Belangrijke plannen voor Ierse vis-industrie DEM-meisjes behalen Nederlands kampioenschap „Zeeland presenteert" op de Dam een groot succes Fa. DE VILDER Twaalfmijlsgrens voorgesteld *5Brieven aan de redactie S 2500 boten Ierse export Vijfduizendste bij „Natuur Thuis" Velser sportvissers in Akersloot de sterksten PSV wint van VZV door betere estafettes Manillatros van „Oranje" knapte als naaigaren Haarlemse tennisjeugd speelde in Beverwijk IJmond verloor tegen twee sterke teams Groentewinkel in Duinwijk J. van Zutphen opnieuw jeugdwinnaar bij DIJV Versterkingen voor eerste tiental van „Sportief" Snijbonen nemen nu best betaalde plaats in Gs Steinvoort winnaar VVB-zevenkamp IEV benoemt ereleden DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 Mr. John K. Clear, secretaris van de Nationale Vis Industrie Ontwikkeling Orga nisatie, heeft een plan uitgewerkt, dat tegen 1970 10.000 Ierse vissers aan het werk wil hebben, terwij] meer dan 30.000 werk zullen hebben langs de Ierse kust. Mr. Clear verklaart in zijn plan, dat de Ierse visindustrie, nu een miljoen pond per jaar waard, en jaarlijks 25.000 ton zeevis producerend, in tien jaar tijds tienvoudig zou kunnen worden verbeterd. In het plan van de heer Clear, dat uit voerig door „Fishing News" wordt behan deld, staan vele belangrijke passages, die ook voor de Nederlandse visserij vermel denswaard zyn. Zo bepleit hij de invoering van een twaalf mijls grens. Het plan bepleit, dat er ieder jaar dui zend jongeren voor de vloot worden gere- cruteerd, die ook in visserijvakken en tech niek moeten worden opgeleid. „Laat ze naar zee gaan in kleine boten om de vis en de zee in hun bloed te krijgen". De Ierse vloot zal volgens het plan jaar lijks moeten worden vermeerderd met 100 grotere boter- en 150 kleine. Men heeft ruw geschat 1500 kleine motorboten van minder dan dertig voet lengte en ongeveer 1000 grotere boten van 30 tot 65 voet lengte no dig. De heer Clear wil boten bouwen tot 45 voet en dan ineens overgaan tot 70 voet. „In de praktijk zouden we misschien niet geheel steunen op nieuwe boten of in Ierland gebouwde boten. We zouden ook een aantal tweedehands boten in kunnen voeren, van Schotland of van elders. Het importeren van tweedehandsboten is in Ierland al een welbekende figuur. Ieder jaar worden verschillende boten op deze manier aan de vloot toegevoegd. Dit punt kan ook van groot belang zijn voor de Nederlandse reders. Men zal zich herinneren hoe de N.V. Medan enkele we ken geleden nog de motortrawler „Cura sao" naar Newfoundland heeft verkocht. Het valt echter te betwijfelen, of men in Ierland nog aan stoomtrawlers zal geen beginnen. Het plan van de heer Clear wil juist een opbouw analoog aan die van de Schotse vloot. En deze vloot stoot geleide lijk alle stoomvaartuigen af. Volgens de heer Clear is het de duidelijk uitgesproken politiek van de Ierse rege ring om de aankoop van tweehands sche pen af te raden. Hij gelooft dat dit een ver gissing is. „We moeten, als de nodige voor zorgen zijn genomen, vissers, die tweede hands boten willen kopen, helpen". Wanneer zo'n handel in tweedehands schepen zou zijn toegestaan zouden de kos ten van 't opbouwen van de bedoelde vloot van 13 tot 8 miljoen kunnen worden terug gebracht. De heer Clear meent, dat schepen van 70 tot 120 voet overdreven zijn voor mid delzeetrawlers. Een gelijke hoeveelheid geld, besteed voor kleinere boten, zou veel meer revenuen afwerpen. De schepen ko men dan elke twee of drie dagen terug met vis, die langs de kust wordt opgeslagen. Daar kan de vis goedkoper in een goede conditie worden gehouden dan aan boord van een schip. Mr Clear is van mening, dat men voor exportmarkten moet zorgen in Groot-Brit- tannië en het Continent. Dit kan als men zorgt voor vis van hoge kwaliteit en voor rijke variatie in vissoorten. Hij is van me ning, dat de Ierse industrie dit aan kan. Zij is de visserij momenteel ver vooruit, maar wordt gehandicapt door het gebrek aan vis. Het ligt in de bedoeling, dat Ierland