonk een ratelend hoef getrappel, een strijdros kwam aanrennen, briesendmet opengespalkte neus gaten en op zijn rug zat „D-de ridder krijste de hoofdman. „Neen dat kan nietHij is toch dood De eventuele statutenwijziging kwam tijdens de vergadering niet duidelijk uit de verf. De groep-Bonda heeft zoals be kend gepleit voor evenredig stemrecht. Of dit inderdaad in de statuten verwerkt zal worden, werd niet duidelijk. Wel werd door het bestuur gezegd, dat met de groep- Bonda bevredigende besprekingen gevoerd werden. Daaraan werd toegevoegd dat er tegen gewaakt zou worden dat een kleine groep aandeelhouders de gang van zaken in de vennootschap kan decreteren. Onenigheid duurt voort. Aan de onenigheid in de familie Fente- ner van Vlissingen is kennelijk nog geen einde gekomen. De heer H.L. Fentener van Vlissingen jr. is zaterdag de toegang tot de fabriek ontzegd. Ter vergadering vroeg hij aan het bestuur of er, evenals tijdens de jaarvergadering, rechercheurs aanwezig waren. Neen, antwoordde de voorzitter. Aan hem was te kennen gege ven dat hij zich beter niet op de vergade ring kon vertonen. Daar er geen sprake was van een verbod op straffe van ont slag voor employé's om op de vergade ring te komen, meende hij aanwezig te kunnen zijn. Hij eiste op de vergadering van het bestuur de verklaring waarom hij eerder als een gekke clown afgetekend een dergelijke hoge positie als Euro- markt-manager kreeg aangeboden. Wij stellen iemand alleen aan, antwoordde de voorzitter, als wij denken dat hij capabel is. Verder ging men er niet op in „daar dit niet op een aandeelhoudersvergade ring thuis hoort". Het bestuur gaf nog uit drukkelijk te kennen dat de insinuatie zoals de voorzitter het noemde dat het bestuur van de vennootschap overwoog een buitenlands belang binnen te halen om de oppositie de kop in te drukken, vol komen onjuist was. H. L. Fentener van Vlissingen jr. neemt ontslag Naar wij vernemen is het tot een breuk gekomen tussen de heer H. L. Fentener van Vlissingen jr. en het bestuur van Vlis co. Telefonisch diende de heer junior zijn ontslag in. Hiermee is de strijd in Vlisco weer hoog opgelaaid. Vraagstuk. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft een in januari te houden conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische sta ten uitgeschreven, waarop uitsluitend het „Palestijnse vraagstuk" zal wor den behandeld. De bijeenkomst zal waarschijnlijk te Caïro worden gehou den. Oude mijn. Een Britse trawler heeft maandag ter hoogte van Plymouth een mijn uit de Eerste Wereldoorlog opge vist die, naar door deskundigen werd vastgesteld, nog in uitstekende staat verkeerde en buitengewoon gevaarlijk was. De mijn is door deskundigen on schadelijk gemaakt. Rennen. In de binnenstad van Kopenhagen is de maximale parkeertijd terugge bracht van 2 uur tot K> uur- Jubilaris. De Zwitserse minister van Bin nenlandse Zaken dr. Philip Etter, zal zich dit jaar terugtrekken uit de poli tiek na vijfentwintig jaar lang onafge broken in de regering te hebben geze ten. Op vier jaren na, waarin hij gedu rende twaalf maanden federaal prese- dent was, heeft hij steeds het ministe rie van Binnenlandse Zaken beheerd. De volgende maand worden in Zwitser land algemene verkiezingen gehouden. Getijden. Een Britse geleerde is bij het bestuderen van de gedragingen der Amerikaanse en Russische kunstma nen tot de conclusie gekomen, dat er in de ruimte een regelmatige golfbewe ging in de luchtdichtheid moet voorko men, zoals eb en vloed aan het strand. De tijd tussen „eb en vloed" bedraagt volgens zijn berekening 28 dagen. De geleerde, D. G. King-Hele van het Ko ninklijk instituut voor de luchtvaart in Farnborough, neemt aan dat deze be weging veroorzaakt wordt door onre gelmatigheden op de zon. Zendingspost. Zaterdag 12 september zal in Frankfurt a.d. Main (D.) een nieu we moskee worden geopend. De ope ningsplechtigheid zal worden verricht door Sir Mohammad Zafrullah Khan, vice-president van het internationale hof van justitie te Den Haag. Zij zal verder worden bijgewoond door de imams van de moskeën in Den Haag, Hamburg en Londen en door afgevaar digden van de Islamitische gemeenten in verschillende Europese landen. Aluminium-stofje. Een 46-jarige natuur kundige in Manchestér, Howard