tien procent van de totale Europese export van vis en visprodukten voor zijn rekening zal nemen. Mr Clear gelooft, dat de Ierse visindustrie De tentoonstelling „De natuur thuis" is weer ten einde. En wat men de gehele laatste zondag had gehoopt, gebeurde ten slotte om negen uur: toen kwam de vijf duizendste bezoeker in dit geval be zoekster een kaartje bij de kassa halen. Het was mevrouw R .Dekker," lid van de aquaruimvereniging, die woont op het adres Tasmanstraat 12 te IJmuiden. Men had bij het organisatiecomité be sloten, dat leden een kaartje moesten ko pen. Mevrouw Dekker ging vrijdag, maar vond het toen te druk. Daarom kwam ze zondagavond terug. Tot haar grote ver rassing werd ze als een vorstin ontvangen. De heer H. Hartman sprak haar in de koffiekamer toe en bedolf haar onder de geschenken, bloemen, honing, een aqua rium en enkele vogeltjes. Men was algemeen van mening, dat de prijzen bij een ideaal iemand waren te rechtgekomen, want mevrouw Dekker is een zeer actief lid met grote belangstelling voor de Natuur Thuis. Zij heeft een aqua rium. Haar zoon wil nu een terrarium be ginnen. De laatste zondag zijn er meer dan 1500 bezoekers geweest. De grootste aandacht ging weer uit naar het zeewateraquarium. Zondagmorgen zijn de leden van de hen- gelsportvere'nigingen „De IJmond Vis sers" en ,,'t Karpertje" uit Beverwijk en Velsen naar Akersloot getogen om daar in het Noordhollands kanaal het IJmond-vis- concours te houden. Het was het tweede jaar dat dit gebeurde. De achter zestig deelnemers vingen pre- sies honderd bovenmaatse vissen. „Vel sen" ving er hiervan in totaal zesenvijftig en behield hierdoor de wisselbeker. Na afloop kwam men bijeen in zaal Hoogerwerf te Beverwijk, waar de prijs uitreiking plaats vond. De voorzitter van D.IJ.V., de heer H. Oosterwold, vond ondanks het feit dat de vangst niet best was te noemen, dit evene ment zeer geslaagd. Er was een sportief verloop en de band tussen deze drie ver enigingen is er zeker door verstevigd. De oorzitter van „Velsen", de heer R. Bos- ma, bracht dank aan D.IJ.V. voor de per fecte organisatie. De persoonlijke prijzen vielen ten del aan: 1. Van Vliet (Velsen) met 14 stuks; 2. Van Dijk (Velsen) met 9 stuks: 3. Post (Velsen) 8 stuks; 4. Bruinenberg (Velsen) 8 stuks; 5. Meerhof Welsen) 5 stuks. meer van de diepzeevis zal afhangen dan de Schotse industrie. Hij dringt aan op de bouw van een volledig Ierse visindustrie. „Wij hebben geleerd dat de ambtenaren onze economie niet voor ons kunnen ont wikkelen. Ik wens een Ierse visindustrie. Niet een vreemde industrie, die Ierse ba ses gebruikt". Hij zegt verder, dat de Ier se visgronden tamelijk schaars zijn aan vis. Hevige critiek uit hij op het feit, dat men na de grote crisis in 1929 heeft afgezien van de traditionele haringvangst. Men is zich toen gaan toeleggen op de kustvisse rij (op zichzelf heel goed) en heeft de diep zeevisserij verwaarloosd. De diepzeevoorraden in de Noordzee zijn echter in minder dan tien jaren visserij geruïneerd door het letterlijk uitdelven van de zee, aldus de heer Clear, die hier voor maar één mogelijkheid ziet: het proclameren van een twaalfmylsgrens. Steeds meer ziet men deze tendentie naar voren komen. Landen gaan visgronden in hun nabijheid beschermen, om een deel van de diepzeevis voor zichzelf te kunnen behouden. Men heeft in IJsland kunnen zien, welk een spanningen er door deze beslissingen kunnen komen. Want dergelijke beslissin gen, eenzijdig genomen, zijn strijdig met het algemeen geldende recht. Voor de Nederlandse visserij is deze Ier se neiging om de territoriale grenzen te verleggen echter zeer belangrijk. Want zij betekent weer een beperking van de mo gelijkheden. „De Europese vloten worden gedwongen de Ierse wateren te onderzoe ken", zegt de heer Clear, „en zij zullen de Ierse voorraden ruïneren, als de grootst mogelijke maatregelen van protectie niet worden genomen". Aan spanning heeft het in „De Hecren- duinen" zondagmiddag niet ontbroken. In een zeer sportieve wedstrijden-reeks is PSV erin geslaagd de zwem- en polo wedkamp van VZV te winnen, zij het dat VZV in de persoonlijke zwemnummers de meerdere was van PSV, dit tot grote verwondering van het publiek. Zelfs een Ada den Haan kon hierin geen verande ring brengen, al moet gezegd, dat zy veel punten voor PSV verwierf. Het publiek heeft dan ook tot aan de es tafette-wedstrijden in spanning gezeten, wie uiteindelijk de grote wisselprijs zou verdienen. De stand na de persoonlijke nummers was 60-55 in het voordeel van VZV, doch na de estafette-nummers kwam PSV met 72-83 voor. Hier voegde PSV nog 12 punten aan toe door de dames- polowedstrijd te winnen (3-6) en de he renwedstrijd gelijk te spelen (5-5). De eindstand van deze prachtige wedstrij den, die ca 700 mensen naar het zwembad trokken, kwam dus in de vorm van een 76-95 overwinning voor de Eindhovenaren. De start was bijzonder gunstig voor VZV. Gewonnen werd bij de jongens op de 50 m. schoolslag en rugslag, bij de meis jes op de 50 m. rugslag en vrije slag. A. Tuip (PSV) won de 50 m. schooslag in 44.4, A. Pen (VZV) deed dat bij de jongens in 40.9, een bijzonder mooie tijd. De rugslag was bij de jongeren geheel voor VZV en wel 39.5 voor N. Toon en 36.8 voor J.Oort- wijn. Rita Kreule kwam op 35.0 bij de meisjes 50 m. vrije slag en won daarbij dit nummer in tegenstelling tot de jongens waar M.Verheggen van PSV de eer voor zich opeiste met 29.8. De zwemwedstrijden van de senioren eindigde in een volledige zege voor VZV: 100 m. rugslag dames 6-3 punten (Marij ke van Koten won hier met 1.29.7), 7-2 bij de heren (hier was het Ab Lindemans die vóór Bert Westra eindigde in 1.13.1). De 100 m. vrije slag won Bettie Heukels in 1.15.1 vóór Annemarie Uiterwijk Winkel van VZV, alhoewel toch 5 punten voor VZV waren en 5 voor PSV door de derde plaats van J. Pels. Een overwinning van 6-4 leverde het zelfde nummer op bij de heren, doordat Jan Kobes in 1.04.2 won, zij het dat afwe zigheid van Leo Verburgt hem hiertoe uit nodigde. De Schoolslag was natuurlijk voor Ada den Haan echter in de matige tijd van 3.01.2, maar bij de heren liet Jack Blok het niet zo gemakkelijk zitten. Hij noteeerde achter J. Beckers (3.00.2) een tijd van 3.00.3, dus handslag. Alle estafettes waren voor PSVde 4 x 50 m. wisselslag dames in 2.40.2 (VZV: 2.40.4,, heren 2.18.9 (VZV: 2.20.3) De 5x50 m. vrije slag was bij de heren in 2.33.8 voor PSV (VZV: 2.35.7) en in 2.58.5 eveneens voor de mensen uit de Lichtstad. (VZV 2.59.2). Het waterpoloën gaf veel snelheid en schotvaardigheid te zien, maar aan af werking ontbrak het nogal een, zoals plaatsen en inzicht in het vrij opzwemmen en positie zoeken. De PSV-dames wonnen uiteindelijk met 6-3 door doelpunten van Bettie Heukels (3), Mevr.Strijbosch (2x) en mejuffrouw Kerkhofs, en van VZV Nel Toon (2x) en Nini Selderijk-Kint. Bij de heren ging de strijd gelijk op. Deze kreeg zelfs hier en daar een vinnig karakter, zodat scheidsrechter Visman terecht eerst Lindemans (PSV) en Blok (VZV) uit het water stuurde en later Van Gestel (PSV). Door prima spelen van Jan Kobes en nog mooier keepen van Herman Hage- doorn eindigde deze bijzonder levendige wedstrijd in een 5-5-gelijk spel. De doel punten werden gemaakt door Jan Kobes (4x) en Ton Blok en bij PSV door Wenge- laar (3x), Smithuyzen en Van Gestel. „GEEL ZWART" VERGADERDE. De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" heeft maandagavond in het cultureel wijkcen trum te Velsen-Noord de jaarvergadering gehouden. Men heeft een zeer gunstig financieel jaar gehad met een batig saldo van ruim f 500,—. Dankzij de gehouden contactavonden, die dan ook van groot belang zijn met het oog op de komende viering van het 40-jarig bestaan. Tn de vacature wegens aftreden van de heer G. Schrodeur werd de heer C. Rol gekozen. Een manillatros van respectabele om vang, waarmee de uitgaande „Oranje" van de Maatschappij Nederland vastgemaakt had in de IJmuider Noordersluis, knapte zondagmiddag half vier alsof het naaiga ren was. Duizenden