Rhees is er in geslaagd een nieuw aluminium- materiaal te vervaardigen, dat ge bruikt kan worden voor kleding. Kle ren uit dit materiaal dat slechts een fractie van een millimeter dik is, zou den in de winter warm en de zomer koel zijn. De stof glanst en zou dus voor al voor dameskleding gebruikt kunnen worden. Voorts zou de stof van bijzon der belang zijn bij bescherming tegen grote hitte. Pioniers. Graaf Carlo Biscaretti di Ruffia een van de pioniers van de Italiaanse automobielindustrie, is op 80-jarige leeftijd in Pisa overleden. Hij heeft ook gewerkt als schrijver, schilder en jour nalist. Terug. De Prins en de Prinses van Luik zijn maandag van Majorca te Madrid aangekomen, waar zij enkele dagen als gast van de Belgische ambassadeur zul len blijven. Zij waren op 2 juli voor hun huwelijksreis op Majorca aangekomen. Toezegging. Te Moskou is maandag een Russisch-Noordkoreaans akkoord gete kend, waarbij de Sovjet-Unie toezegt de Noordkoreanen te zullen helpen bj de bouw van een kernreactor, en een laboi-atorium voor de kernfysica, als mede bij het opleiden van Koreaanse kernfysici. Verleden. De landsregering van Slees wij k-Holstein heeft het pensioen van 2.894 mark per maand van de waarne mende minister van justitie uit de na zitij d, Franz Schlegelberger ingetrok ken. Dit besluit houdt verband met een aanklacht, volgens welke hij in 1941 een Jood, die wegens economische delikten in Katowicz tot een gevangenisstraf veroordeeld was, overgedragen heeft aan de Gestapo, met bevel hem te exe cuteren. Dichtgesmeten. Ongeveer 150 Indische stu denten hebben maandagmiddag van het gebouw van het hoge commissariaat van India een mars door Londen ge maakt naar de legatie van communis tisch China. Zij wilden daar een pro test overhandigen tegen het militair op treden van China aan de grenzen van India, maar de deur van het gebouw aan Portland Place werd in hun ge zicht dichtgesmeten. De woordvoerders hebben de protestnota toen maar in de brievenbus gestopt. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat de afgelopen 24 uur in omvang toenam, is langwerpig van vorm en strekt zich uit van de Balkan tot Engeland en Schotland. Aan zijn west flank voert een zuidwestelijke stroming warme lucht tussen Schotland en IJsland door in de richting van de Noorse kust. Aangezien de luchtdruk boven Spanje en Zuid-Frankrijk iets daalt, komt het cen trum van het hogedrukgebied ten oosten van ons land en draait de wind naar rich tingen tussen zuidoost en zuid. De tempe raturen kunnen hierdoor iets hoger wor den. Het blijft droog en zonnig. Boven Canada komt een krachtige wes telijke stroming voor, die zich boven oceaan zal voortzetten. WEERRAPPORTEN de Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. Woensdag 9 september Zon op 6.03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 13.45 uur, onder 22.53 uur. Maanstanden 9 sept. 17 sept. 25 sept. 23.07 uur 1.51 uur 3.22 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 september Hoog water 6.58 en 19.21 uur. Laag water 2.46 en 14.59 uur. Woensdag 9 september Hoog water 7.45 en 20.12 uur. Laag water 3.26 en 15.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot ^5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt ozo 20 0 Ypenburg mist ono 25 0 Vlissingen onbewolkt no 24 0 Eelde mist windst. 25 0 De Bilt onbewolkt zo 24 0 Twente onbewolkt windst. 25 0 Eindhoven onbewolkt windst. 25 0 Zd Limburg onbewolkt 0 24 0 Helsinki regen n 18 0,1 Stockholm zwaar bew. n 25 0 Oslo licht bew. no 21 0 Kopenhagen zwaar bew. w 24 0 Aberdeen mist windst. 17 0 Londen geheel bew. nno 26 0 Amsterdam onbewolkt windst. 24 0 Brussel onbewolkt windst. 26 0 Luxemburg onbewolkt no 23 0 Parijs onbewolkt no 26 0 Bordeaux mist windst. 25 0 Grenoble licht bew. windst. 22 0 Nice licht bew. nnw 24 0 Berlijn zwaar bew. z 23 0 Frankfort onbewolkt ono 23 0 München mist O 18 0 Zürich onbewolkt windst. 21 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno zwaar bew. windst. 23 15 Wenen onbewolkt wnw 20 0 Innsbruck mist wzw 21 0 Athene zwaar bew. nno 28 0 Rome onbewolkt ono 26 0 Ajaccio onweer ono 25 0,1 Madrid half bew. windst. 27 0 Mallorca half bew. windst. 0 Lissabon onbewolkt w 33 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2