mensen sloegen aan beide boorden van de sluis het schutteii van het passagiersschip gade. Een stuk van de ge knapte tros sloeg tegen een fiets, waar achter een groep kijkers stond. Aan deze omstandigheid is het te danken dat daar geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Een politieman had het publiek herhaal delijk verzocht achter de hekken te blij ven, aan welk verzoek echter zeer velen zich niet stoorden. Bij het meren van het toeristenschip „Ariadne" aan de toeristensteiger te IJ muiden, enkele dagen geleden, knapte een staalkabel. Ook daarbij zijn geen persoon lijke ongelukken voorgekomen. Als het publiek blijft volharden in het negeren van veiligheidsmaatregelen zullen die maatregelen verscherpt worden. In Beverwijk werden zondag de jaar lijkse interdistrictstenniswedstrüden tus sen de vertegenwoordigende jeugdploegen van de districten Noordholland-Noord, Amsterdam en Haarlem gehouden. Haar lem versloeg Noordholland-Noord met 5-3, doch kreeg tegen Amsterdam een 8-0 nederlaag te incasseren. Toch hebben de Haarlemse tennissers zich tegen de zeer sterke hoofdstedelijke tegenstanders voortreffelijk geweerd. Paul Leistikow, de winnaar van het toernooi van „Zandvoort" had drie sets nodig om de Haarlemse jeugdkampioen Tom Okker te kloppen (3-6, 6-4 en 6-1), Hans Sikkes gaf het Just Barth lang niet cadeau (9-7 en 6-3) en Kea Okker bracht de Amster damse senioren- en jeugdkampioene tot het uiterste (6-2, 3-6 en 6-4). In het dames dubbelspel boden Wil en Cocky v. d. Broek hun tegenstandsters Reineke v. d. Linden en Doortje Blaisse voortreffelijk tegen stand: 6-4, 4-6 en 6-4. De gedecideerde zege van Tom Okker op Lea Tervoort (tweemaal 6-2) en de overwinning van Hans Sikkes op Menno Fris (4-6, 6-1 en 7-5), in de strijd tegen Noordholland-Noord, mogen we opvallende prestaties noemen. Kea Okker moest na drie sets de winst aan de sterke Nettie Dingier laten (1-6, 6-4 en 6-2), doch Yvonne Harms zorgde door een overwin ning op Hanny de Vries (6-1 en 6-4) voor de derde zege in de singles. (Verkort weergegeven) Recht op een koopje? In het eind van de afgelopen week hebben we via radio en pers vernomen, dat de regering er eindelijk mee accoord gaat de salarissen bij het Nij verheidsonderwijs aan te passen bij die van het voortgezet lager onderwijs. Dus recht! Maar recht op een koopje!, want per 1 jan. '59. In 1957 was de kaspositie van het Rijk zo, dat de uitgaven besnoeid moesten wor den. Daarom moest de aanpassing, die zoals nu door de regering wordt toegegeven rechtvaardig was, worden uitgesteld. Voor het personeel bij het N.O. zuur, maar als de kas leeg is, neemt men genoegen met uitstel van betaling. De schuld is daarmee echter niet kwijtgescholden. Wil de regering werkelijk „gerechtig heid" betrachten, dan zal zij moeten in zien, dat dit alleen gebeurt als de aanpas sing ingaat op 1 jan. 1957. Haarlem, 6-9-'59. R. DE RONDEN De grote demonstratie van „Zeeland presenteert" op de Amsterdamse Dam is een grandioos succes ge worden. Duizenden hebben staan dringen om maar niets van het programma te missen en om later te kunnen genieten van de oesters en mosselen. Op deze ene zaterdagavond zijn er 1000 kilo gekookte mosselen verorberd, be nevens vele oesters en zure mosselen. Het feest begon met een optocht van de Wester- markt naar de Dam. De stoet, voorafgegaan en be sloten door politiemannen te paard, vertrok om kwart voor acht. „Mozart" uit Yerseke speelde pittige wijsjes, en vroeg daarmee de aandacht voor degenen, die onmiddellijk achter deze harmonie aanliepen, de vijf wonderschone pa rels, die de Ye 14 de afge lopen week uit de Ooster- schelde heeft gevist. Na deze charmante Zeeuwse meisjes volgden zestig Zeeuwse vrouwen in hun fraaie kostuums, de dans groep uit Middelburg en de zangvereniging „Excelsior". Een enorm spandoek maak te alle Amsterdammers duidelijk, dat Zeeland hier presenteerde. Nadat de heer Glerum wethouder Van den Bergh met 'n hartelijke toespraak een vaatje oesters had overhandigd, begon een 'programam, dat klonk als een klok. Er werd gedanst, gespeeld en gezongen, en inmiddels groeide het pu bliek met de minuut aan. De „dooie dienders" (af scheidingshekken) bezwe ken bijna onder het ge wicht van de tientallen rijen, die zich daarachter verdrongen. Vooral toen men aan de uitdeling van de Zeeuwse pi-odukten be gon. Elke vijf minuten werden er dertig kilo mos selen gekookt, maar nog ging het niet hard genoeg. „Hier, hier!" werd er ge bruld. „Ik krijg de senuwe van die dinge", schreeuwde er één, die maar niet aan de beurt kwam. Degene, die geweest was, sloot achter weer aan, en zo ging het door tot de klok elf sloeg. Toen weerklon ken het Zeeuwse lied en 't „Wilhelmus" en daarna was het afgelopen. De mensen gingen naar huis, de kraampjes werden afgebroken en de reiniging begon te vegen. Want de hele Dam was vanzelf sprekend bezaaid met oes terschelpen. Als stille ge tuigen van het gesmaakte genot. Want niet iedere dag krijg je kans om gratis „visioenen van de zee naar binnen te slobberen. De laatste oefenzondag voor de handbal vereniging „IJmond", die volgende week de nieuwe competitie gaat beginnen, heeft weliswaar geen overwinningen opgeleverd voor de eerste dames- en herenelftallen, maar heeft toch wel gedemonstreerd, dat de Velsense ploegen allerminst bij voor baat kansloos zijn. De IJmond-dames speelden op „Water vliet" tegen de pas gepromoveerde dames van De Blinkert. Aanvankelijk was het van beide kanten een verkennen, doch langzaam veroverden de Haarlemse da mes weer terrein en werd de IJmond-ver dediging onder druk gezet. De IJmond- keepster W. Schoorl weerde zich goed, maar moest na een kwartier een doelpunt toestaan (01). Niet lang daarna beging De Blinkert-verdediging een fout, die vol doende was om T. Schuit te laten scoren (11), waarna W. v. d. Kuil zelfs aan IJmond een voorsprong gaf (21). Vlak voor de rust zwichtte W. Schoorl voor een onzes inziens houdbare boogbal onder de lat (22). Na de hervatting waren de bezoeksters onbetwist sterker; de IJmond-aanval liep door te kort spel en lang treuzelen vast. De Blinkert bleek goed op schot te zijn en won dan ook met 37. In de eerste speelhelft van de wedstrijd tussen de heren van IJmond en het Haar lemse Rapiditas, dat ook al een sterkere indruk maakte, ontwikkelde zich een aan trekkelijke, gelijk opgaande strijd. De ploegen gaven elkaar in snelheid en verrassende combinaties niets toe. Doch de Haarlemse gasten verzorgden het veldspel iets beter, zodat zij met de rust een klein? 45-voorsprong bereikten. Direct na de hervatting probeerden de IJmonders deze achterstand weg te werken met goed op gebouwde aanvallen. Rapiditas was echter iets vlugger en rpeer doortastend in deze periode, waarin de IJmond-verdediging enigszins verslapte. Enige bliksemsnelle aanvallen stelden doelman Böhm voor even zovele flitsende schoten, die nog vier maal doel troffen, waar tegenover IJmond nog eenmaal scoorde (59). De groentehandelaar in de Hercules straat, die na de vijfde ontruiming door gemeentepersoneel van zijn garage groentewinkel de vorige week capituleerde en overging tot straatverkoop, heeft thans zijn winkeltje ondergebracht in de garage van een kruidenierszaak naast de „ver boden garage", zulks in afwachting van het gereedkomen over enkele weken van het pand in de Cepheusstraat, enkele tien tallen meters verderop, waarin de groen tezaak definitief zal worden gevestigd. Twintig jongens, allen jeugdleden van de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers", hebben zatei'dagmiddag in het Noordzeekanaal een wedstrijd ge houden. Dit was de laatste van vier wed strijden die in dit seizoen plaatsvonden. Op deze dag moesten zeventig vissen er aan geloven. De grootste vis, die een leng te had van 35,3 cm werd in deze vier wed strijden gevangen door S. Waterlander. Voor het derde achtereenvolgende jaar werd J. van Zutphen winnaar (prins) met 256 punt. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. J. van Zutphen 100 punt; 2. F. Aalbersberg 68 punt; 3. S. Waterlander 48 punt; 4. J. Bakker 40 punt; 5. H. Butter 35 punt. De IJmuider dammers van „Sportief" zijn vrijdag hun seizoen begonnen met een simultaanséance van de clubkampioen P. C. Bais aan dertig borden. Hiervan won hij er 18, speelde 5 remisepartijen en ver loor er zeven. Hij mocht tevens een fraaie beker in ontvangst nemen voor het be halen van het kampioenschap seizoen 1958/59 Groep A. N. Michel kreeg een lauwertak voor het behalen van het kampioenschap in Groep B. W. Post kreeg de topscoremedaille voor zijn prestaties in het eerste tiental tijdens de bondscompetitie. Voor het tweede tien tal was deze prijs voor P. Westerwal. Voorts heeft Sportief een belangrijke versterking ondergaan. De sterke BDC- speler P. Smit is lid geworden van Spor tief. Ook de herstelde H. Visser zal weer voor het eerste tiental uitkomen, zodat de IJmuidenaren in de komende bondscompe titie, in de eerste klasse zeker hoge. ogen zullen gooien. De tientallen van Sportief zullen in de volgende samenstelling aan de bonds competitie deelnemen: Eerste tiental: 1. P. C. Bais; 2. J. M. Janssen; 3. J. Slager; 4. C. Lodder; 5. J. Visser; 6. W. Post; 7. H. v. Nieuwenhuizen; 8. P. Smit; 9. H. Veldman; 10. H. Visser. Tweede tiental: 1. F. Postma; 2. J. Bakker; 3. G. Mooi; 4. P. Westerwal; 5. G. Huigen; 6. J. H. v. d. Wel; 7. H. Claudius; 8. P. Jas- perse; 9. H. Holt; 10. J. Wesselius. Voor de onderlinge competitie wordt in twee groepen van 15 man gespeeld. Voor groep A in de onderlinge compe titie spelen tevens nog mee J. Groen Sr. en N. Michel, terwijl voor groep B nog meespelen H. Dijkhuizen, J. Zwartveld, H. A. Mijnsbergen, J. Hiemstra, J. de Rui ter, J. Groen jr., H. Huigen, J. Lichten- dahl en K. Lichtendahl. AdvPrfPritip Bij de zondagmiddag in het Beverwijkse sportpark gehouden clubkampioenschap pen voor meisjes is de titel terecht geko men bij de meisjesploeg van het Bever wijkse DEM, die met grote voorsprong op nummer twee eindigde. Opvallende prestaties werden er niet geleverd, al werden er drie districtsrecords verbeterd. Mevrouw TerlaakSpijk bracht het Twentse record op de 200 meter op 24,7 seconden. E. Joustra van AV '26 bracht 't Gronings-Fries record op de 800 meter op 2 minuten 24 seconden, terwijl mejuffrouw Wagenaar het record speerwerpen ver beterde en dit op 36,35 bracht. De wedstrijden trokken voor een atle tiekwedstrijd veel belangstelling, al was het jammer dat enige cracks niet waren gekomen. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door mevrouw F. BlankersKoen. Het was jammer voor de organiserende vereniging dat men het tijdschema even moest laten varen wegens een storing in de geluidsinstallatie, waardoor geen num mer aangekondigd kon worden. De ver schillende uitslagen luidden: Finale 60 m. horden meisjes A: 1. Th. Potma (DEM) 9,9 sec.; 2. M. Schippers (Atm.) 10,3 s. Finale 80 m. horden Dames A en B: 1. H. Westra (Marathon) 12,3 s.; 2. C. Duyn (DEM) 13,1 s. 100 m. Dames B (Sprint-tweekamp): 1. G. Vlaanderen (ADA) 13,8 s.; 2. J. Duyn (DEM) 14,4 s. 2de serie: 1. Tr. Maathuis (DEM) 13,4 s.; 2. T. Bouman (Atm.) 13,5 s. 100 m. Dames A (Sprint-tweekamp): 1. I. ter Laak—Spijk (RKEAV) 12.4 s.; 2. E. Ort (Atm.) 12,6 s. 600 m. Jongens B: 1. T. Barkel (RKEAV) 1.25,9 min.; 2. A. Hopman (De Bataven) 1.30,3 min. 800 m. Dames A-B, klasse A: 1. W. Kraan (de Bataven) 2.23,1 min.; 2. W. Jou stra (AVG '26) 2.24,7 m. Klasse B: 1. C. Groen (Olympus) 2.31,3 min. Finale 60 m. meisjes B: 1. L. Jonker (Lyc.) 8,1 s.; 2. G. Bart (Holl.) 8,2 s. Finale 80 meisjes A: 1. Biljardt (ADA) 10,2 s.; 2. R. Overweg (Sag.) 10,6 s. Speerwerpen meisjes: 1. I. Waagenaar (ADA) 36,35 m.; 2. R. Hoobo (Lyc.) 33,16 meter. 200 m. Dames inv. (Sprint-tweekamp): 1. I. ter Laak—Spijk (RKEAV) 24,7 s.; 2. E. Ort (Atm.) 24,8 s. 200 m. Dames B (Sprint-tweekamp): 1. Tr. Maathuis (DEM) 26,8 s.; 2. R. Schuur man (ADA) 26,9 s. Uitslag Sprint-Tweekamp A: 1. I. ter Laak—Spijk (RKEAV) 100 m. 858 p., 200 m. 959 p. totaal 1817 pnt.; 2. E. Ort (Atm.) 100 m. 818 p., 200 m. 950 p., totaal 1768 pnt. Uitslag Sprint-Tweekamp B: 1. T. Maat huis (DEM) 100 m. 667 p., 200 m. 779 p., totaal 1446 pnt.; 2. T. Bouman (Atm.) 100 m. 649 p., 200 m. 755 p., totaal 1404 pnt. 1500 m. Jongens A: 1. B. Droog (Est.) 4.15,8 min.; 2. C. de Dood (OSV) 4.18,5 min. 3000 m. Heren, klasse C: 1. L. de Vos (Zaanl.) 9.33,8 min.; 2. H. Joosten (Atletika) 9.42,4 min. Hoogspringen meisjes: 1. D. Schuurmans (ADA) 1,39 m., 2. R. Hoebe (Lyc.) 1,39 m. Discuswerpen Meisjes: 1. L. Boling (Sag.) 40,18 m., 2. C. v. Wijk (DEM) 36,50 meter. Kogelstoten meisjes: 1. C. v. Wijk 14,98 m., 2. L. Boling (Sag.) 13,34 meter. Vèrspringen meisjes: 1. R. Overweg (Sag.) 5,10 m., 2. G. Bart (Holl.) 5,03 meter. 4 x 80 m. estafette meisjes AB: 1. Lycur- gus 41,4 s„ 2. Hollandia 41,9 s. Einduitslag: 1. DEM 48; 2. Lycurgus 37. Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres: Velserduinweg 173 - Tel. 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN I Op de veiling van Ons Belang te Castri- cum namen maandag de snijbonen de best betaalde plaats in. hetgeen er op duidt dat voor dit produkt ook bij de consument wel animo is. De bonen brachten dan ook tot 1.30 per kg op. Sperziebonen en pronk- bonen kregen ook nog een goede notering maar stonden toch lager in prijs dan de snijbonen. Tomaten, peren en aardbeien, waarvan dit jaar de aanvoer op de Castricumse veiling groter is dan voorgaande jaren, gingen ook voor goede prijzen van de hand evenals de komkommers en sjalotten. De noteringen van maandag waren: augurken 0,19—0,59; sla 0.06—0,11; komkommers 0.08—0,17; sperziebonen 0.581.10; pronkbonen 0.460.59; snijbonen 0,76—1,30, tomaten 0,45— 0,54; andijvie 0,200,25; sjalotten 0,22; peterselie 0,45 per kistje; aard beien 1.161,27; peren 0.43. MARKT BEVERWIJK 7 september. Andijvie 1230, bloem kool 1856, spinazie 1140, postelein 2334, sla 318, sperziebonen 5797, snij bonen 35103, pronkbonen 3364, bospeen 'LZ—LZ looij auao.x.S 'ne—uaadseM rode kool 1525, tomaten 2065, komkom mer 12—27. Na vorig jaar wegens diverse omstan digheden te hebben moeten overslaan heeft de voetbalvereniging „Breesaap" zaterdagmiddag en zondagmorgen op het sportpark „Watervliet" de traditie van de jaarlijkse zevenkampen als onderlinge wedstrijden voor de leden weer voortge zet. Hoewel de belangstelling van de senioren bij 1957 vergeleken iets geringer was, heerste er op beide dagen een pret tige, sportieve sfeer, die zondagavond bij de prijsuitreiking zich herhaalde. Toen eerst was pas bekend, dat G. Steinvoort winnaar was en door dit resultaat beker houder 1957 R. Luitjes heeft verdrongen. Spectaculair was het deelnemen van de VVB-dames in twee groepen van vier kampen. Enigen van haar beschikten over voortreffelijke balbehandeling, zodat me vrouw Roos met 800 punten bij zuiver in gooien en mevrouw Meyer bij zuiver plaatsen met 900 punten uitblinksters werden. Het autopedrijden gaf uiteraard behalve spanning snelle tijden die de uit slag sterk beïnvloeddep. Mevrouw A. v. d. Schrans, die in 1957 eerste was met 3000 punten, eindigde nu als zevende met 2240 punten en stond haar wisselprijs af aan mevrouw R. Luitjes-Grootveld, die nu 2990 punten verzamelde. De winnaars van de onderdelen werden: 80 m.: senioren: R. Luitjes, G. Stein voort 10 sec.; junioren: C. Kaan 11,4; vete ranen J. Duiseveld 11,2 sec. 100 m. baldribbelen: senioren: A. Luit jes 19,3; junioren: P. v. Vuuren 21,6; veteranen R. de Boer 20,4. Vèrschieten: senioren A. Booth 44.93; junioren C. Tuinenbreyer 38,52; veteranen: P. Helder 43,58 m. Vèrspringen: R. Luitjes 5,30; junioren: C. Tuinenbreyer 4,70; veteranen: R. de Boer 4,65 m. Doelschieten: senioren: J. Schipper en A. v. d. Schans Joop: junioren: R. v. Vuu ren 650 j.; veteranen: P. Helder 850 p. Inwerpen: senioren: E. v. d. Horst 24,40; junioren: D. Deen 17,35; veteranen W. Zand 21,65 m. Zuiver plaatsen: senioren: W. Wijbenga 800 p.; veteranen: R. de Boer 700 pnt. De uitslag werd: Senioren: 1. G. Steinvoort 4308; 2. A. Luitjes 4196; 3. J. Schipper 4030; 4. R. Luitjes 3992; 5. F. Boevink 3973; 6. A. Both 3904: 7. B. v. d. Schans 3661 8. J. v. d. Linde 3486; 9. P. Looy 3440; 10. E. v. d. Horst 3439 "1. F. Kooimans 3411; 12. J. Hogendijk 3383 punten Veteranen: 1. P. Helder 3639; 3. J. Duin veld 3453: 3. R. de Boer 3392; 4. W. Zand 3174: 5. C. Paay 2696 6. N. Michel 2648 punten. Junioren: 1. P. v. Vuuren 3214; 2. C. Tuinenbreyer 3179; C. Kaan 3166; 4. R. Fenger 2452; 5. J. Vlugt 2345 punten. Voor de dames werden de uitslagen: Groep A: 1. Mevr. Luitjes 2990 2. mevr. Steinvoort 2780; 3. mevr. Koppen 2770; 4. mej. Koster 2730; 5. mevr. Roos 2420; 6. mevr. Both 2320; 7. mevr. A. v. d. Schans 2240 punten. Grope B: 1. mevr. Mever 2790; 2. mevr. R. de Boer 2420; 3. mevr. Loos 2040; 4. mej. De Greef 1970; 5. mevr. Bos 1760; 6. mevr. J. de Ruiter 1720 punten. De jeugdwedstrijden Zaterdagmiddag was er voor de jeugd wedstrijden een zeer grote belangstelling. Het secretariaat van de heer J. Schipper werkte zeer vlot, zodat nu enige uren de spanning, die geruime tijd in het kamp van VVB-aspiranten en welpen hing, kon worden gebroken. Bij de welpen, groep A, werd de uitslag: 1. H. Koster 1971; 2. P. v. Dalsum 1919; 3. S. Plaat 16160; 4. F. Dekker 1644 5. R. Vinke 1570 punten. Welpen B: 1. C. Ponsteyn 2884; 2 J Duineveld 2844; 3. F. Bakker 2825; 4. R. Beentjes 2565; S. Ulehake 2400; 6. H Ve- ünk 2394; 7. G. v. Wielink 2285 punten. Aspiranten A: 1. J. Visser 3276; 2. W Bakker 2895; J. Bos 2875; 4. R. Meyer 2872; 5. H. Lagzand 2765 punten. Aspiranten B: 1. E. Scholting 4153!!; 2. P. v. d. Geer 3719; 3. J, de Greef 3285; 4. K. Pott 3171; 5. R. d. Jong 3064 punten. Voor de laatste maal in twaalf achter eenvolgende jaren heeft de heer H. J. v. d. Ham maandagavond in het Jozefhuis aan de Banjaertsti^at te Velsen-Noord de algemene ledenvergadering van de r.-k. sportvereniging „IEV" als voorzitter ge leid om gelijktijdig met de heer N. C. Rozemeyer, penningmeester, die een even lange periode de financiën heeft beheerd, af te treden en de taken aan jongere krachten over te dragen. De beide mannen die IEV tot een kerngezonde vereniging hebben gemaakt, werden benoemd tot erelid. De nieuwe voorzitter, de heer W. J. Vermey, reikte de heren de in IEV-kleu- ren getekende oorkonden en een kist siga ren over. De heer v. d. Ham opende de vergade ring met een terugblik op het afgelopen jaar, dat zeker niet ongunstig is geweest. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn en de verhoudingen zijn goed. Hij herin nerde aan de moeilijkheden van twaalf jaar geleden, die legio waren; een schuld van duizend gulden en de terreinmoeilijk heden. Dit alles is opgelost: Rooswijk is 't nieuwe speelveldcomplex en thans is IEV financieel kerngezond. In oktober 1960 zal IEV het zilveren be- staansfeest vieren en wat dit jaar niet ge lukte, hoopte de voorzitter dan verwezen lijkt te zien: IEV I kampioen en gepromo veerd. In dat jaar zal IEV ook „Westfalia" uit Alten Bogge Bonen weer ontvangen, waarheen dit jaar een prettige sportuit- wisselingsreis is gemaakt. Achtereenvol gens liet de voorzitter de activiteiten van de afdelingen gymnastiek, handbal en voetbal de revue passeren; doch de afde ling volleybal, enthousiast begonnen, baart grote zorgen. Voor de „Rooswijk"-beheerscommissie zijn voor IEV benoemd de heren C. L. de Koning en J. Lieuwer. De voorzitter brak een lans voor de goede gang van zaken in de Velser Sportstichting, die onder andere door het houden van de sportweek de .goede samenwerking in de Velsense sport wereld bevordert. Het ledentotaal is nu 505. IEV beschikt over een reserve van ruim 1300.—, in tegenstelling tot 1947 toen er een schuld van duizend gulden was. De bestuursverkiezing bracht geen moeilijkheden. De heren W. J. Vermey, P. C. J. de Kort en C. H. van Toor namen de plaatsen in van respectievelijk de heren H. J. v. d. Ham, voorzitter; N. C. Roze meyer, penningmeester en C. Bruin, secre taris.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5